Belblunder bij Noors treindrama Onlusten Molukken leiden tot religieuze spanning op Java PZC Moeder ontwaakt na zestien jaar uit coma Nog een heel jaar genieten van uw Bonuspmten. 9 Vergrijzing dwingt tot meer immigratie Platgewalst zijn alle wapens gelijk België zet tijdens Euro 2000 hooligans uit EU grens over buitenland Machinisten onbereikbaar Twaalf doden in Colombo donderdag 6 januari 2000 van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Naties hebben vastgesteld dat Europa de komende vi jftig jaar waarschijnlijk veel ineer im migranten moet toelaten om de beroepsbevolking op peil te houden en de effecten van de vergrijzing op te vangen. Dat staat in een rapport van de VN-bevolkingsafdeling UNPD dat naar verwachting in maart openbaar wordt ge maakt. Op het VN-hoofdkwar- tier wordt begin februari een forum gehouden over de gevol gen van de vergrijzing. UNPD-directeur Chamie zei dat het rapport waarschijnlijk tot heftige debatten zal leiden in Europa, waar in tegenstel ling tot de VS, Canada en Au stralië grote bezwaren bestaan tegen groeiende immigratie om de arbeidsmarkt aan te vullen. Hij wees op recente peilingen in Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk en Duitsland, waar uit blij kt dat veel mensen tegen de komst van meer immigran ten zijn en politici werkloos heid en de tegenwerking van vakbonden vrezen die zich ver zetten tegen goedkopere ar beidskrachten. ,,Het wordt een uitdaging voor Europa", zei Chamie. „Maar de landen moe ten nu beginnen. Hoe langer gewacht wordt, hoe ernstiger het probleem wordt." Volgens schattingen neemt de Europese beroepsbevolking de komende vijftig jaar enorm af. De voornaamste reden is het lage geboortecijfer. In Italië bijvoorbeeld daalt de huidige bevolking van 57 miljoen men sen dalen naar 41 miljoen in 2050. Om dat verlies aan ar beidskrachten en premiebeta lers op te vangen heeft Italië tussen 1995 en 2025 per jaar naar schatting driehonderd duizend immigranten nodig om de beroepsbevolking op het niveau van 1995 te houden. In diezelfde periode heeft Duits land een half miljoen immi granten per jaar nodig, zo meldt het rapport. Chamie wijst erop dat de VN Europa en Japan, dat ook een dalende bevolking heeft, geen aanbeveling doet om meer mensen binnen te laten, maar alleen de gevolgen uiteenzet. In het rapport werd gekeken naar Frankrijk, Duitsland, Italië, Japan, Rusland, Zuid-Korea, Groot-Brittannië en de VS. Momenteel zijn er in Europa vijf werkenden voor elke ge pensioneerde. In 2050 zal dat gedaald zijn naar twee wer kenden. AP van onze redactie buitenland OSLO - Het treinongeluk in Noorwegen, waarbij dinsdag zeker twaalf mensen omkwa men, had mogelijk voorkomen kunnen worden als de spoor wegbeveiliging de machinisten op tijd telefonisch had kunnen bereiken. Maar de lijsten met de nummers van de mobiele tele foons die machinisten bij zich hebben, klopten niet. Vervol gens botsten de treinen frontaal. Gisteravond werden nog twin tig passagiers vermist. Dertig mensen waren op dat moment met, deels ernstige, verwondin gen naar ziekenhuizen overge vlogen. Een politiewoordvoer der verklaarde dat het dodental waarschijnlijk niet boven de dertig uitkomt. Volgens hem is het mogelijk dat veel mensen die als vermist zijn opgegeven, zijn geborgen. Ook is onduidelijk of het getal van honderd passa giers, dat eerder door de politie is opgegeven, wel klopt. De passagiers die het ongeval hebben overleefd werden over gebracht naar een hotel in de buurt. Onder hen was een Ne derlands echtpaar. De man en de vrouw bleven ongedeerd. Het ongeluk gebeurde vlak bij het station van de plaats Asta, 