Plan los wal wekt woede Zijpenaren K EBRA J S>AUTO DELTION ALLEEN BIJ AUTO DELTION PZC Op een hoop en hup, de fik erin OR Philips Lighting zet de strijd voort Burgemeester bepleit verhuizing Schelde Meubel Beschermen helpt. 4» Helpt u mee? i zeeland 16 Buurtcomité is ongewenste ontwikkelingen beu ZONDAG 9 januari 2000 GEOPEND van 13.00 t/m 17.00 uur MAXIMALE ZEKERHEID 13 X VW BEETLE 2.0b U5 PK ZONDER INRUIL EXTRA KORTING zaterdag 8 januari 2000 door Piet Kleemans BRUINISSE - 'Er gebeurt van alles wat wij niet willen, maar de gemeente trekt zich van ons protest geen lor aan.' Dat gevoel heeft het Buurtcomité Zijpe, waarin omwonenden van de vluchthaven bij Bruinisse zich verenigd hebben. Het comité verzet zich - vooralsnog tever geefs - tegen de aanleg van een loswal in de vluchthaven. De ge meente wijst de kritiek af. De loswal staat voor de omwo nenden van de vluchthaven niet op zichzelf. Het buurtcomité ziet het als onderdeel van een reeks van ongewenste ontwik kelingen in de omgeving van vluchthaven en veerhaven. Na de opheffing van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder in 1988 is Zijpe, vindt het buurtco mité, een stukje Schouwen- Duiveland geworden waar het goed wonen is Alleen is het woongenot in de visie van het buurtcomité in de jaren na '88 stelselmatig aangetast. Dat begint in 1994 met de plaat sing van een radarpost door Rijkswaterstaat. Die post is op zich geen probleem, maar wordt dat wel als een jaar later de in stallatie vervangen wordt door een andere, veel lawaaierige. De bewoners protesteren. Dat doen ze wederom als de gemeente Bruinisse het naburige bedrij venterrein uitbreidt. En op nieuw als ze horen van de plan nen voor een nieuwe invulling van de overbodig geworden veerhaven, het realiseren van ligplaatsen voor mosselkotters in de vluchthaven en het plan voor verplaatsing van de Bruse vestiging van Maaskant Shipyards naar de voormalige veerhaven. Schiphol De angst van de Zijpe-bewoners dat een en ander gaat zorgen voor geluidsoverlast vindt geen weerklank bij de gemeente, vol gens het comité. ..Daar de be bouwingsdichtheid op Zijpe kleiner is dan in het dorp maakt de hoeveelheid lawaai hier niet uit. Doordat er minder mensen last van hebben, voldoet men aan de normen. Een soort Schiphol", stelt het buurtcomi té. Als niet veel later blijkt dat de verplaatsing van de scheeps werf definitief niet doorgaat en er geen geld lijkt te zijn voor aanleg van een loswal halen de omwonenden van de vluchtha ven opgelucht adem. Groot is dan ook de teleurstelling als be kend wordt gemaakt dat de los wal er dankzij een subiside van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) er toch komt. De bewoners zijn voor wat be treft de loswal bang voor over last van zand- en grindschepen die hun lading komen lossen, maar vrezen ook dat de los- en laadmogelijkheid in de vlucht haven (te) veel zwaar verkeer aantrekt. Het comité heeft be cijferd dat er per dag zo'n 200 vrachtwagens zullen passeren. „Dat geeft 25 vrachtwagens per uur! De Betuwelijn is hierbij vergeleken een landweg gewor den." De Schouwse wethouder ha venzaken G. J. van der Velde-de Wilde wijst de kritiek van het buurtcomité resoluut van de hand. ..We hebben ons als ge meente aan alle regels en proce dures gehouden en dat zullen we ook blijven doen." Het verwijt van het buurtcomité dat ze vaak via de media 'toevallig' van plannen hoorden raakt volgens de wethouder kant noch wal. „Het heeft allemaal duidelijk in de gemeenteadvertenties ge staan. Ze kunnen mij niet wijs maken dat ze van niets wisten." De omwonenden van de vluchthaven bij Bruinisse zijn bang dat het gedaan is met de rust als de loswal er eenmaal ligt. foto Marijke Folkertsma Onder het toeziend oog van de enthousiaste jeugd gingen in Bruinisse zo'n driehonderd afgedankte kerstbomen in vlammen op. