NS zetten 410 man extra in CDA trekt steun aan Adelmund in Overvallers slaan het liefst toe op een winteravond Meer malaria in de Bijlmer vastgesteld Vader toch toegelaten bij bevalling verdachte Aanpak agressie in trein DNA-onderzoek zaak-Vaatstra begint traag Moslims betogen tegen Israël Automobilist rijdt in op agent Protest tegen stierengevecht beurs Toeristische organisaties fuseren Erevermelding sterrenkundigen Didamse jongen op het droge verdronken Corporatie wijst Oininio de deur Vergoeding na weghalen gezonde nier Flora-verkoper bubbelbaden in hoger beroep f van onze redactie binnenland WASKEMEER - De echtge noot van de vrouw die wordt verdacht van moord op een ba by uit Appelscha, mag toch bij de bevalling van zijn echtgeno te zijn. Na weken van onzekerheid gaf de directie van het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen de man uit het Friese Waskemeer gistermiddag toestemming om bij de bevalling van zijn gevan gen vrouw aanwezig te zijn. De man kwam op uitnodiging van de inrichting naar Schevenin gen. Volgens een woordvoerder van justitie moest uit een per soonlijk gesprek onder andere blijken of de vader geen mede werking zou verlenen aan een vluchtpoging. „Hij heeft zich te houden aan de restricties die in een gevangenis gelden." De vrouw gaat voor de beval ling naar een algemeen zieken huis, zodat het kind later niet hoeft te zeggen dat het in de ge vangenis geboren is. Bewakers in burger blijven in de buurt van het kraambed. De directie van het 'bajesziekenhuis' in Scheveningen is steeds verant woordelijk voor de gevangene. Justitie verdenkt de vrouw van moord op de baby Risanne Tin gen uit Appelscha. Half de cember verlengde de recht bank in Leeuwarden haar vooraiTest voor de laatste maal. Vanaf dat moment was het duidelijk dat de vrouw in gevangenschap zou bevallen. Op 19 januari begint de rechts zaak tegen de enige verdachte in de moordzaak. Met als leus 'Laat Angelique vrij' is een handtekeningenac tie begonnen om de vrouw vrij te krijgen. Opgeroepen wordt protestbrieven te schrijven aan minister Korthals van Justitie. Advocaat H. Anker doet een laatste poging de vrouw alsnog in Waskemeer of het dichtstbij zijnde ziekenhuis te laten be vallen. Bij de rechtbank in Leeuwarden diende hij een verzoekschrift tot schorsing van het voorarrest. „Dit is het moment", stelt Anker, verwij zend naar de vergevorderde zwangerschap van de vrouw. Eerdere verzoeken - de advo caat is de tel kwijtgeraakt - hadden geen succes. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Na vier gespreks ronden en 45 uur onderhande len hebben de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden gisteren overeenstemming be reikt over maatregelen tegen agressie in de trein. De NS zetten 410 mensen extra in, waarmee het totaal aantal mensen dat zich inzet tegen ge weld in en rond de treinen op achthonderd komt. Dat maak ten beide partijen gisterochtend bekend. Controles Het extra personeel wordt inge zet in vliegende brigades en voor meer controles bij in- en uitgangen. Ook moeten de nieu we krachten de huidige werkne mers ondersteunen. Met de inzet van extra mensen is een bedrag van veertig miljoen gulden gemoeid. Die komen bo venop de zestig miljoen gulden die de NS nu al jaarlijks uitge ven aan de preventie van agres sie. „Wij zijn tot het uiterste ge gaan in wat mogelijk was", stelt directeur R. Lantain van NS Reizigers. De NS denken de extra kosten te betalen uit het gewone bedrijfs resultaat. Volgens Lantain gaat de prijs van een kaartje niet om hoog. Ook staan de komende CAO-onderhandelingen