Rondweg Sluis van de baan Sasse rolstoeler stuit op veel obstakels Varenscentrum hoopt weer op financiële hulp PZC Schoondijkse soos inspireert Axel PZC Parallelweg nodig bij rondweg Aardenburg Gedeputeerde en Sas zien toch nog kansen voor glastuinbouw zeeland 15 Van Liere: onnodig Aardenburg Verbrandt kerstbomen Hardrijders op de bon zaterdag 8 januari 2000 hoor Sheila van Doorsselaer 'SLUIS - De Rondweg Sluis tornt er niet. Dit zegt burge meester C.J. van Liere van iSluis-Aardenburg. Volgens Van SLiere maken de toekomstige Verkeersstromen de aanleg van een rondweg overbodigwordt Gedeputeerde J. I. I-Iennekeij Vindt een dergelijke conclusie voorbarig, maar moet toegeven sdat een rondweg niet direct Noodzakelijk lijkt. De milieu-effectrapportage TOER), waarin is aangegeven wat de effecten van de diverse tracés zijn op het milieu, is bijna daar. Hennekeij: „Ik vind het >en boude uitspraak te stellen lat de rondweg niet wordt aan gelegd, maar het is wel zo dat de nulvariant' hoger scoort dan normaal bij andere MER's van rondwegen het geval is. Het is llARDENBURG - Het Aarden- Burgse brandweerkorps houdt Vandaag op haar terrein aan de tooordstraat in Aardenburg een raditionele kerstboomver- iranding. s Middags worden de kerstbo nen op verschillende plekken in le kern ingezameld. Vanaf 8.00 uur bestaat de gelegen- ieid kerstbomen te bezorgen, 'oor de kinderen die de meeste tomen weten te verzamelen, jjn leuke prijzen beschikbaar, im 19.00 uur wordt in aanwe- igheid van burgemeester C. ;an Liere het vuur ontstoken. Vjdens de verbranding wordt warme chocolademelk ge schonken. dus de waag of het de investe ring wel waard is als de ver voersstromen gering lijken te zijn." De leden van natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje hebben altijd aangegeven tegen de Sluisse rondweg te zijn. Zegsman S. Herman van 't Duumpje reageert dan ook ver heugd op het nieuws, al huldigt hij het motto 'eerst zien, dan ge loven'. Herman: „We zien het nut van een rondweg niet. Sluis kan de verkeersstromen de eerste tien jaar nog makkelijk aan, dat er verkeersopstoppingen gaan ko men, vind ik maar onzin." Ook Agrarisch West Zeeuws-Vlaan- deren zit niet te springen om een rondweg omdat die, zoals bij elke andere rondweg zoals Aar denburg en Breskens, akkers doorsnijdt. Alternatieven De MER van de Sluisse rondweg wordt volgens Hennekeij in fe bruari gepresenteerd. Omwo nenden krijgen dan de kans de verschillende alternatieven te bekijken en hun zienswijzen daarop in te dienen. Ook de ge meenteraad moet zich uitspre ken over een tracékeuze. Landbouwers die hun grond rond Sluis hebben liggen, geven al jaren te kennen geen prijs te stellen op de rondweg. Met bor den op de akkers lieten zij hun mening duidelijk blijken. Auto bekrast HULST - Een auto die stond ge parkeerd aan de Baljuwstraat in Hulst is tussen donderdagavond acht uur en wij dagmiddag twee uur bekrast. De hele linkerkant en het rechter achterspatbord waren toegetakeld. Een schade bedrag is niet bekend. De Axelse delegatie krijgt uitleg in de Schoondijkse jeugdsoos Rainbow. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer SCHOONDIJKE - Beetje zitten, beetje hangen, muziek luisteren... De Axelse wethouder J. van Schaik, leden van de commissie welzijn, de gemeentelijke jon gerenwerkster en 7 Axelse jongeren, na men wijdagavond een kijkje in de keuken van jeugdsoos Rainbow in Schoondijke. Van Schaik hoopte ideeën op te doen die van pas kunnen komen bij de opzet van de jeugdsoos in Axel. Wat hij zag in Schoon dijke beviel hem wel: „Het is hier lekker afgelegen", zei hij over het soosgebouw, een in onbruik geraakte voetbalkleedka mer. „Zoiets zouden wij in Axel ook moe ten hebben. Dat is goedkoop