Antares speurt op zeebodem Fifa 2000 lijkt meer op een poppentheater wetenschap en techniek 47 postzegels Op zoek naar neutrino's Info over huisdieren op cd-rom puzzel u E I E E I T zaterdag 8 januari 2000 Sinds medio september afgelopen jaar is het op de Middellandse Zee, dik 40 kilometer uit de kust van Marseille, een en al bedrijvigheid. Op de zeebodem, op ruim twee kilometer diepte, verrijzen drie bijna 40 meter hoge raamwerken, dicht bezet met voor licht supergevoelige detectoren. De constructie heet Antares. Taak: het opsporen van neutrino's; deeltjes met een geweldig doordringingsvermogen, afkomstig van bijzonder woeste processen in het heelal. Deeltjes waarvan nog maar bitter weinig bekend is. Eind vorig jaar begon het onderzoek te draaien. Neutrino's zijn belangrijk voor de deeltjesfysica: de natuur kunde van de kleine deeltjes. Het wetenschappelijk onderzoek daarnaar heeft de laatste tiental len jaren een heel scala van deel tjes, meer dan 200 tot dusverre, opgeleverd die zijn getooid met exotische benamingen als muo nen, tau-deeltjes, pionen, quarks en neutrino's. Elementaire deeltjes worden ze genoemd en de meeste 'bestaan' maar superkort. Maar ze zijn wel van fundamenteel belang voor de deeltjesfysica, want er kunnen veel verschi j nselen die zich tij dens kernonderzoek voordoen, mee worden beschreven en verklaard. Hoewel nog lang niet alle elemen taire deeltjes onomstotelijk zijn aangetoond, zijn aan de hand van waargenomen verschijnselen wel al eigenschappen van een aantal elementaire deeltjes bekend ge worden. Die betreffen hun massa (sommige deeltjes hebben zelfs geen massa!), hun 'levensduur' en hun elektrische lading. Snelheid Van neutrino's is men aan de weet gekomen dat ze geen lading heb ben, in 'ruste' ook geen massa en dat ze reizen met de snelheid van het licht (300.000 kilometer per seconde). Ze 'bestaan' dus in feite enkel en alleen door hun snel heid. Met deze eigenschappen be zitten ze echter een enorm door dringingsvermogen; ze kunnen dwars door de aarde vliegen zon der noemenswaardig te worden gestopt of afgebogen. Dit houdt in dat onderzoekers zich in allerlei technische bochten moeten wrin gen om neutrino's aan te tonen. Langs directe weg gaat dat niet. Men maakt gebruik van het feit dat door sommige neutrino's licht verschijnselen veroorzaakt wor den tijdens de passage dwars door de aarde. Een neutrino heeft daar maximaal maar 0,04 seconde voor nodig. In de vaste steenmassa van de aar de zijn die lichtverschijnselen natuurlijk moeilijk zichtbaar te makenBeter geschikt zijn de don kere diepten van de zee. Men richt zich daar op neutrino's die daar de aarde weer 'verlaten', om uit te sluiten dat lichtverschijnselen van andere deeltjes worden gede tecteerd. Alles wat daar in zee aan supersnelle lichtflitsjes optreedt kan alleen maar worden veroor zaakt door neutrino's, die immers als enige in staat zijn dwars door de aarde te schieten. „De lichtsensoren van Antares kijken zowel naar de zeebodem, als recht vooruit en naar boven," Een artistieke impressie van Antares, de mini-onderzeeër Nautilus zorgt voor de onderzeese uitvoering van het project. zegt professor Susan Cooper van de universiteit van Oxford. „Dus naar lichtsporen door neutrino's die min of meer van onderaf naar boven schieten. Soortgelijk on derzoek naar neutrino's wordt ook elders gedaan. Zoals bijvoorbeeld in het Japanse onderaardse vloei stofreservoir, de Super-Kamio- kande, dat geheel gevuld is met vloeistof en van boven tot onder bezet met vele honderden senso ren." „Tot dusverre zijn daar geen dui delijke resultaten mee verkregen," zegt Cooper. „Als alle sensoren van Antares straks zijn aange bracht kunnen we bijna anderhal ve kubieke kilometer zeewater in één keer in de gaten houden. Dat is veel meer dan in bijvoorbeeld de Super-Kamiokande. Hoe groter het volume dat je