Griepgolf stuwt ziekteverzuim op Van Gelder wast bestuurders de oren Superpieper Burgemeester zet schouders onder verhuizing KSG Schouwse manege eist geld van boer na paardensterfte Schelde Groep vist volgens Brinkhorst terecht achter net Advies aan ouderen om alsnog griepprik te halen 13 Frans schip vastgelopen op Westerschelde mmm SAROUK UITVERKOOP DELSCHER Voetganger gewond zeeuwse almanak Uit MIDDEN pzc zeeland zaterdag 8 januari 2000 mm door Arjan van Westen VLISSINGEN - Zeeuwse be drijven kampen door de griep epidemie sinds maandag met extreem veel ziekmeldingen. Het Nationaal Influenza Cen trum raadt alle kwetsbare groe pen aan alsnog de griepprik te halen. De griepepidemie piekt in het zuiden van het land. Werkge vers melden dat het aantal zieken is verdrievoudigd. Be drijven en scholen moeten er re kening mee houden dat de ko mende weken het ziekteverzuim nog verder stijgt. „Dat is de ver wachting", zegt professor A Os- terhaus van het Nationaal In fluenza Centrum in Rotterdam. Een griepgolf houdt meestal zes tot acht weken aan. Sloeg de griepepidemie het eerst toe in het oosten, inmiddels hebben de zuidelijke provincies de meeste patiënten. Osterhaus denkt dat tien tot twintig procent van de ;Nederlandse bevolking dit jaar met griepverschijnselen te ma ken krijgt. Normaal moet vaccinatie in het najaar gebeuren, maar door de omstandigheden raadt profes sor Osterhaus alle zestigplus sers die nog niet zijn ingeënt aan, alsnog met spoed de griep prik bij de huisarts te halen. Dat geldt ook voor jongeren met een chronische aandoening. Carnaval De meeste mensen die griep krijgen, behoren niet tot de risi cogroep en hoeven de gevolgen van de ziekte niet te vrezen. De grootste kans op besmetting lo pen mensen met een druk en so ciaal leven. Osterhaus: „Het blijft gissen maar er zou best een verband kunnen zijn met de ge zelligheid rond een feest als oud en nieuw. En paar jaar geleden hadden we in februari in het zuiden een epidemie. Toen dachten we in Rotterdam: 'lo- gisch, dat komt door het carna val'." Op de werkvloer in Zee- HANS WEERT - Het Franse mo torschip Sanderos is vrijdag avond rond zeven uur vastgelo pen op de platen bij Valkenisse in de Westerschelde. Het schip - 1400 ton en negentig meter lang - kampte met een I ernstige motorstoring. Twee schepen van de firma Polder man uit Hansweert, de Alpha en I de Charley, waren te laat bij het schip om vastlopen te voorko- j men. Samen met een- schip van de Union werd de Sanderos rond middernacht bij hoog water vlotgetrokken en naar Terneu- l zen gesleept. Daar wordt de schade opgenomen. De Sanderos was van Brussel i leeg onderweg naar Temeuzen. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Ma nege Lisiduna in Burgh-Haam- stede geeft een landbouwer uit Kerkwerve nog een week de tijd om een schadevergoeding te be talen. De boer zou door het leve ren van hooi met een giftige stof verantwoordelijk zijn voor de dood van vijf paarden. j Volhardt de verzekeringsmaat- I schappij van de landbouwer in haar standpunt dat de boer niet l aansprakelijk is voor de dood I van de paarden, dan volgt er een I juridische procedure. Dat heeft j de advocaat van Lisiduna, J.C. van den Doel uit Zierikzee, de (Advertentie) Perzische en Oosterse Tapijten Speciaalzaak KONINGSTRAAT 9 GOES TEL0113-227101 land is het al aardig te merken dat de griep heerst. De Arbo Unie Zeeland meldt in het mid den- en kleinbedrijf een ver drievoudiging van het aantal zieken. Ook bij de gemeente Middel burg is het ziekteverzuim op merkelijk hoog. „Tien procent sinds maandag", aldus mede werkster H. Haars van de afde- door Maurits Sep MIDDELBURG - De overheid en het bedrijfsleven in Zeeland hebben zich niet laten verleiden tot paniekvoetbal, maar hebben het millenniumprobleem cor rect aangepakt. Dat zei com missaris van de koningin W. van Gelder vrijdag op de nieuw jaarsreceptie van de provincie. Van Gelder haalde scherp uit naar burgemeester J. Mandos van Borsele en diens collega M. Everaers van Noord-Beveland. Na de probleemloos verlopen eeuwwisseling stelden zij dat Nederland zich gek en bang heeft laten maken door alle maatschappij laten weten. Vorig jaar zomer werden 28 paarden uit manege Lisiduna ziek. Aanvankelijk werd aange nomen dat ze het slachtoffer waren