De nieuwtjes dijen snel uit PZC PZC Pand heerlijkheid in de steigers zeeland b 15 In het praathuis ben je er even tussenuit Stichting maakt werk van promotie Goes Mollerlyceum fietst voor Roparun zaterdag 8 januari 2000 Firma verlangt vergunning voor kokkelvissen op Westerschelde DEN HAAG - Binnen zes weken 1 zal de afdeling bestuursreclit- a spraak van de Raad van State definitief duidelijkheid ver- schaffen over de mogelijkheden 1 van de VOF Van der Endt uit a Yerseke om een vergunning op te eisen voor de mechanische 0 kokkelvangst in de Wester schelde. Het Haagse rechtscollege be- y handelde vrijdag het hoger be- 3 roep dat Van der Endt heeft in- gesteld tegen een uitspraak van de rechtbank in Middelburg. De rechtbank onderschreef de visie van de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) dat Van der Endt geen histori sche visrechten kan laten gel den, maar dat die toebehoren aan zijn voormalige compagnon J. Moerland. LNV koppelt de visrechten immers aan een vaartuig en Moerland is door blijven varen met de G049 na de ontbinding van de maatschap. De gemachtigde namens Van der Endt, L. van Langevelde, 1 stelt in het bewuste besluit van Q LNV niets te lezen over een kop- peling van rechten aan het vaar- j tuig. Hij vindt het instellen van 3 visquota een betere weg om de visstand op peil te houden dan het koppelen van vergunningen aan vaartuigen. t Als de Raad van State de minis- e ter volgt en vindt dat terecht de koppeling tussen vergunning en e vaartuig wordt gemaakt, dan legt zijn cliënt zich niet zomaar neer bij de conclusie dat die t rechten dan aan Moerland toe behoren. De woordvoerder namens de minister, H. Bouquet, heeft geen twijfels over de vraag van wie die visrechten zijn, namelijk J aan Moerland. Bouquet verde- digt het systeem van de koppe- d ling van vergunningen aan J vaartuigen, want des te minder vaartuigen uitvaren, des te klei ner is de kans op overbevissing. Hij verzocht de uitspraak van de rechtbank in Middelburg in stand te laten. Boormachines gestolen GOES - Uit een doe-het-zelf- winkel in Goes hebben inbre kers in de nacht van donderdag op vrijdag drie boormachines gestolen. De gezamenlijke waarde bedraagt 1200 gulden. 's Morgens komt de borrel op tafel in het praathuis. Het Tonhuis in Sint Annaland is voor de dorpelingen een warme plek om even bij te kletsen. foto's Willem Mieras door Jeanne de Nijs SINT ANNALAND - Vrouwen hebben de naam. Maar mannen kunnen er ook wat van! Met name in dorpjes komen vuttende en gepensioneerde mannen, soms twee keer per dag, bij elkaar om bij te kletsen. Alsof het afgesproken is wandelen ze op bepaalde tijdstippen naar hetzelfde hoekje, naar een bankje, of komen in het plaatselijk praathuisje bij elkaar. Waarover ze praten? „De ene keer heeft de één een nieuwtje, dan weer de ander", vertelt de vaste ploeg in het Tonhuis op de Haven in Sint-Annaland. „Veel over overspel. En over mooie vrouwen die voorbij ko men", grappen ze, „dan ben je nog ge zond, zullen we maar zeggen." „Wan neer 's ochtends iemand een pink is kwijtgeraakt, is 's avonds de hele arm er al af", erkent een van de praathuisbe zoekers het somtijds uitdijen van nieuwtjes. Hét gesprek die dag is de vernieling van de ruiten van het praat huis tijdens de jaarwisseling. De ge meente heeft de boel juist weer her steld. „Een goede slag van de politie. Die zag het gebeuren en had de daders te pakken. Kunnen ze de kosten ten minste op die jongeren verhalen", ver telt J. A Scherpenisse. Een van de ande re 'praatmaten' weet ook een leuk nieuwtje. „Hebben jullie dat laatst ge lezen van die man die werd aangehou den en een verkeerd adres opgaf. Pre cies het adres van de politieman die hem had aangehouden." „Echt waar?", genieten de toehoorders. Het is even rekenen hoelang het praat huisje er nu al staat. Na een 'hoe lang bin jie noe al tuus?' naar een van de mannen komt de groep op zo'n vijftien jaar. Vóór die tijd verzamelden de man nen zich op een hoekj e van de Haven.'s Zomers zitten we daar op de bankjes", wijst Scherpenisse naar de dijk, „als het regent gaan we weer hiernaartoe." Borreltjes Onder het mom van 'je wilt er weieens even tussenuit' zit meestal zo'n man of tien tussen de bij elkaar gescharrelde tafeltjes van nepmarmer en smeedijzer, de meest uiteenlopende