in de gaten houdt, des te groter de kans zo'n flits eindelijk eens goed te regi streren." Volgens Cooper is echter niet pre cies bekend wat men kan ver- wachten. Zo zijn de intensiteit en de duur van de lichtflitsen alleen bij benadering bekend. Dat maakt het bepalen van de meest geschik te gevoeligheid van de sensoren, het calibreren daarvan dus, moei lijk. Licht „Het is als bij het diafragma van een camera," aldus Cooper. „Die moet precies de juiste hoeveelheid licht op de film laten vallen, omdat de foto anders over- of onderbe licht is. Dan zie je ook weer te wei nig. Om dat te ondervangen laten we, als Antares straks helemaal compleet is, een bol afzinken die naar alle kanten een heel zwakke maar bekende dosis licht uitzendt. Daar kunnen we precies mee cali breren, maar de vraag blijft dan toch of dat voor de flitsjes afdoen de is." „We zijn de registraties in decem ber begonnen met wat er nu bene den opgesteld staat," zegt Cooper. „Dat zijn drie 40 meter hoge, op de hoekpunten van een denkbeel dige, ongeveer gelijkzijdige drie hoek opgestelde zuilen van detec toren. Als blijkt dat deze opstel ling toch niet het gewenste resul taat oplevert laten we zuilen afzinken met veel gevoeliger sen soren. Maar dat zal, gezien het be schikbare budget, niet eerder kun nen gebeuren dan in 2002. In zeke re zin zou Antares dan pas af zijn." „Als er lichtsporen van neutrino's worden geregistreerd, kunnen we ook achterhalen waar ze uit de kosmos vandaan komen," zegt Cooper. „Mogelijk schept dat dan weer wat meer duidelijkheid in de processen waarbij neutrino's wor den gegenereerd. Met andere woorden: hoe ziet de kosmos er door een neutrino-bril uit? Dat zou wel eens een vreselijk vreemde kosmos kunnen zijn. En daar zijn we nu juist zo vreselijk benieuwd naar." Ben Apeldoorn EA-Sports brengt al vanaf 1996 de serie FIFA voetbal spellen uit. De schijfjes voor PC en Playstation zijn van meet af aan een kassucces. Dit ligt aan de realistische spelweergave, de ge stroomlijnde motoriek van de spelers, het echt juichende pu bliek en het op sommige momen ten schitterende commentaar van Mare Lawrenson. FIFA '99 was de overtreffende trap van alle voetbalspellen, en voor de versie 2000 koesterde men de allergrootste verwach tingen. Die zijn helaas maar ten dele uitgekomen en op sommige punten is er zelfs sprake van een achteruitgang in vergelijking met eerdere edities. Met het nieuwe millenium in het achterhoofd, wilde EA de zaak groots aanpakken. Er waren brieven gekomen uit Grieken land, Noorwegen, het Midden- Oosten en Australië om ook de nationale competities uit die landen op te nemen. Rapid Wien Ook fans van grote clubs als Ra pid Wien, Colo-Colo en ploegen uit lagere divisies zijn opgeno men in het selectiemenu om mee te spelen. Aan de oudere voetbal liefhebber is ook gedacht. Vaak vertelt vader op een verjaardag dat het gi'ote Real Madrid of het Ajax van Cruijf -tig maal beter was dan het huidige Nederlands Elftal. Nu kan dit getest worden in een history-mode. Geheel in stijl, zwart wit-beelden, ouderwetse broeken, het Wankdorfstadion van 1954, kun je Hongarije van Puskas en Koscic revange laten nemen op West Duitsland, en bestaat de mogelijkheid om een sterrenelftal aller tijden samen te stellen. Helaas blijkt het dan droevig gesteld te zijn met het historisch besef van EA-Sports. Je kunt spelers selecteren uit voetbalgrootmachten zoals Li banon, Thailand en Canada, ter wijl het Uruguay van de jaren '30, het Oostenrijkse Wunder- team uit diezelfde periode en het Benfica van Eusebio en La Coluna niet oproepbaar zijn. Dat is jammer, want tijdens de schit terende openingstune kun je dui delijk lezen dat er teams te zien zijn uit de hele twintigste eeuw en niet alleen maar van de twee de helft daarvan. Desalniettemin; via een indivu- duele kiesmode kan het sterren team met Andrade, Yashin, Mat