Horeca zet herrieschopper klem Sas is duurste gemeente Total neemt vuil spoelwater van vogelopvang over Zeeuws Archief verwelkomt publiek BZW pleit voor glastuinbouw als milieumaatregel Waterhinder kanaal en Braakman is voorbij Hennepkwekerij in Axel ontmanteld 15 Terneuzen wil nu echt optreden tegen overlast Kerk in nood collecteert huis-aan-huis in St Jansteen Lokale lasten in 2000 zeeuwse almanak Oudbakken PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zeeland woensdag 5 januari 2000 door Lilian Dominicus TERNEUZEN-Dewaterstand in de Braakman en het kanaal van Gent naar Terneuzen is niet meer kritiek. Hoewel het water nog steeds boven het winterpeil staat, kunnen het Zeeuws-Vlaamse waterschap, de Vlaamse pol derbesturen en Rijkswater staat opgelucht ademhalen. De afgelopen weken moesten de waterpompen in de regio over uren draaien om het overtollige regenwater te kunnen verwer ken. Het waterschap Zeeuws- Vlaanderen verzocht zelfs en kele malen om de pompen aan Belgische zijde (tijdelijk) stilte leggen, omdat de camping bij de Braakman anders onder water zou lopen. Daardoor kwam Meetjesland tot op de knieën in het water te staan. Het waterschap spuide zoveel mogelijk tijdens laagtij, maar dat was met de hevige regenval letterlijk water naar de zee dragen. „Dat is gelukkig over", meldt Monique van de Pas, woord voerster van het waterschap. „Doordat het de afgelopen da gen vrij droog weer is geweest, is het water flink gezakt. Het heeft vandaag nog wel gere gend en we zitten nog een klein beetje boven het normale win terpeil, maar we hoeven zeker niet te klagen. Ook de pompen in Vlaanderen malen weer op volle sterkte." De scheepvaart ondervindt inmiddels geen stremmingen meer bij het slui- zencomplex in Terneuzen. Vo rige week nog moesten de slui zen telkens enkele uren dicht om het overtollige water in de Westerschelde te spuien. door Joost Bosman TERNEUZEN - Branieschop pers die het Terneuzense uit gaansleven onveilig maken, kunnen binnenkort een gele of zelfs rode kaart verwachten. Daarover hebben Horeca Ne derland Midden-Zeeuws- Vlaanderen, de politie en de ge meente Terneuzen nadere af spraken gemaakt. De drie partijen sloten in de cember 1998 het convenant 'Veilig Uitgaan' dat de overlast in het uitgaansgebied van Ter- neuzen moest terugbrengen. Onderdeel van de overeenkomst is het kaartensysteem: personen i die overlast veroorzaken krij gen een waarschuwing (gele kaart). Vallen ze in herhaling, dan wordt hun de toegang ont zegd tot alle horeacagelegenhe- den die zich bij het convenant hebben aangesloten. Negeren de rode-kaartontvangers het caféverbod, dan kunnen ze strafrechtelijk worden ver volgd. Wennen 'Tot op heden werden er nog geen kaarten uitgedeeld. Voorzitter S. Roffel van Horeca Nederland Midden-Zeeuws-Vlaanderen erkent de tegenstrijdigheid tus sen het doorgaan van vechtpar tijtjes in het uitgaansleven en het uitblijven van kaarten. |„De horecaondernemers moes ten er aan wennen", verklaart 'Roffel. „Als ze iemand een kaart door Barend Pelgrim SINT JANSTEEN - In navol ging van de succesvolle fond senwerving in Heikant houdt ook het kerkbestuur van Sint lansteen dit jaar een huis-aan- huis inzameling in het hele dorp. Het bestuur kampt met te ruglopende parochiebijdragen ineen jaarlijks financieel tekort ?an zo'n twintigduizend gul len. Wanneer de inkomsten blijven jeruglopen, kan de H. Johannes le Doperkerk niet worden be- ïouden. De actie Kerkbalans, i }ie aanvangt op maandag 10 ja- i luari, gaat dan ook van start in ieikant waar 24 vrijwilligers le deuren langs gaan. let is het kerkbestuur