geworden van het besmettelijke rhinopneumonie- virus. Vijf dieren moesten wor den afgemaakt, de overigen herstelden nadat was overge schakeld op ander voedsel. Na der onderzoek had uitgewezen dat het hooi een te hoge concen tratie Lolitrem bevatte. Deze giftige stof is afkomstig uit een schünmel die graszaadtelers ge bruiken om de kwaliteit van het (in dit geval) raaigras te verbe teren. Het hooi was geleverd door een landbouwer uit Kerkwerve. De eigenares van de manege heeft hem aansprakelijk gesteld voor de geleden schade. Die wordt geschat op zeker tweehonderd duizend gulden. De agrariër heeft van meet af aan volgehou den dat hij niet op de hoogte was van de aanwezigheid van de kwalijke stof in het hooi. Zijn graszaadkweker moet dat vol gens advocaat Van den Doel wél hebben geweten, omdat de zaadleveranciers verplicht zijn in hun contracten te vermelden of het gras al dan niet is geschikt voor dierlijke consumptie. Verhalen In juridische zin is dat traject niet van belang, stelt Van den Doel. Waar het volgens hem pri mair om gaat, zo liet hij al eerder weten, is dat de bewuste land- ling personeel en organisatie. „Dat is twee maal zoveel als normaal." Bij Thuiszorg Walcheren precies hetzelfde beeld: „Normaal zijn er gemiddeld twaalf ziek; nu 24", meldt medewerker C. Boeye. Hoewel de thuiszorgor ganisatie bij griepverschijnse len niet het dwingende advies 'thuis blijven' geeft, gaat ze er voorspellingen van wat er mis zou kunnen gaan. Het inrichten van lokale coördinatiecentra was niet nodig geweest, alleen bereikbaarheid had in hun ogen volstaan. Van Gelder nam ten overstaan van tientallen Zeeuwse be stuurders afstand van die op vatting. „Een bestuurder die het standpunt zou innemen 'ik ben thuis, als er een calamiteit is moeten jullie me maar bellen', zet zichzelf in geval van nood buitenspel. De achilleshiel van de rampenbestrij ding is de com municatie. Als de millennium bug realiteit zou zijn geworden, zou die vooral ons communica tiesysteem, dat zo sterk afhan- bouwer een ondeugdelijke pres tatie heeft geleverd. Als de ver zekeringsmaatschappij de schade vergoedt (al dan niet on der rechtelijke dwang), kan de agrariër op zijn beurt het be drag verhalen op zijn leveran cier. De verzekeraar is tot vol gende week de tij d gegund om te reageren. Wijst hij de claim af dan volgt de gang naar de recht bank, verklaarde de advocaat vrijdag. Van den Doel acht een kans op herhaling van misstanden met raaigras door de kwestie in Burgh-Haamstede in elk geval een stuk kleiner geworden. De contracten met de leveranciers en hun afnemers zijn inmiddels steviger dichtgetimmerd. Dat houdt tevens in dat het in een voorkomend geval lastiger wordt de graskwekers aanspra kelijk te stellen. (Advertentie) Lange Vorststraat 12 Goes van uit dat medewerkers die met kwetsbare patiënten werken bij symptomen van griep uit zich zelf thuis blijven. Neusdruppels Apotheker Van Dalen uit Ter- neuzen ziet dat de griepproduc- ten weer in trek zijn. „De men sen komen snotterend binnen; ze hebben hoestdranken en kelijk is van computertechniek, hebben kunnen treffen." Van Gelder stelde anderzijds wel vast dat het millenniumpro bleem een enorme creativiteit heeft veroorzaakt in het beden ken van wat er allemaal mis zou kunnen gaan. Hij zei te hopen dat die ci-eativiteit in 2000 wordt gebruikt voor het bedenken van wat er allemaal goed kan gaan. „De provincie door Harmen van der Werf AMSTERDAM - „Voor die prijs wil ik er wel ineer kwe ken." Temidden van de chaos van de aardappeltermijn- markt aan het Amsterdamse Beursplein 5 kreeg landbou wer Daniël Dekker uit Bier vliet vrijdag dé prijs voor de grootste aardappel uit 1999 uitgereikt; duizend gulden schoon. Op dienbladen droegen doch ters van Dekker twee reuze aardappels naar de beurs- vloer, waar zij met applaus werden ontvangen. Zij had den de aardappels uitgezocht. neusdruppels nodig." Van Da len heeft niet het idee dat dit an ders is dan vorig jaar rond deze tijd. „Maar ja, veel spullen wor den tegenwoordig ook bij de drogisterij gehaald." Drogisterij Kik in Zierikzee heeft opvallend veel klanten dankzij de griepepidemie. „Nu ik op de radio hoor dat er veel gi'iep voorkomt, kan ik alvast heeft dit jaar veel creativiteit nodig. Bij de strategiediscussie, bij de discussie