thews, Beckenbauer, Cruijff, Pele, Maradona en van Gobbel de wei in gestuurd worden om een prachtige historische wed strijd te spelen. Andere verbeteringen zijn de grotere mogelijkheden met cle spelers zélf. Er kunnen meer schijnbewegingen gemaakt wor den, zoals schouderduwen en de 'schaar'. Ook het mechanisme om corners en vrije trappen te sturen is verbeterd. Europacup Aan het einde van een seizoen is het niet afgelopen, zoals in de oudere versies. Je favoriete club kan degraderen, meedoen aan het nationale bekertoernooi en zelfs Europa ingaan. Een gerou- tineerde bespeler van Fifa 2000 wint met Sparta de Europacup tegen Barcelona. Daar hoeft hij tegenwoordig geen dure spelers meer voor te kopen en allerlei an dere listen met het manage- mentsscherm voor uit te voeren. Met de nieuwe opwaarderings mode kunnen Siemen Zijm en Michel Langerak worden omge toverd in topspelers die beter zijn dan Beckham en Ronaldo. Ook is het mogelijk om de wed- strijdduur in te korten tot vijf minuten, wat de snelheid ten goede komt. Voor al deze mogelijkheden heeft EA-sports wel een aantal veren moeten laten. Zo is de weergave van de spelers minder realistisch dan in Fifa '99. Het lijkt nu meer op een poppentheater dan op de zeer realistische simulatie in eer dere versies. Alles lijkt meer op circus-attari; de echte stadions van vroeger zijn er helaas ook niet meer. In plaats van San Siro of Wembley wordt er nu in een nep-arena ge speeld met publiek wat maar één liedje kent. Ook de samenstelling van de se lecties is slordiger Tsjeu La Ling is allang met voebalpexxsioen en ook Eddy Pi eters Graafland staat xxiet meer onder de lat bij Feyenoord. En wie Van der Me, Van der Li en Van der Le van Sparta zijn, weet men ook op het Kasteel niet te vertellen. EA- Sports had beter even kunnen wachten, voor een echt verbeter de versie. Ben Oerlemans Fifa 2000 voor Playstation kost 129,50. De prijs voor PC varieert per winkel. De fabrikant van dierenacces- soires Altranet heeft een cd- rom laten maken met veelge vraagde informatie over honden, katten en paarden. Uitheemse, exotische en kwetsba re dieren die mensen er beter niet op na kunnen houden, worden buiten beschouwing gelaten, - al zijn er wel adressen te vinden van organisaties die dergelijke dieren opvangen. Veel aandacht wordt besteed aan medische zaken, maar er staan ook adi'essen van fokkers op de Dierendisk. Handig is dat via links kan worden doorgeklikt naar al lerlei websites over dieren. De populair-wetenschappelijke cd-rom is gemaakt onder leiding van de dierenarts van Artis en be doeld voor baasjes die meer over hun hxxisdier te weten willen ko men. Er is een geneeskundig woorden boek opgenomen en er wordt zelfs het een en ander vermeld over ho meopathie bij dieren. De Dierendisk wordt verkocht door dierenspeciaalzaken en kost ƒ44,95. (GPD) Info: Altratiet BV, Beesd, tel. 0345- 683804. Verzamelaars van millennium- en/of twintigste eeuw-zegels krijgen het ook dit jaar nog be hoorlijk druk. Niet alleen hebben nogal wat landen rond de eeuw wisseling (plotseling) nog één of meer zegels uitgegeven, ook gaan tal van landen door om reeksen, die al op de rails staan verder af te werken. Denk maar aan België, Noorwegen, Ierland, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. Hoewel België voor dit jaar, voor 2001 en voor 2002 een velletje van twintig zegels op het programma heeft staan (titel: Een reis door de 20ste eeuw in 80 zegels) verscheen 3 januari ook nog een 17 Bef./0,42 e.