menens, panneer de inwoners van Sint t jansteen ook in de toekomst nog n het eigen dorp willen trou wen, uitvaarten willen houden m het eerste communiefeest in en eigen kerk willen vieren, Boet er in de buidel getast wor- (en. Op dit ogenblik komt er aarlijks tussen de 40.000 en •5.000 gulden aan parochiebij- Irages binnen en dat moet min- tens 60.000 gulden worden om !e kosten van het pastoresteam li pastoraat, plus het onder- ioud aan het kerkgebouw te jagen. Verdubbeling lerkbestuurder E. van Acker bnstateert dat een huis-aan- uisactie in Heikant tot bijna en verdubbeling van de Kerk- plans heeft gezorgd en hij j popt, op hetzelfde effect in Sint Insteen. Maarliefst 63 mensen Ebben zich aangemeld om van- f aanstaande maandag elk jlres in het eigen dorp te bezoe- en met een verzoek tot gel delij- e steun. s an Acker: „Het is niet alleen elangrijk met het oog op de fi- Bnciële kant van de zaak, maar et gaat ook om het Kerk-Zijn, iet twee hoofdletters." et kerkbestuur houdt bij de in- imelingsactie ter dege reke- ing met. de wensen van de iwoners. Er is een apart girore- Ipingnummer geopend voor fensen die zich niet verbonden Telen met de katholieke ge- öfsgemeenschap, maar er wel ïlang aan hechten dat het ïrkgebouw behouden blijft. t>ie mensen kunnen ook een Jnatie kwijt op een specialere- ping, waarvan het geld speci- ïk bestemd is voor onderhoud 'restauratie", aldus Van Ac- !r. willen geven, dienen ze dat door te geven aan Horeca Nederland. Maar in de praktijk werden on geregeldheden alleen bij de po litie gemeld. Het vertrouwen begint nu te groeien, en ik ver wacht dat er straks werkelijk kaarten worden uitgedeeld. Hoewel we natuurlij k hopen dat het zover niet hoeft te komen." door Jeroen Vliegenberq TERNEUZEN - Twee Zeeuws- Vlaamse gemeenten staan in de top-drie van duurste Zeeuwse gemeenten. Sas van Gent, vorig jaar de op één na duurste, heeft de koppositie van Goes overge nomen. Terneuzen staat nu tweede, op de voet gevolgd door Goes. Inwoners van Oostburg zijn net als vorig jaar het goedkoopste uit; zij betalen het laagste be drag aan gemeentelijke belas tingen en waterschapslasten. Net als in de rest van Nederland stijgen de gemiddelde lokale lasten in de Zeeuwse gemeenten sterk. De grootste stijgers in Zeeuws- Vlaanderen zijn Hulst en Ter- neuzen. Hulst stond vorig jaar op de tiende plek, maar is opge schoven naar de zesde plaats. Terneuzen kroop omhoog van de zevende naar de tweede plek. De gemeente Sas van Gent bere kent voor een gemiddeld gezin (vier personen, eigen huis van twee ton en een normaal water- verbuik) een bedrag van 1446 gulden. De gemeentelijke hef fingen worden gevormd door de Het toenemende vertrouwen van de horeca in het convenant blijkt volgens hem ook uit het feit dat vrijwel alle Terneuzense horecabedrijven zich er inmid dels bij hebben aangesloten. Volgens Roffel zal handhaving van het kaartensysteem. weinig problemen opleveren. „Terneu zen is niet zo groot, en ik ver- onroerend-zaakbelasting (ozb), het rioolrecht en de afvalstof fenheffing. Inclusief de lasten van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen (620 gulden, in 1999 nog 569 gulden) betaalt een ge wacht dat horecaondernemers onderling het signalement van iemandmet een kaart op zak wel aan elkaar doorgeven." G. Christiaanse, hoofd juridi sche zaken van Terneuzen, is eveneens positief over onderde len van het convenant. Hij wijst daarbij op het feit dat alle cafés de richtlijnen hebben bekend- middeld gezin in Sas van Gent per jaar 2066 gulden. Vorig jaar was dat 1814 gulden. Een gezin in Oostburg is aan zienlijk goedkoper