en het is niet erg als er eens wat kapot gaat, maar zover ik kan bedenken hebben we in Axel geen gebouw over. Nou ja, met een beetje crea tiviteit bedenken we nog wel wat." Een mobiele soos ziet Van Schaik ook nog wel zitten, maar die mogelijkheid moet nog worden bekeken. Ook de Axelse jon geren in de delegatie waren gecharmeerd van de opzet van Rainbow. Van Schaik: „Ze .vroegen me steeds: wanneer komt die soos er nou?" Dat is nog onduidelijk, omdat de Axelse politiek zich er eerst over moet buigen. En bovendien willen de lokale bestuurders alleen een jeugdsoos als de ouders zich daar achter scharen. door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - Het gemeen tebestuur van Sluis-Aarden- burg blijft bij het standpunt dat er een parallelweg bij de rond weg Aardenburg moet komen. Volgens burgemeester C. J. van Liere heeft de provincie zich ge baseerd op verkeerde cijfers, toen zij meende dat er te weinig landbouwverkeer gebruik zou maken van de parallelweg. Het Sluis-Aardenburgse college schaart zich achter Agrarisch West Zeeuws-Vlaanderen, dat de parallelweg noodzakelijk vindt. Van Liere: „Medewerkers van de provincie hebben slechts korte tij d en op één plaats geme ten hoeveel landbouwverkeer er door Aardenburg komt. Dat geeft geen objectief beeld en die cijfers zijn niet betrouwbaar." Volgens Van Liere heeft de pro vincie wat zaken over het hoofd gezien. „De aardappelhandel van Kleinjan in de voormalige steenfabriek aan de rand van Aardenburg biedt werk aan zes tien medewerkers. Het is dus te bedenken dat hier door het aantal landbouwvoer tuigen op de weg zal toenemen. Het kan toch nooit de bedoeling zijn dat Gedeputeerde Staten alle landbouwverkeer over de traverse wil sturen? Momenteel staan we dus lijnrecht tegenover elkaar." Provinciale Staten zal uiteinde lijk de beslissing nemen of er een rondweg komt. Van Liere hoopt dat de Statenleden gevoelig zul len zijn voor de argumenten van de landbouwers en alsnog zul len beslissen dat de parallelweg er moet komen. De landbouw sector heeft gedreigd zich terug te trekken uit de besprekingen over Duurzaam Veilig als zij niet snel duidelijkheid krijgen over de parallelweg. Binnenkort advies herindeling TERNEUZEN - Eind februari wordt duidelijk of Zeeuws- Vlaanderen een herindeling te wachten staat of niet. De Stuurgroep Daadkrachtige Gemeenten zal niet voor eind vol gende maand minister Peper van advies dienen over de bestuurlijke inrichting van de streek in de toekomst. Stuurgroep-voorzitter F. de Zeeuw gaf dit gisteren te kennen. Volgens De Zeeuw is het de bedoeling dat de minister in één keer de adviezen van de stuurgroep voor de bestuurlijke her inrichting van zeven regio's krijgt overhandigd. „Op het moment zijn we nog bezig met gesprekken in de Duin- en bollenstreek. Pas als we die achter de rug hebben kunnen we beginnen aan de formulering van onze adviezen. Dat wil len we goed doen, hetgeen betekent dat we daar wat tijd voor nodig zullen hebben", aldus De Zeeuw. Pizzakoerier beroofd in Vlissingen VLISSINGEN - Een 17-jarige pizzabezorger uit de gemeente. Vlissingen is vrijdagavond rond zeven uur beroofd in de Pie- ter Poststraat in Vlissingen. Toen de jongen een pizza had afgeleverd, wachtten twee jon- gens op een brommer hem op. Onder bedreiging van een scherp voorwerp, dwongen ze de pizzakoerier zijn geld, 341 gulden, af te geven. Deuk in auto na ergernis op A58 OOST-SOUBURG - Twee personen hebben vrijdag op de Oost-Souburgse oprit naar rijksweg A58 de auto van een 59- jarige bestuurder uit Waalwijk toegetakeld. De twee hadden het op de man gemunt, omdat ze zich irriteerden aan zijn rij gedrag. De Waalwijker kwam vanuit de richting Middelburg en haal- de rechts een auto in. De