Duo moet Priem doen vergeten Onherkenbaar Oranje bijna terug bij af Arjan Bos is blij dat het voorbij is Volleybalsters missen bezieling Zeeuwse ruiters heersen in barrage bij Indoor Zeeland Van Vliet en Hanegraaf volgen ploegleider op bij Farm Frites Anelka houdt Real in de race door René Banierink HOOGEVEEN - Zonder het met zoveel woorden te zeggen, klonk er gisteren toch opluch ting door in de stem van TVM- directeur Arjan Bos. „We kij ken met veel voldoening terug op veertien jaar hoofdsponsor schap van een profwielerploeg. Maar de laatste jaren hebben we jammer genoeg teveel ener gie moeten steken in negatieve zaken. En daar word je wel erg moe van." Met andere woorden: de zoon van Ad Bos, de man die de Transport Verzekerings Maat schappij ruim twintig jaar ge leden in de wielersport intro duceerde, is er niet rouwig om dat de naam TVM nu volledig uit de profwielrennerij is ver dwenen. De ploeg kwam in 1998 nadrukkelijk in een nega tief daglicht te staan door de dopingaffaire tijdens de Tour de France. Het droeg mede bij tot het nu alsnog versnelde af scheid van de wielrennerij. Bos: „We hebben de wens om helemaal te stoppen begin 1999 ook al duidelijk uitgesproken toen we met de toenmalige co- sponsor Farm Frites om tafel gingen om te bekijken of zij de ploeg konden overnemen. Zij vroegen ons echter nadrukke lijk om aan te blijven. Dat Farm Frites nu alleen verder wil, is een zaak die al een paar weken speelt. Farm Frites vond dat het de zaken inmid dels dusdanig op een rij had dat men de organisatie van de ploeg alleen wel aankon. En ook financieel zijn ze in staat de kar alleen te trekken." Dat laatste klinkt een beetje vreemd, Farm Frites zoekt im mers nog een co-sponsor? Bos: „Neemt u van mij aan dat ze de zaak alleen kunnen dragen. Ze vinden de naam TVM echter te sterk in het wielrennen. Men sen zouden, met ons als sub sponsor, bl ij ven spreken van de TVM-ploeg. Met een andere subsponsor zal dat toch wat anders liggen." Dat tegelijk met TVM ook de andere hoofdrolspeler in de do- pingperikelen van 1998, mana ger Cees Priem verdwijnt, was geen verrassing voor Bos. „Hij liep al langer met het idee om te stoppen. Maar hij was emotio neel heel erg betrokken bij het team en ook bij ons als sponsor. Gisteren belde hij met de me dedeling dat ook hij eruit zou stappen. Nee, ik zie daar niets vreemds of verdachts in. Cees wil wat anders gaan doen. Nee, hij heeft me niet verteld wat." GPD door Peter van Leeuwen OUDENHOORN - Aan het tijd perk-Priem is gisteren onver wacht een einde gekomen. In het gebouw van hoofdsponsor Farm Frites werd het vertrek van de markante wielerploeg leider haast achteloos afgedaan als een verandering in het ma nagement. Zijn vervangers, Teun van Vliet en Jacques Ha negraaf, kregen van commerci eel directeur Albert van der Vlies de boodschap mee te zor gen voor een transparante en goed gestructureerde organisa tie. Dat leek indirecte kritiek op Priem, die regelmatig botste met de leiding van Farm Frites, maar Van der Vlies wilde daar Hendrik Redant: een tegenvaller RIJSWIJK - Hendrik Redant hoorde gisterochtend dat zijn positie als ploegleider bij Farm Frites met de komst van Teun van Vliet danig ondermijnd is. De Belg zei „onaangenaam ver rast "te zijn. Samen met Egon van Kessel, de i opvolger van Steven Rooks, zou Redant dit jaar het team vanuit de ploegleiderswagen begelei- i den. Nu manager Cees Priem vervangen is