PZC Brussel ziet Khadaffi graag langskomen Aardbevingen eisten in 1999 22.000 levens Duitsers kreunen onder ecotax Syrië en Israël weg kwijt bij vredesoverleg Ecuador roept noodtoestand uit buitenland 5 Indonesië stuurt extra militairen naar Molukken Oogst breekt record mI Peking pest paus door zelf bisschoppen te benoemen België voert grensbewaking op tijdens legaliseringsactie vrijdag 7 januari 2000 Taiwan hield kleine kernproef TOKIO - Taiwan heeft in de tweede helft van de jaren tachtig een 'kleine kernproef' gehouden. Washington ontdekte de proef in een onderzoeksinstituut van het Taiwanese leger via een spionagesatelliet en waarschuwde Taipei onmiddellijk met zijn kernprogramma te stoppen. Dat staat in de gisteren gepubliceerde memoires van ex-pre- mier Hao Eigjyun, zo meldde het Russische persbureau Itar- Tass. Het ministerie van Defensie in Taipei zei gisteren niet onmiddellijk commentaar te kunnen geven. Taiwan heeft herhaaldelijk verklaard in staat te zijn een kernwapen te ont wikkelen, maar daaraan nog geen uitvoering te hebben gege ven. ANP Varkens volgen ontwenningskuur BOEKAREST - Honderd varkens van een boerderij in de noordoostelijke Roemeense regio Suceava zijn 'in coma' ge raakt na de consumptie van voedingsresten afkomstig van al coholproductie. Dit hebben regionale autoriteiten gisteren gemeld. De varkens hadden moeite om rechtop te blijven en vielen in een diepe slaap. De veeboeren die vreesden dat de dieren ziek waren, hebben er tien geslacht. Een veearts schreef een ont wenningskuur voor en adviseerde de veeboeren ander voer te gebruiken. AFP Toename EU-bevolking stagneert BRUSSEL - De bevolking van de Europese Unie is vorig jaar met ruim 980.000 personen toegenomen tot 376,4 miljoen. De stijging was voor een groot deel te danken aan migratie. De natuurlijke toename van de bevolking (het aantal geboortes min het aantal sterfgevallen) was in 1999 het laagste sinds de Tweede Wereldoorlog. Volgens Eurostat, het statistisch bureau van de EU, bedroeg de natuurlijke bevolkingsgroei in 1999 266.000 personen, ter wijl de migratie netto uitkwam op 717.000 personen. Van de migranten kwam zeventig procent terecht in Duits land. het Verenigd Koninkrijk en Italië. Relatief gezien kende Luxemburg de grootste toename van migranten (9,3 per dui zend inwoners). In Nederland was dat 2.7 per duizend inwo ners. ANP Moslims gearresteerd in Libanon TRIPOLI - In het noorden van Libanon hebben ordetroepen zeven mensen aangehouden. Onder de arrestanten was een voorganger van een moskee. De arrestaties hadden plaats in de stad Tripoli. De arrestanten worden ervan verdacht banden te hebben met de militie die de afgelopen dagen de wapens opnam tegen het Libanese leger. De gevechten in het noorden van Libanon hebben sinds vrijdag zeker 38 mensenlevens geëist. AFP Surinaamse rechters staken PARAMARIBO - Rechters van het Surinaamse Hof van Justi tie hebben gisteren het werk neergelegd om hun eis voor meer loon kracht bij te zetten. Alleen urgente zaken worden behan deld. De rechters stelden de regering eerder een ultimatum, maar dat verstreek eind vorige week zonder dat er wat was ge beurd. Aan het beroep dat minister Raveles van Justitie en Politie op de rechters deed om niet in 'permanent beraad' te gaan, werd vervolgens geen gevolg gegeven. De bewindsvrouw had een afspraak met de rechters om medio deze maand de salaris kwestie te bespreken. Het Hof van Justitie eist ook dat de wei'komstandigheden van het griffiepersoneel worden verbeterd. Organisaties van ad vocaten vrezen voor ernstige stagnatie in de rechtspleging. Ze schrijven dit volledig op het conto van de regering. ANP van onze redactie buitenland AMBON - Diuzenden Indone sische militairen hebben zich gisteren over de eilanden van de Molukken verspreid om te proberen het geweld tussen moslims en christenen in te dammen. De afgelopen tien dagen eisten onlusten op de Molukken hon derden levens. De regionale militaire commandant, Max Tamaela, zei dat het leger de orde had hersteld op Seram, waar eerder deze week zeven tien doden vielen. Hoe de toe stand er