Aardverschuiving politiek Kroatië PZC VN-gezant ontkent rol van Pakistan in kaping Criminoloog waarschuwt voor misdaad op Internet Lastendruk feiten en meningen 2 Verkiezingsnederlaag verbijstert rechtse nationalisten HOTEL 5 januari 1950 woensdag 5 januari 2000 door Harald Doornbos In een uitgestorven, nachte lijk Zagreb staat de trainer van het nationale voetbalelftal van Kroatië, Miroslav Blaze- vic, verbouwereerd op de stoep voor het hoofdkwartier van de Kroatische Democratische Unie. de HDZ. Het is alsof hij de cruciale kwalificatiewed strijd tegen de Serviërs, waarin Kroatië werd uitgeschakeld voor deelname aan het EK voetbal, nog eens moet meema ken. Maar dan nog een graadje erger. Want het verlies van de rechtse, nationalistische HDZ is, zegt de coach, een grotere ramp voor Kroatië dan niet meedoen aan het EK. „En dan te bedenken dat de HDZ negen jaar geleden voor de vrijheid van dit land heeft gevochten en altijd het beste van het beste gegeven heeft voor de bevolkingZijn rode ogen worden vochtig en zijn stem lijkt bijna te breken. „Ik begrijp mijn eigen volk niet meer. Ik begrijp het niet." Dan. dreigend: ..Ik ga dus heel erg nadenken of ik nog wel trainer van het nationale elftal wil blijven. Vannacht ga ik naden ken en de kans is groot, heel erg groot, dat ik ontslag neem Catastrofe Na negen jaar van overwinnin gen komt het eerste verlies keihard aan bij de HDZ. Aan voerder Franjo Tudjman, de voormalig Kroatische presi dent en sterke man binnen de HDZ, is nog geen maand dood en nu al bakken de nationalis ten er niets meer van. De op maandag gehouden parle mentsverkiezingen resulteer den in niets meer en niets min der dan een aardverschuiving in de Kroatische politiek en een ware catastrofe voor de HDZ. Uit de voorlopige uitslagen blijkt dat de oppositie, zes cen trumlinkse oppositiepartijen die zich verenigd hebben, in al le tien de kiesdistricten dik aan de leiding gaat. De HDZ komt er in veel gebieden nauwelijks meer aan te pas. Zo behaalden de linkse soci aal-democraten van de SDP in de hoofdstad Zagreb ruim 51 procent, de HDZ bleef steken op slechts 21 procent. De geza menlijke oppositie scoorde in de hoofdstad bijna 65 procent. In Istrië. de Kroatische provin cie in de buurt van Italië, leed rechts een nog dramatischer verlies. De HDZ, die sinds het uitroepen van het onafhanke lijke Kroatië in 1991 altijd aan de macht is geweest, kreeg maar twaalf procent van de stemmen. De oppositie bijna tachtig procent. Zelfs in gebie den waar de HDZ tot nu toe al tijd op een ruime meerderheid kon rekenen, behaalden de rechtse nationalisten maar dertig tot 35 procent van de stemmen. „Dit hadden we niet helemaal verwacht, het volk is waar schijnlijk in de war geraakt sinds de dood van president Tudjman", is de verklaring van een HDZ-campagneleider die zelfs enkele maanden in de Ver enigde Staten is geweest om te kijken hoe je goed campagne moet voeren. „We moeten ook niet te drama tisch doen, we hebben nog al tijd veel stemmen gekregen", probeert hij de moed er in te houden. Maar zijn gezicht en dat van de anderen in het hoofdkwartier van de HDZ spreekt boekdelen. Ivica Ro- pus, de woordvoerder van de HDZ. gaat in ieder geval al toe passelijk gekleed in een zwart pak. „Dat wordt dus oppositie voor ons", zegt Ropus. Een treurende verliezer bete kent automatisch dat er ook een jubelende winnaar is. In het hoofdkwartier van de Soci aal Democratische Partij, SDP, staan sympathisanten diep in de nacht zo ongeveer op de ta fels van blijdschap. In 1990, toen de eerste vrije verkiezin gen werden gehouden in Kroa tië, werd de partij weggevaagd door de HDZ. Een decennium later is Klein Duimpje groot geworden. Daarom schenken de obers van de SDP him eigen huiswijn van het merk 'SDP-Kroatië gaat verder!Bieren whisky vinden ook gretig aftrek. „Die kloot zakken van de HDZ hebben nog te veel stemmen gekregen als je ziet hoe ze dit land heb ben vernietigd", vindt Stjepan Furdek, een 54-jarige ecoloog en fervent aanhanger van de SDP. „Vuile dieven zijn het." „Morgen wordt het allemaal anders in dit land", meent Dus- ka Kopcic (50), een medewerk ster van een verzekerings maatschappij. „Economische hervormingen en aansluiting bij Europa", zegt ze, „Die lui van de HDZ wilden bijvoor beeld