Aanval Russen op Grozny stokt Om stil van te worden... T Regering houdt voor het eerst in 25 jaar geld over GEOPEND Vakantiezin? Verwondering Akkoord over beperken van komst Antilliaanse jongeren CAR-GR0EP Fouilleringsactie kan leiden tot vervolgen Peper en Korthals ZONDAG 9 JANUARI Afscheid van Afrika Beschietingen hoofdstad opgeschort Sporters Gouda mijden douches door legionella Vul dan de bon in! RDP V\kantie Recreatie Deen slaat alarm over speelgoedboot Moslims Jakarta roepen om jihad Automobilisten, opgelet! Veelzijdige autoservice van start tot finish. Nü voor 60 Air Miles +24.95 Griepgolf veegt werkvloer leeg 131 Priem zegt wielerploeg vaarwel 5 GRATIS APPARATEN Oudelandse (54) zwaargewond bij woningbrand PZC imm O I O ZW 4 Lichte regen Nu en dan lichte regen, maar in de namiddag een enkele opklaring. Middagtemperatuur rond 9 graden. 243e jaargang no. 7 zaterdag 8 januari 2000 losse nummers 2,75 PZC pagina 25 HHHHH nnrnnrr—mT van onze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische leger in Tsjetsjenië heeft gisteren de tot dusver wei nig succesvolle aanval op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gedeeltelijk ge staakt. Dat deelde de ondercomman dant van het Russische leger in de Noord-Kaukasus, generaal Trosjev gisteren mee. De mili- GOUDA - De gemeente Gouda heeft met onmiddellijke ingang de doucheruimtes van zestien sportaccommodaties gesloten nadat de legionella-bacterie was aangetroffen. Het betreft douches van dertien scholen en drie voetbalverenigingen. Volgens de gemeente Gouda le vert de gevonden bacterie in de douches van de sportaccommo daties geen direct gevaar op voor de volksgezondheid. Na overleg met de GGD, de provin cie, het laboratorium en het wa terleidingbedrijf wil Gouda geen risico's nemen. De douches worden zo snel mogelijk ont smet om ontwikkeling van de bacterie te voorkomen. Ook worden alle installaties schoon gemaakt en aangepast. ANP taire operatie van de Russen in de opstandige deelrepubliek concentreert zich nu meer op de stellingen van Tsjetsjeense strij ders in het bergachtige zuiden. Trosjev en een andere generaal werden volgens Russische bron nen na beraad van de plaatselij ke legerleiding in Tsjetsjenië donderdag 'volgens plan' uit hun functie gezet van comman dant van respectievelijk de oos telijke en westelijke troepen in de noordelijke Kaukasus. Vol gens waarnemers geeft de leger staf daarmee uiting aan de frus- tatie over het uitblijven van een overwinning in de strijd om Grozny. Een Russische televisiezender bracht de vervanging van de andere ondercommandant, Sja- monov, in verband met het be richt dat Russische troepen vo- ï'ige maand in het dorp Alchan- Joert veertig burgers hebben af geslacht. Sjamonov is één van de bedenkers van de strategie die het Russische leger in Tsje tsjenië volgt. Generaal Trosjev bleef ondanks zijn ontslag ondercommandant van de gezamenlijke troepen in de regio. Hij zei gisteren dat alle lucht- en artillerieaanvallen op Grozny zijn opgeschort. De be scherming van burgers en het vermijden van een ecologische ramp zouden de redenen zijn voor het opschorten van de aan val. „We zijn gedwongen de aanvallen in alle richtingen in de regio Grozny op te schorten. De stad is vandaag officieel uit geroepen tot een risicogebied, een ecologische gevarenzone." Volgens Trosjev zouden Tsje- tsjeens strijders containers of zelfs mijnen met giftige chemi caliën hebben opgeblazen en burgers gebruiken als menselijk schild. De Tsjetsjenen ontken nen dat. Mist De afgelopen dagen bleek dat de Russische opmars in Grozny ui terst moeizaam verloopt. De weerstand