over de beeld vorming van Zeeland en bij die over de positie van het provinci aal bestuur in de Zeeuwse maat schappij." Europa wordt voor Zeeland steeds belangrijker, voorspelde de commissaris. Zeeland zal zich grensover schrijdend moeten opstellen. Niet als doel op zich, maar in het „Wij waren de wedstrijd voor de grootste ui net misgelo pen", vertelde Dekker. „Toen hebben onze dochters zich op de aardappels gestort, 't Is hun sport." Voor de zekerheid werd het winnende exem plaar nog even gewogen: 2190 gram. En de ook meegenomen op één na zwaarste aardappel: 2060 gram. In een bakje friet zit gemiddeld 125 gram. Die vergelijking gaat goed op, want de aardappelsoort waarmee Dekker won, is een frietaardappel; agria. Die worden van nature al groot, 500 tot 1000 gram. Ruim twee kilo is uitzonderlijk, al is Dek- weer extra bestellingen gaan doen", zegt medewerkster J. Hoogerwerf. Het beste middel dat ze in huis heeft, is een speci aal homeopathisch product. „Dat moet je hele jaar gebrui ken dan wordt jenietsnelziek." Zelf gebruikt ze het niet. „Om dat ik veel met klanten die griep hebben omga, heb ik een grote weerstand gekregen. foto Ruben Oreel besef dat de economische en maatschappelijke toekomst van de provincie gebaat zijn bij goe de samenwerking met anderen. Vooral de samenwerking in de Rijn-Schelde-Delta moet worden verdiept, vindt Van Gel der. En dat hoeft echt niet ten koste te gaan van de eigen ka rakteristieke kenmerken van Zeeland, voegde hij daar ge ruststellend aan toe. ker geen recordhouder. De prijs voor de grootste aardap pel is in 1986 ingesteld door beursmakelaar AOT Proter- ma BV. De zwaarste tot nu toe woog 2660 gram. Dekker: „Je kunt het gewicht niet sturen, maar dat is wel een stimu lans." Zo'n vijfhonderd gul den de kilo kreeg Dekker voor z'n reuzenaardappel. De ge wone aardappelkiloprijs in Amsterdam is laag door de overvloedige oogst. Acht euro (bijna 18 gulden) voor hon derd kilo tegen veertig euro (88 gulden) na het natte na jaarvan 1998, meldde een me dewerkervan AOT Proterma. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De verhuizing van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) naar Vlissingen- Oost is van essentieel belang voor het voortbestaan van de werf. Een bespoediging van die verhuizing moet een gemeen schappelijk belang zijn. Dat van het bedrijf zelf, van de aandeel houders, de overheid, de provin cie en de gemeente Vlissingen. Dat zei de Vlissingse burge meester A van Dok-van Weele vrijdagmiddag in haar nieuw jaarstoespraak. Van minister A Jorritsma heeft Van Dok de ver zekering gekregen dat een snelle vereniging van de werf in Vlis- singen-Oost ook voor Economi sche Zaken zwaar weegt. „Zij zal onderzoeken of haar en andere departementen een bij drage kunnen leveren aan een spoedige oplossing. Ik heb de minister om financiële steun ge vraagd in het belang van het voortbestaan van de KSG en het op peil houden van de werkgele genheid in Zeeland. Maar ook om te kunnen zorgen voor een verantwoorde herinrichting van het Scheldeterrein in onze kwetsbare binnenstad. De gemeente, vulde Van Dok aan, kan wel een belangrijke rol vervullen bij de aankoop van de grond en de herontwikkeling van het terrein. „Maar we kun nen deze klus natuurlijk niet al leen klaren en niet tegen elke prijs." Vandaar het bezoek aan de mi nister van EZ. „Ik hoop het ge sprek met haar spoedig te kun nen voortzetten, want er moet duidelijkheid komen over de noodzakelijke verhuizing van de KSG." Praatjes Van Dok stond ook even stil bij het inwonertal van Vlissingen, dat het afgelopen j aar met twee honderd mensen daalde. Ze zei door Harmen van der Werf DEN HAAG - De bouw van een schip voor visserijcontrole op zee is de Koninklijke Schelde Groep (KSG) niet door de neus geboord. Alle Europese aanbe stedingsprocedures zijn volgens minister L.K. Brinkhorst van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) normaal doorlo pen. Brinkhorst is niet van plan de gunning van het schip aan Da- men Shipyards, de beoogde overnamekandidaat van de Schelde, in te trekken. De mi nister antwoordt dat op vragen van de Zeeuwse Kamerleden A J. te Veldhuis, J. Geluk (beiden WD) en L.C. van Dijke (RPF). De Kamerleden waren in de cember gealarmeerd door stevi ge kritiek van Schelde-topman