Plan raadhuis zo goed als klaar PZC PZC Dorpsraad Sirjansland kijkt tevreden om Historisch gebouw krijgt opknapbeurt Firma wil kokkelvergunning Westerschelde Museumcaisson wacht op inrichting Verseput stopt met VVD-voorzitterschap wmmmmtsam. Mollerlyceum fietst voor Roparun zeeland 15 Sagro presenteert volgende maand ideeën voor pand Burgh-Haamstede {door Willem van Dam pURGH-HAAMSTEDE - Het aannemingsbedrijf Sagro Zee land BV uit 's-Hecrenhoek denkt zeer binnenkort uitge werkte plannen voor het voor malige gemeentehuis in Burgh- Haamstede te kunnen presente ren. Het bedrijf verwacht dat de plannen eind deze maand of be gin februari gereed zijn. Sagro- directeur J. D. P. de Jonge heeft dat vrijdag gezegd. Sagro wil op de plek van het se dert de gemeentelijke herinde ling overbodige raadhuis van de pormalige gemeente Wester- schouwen 35 luxe koopapparte- hienten voor ouderen bouwen. De Jonge wilde gisteren geen énkele mededeling doen over de kosten die daarmee zijn ge moeid. Duidelijk is wel dat het pm ettelijke miljoenen guldens zal gaan. Lezing over de islam GOES - Naar aanleiding van de expositie in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, is er woensdag 19 januari in Goes een lezing met de titel 'Schatten van de islam'. In Amsterdam is uit de collec ties van de Hermitage in Sint petersburg en andere musea een overzicht samengesteld van on der meer wandtapijten en ge glazuurde tegels. Deze geven ?en beeld van de islam als reli gie, wereldbeschouwing en cul tuur. De lezing begint om 20.15 Sur in de bibliotheek aan de bostwal 34. Aanmelding bij het bureau van de Zeeuwse Volks universiteit: 0118-634800. I Politie krijgt beter bureau in Wissenkerke 1VISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland wil meewer ken aan een nieuwe en grotere vestiging voor de politie in Wis- ienkerke. De Ooststraat 30 A de joods van Openbare Werken, is #ls nieuwe locatie aangewezen, m eerste instantie zou het het öand aan de Middenstraat 37 worden- dat is aangekocht in het ^ader van de dorpsvernieu wing. In dat pand voldeed niet jan de eisen die de politie aan de Inrichting stelt. De politie be taalt voor de verbouwing en de inrichting, de gemeente voor het bnroerend goed. [n de Ooststraat zijn voldoende luimte en mogelijkheden om het pureau volgens de eisen van de politie in te richten. Het perceel Diedt zelfs de mogelijkheid om je buitenruimte te gebruiken [oor de bouw van twee garage boxen. Noord-Beveland betaalt je sloop van de gemeenteloods in een bodemonderzoek van het jieuwe terrein. De commissie bestuurlijke za ken en financiën bespreekt het hderwerp komt woensdag 12 januari. De vergadering begint Dm 19.30 uur. nkele tientallen projectont- ikkelaars en andere gegadig- ;n waren geruime tijd met kaar in de slag om het voorma- je gemeentehuis te kunnen irwerven. Tot de gegadigden ;hoorden onder meer de wo- ngbouwvereniging Beter Wo rn (tegenwoordig: Zeeuw- nd), het zorgcentrum Duin- >rd, Princebouw BV uit .irgh-Haamstede en het door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Elkaar als Sirjanslanders en dorpsraads leden beter leren kennen. Dat was het doel van de vrijdag avond gehouden nieuwjaars borrel in Sirjansland. Het werd een geanimeerde bijeen komst. Met een enkele kriti sche noot richting gemeente. De dorpsraad is tevreden over haar eerste jaar. „We willen een brug zijn tussen de Sir janslanders en de gemeente Schouwen-Duiveland en wij denken dat dat aardig gelukt is", stelt dorpsraadvoorzitter B. van der Graaf. „Al hebben we vooral in het begin wel naar onze eigen weg moeten zoe ken", vult secretaris R. J. Ruysschaert aan. Enquête