Philips Lighting zet strijd voort K EBRA PZC Vlissingen toont met kalender waardering voor honderd inwoners Sint Annaland stelt verleden tentoon Watersnoodmuseum opent deze zomer Meubel zeeland 16 Personeel stapt naar ondernemingskamer als directie sluiting handhaaft Varenscentrum hoopt weer op financiële hulp Afvalbak opgeblazen Lezing in Regenboogslang ZONDAG 9 januari 2000 GEOPEND !m% van 13.00 t/m 17.00 uur zaterdag 8 januari 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - De onderne mingsraad (OR) van Philips Lighting Tterneuzen verzoekt de directie volgende week het be sluit in te trekken om de spaar lampenafdeling over te plaat sen naar Polen. Krijgt de OR nul op het rekest, dan stapt hij hoogstwaarschijnlijk naar de Ondernemingskamer. De Ondernemingskamer doet uitspraken in meningsverschil len tussen ondernemingsraden en directies. „We hebben giste ren samen met de advocaat be keken in hoeverre het besluit van Philips om de spaarlampen afdeling over te plaatsen naar Polen afwijkt van het advies dat de OR eind december heeft uit gebracht. We moesten ondanks alle wijze woorden die we tot de directie hebben gericht, conclu deren dat dat zeer sterk het ge val is". aldus OR-voorzitter A Canrinus. Mocht het conflict aan de On dernemingskamer worden voorgelegd, dan zal de OR Philips ook verzoeken geen uit voering te geven aan de slui tingsplannen van de burners- afdeling in Terneuzen. „Wil de directie daaraan geen gehoor geven, dan moeten we bij de On dernemingskamer nog een an dere, tussenprocedure starten. Die moet ervoor zorgen dat Phi lips de plannen niet doorzet, zo lang het meningsverschil nog bij de Ondernemingskamer ligt." Of Philips volgende week het besluit intrekt, kan Canrinus moeilijk voorspellen, maar hij is niet pessimistisch gestemd. „Philips heeft natuurlijk ook goede juristen in dienst die we ten hoe te handelen. Als hun ge voel net zo negatief is als ons gevoel positief, maken we een goede kans", aldus Canrinus. Volgens de OR-voorzitter ziet de raadsman van de OR goede gronden om het conflict onder de aandacht van de Onderne mingskamer te brengen. „Mocht Philips niet inbinden, dan moeten we dat ook zeker doen. Dat zijn we verplicht aan het personeel in Terneuzen. De periode van onzekerheid wordt dan weliswaar nog langer. Maar als het de mogelijkheid vergroot om de werkgelegenheid hier overeind te houden, dan is dat de moeite waard." Vroegtijdig De OR bezoekt komende maan dag samen met de vakbonden de Middelburgse Philips-vesti- ging. Daar zullen zij de werkne mers duidelijk maken dat ze vroegtijdig moeten worden ge ïnformeerd over mogelijke toe komstige plannen van het concern met de Nederlandse lichtdivisie. De bonden vrezen dat Terneuzen slechts het begin is van een overplaatsing van alle lichtactiviteiten naar de lage lonenlanden. In een brief aan de directie in Eindhoven hebben ze onlangs geëist dat Philips de werknemers zo vroeg mogelijk bij eventuele plannen betrekt, zodat zij op tijd sturing kunnen geven en daarmee wellicht werkgelegenheid in stand hou den. Op 19 januari moet de di rectie van Philips met een ant woord komen. Politie krijgt beter bureau in Wissenkerke WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland wil meewer ken aan een nieuwe en grotere vestiging voor de politie in Wis senkerke. De Ooststraat 30 A de loods van Openbare Werken, is als nieuwe locatie aangewezen. In eerste instantie zou het het pand aan de Middenstraat 37 worden, dat is aangekocht in het kader van de dorpsvernieu wing. In dat pand voldeed niet aan de eisen die de politie aan de inrichting stelt. De politie be taalt voor de verbouwing en de inrichting, de gemeente voor het onroerend goed. In de Ooststraat zijn voldoende ruimte en mogelij kheden om het bureau volgens de eisen van de politie in te richten. Het perceel biedt zelfs de mogelijkheid om de buitenruimte te gebruiken voor de bouw van twee garage boxen. Noord-Beveland betaalt de sloop van de gemeenteloods en een bodemonderzoek van het nieuwe terrein. Expositie GOES - De Weefkring Goes houdt een tentoonstelling in het Ambachtencentrum in de Hol- landsche Hoeve te Goes. De ex positie is open.op de woensda gen 19 en 26 en de zaterdagen 22 en 29 januari van 13.00 tot 17.00 uur. De vereniging laat verschil lende handweefsels zien, van geweven handdoeken tot lam penkapjes. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op haar eigen wijze wilde de gemeente Vlis singen honderd mensen in de nieuwe eeuw voor het voetlicht plaatsen. Die waardering moest gelden voor die mensen of instellingen die een rol van betekenis hebben gespeeld in de Vlissingse samenleving. „Het is een serieuze, maar toch ook willekeurige selectie ge weest. Want natuurlijk zouden we veel meer mensen naar vo ren willen roepen", sprak bur gemeester A van Dok-van Weele in het Vlissingse theater Vestzak99. De genodigden kregen een mil lenniumkalender die gemaakt is door de Vlissingse kunste naars Guido Eckhardt en Bob Pingen. „We hebben voor deze kalender gekozen omdat hij juist in zijn eenvoud mooi is. Het is kunst met een knipoog en tegelijkertijd is het een ver wijzing naar het praktische karakter van Vlissingen", vul de Van Dok aan. De Vlissingse bestuurders gre pen de gelegenheid aan om hun persoonlijke voorkeuren en in teresses kenbaarte maken. Van Dok loofde Ad Weststra te, directeur van de nieuwe bio scoop Cine City, voor zijn door- Burgemeester Van Dok prijst Ad Weststrate voor zijn doortastendheid bij de bouw van Cine City. foto Lex de Meester tastendheid. Vooral het feit dat Weststrate zich nooit heeft la ten ontmoedigen door negatie ve geluiden dat 'zo'n bioscoop in Vlissingen nooit kans van slagen zou hebben', sprak Van Dok aan. „Die bioscoop staat er en hij draait uitstekend en soms krijgt Vlissingen er iets glamourachtigs van." Van Dok riep vervolgens A Si- mons-Swagerman naar voren. Zij kreeg een millenniumka lender vanwege vooral de co ördinatie van het vrijwilligers werk in het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Voor wethouder T. Meijers ver diende Vlissinger G. Brouwer een pluim. Hij roemde zijn in zet voor de Zeevaartschool. „Ook waardeer ik de stichting Maritieme Activiteiten de Ruyter (MAR)." Zijn tweede keus viel op ondernemer F. Wolf. „Het begon met een auto, toen nog een autootje en toen een vrachtautootje. Nu is het een bedrijf waar iedereen u te gen zegt." Branches Zijn collega C. de Keijzer zocht het in onderwijssector en volkshuisvesting. „Deze twee personen vertegenwoordigen alle mensen die ik wil bedan ken uit die branches. Dat zijn Adrie Raas van Basco/Opus en Bart Buijs van het Regionaal Opleidings Centrum Zeeland." Voor wethouder H. de Haas viel de keuze op H. Ufkes van projectontwikkelaar Loostad uit Apeldoorn en T. Theune voor zijn vrijwilligerswerk en het opzetten van een cliënten raad voor de sociale dienst. L. C. Poppe-de Looff vond in J. Weug het symbool voor 'alle mensen die iets betekend heb ben in het vrijwilligerswerk'. Die eer vielen ook Anky en Chris Verheul te beurt. Chris Verheul was bijna 25 jaar be trokken bij de Culturele Raad Vlissingen en beiden hebben zich ingezet voor het Vlissingse Straatfestival. door Bas Lippmann TERNEUZEN - Stichting Va renscentrum Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is het jaar 2000 ingegaan met een begro tingstekort van tussen de vijf tien- en twintigduizend gulden. Dat maakte woordvoerder P. van Driel vrijdag bekend tij dens de nieuwjaarsreceptie in het centrum. Daar komt bij dat het nog in on zekerheid verkeert over de toe komst van de thuisbasis. Op de plek waar nu de 'schippershuis kamer' staat, zal over twee jaar het plein van het Terneuzense theater verschijnen. Volgens de gemeente is het zo goed als zeker dat het Varenscentrum verkast naar het oude pand van het Wa terschap Drie Ambachten aan de Korte Kerkstraat. Piet van Driel hoopt stilletjes op een an dere plek „Dat is verder van de haven vandaan. Onze tactiek is: haal de