Bouwer knapt kop Noordstraat op K EB RA PZC !)eur"in Huist Hervormd Terneuzen gooit het roer om Bouw Terneuzense schouwburg begint Veerse kerk kan automuseum worden (35%) (25%) Meubel V,, zeeland zaterdag 8 januari 2000 z 16 Terneuzen investeert in hulpverlening en beter gebruik lokalen Oostburg mag mestzakken laten opruimen Gemeente Terneuzen sluit overeenkomst met aannemer Regels voor weekmarkt Sas worden scherper 'Se (l0%) ZONDAG 9 januari 2000 GEOPEND van 13.00 t/m 17.00 uur 1 DORPSPLEIN 35 KOUDEKERKE TEL 0118-551205 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Het Oostburgse gemeentebestuur mag de ille gale mestzakken van varkens baron Van Slemven aan de Maagdenbergweg, Coxydeweg en Sophiaweg op kosten van de varkenshouder laten verwijderen. De Raad van Sta te heeft de gemeente donder- dag in het gelijk gesteld. Van Sleuwen plaatste eind 1997 de mestzakken, met een opslagcapaciteit van 2230 en 4000 kubieke meter, terwijl dit in strijd was met het bestem mingsplan. De gemeenteraad besliste het bestemmingsplan niet te willen wijzigen ten be hoeve van de mestzakken. Het college schreef Van Sleuwen aan de mestzakken weg te ha len, maar Van Sleuwen ging te gen deze aanschrijving in be roep. Beide partijen zagen elkaar in april 1999 voor de rechter. De raadsman van de varkenshouder, J. van Gronin gen, voerde aan dat het nergens in Nederland nodig is een bouwvergunning aan te vragen voor mestzakken en dat zonder de mestzakken een normale bedrijfsvoering niet mogelijk is. Volgens de president van de rechtbank was er geen sprake van bijzondere omstandighe den en kon het Oostburgse college dus optreden tegen de illegale bouwsels en de kosten verhalen op de varkenshouder. Tegen deze uitspraak stelde Van Sleuwen weer hoger be roep in, maar de Raad van Sta te bevestigde de uitspraak van de Middelburgse rechtbank president. Van Sleuwen kan er natuurlijk ook voor kiezen de mestzakken zelf weg te halen. door Joost Bosman TERNEUZEN - Aannemersbe drijf Gebroeders Van der Poel wil de kop van de Noordstraat in Terneuzen verder ontwikkelen. De gemeente zal daartoe bin nenkort een intentie-overeen komst afsluiten met het bouw bedrijf. Het gebied dat Van der Poel on der handen zal nemen, strekt zich grofweg uit van de café De Vriendschap tot de bejaarden- woningen aan de Schoolweg. Onder meer is het de bedoeling dat Van der Poel de entree van de Noordstraat gaat verfraaien. Vooral het voormalige pand van meubelzaak Naeye-Verstraten, die emd vorig jaar naar de win kelboulevard aan de Kennedy- laan verhuisde, verdient vol gens gemeentewoordvoerder D. Timmers aandacht. Met de eige naar van het pand worden nu nog de mogelijkheden bekeken. Timmers zegt dat er ook wordt gedacht aan nieuwbouw van winkelpanden met daarboven eventueel woningen. Daarbij zou mogelijk ook de Woning bouwvereniging Terneuzen worden betrokken. Ook andere partijen zullen eventueel mee doen. Wandelpassage De panden aan de Schoolweg zijn volgens Timmers eveneens in de structuurschets van het gebied opgenomen. Maar of op die plaats ook nieuwe panden komen, kan hij niet zeggen. „Sloop van die panden is niet de orde. De overeenkomst met Van der Poel is slechts een eerste stap. Met alle betrokkenen gaan we nu verder kijken hoe we de structuurschets verder uitwer ken." Tussen de Noordstraat/Vloos- wijkstraat en de winkelboule vard (waar onder meer de Gam ma. Leen Bakker en de nieuwe zaak van Naeye-Verstraten zijn gevestigd) zou een wandelpas sage worden aangelegd. Het wandelpad ligt er al, maar zal niet zoals eerder het idee was. verder worden aangekleed. Aanvankelijk werd zelfs ge dacht aan een gedeeltelijk over dekt wandeltraject. Het nieuwe parkeerterrein aan de Schut- tershofweg wordt twee keer zo groot en ven-ijst er een kanto rencomplex (Damgebouw). Timmers benadrukt dat het nog maar om een intentie-verkla ringmet Van der Poel gaat. Voor het gebied rond de kop van de Noordstraat zal in een later