los van deze investeringen. De veertig miljoen die de NS hebben toegezegd, is voor beide paxtijen niet voldoende. Zij zoe ken steun bij minister Netelen bos van Verkeer. „Want het gaat om een probleem van de gehele samenleving", aldus bestuurder L. Vlek van FNV Bondgenoten. Samenwerking Daarnaast willen de NS in sa menwerking met justitie en po litie de vervolging van dadex-s intensiveren en uitbreiden. Zelf zal de NS preventiever optre den. Het aantal vliegende con troleploegen wordt uitgebreid van dertig naar 140. Zeventig ploegen zullen bestaan uit vier mensen en zeventig ploegen uit twee mensen. Om voldoende nieuw personeel te kunnen werven, creëren de NS een nieuwe functie. De con troleploegen worden naast be voegde conducteurs bemand door assistent-controleurs. Zij hebben geen opsporingsbe voegdheid, maar kunnen wel preventief optreden. ANP In Dokkum wordt bij een figurant wangslijm afgenomen voor het DNA-onderzoek. foto Jacob van Essen/ANP van onze redactie binnenland DOKKUM - Door de grote be langstelling van de pers heeft het DNA-onderzoek in de moordzaak-Vaatstra gisteren enige vertraging opgelopen. De aanwezigheid gisteren van journalisten en cameraploegen schrikte opgeroepen mannen aanvankelijk afNa overleg ver trokken de meeste persverte genwoordigers en begon het on derzoek alsnog. De wattenstaafjes met wang- slijm worden onderzocht door het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Marianne Vaatstra werd in de nacht van 30 april op 1 mei vorig jaar vermoord en verkracht gevonden in een wei land vlakbij haar woonplaats Zwaagwesteinde. Vrijwillig Ongeveer twintig mannen kre gen van justitie in Leeuwarden een oproep om gisteren vrijwil lig in Dokkum te verschijnen. Ook vandaag wordt er wang- slijm afgenomen. In totaal zijn 150 mannen schxiftelijk ver zocht om erfelijk materiaal af te staan. Het gaat om bekenden van Marianne Vaatstra, mannen die eerder zijn veroordeeld voor moord of doodslag en mannen die de rechercheurs om andere X'edenen interessant vinden Over een paar weken is het DNA-profiel dan zichtbaar. Komt het niet overeen met de sporen van de moordenaar van Marianne, dan wordt het mate- ï'iaal vernietigd. Ondanks de aanvankelijke aar zelingen kwamen gisteren uit eindelijk toch bijna alle opge- roepenen opdagen. Jan Verkaik, teamleider van het recherche bijstandsteam weet het wegblij - ven van een kleine minderheid aan de grote mediabelangstel ling. Met de afhakers maakt de politie een nieuwe afspraak. De media-aandacht kan Gerrit Alma (18) weinig schelen. Van uit Buitenpost reed hij op zijn scooter naar Dokkum. Hij ken de Marianne. „Ik doe dit voor de familie. Ik hoop dat ze op deze manier de dader toch nog kun nen vinden." Het DNA-onderzoek wordt in Zwaagwesteinde door velen als een noodgreep gezien. Verkaik bestxijdt dit. „Het is beslist niet de laatste strohalm. Een DNA- onderzoek is voor ons een sterk wapen." Het rechercheteam werkt nog altijd op volle kracht aan de zaak. GPD DEN HAAG - Ongeveer 350 aanhangers van islamitische or ganisaties hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd te gen de staat Israël. De betoging is een jaarlijks terugkerend fenomeen op de laatste vrijdag van de vastenmaand ramadan. De moslims droegen spandoeken met daarop teksten als 'Weg met het zionisme' en 'Weg met Israël uit Midden-Oosten'. Het Openbaar Ministerie nam een foto in beslag waarop een doodshoofd met een davidsster was afgebeeld. Het WD-Tweede-Kamerlid Weisglas, dat toevallig in de buurt van de betoging was, maakte zich boos over de volgens hem 'platte demonstratie'. Als