door algemeen di- i recteur Jacques fianegraaf en I sportdirecteur Teun van Vliet, vermoedt Redant dat hij slechts tweede ploegleider wordt. „Het is een tegenvaller. Ik weet niet waarom het zo gelopen is. Voor- t aleer ik verder reageer, wil ik het i even laten bezinken.ANP niets van weten „Wij hebben vij f jaar samengewerkt. Als ik kijk naar de sportieve resultaten is dat een succesvolle operatie ge weest." Priem besloot op te stappen als manager van de wielerploeg na dat voormalig hoofdsponsor TVM door Farm Frites bedankt werd als co-sponsor. Een toe lichting gaf de ploegbaas niet. Hij is op vakantie in Oostenrijk. Overbrugging Priem was TVM, TVM was Priem. Het verzekeringsbedrijf uit Hoogeveen maakte vorig jaar bekend na veertien jaar te stoppen als voornaamste geld schieter van de wielerploeg, die al die tij d door de oud-renner uit Wemeldinge geleid was. Me desponsor Farm Frites nam het over, TVM zou bij wijze van overbrugging één jaar als co- sponsor optreden. Dat in oktober beklonken voor stel werd, zo meldde Van der Vlies gisteren op het hoofdkan toor van Farm Frites in Ouden hoorn, in december al weer teruggedraaid. De aardappel verwerker gaat alleen verder, althans zonder TVM. „We heb ben naar de toekomst gekeken en besloten dat dit toch verstan diger is." Voor de begroting van zo'n kleine acht miljoen gulden wordt nog een extra sponsor ge zocht. TVM zou garant staan voor anderhalf miljoen. Chaotisch TVM (later TVM-Farm Frites geheten) was een ploeg die los jes, soms chaotisch, geleid werd. Priem paste daarin wonderwel. De Zeeuw en de familie Bos, de uit Zeeland afkomstige bazen van TVM, werden vrienden voor het leven. Rond de ploeg hing een sfeer van gemoedelijkheid. Dat wordt anders, bleek giste ren bij de presentatie van sport directeur Teun van Vliet en al gemeen directeur Jacques Hanegraaf. Beide oud-renners moeten voor een moderne aan pak zorgen. Hanegraaf (39) sprak van relatiemarketing en merchandising. „De wieler sport is een uniek commercieel instrument, er is toch veel meer uit te halen dan nu gebeurt." De sportieve tak is vooral het werk van Van Vliet. De restau ranthouder moet zich de ko mende weken met Hanegraaf het hoofd gaan breken over de invulling van een aantal func ties. Hendrik Redant en Egon van Kessel staan al als ploeglei ders op de rol. Van Vliet wil zelf achter het stuur van de ploeglei derswagen. „Daar heeft mijn ambitie altijd gelegen." De pre sentatie van de ploeg is daarom uitgesteld naar 28 februari. Het lijkt op schoon schip ma ken. TVM en Priem worden in Frankrijk, sinds een epo-vondst in een TVM-wagen, geassoci eerd met doping. Priem moest, samen met verzorger Moors, maanden in een Frans hotel bi vakkeren omdat hij het land van justitie niet uitmocht. Aan dat verleden wil Farm Frites, dat zakelijke belangen heeft in heel Europa, niet graag herinnerd worden. Farm Frites-directeur Van der Vlies ontkende dat deze stap een kniebuiging is naar Tour-direc teur Leblanc, die veel kritiek had op de ploegleiding. „Staat er los van, we hadden met Le blanc vorig jaar al alles uitge praat." Met Hanegraaf en Van Vliet treft Leblanc trouwens twee ou de bekenden. Beiden wai'en al eens als chauffeur verbonden aan de Société du Tour de Fran ce. ANP door Frank Buschmann BREMEN - De voorlaatste kans om zich te plaatsen voor de Olympische Spelen verprutsten de Nederlandse volleybalsters gisteren in Bremen. Vreemd ge noeg