160 kilometer ten noorden van de hoofdstad Oslo. Twee passa- gierstreinen reden op een enkel- spoor frontaal op elkaar en vlo gen in brand. Een Intercity die vanuit de stad Trondheim op weg was naar Oslo ramde in een uitgestrekt bos een lokale trein, die vanuit Hamar in noordelijke richting reed. Enkele wagons brandden volledig uit. Door de brand liep de tempera tuur aanvankelijk zo hoog op, dat reddingswerkers eerst niet bij de treinen konden komen. Het bosrijke gebied was daar naast moeilijk toegankelijk. Beide treinen reden op diesel. Behalve door seinen kunnen de machinisten dan alleen gewaar schuwd worden door middel van een mobiele telefoon of ra diocontact. Op een elektrisch spoor hoeft in geval van nood al leen de stroomtoevoer te wor den afgesloten om de trein tot staan te brengen. Een modern waarschuwings systeem zou pas deze zomer worden geïnstalleerd op het tra ject, een van de weinige in Noor wegen waar met dieseltreinen wordt gereden. Er wordt reke ning mee gehouden dat een van de treinen door een rood licht is gereden. RTR/DPA Bosnische militairen legen de geweren klaar voor een tank die er later overheen walst. foto Amel Emric/AP van onze redactie buitenland BRCKO - Onder toezicht van SFOR, de door de NAVO geleide vredesmacht in Bosnië- Herzegowina, zijn gisteren honderden ge weren, automatische geweren, mortieren en raketwerpers door een tank platgewalst of in stukken gesneden. De operatie beoogt de demilitarisering van de stad Brcko in het noordoosten van Bosnië. De Amerikaanse kolonel Matteson zei dat de operatie 'voorspoedig' verliep en 'op schema lag'. Matteson is hoofd van de com missie die verantwoordelijk is voor de sa menwerking tussen het gezamenlijke Mos- lim-Kroatische leger en het Bosnisch-Ser- vische leger. Na langdurig touwtrekken werd in maart 1999 besloten dat de strategische enclave Brcko gezamenlijk zal worden bestuurd door de Bosnische Serviërs en de Moslim- Kroatische federatie. Daarbij werd bepaald dat er alleen NAVO-troepen gelegerd mo gen worden. In december vorig jaar trokken zeven militaire eenheden van de Bosnische Serviërs en de federatie zich uit de stad te rug of werden ontbonden. De vernietiging van achtergebleven wapen tuig vloeit voort uit de internationale ver dragen. De kwestie-Brcko lag lange tijd zo gevoelig dat het niet in het 1995 gesloten Dayton-vredesakkoord werd opgenomen. AP Chimpansees onthouden getallen LONDEN - Chimpansees zijn in staat om getallen van vijf cij fers te onthouden. Ze zitten daarmee op hetzelfde niveau als kleuters. Dat blijkt uit onderzoek van de universiteit van de Japanse stad Kyoto. De onderzoekers gebruikten een chim panseevrouwtje als proefobject. Het dier bleek viercijferige getallen met gemak te kunnen te onthouden. In negentig pro cent van de gevallen maakte ze geen fouten. Bij getallen van vijf cijfers lag dit percentage op 65. Kleuters komen tot de zelfde prestaties, aldus de onderzoekers in het wetenschappe lijke blad Nature. Volwassenen kunnen na een keer kijken een getal van zeven cijfers onthouden. DPA ECB laat rente ongewijzigd FRANKFURT - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft gis teren de rentetarieven ongewijzigd gelaten. Het belangrijkste tarief, de reporente, blijft staan op drie procent. De zes directieleden van de ECB en de elf centralebankpresi- denten van de eurolanden kwamen gisteren voor het eerst bij - een in het derde millennium. ANP Letland wil Kalejs berechten LONDEN - Letland gaat Groot-Brittannië mogelijk om uit levering vragen van de van oorlogsmisdaden verdachte Kon rad Kalejs. De ambassadeur zei dat er vorige week een