voorstaat op Halma- hera, waar dinsdag en woens dag honderden doden zouden zijn gevallen, was echter nog onduidelijk. Duizenden vluch telingen blijven aankomen in Ternate. de hoofdstad van de Noord-Molukken. Ze zeggen dat de situatie op Halmahera geheel uit de hand is gelopen. De militaire commandant van de hoofdstad Ambon, waar de nieuwe onlusten tien dagen ge leden uitbraken, zei dat zijn troepen in de weer waren om de stad tot rust te brengen voordat morgen het islamitische sui kerfeest (Idul Fitri) begint. Officieel wordt het dodental van de laatste geweldsgolf op de Molukken geschat op vijf honderd, maar volgens onbe vestigde berichten ligt dat ho ger. AP om in opium van onze redactie buitenland GENÈVE - Afghanistan heeft het afgelopen jaar ruim twee keer zoveel ruwe opium gepro duceerd als in 1998. Het land nam daardoor in 1999 drie kwart van de wereldproductie voor zijn rekening. Dat meldt het VN-bureau voor Drugs- en Misdaadbestrijding. Afghaanse boeren leverden vo rig jaar 4600 ton ruwe opium af; in 1998 was dat nog 2100 ton. In de gehele wereld wordt er jaar lijks zesduizend ton van deze drugs geproduceerd. Pino Arl- acchi, de directeur van het VN- Bureau, noemde de groei van de Afghaanse oogst 'zorgwekkend en reden om de grenscontrole in Iran en andere aangrenzende landen drastisch te versterken'. In het oosten van Iran woedt al geruime tijd een bloedige strijd tussen drugsbendes en over- heidstroependie al aan honder den mensen het leven heeft ge kost. Smokkelaars die tegen de lamp lopen, worden ter dood veroordeeld. De Taliban bestieren 31 provin cies van-Afghanistan. Achttien ervan zien 's zomers letterlijk rood van de papaver. Opium is het voornaamste ex portartikel van Afghanistan geworden, goed voor een op brengst van honderden miljoe nen dollars. Volgens de VN zijn veel boeren papaver gaan ver bouwen vanwege de belabberde economische situatie in het ge- isoleerde land. Het bewind van de Taliban, die het alleen in het noordoosten van Afghanistan niet voor het zeggen hebben, wordt door slechts enkele lan den erkend. De productie in 1999 groeide ook vanwege het gunstige weer. Myanmar (het vroegere Birma) blijft de tweede leverancier in de wereld van opium, maar het weet nog geen kwart te produ ceren van de hoeveelheden die Afghanistan op de markt brengt. Wat cocaïne betreft, is Colombia nog steeds de onbe twiste marktleider. De VN trachten al jarenlang Af ghaanse boeren ertoe aan te zet ten hun traditionele papaver- cultures te vervangen door andere landbouwproducten. Volgens VN-zegsman Arlacchi is er vorig jaar vierhonderd hec tare papaveraanplant vervan gen door voedingsgewassen. Een druppel op de gloeiende plaat, geeft hij toe. De pogingen om de landbouwers de papaver af te laten zweren, verlopen moeizaam. Grote delen van het land zijn nauwelijks of niet be reikbaar. Bovendien was de stij gende prijs van opium vorig jaar ook geen aanleiding voor Af ghaanse agrariërs af te zien van de teelt. In Iran, Tadzjikistan, Oezbekis tan en Toerkmenistan heeft het VN-Bureau inmiddels een ac- tieprogramma op poten gezet om de drugssmokkel vanuit Af ghanistan aan te pakken. GPD van onze redactie buitenland SHEPHERDSTOWN - Het vre desoverleg tussen Syrië en Isra el in het Amerikaanse Shep- herdstown verloopt moeizaam. Werkgroepen die een vredesak koord moeten uitwerken, kwa men gisteren niet in actie. De Amerikaanse president Clinton moest opnieuw bemiddelen om de besprekingen te masseren. Het overleg tussen Syrië en Isra el draait om de teruggave van de Golan-hoogvlakte door Israël aan Syrië. Het plateau, ver overd door de Israëli's in 1967, mag wat Israël betreft terug, maar dan wel in ruil voor veilig heidsgaranties. Gesteggel is er over de nieuwe grens die tussen beide landen moet ontstaan. Cruciaal is het afspreken van grenzen rond het Meer van Tiberias, het belang rijkste waterreservoir van Isra el Israël wil het meer graag blij - ven controleren, terwijl Syrië ook toegang wil krijgen tot het in de regio zo kostbare water. De leider van de Israëlische ul tra-orthodoxe Shas-partij, Yis- hai, riep gisteren