bestuurder daarvan wond zich daar over op en probeerde de man tot stoppen te dwingen. De Waal wij ker pakte daarop de afrit bij Oost-Souburg om vervolgens J meteen de oprit naar de A58 te pakken. Bovenaan had de geïrriteerde bestuurder echter zijn auto scheef op de weg gezet. Achter hem kwam een andere auto aanwaarvan de bestuurder zich ook had geërgerd aan het rij gedrag van de Waalwijker. Beide bestuurders stapten uit hun auto. Toen het niet lukte de Waalwijker uit zijn auto te krijgen, trapten ze er een deuk in. De man reed daarop achteruit de oprit af. Zijn belagers gin gen er vervolgens vandoor. Fietsers na achtervolging gepakt GOES - De aanhouding van twee 23-jarige Goesenaren in de nacht van donderdag op vrijdag liep uit op een achtervolging. De twee jongens reden, samen met nog twee vrienden, op hun fiets door de Klokstraat in Goes. Omdat de beide Goesenaren geen licht hadden, wilde een agent hen daarover aanspreken. De verdachten fietsten weg, waarop de politie de achtervol- ging inzette. Eén van de voorvluchtigen gaf tijdens zijn ontsnappingspo ging een harde klap op het dak van een politieauto. Beiden ne- t geerden ook nog een stopteken. Uiteindelijk werd één van hen, met hulp van een politiehond, opgepakt. Even later werd ook de andere aangehouden. Bei den kregen een proces-verbaal. Vrachtwagen ramt picknickset VLISSINGEN - Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oisterwijk heeft vrijdagochtend om half twaalf per ongeluk een picknickset vernield. De man wilde op de Oude Markt in Vlissingen keren, maar hij zag daarbij de tafel en stoelen over het hoofd. De waarde van de set, die eigendom is van een winkelier, be draagt tweeduizend gulden. 'JULST - Bij snelheidscontrole rrijdag in Terneuzen en Hulst :onstateerde de politie 88 over redingen. Pp de Tivoliweg in Hulst flitste le politie 64 hardrijders. De loogstgemeten snelheid be- troeg 81 kilometer per uur. Ter ilaatse is 50 kilometer toege daan. >e politie hield vrijdag tussen :0.55 en 11.55 uur een snel- üdscontrole op de Willem de 'wijgerlaan in Terneuzen. Op leze vijftig-kilometerweg re ien 24 van de 272 gecontroleer de voertuigen te hard en werden sekeurd. Een van de overtreders Jeed 7 5 kilometer per uur. Quizavond 'tLINGE - Het vierde elftal van le voetbalvereniging Clinge loudt vrijdag 11 februari om 10.00 uur in zaal Malpertuus %n quizavond. Onderwerpen Mijn sport, muziek, actualiteit, geschiedenis, aardrijkskunde politiek. Deelnemers kunnen '%ch aanmelden op 0114- ell5496. ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl ic R.E.A. Hoonhorst 'b B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE 1- Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 lJ 4380 AA VLISSINGEN ïij Tel: (0118) 484000 A at Fax:(0118)470102 b( e-mail: redactie@pzc.nl ,IS Internet j http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Sasse gehan dicapten hebben in hun woonplaats vele obstakels te overwinnen. Niet altijd zijn de openbare gebouwen, winkels, cafés en restaurants makkelijk toegankelijk of bereikbaar. Barrières als losliggende stoep tegels, op de smalle stoep gepar keerde auto 's en te hoge loketten zijn slechts enkele van de erger nissen. Voor de werkgroep ge handicaptenbeleid Sas van Gent (WGS) werd het tijd de struikelblokken samen te ballen in een rapport, dat is aangebo den aan burgemeester en wet houders van Sas van Gent. In 1997 presenteerde werkgroep al een dergelijk rapport, wat on der meer resulteerde in een ver beterde toegankelijkheid van evenementenhal De Vlaanderen en een lift in het gemeentehuis aan de Westkade. Toch blijft er nog genoeg te verbeteren over. Zo zijn de meeste winkels in Sas of de kernen wel goed bereik baar en is meer dan de helft