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BRUINISSE - Stink je naar rook, zit je ge zicht vol zwarte vegen én heeft je jas een lading bluswater te verduren gekregen, dan pas kun je zeggen dat je hebt meege daan aan de traditionele kerstboomver branding in Bruinisse. De stapel van zo'n driehonderd afgedankte feestdennen en blauwsparren fikte vrijdag naar harte lust. Onder toeziend oog van de' jeugdbrand weer en leden van de officiële blusgroep kon het publiek zich op het havenplateau verwarmen aan het felle vreugdevuur. Aangewakkerd door een aflandige wind en een handvol astronautjes, zorgde een vonkenregen en een wervelende rookko lom voor een aardig staartje van de jaarwisseling in Bruinisse. Voor iedere in geleverde boom kreeg de eigenaar een kwartje. Naar goed gebruik wordt ook van het aantal ingezamelde bomen in het vissersdorp een wedstrijd gemaakt. De 'winnaar' was dit jaar goed voor een vracht van ruim tachtig exemplaren. Kaal of nog vol van naald, dat maakte echt niet uit. Het vreugdevuur liet zich niet snel tempe ren. Al was het alleen maar omdat de fa natieke leden van de Bruse jeugdbrand weer er maar wat veel lol aan beleefden om minder goed smeulende stammen uit de stapel te trekken en met een zwiep in het midden te gooienwaar de hitte het he vigst was. Toen ook dat begon te vervelen, werd het tijd voor het zwart maken van eikaars ge zichten. Na ruim drie kwartier was er van de hoop bomen weinig meer over. Onder toeziend oog van de volwassen blussers werd de waterstraal op het restant én on der de rookkolom door rennende kinderen gezet. Kerkwerve Ook in Kerkwerve werd gisteren voor het tweede achtereenvolgende jaar een groot vreugdevuur gebouwd. Dat gebeurde op het sportpark aan de Verseputseweg. De kerstboomverbranding werd voorafge gaan door een lampionnenoptocht met 52 kinderen dwars door het dorp. Aanvankelijk zou de drumband voorop lopen, maar die had op het laatste moment afgezegd. Een poging van de organisatie om vanuit een auto (met agregaat en een stereotoren) toch voor muzikale begelei ding te zorgen, mislukte. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De verhuizing van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) naar Vlissingen- Oost is van essentieel voor het voortbestaan van de werf. Een bespoediging van die ver huizing moet een gemeenschap pelijk belang zijn. Dat van het bedrijf zelf, van de aandeelhou ders, de overheid, de provincie en de gemeente Vlissingen. Dat zei de Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele vrijdag in haar nieuwjaarstoespraak. Van minister A Jorritsma heeft Van Dok de verzekering gekre gen dat een snelle vereniging van de werf in Vlissingen-Oost ook voor Economische Zaken zwaar weegt. „Zij zal onderzoe ken of haar en andere departe menten een bijdrage kunnen leveren aan een spoedige oplos sing. Ik heb de minister om fi nanciële steun gevraagd in het belang van het voortbestaan van de KSG en het op peil hou den van de werkgelegenheid in Zeeland. Maar ook om te kun nen zorgen voor een verant woorde herinrichting van het Scheldeterrein in onze kwets bare binnenstad. De gemeente, vulde Van Dok aan, kan wel een belangrijke rol vervullen bij de aankoop van de grond en de herontwikkeling van het terrein. „Maar we kun nen deze klus natuurlijk niet al leen klaren en niet tegen elke prijs." Vandaar het bezoek aan de minister van EZ. „Ik hoop het gesprek met haar spoedig te kunnen voortzetten." door Joost Bosman TERNEUZEN - De onderne mingsraad (OR) van Philips Lighting Terneuzen verzoekt de directie volgende week het be sluit in te trekken om de spaar lampenafdeling over te plaat sen naar Polen. Krijgt de OR nul op het rekest, dan stapt hij hoogstwaarschijnlijk naar de Ondernemingskamer. De Ondernemingskamer doet uitspraken in meningsverschil len tussen ondernemingsraden en directies. „We hebben giste ren samen met de advocaat be keken in hoeverre het besluit van Philips om de spaarlampen afdeling over te plaatsen naar Polen afwijkt van het advies dat de OR eind december heeft uit gebracht. We moesten ondanks alle wijze woorden die we tot de directie hebben gericht, conclu deren dat dat zeer sterk het ge val is", aldus OR-voorzitter A Canrinus. Mocht het conflict aan de On dernemingskamer worden voorgelegd, dan zal de OR Philips ook verzoeken geen uit voering te geven aan de slui tingsplannen van de bumers- afdeling