nooit meewerken met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Nou, dat gaat dus veran deren. Ook aan Kroatische kant zijn er misdaden ge pleegd. We weten hun voor- en achternamen. Ik zeg: uitleve ren aan Den Haag. We gaan toch zeker geen criminelen verdedigen." Telkens wanneer er nieuwe uit slagen binnenkomen gaat er een gejuich op onder de aan hangers van de SDP. Jongeren dansen op rockmuziek. Op de eerste verdieping van het ge bouw, waar partijleider en de nieuwe premier Ivica Racan zich bevindt, is het al bijna een even grote chaos. Nee, ze kun nen het nauwelijks geloven. „De salarissen van ministers en parlementsleden zullen naar beneden gaan", neemt Racan een voorschot op zijn plannen. „Het belastingstelsel gaat op de helling en we heb ben de garantie van de vakbon den dat ze zes maanden niet zullen staken zodat we de kans krijgen om een nieuw econo misch beleid op te zetten." Erg veel tijd heeft Racan niet. Snel krijgt hij een stuk pizza aangereikt waar hij gretig zijn tanden in zet. Zijn vrouw, Diana Plestina, kan haar blijd schap ook moeilijk onderdruk ken. Vandaag hebben de Kroa- ten immers zelf afgerekend met een eerder gekozen autori tair, rechts en chauvinistisch bewind. „De aansluiting bij Europa heeft prioriteit", zegt Plestina, professor politieke weten schappen aan de universiteit van het Amerikaanse Ohio. „Wat de HDZ nooit deed, doen wij wel. Kroatië zal Bosnië vol ledig erkennen. Mostar is Bos nië, geen Kroatië. En we gaan volledig meewerken met het oorlogstribunaal. Kroaten die op de lijst van het Tribunaal staan, zullen allemaal worden uitgeleverd. Absoluut." GPD Inwoners van Zagreb vieren de overwinning van de Kroatische oppositie. fotoKristina Fazinic/AP Gemeenten, provincies en waterschappen wete ook dit jaar heel goed de weg te vinden naar c portemonnee van burgers en bedrijven. Hi Centraal Bureau voor de Statistiek voorziet een sti ging van de heffingen van de lagere overheden met gi middeld acht procent. De lokale belastingdruk zal di opnieuw buitensporig groeien. Aan deze ontwikkelir lijkt geen eind te komen. De Zeeuwse gemeenten doe dapper mee - op een enkele uitzondering na waar de U rieven nu al fors zijn. In voorgaande jaren gold nog hi excuus dat de overheveling van taken van het rijk de 1; gere overheden veel extra geld kostte, maar daar ka men zich niet meer op beroepen. Aan de prijsontwikki ling kan het ook niet liggen. De lastenstijging op loka; niveau loopt bijvoorbeeld volledig uit de pas met de 1< nen. Zo gaat de plaatselijke belastingdruk een gevaai lijk eigen leven leiden. De gemeentelijke heffingen schieten het sterkst on hoog. Volgens het CBS zal de onroerende-zaakbela: ting gemiddeld met bijna veertien procent stijgen. Ai dere gemeentelijke uitschieters zijn de bouwleg< (gemiddeld plus zeventien procent) en de parkeerge den (plus elf procent). Er zit een lichte vertekening j deze percentages omdat sommige gemeenten de Zaln snip (een belastingkorting van honderd gulden) gebru ken voor armoedebeleid. Daardoor kunnen verschu vingen optreden tussen bepaalde heffingen. Maar h< grote beeld verandert niet: de lasten stijgen mateloos. Geen gemeente kan hard maken dat de gebruikers va onroerend goed dit jaar veertien procent meer geniete van die opstallen. Zo vanzelfsprekend is de koppelir van woongenot of bedrijfsnut aan waardevermeerd< ring niet. Een plausibele verklaring voor zeventien pre cent meer bouwleges is niet te vinden. Ook niet op ee Vinex-locatie. En met de huidige inning van parkeei gelden roepen gemeenten al flinke weerstand op. Nc eens elf procent extra zullen velen ervaren als pui geldklopperij. Alleen weide winkels zullen er blij me zijn. Zelfs als de gemeenten aannemelijk zouden kunne maken dat de dienstverlening en de voorzieninge sterk zijn gegroeid en er dus een rechtvaardiging zo zijn om een flinke kop te zetten op de normale koster stijgingen, dan nog moet ernstig worden betwijfeld een dergelijk beleid wel breed steun kan krijgen. Wie een eenvoudige parallel trekt met bijvoorbeeld h( verenigingsleven, moet wel tot de conclusie komen d; een bestuur dat met dergelijke contributieverhoginge komt, geen lang leven beschoren is. De gemeenteb< stuurders schijnen niet te beseffen dat wat zij bekol stoven in hun