Campagne McCain loopt deuk op Zalm is ontzettend zuinig op financieringsoverschot PZC PZC Overschot Vadertje Europa feiten en meningen Republikeinse presidentskandidaat beticht van hypocrisie Molukkers Nederland hopen op verzoening christenen en moslims 8 januari 1950 zaterdag 8 januari 2000 door John Wanders De campagne van presi dentskandidaat John Mc Cain heeft deze week averij opgelopen. De Republikeinse senator, die het verrassend goed doet in de aanloop naar de cru ciale voorverkiezingen van 1 fe bruari in New Hampshire, staat plotseling te boek als een hypo criet. De senator uit Arizona wil een eind maken aan de 'beschamen de wijze' waarop in de VS ver kiezingscampagnes worden gefinancierd. Amerikaanse ver kiezingen draaien in hoge mate om geld. Wie over de best gevul de verkiezingskas beschikt, heeft traditioneel de grootste kans op de overwinning Belangengroepen, zoals de vak beweging en in het bijzonder het bedrijfsleven, hebben daardoor een onevenredig grote vinger in de pap in Washington, betoogt McCain keer op keer. Deze geld- machines hebben in zijn ogen veel meer invloed op de selectie van Amerika 's bestuurders en wetgevers dan de doodgewone burger in het stemlokaal. McCain belooft radicale veran deringen, mocht het Ameri kaanse volk hem op 7 november van dit jaar aanwijzen als op volger van Bill Clinton. Hervorming van de campagne financiering wordt de centrale doelstelling van zijn regering. Het is zijn grootste prioriteit. De analyse van McCain klopt. En dit verklaart voor een be langrijk deel zijn succes, vooral onder de talrijke kiezers in New Hampshire die zich niet gebon den voelen aan één partij. Maar heeft John McCain gedurende de veertien jaar dat hij lid is van de Senaat zelf schone handen gehouden? Het is een logische vraag voor iemand die zich graag afficheert als een witte raaf met een heilige missie. Hard Wie kaatst, moet de bal ver wachten. Zeker in de VS, waar het politieke spel hard wordt ge speeld. Donderdagavond was iet zover: McCain wekt op zijn minst de schijn dat hij zich voor iet karretje heeft laten spannen van één van zijn grote geld- ;chieters, het mediabedrij f Pax- son Communications. Als voor- De Republikeinse politicus John McCain (r) verweert zich in het debat tegen George Bush jr. (1). In het midden hun concurrent Gary Bauer. zitter van de Senaatscommissie voor Handelsaangelegenheden maande McCain in november en december van het afgelopen jaar het federale agentschap FCC (Federal Communications Commission) - dat onder meer omroeplicenties verstrekt - met spoed te besluiten over een kwestie die van groot commer cieel belang is voor Paxson. Het mediabedrij f wil een tv-sta- tion in de stad Pittsburgh (Pennsylvania) kopen, teneinde zich een positie te verwerven in dat gebied. Maar voordat de overname kan plaatsvinden, dient de FCC te besluiten over een door Paxson verlangde aan passing van de licentie van het tv-station. McCain verstuurde zijn brieven aan de FCC kort na dat hij twintigduizend dollar had ontvangen van Paxson, als bijdrage voor zijn verkiezings kas. Donderdag, tijdens een verkie zingsdebat in New Hampshire, werd de kandidaat gewaagd een heldere toelichting te geven op deze zaak, conform zijn eigen verkiezingsleus: 'Recht door zee'. McCain wekte niet de in druk dat hij het complete ver haal vertelde toen hij glimla chend verklaarde dat hij slechts zijn plicht had gedaan als voor zitter van de Senaatscommissie voor Handelsaangelegenheden: „Het is mijn taak als voorzitter de bureaucraten achter de broek te zitten." Ook zei hij: „Ik heb niets ver keerd gedaan. Maar ik begrijp dat we in de ogen van het pu bliek allemaal besmet lijken door het virus in Washington. En daarom moet er ook een eind komen aan de ondoorzichtige financiering van campagnes. Omdat het