leek geen enkele speelster het zich erg aan te trekken. Veel verdriet of boosheid viel er niet te bespeuren na de kansloze 3-0-nederlaag (25-23, 25-21, 25-20) tegen gastland Duits land. Alsof de leden van het Ne derlands team niet beseften dat het nu toch echt medio juni in Japan moet gebeuren. Direct na I de uitschakeling viel er nergens een vloek, traan of schop tegen een stoel te noteren. Neem Elles Leferink. Lachebek pur sang, moeilijk kwaad te krijgen. De opmerking dat de reis naar de Spelen dan maar weer, net als in 1996, in Azië moet worden geboekt, deed de aanvalster schouderophalend en met een ongemakkelijk lach je af. Waarom ze lachte in plaats j van ergens haar woede op af te reageren, luidde de vraag. Of ze überhaupt woede voelde? Emotie Ja, toen schoot Leferink vol. Ty- peerde de vraag met een scheld woord en liep weg zonder iets te J zeggen. Eindelijk iemand die emotie toonde en onder de in druk raakte van de consequen- ties die de afstraffing door de 1 Duitse vrouwen had. De andere i speelsters keken stil en ietwat onwennig om zich heen. „Ze waren wel degelijk teleurge steld," wist Leferink. „Maar wij vinden niet dat je dat niet hoeft te laten zien." De op het eerste gezicht laconie ke houding van zijn speelsters was Pierre Mathieu ook opge vallen. Het was hem een doorn m het oog dat een aantal van zijn meiden relatief makkelijk over de eliminatie in Bremen heen stapte. „Ik snap het niet. Het lijkt wel of ik de enige ben die te leurgesteld is," aldus de bonds coach. Vrij snel in de wedstrijd had hij in de gaten gehad dat zijn ploeg de bezieling miste om er tegen de nummer vier van het laatste EK iets van te maken. „De mei den laten het hier liggen. Ik kan ze wel met een zweep slaan, maar dat helpt niet. De 'Begeis- terung' ontbrak. Als er dan ook nog eens fouten worden ge maakt en wij de paar kansjes niet benutten, dan houdt het op." Duitsland benutte .iedere moge lijkheid die het kreeg en dat be paalde het verschil tussen winst en verlies. Mathieu: „Wij kon den geen eerste tempo spelen, Leferink kreeg vaak hoge ballen waarvan we weten dat ze die niet scoort. Bovendien waren we te laat met ons blok. Wat moet ik dan?" GPD Een onderonsje tussen Jacques Hanegraaf (links) en Teun van Vliet, die Cees Priem opvolgen bij de Farm Frites-wielerploeg. foto Cor Vos/GPD Olympische Spelen ver weg voor volleyballers na nederlaag tegen Polen door Edwin Alblas KATOWICE - De martelgang dié de volleyballers van Oranje nu al meer dan een jaar doorma ken, leidde gisteravond naar de hel van Katowice. In de mijn- werkersstad werd de hoop op olympische kwalificatie goed deels door Polen de grond inge boord (3-1). „Als je drie, vier toernooien op een bepaalde ma nier verliest, kom je gewoon kwaliteit tekort", vluchtte cap tain Bas van de Goor niet in ex cuses. Een vet kruis kan er evenwel nog niet door het scenario dat voorziet in Nederlandse deelna me in het olympische volleybal toernooi. Maar de nederlaag te gen Polen was het zoveelste bewijs dat Oranje geen enkele aanspraak meer mag maken op oude rechten of op welke voor keursbehandeling dan ook. Van de Goor: ,,Maaralkrijgiknog24 kansen, ik pak ze wel allemaal aan. Of we dat nu verdienen of niet." De Poolse volleyballiefhebbers kunnen hun Nederlandse lotge noten misschien wel voorberei den op het zwarte gat dat dreigt als de olympisch kampioen zich niet weet te plaatsen voor de Spelen van Sydney. Als