fluwelen en ge borduurde kussens, en verschillende lappen vloerbedekking. Nee, koffie of thee wordt er niet gezet. Met een ge heimzinnig glunderende blik wijst Scherpenisse naar een van de twee bu- tagaskachteltjes. „Kijk daar maar eens in", Onder de klep staat de fles jenever. „Die kopen we onder mekaar, 's Och tends allemaal twee borreltjes, 's mid dags niks." In het praathuisje op het Zuidplant soen in Poortvliet komt een handjevol &S| dorpsoudsten steeds aan het eind van de middag bij elkaar. Butagaskachel- tjes staan er niet, wel een oude vuilnis emmer. Zou daar de fles schnaps J. A van Gorsel trekt de klep open, maar er is alleen afval te zien. „Hier is nog nooit een borrel binnen geweest, dat durf ik rustig te zeggen", weet K. M. Groen, de oudste praathuisbezoeker, zeker. „Ik kom wel eens in het praat huisje in Scherpenisse. Daar is het ge woonte dat iemand die jarig is de fles en glaasjes meebrengt." Nieuwtjes zijn er ook in Poortvliet zat, al beklagen de mannen zich er daar over dat het alle maal veel minder is dan vroeger, toen iedereen iedereen nog kende. Maar Van Gorsel bijvoorbeeld is drager bij begra fenissen in de diverse plaatsjes op Tho- len en weet op die manier nogal eens wat te vertellen. „Vier van de week, dat hebben we nog nooit gehad", vertelt hij „Op onze leeftijd ken je nog heel wat mensen van vroeger. Toen zat praktisch iedereen in de witte juun. Tweehonderd man op een blok, je kon daar heel wat verdienen." Dan komt nummer vijf het praathuisje binnen. „De rijkste man van Poortvliet, al loopt hij dan op klom pen, én nog vrijgezel", gooien zijn vier maten hem meteen in de aanbieding. Daarna komt het gesprek op de bruin vis die enkele dagen daarvoor op de dijk aanspoelde, over waar dat nou precies gebeurd is. Ook het Poortvlietse praat huis is aangekleed met uiteenlopende 'krijgertjes'. Hier geen zachte kussens op de houten banken, maar restjes vloerbedekking van een plaatselijke woninginrichter. Niet echt een comfor tabel zitten. „Hard, en het is hier ook niet warm te krijgen", beklaagt C. Goe- degebuure zich. „De gemeente is zo slim geweest die twee elektrische staaf jes bovenin de nok te hangen. Toen we daarover klaagden hebben ze het een halve meter laten zakken, maar als het vriest is het hier nog steeds maar een half uurtje uit te houden„Als ik thuis kom heb ik altijd merakels koude voe ten", geeft ook Groen aan. Inderdaad na een tijdje kletsen wil je wel weer naar de warme kachel thuis, en naar de warme hap. „Ik heb vanochtend al een volle pan met varkensoortjes gekookt", watertandt vrijgezel K. Lisseveld. En op de vraag wat daaraan te eten valt wijst hij op zijn eigen oorschelp: „dan haal je daar het velletje af, en daaron der... lekker hoor." Waarop de mannen hem gezamenlijk nog wat ideeën aan de hand doen om de varkenskop die hij nog heeft liggen klein te maken. Zo kletsen de mannen de middag naar het eind. Zoals de mannen uit Sint-Anna- land het omschrijven: „Je bent er eens even uit, en met zo'n praathuisje ga je makkelijker van huis." Pizzakoerier beroofd in Vlissingen VLISSINGEN - Een 17-jarige pizzabezorger uit de gemeente Vlissingen is vrijdagavond rond zeven uur beroofd in de Pie- ter Poststraat in Vlissingen. Toen de jongen een pizza had af geleverd, wachtten twee jongens op een brommer hem op. Onder bedreiging van een scherp voorwerp, dwongen ze de pizzakoerier zijn geld, 341 gulden, af te geven. Deuk in auto na ergernis op A58 OOST-SOUBURG - Twee personen hebben vrijdag op de Oost-Souburgse oprit naar rijksweg A58 de auto van een 59- jarige bestuurder uit Waalwijk toegetakeld. De twee hadden het op de man gemunt, omdat ze zich irriteerden aan zijn rij gedrag. De Waalwijker kwam vanuit de richting Middelburg en haalde rechts een auto in. De bestuurder daarvan wond zich daarover op en probeerde de man tot stoppen te dwingen, De Waalwijker pakte daarop de afrit bij Oost-Souburg om vervolgens meteen de oprit naar de A58 te pakken. Bovenaan had de geïrriteerde bestuurder echter zijn auto scheef op de weg gezet. Achter hem kwam een andere auto aan, waarvan de bestuurder zich ook had geërgerd aan het rij gedrag van de Waalwijker. Beide bestuurders stapten uit hun auto. Toen het niet lukte de Waalwijker uit zijn auto te krij gen, trapten ze er een deuk in. De