-zegel met als titel Welkom 2000. De zegel toont spetterend vuur werk met, als een slinger die de lucht doorklieft, een feestelijke voorstelling van het jaartal in cij fers. zie zegel 1 Denemarken memoreert in de loop van dit jaar met vier series van vier zegels aan gebeurtenissen in de twintigste eeuw. De series zijn gebaseerd op vier thema's: voorpagina's van kranten, illu straties uit kranten, de Deense film en communicatie. Op de ze gels van de eerste serie die 12 j anu- ari verschijnt staan de voorpagina van de Aftenposten van 26 juli 1901 met het bericht (een foto) dat Johan Hendrik Deuntzer (1845- 1918) er in was geslaagd een nieuw kabinet te vormen (4,00 kr.): een politieke prent (1903) ter gelegen heid van de verkiezing van Jens Jensen (1859-1928) tot de eerste sociaal-democratische burgemeester van Kopenhagen (4,50 kr.); een scène uit de film 'The Abyss' (1910) met Asta Nielsen en Poul Reumeii (5,25 kr.) en een affi che uit 1914 waarop een vrouw aan de telefoon (5,75 kr.). Aan deze eerste serie zijn gekop peld: een postzegelboekje met 10 x 4,00 kr.-zegels (S105), een boekje met lOx5,25 kr.-zegels (S106), een bijzonder mooi presentatiemapje (SM36, prijs 19,50 kr.), een post kaart (CP28) en uiteraard eenfdc. Deel II van deze twintigste-eeuw- reeks verschijnt 9 mei, deel III op 23 augustus en het laatste deel 8 november. Op 3 januari werd ter gelegenheid van een tariefsverhoging de per manente reeks koningin Margre- tha II uitgebreid met een blauwe 5,75 kr.-zegel. Met deze aanvulling wordt de reeks, die hiermee uit elf zegels bestaat, tevens afgerond, want voor 12 april staan acht per manente zegels met een nieuw portret van Margretha II op het programma. Op die dag verschij nen tevens twee zegels ter gelegen heid van haar zestigste verjaar dag. De nu op zijn einde lopende reeks omvat na de jongste aanvulling ze gels van 3,75, 2 x 4,00, 4,25, 4,50, 4,75, 5,00, 5,25, 5,50, 5,75 en 6,75 kr. Groot-Brittannië heeft 6 januari een permanente millennium-zegel van 1ST uitgebracht. De goud kleurige zegel (in vellen van 200 stuks en in boekjes van tien) ver vangt alle lST-zegels. Jersey begon het millennium op 1 januari op een heel bijzondere wij ze en wel met een 10 pond-zegel met een 22 karaat gouden laagje. Het is de eerste 'gouden' zegel in Europa. Op de zegel het wapen van Jersey met daarnaast de tekst 'Millennium' en '22 carat gold'. Zwitserland kwam op 23 novem ber met een 90 rp.-millenniumze gel. Het jaartal 2000 omspant de wereldbol. Er zitten steeds twee zegels - aan de uiteinden - in een strip. Tussen de zegels twee vig netten met op de ene La Poste, Die Post en La Posta en op de andere in vier talen 'Met de beste wensen', zie zegel 5 Na de vierjarige cyclus 'dieren in en rond het water' zijn de komen de vier jaar de afbeeldingen op de Zwitserse Pro-Juventutezegels ontleend aan kinderboeken. Op de eerste serie die 23 november ver scheen ti-eedt Nicolo op, de klein ste clown van het circus. Afge beeld wordt Nicolo voor de tent (70 35 rp.), Nicolo in de armen van zijn vader (90 45 rp.) en Ni colo omannt een ezel 110 5 5 rp De traditionele kerstzegel (70 35 rp.) maakt ook deze keer deel uit van de serie. Op de zegel de sneeuwpop uit het boek 'Hinaus aufs Land'. Net als vorig jaar gaf Zwitserland ook nu een extra kerstzegel uit zonder bijslag (90 rappen). Hierop een kerstbal. Hero Wit Woordzoeker K G N I L L E N S R E V L E G S T N E D N A B G E E O U T H K I L T N N S G I H R O C O M S 0 I E A L W E B E U E E X R I R E R K I K L L O A D A B P N R A T R L E p G A S R M A D B K C K E N K S E U A B N R A E C O T R T U L R E E B H T R W N Z T P E R F S U A N E L E N S O T A F A T E I L R R E K H V O S T G T R U E B E B C E K U N E T R A T S O A G U O L A A D E P M E R T R B T O L S T C A N 0 C achterbank contactslot roest asbak diesel ruitenwisser auto garage starten banden gevarendriehoek startkabel bekeuring kofferbak stoel benzine koplamp stuur beurt lucht toerenteller bougie pech versnelling brug rempedaal wiel claxon In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactïe PZC Postbus 18 4380 AA VLISSiNGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,.Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47