van de rebellen is groot en de Russen lijden gevoe lige verliezen. De Russen heb ben behalve van de gemotiveer de tegenstanders ook last van het slechte weer. Het leger zei de afgelopen dagen slechts weinig luchtaanvallen te hebben uitge voerd vanwege dichte mist. De commandant van de Tsjetsjeen se rebellen in Grozny, Moenajev, zei dat de rebellen gebruik maakten van de mist om aan vallen uit te voeren op de Russi sche troepen. Het Russische leger beschuldig de gisteren opnieuw Georgië en Azerbeidzjan ervan de Tsjetsje nen geen strobreed in de weg te leggen bij hun pogingen nieuwe aanvallen op touw te zetten en versterkingen aan te voeren. Volgens de Russen hebben Tsje tsjeense krijgsheren zich in Ge orgië verzameld en zamelen ze daar geld in via hulporganisa ties. Met twee helikopters zou den de Tsjetsjenen geregeld wa pens en munitie naar Tsjetsjenië brengen en gewonde strijders mee terugnemen naar Georgië. AFP/RTR/AP door Maurice Wilbrink en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De regering houdt voor het eerst sinds jaren geld over. Het overschot op de begro ting van afgelopen jaar be draagt 0,25 procent van het bru to binnenlands product, dat is tussen de tweeënhalf en drie miljard gulden. „Dat is redelijk uniek", aldus minister Zalm van Financiën die de cijfers gisteren bekend maakte. „Dit was in 1973 en 1974 voor het laatst het geval. Sindsdien hadden wij altijd een tekort." Nog niet alle cijfers over het kasjaar 1999 zijn bekend, maar Zalm voelde zich gisteren al ze ker genoeg om het overschot persoonlijk aan te kondigen. Het overschot wordt zowel ver oorzaakt door meevallers aan de inkomstenkant (hogere be lastinginkomsten), als aan de uitgavenkant, door rente-mee vallers en een goedkoper uitval lende sociale zekerheid. Zalm wilde daarbij nog geen exacte bedragen noemen. Hij gaat ervan uit dat vanaf (Advertentie) Vandaag in uw dagblad 2 kleurrijke vakantiepagina's. 54 aanbieders bieden u de mooiste brochures aan. Maak snel uw keuze. van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Een dronken Deen heeft vanuit zijn bad de nationale kustwacht inge schakeld toen hij met zijn speelgoedbootjes speelde. De Deen alarmeerde de reddingsdienst toen in de badkuip een bootje water maakte. Hij diri geerde vervolgens twee echte reddingsboten naar een verzonnen locatie nabij het Deense ei land Bornholm ten zuiden van Zweden. De 52-jarige leugenaar gaf zich uit voor de ka pitein van een vrachtschip met twaalf beman ningsleden. Volgens hem zou een bemannings lid al overboord zijn geslagen. Deense red dingsvaartuigen zochten anderhalf uur ver geefs naar het schip in nood. De politie wist uiteindelijk de telefoontjes te traceren en hield de man aan, aldus de Deense krant Sjaellands Tidende vrijdag. De beschonken roerganger moet waarschijn lijk 2800 gulden betalen voor gemaakte kos ten. Bovendien hangt hem een boete boven het hoofd. RTR 2001 extra geld uitgetrokken kan worden voor onderwijs, zorg, infrastructuur en veilig heid. De fracties in de Tweede Kamer hebben, sinds er zicht was op een overschot, al een hele serie wensen neergelegd. Vol gens Zalm kunnen die op basis van de bestaande spelregels in het regeerakkoord vervuld wor den en is het niet nodig die open te breken. Overschot Wat hem betreft moet in ieder geval de staatsschuld, die meer dan vijfhonderd miljard be draagt, worden afgelost. Daar voor zou de komende tien jaar een veel groter overschot moe ten worden gecreëerd. D66 en PvdA willen het regeer akkoord wel openbreken. Ze pleiten ervoor uit te gaan van hogere groeiramingen, zodat er ruimte komt voor