dat rea liteit wordt, dan zullen de laat ste exponenten van een bijzon der goede lichting hun loyaliteit jegens Oranje op een laag pitje zetten of zelfs beëindigen en wordt Nederland een grijze muis in het mondiale volleybal. Dat werd Polen ook, nadat de ploegin 1974 (wereldkampioen) en 1976 (olympisch kampioen) de wereld had verbaasd. Langer dan twee jaar duurde het Poolse regime in het mondiale volley bal niet. Gisteren kregen de achtduizend toeschouwers dat gevoel van weleer even terug. De Polen hadden niet nagelaten om in het Spodek een fanatiek sfeertje te creëren. Extra cheerleaders, trommelaars en een volksmen ner achter de microfoon zweep ten het hysterische publiek en de ploeg op. „Het is weer het verhaal van die driehonderd ki lo goud om onze nek", verzucht te Bas van de Goor. „Tegen ons speelt iedere ploeg beter dan te gen wie dan ook." Voor vijf van de zes startende Nederlandse internationals was dat niks nieuws; de debuterende basisspeler Justin Sombroek (voor de fysiek en mentaal aan geslagen Nummerdor) kon dat onmogelijk onberoerd hebben gelaten. Het was hem in de eer ste set niet aan te zien. Maar met winst (18-25) in het eerste be drijf kreeg Oranje Polen nog niet op de knieën. De thuisploeg draaide de rollen in de tweede set op de cijfer nauwkeurig om (25-18). En toen Gerbrands daarna de ploeg van de met een knieblessure spelende Richard Schuil beroofde en hij Goese- naar Martijn Dieleman voor de leeuwen wierp, rook Polen nog meer bloed (25-20). Nederland, dat ook in de vierde set (25-18) het tij niet meer kon keren, bood zich bijna vrijwillig aan als do nor. „ik verwijt dat ookmezelf", zei Van de Goor. „Ik heb ook bal len uitgeslagen. Zo simpel is het. Iedereen moet bij zichzelf te ra de gaan." Bondscoach Toon Gerbrands legde de nadruk op aanwijsbare redenen. „We leunen de hele week al op vier; vijf spelers. Als je dan in deze situatie niet hon derd procent speelt, dan gaat het hard achteruit. Dit keer gaf Guido Görtzen niet thuis, maar ik kan hem dat moeilijk verwij ten." Dun draadje De nederlaag tegen Polen heeft Nederland nog niet alle kansen op olympische kwalificatie voor Sydney ontnomen, maar het draadje waaraan het team bun gelt is wel heel dun geworden. Oranje is afhankelijk geworden van veel factoren. De laatste wedstrijd maximaal (3-0) win nen van Bulgarije is niet toerei kend voor een plaats in de finale van zondag. Nederland heeft ook de hulp van Joegoslavië no dig. De Joegoslaven verkeren in de luxe positie dat ze al ge plaatst zijn voor die eindstrijd en ook nog zeggenschap hebben over wie daarin de tegenstander wordt. Joegoslavië zou kunnen aansturen op een finale tegen Polen door de Polen vandaag in de laatste groepswedstrijd de winst te gunnen. In dat geval wordt Nederland weer eens ge dupeerd, maar dat kan de ploeg na eerdere gelijke ervaringen onmogelijk verbazen. Dat moet het team vooral aan zichzelf wijten. GPD Maradona heeft hartproblemen MONTEVIDEO - Diego Maradona kampt met ernstige hart klachten. De behandelend arts van de gewezen Argentijnse vedette, die dinsdag werd opgenomen in een ziekenhuis in eeii badplaats in Uruguay, maakte dat gisteren bekend. Frank Torres zei dat Maradona hartritmëstoornissen heeft en een slecht functionerend hart. Dat komt vooral door de vraat zucht van Maradona, waardoor zijn bloeddruk structureel te hoog is, en door zijn cocaïne-verslaving. Diverse afkick-pro- gramma's