sta dium een voorstel worden ge maakt. Daarin staan de eisen van de gemeente en een financi eel haalbaar stedebouwkundig plan. Vervolgens zal een samen- werkings- en een realisatie overeenkomst worden gete kend. Timmers verwacht dat pas na de zomer wordt begon nen met werkelijke aanpassin gen in het gebied. door Joost Bosman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen verstrekt een start subsidie van 75.000 gulden aan het ROC Westerschelde voor de Stichting beheer praktijkloka len De Rede-ROC Westerschel de. Deze stichting wil techni sche praktijklokalen voor beide opleidingen benutten. De bun deling van krachten is bedoeld om de verschraling tegen te gaan van het onderwijsaanbod in Zeeuws-Vlaanderen. De pro vincie draagt anderhalve ton bij aan de stichting. Nog eens 3,5 ton stelt de ge meente ter beschikking aan ex tra veiligheidsvoorzieningen voor de hulpverlening in de Westerscheldetunnel. Het Rot terdamse onderzoeksbureau Det Norske Veritas oordeelde begin oktober dat de veiligheid van de hulpverleners bij cala miteiten niet voldoende was gewaarborgd. Aannemerscon sortium KMW moet eenzelfde bedrag bijleggen. Daarnaast trekt het college nog eens 163.000 gulden uit voor de aanschaf van nieuwe brand weerhelmen (75.000 gulden) en de aanpassing van de adem- luchtwerkplaats (88 mille). De Arbeidsinspectie consta teerde een aantal tekortkomin gen bij de brandweer van Terneuzen. De helmen zijn aan- door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wil de organisatie van de weekmarkt op een nieu we leest schoeien. De voorbije tijd is de gemeente een handvol aanvragen binnen gekomen van kooplieden die op de Sasse dinsdagmarkt hun wa ren willen verkopen, maar om dat het in Sas ontbrak aan een branchelijst en er geen eendui dig beleid was om plaatsen toe te wijzen, zijn er met de hande laren nieuwe afspraken ge maakt. Ook krijgt de marktmeester meer bevoegdheden. Hij moet vooral zien te voorkomen dat de geschaft in de periode van 1975. tot 1986. De toegelaten ge bruiksduur is echter tien jaar, en, dus ruimschoots overschreden. De ademluchtwerkplaats (waar, de adembeschermingsappara- tuur wordt gedemonteerd en ge reinigd) bleek niet aan de hygië- i nische normen te voldoen. Voor de overige mankementen die de. Arbeidsinspectie vond, is eenj voorlopig plan van aanpak op-' gesteld. Voor het Facilitair Bedrijf van j de gemeente stelt het college-1 bijna twee ton ter beschikking I voor de aanschaf van een nieu-'l we kleine veegwagen. Het hui-l dige model had al in 1998 ver-, vangen moeten worden en vertoont regelmatig defecten. De wagen wordt betaald uit de de pot voor niet noodzakelijke geplande investeringen van de sector Stadsontwikkeling en - beheer in 1999 en 2000. Aan de renovatie van de Markt„ de Havenstraat en de Nieuw- straat besteden burgemeester, en wethouders vier ton. De re-j| novering wordt ter hand geno-- men door de architectenbu reaus Rigobert Antheunis en Atelier A2. De commissies openbare orde,I veiligheid en financiën bespre- j ken de voorstellen op respectie- velijk dinsdag 11 januari en I donderdag 13 januari om 19.30 uur. marktlieden niet allemaal op'j verschillende tijden hun kra men opbreken, iets wat tot voor kórt altijd gebeurde en wat de, langstblijvende marktlieden; echt begon tegen te staan. Het nieuwe beleid wordt don-' derdag 13 januari besproken, door de leden van de commissie, voor economische zaken. Zij. spreken zich tijdens de vergade- ring ook uit over de deelname, van Sas van Gent aan de nieuwe, stichting voor Economische, Promotie en Acquisitie Zee land. De vergadering wordt ge- houden in het stadhuis van Sas van Gent en begint om 19.30. uur. HULST - In Den Dullaert in Hulst wordt een paranormale beurs gehouden in het weekend van 15 en 16 januari. Er zijn veertig stands met bij voorbeeld tarot, reiki, handlijn- kimde en Indiaanse amuletten. Een consult is mogelijk. De beurs vindt plaats op zaterdag 15 en zondag 