zeevarenden met een busje op uit de haven en rij ze door Piet Kleemans OU WERKERK - De verbouw en renovatie van de caisson aan de Weg van de Buitenlandse Pers in Ouwerkerk, waarin het waters noodmuseum wordt gevestigd, is gereed. De Stichting Caissons Ouwerkerk werkt momenteel aan een inrichtingsplan. Het is de bedoeling dat het museum deze zomer haar deuren opent. Eind april 1999 gaf commissaris van de koningin W. T. van Gel der met het doorknippen van een lint het startsein voor de verbouwing van de caisson. Er werden drie toegangsopeningen gezaagd in de vijftig centimeter dikke betonnen wanden en gas-, water-, en elektriciteitsleidin gen gelegd. Inmiddels zijn ook de toegangsdeuren afgehangen. De door de inwerking van weer en wind ontstane gaten in de caisson zijn gerepareerd en daarmee is het gevaarte wind en waterdicht gemaakt. Lijstje Eerder stelde een speciale mu seale werkgroep een lijstje op met in het museum te belichten thema's. Aan de hand van dat lijstje wordt nu een concreet in richtingsplan uitgewerkt. Het is de bedoeling met foto's, films en materiaal dat bij het dichten van de gaten in de Schouwse dijken werd gebruikt, een zo ac curaat mogelijk beeld te schet sen van wat de watersnoodramp van 1953 teweegbracht op Schouwen-Duiveland. Ook wordt aandacht geschon ken aan hoe het eiland er voor de fatale februari-nacht uitzag en hoe de mensen er leefden. Ver volgens wordt de bezoeker in woord en beeld getoond hoe het door een zware noordwester storm opgezweepte water Schouwen-Duiveland overviel en bressen sloeg in de dijken. Ook wordt ingegaan op de red dingsoperaties, de hulpgoede ren uit heel Nederland én daar buiten en het verloop van het dijkherstel en de wederopbouw van het eiland. Fascinatie Belangrijk onderdeel van de ex positie wordt gevormd door voertuigen en werktuigen uit de omvangrijke verzameling van Middelburger A Petiet. Hij be gon jaren geleden, gevoed door een fascinatie vanuit zijn jeugd, een speurtocht naar machines die gebruikt waren bij onder meer het dijkherstel. Tot zijn collectie behoort het spoortje met k iepkarretjes dat bij het herstellen van de dijken goede diensten bewees, maar ook heeft hij draglines, bulldozers, zandzuigers, amfibievoertui gen en pompen die gebruikt werden om Schouwen-Duive land droog te pompen. Het museumproject mag zich verheugen in de belangstelling van sponsors. Onder anderen Dow Chemical stelde geld be schikbaar en serviceclub Tafel ronde 39 hield een liefdadig heidsdiner, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het watersnoodmuseum. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft een subsidie van maxi maal 10.000 gulden in het ex ploitatietekort toegezegd. naar ons centrum." Ook de fi nanciële problemen baren Van Driel zorgen. Die begonnen vo rig jaar. Stichting Varenscen trum kreeg te maken met een korting op de rijkssubsidie. Ze kaartte dat aan bij de gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent en het havenschap Zeeland Sea ports, wat resulteerde in een subsidieverhoging van beide kanten. Er ontbrak echter nog meer dan twintigduizend gul den. Nadat het Varenscentrum een beroep gedaan had op het bedrijfsleven in de Kanaalzone, kwam de vereniging geheel uit derode cijfers. Tijdens de nieuwjaarsborrel dankte Piet van Driel de geld schieters, waarbij hij hoopt op nieuwe steun. Ook werd het ITF bedankt. De Internationale Transport Federatie schonk het centrum een gloednieuwe per- sonenbus, waarmee het op luxe manier zeelui uit de haven op kunnen pikken en naar het schippershuis vervoeren. VLISSINGEN - Onbekenden hebben vrijdagochtend om vijf uur een afvalbak opgeblazen in de Weteringstraat in Vlissingen. De voorkant van de bak werd door de ontploffing weggeslingerd. Twintig meter verderop ging hij door een ruit van een leegstaand pand in het Groenewoud. De oorzaak van de explosie is vermoede- lijk een stuk vuurwerk. foto Lex de Meester Henk Boer van streekmuseum De Meestoof hangt een schilderij op van de Oosterschelde, gemaakt door Chris Lanooy. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT ANNALAND - Een beetje een onbenullig plaatje, zo'n pasfoto. Maar ook weer niet. Bladerend door een map vol kiekjes, halen medewerkers van streekmuseum De Meestoof in Sint Annaland de ene na de an dere anekdote op. Zwart-wit beeld zwelt ongemerkt aan tot een kleurrijk verhaal. „Er gaat hier deze zomer flink gediscus sieerd worden", voorspelt Wil Nelisse, die samen met mede werker Henk Boer het nieuwe seizoen voorbereidt. Met een overzicht van zo'n hon derdvijftig foto's uit vroegere jaren sluit het streekmuseum voor Tholen en Sint Philipsland aan bij de viering van het 525- jarig bestaan van het dorp Sint Annaland. Eerst, na de opening van het museum tijdens het mu seumweekend in april, wordt de megamerklap - die nu nog in de maak is - tentoongesteld. Vanaf 1 juli trekt deze reizende ten toonstelling verder en komt er een selectie van foto's voor in de plaats. De helft daarvan bestaat uit pasfoto's, gemaakt tijdens de Tweede Wereldoorlog en nu in particulier bezit. Hoofden die al verhalen op zich lijken te vertel len; stugge of blije gezichten, van allerlei soorten kapsels voorzien. Echt leven gaan ze pas aan de hand van de - via oudere inwoners - verzamelde infor matie. Ze roepen verdriet op, zoals de foto van Joh. van 't Hof: omgekomen in een concentra tiekamp. En gelach. Want weet je nog van het big dat Iman de Wit won, na omhoog te zijn ge klommen in een met groene zeep ingesmeerde paal De selectie pasfoto's wordt aan gevuld met foto's van enkele particulieren. Klassenfoto's, kiekjes van vrouwen die schoonmaak houden, het be stuur van de plaatselijke ijsver- eniging, kinderen die krukels rapen en de keurig in gesteven schort gebonden huishoudster van de oude dominee. Een over zicht van actief Sint Annaland tussen de jaren 1915 en 1960. Uitsluitend vanwege ruimtege brek niet compleet. Want De Meestoof heeft, naast de vaste exposities, nóg drie wisselten toonstellingen in petto. Die alle medio april klaar moeten zijn. De fundamenten zijn al zicht baar. Voor een tentoonstelling van de landelijk bekende Chris Lanooy heeft Boer alvast een ouderwet se pottenbakkersoven opge- BERGEN OP ZOOM - Op woensdag 26 januari geeft Karin Kooiman-de Bruin een lezing over regressietherapie in de Regenboogslang in Ber gen op Zoom. Kooiman-de Bruin is zowel fysiotherapeut als hypno-re- gressietherapeut. Bij vol doende belangstelling worden er workshops geor ganiseerd. De bezoekers kunnen in die workshops kennismaken met verschil lende onderdelen uit de re gressietherapie. Er kunnen maximaal twintig personen deelnemen aan de bijeenkomst en de verschil lende workshops. De lezing duurt van 20.00 tot 22.30 urn en vindt plaats in de Regen boogslang, Kortemeester- straat 8 in Bergen op Zoom. Opgave via 0164-259356. bouwd. Lanooy, die in 1881 inde Voorstraat in Sint Annaland werd geboren, maakte onder meer naam als keramist, be- hangontwerper en schilder. Naast een uitgebreid overzicht van zijn werk zijn in het nieuwe seizoen ook zijn pottenbakkers draaischijf en schildersezel in het museum te zien. Walvisvangst Een ander gedenkwaardige her innering van het Thoolse dorp stamt uit een veel ouder verle den. In 1682 vond, nabij Sint Annaland, een 'seldsaame' wal visvangst plaats. Oude docu menten en prenten verhalen over die bijzondere gebeurtenis en ook daar willen de medewer kers van De Meestoof, die dit feit recentelijk herontdekten, iets van laten zien. Zo ook van de vroege aardappels, in de een entwintigste eeuw voor de dorpsbewoners nog altijd een begrip. De tot dusverre verzamelde fo to's, die het in juli te vieren dorpsfeest luister moeten bij zetten, blijken ook hierbij bruikbaar te zijn. Dankzij foto grafen uit vroeger jaren, die werkzaamheden als oogst en aardappelloofverbranding hebben geregistreerd. (35%) (259fc) (30%J DORPSPLEIN 35 KOUDEKERKE TEL 0118-551205

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 16