mochten niet baten. Tijdens zijn verblijf in het hos pitaal werden bij Maradona sporen van cocaïne aangetroffen na een controle van bloed en urine. De plaatselijke politie is inmiddels een onderzoek gestart tegen de Argentijn, die in het verleden al meerdere keren is betrapt op het gebruik van ver boden middelen. DPA/AFP/SID Kluivert vijf duels geschorst BARCELONA - Patrick Kluivert is door de tuchtcommissie van de Spaanse bond voor vijf wedstrijden geschorst. De spits gaf in de wedstrijd tegen Rayo Vallecano op 22 december zijn tegenstander Jesus Diego Cota een klap. De scheidsrechter ontging het incident, maar op basis van de tv-beelden stelde de Spaanse bond een onderzoek in en achtte de Nederlandse international schuldig. ANP Lanzaat naar Mönchengladbach AMSTERDAM - Quido Lanzaat verruilt Ajax per direct voor het Duitse Borussia Mönchengladbach. Lanzaat tekende voor 3,5 jaar bij de club uit de tweede Bundesliga, waar oud- Twente-coach Hans Meyer de leiding heeft. De verdediger kwam tweemaal uit voor de hoofdmacht van Ajax. Lanzaat (20) had bij de Amsterdammers een contract tot het einde van het seizoen. ANP De Graafschap haalt Fuchs terug DOETINCHEM - Robert Fuchs keert terug naar De Graaf schap. De Doetinchemse club uit de eredivisie heeft de mid denvelder voor de rest van het seizoen gehuurd van PSV. In een eerder stadium speelde Fuchs al drieënhalf jaar voor De Graafschap. Vorig seizoen vertrok hij naar PSV, waar hij ook zijn opleiding genoot. Fuchs vertrekt zondag met De Graaf schap naar Suriname voor een trainingskamp. ANP Thailand in finale Hopman Cup PERTH - Na Zuid-Afrika hebben ook de tennissers van Thai land zich geplaatst voor de finale van de Hopman Cupde lan dencompetitie voor gemengde teams. Thailand had gisteren in Perth tegen Oostenrijk genoeg aan één gewonnen wed- strijd. Tamarine Tanasugarn klopte Barbara Schett in drie sets: 6-7 6-3 6-3. Door die zege waren de overige partij en me teen overbodig. De Thai Srichaphan veiioor nog van Koubek. Het dubbel Srichaphan/Tamarine ging eveneens onderuit te gen Schett en Koubek. Eerder plaatste Zuid-Afrika zich al voor de finale, die zaterdag wordt gespeeld. AFP Hopmans grijpt naast eindstrijd AUCKLAND - Amanda Hopmans is er niet in geslaagd de fi nale te bereiken van het tennistoernooi van Auckland. De Brabantse verloor gisteren in de halve finales van de Zimbab waanse Cara Black in twee sets: 6-3 6-3. Hopmans was een dag eerder nog te sterk voorde Zwitserse Miroslava Vavrinec. In Black, moest de Brabantse echter haar meerdere erkennen. Sjeng Schalken is er niet in geslaagd de halve finales te halen van het tennistoernooi in Doha, Qatar. De Limburger ging gisteren in de kwartfinales hard onderuit tegen de als eerste geplaatste Duitser Nicolas Kiefer: 6-1 6-0 .ANP/RTR uit Made bovendien Cindy Per- daen met Wamoemenoe de no dige risico's te nemen. Als een tijger jagend op zijn prooi snel de Wamoemenoe in 32.50 naar de finish. Een pechfoutje voor kwam echter Cindy's Perdaen's tweede overwinning. Voor de liefhebbers van de dres suur viel er veel te genieten tij dens de Prix St. George en de door Barbara Koot gewonnen Grand Prix. Jurylid Jan Peters: „Het was een bijzonder sterke kopgroep. En een middengroep met talentvolle ruiters en jonge paarden, dat maakte het voor ons leuk om te jureren. Wat mij bovendien opviel was dat de paarden erg ontspannen liepen. Dat heb ik hier wel anders mee