Eén van de belangrijkste wapenfeiten van de Sirjans- landse dorpsraad was de en- quêteo ver de plannen voor uit breiding van de glastuinbouw in de omgeving van het dorp. Een enquête die het beeld dat héél Sirjansland fel gekant was tegen die plannen, met koele cijfers weggumde. Meer dan de helft van de onder vraagden lieten weten er geen moeite mee te hebben. Bouwbedrijf Boogert BV uit Oosterland. Die vielen echter buiten de boot. De gemeente Schouwen-Duive land besloot - op basis van voor lopige plannen - de voorkeur te geven aan het Bevelandse aan nemingsbedrijf Sagro. In sep tember van het vorig jaar stelde het gemeentebestuur Sagro in de gelegenheid om met uitge werkte plannen te komen. Als Van der Graaf en de zij nen vin den het alleen jammer dat de gemeente Schouwen-Duive land tot dusverre nog niet in houdelijk gereageerd heeft op de uitkomst van de enquête. „We hebben de enquête in ok tober opgestuurd en we heb- Sagro Zeeland BV er om welke reden dan ook niet in slaagt een plan op tafel te brengen dat aan de eisen van het Schouwse ge meentebestuur beantwoordt, krijgen het aannemingsbedrijf Gebr. Blokland of Westerweel Projectmanagement een kans. Aanvankelijk verwachtte wet houder G. J. van de Velde-de Wilde (verantwoordelijk voor onder meer de portefeuille ben alleen nog maar een ont vangstbevestiging gekregen. Een brief waarin staat dat ze binnen acht weken zullen rea geren. Dat hebben ze nog niet gedaan en we zullen de ge meente daartoe zeker manen." Voor het overige mag de dorps- grondgebiedzaken) dat nog voor het eind van 1999 een defi nitieve keuze zou kunnen wor den gemaakt. Dat zal nu dit voorjaar worden. Volgens Van de Velde heeft Sagro tot maart de tijd gekregen om met zijn de finitieve plan te komen. Dat zal dan vervolgens worden getoetst aan een aantal randvoorwaar den die de gemeente heeft ge steld. De wethouder rekent er op, dat de gemeenteraad dan in mei een beslissing kan nemen over de verkoop van het voor malige gemeentehuis. Daarna zullen nog enkele bestemmings planprocedures moeten worden doorlopen. Indien die niet te veel vertraging bezorgen, kan nog voor het eind van dit jaar met de bouw van de apparte menten worden begonnen, al dus Van de Velde. BERGEN OP ZOOM - Docenten en leerlingen van het Mollerly ceum in Bergen op Zoom probe ren op donderdag 13 en vrijdag 14 januari zoveel mogelijk kilo meters te maken op de home trainer. De twaalf deelnemers fietsen in totaal twintig uur. Op donderdagmiddag om twee uur gaan de fietsers in vier teams van start. Er wordt in twee etappes van tien uur ge fietst waarbij elke deelnemer steeds een half uur fietst en een uur uitrust. De deelnemers - in hoofdzaak docenten - streven ernaar 2000 kilometer af te leg gen. De hometrainermarathon wordt gehouden in het kader van een actieweek ten bate van de drie Bergse Roparunteams. Deze teams proberen op 31 mei zo snel mogelijk de afstand tus sen Rotterdam en Parijs af te leggen (538 kilometer). Het Mollerlyceum vergaart spon sorgelden voor de lopers. D e uit eindelijke opbrengst van de Ro- parunners is bestemd voor het Sophia Kinderziekenhuis en de Daniël den Hoed Kliniek uit Rotterdam. De school overweegt overigens om volgend jaar zelf een Ro- parunteam te vormen. doorWillem van Dam OUWERKERK - Voorzitter J. J. Verseput van de WD-afdeling Schouwen-Duiveland legt zijn functie binnenkort neer. Hij kondigde dat vrijdag in Ouwer- kerk aan tijdens een nieuw jaarsbijeenkomst van zijn par tij- Verseput (7 5 j aar) stapt in maart op in verband met zijn leeftijd. „Ik vind dat de afdeling een nieuwe, veel jongere voorzitter nodig heeft, die met zijn mede