financiële snelkookpan, absoluut nif past bij de smaak van hun burgers. Ondertussen groeit een onverklaarbare kloof tussen c gemeenten die een gat in de hand lijken te hebben en c rijksoverheid die juist volop werkt aan lastenverlicl ting. Voorspelling De Amerikaanse president. Truman heeft in zijn jaarlijkse boodschap over 'de toestand der natie' voor het Congres voorspellingen gedaan over het jaar 2000. Hij sprak over de noodzaak om de welstand van de bevolking te verhogen. Truman zei te verwachten dat het gemiddelde inkomen van een Amerikaans gezin in 2000 driemaal zo hoog zal zijn als in 1950. Bietenrecord In Middelburg is in de afgelo pen weken een recordaantal suikerbieten aangevoerd. In veertien weken tijd werden ze ventien miljoen kilo 'peeën' Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur aangeleverd en vertrokken 143 volgeladen schepen vanuif de Zeeuwse hoofdstad. Herrezen Marcel Petit is, na dertig jaai doodgewaand te zijn geweest, opgedoken in het Franse dorp je Guemappe. Petit was tij dens de Eerste Wereldoorlog gemobiliseerd en vervolgens krijgsgevangen gemaakt. Na de oorlog bleef hij in Duits land en trad daar voor de tweede maal in het huwelijk Zijn eerste vrouw had hem als vermist opgegeven. De naam van Petit siert nog steeds het lokale oorlogsmo nument en zijn eerste echtge note ontvangt geregeld haar weduwenpensioen. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie. redactie@pzc nl exploitatie. internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36.70 (nvt) perkwartaal 100,00 (ƒ101,65) per jaar 380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag 1,85 per stuk zaterdag-2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV ren en risico's." Op dit moment sluiten bestuurders, politici en beleidsmakers de ogen voor de ze schaduwzijden van de nieu we informatiemaatschappij. Dat komt volgens Van Rossum door hun onvoorwaardelijke geloof en aandacht voor de eco nomisch gunstige mogelijkhe den die de nieuwe informatie- en communicatietechnologie biedt. Als voorbeeld noemt hij een in juni vorig jaar gepresenteerde regeringsnota over ICT De digi tale delta. Het motto van deze nota is het bevorderen van eco nomische groei. Termen als vei ligheid en toezicht op Internet en de aanpak en opsporing van criminaliteit komen daar hele maal niet in voor. Weggehaald In tegenstelling tot de klassieke criminaliteit, zijn sporen in de vluchtige virtuele wereld in een seconde weggehaald, bena drukt de criminoloog. Dat ter wijl het identificeren van de da der wel het essentiële element is om hem op te sporen en te ver volgen. Dat vergt hele nieuwe opsporingstechnieken. Als die er niet komen hebben crimine len vrij spel en biedt de digitale snelweg ook voor hen onbe grensde mogelijkheden. Collega-criminoloog J. Nijboer, universitair hoofddocent straf recht en criminologie in Gro ningen, ziet de cybercrime meer als een internationaal pro bleem. „Bij de politie in Neder land is bij een beperkt aantal mensen wel veel kennis aanwe zig. Maar die kennis moet veel meer worden verspreid", zegt hij. „De echte aanpak moet in ternationaal worden geregeld, omdat Internet een grensover schrijdend fenomeen is. En daar ligt wel een heel groot dilemma. Een gezamenlijke internationa le aanpak zie ik er niet snel ko men. Dat vergt altijd veel tijd." De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) ziet ook de drei ging van eventuele terroristi sche bewegingen die de vitale computersystemen proberen te kraken. „Maar zover wij weten is dat nog nooit gelukt", zegt woordvoerder Vincent van Steen van de BVD,Het is zeker niet zo dat er in Nederland niets wordt gedaan aan criminaliteit op Internet. Wij besteden bij voorbeeld veel aandacht aan de beveiliging van belangrijke computersystemen. Politie korpsen speuren op Internet naar kinderporno." ANP door Sander Kuypers Bestuurders, politici en be leidsbepalers hebben nau welijks oog voor het bestrijden van criminaliteit in de nieuwe eeuw. Het huidige beleid is nog te veel gericht op het bestrijden van de klassieke criminaliteit. Er is nauwelijks aandacht voor misdaden via de elektronische snelweg. Daarmee lopen politie en justitie een groot risico. Tot die conclusie komt Geert van Rossum. Hij is criminoloog en werkt als