onder zoek is begonnen naar de 86-jarige Kalejs. Deze wordt ervan verdacht in de Tweede Wereldoorlog betrokken te zijn ge weest bij de dood van duizenden joden in Letland Groot-Brittannië kondigde maandag aan Kalejs uit te leve ren aan Australië. Hij is van oorspong Lets, maar heeft de Au stralische nationaliteit. RTR/ANP Vrouw droeg versteende foetus TAPEI - Een vrouw in Taiwan blijkt 49 jaar met een versteen de foetus te hebben rondgelopen. Artsen ontdekten dat tij dens het opereren van de 76-jarige vrouw. De artsen vermoeden dat de baby in de twintigste week van de zwangerschap is overleden toen die de baarmoeder uitdreef en in de buikholte van de vrouw terechtkwam. De overblijfse len van de foetus waren verkalkt en wogen twintig gram. RTR Noodweer in Brazilië RIO DE JANEIRO - Aanhoudend noodweer in Brazilië heeft al aan zeker 34 mensen het leven gekost. Vele tienduizenden zijn dakloos geraakt. De Braziliaanse overheid trekt bijna zes miljoen gulden uit voor noodhulp. In de deelstaat Minas Gerais spoelde duizenden huizen weg door overstromingen. De regio telt momenteel zo'n 72.000 daklozen als gevolg van het noodweer. Rond Sao Paulo gaat het om achtduizend mensen die geen woning meer hebben. In enkele gemeenten is intussen de noodtoestand van kracht. Veel bruggen zijn vernield en belangrijke doorgaande wegen zijn niet meer te berijden. Volgens meteorologen viel er in de eerste 48 uur van 2000 meer regen in het zuidoosten van Bra zilië dan in heel januari vorig jaar. Ook voor vandaag is slecht weer voorspeld. AFP/DPA Vrolijke dieven overvallen bank NICOSIA - De politie in Cyprus is een zoektocht begonnen naar twee dieven die gisterochtend, gewapend met pistolen, een bank overvielen in de kustplaats Limassol. De buit be droeg omgerekend tachtigduizend gulden. Toen de onverlaten de bank binnenkwamen, begroetten zij de verbouwereerde klanten en personeel met de opmerking: „Wij zijn er weer. Gelukkig nieuwjaar", aldus een van de aan wezigen. Het filiaal werd in oktober ook al beroofd. RTR COLOMBO - Bij een aanslag bij het kantoor van premier Bandaranaike in de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo zijn gisteren zeker twaalf mensen om het leven gekomen. Er vielen tientallen gewonden. Premier Bandaranaike ontsprong de dans; hij was niet thuis. Veiligheidsbeambten probeer den de zelf moordenares aan te I houden toen zij langs het bureau van de premier liep. Daarop i bracht de vrouw de explosieven op het portaal tot ontploffing. Onder de doden bevinden zich volgens een officiële woord- I voerder vier politieagenten, I onder wie twee vrouwen, een voorbijganger en de dader. Vijf andere slachtoffers stierven op weg naar het ziekenhuis. Enkele uren na de aanslag werd in een buitenwijk van Colombo de Tamilpoliticus Kumar Pon- nambalam doodgeschoten. De advocaat en partijleider werd i door onbekenden vermoord. AFP/RTR/DPA Neusgaten LONDEN - Elk neusgat 'ruikt' anders. Met het linkerneusgat ruiken mensen beter en precie zer, maar de geur die via het rechterneusgat wordt opgesno ven vinden de meesten eerder prettig. Dat melden Ameri kaanse onderzoekers in de jong ste editie van New Scientist. Volgens de onderzoekers hangt de werking van de neusgaten sa men met het deel van de herse nen dat de functie regelt. Het rechterdeel van de hersenen zou het 'emotionele' deel zijn, ter wijl het linker meer het 'logi sche' deel is. RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - Enkele honderden moslims hebben gisteren in Ja karta en Bandoeng gedemon streerd tegen het geweld op de Molukken. Zij dreigden met een heilige oorlog tegen de christe nen