gemaakt." Dat Peters niet overdreef, bleek wel uit het feit dat in de Prix St. George slechts twee van de 23 combinaties geen voldoende scoorden voor een winstpunt. De Belg Stefan van Ingelgem toonde zich met Remy Martin met een score van 68.70 procent de beste. Laurens van Lieren kon op een uitstekend Prix St. George-debuut terug zien. De ruiter uit Schore stuurde de hengst Rubiquil met de goede score van 64.50 procent naar een fraaie zevende plaats. doorLucien Roelandt GOES - Na 21 jaar vertoont In- door Zeeland nog steeds groei stuipen. Dat bleek gisteren uit de toenemende belangstelling. Met de ruim tweeduizend toe schouwers werd er op een door deweekse dag weer een nieuw record gevestigd. Ook op het sportieve vlak was er in de Goe- se Zeelandhallen sprake van hoog niveau. Barbara Koot uit Oude Tonge schreef met Ber kenhorst Galliano de prestigi euze Grand Prix op haar naam met een score van 67.52 procent. De Zeeuwse ponyruiters zorg den gisteren tijdens de finale springen, met als inzet een tic ket voor het Rabo Talenten Plan, met uitstekende prestaties voor de bekende krenten in de pap voor het thuispubliek. Evenals een dag eerder was Cin dy Perdaen weer de grootste spekkoper aan Zeeuwse zijde. De 13-jarige amazone uit Sas van Gent toonde zich met Little Ratina in de barrage van de klasse Z/ZZ de beste. Martijn Dieleman probeert de bal onder controle te krijgen in de wedstrijd tegen Polen. foto Koen Suyk/ANP Verrassend Het was een barrage waarin de Zeeuwen verrassend een hoofd rol voor zich opeisten. Stefan Meijer opende met Avanti in de supersnelle tijd van 34.98. In de haast haalde de ruiter uit IJzen- dij ke echter een balk naar de bo dem. Wat niemand meer voor mogelijk hield, maakte vervol gens Carolein van de Plasse waar. De amazone uit Yerseke toonde zich met Delta Mossel Mariska bijna een volle seconde sneller. Maar ook voor Van de Plasse bleek, evenals voor Ste fan Meijers, hindernis vier het struikelblok. Een lichte touche- ring was al voldoende om een balk naar beneden te halen. De enige niet-Zeeuw die zich voor de beslissende rit wist te plaatsen, Jack Ansems, bleek zijn kruit al te hebben verspho- ten in het basisparcours. De ruiter uit Goirle sloot met elf strafpunten zijn rit af. Cindy Perdaen wist wat haar te doen stond: de lei blank houden. Dat was voor Little Ratina geen en kel probleem. In de klasse M moest Cindy Per daen het in de beslissende rit op nemen tegen de Brabander Tim Lips. Als eerste starter stuurde Lips Golden Rock naar zijn tweede foutloze ronde. Met een tijd van 33.40 dwong de ruiter SAO PAULO - Twee keer kwam Real Madrid gisteren in de twee de wedstrijd van het WK voor clubteams tegen Corinthians (2- 2) op achterstand, maar dankzij recordaankoop Nicolas Anelka bleven de Spanjaarden over eind en lonkt de finale. De Franse spits had zelfs drie keer kunnen scoren, maar kee per Dida stopte zijn penalty. Bij de Brazilianen was Edilson de grote man met twee treffers. Corinthians en Real hebben bei de één duel gewonnen en één keer gelijkgespeeld. Middenvelder David Beckham en trainer Alex Ferguson missen vandaag het duel van hun club Manchester United met Vasco da Gama. Beiden werden voor één duel geschorst. Beckham kreeg donderdag een rode kaart in de wedstrijd tegen Necaxa (1- 1). Ferguson protesteerde tegen die beslissing en werd naar de tribune gestuurd. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21