Rabobank sluit dorpskantoren Weerzinwekkend, maar tegelijkertijd zo verleidelijk Vakantiebeurs in Sint Niklaas Supplement op dialectenboek pas eind volgend jaar Gelukkig hebben de mensen het nu beter Jacob Catsprijs voor baanbrekende studie Zeeuwse geschiedenis zeeland donderdag 6 januari 2000 1 2 1902 f Vijf van de negen vestiging in West-Zeeuws-Vlaanderen dicht ondernemend zeeland in detail kunst cultuur 3 De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragentips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-4701.02 Betsy van Schelven-Stevense. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal Betsy van Schelven-Stevense weet wat armoede is. Ze werd als dochter van een huis schilder geboren in de Konings straat in Middelburg. Nu woont ze er nog, in zorgcentrum Sint Willibrord. Al eenentwintig jaar, met mooi uitzicht op de to ren van het Stadhuis. Krijgt ze daar haar pap geserveerd, dan maant ze de zuster niet zoveel te geven. En het moet in haar ka mer wel erg schemeren, wil het licht aangaan. „Want ik weet wat armoei is geweest." Dat er behalve arme mensen ook rijkelui bestonden, besefte ze voor het eerst op school, in de Verwerijstraat. Daar had je school I en school A, gescheiden door een hek. Betsy ging naar I, de school van de armelui. Nog ziet ze voor zich hoe de kinderen van school A zich in rijen opstel den aan de andere kant van het hek. „Ja, dat zeggen de zusters hier ook tegen me: jij weet nog alles hè." Toen ze elf was, ging ze als dienstbode werken. Voor zestig cent in de week. Hoe kwaad was haar moeder niet toen ze hoorde dat haar dochter geacht werd daarvoor een wit en een bont schortje aan te schaffen: één voor het opmaken van de bed den en één voor het poetsen. En dat ze daar in huis geld onder de traploper of de mat legden, om te kijken of de nieuwe dienstbo de wel eerlijk was. „Als ze dat nog één keer durfden, zei mijn moeder." Toen ze 21 was, trouwde ze. Haar man was bakker. Een paar jaar lang hadden ze hun eigen winkel, aan het Domburgs Schuitvlot. Maar wat had ze daar een hekel aan, winkelbe diende zijn. Breed hadden ze het niet, maar sommige mensen hadden het nog erger. Zoals die dame, tenminste het moest wel een dame wezen, want ze had een hond, waarvoor ze altijd oud brood kwam halen. „Maar wat bleek? Ze had helemaal geen hond. Dus dat zei ik tegen haar, want zo ben ik dan hè. U 100 Zeeuwse portretten hebt net zo min een hond als ik er één heb. Had dat gezegd, dan had ik u elke dag een vers brood gegeven. Maar dat was de hoog moed hè. Ze wóu het niet we ten." Krap twintig jaar na haar trou wen overleed haar man. Na een wandeling. Bijna thuis waren ze en hij viel neer op straat. Zijn hart. Zij ging weer werken, bij rijkelui. Kwam ze 's morgens thee brengen aan het lits jume- aux. Verschrikkelijk. „Ik wou, dat kopje thee wel over hun bakkes gooien." Tegenwoordig zeggen meisjes: 'Hier heb je mijn schortje' en weg zijn ze. „Maar toen niet, hoor." Gelukkig hebben de mensen het nu stukken beter. Alleen, vroe ger hadden ze meer voor elkaar over. De mensen wonen nu in van die grote gebouwen, ze ken nen elkaar niet meer. „Het is heel anders dan vroeger. Toen was je meer met elkaar één, hè." door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Rabobank West Zeeuws-Vlaanderen sluit per 31 januari dit jaar meer dan de helft van de vestigingen. Van de negen Rabobankkantoren blij ven er slechts vier bestaan. De kantoren in Cadzand, Groe- de. Hoofdplaat, Biervliet en Schoondijke gaan dicht. De acht werknemers van deze ves tigingen worden onderge bracht bij de vier kantoren die openblijven, namelijk Sluis, Oostburg, LJzendijke en Bres- kens. De directie heeft tot de sluiting besloten na de beoordeling van Overname Hildebrand MIDDELBURG - Konstruk- tiebedrijf Hildebrand B.V. in Middelburg is op 4 januari overgenomen door de heer C. van Belzen. Van Belzen was sinds 1997 eigenaar van de werkmaatschappij Konstruk- tiebedrijf Hildebrand en is nu ook eigenaar van de gebouwen van de beheermaatschappij. Hildebrand is een in 1888 