op tot een pauze in de onderhandelingen. Volgens Shas, lid van de coali tie, moet premier Barak eerst met zijn kabinet onderhandelen voordat er verder wordt gespro ken in Shepherdstown. De Shas vreest dat Barak te veel weg geeft en daarmee het kritische en verdeelde Israëlische publiek tegen zich in het harnas jaagt. Zonder de steun van Shas heeft Barak geen meerderheid in het parlement. Israël gaat overigens wel ak koord met het hei-vatten van de zogeheten multinationale con ferentie over het Midden-Oos ten. Het treffen zal, na ruim drie jaar onderbreking, op 31 janua ri plaatshebben in Moskou. Be halve het gastland en Isi-aël zul len de Verenigde Staten en een reeks Arabische landen om de tafel gaan zitten. Het Israëlisch leger droeg giste ren het gezag in tien dorpen op de Westelijke Jordaanoever over aan de Palestijnse Autori teit. De dorpen liggen alle rond de stad Ramallah. Ook hebben de Palestij nen de controle ge kregen over zes lege militaire kampen op de Jordaanoever. Binnen twee weken trekt Israël zich terug uit een groter deel van de Jordaanoever. Daarmee zal de Palestijnse Autoriteit onge veer veertig procent van het ge bied beheren. RTR/DPA Een Israëlische militair kijkt vanaf zijn wachtpost op de berg Hermon naar de Hoogten van Golan. foto Eyal Warshavsky/AP Oproerpolitie vuurt traangasgranaten af om demonstranten te verdrijven, foto Martin Bernetti/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie is voorstander van een officieel bezoek van de Libische leider Khadaffi aan Brussel. Ze heeft dat gemeld aan de huidige EU-voorzitter Portugal en de overige lidstaten, aldus een woordvoerder van de Commis sie gisteren. De mogelijkheid van het bezoek kwam aan de orde tijdens een telefoongesprek tussen de Libi sche leider en voorzitter Prodi van de Europese Commissie tij- van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Duqucsne, laat de grenzen de komende weken extra bewaken om te voorko men dat illegalen het land binnenkomen. De maatregel is van kracht tijdens een actie waarin reeds in België ver toevende illegalen de kans krijgen een verblijfsstatus te krijgen. De asielzoekers mogen in België blijven als ze ziek zijn, minstens vier jaar op een asielaanvraag wachten of al zes jaar in België wonen. De van onze redactie buitenland PEKING - De officiële katholie ke kerk in China, die de paus niet erkent, heeft gisteren vijf nieuwe bisschoppen gewijd. Dat gebeurde enkele uren voor dat Johannes Paulus II in de Sint Pieter in Rome twaalf nieu we bisschoppen uit de hele we reld in het ambt bevestigde. Het Vaticaan verklaarde eerder dat de Chinese beslissing nor- maliseiing van de betrekkingen in de weg staat. De officiële Chi- nese katholieke kerk staat on- dens de kerstdagen. Anders dan Khadaffi deze week verklaai-de, zou van een officiële uitnodi ging nog geen sprake zijn. Verdachten De diplomatieke betrekkingen tussen Libië en de EU zijn ver beterd nadat Tripoli de twee Libische verdachten van de bomaanslag op een Pan Am- vliegtuig boven het Schotse Lockerbie aan Nederland uitle verde om daar te worden be recht. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Cook, verklaarde zogeheten regularisatiever- zoeken kunnen vanaf maan dag worden ingediend, De Belgische overheid ver wacht dat twintigduizend il legalen een aanvraag zullen doen. Dat moet binnen drie weken gebeuren. Een com missie zal oordelen over de aanvragen. Duquesne heeft laten weten de adviezen van de commissie in principe te zullen volgen. De paarsgroene Belgische re gering besloot afgelopen na jaar tot de regularisatie en tegelijk tot het hervatten van uitzettingen van personen die geen recht hebben op een verblijf. ANP der controle van de regering. China en het Vaticaan verbra ken hun diplomatieke betrek- kingenin 1957. Het communistische bewind verbood de Rooms-Katholieke Kei'k na de revolutie van 1949 en richtte een regeringsgezinde 'patriottische' kerk op. Die heeft nu vier miljoen leden. Bij de pausgetrouwe 'ondergrond- se' katholieke kerk zijn naar schatting tien miljoen Chinezen aangesloten. De paus benoemt in China