vertrouwen van het publiek in de politiek op deze manier verloren gaat." Privé-vliegtuig Overigens heeft McCain ten be hoeve van zijn campagne het af gelopen jaar tot vier keer toe ge bruik gemaakt van het privé- vliegtuig van de baas van Pax son Communications, Lowell Paxson. Hij betaalde daar wel voor. Lowell Paxson had voor dit weekeinde een sjieke bijeen komst voor McCain op touw ge zet in Florida, met de bedoeling veel geld in te zamelen voor de verkiezingsstrijd van de Repu blikein. Deze bijeenkomst werd gisteren afgelast. „Wekt u met dat besluit niet juist de indruk dat u fout zit in deze zaak?" luidde de waag die McCain kreeg tijdens het debat van donderdag. ..Nee", reageer de de presidentskandidaat. „Ik heb die bijeenkomst afgelast omdat dit onderwerp anders de discussie zou gaan domineren." Maar dat laatste gebeurde toch wel. McCain bleef lachen, maar hij oogde niet happy. Zijn verdedi ging klonk weinig overtuigend en ook in de aanval was hij min der zelfverzekerd dan tijdens eerdere debatten. Opvallend was dat hij gisteren, in tegen- moor Erik Mondeel De burgeroorlog op de Mo- lukken is als een smeulend vuur dat bij elk zuchtje wind tot een nieuwe brand kan uitslaan. Dan vliegen christenen en mos lims elkaar weer in de haren. De Molukkers in Nederland lijden mee met hun familie, vrienden en bekenden aan de andere kant van de wereldbol, zo verzekeren L'lis Patty, Karei Noija en Isaac Sedoeboen uit Apeldoorn en Vaassen. Het trio is bijeen in huize Sedoe boen in de Molukse wijk van Vaassen. Ze onderhouden gere geld telefonisch contact met menden en verwanten op de Molukken. „Ik heb vandaag nog gebeld met mijn nicht die van huis en haard is verdreven", zegt [Patty. „Zij was daar heel erg aan gehecht, net zoals een Neder- andse boer aan zijn grond ge bonden is." Noija maakt zich grote zorgen >ver het lot van zijn familiele den en vrienden in het dorp Hulaliu op het Molukse eiland Laruku. Daar hebben zich de kaatste dagen afschuwelijke toestanden afgespeeld. „De 'mensen daar konden zich nau welijks beschermen tegen ge welddadigheden", vertelt N'oija, wiens ouders uit Hulaliu afkomstig zijn. i.Het dorp werd aangevallen loor twee bataljons tot de tan den toe bewapende militairen, bie soldaten streken met twee andingsvaartuigen vanuit zee >p het eilandje neer en baanden iich vervolgens schietend een Weg door het dorp. Daarbij zijn :es doden gevallen. Onder hen bevond zich één van mijn fami lieleden en dje andere vijf zijn pekenden van mij. Die soldaten lebben daar flink geplunderd n bovendien is eenderde van iet dorp afgebrand. Ik heb be grepen dat zich onder die mili- airen moslims uit een naburig iorp bevonden." Speelhal let trio vindt het moeilijk om jp afstand te bepalen hoe het :omt dat de redeloze agressie op le Molukse eilanden telkens veer oplaait. „Dat dorpje van nijn ouders is maar een speelbal n het grote spel", meent Noija. .Het is duister wat er allemaal an de politieke top in Indonesië gebeurt. Ik vind het wel opval- end dat er voortdurend militai ren bij de ongeregeldheden be trokken zijn." „Maar voor ons is het moeilijk om er objectief over te oordelen. Ik weet dat het dorpshoofd van Hulaliu paal en perk heeft ge steld aan de gewelddadigheden. De bewoners mogen alleen zich zelf beschermen. Maar ik durf er mijn hand niet voor in het vuur te steken dat er aan de militaire inval geen daad van agressie vooraf is gegaan. Wij horen al leen het verhaal van onze chris telijke broeders en zusters. Mis schien kijken de moslims er wel heel anders tegenaan." De grote massa op de Molukken is volgens Patty en Sedoeboen de oorlog en het geweld meer dan beu. „Er zijn ook mensen die nadenken", verzekert Patty. „Mijn familie komt uit het dorp Nolloth op het eiland Saparua. Het dorpshoofd heeft de bevol king opgedragen