goed of redelijk toegankelijk, maar eenmaal binnengekomen kan de rolstoeler nauwelijks keren of hele stellages komen naar be neden vallen. Betalen met pin pas is vaak niet mogelijk omdat de kassa te hóóg is. Deuren De postagentschappen in Sas, Philippine en Westdorpe heb ben zulke zware deuren, dat ie dere rolstoeler of slecht ter been zijnde de hulp van een toevalli ge passant moet afwachten om naar binnen te komen. Om ver volgens te ontdekken dat het niet mogelijk is het hoofd boven de loketten uit te steken. „En met de KPN is geen land te be zeilen", weet J. van Abeele, voorzitter van de WGS. „Het zijn ambtenaren, die werken veel langs elkaar heen. Met ban ken en hun pinautomaten is het HH Een automatisch dichtslaande deur en een te hoge drempel bij De Speye in Sas van Gent blijken obstakels voor gehandicapten. foto Peter Nicolai precies hetzelfde. Het argument om de geldautomaten niet te verlagen is telkens dat andere mensen dan te veel moeten buk ken en dat zou slecht voor htm mg zijn. Alsof ze de hele dag achter zo'n apparaat staan. Of de zon zou dan te veel in het scherm weerspiegelen. Nee, voor mij is dat spijkers op laag water zoeken." WGS vraagt de gemeente in haar rapport de smalle trottoirs te verbreden om gevaarlijke verkeerssituaties te vermijden. Ook willen de gehandicapten verlaagde stoepranden bij de traditionele oversteekplaatsen en extra aandacht voor herin richting van de Grote Markt- Noordstraat-Kleine Markt- Noord-Weststraat. Daarnaast zien ze graag verlaagde loket ten, een ruimere lift en grotere spreekkamers in het Sasse stadskantoor. Wethouder E. Spuesens (gehan dicaptenbeleid) zegt toe de aan bevelingen bij nieuwe projecten die op de planning staan zeker als handleiding mee te willen nemen. „Naar concrete invul ling moeten we echter nog kijken", zegt ze. „Voor aanpas singen in reeds bestaande pro jecten moet uiteraard ook een budget beschikbaar zijn. Eer lijk gezegd hebben we dat nog niet binnen B en W behandeld. Alle in het rapport genoemde belemmeringen kunnen vanwe ge de financiële positie van de gemeente wellicht pas op lange re termijn worden opgelost, zo schrijft ook WGS, maar 'op kor te termijn kan de vindingrijk heid van de neringdoende ver rassende resultaten opleveren'. door Bas Lippmann TERNEUZEN - Stichting Va renscentrum Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is het jaar 2000 ingegaan met een begro tingstekort van tussen de vijf- tien- en twintigduizend gulden. Dat maakte woordvoerder P. van Driel vrijdag bekend tij dens de nieuwjaarsreceptie in het centrum aan de Westkolk- straat. Daar komt bij dat het nog in on zekerheid verkeert over de toe komst van de thuisbasis. Op de plek waar nu de 'schippershuis kamer' staat, zal over twee jaar het plein van het Terneuzense theater verschijnen. Volgens de gemeente is het zo goed als zeker dat het Varenscentrum verkast naar het oude pand van het Wa terschap Drie Ambachten aan de Korte Kerkstraat. Piet van Driel hoopt stilletjes op een an dere plek. „Dat is verder van de haven vandaan. Onze tactiek is: haal de zeevarenden met een busje op uit de haven en rij ze naar ons centrum. Meestal moe ten we wel een paar keer rijden. Nu duurt het veel langer eer al de zeelui bij ons aankomen." Ook de financiële problemen baren Van Driel zorgen. Die be gonnen vorig jaar. Stichting Va renscentrum kreeg te maken met een korting op de rijkssub sidie. Ze kaartte dat aan bij de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent en het havenschap Zeeland Seaports, wat resul teerde in een subsidieverhoging van beide kanten. Er ontbrak echter nog meer dan twintig duizend gulden. Nadat het Va renscentrum een beroep gedaan door Conny van Gremberghe WESTDORPE - Gedeputeerde