man reed daarop achteruit de oprit af. Zijn belagers gingen er vervolgens vandoor. Fietsers na achtervolging gepakt GOES - De aanhouding van twee 23-jarige Goesenaren in de nacht van donderdag op vrijdag liep uit op een achtervolging. De twee jongens reden, samen met nog twee vrienden, op hun fiets door de Klokstraat in Goes. Omdat de beide Goesenaren geen licht hadden, wilde een agent hen daarop aanspreken. De verdachten fietsten weg, waarop de politie de achtervol ging inzette. Eén van de voorvluchtigen gaf daarbij een harde klap op het dak van een politieauto. Beiden negeerden ook nog een stopteken. Uiteindelijk werd één van hen. met hulp van een politiehond, opgepakt. Even later werd ook de andere aangehouden. Beiden kregen een proces-verbaal. Dronken automobilist botst op auto KRUININGEN - Bij een aanrijding op de Zanddijk in Krui- ningen bleek vrij dag dat één van de bestuurderseen 3 9-j arige man uit de gemeente Reimerswaal, te veel alcohol had ge dronken. Hij zat twee keer boven de limiet. Hij kreeg een rij verbod van zes uur en een dagvaarding. De bestuurder was achterop een 29-jarige automobiliste uit Kapellegereden. Hij had te laat in de gaten dat zij afremde. Vrachtwagen ramt picknickset VLISSINGEN - Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oisterwijk heeft vrijdagochtend om half twaalf per ongeluk een picknickset vernield. De man wilde op de Oude Markt in Vlissingen keren, maar hij zag daarbij de tafel en stoelen over het hoofd. De waarde van de set, die eigendom is van een win kelier, bedraagt tweeduizend gulden. Binnenkort advies herindeling TERNEUZEN - Eind februari woi-dt duidelijk of Zeeuws- Vlaanderen een herindeling te wachten staat of niet. De Stuurgroep D aadkrachtige Gemeenten zal niet voor eind vol gende maand minister Peper van advies dienen over de bestuurlijke inrichting van de streek in de toekomst. Stuurgroep-voorzitter E de Zeeuw gaf dit gisteren te kennen. Volgens De Zeeuw is het de bedoeling dat de minister in één keer de adviezen van de stuurgroep voor de bestuurlijke her inrichting van zeven regio's krijgt overhandigd. Politie krijgt beter bureau in Wissenkerke WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland wil meewer ken aan een nieuwe en grotere vestiging voor de politie in Wis senkerke. De Ooststraat 30 A de loods van Openbare Werken, is als nieuwe locatie aangewezen. In eerste instantie zou het het pand aan de Middenstraat 37 worden, dat is aangekocht in het kader van de dorpsvernieu- wing. In dat pand voldeed niet - aan de eisen die de politie aan de inrichting stelt. De politie be taalt voor de verbouwing en de inrichting, de gemeente voor het I onroerend goed. h In de Ooststraat zijn voldoende ruimte en mogelijkheden om het j bureau volgens de eisen van de politie in te richten. Het perceel biedt zelfs de mogelijkheid om de buitenruimte te gebruiken voor de bouw van twee garage boxen. Noord-Beveland betaalt de sloop van de gemeenteloods en een bodemonderzoek van het 'J nieuwe terrein. De commissie bestuurlijke za- 1 ken en financiën bespreekt het onderwerp komt woensdag 12 januari. De vergadering begint om 19.30 uur. '1 REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Gezellig bij het kacheltje is de tijd goed door te komen. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Een nieu we eeuw, een opgeknapt ge bouw. Het uit 1771 daterende gebouw van de Ambachtsheer lijkheid Oud- Nieuw-Vosse- meer aan de Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer staat in de stei gers. Dak en gevel worden opge knapt. De laatste echt grote opknap beurt dateert van een jaar of tien geleden. „Het is een oud ge bouw, dus je blijft steeds dingen tegenkomen waar iets aan moet gebeuren. Ik verwacht dat er over vijf jaar wel weer wat aan het pand moet worden gedaan", vertelt rentmeester D. van Doorn van de ambachtsheer lijkheid. Jaarlijks inspecteert Monumentenwacht de staat van het pand. Naar aanleiding van de inspectie is nu besloten op- knapwerk te verrichten aan het dak en de balken. Bij het klok- kenhuis lekte bijvoorbeeld wa ter naar binnen. Ook zink- en loodwerk moeten worden ver nieuwd, Daarnaast is besloten de gevel een verfbeurt te geven. Met het karwei is een bedrag van zo'n 150.000 gulden ge moeid. Het pand is altijd als ambachts