zijn eigen bisschoppen en kardina len. RTR/AFP/EPD in Lissabon dat Libië bij een be zoek van Khadaffi wel alle voor waarden moet accepteren van het 'Barcelona-proces', het overleg waar Europese landen, Israël en de Arabische landen samen aan tafel zitten. Zo dient Libië de beginselen van demo cratie, mensenrechten en regio nale stabiliteit te omarmen. De Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, Gama, onder streepte dat de komst van Khadaffi nog geen uitgemaakte zaak is. De vijftien EU-regerin- gen doen volgens hem eerst ook hun zegje over de vraag of de Li bische leider uitgenodigd wordt. De Portugese regering ver klaarde gisteren tijdens haar voorzitterschap van de EU vaart te willen zetten achter de onderhandelingen voor de her- vorming van Europese instel lingen, die nodig wordt geacht voor de uitbreiding van de unie naar het oosten. Staatssecreta ris Seixas da Costa zei gisteren dat Portugal mikt op een Euro pa waarin sommige lidstaten de mogelijkheid krijgen om op sommige gebieden nauwer sa men te werken dan de unie in haar geheel. De Europese Com missie behoudt daarbij haar recht van initiatief. Het Portugese EU-voorzitter- schap loopt tot 1 juli. Daarna neemt Frankrijk het over. ANP van onze redactie buitenland QUITO - De regering van Ecua dor heeft gisteren de noodtoe stand uitgeroepen. De maatre gel volgt op groeiende onrust. Voor onbepaalde tijd geldt in het kleine Andesland een ver bod op vergaderen en demon streren. Twee van de machtigste Ecu- adoraanse vakbonden, het Volksfront en het Arbeiderseen heidsfront, waren gisteren nog van plan een reeks stakingen en demonstraties te beginnen. De bonden, die vooral uit ambtena ren en leraren bestaan, wilden met de acties president Jamil Mahuad ten val brengen. Politie De bonden hielden gisteren wel een eerste betoging, maar kwa men door ingrijpen van de poli tie niet bij hun eindbestem ming, het presidentiële paleis. Ecuador bevindt zich al enige tijd in de ernstigste economi sche en politieke crisis in decen nia. Het land is vrij wel bankroet en de nationale munt sucre heeft vorig jaar tweederde van zijn waarde verloren. Nog steeds is de vrije val van de munt niet te stuiten. Rond de jaarwisseling kostte een dollar 21.000 sucre en gisteren was dat al 29.000 sucre. Daarmee dreigt een terugkeer van de in Latijns-Amerika ver loren gewaande hyperinflatie. DPA/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Aardbevin gen hebben vorig jaar op de we reld aan meer dan 22.000 men sen het leven gekost. Normaal gesproken sterven ongeveer tienduizend mensen per jaar door dit natuurgeweld. Het aantal aardbevingen was in 1999 ook hoger dan normaal, al dus het Amerikaanse Geologi cal Survey (USGS) gisteren. Turkije kreeg de grootste klap met zeventienduizend doden door de aardbeving in augustus. Ook in onder meer Taiwan en Colombia vielen duizenden do den. Een woordvoerder van de USGS meldt dat de cijfers niet wijzen op een algemene stijging van het aantal bevingen. Door nieuwe technologie zijn weten schappers juist in staat meer aardbevingen te lokaliseren met een geringere kracht. Volgens de USGS zijn er jaarlijks miljoe nen aardbevingen, maar de meeste worden niet opgemerkt of ze zijn in gebieden waar (bij na) niemand woont. In een 'gewoon' jaar zijn er on geveer achttien grote aardbe vingen met een kracht van 7 tot Kroaten in Bosnië stemden vliegensvlug WENEN - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft tijdens in spectie van de Kroatische parle mentsverkiezingen in Bosnië- Herzegowina onregelmatighe den aangetroffen. „Het team onderzoekt hoe het mogelijk is dat er meer dan hon derdduizend stemmen zijn uit gebracht in 29 stemlokalen", al dus de Deense delegatieleidster, Helle Degn. Met dit aantal zou er elke zeven seconden een stem uitgebracht moeten zijn, ver klaarde de OVSE-waarneem- ster tijdens een persconferentie. Volgens de Kroatische wet mochten Bosnische Kroaten stemmen bij de parlementsver kiezingen van maandag. Daar bij boekte de oppositie een enor me winst. De OVSE is wel tevreden over het verloop van de verkiezingen in Kroatië