bestuursleden en met de hele af deling met nieuw elan kan opstomen naar de volgende ver kiezingen voor de gemeente raad." Er is inmiddels een op volger gevonden. Het bestuur van de WD-Schouwen-Duive- land zal W. van den Berg voor dragen als de nieuwe voorzitter. Van den Berg is 36 jaar en hij woont in Bruinisse. Ledenwerfactie In zijn nieuwjaarstoespraak uitte Verseput enige zorgen over het afkalvend ledental van de eilandelijk WD. In 1998 telde de afdeling ruim 350 leden. Dat aantal loopt langzaam terug. De afdeling wil via een ledenwerf actie proberen die terugloop tot staan te brengen. Daarbij mikt de WD nadrukkelijk ook op jongeren. „Het blijkt dat velen van hen sympathiek tegenover de WD staan", stelde Verseput gisteren in het dorpshuis van Ouwerkerk vast. WD-fractievoorzitter J. J. Ge- leijnse constateerde dat het Schouwse gemeentebestuur een moeilijk jaar achter de rug heeft. Het gemeentebestuur kreeg 'misschien wel terecht' veel kritiek te verduren. Maar, zo heeft hij de indruk, ten ge meentehuize beginnen de zaken beter te lopen. Hij verwachtte overigens niet dat alle proble men dit jaar kunnen worden op gelost. Dat zal een nog langere tijd vergen, aldus Geleijnse. „Dat is een moeilijk karwei, maar we gaan d'r voor", verze kerde hij de naar schatting vijf tig receptiegangers. De WD-Schouwen-Duiveland had vrijdagavond een primeur tje. Tijdens de receptie presen teerde de politie het recent opgeleverde mobiele politiebu reau dat op het eiland dienst gaat doen. Advertentie 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG vanaf 09.30-01.00 uur toegang 20,00 Sirjanslanders wisselen de beste wensen uit tijdens denieuwsjaarsreceptie van de dorpsraad. foto Marijke Folkertsma raad volgens Van der Graaf niet mopperen over de ge meente. Er is mede op aan dringen van de dorpsraad ge werkt aan verbetering van de verkeersveiligheid en er komt een plan voor uitbreiding van de straatverlichting. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 J e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Een nieuwe eeuw, een opgeknapt ge bouw. Het uit 1771 daterende gebouw van de Ambachtsheer lijkheid Oud- Nieuw-Vossemeer aan de Raadhuisstraat in Oud-Vossenieer staat in de steigers. Dak en gevel worden op geknapt. De laatste echt grote opknapbeurt dateert van een jaar of tien geleden. „Het is een oud gebouw, dus je blijft steeds dingen te genkomen waar iets aan moet gebeuren. Ik verwacht dat er over een jaar vij f j aar wel weer wat aan het pand moet worden gedaan", vertelt rentmeester D. van Doorn van de ambachts heerlijkheid. Jaarlijks inspecteert Monumenten wacht de staat van het pand. Naar aanleiding van de inspectie is nu be sloten opknapwerkte verrichten aan het dak en de balken. Bij het blokkenhuis lekte bijvoorbeeld water naar binnen. Ook zink- en loodwerk moeten worden vernieuwd. Daarnaast is besloten de gevel een verf beurt te geven. Met het karwei is een bedrag van zo'n 150.000 gulden gemoeid. zaterdag 8 januari 2000 door Arjan Schuiling DEN HAAG - Binnen zes we ken zal de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State definitief duidelijkheid verschaffen over de mogelijk heden van de VOF Van der Endt uit Yerseke om een ver gunning op te eisen voor de me chanische kokkelvangst in de Westerschelde. Het Haagse rechtscollege be- handelde vrijdag het hoger be roep dat van der Endt heeft in gesteld tegen een uitspraak van de rechtbank in Middel burg. De rechtbank onder schreef de visie van de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) dat van der Endt geen historische visrech ten kan laten gelden, maar dat die toebehoren aan zijn