miljarden aan extra uitgaven. De VVD verzet zich daartegen. Ook over het jaar 2000 verwacht Zalm geld over te houden. In 2001 kan er weer een financie ringstekort ontstaan omdat de uitgaven van het Rijk dan sterk omhoog gaan. In dat jaar wordt bij de invoering van het nieuwe belastingstelsel vijf milj ard gul den uitgetrokken voor lasten verlichting. GPD zie ook pagina 2 MOSKOU - Een jongetje uit Moskou staart naar een kaars tijdens de viering gisteren van het Russisch- Orthodoxe kerstfeest. De Russen volgen de Juliaanse kalender. Deze loopt bijna twee weken achter bij de Gregoriaanse kalender die in de meeste landen van de wereld wordt gebruikt. foto Sergei Isakov/EPA van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Antilliaanse jongeren tot 25 jaar kunnen bin nenkort pas naar Nederland vertrekken als zij aan vier voor waarden voldoen. Dat kwamen minister Van Box tel (Grote-Steden en Integratie beleid) en staatssecretaris G. de (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) i Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel De nieuwe CD van Marco Borsato "Luid en duidelijk". Een schitterend album. Nu bij ons verkrijgbaar voor een heel mooi prijsje. En exclusief bij AH: doe mee met de prijsvraag en maak kans op de hoofdprijs "samen winkelen en koken met Marco", (zie de folder in de winkel) Marco Borsato's nieuwe CD "Luid en duidelijk" AH prijs 44.95 Deze aanbieding is geldig zolang de voorraad strekt Vries (Koninkrijksrelaties) gis teren op Curafao met de Antilli aanse regering overeen. De nieuwe regeling houdt in dat elke jongere tot 25 jaar zonder mavo-opleiding, bij vertrek naar Nederland moet beschik ken over een inburgeringscerti- ficaat, een bewijs van uitschrij ving uit het bevolkingsregister en - indien minderjarig - een voogdijregeling. De controle ge beurt voor vertrek op de Antilli aanse vliegvelden. Nederland betaalt de verplichte inburge- ringscursus die jongeren moe ten volgen, voordat zij naar Ne derland verhuizen. Met de Antilliaanse regering is ook overeenstemming bereikt over een aantal projecten voor jongeren in achterstandsitua ties. Zo gaat op Curasao bin nenkort een leerwerktraject van start, waarbij ongeveer veertig jongeren vaardigheden en werkervaring kunnen opdoen. Ook bestaan er plannen om de schooluren op de Antillen te verlengen. Bovendien begint er (Advertentie) "Veiling voormalige gemeentehuizen gemeente Veere zie pagina 32." in maart een voorlichtingscam pagne, waarbij informatie over het dagelijkse leven in Neder land gegeven wordt. „Mensen die het op de Antillen moeilijk hebben, denken dat ze het veel beter krijgen als ze naar Neder land vertrekken. Helaas komen ze vaak letterlijk van de regen in de drup", aldus Van Boxtel. Vooral de Antilliaanse jeugd die de afgelopen jaren de oversteek heeft gemaakt naar Nederland, zorgt volgens de minister voor grote problemen. „Zij zijn door gaans onvoldoende opgeleid, beheersen de Nederlandse taal gebrekkig en maken daarom weinig kans op een baan in Ne derland." ANP Honderdduizenden moslims hebben gisteren in de Indonesi- sche hoofdstad Jakarta opgeroepen tot een 'heilige oorlog' te- jg gen christenen op de Molukken. Moslimleider Amien Rais weet het geweld op de Molukken aan een 'internatio nale samenzwering die tot doel heeft de moslimbe- r~ b volking te verzwakken'. De griepepidemie veroorzaakt een hoog ziekteverzuim in Zeeland. Bij diverse organisaties hebben zich deze week twee f keer zoveel mensen ziek gemeld als gemiddeld. De verwachting is dat tien tot twintig procent van de be volking door de ziekte zal worden getroffen. Cees Priem is met onmid dellijke ingang terugge treden als manager van de Farm Frites-wielerploeg. De ploegleider uit Wemel- dinge besloot solidair te zijn met TVM, de voorma lige hoofdsponsor die zich eveneens heeft terugge trokken. De oud-renners Teun van Vliet (ploeglei der) en Jacques Hane- graaf (manager) volgen Priem op. Cees Priem is veertien jaar ac tief geweest bij J) '"'li TVM. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13, 14,15,17 en 19; reportage: 25, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 39; bouwen en wonen: 41; tafel en trend: 43; auto motor fiets: 45; wetenschap en techniek: 47; toerisme: 49 door Jaco van Lambalgen en Ferdi Schrooten AMSTERDAM - De ministers Peper (Binnenlandse Zaken) en Korthals (Justitie) kunnen strafrechtelijk worden vervolgd voor een ambtsmisdrijf, vanwe ge de fouilleringsactie in de Rot terdamse Millinxbuurt. De Tweede Kamer of het kabi net zou daarvan aangifte kun nen doen bij de Hoge Raad. Op een ambtsmisdrijf staat maxi maal drie jaar cel of een boete van maximaal 25.000 gulden. Dat zegt R. Vennix, docent strafrecht aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. De rechter in Rotterdam oor deelde dat het zomaar afzetten van een hele wijk en het fouille ren van iedereen die erin of eruit wil, onrechtmatig is. Zoiets kan alleen op grond van concrete verdenking, en niet op basis van de vele schietincidenten in de achterstandswijk. De beide ministers kan worden aangewreven dat zij de Wet Wa pens en Munitie overtreden hebben. Ook de Grondwet, waarin het recht op privacy en het recht op onaantastbaarheid van het lichaam is vastgelegd, is in het geding. Het bewijzen van opzet is moeilijk. Trappelen Tweede-Kamerleden reageren verrast op de mogelijkheid de ministers te vervolgen. Maar zij staan niet te trappelen om een zaaktebeginjien. „De ministers hebben de proef vooraf in de Kamer aangekondigd, om na te gaan hoe ver je volgens de wet mag gaan", zegt PvdA'er Kuij- (Advertentie) oven kookplaat - afzuigkap koelkast vaatwasser Zondag 9 januari (10.00 tot 17.00 uur), krijgt u bij aankoop van een complete keuken 5 keukenapparaten gratis!! HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 per. „Als de ministers na deze rechterlijke uitspraak de proefl- zouden herhalen, dan gaan zef pas echt over de schreef." De woordvoerders van Peper en Korthals reageren geschrokken; T op een mogelijke vervolging. Pas in maart, na evaluatie van) vergelijkbare acties in Amster dam en Eindhoven, komen dey ministers met een definitievere-, actie. Aangifte van een ambtsmisdrijf kan worden gedaan op grond van artikel 355 van het Wetboek- van Strafrecht. Een woordvoer der van de Hoge Raad noemt dat£Ji een wettekst met een dode letter. „Het heeft nog nooit geleid tot vervolging van bewindslieden. GPD OUDELANDE - Een 54-jarige vrouw uit Oudelande is donder dagnacht zwaargewond ge raakt bij een brand in haar wo ning aan de Burgemeester van Lierestraat. Buurtbewoners haalden haar uit het pand. De moeder heeft over haar hele lichaam brandwonden. Een buurman haalde de vij ftienj ari- ge zoon van de vrouw ongedeerd j uit het brandende huis. De man i zag rook in de woning en alar- J meerde de brandweer. Daarna klom hij via het dak bij de buren naar binnen, omdat hij wist dat j er mensen in huis waren. Hij wekte de j ongen en nam hem via J het dak mee. De brandweer had het vuur snel onder controle; toch brandde de woning van binnen uit. Een pa pegaai in de woning overleefde de brand niet. De schade wordt j geschat op minimaal een ton. J (Advertentie) De 3214 0000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1