uit: met 873 gulden aan gemeentelijke las- gemaakt aan hun bezoekers. „Wel moet nog worden bekeken wat de beste aanrijroutes zijn voor taxi's. Ook zoeken we nog geschikte parkeergelegenheid voor met name fietsen en brom fietsen aan de noordkant van het uitgaansgebied." D at er nog geen kaarten zij n uit gedeeld, heeft volgens Christi- ten plus 620 gulden voor het wa terschap is dit gezin nog geen 1500 gulden kwijt, al is dat wel bijna 200 gulden meer dan in 1999. In Terneuzen, waar vorig jaar aanse ook een juridische reden: de Registratiekamer moet eerst nog duidelijk maken of het uit delen van de kaarten valt onder de registratieplicht. Wel ver wacht hij dat er komend jaar kaarten worden uitgedeeld. .Volgens de politie zijn er perso nen die ervoor in aanmerking komen", aldus Christiaanse. gemiddeld nog 1652 gulden moest worden betaald, bedra gen de totale lasten nu 1874 gul den. De belastingdruk in Hulst gaat ook fors omhoog; van 1577 gulden vorig jaar naar 1824 gul den dit jaar. Hontenisse kent de lichtste lastenstijging: van 1777 naar 1806 gulden dit jaar. Bewo ners van Axel betalen gemid deld 170 gulden meer, in Sluis- Aardenburg gaan de lasten ruim 200 gulden omhoog. Voor Zeeuwse huiseigenaren schommelt de ozb bij een huis van twee ton tussen de 410 gul den (Sluis-Aardenburg) en 976 gulden (Goes). Stijger Goes (1861 gulden), Middelburg en Reimerswaal (beide 1841 gulden) zijn na Sas van Gent en Terneuzen de duurste Zeeuwse gemeenten. Naast Oostburg be horen ook Veere (1525 gulden) en Tholen (1518 gulden) tot de goedkoopste. Vorig jaar zat Schouwen-Duiveland met 1497 gulden nog bij de vijf goedkoop ste, nu is Schouwen met een las tendruk van 1816 gulden enkele plaatsen gestegen op de lijst van duurste plaatsen. Zie ook commentaar op pagina 2 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Total Raffi naderij Nederland bv in Vlissin- gen-oost heeft vogel- en egelopvangcentrum De Mikke aangeboden het vuile water, dat overblijft na het schoonmaken van de met olie besmeurde vo gels, op te vangen en te verwer ken. Beheerster Coby Louwerse van het Middelburgse asiel heeft daar positief op geantwoord. De eerste containers voor opvang en afvoer van het verontreinig de water arriveren vandaag. Het Middelburgse opvangcen trum is sinds anderhalve week druk bezig tientallen olievogels te wassen die vervuild raakten, nadat de Maltese tanker Erika verging voor de kust van Bre- tagne. TotalFina, de moeder maatschappij van het Vlissingse bedrijf, was eigenaar van de olie. Die oliemaatschappij verklaar de direct na de ramp niet wette lijk aansprakelijk te zijn voor het ongeluk, maar wel bereid te zijn bij te dragen aan de kosten van het schoonmaken van de Bretonse stranden. Vooral bij het met de hand was sen van de door de olie besmeur- door Barend Pelgrim AXEL - De politie heeft maan dagmiddag in Axel een hennep kwekerij opgerold. De kwekerij werd ontdekt na klachten van omwonenden over stank. Tegen de middag deden agenten een inval in de woning aan de Julianastraat. Ze troffen er er een professionele groei-instal- door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur moet proberen in het Sloegebied en de Kanaalzone glastuinbouwbedrijven aan te trekken. Die kimnen de rest warmte en CO: van grote indu strieën gebruiken. Dat is een veel betere oplossing voor mi lieuverontreiniging dan de be drijven meer beperkingen op te leggen bij de uitstoot van broei kasgassen. Voorzitter M. van Nunen van de afdeling Zeeland van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging (BZW) zei dat dinsdag in zijn nieuwjaarstoespraak