om zich buiten de burgeroorlog te houden. Die mensen doen er gewoon niet aan mee. Maar in naburige dorpen is er wel burgeroorlog uitgebro ken. Veel mensen worden door de situatie gedwongen om mee te doen. Ze zijn uit him huizen weggejaagd, verbanden zijn verscheurd, familieleden in de pan gehakt." Overslaan De drie vrienden zijn er niet bang voor dat de onlusten op de Molukken overslaan naar Ne derland. „Ik heb goede contac ten met Molukse moslims in Waalwijk", zegt Patty. „Het doet ons allemaal pijn wat er aan de andere kant van de we reld gebeurt. Er zijn genoeg Mo lukkers in Nederland die zich willen inzetten voor de weder opbouw van de Molukken. Ik heb daarom goede hoop dat wij niet worden aangestoken door die burgeroorlog." Patty en Sedoeboendie zich be ijveren voor noodhulp en ver zoening op de Molukken, verze keren dat zij daarmee doorgaan. „De mensen op de Molukken hebben altijd vreedzaam sa mengeleefd", verklaart Patty. „Toen mijn nicht van huis en haard was verdreven, werd zij meteen gebeld en bemoedigd door islamitische vrienden. Ook in de vluchtelingenkampen ver broederen christenen en mos lims zich. Wij kiezen met onze noodhulp voor beide partijen en blijven bidden voor wede." GPD door Maurice Wilbrink Dit buitenkansje liet minis ter Zalm zich niet ontne men. Nog voordat alle officiële cijfers op zijn departement bin nen waren, organiseerde de WD'er gisteren een persconfe rentie om eigenhandig het fi nancieringsoverschot wereld kundig te maken. Voor het eerst in een kwart eeuw houdt de staat geld over. De liberaal Zalm, die veel meer politieke ambities heeft dan het bestieren van de rijksfinanciën, had gisteren natuurlijk nog een boodschap aan alle belasting betalers, de kiezers: deze minis ter is heel zuinig op zijn over schot. Zalm wil prioriteit geven aan het saneren van de enorme schuldenberg die sinds midden jaren zeventig is ontstaan en nu 529 miljard gulden bedraagt. De rentelasten (dit jaar 29 miljard) ontnemen hem nu de mogelijkheid om extra te inves teren in onderwijs, zorg, infra structuur en dergelijke. En als hem een lang leven is ge geven, zal hij over twintig, der tig jaar nog meemaken dat de kosten van de vergrijzing een veel groter deel van de economie beslaan. Alle reden dus om nu de schuld te verkleinen. In het kabinet en in de Tweede Kamer is daar brede steun voor. Toch zijn er oppervlakkig be schouwd flinke politieke tegen stellingen te zien, ook binnen de paarse coalitie, als het gaat om de vraag op welke manier en hoe snel de nationale schuld moet worden verlaagd. De WD-Tweede-Kamerfractie wil naar een structureel over schot op de rijksbegroting van één procent. Zo'n overschot wordt trouwens al in het jaar 2000 ruimschoots bereikt, als de economie zich zoals verwacht goed blijft ontwikkelen. Binnen enkele jaren zijn dan al de vruchten te plukken van de dalende rentelasten, omdat de nationale schuld sneller afbe taald wordt. In 2002, het laatste jaar van Paars-2, bedraagt het rentevoordeel anderhalf mil jard. Dat loopt op tot meer dan zes miljard in 2010. Met het cre- eren van een langdurig over schot dat twee procent van het bruto binnenlands product be draagt, kan zelfs de gehele schuldenberg binnen twintig jaar worden afbetaald. Minister Zalm tijdens de persconferentie over het verloop van het begrotingstekort. foto Phil Nijhuis/GPD Maar een structureel overschot van twee procent wordt politiek niet als haalbaar gezien, ook al heeft de politiek heel lang kun nen leven met tekorten die zelfs hogere percentages kenden. „Het aflossen van vijfhonderd miljard in twintig jaar werkt be hoorlijk ontwrichtend," zo sprak WD-Kamerlid Van Beek nog half december in de Tweede Kamer. Of dat zo is, is de vraag, maar het werkt in ieder geval politiek ontwrichtend. Want alle partij en willen de