ze op deze manier in hxxn eigen land zouden demonstreren, dan zouden ze 'de bak in' gaan, al dus Weisglas. ANP CUIJK - Een 30-jarige man xiit het Noord-Brabantse Cuijk is in de nacht van donderdag op vrijdag ingereden op een poli tieagent. Die kon ternauwernood het vege lijf redden door in de middenberm te springen. De verdachte is aangehouden, onder meer wegens een poging tot doodslag. Het incident deed zich voor tijdens een alcoholcontrole op een afrit van de A73. De man was onder invloed van alcohol en drugs. Hij is ingesloten. ANP UTRECHT - Het Comité Anti Stieren vechten roept bezoekers van de Vakantiebeurs, van komende woensdag tot en met zondag in de Utrechtse Jaarbeurs, op niet naar stierengevech ten te gaan. Het comité heeft een stand tixssen reisbureaus en touroperators die reizen naar Spanje verkopen. Op de beurs begint het comité ook met een inzamelactie van souvenirs die met stierenvechten te maken hebben. Ook wor den bezoekers opgeroepen de Spaanse bisdommen te vragen hun invloed aan te wenden om een eind te maken aan het 'martelen en doden' van stiei'en. ANP LEIDSCHENDAM - De toeristische organisaties NBT (Ne derlands Bureau voor Toerisme), AVN en de Algemene Vereni ging van VW's (ANVV) fuseren op 1 juli dit jaar. De fusieorganisatie heeft voorlopig als naam Toeristisch Huis. AVN uit Voorschoten en ANVV uit Amersfoort gaan over naar het pand van NBT in Leidschendam. De fusie leidt niet tot gedwongen ontslagen. In de organisatie zullen circa tweehonderd mensen werken. Het NBT heeft negentien kantoren, verspreid over de wereld. Toerisme en Recreatie AVN is een samenwerkingsverband van ANWB en ANW en bevordert het toerisme in eigen land. De ANW is de overkoepelende organisaties van plaatselijke en regionale VW's. ANP AMSTERDAM - Het verband dat Amsterdamse stexrenkun- digen legden tussen gamma-uitbarstingen en supernova's is een van de belangrijkste wetenschappelijke doorbraken van het jaar 1999. Dat stelt de redactie van het wetenschappelijk tijdschrift Science. Ten minste een deel van de gamma-uitbarstingen valt samen j met supernova's die de geboorte van een zwart gat markeren, bleek uit onderzoeken van de astronomen Titus Galama en Paul Groot. Daarmee is gedeeltelijk verklaard hoe deze enor me uitbarstingen van energie ontstaan. De ontdekkingen leidden tot de opheldering van de oorsprong en aard van de mysterieuze uitbarstingen van gammastraling in het heelal. Amerikaanse spionagesatellieten hadden die in 1967 bij toeval ontdekt. Dertig jaar lang waren deze uitbar- stingen een groot mysterie voor astronomen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Winkeliers en ho- reca-ondernemers lopen het meeste risico overvallen te wor den op vrijdagavonden in de winter. Vooral bedrijven in de twintig Nederlandse steden met meer dan honderdduizend in woners lopen risico. De duister nis biedt overvallers meer mo gelijkheden om aan de aandacht van burgers en politie te ont snappen. Dat blijkt uit cijfers van het Projectteam Overvalcriminali teit (PTO) die gisteren zijn opgenomen in het justitieel tijd schrift Samenleving en Crimi naliteitspreventie. Opmerkelijk is dat het type overvallers de laatste tien jaar sterk is veranderd. In plaats van ervaren criminelen zijn tachtig procent van de overvallers nu beginners. De jonge daders ont moeten elkaar in bijvoorbeeld een koffieshop en besluiten daar met twee of meer personen een gewapende ovexval te plegen. Ze kiezen vaak een doelwit in de eigen omgeving: de helft van de overvallen wordt gepleegd bin nen 3,5 kilometer van het woon huis