in Middelburg. Hij uitte kritiek op het voorontwerp van het derde Zeeuws Milieubeleidsplan (ZMP-3). De provincie stelt daarin dat zelfs bij een econo mische groei de uitstoot van schadelijke stoffen niet mag toenemen. Dat is niet uitvoer baar, voorspelde Van Nunen, omdat buitenlandse concurren ten aan veel minder strenge ei sen hoeven te voldoen. Veel meer heil verwacht hij van het aantrekken van bedrijven die de CO, en de restwarmte van andere bedrijven kunnen ge bruiken. Als voorbeeld noemde hij de glastuinbouw. „Daar zou den de industrieën echt mee ge holpen zijn." De Zeeuwse arbeidsmarkt baart de BZW grote zorgen. Zo wel het verlies aart banen in het afgelopen jaar als de werkgele genheid die de komende jaren nog verloren zal gaan, moeten worden opgevangen. Van Nu nen: „En dat is geen kwestie van even op pad gaan en een paar bedrijven aantrekken, maar van samenwerken aan een positief ondernemings- en investerings klimaat." De BZW zal daarin de nadruk leggen op het tekort aan perso neel met een opleiding in het voorbereidend middelbaar be de vogels komt enorm vervuild water vrij. Per dier gaat het om tien tot twintig liter water. Daarna is nog eens tweehon derd liter nodig voor het nawas sen. Tot de containers zijn aan geleverd, ging het vervuilde water gewoon het riool in. „Total gaat er nu voor zorgen dat wij ons water op een nette manier kwijt kunnen", aldus beheerster Louwerse. „Zij van gen het water op, nemen 't mee en verwerken het." Donatie De oliemaatschappij heeft zelf contact opgenomen met vogel en egelopvangcentrum De Mik ke. Zij heeft ook een donatie ge daan. Louwerse ziet daarin geen schuldbekentenis. „Hele maal niet. Wij, alle mensen, moeten ons net zo verantwoor delijk voelen. Alle mensen zijn er een beetje schuldig aan. Ik hou me met de vogels bezig en bij wie de schuldvraagt ligt, dat zoeken ze maar ergens anders uit. We zijn hiermee heel erg ge holpen. We zijn blij met alles wat we kunnen verbeteren." Bij het bedrijf in Vlissingen- Oost was dinsdagavond nie mand bereikbaar vooreen reac tie. latie en 450 hennepplanten aan. Twee vrachtauto's waren nodig om de hele handel, inclusief as similatielampen en hydro-in- stallatie, af te voeren. Verder constateerde de politie dat de kweker illegaal stroom aftapte van Delta Nutsbedrijven. De bewoner, een 46-jarige Axelaar, is aangehouden en achter tralies gezet. roepsonderwijs. Met name in de zorg en de techniek zal een groot tekort aan mensen ontstaan. De opleidingen moeten beter wor den, vindt de BZW. Tegelijker tijd wil zij zelf het imago van de ze beroepen verbeteren. Alliantie Ronduit vernietigend was Van Nunen over de Alliantie Zuid- Nederland, waarin Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hun krachten hebben gebun deld om bij het Rijk meer steun te verwerven voor het zuiden. „Er zijn weinig concrete resul taten te melden. Werkelijk mil jarden zijn uitgedeeld aan de grotere steden, maar Zeeland krijgt helemaal niets." Ook voor infrastructuur komt er volgens de BZW te weinig geld naar Zeeland. Om de gaten te dichten proberen lokale en provinciale overheden geld bij bedrijven los te peuteren. De BZW is sceptisch over deze pu- bliek-private samenwerking. Bedrijven worden toch al te veel geconfronteerd met 'buitenspo rige lastenverhogingen', vindt Van Nunen. Politie laat verdachte van moord vrij MIDDELBURG - De politie heeft een van de twee verdach ten van de moord op eerste kerstdag op de 72-jarige A Rot tier uit Middelburg vrijgelaten. De raadkamer vindt dat er on voldoende gronden zijn om de 51-jarige man uit Middelburg langer vast te houden. De