J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) gaat er van uit dat er in Zeeland drie locaties in beeld blijven voor de vestiging van zo'n zeshonderd hectare glas tuinbouw. De kans is echter groot dat de locatie Westdorpe niet in aanmerking komt voor grootschalige glastuinbouw. Minister Brinkhorst en de land bouworganisatie LTO dichten deze vestigingsplaats de minste kansen toe. Volgens Van Zwie ten strookt deze zienswijze ook met de concept-milieueffect rapportage (MER). Van Zwieten: „Die MER-studie is zo goed als rond en gaat bin nenkort de inspraak in. Die stu die heeft zich toegespitst op drie locaties, waarvan Westdorpe/ Zuiddorpe er één is. Rilland- Bath en het Sloegebied zijn de andere gebieden. Als de locatie Westdorpe slecht uit de bus komt, heeft dat tot gevolg dat die locatie vrij snel afvalt. Dat zal blijken tijdens de inspraak." De gedeputeerde wil overigens de locatie Westdorpe niet zon der meer prijsgeven. „Alsgroot schalige glastuinbouw op die plek niet de meest aangewezen vorm van bedrijvigheid is, dan wil ik die locatie wel achter de hand hebben voor kleinschalige activiteiten. Ook al, omdat er in dat gebied - in de directe nabij heid van grote-fabrieken - be hoorlijk wat milieuwinst te ha len valt. Verder hebben we ook verzoeken gekregen van Belgi sche tuinders die in dat gebied nieuwe activiteiten willen ont plooien. Als daarmee nieuwe werkgelegenheid gemoeid is, had op het bedrijfsleven in de Kanaalzone, kwam de vereni ging geheel uit de rode cijfers. Personenbus Tijdens de nieuwjaarsborrel dankte Piet van Driel de geld schieters. Maar voor 2000 heeft hij te maken met dezelfde pro blemen „We hopen dat het be drijfsleven ons dit jaar weer kan helpen." Ook werd het ITF be dankt. De Internationale Trans port Federatie schonk het centrum een gloednieuwe per sonenbus, waarmee het op luxe manier zeelui uit de haven op kunnen pikken en naar het schippershuis vervoeren. Advertentie dan wil ik dat toch onderzocht zien. Blijft echter het feit over eind staan dat Westdorpe geen alternatief kan bieden voor de tuinders in het Westland", aldus Van Zwieten. Banddiktes Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent is overigens van me ning dat de locatie Westdorpe weinig achterblijft bij de Beve- landse vestigingsalternatieven. „We spreken van banddiktes en niet meer dan dat. Neemt niet weg dat wanneer de marktpar tijen - de tuinders in het West- land - Westdorpe niet zien zitten als vestigingsplaats, ze hier ook niet zullen neerstrijken. In dat geval wil het gemeentebestuur van Sas van Gent wel nog eens nader onderzocht zien of klein schalige glastuinbouw - zeg maximaal 150 hectare - vlakbij de Axelse Vlakte een alternatief kan bieden. Puur uit intuïtie zeg ik, daar lig gen kansen, als je ziet wat voor restwarmte de bedrijven nog kunnen inbrengen, om nog maar niet te spreken van de CO.- productie. Dat alternatief moet zeker niet weggewuifd wor den", aldus Lonink. 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI Asaf geeft jubelconcert AXEL - De Christelijke gemengde zangvereni ging Asaf bestaat 85 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt zaterdag 15 januari in de room-ka- tholieke kerk een jubel concert gehouden. Asaf brengt vanaf 20.00 uur koorwerken uit ver schillende stijlperiodes Bach, Scarlatti, Vivaldi, Rheinberger en Mendels sohn ten gehore. Aan de uitvoering wordt medewerking verleend door de vier solisten Pas- cale de Turck (sopraan), Anja Wilbrink (alt), Joris Bosman (tenor) en Conor Biggs (bas). De begelei ding is in handen van het Antwerps Strijkconsort en organist Jos Verpoor ten. Anton de Kort heeft de algehele muzikale lei- ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 67