voor malige compagnon J. Moer land. LNV koppelt de visrech ten immers aan een vaartuig en Moerland is door blijven varen met de G049 na de ontbinding van de maatschap. De gemachtigde namens van der Endt, L. van Langevelde, stelt in het bewuste besluit van LNV niets te lezen over een koppeling van rechten aan het vaartuig. Hij vindt het instel len van visquota een betere weg om de visstand op peil te houden dan het koppelen van vergunningen aan vaartuigen. Als de Raad van State de mi nister volgt en vindt dat terecht de koppeling tussen vergun ning en vaartuig wordt ge maakt, dan legt zijn cliënt zich niet zomaar neer bij de conclu sie dat die rechten dan aan Moerland toebehoren. De woordvoerder namens de minister, H. Bouquet, heeft geen twijfels over de vraag van wie die visrechten zijn, name lijk aan Moerland. Bouquet verdedigt het systeem van de koppeling van vergunningen aan vaartuigen, want des te minder vaartuigen uitvaren, des te kleiner is de kans op overbevissing. Hij verzocht de uitspraak van de rechtbank in Middelburg in stand te laten. i> >fm,it,M In de caisson bij Ouwerkerk wordt vanaf deze zomer de geschiedenis van de watersnoodramp getoond en verteld. door Piet Kleemans OUWERKERK - De verbouw en reno vatie van de caisson aan de Weg van de Buitenlandse 'Pers in Ouwerkerk, waarin het watersnoodmuseum geves tigd wordt, is gereed. De Stichting Caissons Ouwerkerk werkt momenteel aan een inrichtingsplan. Het is de be doeling dat het museum deze zomer haar deuren opent. Eind april 1999 gaf commissaris van de koningin W. T. van Gelder met het door knippen van een lint het startsein voor de verbouwing van de caisson. Er wer den drie toegangsopeningen gezaagd in de vijftig centimeter dikke betonnen wanden en gas-, water-, en elektrici teitsleidingen gelegd. Inmiddels zijn ook de toegangsdeuren afgehangen. De door de inwerking van weer en wind ontstane gaten in de caisson zijn gere- pai'eerd en daarmee is het gevaarte wind- en waterdicht gemaakt. Eerder stelde een speciale museale werkgroep een lijstje op met in het mu seum te belichten thema's. Aan de hand van dat lijstje wordt nu een concreet in richtingsplan uitgewerkt. Het is de be doeling met foto's, films en materiaal clat bij het dichten van de gaten in de Schouwse dijken werd gebruikt, een zo accuraat mogelijkbeeld te schetsen van wat de watersnoodramp van 1953 te weegbracht op Schouwen-Duiveland. Ook wordt aandacht geschonken aah hoe het eiland er voor de fatale februa- ri-nacht uitzag en hoe de mensen er leefden. Vervolgens wordt de bezoeker in woord en beeld getoond hoe het door een zware noordwesterstorm opge zweepte water Schouwen-Duiveland overviel en bressen sloeg in de dijken. Ook wordt ingegaan op de reddings operaties, de hulpgoederen uit heel Ne derland én daarbuiten en het verloop van het dijkherstel en de wederopbouw van het eiland. Fascinatie Belangrijk onderdeel van de expositie wordt gevormd door voertuigen en werktuigen uit de omvangrijke verza meling van Middelburger A Petiet. Hij begon jaren geleden, gevoed door een fascinatie vanuit zijn jeugd, een speur tocht naar machines die gebruikt wa- foto Marijke Folkertsma ren bij onder meer het dijkherstel. Tot zijn collectie behoort het spoortje met kiepkarretjes dat bij het herstellen van de dijken goede diensten bewees, maar ook heeft hij draglines, bulldozers, zandzuigers, amfibievoertuigen en pompen die gebruikt werden om Schouwen-Duiveland droog te pom pen. Het museumproject mag zich verheu gen in de belangstelling van sponsors. Onder anderen Dow Chemical stelde geld beschikbaar en serviceclub Tafel ronde 39 hield een liefdadigheidsdiner, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het watersnoodmuseum. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft een subsidie van maximaal 10.000 gulden in het exploitatietekort toegezegd. Pizzakoerier beroofd in Vlissingen VLISSINGEN - Een 17-jarige pizzabezorger uit de gemeente Vlissingen is vrijdagavond rond zeven uur beroofd in de Pie- ter Poststraat in Vlissingen. Toen de jongen een pizza had af geleverd, wachtten twee jongens op een brommer hem op. Onder bedreiging van een scherp voorwerp, dwongen ze de pizzakoerier zijn geld, 341 gulden, af te geven. Deuk in auto na ergernis op A58 OOST-SOUBURG - Twee personen hebben vrijdag op de Oost-Souburgse oprit naar rijksweg A58 de auto van een 59- jarige bestuurder uit Waalwijk toegetakeld. De twee hadden het op de man gemunt, omdat ze zich irriteerden aan zijn rij gedrag. De Waalwijker kwam vanuit de richting Middelburg en haalde rechts een auto in. De bestuurder daarvan wond zich daarover op en probeerde de man tot stoppen te dwingen. De Waalwijker pakte daarop de afrit bij Oost-Souburg om vervolgens meteen de oprit naar de A58 te pakken. Bovenaan had de geïrriteerde bestuurder echter zijn auto scheef op de weg gezet. Achter hem kwam een andere auto aan, waarvan de bestuurder zich ook had geërgerd aan het rij gedrag van de Waalwijker. Beide bestuurders stapten uit hun auto. Toen het niet lukte de Waalwijker uit zijn auto te krij gen, trapten ze er een deuk in. De man reed daarop achteruit de oprit af. Zijn belagers gingen er vervolgens vandoor. Fietsers na achtervolging gepakt GOES - De aanhouding van twee 23-jarige Goesenaren in de nacht van donderdag op vrijdag liep uit op een achtervolging. De twee jongens reden, samen met nog twee vrienden, op hun fiets door de Klokstraat in Goes. Omdat de beide Goesenaren geen licht hadden, wilde een agent hen daarop aanspreken. De verdachten fietsten weg, waarop de politie de achtervol ging inzette. Eén van de voorvluchtigen gaf daarbij een harde klap op het dak van een politieauto. Beiden negeerden ook nog een stopteken. Uiteindelijk werd één van hen, met hulp van een politiehond, opgepakt. Even later werd ook de andere aangehouden. Beiden kregen een proces-verbaal. Dronken automobilist botst op auto KRUININGEN - Bij een aanrijding op de Zanddijk in Krui- ningen bleek vrij dag dat één van de bestuurders, een 3 9-j arige man uit de gemeente Reimerswaal, te veel alcohol had ge dronken. Hij zat twee keer boven de limiet. Hij kreeg een rij verbod van zes uur en een dagvaarding. De bestuurder was achterop een 29-jarige automobiliste uit Kapelle gereden. Hij had te laat in de gaten dat zij afremde. Vrachtwagen ramt picknickset VLISSINGEN - Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oisterwijk heeft vrijdagochtend om half twaalf per ongeluk een picknickset vernield. De man wilde op de Oude Markt in Vlissingen keren, maar hij zag daarbij de tafel en stoelen over het hoofd. De waax-de van de set, die eigendom is van een win kelier, bedraagt tweeduizend gulden. Binnenkort advies herindeling TERNEUZEN - Eind febi*uari wordt duidelijk of Zeeuws- Vlaanderen een herindeling te wachten staat of niet. De Stuurgroep Daadkrachtige Gemeenten zal niet voor eind vol gende maand minister Peper van advies dienen over de bestuurlijke inrichting van de streek in de toekomst. Stuurgroep-voorzitter F. de Zeeuw gaf dit gisteren te kennen. Volgens De Zeeuw is het de bedoeling dat de minister in één keer de adviezen van de stuurgroep voor de bestuurlijke her inrichting van zeven regio's krijgt overhandigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61