16 januari van 11.00 tot 18.00 uur in Den Dul laert, Sportlaan 24 in Hulst. VEERE - De Grote Kerk in Veere moet een automuseum worden. Omgeven door een historisch decor worden klas sieke (sport)auto's tentoonge steld en te koop aangeboden. Op een aangebrachte eerste verdieping zijn 'gewone' au to's te zien van na de Tweede Wereldoorlog tot begin jaren zeventig. J. A M. Voorpool (42), werk zaam als ambtenaar milieuza ken bij de gemeente Veere, is al sinds zijn derde levensjaar ge fascineerd door auto's en met name oude auto's. De autolief hebber uit Gapinge loopt al ja ren rond met het idee een au tomuseum op Walcheren op te richten. Samen met E. Duijvelaar uit Oostkapelle heeft hij zijn oog laten vallen op de Grote Kerk in Veere. „Het is een prachtig gebouw met heel veel moge lijkheden. En die worden op dit moment gewoon niet be nut. Ik hoor steeds dat Veere geen elk-weer-voorziening heeft. Daar kunnen we nu wat aan doen." In het plan is de begane grond gereserveerd voor exclusieve klassieke auto's en sportauto's. „Maar", zegt Voorpool, ,Jiet mag er niet uitzien zoals in een showroom. Het moet een rui me opzet zijn, waarbij de au to's in een oude setting of tegen een decor staan. Het is de be doeling dat het geheel bij de bezoekers herinneringen op roept aan hoe het vroeger was. Het moet echt een museum worden." De enige gelijkenis met een showroom is dat de auto's verkocht worden, zodat er steeds weer andere auto's te zien zijn in het museum. Lelijke Eend De verdieping is bestemd voor gewone auto's van na de Twee de Wereldoorlog tot aan de ja- door Joost Bosman TERNEUZEN - De hervormde gemeente van Terneuzen be reidt een grondige herstructure ring voor. Daarmee wil ze het hoofd bieden aan de (financiële) problemen die het teruglopend aantal kerkleden met zich mee brengt. Daarnaast hoopt de Centrale Kerkeraad (CK) met de reorganisatie het Samen-Op- ren zeventig. Voorpool: „Dan moet je denken aan een Re nault 4 of een Lelijke Eend. Auto's die normaal niet in een museum staan. Deze auto's roepen bij veel mensen herin neringen op, omdat ze er zelf een hebben gehad of omdat vader of moeder er in reed." De Grote Kerk biedt in de ogen van Voorpool alle mogelijkhe den om de auto's goed ten toon te stellen. „Het is echt een top locatie en ik ben ervan over tuigd dat ons plan uitvoerbaar is. Het enige wat er moet ge beuren is een verdieping in de kerk aanbrengen. Dat moet zo gebeuren dat het gebouw geen geweld wordt aangedaan, Weg-proces te vergemakkelij ken. Volgens CK-voorzitter C. van Alderwegen is het idee om de nu nog min of meer zelfstandige drie wijken (Noord, West en Zuid) samen te voegen tot één ongedeelde gemeente, onder leiding van één kerkenraad. Nu is het nog zo dat elke wijk zijn eigen raad heeft, en dat geza menlijke zaken plaatsvinden want dat is het laatste wat we willen. Aan de buitenkant van de kerk hoeft niets te gebeu ren." Volgens Voorpool kan het automuseum een echte pu bliekstrekker worden. „Er zullen mensen uit de verre om trek komen kijken", zegt Voor pool. „Iedereen die we over on ze plannen vertellen, reageert ook enthousiast." Cultuurcentrum De gemeente is niet zo enthou siast over het plan van de twee autoliefhebbers. „Een functie uitsluitend als automuseum past niet in het huidige plan om van de Grote Kerk een cul tuurcentrum te maken", onder auspiciën van de CK, De nieuwe gemeente zal omwil le van de werkverdeling in twee pastorale wijken worden ge splitst, die elk een eigen predi kant krijgen. Momenteel heb ben alleen wijk Noord en Zuid nog een voorganger en is West vanaf voorjaar 1999 vacant. Waarschijnlijk wordt die open plaats niet opgevuld, maar ko men er twee parttime pastoraal schrijft J. Kaland, hoofd van de sector bestuur en samenle ving, in een schriftelijke reac tie op het plan. De gemeente heeft, in samenwerking met provincie en rijksoverheid, vergevorderde plannen om in de kerk onder meer een cul tuurpodium onder