op gericht familiebedrijf met 45 medewerkers en een jaaromzet van elf miljoen gulden. In het jaar 2000 heeft het bedrijf on der andere orders voor de spui- schuiven voor de uitwaterings sluis in Vlissingen en een aantal zwaarverkeersbruggen in Rotterdam. De naam Hilde brand blijft ongewijzigd. ge mensen niet goed zal vallen. Ouderen gaan soms niet mee met de modernisering en ko men hun geld nog altijd aan de balie halen. Als blijkt dat zij door deze maatregel in de pro blemen komen, brengen we het geld gewoon aan huis. Op deze manier hopen we dat de slui ting niet te veel nadelige gevol gen zal hebben." Om het contact met de kleine kernen niet te veel te gaan ver liezen, gaat Rabobank West Zeeuws-Vlaanderen in ieder dorp een zogenaamde ambas sadeur benoemen. Als klanten vragen hebben, dan kunnen zij bij deze ambassadeur terecht en die zal hen doorverwijzen. De Rabo zal de dienstverlening verder uitbreiden door speciale projecten te starten waarm be langstellende klanten nieuwe manieren van bankieren wordt getoond, zoals per internet. Het is vooralsnog niet bekend of in Zeeuws-Vlaanderen meer kleinere vestigingen de deuren gaan sluiten, dat wordt nog be studeerd. Rabobank West Zeeuws- Vlaanderen houdt 11 januari een informatieavond over de sluiting in Zaal Wijffels in Schoondijke. Aanvang 19.30 uur. De Wesdorp Adviesgroep heeft na een vijf maanden du rende, grondige verbouwing het pand van de voormalige meubelshowroom Van de Berg in 's-Heer Arendskerke betrok ken. Alle diensten van Wesdorp - verzekeringen, hypotheken, pensioenen, automatisering en financiële administratie - zijn nu geconcentreerd aan de Dee- straat 3. De Wesdorp Advies groep beschikt in 's-Heer Arendskerke nu over 650 vier kante meter kantoorruimte. Duvekot Makelaardij is ver huisd naar een nieuw kantoor aan de Dorpsdijk 11a in Vrou wenpolder. Jan-Kees Duvekot is beëidigd makelaar en taxa teur en daarnaast verzeke- rings- en hypotheekadviseur. SINT NIKLAAS - Onder het motto 'de we reld onder een dak' wordt in het weekeinde van vrijdag 14 tot en met zondag 16 januari in de stadszalen aan de Leopold de Twee delaan in Sint Niklaas een grote reisbeurs gehouden. In meer dan vijftig toeristische stands worden vakantiemogelijkheden over de gehele wereld voor de lopende winterpe riode en de komende zomer gepresenteerd. Verschillende boekingsbureaus pakken uit met kortingen voor jonge kinderen, tie ners en 5 5-plussers. Er is een grimeerstand voor kinderen en er zijn doorlopende op tredens van dansgroepen, clowns en bands. De reisbeurs is geopend vrijdag van 18.00 tot 21.00, zaterdag van 13.00 tot 18.00 en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. de kantoren in de regio. „De vestigingen die worden geslo ten hebben vandaag de dagbij- na geen functie meer", zegt J. Smits, algemeen directeur Ra bobank West Zeeuws-Vlaan deren. „Het bankgebouw in Hoofdplaat is per dag slechts anderhalf uur open, de andere vier slechts drie uur. Het komt vaak genoeg voor dat tijdens die openingsuren bijna nie mand meer de bank bezoekt. Dat is ook niet gek. Geld haal je uit de muur en er is ook de mo gelijkheid tot telebankieren." De klanten van de vestigingen die dicht gaan, moeten voort aan voor hun bankzaken aankloppen bij de grotere ves tigingen, daar zullen ook de sa feloketten worden onderge bracht. Met de sluiting van de vijf kantoren verdwijnt ook de mogelijkheid om geld te kun nen pinnen. Smits:„Wij hebben de managers van de plaatselijke supermarkten aangeschreven. Bij deze win kels wordt het mogelijk om, eventueel bij het afrekenen van boodschappen, geld erbij te pinnen, de zogenaamde cash back mogelijkheid. Zo is het voor iedereen toch mogelijk over contant geld te beschik ken." De supermarkten leveren deze service met voor niets. De Ra bobank betaalt de managers een bepaald bedrag per jaar voor deze dienstverlening. Smits:,.Wij realiseren ons goed dat deze maatregel bij sommi- foto Peter Nicolai De Rabobank in Groede sluit binnenkort de deuren. door Ernst Jan Rozendaal GOES - De Rotterdamse kunstenares