in Indonesië als de regering niet snel een einde maakt aan 'de moord op moslims op de Mo lukken'. De betogers in de Indonesische hoofdstad verzamelden zich voor het paleis van vice-presi dent Megawati, die belast is met de kwestie. Zij eisten haar aftre den omdat Megawati er niet in is geslaagd een einde te maken aan het geweld. De menigte riep op tot het in brand steken van kerken. Er werden ook borden meegedragen met de tekst: 'Ge nocide op moslims op Ambon kan betekenen genocide op de christenen in Jakarta'. Bedaren Na haar verkiezing in oktober gelastte president Wahid Mega wati een oplossing voor de kwestie te vinden. Beiden brachten eind vorig jaar een be zoek aan Ambon in een poging de gemoederen te bedaren. Maar dat bezoek heeft geen en kel effect gehad. De gevechten op de eilanden tussen christe nen en moslims hebben sinds het begin van de strijd vorig jaar januari aan zeker 1500 mensen het leven gekost. De chef van politie op de Moluk ken, kolonel Prijantono, weer sprak geruchten dat op het Een Ambonees meisje loopt doi vechten tussen christ r de puinhopen van een wijk in Ambon-Stad die werd verniel )slims. foto Achmad lbr£ J ge n/AP eiland Halmahera meer dan tweeduizend mensen waren omgekomen. Volgens berichten die in moslimkring de ronde doen, zijn er op het eiland hon derden van hun geloofsgenoten vermoord. Maar Prijantono zei dat daar geen sprake van is. „Er zijn veel doden gevallen, maar als gevolg van gevechten." Het gaat om 414 doden in Tobelo, 67 inGalela en 21 in Jailolo,zei hij. Ook gisteren zou er nog gevoch ten zijn. De gemeente Capelle zorgde er gistermiddag voor dat de plaat selijke Molukse gemeenschap via e-mail en Internet direct door John Wanders WASHINGTON - In een ver pleeghuis in Albuquerque, in de Amerikaanse staat New Mexico, is een 42-jarige vrouw ontwaakt uit een coma die zes tien jaar heeft geduurd. Het medische wonder, dat onge twijfeld een nieuwe impuls zal geven aan het debat over de vraag wanneer comateuze pa tiënten als verloren moeten worden beschouwd, deed zich voor rond Kerstmis. Ameri kaanse artsen, gespecialiseerd in de behandeling van coma teuze patiënten, waren met stomheid geslagen. Volgens de berichten waren haar eerste woorden Laat dat! gericht tol twee volkomen overrompelde verpleegsters die routineus haar bed ver- schoonden. De vrouw verwel komde kort daarna haar dol gelukkige moeder met de kerstwens 'Merry Christmas'. Inmiddels heeft ze haar eerste passen gezet, leunend op een stok. En ze is op eigen verzoek per rolstoel rondgereden in een winkelcentrum, waar ze een stuk pizza at. Ook heeft ze een tocht gemaakt naar de bergen van New Mexico, om wat frisse lucht te happen. En wijzend op haar fonkelnieuwe sport schoenen. sprak ze: „Ik ga bin nenkort hardlopen." De Indiaanse vrouw, Patricia White Buil, keek het afgelopen weekeinde samen met haar zestien jaar oude zoon Mark jr. naar het televisieverslag van de wedstrijd tussen de Oak land Raiders en de Kansas City Chiefs. Toen de Raiders had den gewonnen, gaf ze haar zoon een high-five (een klets met opgeheven handen tegen elkaar). Het was bij de geboor te van Mark jr., haar vierde kind, dat Patricia White Buil, toen 26 jaar oud, in coma raak te. Haar zoon Mark kwam ter wereld via een keizersnede. Die operatie ging vreselijk mis toen er een bloedstolsel in Pa tricia's long schoot. De adem haling stopte eerst, vervolgens hield haar hart op met klop pen. Het operatieteam wist ademhaling en hartslag wel weer op gang te krijgen, maar Patricia's hersenen waren be schadigd geraakt door zuur stofgebrek. Vanaf dat moment leefde de vrouw min of meer als