te brengen voor grootschalige theateruit voeringen en historische ten toonstellingen. In zijn schrij ven laat Kaland namens de gemeente de deur echter op een kier open. „Mogelijk past een tijdelijke expositie van historische voorwerpen in combinatie met oude auto's wel binnen de functie histori sche tentoonstellingen." medewerkers voor terug. „Eén van hen zal zich specifiek met ouderen bezighouden, terwijl de ander zich juist op jongeren richt. We hebben te maken met een vergrijzende gemeente. Daarnaast is de jeugd een moei lijk bereikbare groep", zo ver klaart Van Alderwegen de taak verdeling. Conflict Voor wijk West, waar door de perikelen rond de Grote Kerk afgelopen voorjaar een conflict uitbrak, wordt een overgangs regeling getroffen. Tot het jaar 2001 zal een emeritus predikant voor deeltijd worden aange steld. Het voordeel van de reor ganisatie is volgens Van Alder wegen, dat er straks twee grote groepen ontstaan binnen de hervormde gemeente. „Het is een tamelijk rigoureuze beslis sing om met maar één kerkeraad te gaan werken. Maar daardoor kun je beter sturing geven. Met drie afzonderlijke raden is dat wel eens moeilijk." Daarnaast biedt de aanstelling van twee pastoraal medewer kers voor ouderen en jongeren de mogelijkheid de zorg voor die groepen beter vorm te geven. „Met drie verschillende wijk- predikanten kwam dat niet goed uit de verf. Maar straks kunnen we veel gerichtere aan dacht schenken aan die doel groepen." Van Alderwegen zegt dat de herstructurering ook na drukkelijk wordt uitgevoerd in het kader van het Samen-op- weg-proces. „Met een ongedeel de gemeente is het eenvoudiger om tot samenwerking met de ge reformeerde kerk te komen." Volgens Van Alderwegen zijn de voorstellen reeds aan de ge meenteleden gepresenteerd, van wie de meesten ermee in stemden. De hervormde gemeente van Terneuzen kende de afgelopen decennia een sterke teruggang van het aantal leden. Waren dat er twintig jaar geleden nog bijna tienduizend, nu is daar nog maar de helft van over. door Bas Lippmann TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen begint maandag met het bouwklaar maken van het terrein aan de Westkolkstraat, waar op 15 februari de bouw van het theater begint. In de Dijkstraat zal de riolering worden verlegd en de gas,-wa ter- en elektriciteitsleidingen aangepast. Na deze werkzaam heden wordt de Dijkstraat op nieuw bestraat. Daardoor is de straat van 10 tot 28 januari voor doorgaand verkeer afgesloten. Koffieshop Ook gaat het pand aan de West kolkstraat 20 tegen de vlakte. Met de eigenaar van de koffie shop aan de Westkolkstraat 4 wordt nog onderhandeld. Er zijn units geplaatst waar de ei genaar zijn koffieshop tijdelijk kan huisvesten. Het bouwterrein komt aan de voorzijde van het nieuwe thea ter te liggen, op de plaats waar zich nu de parkeerplaats be vindt. De gemeente overlegt momenteel met Rijkswaterstaat over tijdelijke parkeerplaatsen. De mogelijkheden voor de par keervoorziening in het gebied wordt de komende periode be keken. Tevens wordt het doorgaand verkeer tussen de kop van de Nieuwstraat (via Westkolk straat) en de Grenulaan onmo gelijk. De nieuwe aansluiting tussen de Grenulaan en Binnen vaart blijft wel in gebruik. Om plaats te maken voor het theater verdwijnt ook het straatje 'Achterom'. Voordat de bouw van het theater begint, wordt voor omwonenden een informatiebijeenkomst gehou den. Daarbij zal, naast verte genwoordigers van de gemeen te, ook de bouwer aanwezig zijn. Voor het einde van de maand ontvangen de omwonenden een uitnodiging. door Lukas Fransen Voorpool (links) en Duij velaar, beiden liefhebbers van klassieke wagens, voor een Jaguar XK 120. foto Lex de Meester (30%j de Noordstraat in Terneuzen aanpakken, waarbij veel aandacht uitgaat naar het voormalige pand van meubelbedrijf foto Peter Nicolai Aannemer Gebroeders Van der Poel wil de kop van Naeye-Verstraten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 68