overschotten ook bestemmen voor extra uitga ven. Niemand aan het Binnen hof betwist de zin van meer in vesteringen in zorg en onder wijs, beide miljarden verslin dendeterreinen. De komende maanden ontstaat in de Tweede Kamer een discus sie over de begrotingsafspraken in het regeerakkoord. Paars-2 heeft zich bij haar ontstaan ge bonden aan een knellend kader, dat maxima stelt aan de uitga ven over de jaren 1999-2002. Dat kader kwam tot stand, om dat men van voorzichtige eco nomische groeiramingen voor die periode uitging. Nu de eco nomie veel harder groeit dan ge raamd, begint het kader steeds harder te knellen: er is meer geld, maar de uitgavenplafonds staan al vast. Het extra geld komt bij het Rijk binnen als inkomstenmeevaller. Die meevallers worden, ook vol gens afspraak, half-half ver deeld. Een deel voor staats schuldverkleining en de rest is lastenverlichting voor burgers en bedrijven. Dat geld kan dus helemaal niet naar onderwijs of zorg. Een oplossing waarvoor binnen regeringspartijen PvdA en D66 wordt gevoeld, is het bijstellen van de lage groeiramingen. Dat levert voor de jaren 2001 en 2002 een ruimer uitgavenkader op, en dus extra geld voor bij voorbeeld zorg en onderwijs. Er kan ook extra staatsschuld wor den afbetaald. Meevallers Uitgaan van hogere groeira mingen heeft als bijkomend ef fect dat er minder inkomsten meevallers zullen zijn. Immers: de kans dat de economie harder groeit dan de verhoogde ramin gen is kleiner. Nu worden die meevallers voor deze kabinets periode al geschat op tien tot veertien miljard, waarvan de helft voor lastenverlichting is bestemd. Daarmee is een situatie ont staan van een bijna ongebrei delde lastenverlichting voor burgers aan de ene kant en steeds grotere tekorten in on derwijs en zorg aan de andere kant. De politiek voelt hier niet voor. Maar minister Zalm en ook pre mier Kok lieten deze week we ten dat ze niet wensen te tornen aan de voorzichtige groeiramin gen, zoals ze in 1998 werden vastgelegd. Ze verwachten dat er langs andere weg verlossing komt voor geplaagde sectoren in de samenleving. Nu de staats schuld licht begint af te nemen (als gevolg van het financie ringsoverschot en de inkom stenmeevallers) is Zalm minder geld kwijt aan rente. Bovendien wordt de sociale zekerheid steeds goedkoper door de al maar dalende werkloosheid. Die voordelen tikken aan: ze lo pen op tot drie miljard per jaar in 2002. Deze miljarden zijn vrij besteedbaar en de wensenlijst- jes liggen alklaar. Rest de vraag of met name PvdA enD66 dit genoeg vinden. Als ze de groeiramingen niet omhoog mogen bijstellen, dan zullen ze geld zoeken bij de inkomsten meevallers. Daarmee overtre den ze ook de heilige regel dat inkomstenmeevallers niet mo gen worden overgeheveld naar het uitgavenkader. Zelfs overschotten zorgen zo voor veel potentiële politieke spanning. GPD Het gevreesde begrotingsoverschotje is er. Het be draagt een paar miljard gulden en het was al op voorhand omstreden. Daarom zal het minister j Zalm gisteren goed zijn uitgekomen dat hij nog niet precies kon vertellen hoe het overschot is ontstaan. De i verhouding tussen meevallende uitgaven en meeval- 1 lende inkomsten is pas over enkele weken bekend. In die verhouding zit de politieke pijn. Paars mag geld dat vrijkomt door meevallers in de uitgaven omzetten in nieuw beleid (nieuwe uitgaven). Maar met meevallers bij de inkomsten mag de politiek niet spelen. Die moe ten volgens de Zalm-norm gelijk verdeeld worden tus sen lastenverlichting en terugdringen van het financie ringstekort. PvdA en D66 zullen nu geneigd zijn extra uitgaven te claimen, terwijl de WD extra wil aflossen op de staats schuld. Met een drastische lastenverlichting kan beter even worden gewacht tot de effecten van het nieuwe be lastingsysteem duidelijk zijn. De strijd