in Terneuzen. „Wil de directie daaraan geen gehoor geven, dan moeten we bij de On dernemingskamer nog een an dere procedure starten. Die moet ervoor zorgen dat Philips de plannen niet doorzet, zolang het meningsverschil nog bij de Ondernemingskamer ligt. Of Philips volgende week het besluit intrekt, kan Canrinus moeilijk voorspellen, maar hij is niet pessimistisch gestemd „Philips heeft natuurlijk ook goede juristen in dienst die we ten hoe te handelen. Als hun ge voel net zo negatief is als ons gevoel positief, maken we een goede kans", aldus Canrinus. Volgens de OR-voorzitter ziet de raadsman van de OR goede gronden om het conflict onder de aandacht van de Onderne mingskamer te brengen. „Mocht Philips niet inbinden, dan moeten we dat ook zeker doen. Dat zijn we verplicht aan het personeel in Terneuzen. De periode van onzekerheid wordt dan weliswaar nog langer. Maar als het de mogelijkheid vergroot om de werkgelegenheid hier overeind te houden, dan is dat de moeite waard." De OR van Philips Terneuzen bezoekt komende maandag sa men met de vakbonden de Mid delburgse Philips-vestiging, Daar zullen zij de werknemers duidelijk maken dat ze vroegtij-s dig moeten worden geïnfor-; meerd over mogelijke toekom-i stige plannen van het concern met de Nederlandse lichtdivi- sie. De bonden vrezen dat Ter-} neuzen slechts het begin is van| een overplaatsing van alle licht- activiteiten naar de lagelonen landen. In een brief aan de di rectie in Eindhoven hebben ze onlangs geëist dat Philips de werknemers zo vroeg mogelijk bij eventuele plannen betrekt, zodat zij op tijd sturing kunnen geven en daarmee wellicht werkgelegenheid in stand hou-i den. Op 19 januari moet Philips met een antwoord komen. Smartshop moet na drugsvondst deuren sluiten VLISSINGEN - Smart- en headshop Feel Good in de Scheldestraat in Vlissingen moet vóór maandagmiddag twaalf uur zijn deuren voor zes maanden sluiten. De Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele heeft daartoe besloten. „De recherche heeft bij een inJ val een grote hoeveelheid soft drugs in het pand van Feel Good gevonden. De exploitant heeft geen gedoogstatus om softdrugs te verkopen", verklaart C: Brander van de gemeente Vlis singen. De eigenaar van de win-J kei in de Scheldestraat vecht de naderende sluiting aan en laat nog in het midden of hij zelf d^ deur dichtdoet. „Als de gemeen te maandag constateert dat dé winkel nog open is, zal die fysiek dichtgemaakt worden", vult Brander aan. Met andere woor den: dan wordt de shop dichtge timmerd. De eigenaar van de smartshop wil geen softdrugs verkopen en ontkent met klem dat de recher che een grote hoeveelheid heeft aangetroffen. Tweeëneenhalf jaar geleden werd hetzelfde pand gesloten, 'om vrijwel identieke redenen en voor een periode van drie maanden', meldt de gemeente, Hij exploitant reageert: „Ik heb die zaak juridisch aangevoch-j ten en onlangs van de rechteij gelijk gekregen." Hij speelt dan ook met de gedachte weer naai; de rechter te stappen. DORPSPLEIN 35 KOUDEKERKE TEL 0118-551205 Auto Deltion begint deze eeuw met iets heel bijzonders. Maar liefst 3 x nieuwe VW Beetle welke gebruikt zijn voor promotionele doeleinden. Spiksplinternieuw, kenteken 2000, maar wel bijna 5.000,- voordeel!!!! Complete 2.0i, 115 pk uitvoeringen!!! Profiteer snel: dit maakt u nooit meer mee. En let op: dit unieke aanbod geldt alleen bij Auto Deltion in Stellendam. 1 Jaar fabrieksgarantie Volledig verzinkte carrosserie VW Mobiliteitsgarantie Gegarandeerd hoge inruilwaarde INCLUSIEF: 4x Airbag Elec. verstelbare spiegels Central lock Blauwe dashboardverlichting Radio-cassette Gamma incl. 6 speakers Axiaal verstelbaar stuur ABS remsysteem Normale prijs FL 51.810,- (rijklaar) NU FL 46.980,- (rijklaar) UW VOORDEEL FL 4.830,- Keuze uit tornado rood of technoblauw, pareleffect lok tegen meerprijs Meester Iman Caustraat 29, 3251 AP Stellendam, tel. 0187-491100, Fax 0187-492088 De ooievaar is terug, maar één op de vijf vogels wordt nog bedreigd! Help mee, word lid: bel 0800-300 300 8 2* Vogelbescherming j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 62