van de dader. De daders be reiden zich nauwelijks voor en nemen genoegen met een lage buit. Vei-uit de meesten houden het na één of twee overvallen voor gezien. van onze redactie binnenland ZEVENAAR - De 18-jarige Dennis Gertsen uit Didam is in oktober in Zevenaar op het dro ge verdronken aan water dat hij in zijn longen kreeg tijdens een nachtelijke zwempartij. Me disch gezien is zo'n 'second drowning' mogelijk. De politie sluit een misdrijf nagenoeg uit. De jongen werd op de ochtend van 30 oktober door een voor bijganger gevonden op een grasveld bij een vijver aan de Ringbaan-Oost. Hij was kort daarvoor overdeden. Uit sectie bleek dat Geilsen de avond en nacht voor zijn dood een grote hoeveelheid alcohol en XTC had gebruikt. In zijn bloed vond de toxicoloog een grote hoeveelheid MDMA, de wei'kzame stof van XTC. De Didammer was op stap met twee vrienden. Die waren even eens zodanig onder invloed van drank dat zij zich stukken van de gebeurtenissen niet meer kunnen herinnex-en. Volgens de vrienden zijn zij 's nachts naar het park gegaan. Dennis Gert sen dook divex'se keren in de vij ver om te zwemmen. In het park voegde een vierde man met een hond zich bij hen. De drie mannen hebben de Di dammer op een gegeven mo mentalleen achtergelaten in het park. Zij dachten dat hij niet vei'der mee wilde. Hij was toen nog in redelijke conditie. Getuigen hebben de Didamse jongen omstreeks half zeven nog in leven gezien in de vijver in het park. Wat er tussen dat moment en drie kwartier later, toen hij dood op het droge werd gevonden, is gebeurd blijft vol gens de politie onduidelijk. Po litie en justitie nemen echter aan dat verdrinking de enige lo gische verklaring is. ANP Het aantal overvallen in Neder land blijft de laatste jaren sta biel op ongeveer 2300 gevallen. In het eerste helft van vorig jaar zijn er 1133 geteld, 92 minder dan het eerste halfjaar van 1998. Winkels waren de meest ovexvallen objecten. Na de 347 winkels, 256 horeca-zaken en 206 woningen volgden in min der mate tankstations, taxi's, geldtransporten en banken. Overigens nemen de bankover vallen drastisch af, terwijl win kels en horeca steeds vaker het doelwit zijn. Bij de oveivallen raken de laat ste jaren wel steeds meer men sen gewond. Dat komt omdat criminelen steeds vaker kiezen voor overvallen op woningen. Slachtoffers verzetten zich hef tiger als ze in him eigen woning worden beroofd. Vielen in heel 1991 nog 142 gewonden bij de overvallen, sinds drie jaar ligt dat aantal rond de 240 a 250 mensen. Het aantal doden hier bij ligt gemiddeld op acht. Overigens blijkt dat de laatste vijf jaar gemiddeld een op de drie overvallers zonder buit het pand verlaat. Bij geslaagde po gingen loopt de dader overigens een kans van een op twee dat hij of zij wordt gepakt. ANP Het pand van Oininio aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam. foto Cor Mulder/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Oininio in Amsterdam dreigt te worden ontruimd. Het spiritueel centrum van R.J. Heijn heeft een huurschuld bij woningbouwver eniging Het Oosten, eigenaar van de panden aan de Prins Hendrikkade. Volgende week dient voor de rechtbank in Amsterdam een zaak waarin Het Oosten toestemming vraagt om te ontruimen. Dinsdag werd Oibibio Amsterdam BV, een van de werkmaatschappijen van oprichter R.J. Heijn, failliet verklaard. De ontiiximingszaak, die ook dinsdag voor de rechter had moeten komen, is daardoor met een week uitgesteld. Het Oosten wil geen uitspraak doen over de hoogte van de schuld van het bezinningscentrum. De woningbouwver eniging nam