hoeft dus niet hoog op te lopen. Het gaat eigenlijk alleen nog om de verdeelsleutel. Want Paars kan vanuit de luie stoel twee punten scoren: voor de korte termijn extra geld voor on derwijs en zorg, voor de lange termijn overschakeling naar een begrotingsoverschot met als blijvende winst lagere rentelasten. foto Stephan Savoia/AP stelling tot anders, nauwelijks sprak over hervorming van de campagnefinanciering. De man die garen spint bij deze ontwikkeling, is de Texaanse gouverneur George W. Bush, zoon van oud-president Bush. Hij is onverminderd de favoriet voor de Republikeinse nomina tie, al ligt hij in New Hampshire achter op McCain. Bush jr. heeft nu vier debatten met zijn directe opponenten achter de rug. Na een zwakke start, lijkt hij zich in dat forum meer op zijn gemak te voelen. Gisteren maakte hij een sterke indruk. Naast McCain en Bush zijn nog vier andere Republikeinen in de race om het Witte Huis. Maar die maken geen serieuze kans. GPD Aarzelingen over het nut van de vrije-marktwer king doen bij Eurocommissaris Frits Bolkestein onmiddellijk de nekharen rijzen. Hij voelt een 'poolwind tegen de liberalisering'. Als WD'er in Euro pa belast met de interne markt, signaleert hij groeiende weerstand tegen privatisering. Nu bijvoorbeeld het openbreken van de energiemarkt onvermoede en om streden nevenactiviteiten van de voormalige nutsbe drijven oplevert en voordeel voor de consument niet valt te noteren, vraagt menigeen zich af of een correctie nodig is. Het Nederlandse beleid ten aanzien van water is al aangepast. We zullen de watervoorziening niet zo gemakkelijk aan bedrijven overlaten als de levering van energie. Bolkestein ziet kennelijk de bui al hangen. Zijn verweer is eenvoudig: de markt moet regeren, want die weet wat de consument wil. En: in Europa passen geen kleinschalige door Vadertje Staat gecontroleerde bedrijven. Maar juist een Eurocommissaris zou genu anceerder moeten zijn. De Europese interne markt maakt de beste kans als alle Europeanen zich er thuisvoelen. Liberalen én socialis ten. Leiders van multi-nationale industriële conglome raten naast volkstuinders. Gebrekkige sociale samen hang is een veel grotere bedreiging voor de Europese (economische) ontwikkeling dan een bescheiden be grenzing van de liberaliseringsdrift. Daarom zou Bol kestein wat geduldiger moeten zijn. Nu lijkt hij er toch vooral op uit Vadertje Europa nog voor de geboorte de nek om te draaien. Ziekenhuisbrand Bij een brand op de vrouwen afdeling van een ziekenhuis in Davenport in de Verenigde Staten zijn 33 patiënten om het leven gekomen. Op het mo ment dat de brand uitbrak, waren er 64 mensen op de af deling aanwezig. Knock-out De voetbalwedstrijd Schoon- dijke-De Patrijzen is tien mi nuten voor tijd gestaakt omdat de scheidsrechter door een speler van Schoondijke knock-out werd geslagen. De spelerwasnaarde kleedkamer gestuurd vanwege een forse overtreding. Hij protesteerde tegen deze beslissing omdat volgens hem een speler van de tegenpartij medeschuldig zou zijn. De scheidsrechter bleef bij zijn beslissing, waarop de voetballer zo boos werd dat hij de arbiter te lijf ging. De speler zal zijn straf niet ontgaan. Vuurbol Volgens ooggetuigen is in Voorburg achter de begraaf plaats een deel van een vuur bol neergekomen. Men zag de bol uit de lucht komen en vlak voor de grond in tweeën splij ten. Het ene deel daarvan ver dween, het andere deel zou op de grond terecht zijn gekomen en daar gedurende korte tijd brand of rook hebben veroor zaakt. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A, L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (n.v.t perkwartaal, 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers: maandag t/m vrijdag- 1,85 per stuk zaterdag:/ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2