Silvia B. vergaart het meeste van haar materiaal op rommelmarkten. Daar koopt ze voorwerpen die gemaakt zijn van dierlijk materiaal en die haar in spireren tot het maken van beelden, meestal in de vorm van kinderhoofdjes. Vanaf zondag toont ze haar verzame ling voor het eerst buiten Rotterdam, in Galerie Van den Berge in Goes. Ze heeft kunstenaar Bart Gorter uit Rotterdam gevraagd de voorzaal van de galerie in te richten. Gorter is opgeleid als interieurarchi tect en meubelontwerper. Hij heeft veel voor theaters gewerkt. Daardoor heeft hij geleerd de ruimte als uitgangspunt te nemen. Omdat veel van zijn vroegere werk bovendien in opdracht tot stand kwam, is hij gewend met beperkingen om te gaan. In zekere zin luidde zijn op dracht voor Galerie Van den Berge: rea geer op de ruimte en de expositie van Silvia B. ,,Ik heb geprobeerd haar ex positie te spiegelen", verklaart Gorter. „Er zijn veel overeenkomsten, maar ook bewuste contrasten." Gordijn Silvia B. heeft de achterzaal ingericht, de ruimte die door bezoekers als eerste wordt betreden. Met een wit gordijn heeft ze de zaal verkleind en de wanden heeft ze letterlijk gevuld met haar ver zameling. Er hangen leren tassen, slan gen, geweien, horens, hertepoten en schelpen. Hoewel dat bij sommige voorwerpen duidelijker zichtbaar is dan bij andere, is de overeenkomst tus sen alles in haar verzameling dat het uit dierlijk materiaal bestaat of is vervaar digd. „De ene keer is het gebruik semi- wetenschappelijk", vertelt ze. „Bij voorbeeld wanneer vlinders worden opgeprikt. Dan weer is het kitsch, zoals een sleutelhanger van een krokodillen poot. Het motief kan ook heel decadent zijn, kijk maar naar de tassen van spe ciale leer- en huidsoorten. Bij de schel pen kun je zowel een associatie hebben met zeemannen als met meisjesroman- tiek." L om Silvia B. en Bart Gorter in de verzamelkamer van Silvia in Galerie Van den Berge. Temidden van de bonte verzameling toont Silvia B. haar beelden. Het zijn vooral kinderhoofden in keramiek, maar de verzameling doet zijn invloed gelden op de vormgeving. Zo is er een hoofdje bij dat met slangenleer is be kleed. „Dat wat ik vind, bepaalt wat ik maak en dat wat ik aan het maken ben, bepaalt waarnaar ik op zoek ben." De presentatie van haar verzameling cu riosa en eigen werk is als geheel een in stallatie die met zorg bij Van den Berge is opgebouwd. „Alle voorwerpen roepen een zelfde vorm van gêne bij me op", verklaart Silvia B. „Dieren en kinderen zijn on- foto Willem Mieras mondig en onschuldig. Met zo'n pre sentatie als deze plaats je jezelf auto matisch bij de volwassenen en dus bij degenen die schuldig zijn aan wat hier te zien is." Want de kunstenares laat er geen misverstand over bestaan dat de verzameling weerzinwekkend is. Maar, tegelijkertijd ook zo verleidelijk. „Dat is het paradoxale. Ik word er door aangetrokken en door afgestoten. Als beeldhouwer vind ik bont prachtig ma teriaal om mee te werken, maar tegelij kertijd vind ik dat alle pelsfokkerijen niet snel genoeg kunnen verdwijnen. Het is een wirwar van ethische en es thetische vragen waar je niet meer uit komt. Ik hoop dat dat ook geldt voor de bezoeker. Het lijkt me in ieder geval duidelijk dat deze verzameling geen ode is, want door de overdaad is het in het belachelijke getrokken. Hier wordt de mens getoond die zich een opperwe zen waant dat zich alles meent te kun nen permitteren. Gruwelkabinet Lijkt de kamer van Silvia B. in eerste instantie een gruwelkabinet, de door Gorter ingerichte voorzaal roept asso ciaties op met een huiskamer. Maar zo als de verzameling van Silvia B. bij na der inzien best aantrekkelijke objecten blijkt te bevatten, zo blijkt Gorters met vreemde objecten ingerichte woonka mer toch wat unheimisch. „Als interi eurontwerper ben ik me ervan bewust hoe je mensen in een bepaalde ruimte kunt sturen, gewoon door de opstelling van bepaalde objecten. Als je je ervan bewust bent dat je mensen kimt beïn vloeden, ga je denken: 'Wat ben ik ei genlijk met die mensen van plan?' Wat ik hier wil, is