de panden begin vorig jaar, met on der meer subsidie van de gemeente Amsterdam, ovex-. Bij Het Oosten hebben zich al kandidaten gemeld die geïnteresseerd zijn in de panden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA steunt niet langer de maatregelen die staatssecretaris Adelmund van Onderwijs wil nemen om de examenprogramma's voor havo en vwo te verlichten. In een overleg voor de kerstvakantie gingen alle partijen nog ak koord met haar voorstellen. De oppositiepax-tij kwam giste l-en met haar mededeling na het opschorten van het ovex-leg tussen onderwijsbonden, werk geversorganisaties en staatsse cretaris Adelmund over de ver simpeling van het studiehuis, het nieuwe leersysteem in de bo venbouw van het voortgezet on derwijs. De partijen kwamen niet tot overeenstemming. Daardoor weten leerlingen van middelbare scholen nog steeds niet wat er gaat gebeuren met hun vakkenpakket. Adelmund had voor-gesteld om het studiehuis te verlichten, door het vak Algemene Natuur wetenschappen (ANW) een keu zevak te maken op de havo en het aantal uren op het vwo terug te draaien. Ook Frans en Duits zouden een keuzevak worden. De onderwijsorganisaties wil len dat de grondgedachte van het studiehuis gehandhaafd blijft en dat de leerstof voor alle vakken geleidelijk wordt ver licht. Na de ophef over de leerlast in het studiehuis kwamen de Tweede Kamer en de staatsse cretaris vorige maand overeen de druk voor leerlingen te vel lichten. CDA-fractieleider De Hoop Scheffer zei gisteren dat het CDA inmiddels vindt dat Adelmund en de Tweede Kamer - inclusief het CDA - steken hebben laten vallenHij noemde Adelmunds dwaas. Volgens De Hoop Scheffer had de Kamer nooit mogen instem men met het afschieten van het vak ANW. Scholen benadruk ken dat dit vak feitelijk de nek wordt omgedx-aaid en bena- dx-ukken dat de maatregelen al leen maar leiden tot organisato rische chaos en onrust onder leraren. De Hoop Scheffer vindt ook niet VELDHOVEN - Het Sint Josephziekenhuis in Veldhoven heeft de nxan uit Wintelre bij wie eind vorig jaar een verkeerde nier is weggeno men, een voorschot betaald vooruitlopend op een defnitieve schadeloosstelling. Directeur P. Nederlof heeft dit meegedeeld. Volgens hem is het voorschot betaald in goed overleg met de verzekering van het ziekenhuis. Om welk be drag het gaat is niet bekend. De 72-jarige patiënt lag in het ziekenhuis om een zieke nier te laten verwijderen. Tijdens de operatie is de verkeerde, gezonde nier wegge nomen. De vergissing ontstond nadat de arts een x-öntgenfoto gespiegeld had bekeken. Het ziekenhuis en de arts hebben meteen toe gegeven dat er spi-ake was van een fatale fout. De raadsman van de man heeft het ziekenhuis aansprakelijk gesteld voor de schade. Hij heeft een eis tot schadeloosstelling ingediend. Die producedure is nog niet afgerond, aldus Nederlof. De Inspectie Gezondheidszorg stelt een eigen ondex-zoek in. Tegen de ai-ts zijn geen disciplinaix-e maatregelen getroffen. Hij heeft zijn werk op een laag pitje gezet. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het aantal ge vallen van malaria in de Bijlmer in Amsterdam neemt toe. In 1991 telde de GG&GD 85 pati ënten met malaria, in 1999 regi streerde het Academisch Me disch Centrum 126 patiënten. Dat staat in een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De gezondheids- zoi'g heeft te weinig oog voor ziekten die migranten meebren gen, vindt een van de auteurs, A Makdoembaks. Landelijk lijkt het aantal geval len van malaria sinds 1988 vrij constant. Jaarlijks worden on geveer 250 tot driehonderd ge vallen