zelf. APA 7,9 op de Schaal van Richter en één hele grote aardbeving met een kracht van 8 en groter. In 1999 kwam de laatste categorie niet voor, maar er waren er wel twintig die in de andere groep vallen. Vorig jaar haalt het ove rigens niet bij het rampjaar 1943 met 41 grote en hele grote aardbevingen. De meeste doden in deze eeuw vielen in 1976 toen zeker 255.000, maar mogelijk zelfs meer dan zeshonderdduizend mensen stierven door een be ving in het Chinese Tianjin. In 1998 vielen er 8928 doden, een jaar eerder 2907. RTR Lepra duikt op in Roemenië BOEKAREST - In Roemenië is voor hel eerst in tientallen jaren een geval van lepra geconsta teerd. De medische autoriteiten hebben dat gisteren gemeld. De patiënt is een 54-jarige vrouw uit het oosten van het land. Haar gezicht is door de ziekte ernstig verminkt. Uit schaamte voor haar uiterlijk was ze pas twintig jaar nadat ze de eerste symptomen van de ziekte vertoonde naar de dokter gestapt. De pijn was echter on draaglijk geworden. Hoewel lepra een besmettelijke ziekte is, gaan de autoriteiten ervan uit dat de vrouw niemand in haar omgeving heeft besmet. Toch worden al haar familiele den medisch onderzocht. AP Lawine mist skiërs op haar WENEN - Skiërs op een piste bij de Oostenrijkse wintersport plaats Obertraun zijn gisteren ontsnapt aan een lawine. De sneeuwmassa raasde langs een kabelbaanstation maar sleurde niemand mee, zo maakte de lo kale politie bekend. De lawine werd veroorzaakt door een skiër en was twintig meter breed en een halve meter dik, aldus de autoriteiten. Vorige week nog vonden twaalf wintersporters, onder wie ne gen Duitsers, bij de plaats Gal- tür de dood door lawines. RTR/AFP door Judith Stalpers DUSSELDORF - „Rampzalig", zo valt uit de monden van veel Duitse automobi listen op te tekenen. Zij beklagen zich over de 'astronomische stijging' van de benzineprijzen. Sinds 1 januari kost een liter diesel of benzine zeven pfennig (acht cent) meer. als gevolg van de invoering van de tweede fase van de milieubelas ting. De prijsveiTioging maakt emoties los bij de auto aanbiddende Duitser. Met 1,53 mark(/ 1,75) per liter diesel en 1,93 mark 2.21) per liter super loodvrij liggen de prijzen echter nog altijd een stuk lager dan in Nederland en andere EU-landen. Maar zo ziet het Duitse bedrijfsleven het niet. De Vereniging van Transporteurs voelt zich in zijn concurrentiepositie te genover buitenlandse transporteurs bedreigd door de belastingverhoging. An dere landen hebben nog geen ecotax en kunnen met een volle tank goedkope die sel dwars door Duitsland rijden, zo luidt het argument. De Vereniging denkt dan vooral aan vrachtwagenrijders uit Polen, Tsjechië en andere Oost-Europese landen, waar de prijzen minstens vijftig cent lager zijn. De organisatie wil daarom een klacht indienen bij het Bundesverfassungsge- richt. Die rechtbank in Karlsruhe houdt zich speciaal bezig met mogelijke aantas tingen van de grondwet. De regeling zou tegen het algemeen belang van de burgers in gaan. AOW Nog feller klinkt de kritiek van de Bond van Belastingbetalers. Deze vecht de rechtvaardigheid van de milieubelasting ook aan bij het Bundesverfassungsge- richt. De milieubelasting wordt niet al leen op benzine, maar ook op stroom ge heven. Zo werd een kilowatt elektriciteit een halve pfennig duurder. Dankzij de in komsten van deze belastingen (dit jaar ge schat op 5,1 miljard mark) kunnen, vol gens de regering, in de toekomst AOW- uitkeringen gefinancierd worden. Volgens de Bond van Belastingbetalers gaat dit 'geschuif met belastinggelden' te gen de grondwet in. Belastingen moeten voor algemeen nut worden ingezet en niet voor een beperkte groep, zeggen zij. Ondertussen proberen politieke tegen standers van de fiscale herzieningen te profiteren. De FDP, de kleine liberale par tij die tijdens de laatste verkiezingen gi gantisch verloor, hield een actie in Berlijn waarbij automobilisten een uur lang 'be lastingvrij', dat wil zeggen voor 54,9 pfen nig per liter, kon tanken. De partij nam de belastingen voor haar rekening. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5