een vacuüm creëren, een moment van bezinning. In eerste in stantie zie je dingen die je herkent, maar later blijkt alles anders dan bij eerste oogopslag. Dan word je gedwongen na te denken wie je zelf bent. Ik laat zien wat ik doe. Hopelijk werkt dat als een spiegel. Ho pelijk realiseren mensen zich door een tentoonstelling als deze dat alles wat ze in het dagelijks leven ervaren minder vanzelfsprekend is dan ze altijd dach ten. Ik hoop dat ze zich afvragen: Is dat wel normaal? Is dat wel gewoon?' In die zin is mijn kunst bijna opvoedkundig, haast politiek." Expositie: Silvia B. en Bart Gorter, Ga lerie Van den Berge in Goes, van 9 jan t/m 12 febr, do en vri van 13.30-17.30, za 13-17 uur. Opening zondag 9 jan, 16 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het supple ment op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten verschijnt op zijn vroegst eind volgend jaar. Het project om het succes volle woordenboek van een sup plement te voorzien, is eind ja ren tachtig in gang gezet, maar krijgt tegenslag op tegenslag te verduren. De hoop is het werk, dat inmiddels geruime tijd stil ligt, binnenkort weer op te pak ken. Volgens secretaris A Wiggers van stichting De Zeeuwse Taele is het supplement 'niet onder een gelukkig gesternte gebo ren'. Hij schreef dat eind vorig jaar in een brief aan de provin cie, waarin De Zeeuwse Taele verzoekt de subsidie voor 1999 over te hevelen naar dit jaar, omdat het geld door omstandig heden nog niet is uitgegeven. Voorzitter J. I. de Regt van De Zeeuwse Taele weigert ieder commentaar, maar Wiggers is wel bereid zijn opmerking toe te lichten. „Vanaf eind jaren tach tig, begin negentig is aan het supplement gewerkt. Het plan was om in vier jaar het manu script af te hebben. Nu is het 2000, dus de plannen zijn nogal uitgelopen." Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten is een zaak van de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonder zoek. Om een supplement te rea liseren is een aparte stichting opgericht: De Zeeuwse Taele. Die is ondergebracht bij het Zeeuws Documentatiecentrum en als hoofd van die organisatie is Wiggers secretaris van De Zeeuwse Taele. Instituut Aanvankelijk werden de werkzaamheden voor het sup plement verricht door een medewerker van het R J. Meer- tensinstituut in Amsterdam die gedetacheerd was bij het Zeeuws Documentatiecentrum. Dat bleek een dure constructie die er in de loop der jaren door een aantal wetswijzigingen al leen nog maar onvoordeliger op werd. „De fondsvorming door de stichting liep niet goed", al dus Wiggers. „Er was niet vol doende geld voor een onder zoeksopzet waarbij een vaste man in dienst was." Enkele jaren geleden werd de opzet gewijzigd. Marco Even huis werd als freelancer aange trokken om aan het supplement te werken. „Dat heeft hij naar vermogen gedaan", zegt Wig gers. „Maar hij was freelancer. Hij nam alleen porties werk aan als hij daar gelegenheid voor had." In 1998 kon Evenhuis aanvan kelijk niet aan de slag omdat de subsidie van de provincie op zich het wachten, vorig jaar ver richtte hij lange tijd geen werk zaamheden om tenslotte zijn medewerking aan het supple ment wegens drukke bezighe den geheel op te zeggen. Gevolg: verdere vertraging. Wiggers: „In twee jaar was het werk van één jaar gedaan. Het leek ons niet redelijk dat de sub sidie dan naar de provincie zou terugvloeien. We hebben daar om gevraagd of die subsidie een jaar kon worden doorgescho ven." Tot de letter k Daarmee is de provincie ak koord gegaan, maar dat bete kende dat de voltooiingsdatum van het supplement ook met een jaar is opgeschoven. En erg hard is die datum niet, want er moet nog een nieuwe freelancer aan het werk gaan om het supple ment, dat tot de letter k is gevor derd, af te maken. Volgens Wig gers is een kandidaat gevonden. Probleem blijft dat die als free lancer niet kan garanderen wanneer hij precies aan het sup plement kan werken. Dus is pu blicatie van het supplement eind 2001 zeer onzeker. „Elk eenmanswerk blijft kwets baar", erkent Wiggers. „Ik ge loof dat we in de laatste verga dering van de stichting hebben besloten 2002 als jaar van publi catie aan te houden." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het weten schappelijk onderzoek naar de geschiedenis van Zeeland is in geslapen. Dat zegt Erik van der Doe, de onlangs afgetreden voorzitter van de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. De Jacob Catsprijs voor Zeeuws historisch onderzoek moet hier in verandering brengen. De Catsprijs is een nieuwe prijs voor auteurs van een publicatie uit de afgelopen tien jaar over de geschiedenis van Zeeland. Het onderzoek moet gaan over een onderwerp dat een hiaat in de kennis van de geschiedenis van de provincie opvult. Verder moet het een originele, baan brekende en vernieuwende stu die zijn. Er zijn aparte prijzen voor het beste boek en het beste artikel. Een juiy met hooglera ren van Nederlandse en Vlaam se universiteiten en vertegen woordigers uit de Zeeuwse historische wereld maakt uit wie de prijs wint. Iedereen mag tot 1 maart auteurs nomineren. De prijs is een beeldje van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat. Leemtelijst Het idee voor de Jacob Catsprijs komt van Van der Doe die aan de Zeeuwse, historische leemte- lijst heeft meegewerkt. Deze lijst is eind vorig jaar versche nen. Hierin staan honderden onderwerpen uit de geschiede nis van Zeeland waar volgens de historische werkgroepen van het Zeeuws Genootschap en de Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland nodig on derzoek naar moet komen. Deze stichting en het Genootschap hebben het initiatief tot de prijs genomen. De naam Jacob Cats is aan de prijs verbonden omdat deze zeventiende-eeuwse be stuurder en dichter de bekend ste Zeeuw zou zijn. Van der Doe hoopt dat de Catsprijs voor een nieuwe impuls in de geschied schrijving over Zeeland zorgt. „Tot zo'n vijf jaar geleden kwa men veel studenten naar Zee land om onderzoek te doen", zegt Van der Doe. „Maar die ko men er nu niet veel meer. Met al le respect, maar historisch onderzoek wordt nu nog voor namelijk door Zeeuwse ama teur-historici gedaan." Hij denkt dat de verzwaring van het studieprogramma de oorzaak ervan is dat studenten geschie denis van Nederlandse univer siteiten Zeeland links laten lig gen. „Er is nauwelijks nog tijd voor uitgebreid onderzoek. Stu denten zoeken het daarom dichtbij huis." Van der Doe verwacht dat de Ja cob Catsprijs onderzoekers over de streep trekt om in Zeeland onderzoek naar onderwerpen van de leemtelijst te doen. De nieuwe studies moeten een nieuwe fase in de Zeeuwse his toriografie inluiden, zegt hij. „De onderzoeken zullen hope lijk wat meer worden gespreid. Wat minder geijkte onderwer pen als de Tweede Wereldoorlog en de Ramp maar meer sociale geschiedenis. Minder politiek en meer mensen, maatschappij en samenleving." Het is nog onduidelijk of de Ja cob Catsprijs meer dan één keer wordt uitgereikt. „We laten het afhangen van het succes", zegt Van der Doe. „Als het aanslaat, sluit ik niet uit dat de Catsprijs om de vijf jaar wordt uitge reikt." In het najaar van dit jaar is bekend wie de winnaars van de Jacob Catsprijs zijn. zie rubriek Uitgelicht op pagina 14 Informatieavond biologische varkenshouderij HEINKENSZAND - Dinsdag 11 januari houdt Nieuwland Advies in Heinkenszand een in formatieavond over de biologi sche varkenshouderij. De avond begint met een inlei-j ding over de regelgeving en re cente ontwikkelingen in de bio logische varkenssector. Daarna vertelt een Zeeuwse varkens houder over de omschakeling in zijn eigen bedrijf. De avond vindt plaats in De Stenge in Heinkenszand begint om 19.30 uur. Een week later, op donderdag 20: januari, vindt een excursie plaats naar het Demonstratief bedrijf Biologische Varkens houderij van familie Schelle-; kens in Boxtel. Aanmelding kan via Nieuwland Advies, Taco IJzerman: 0317-467246. Beide activiteiten maken deel! uit van het project Stimulering Biologische Veehouderij Zee-i land, in opdracht van deprovin-j cie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 22