gemeld. Maar volgens Makdoembaks, huisarts in Am sterdam Zuidoost, ligt het wer kelijke aantal zeker twee keer hoger. En malaria zal een nog groter probleem worden, ver wacht hij. Nederland telt steeds meer al lochtonen en daardoor neemt het vliegverkeer naar verre be stemmingen toe. Eerder onder zoek wijst al op die trend. In de periode 1979-1988 was nog vijf dat de verplichte ondex'delen Duits en Frans facultatief moe ten worden. Flinkheid Het D66-Kamerlid Lambrechts was gisteravond niet onder de indrxxk van de 'flinkheid' van het CDA „Als je zegt dat het zo niet kan, moet je er ook bij ver tellen hoe het dan wel moet. Want iedereen is het er nu over eens dat het programma overla den is en dat daar een oplossing voor moet komen." Wat Lam brechts betx-eft gaan de voor stellen alleen van tafel als er een nieuw, beter voorstel ligt. „Dat moet minstens zoveel verlich ting brengen als het huidige voorstel, en het liefst nog meer." Ook Cornielje (WD) is be nieuwd naar betere ideëen, maar kan ze zelf niet bedenken. De WD'er bestrijdt dat de Ka mer en Adelmund zich hebben vergist. „De maatx-egelen zijn bedoeld om scholen tijdelijk de ruimte geven problemen op te lossen." ANP/ GPD ALKMAAR - Standhouder en bubbelbadverkoper Jan Jong Holding beeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Alkmaarse rechtbank. De president stelde vorige maand dat Jong verantwoorde lijk is voor de legionella-epide- mie die vorig jaar uitbrak onder bezoekers van de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Uiteindelijk overleden 28 men sen aan legionella. De recht bank vond dat de handelaar had moeten weten dat bubbelbaden een potentiële bron van le- gionella-besmetting zijn. De advocaat van Jong, J. van Rhijn, stelt echter dat dit risico nooit in relevante literatuur is beschreven. Het rapport van de Gezondheidsraad veimeldt vol gens Van Rhijn niets over de ge varen tijdens een expositie. De advocaat van de bubbelba denverkoper acht het verder niet juist dat hij als enige ver antwoordelijk wordt gehouden voor het Flora-debacle. „Er zijn gegronde aanwijzingen om ook de overheid aan te spreken. ANP tien px'ocent van de patiënten met malaria oorspi-onkelijk af- komstig uit een malariagebied. F Tussen 1991 en 1994 liep dat aandeel op naar 48 procent. De meeste Amsterdamse mala riapatiënten zijn Ghanezen. In de helft van het aantal gevallen gaat het om kinderen. Immuniteit Volgens Makdoembaks hebben de malariapatiënten het infec- tiegevaar onderschat. Sommi gen weten bijvoorbeeld niet dat immuniteit tegen malaria tij dens een verblijf in Europa ver mindert. Er zijn waarschijnlijk ook patiënten die de dokter mij den, omdat het ziekenfonds de kosten van preventieve midde- len niet vergoedt. Makdoembaks pleit voor een onorthodoxe voorlichtings campagne om migranten van de noodzaak van medicijnen te overtuigen. „We zullen de ker ken van Ghanezen, de scholen en moskeeën in moeten, met al leen folders van het reisbureau kom je er niet." Behalve malaria nemen de laat- ste jaren ook hepatitis (geel zucht) en open tubercolose toe in buurten als de Bijlmer. Het gaat om enkele gevallen, maar omdat deze ziekten besmette lijk zijn is hier nog meer oplet tenheid geboden, aldus Mak doembaks. „De afgelopen jaren hebben we hier een paar illegale patiënten met open tbc niet meer kunnen achtex'halen. Zij weten vaak niet dat je sinds kort een txjdelijke verblijfsvergun ning kunt krijgen om te worden behandeld." ANP (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. gO' 0118-417500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3