een plant. Ze was niet voor de volle honderd procent in coma. Haar ogen waren open en af en toe zat er beweging in zowel haar ogen als haar armen en benen. Maar er viel geen enkel contact met haar te maken en ze rea geerde niet op pijn. Drie jaar na de operatie ver huisde haar echtgenoot Mark sr. met hun vier kinderen van uit Albuquerque naar het Sioux-reservaat Standing Rock in de staat South Dakota Hij geloofde niet dat er ooit nog verandering zou optreden in Patricia's conditie en vroeg een scheiding aan. Ook zijn wereld staat op de kop, nu de moeder van zijn kinderen on verwachts in het gezin is terug gekeerd. De artsen waarschu wen voor te groot optimisme Het is denkbaar dat Patricia zal terugzakken in haar vege tatieve toestand. GPD Familie uitgemoord LIMA - Acht gewapende mannen hebben naar gis teren bekend is geworden maandag in een gehucht in de Peruaanse Andes 22 leden van één familie ver moord. De meeste slacht offers waren kinderen. De daders dwongen de slachtoffers hun huizen te verlaten, waarna ze het vuur op hen openden, zei een buurman. De familie woonde in drie bij elkaar staande huizen in Quer- opata, een boerengehucht met ongeveer vierhonderd inwoners. Een 8-jarig jon getje dat in zijn nek en een voet werd geschoten over leefde de slachting. De meeste slachtoffers waren tussen één en zestien j aal oud. Buurman Hernan Romero zei te geloven dat de moorden een wraakac tie waren. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Voetbalsupporters uit andere EU-landen kunnen tijdens Euro 2000 uit België ver wijderd worden als ze een be dreiging vormen voor de open bare orde of de veiligheid. Dat heeft de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Duque- sne, gisteren geantwoord op vragen van senator Creyelman van het Vlaams Blok. De senator had zijn vraag ge steld omdat hij meende te weten dat de Nationale Ombudsman in Nederland had gezegd dat mensen uit de Europese Unie in principe niet uit het land gezet kunnen worden. De ombudsman liet in septem ber weten dat hij vreesde dat de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie de problemen onderschatten bij mogelijke or deverstoringen tijdens het EK voetbal. Hij zei bij die gelegen heid dat inwoners uit EU-lan- den moeilijk uit te zetten zijn. 'Uitzondering op deze regel vor men mensen die een actuele be dreiging voor de openbare orde zijn. Maar daar moeten dan wel hele concrete aanwijzingen voor zijnaldus de ombudsman Die conclusie deelden de minis ters Peper van Binnenlandse Zaken en Korthals van Justitie niet. Volgens de bewindslieden, hoeft van een actuele bedrei ging geen sprake te zijn. Zij zijn van mening dat de bepaling van een directe dreiging komt te ver vallen als de groep gevaar ople vert voor de openbare orde. De ministers krijgen bijval voor hun redenering van de Belgi sche bewindsman. Belga/ANP Advertentie contact kan hebben met landge noten en informatie kan verza melen over de situatie op de eilanden. De gemeente heeft hiervoor 27.000 gulden uitge trokken. De apparatuur werd gistermiddag in het Moluks ont moetingscentrum in Capelle in gebruik genomen. AFP/GPD j Boni Bóinix Per 31 januari aanstaande stopt het sparen van Ro/»«punten op uw AH Bonuskaart. Maar u hebt nog het hele jaar 2000 om uw gespaarde Bonwspunten te ver zilveren, voor een mooie t. korting op allerlei leuks. Y En wat 't verzilveren betreft kunt u nog veel verrassingen van ons verwachten. Wat verder gewoon blijft is het Bonus\ioordeel bij de kassa met uw AH Bonuskaart. Kortom, het sparen houdt op maar het blijft genieten mét uw kaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5