twee de verdachte, eveneens een 51- jarige Middelburger, blijft in voorlopige hechtenis. De politie werkt met twee man aan de zaak. 2000 - i lokale lasten 1999 lokale lasten 2000: Deze grafiek geeft een beeld van de lokale belasting voor een huishouden van vier personen in een woning van twee ton met een gemiddeld waterverbruik. pzc Het brood smaakte 'm niet, die ochtend. Te droog, te hard. Om je gebit op te breken. „Bah, oud", mopperde hij. „Ja, nog van de vorige eeuw", bevestigde zijn vrouw. De klanten van het gloednieuwe Zeeuws Archief zijn blij dat ze alle historische documentatie nu op één plek kunnen vinden. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg heeft dinsdag zijn deuren geopend voor het publiek. Volgens gebruikers van het nieuwe archief is het een groot voordeel dat alle documentatie zich op één loca tie bevindt. Het archief is ontstaan uit een fusie tus sen het Rijksarchief Zeeland en de ge meentearchieven van Middelburg en Veere. Gebruikers van de voormalige archieven moesten vaak van het ene ar chief naar het andere. „Een deel van het Rijksarchief had natuurlijk overlap pingen met de gemeentelijke archie ven", zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. „Anderzijds beschikte de ene instantie over informatie die de andere niet had. Voor die gegevens moesten klanten naar een andere locatie toe." De negatieve reacties van klanten lui den vooral dat ze opnieuw wegwijs moeten worden. „Onze meeste klanten zijn vijftigplussers, want vanaf die leeftijd krijgen mensen meer tijd om zich in geschiedenis te verdiepen. Het is juist die groep, die vaak moeite heeft met vernieuwingen", zegt Sijnke. „Maar dat is een kwestie van wennen. We willen ons trouwens ook actief gaan richten op jongeren en scholen. Dat is één van de redenen waarom is gekozen voor deze moderne, high-tech bouw stijl. Jongeren voelen zich daardoor aangesproken." Het belangrijkste gedeelte voor de be zoekers is de studiezaal. Die is opge splitst in verschillende delen. Het ge deelte bij binnenkomst in de zaal wordt gebruikt door mensen die onderzoek doen naar familiestambomen. Ook zijn daar onder meer oude kranten te raad plegen op microfilm. Verder beschikt de zaal over werktafels met aansluitingen voor laptops en is er een gedeelte met leestafels. Daarop zijn originele ar chiefstukken, kaarten en tekeningen te bekijken. Die stukken moeten worden aangevraagd bij de balie, omdat ze in één van de drie depots liggen. Verder heeft de zaal twee cabines waai-in be- zoekers bijvoorbeeld videobanden kunnen bekijken. Ten slotte wordt de wand van de studie zaal in beslag genomen door de grootste boekenkast van Zeeland. Daarin staat voor zo'n 340 meter aan leesvoer. Wanneer klanten stukken opvragen, moeten ze hun tafelnummer opgeven. Als de documentatie in de depots is ge- foto Lex de Meester vonden, verschijnt het tafelnummer op displays. „We streven er naar om de ge zochte documentatie uiterlijk binnen een half uur in de studiezaal te hebben", zegt Sijnke. „Ondertussen kunnen klanten een kopje koffie drinken in ons Archief café. Van daaruit kunnen zij over de studiezaal kijken. In het café komt ook een display waarop klanten kunnen zien of hun bestelling er al is." Glad Zoals in elk nieuw gebouw moeten ook in het Zeeuws Archief de puntjes nog op de i worden gezet. Momenteel worden bezoekers via opgeplakte briefjes er vriendelijk op gewezen dat de vloer glad is, de deuren naar binnen of naar buiten open gaan en dat ze de studie zaal kunnen bereiken door onderaan de trap linksaf te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43