herenhuis in functie geweest. In vroeger jaren heeft ook de ge meentelijke organisatie, die in het naast gelegen gebouw ge vestigd was, nog gebruik van een gedeelte van het pand ge maakt. Voor de Ambachtsheer lijkheid Oud- en Nieuw-Vos- semeer heeft het gebouw nu vooral nog een representatieve functie. De organisatie, die uit een onroerend goedtak en een beleggingstak bestaat, houdt in elk geval haar jaarvergadering steevast in het monumenten pandje. Plannen om het bouw werk van de hand te doen zijn er niet, zegt Van Doom. „Het is een gebouw met een historische waarde. De ambachtsheerlijk heid hecht er aan om dat in stand te houden." Dak en gevel van het historische pand in Oud-Vossemeer worden opgeknapt. foto Willem Mieras door Björn van Empel GOES - De Stichting Goes Pro motie gaat zich opnieuw inzet ten voor het centrum van Goes. Dit jaar wil de stichting haar steentje bijdragen aan het Mas- terplan Binnenstad Goes. In dat plan, gemaakt door ge meentebestuur en de onderne mers, staat de toekomstige ont wikkeling van het Goese centrum beschreven. R. Spelier, ad-interim voorzitter van de stichting, zegt dat het vooral om de uitvoering van het plan gaat en niet om wat er op papier staat. „Voor ons is de vraag: Hoe BERGEN OP ZOOM - Docenten en leerlingen van het Mollerly ceum in Bergen op Zoom probe ren op donderdag 13 en vrijdag 14 januari zoveel mogelijk kilo meters te maken op de home trainer. De twaalf deelnemers fietsen in totaal twintig uur. Op donderdagmiddag om twee uur gaan de fietsers in vier teams van start. Er wordt in twee etappes van tien uur ge fietst waarbij elke deelnemer steeds een half uur fietst en een uur uitrust. De deelnemers - in hoofdzaak docenten - streven ernaar 2000 kilometer af te leg gen. Het hele lyceum kan echter raden naar het eindresultaat. De hometrainermarathon wordt gehouden in het kader van een actieweek ten bate van de drie Bergse Roparunteams; 14 in 't uur, de Spadorunners en het Lopend Vuurtje. Deze teams proberen op 31 mei zo snel mo gelijk lopend de afstand tussen Rotterdam en Parijs af te leggen (538 kilometer). Het Mollerly ceum vergaart sponsorgelden voor de .lopers. De uiteindelijke opbrengst van de Roparunners is bestemd voor projecten van het Sophia Kinderziekenhuis en de Daniël den Hoed Kliniek uit Rotterdam. Het startsein van de hometrain- actie wordt gegeven door Belle van Meer uit de Wouwse Planta ge. Zij zit zelf bij de jeugd hoc- keyselectie en krijgt van het Mollerlyceum faciliteiten om topsport te kunnen bedrijven naast school. Meerdere topspor ters maken deel uit van het leer lingenbestand van het lyceum. De school overweegt overigens om volgend jaar zelf een Ro- parunteam te vormen. kan een dynamische gemeente als Goes de aantrekkingskracht op bezoekers vasthouden en vergroten?" Spelier heeft alle belangheb benden van het Masterplan een brief gestuurd. Hierin geeft ze aan dat het centrum van Goes een belangrijke rol speelt in de uitstraling naar bevolking en toeristen. Dit jaar wil Spelier de basis leggen voor de verdere promotie van de binnenstad. De werkgroep centrummanage ment, die de uitvoering van het Masterplan coördineert, begon meteen aan de herstart van de Stichting Goes Promotie. De vertegenwoordigers in de stich ting zijn, de gemeente Goes, Culturele Raad Goes, Onderne mers Organisatie Goes, Horeca Goes, Ondernemers Contact Goes, VVV, Ambulante handel, Stichting Goese Kaden en de Stichting VdVV (Voorheen de Vesten Verlicht). Evenementen Doel van de Stichting Promotie Goes is om het uitgaans- en eco nomisch centrum en de winkel stad te promoten, vooral door evenementen te organiseren. De stichting wil dit jaar een nieuw activiteitenprogramma aan be woners van Goes en omstreken en toeristen aanbieden. Public relations en reclame gaan niet voor niets. Over het budget van de stichting moet nog worden gesproken. Het be langrijkste voor het bestuur van de Stichting Promotie Goes is op dit moment geld voor de pro motionele activiteiten. De stichting vraagt aan de plaatselijke ondernemers om mee te denken, vooral over geld. Met de slogan 'Klopt ook uw hart voor Goes?!gaat de Stich ting er de komende maanden voor zorgen dat Goes in de schijnwerpers komt te staan. (Advertentie) 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55