R.C. van den Heuvel op de aan besteding van het vaartuig voor visserijcontroles. De Schelde was volgens hem de laagste in schrijver; toch ging de opdracht uiteindelijk naar concurrent Damen Shipyards. Europese aanbestedingen dreigen een farce te worden, zei Van den Heuvel. Te duur Het ministerie van LNV weer legt die kritiek uitvoerig. Het schip is eerst conform Europese regelgeving niet-openbaar aan besteed. Damen Shipyards en de Schelde reageerden. Hun offertes volde den echter niet aan deprijsbere- kening van LNV. Ze lagen meer dan tien procent boven de be grote prijs. LNV had zich het recht voorbe houden bij zo'n prijsverschil daarop gekscherend: „Dat geeft praatjes, als je nog maar een half jaar burgemeester bent." Toch liet ze de cijfers nog eens nakijken. „De conclusie is dat we gewoon een klein dipje heb ben, omdat we per saldo maar twintig woningen extra hebben gebouwd. Maar ik verzeker u dat dit de aanloop is naar een succesvol jaar, waarin we vier honderd woningen bouwen. Een snelle rekensom wijst uit dat we daarmee snel weer boven Jan zijn. Maar bovenal, haastte Van Dok zich te zeggen, gaat Vlissingen niet voor kwantiteit, maar voor kwaliteit. „Dan heb ik het over sociale zorg. We sloten een col lectieve aanvullende ziektekos tenverzekering af voor mensen met een uitkering, er is een bij drageregeling gekomen voor ouders met een minimuminko men en de kwijtscheldingsnorm is opgetrokken naar honderd procent." Ook noemde ze het verheugend dat de structurele daling van de werkloosheid doorzet. In 1998 zat Vlissingen op een verminde ring met 15 procent, afgelopen jaar was dat 17,5 procent. WEMELDINGE - Een 59-jarige voetganger uit de gemeente Ka- pelle is gisteravond rond half acht gewond geraakt toen hij werd aangereden door een 51- jarige automobiliste uit dezelf de gemeente. De vrouw reed over de Boule vard in Wemeldinge; toen de voetganger de weg overstak, kon zij niet op tijd remmen. Het slachtoffer is met onbekende verwondingen naar het zieken huis in Goes gebracht. niet tot opdrachtverstrekking over te gaan en onderhandelin gen te beginnen over de techni sche eisen en de prijs van het schip. Damen kwam als de goedkoopste uit die besprekin gen. De Schelde Groep had verloren, maar gaf zich nog niet gewon nen. De werf deed alsnog een tegen bod. De KSG was bereid het schip te bouwen voor een prijs die in elk geval driehonderddui zend gulden onder die van Da men zou liggen. Noodsprong Die noodsprong is slecht geval len bij het ministerie van LNV. In zijn antwoord op de Kamer vragen omschrijft minister Brinkhorst het bod van de KSG als 'strijdig met de regels van zorgvuldigheid die men in het maatschappelijk verkeer in acht dient te nemen'. De offerte is bij de gunningsbeslissing daarom 'uitdrukkelijk' niet meegenomen. Dat de KSG in eerste instantie de laagste inschrijver was, doet er volgens Brinkhorst niet toe. De prijs voldeed niet aan de voorwaarde van het ministerie. Alleen verder onderhandelen met de KSG kon niet, maakt hij nog duidelijk, omdat dit in strijd zou zijn met Europese re gelgeving. Alle inschrijvers moeten dan weer een kans krij gen. Brinkhorst concludeert dat de opdrachtverstrekking volledig overeenkomstig de aanbeste- dingsregels is verlopen. Een dis cussie over de gunning aan Da men is volgens hem dan ook niet aan de orde. Het Zeeuwse erfgoed kwam weer uitgebreid aan bod tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie. De zwaarste aardappel van het land is die van landbouwer Daniël Dekker uit Biervliet; de super pieper werd gisteren gepresenteerd op de beursvloer in Amsterdam. foto Phil Nijhuis/GPD Het is zo'n liefhebbend stel. Shakespeare zelf zou de rela tie van het Vlissingse tweetal afdoen als ongeloofioaardig ideaal en te klef voor woor den. Om hun liefde naar nog grotere hoogten op te stuwen kocht zij enkele maanden ge leden een lingeriesetje. Leuk, erg leuk vond hij. „Waarom zie ik je eigenlijk nooit meer in die outfit?", vroeg hij onlangs, toen hij het zich weer herinnerde. „Jij vond er toch niets aan?", ant woordde zij. Niets aan? Hij kon het zich werkelijk niet voorstellen. Het bleek een misverstandje. „Toen ik het aandeed zei jij anders: 'lexik, maar doe het nu maar weer uit'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13