adviseur bij auto matiseerder Origin. De enorme mogelijkheden van Internet brengen ook enorme gevaren met zich mee, benadrukt Van Rossum. Maar daar wordt in Nederland aan voorbijgegaan. De criminoloog noemt onder meer het plegen van terroristi sche daden of oorlogshandelin gen door via Internet te infiltre ren in vitale computersystemen om te kunnen spioneren of ze te kunnen vernietigen. „Met één druk op de knop kan het hele maatschappelijke leven worden ontregeld of essentiële verdedigingssystemen worden uitgeschakeld. Maar het speelt ook dichter bij huis Hooligans blijken nu al via Internet en gsm-netwerken geweld uit te lokken en zich te organiseren om veldslagen te leveren tijdens Euro 2000." Verder is Internet in de visie van Van Rossum uitermate geschikt voor oplichting en het pleger, van fraude. „Van deze crimina liteitsvormen gaat door de op komst van e-commerce (zaken doen via Internet) de meeste dreiging uit. Zo is gebleken dal het Centrum voor Wiskunde en Informatica in staat is geweest het belangrijkste beveiligings systeem van Internet te kraken. Als een crimineel dit lukt, is die in staat om de miljarden trans acties die nu al via Internet plaatsvinden, door te sluizen naar de eigen portemonnee. „De huidige werkwijze van po litie en justitie is niet geschikt voor het uitvoeren van een effectief handhavings- en op sporingsbeleid in de informa tiemaatschappij." Naar de zo genoemde 'cybercrime' is in Nederland nog vrijwel geen on derzoek gedaan, weet Van Ros sum. Dit maakt het formuleren van goed beleid ook moeilijk. En nieuw beleid is van essenti eel belang, meent hij. „Door de toename van de informatie- en communicatietechnologie (ICT) ontstaat er naast de reële we reld, een virtuele wereld. Het is een niet tastbare, grenzeloze wereld. Het is onvermijdelijk dat nationale overheden voor geheel nieuwe en onvoorspelba re problemen komen te staan. De informatiemaatschappij biedt niet alleen maar kansen, maar kent ook zijn eigen geva- Volgens criminoloog Geert van Rossum is Internet uitermate ge schikt voor het plegen van misdaden. foto Jos Poulissen/GPD Het lijkt onwaarschijnlijk dat Pakistan het brein is achter de kaping van het vlieg tuig van Indian Airlines, die de wereld eind december in span ning hield. Het compromis - vrijlating van drie moslimmili tanten - waarmee de Indiase re gering de kaping tot een vreed zaam einde bracht, kan nieuwe terreur uitlokken en mag geen daarom standaardaanpak wor den. Dat zegt de, uit Zeeuws- Vlaanderen afkomstige, VN-ge zant Erick de Mul. De 56-jarige De Mul was na mens het ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties betrok ken bij de onderhandelingen tussen kapers, de Taliban in Af ghanistan en de Indiase rege ring. Hoewel hij door de Taliban was gevraagd als onderhande laar, bleef zijn rol in opdracht van de VN in New York beperkt tot hulpverlening. Hij zorgde voor de voedselvoorziening in de gekaapte Airbus en richtte in samenwerking met het Rode Kruis een noodhospitaal in op de luchthaven van Kandahar. Zondag, twee dagen nadat de 160 gijzelaars werden vrijgela ten, beschuldigde India Pakis tan ervan achter de kaping te zitten. Gisteren deed de Pakis taanse minister van Buiten landse Zaken Abdul Sattar deze beschuldiging af als een 'vuile propagandacampagne' van de Indiase premier AtalBihari Vaj payee in een poging Pakistan in politiek isolement te dwingen. Voor De Mul komen deze scher mutselingen niet onverwacht: „De verhouding tussen beide landen is al heel lang niet goed en is continu in beweging. Beide landen hebben een aantal malen oorlog gevoerd. In de beste om standigheden heerst er een soort koude oorlogsituatie", laat de hij vanuit het VN-hoofdkwar- tier in Pakistan weten. Volgens hem is de Indiase be schuldiging te vergezocht. „Het lijkt er op dat de kapers bijzon der goed getraind waren en zich buitengewoon goed op hun actie hadden voorbereid. Het lijkt me zeer twijfelachtig dat Pakistan bij deze training of voorberei ding betrokken is geweest." Door de vrijlating van drie mos limstrijders uit een gevangenis in Kashmir en het beloven van een vrijgeleide voor de vijf ka pers bracht de Indiase regering de kaping op oudejaarsdag tot een vreedzaam einde. Toen de vreugde hierover enigszins was VN-gezant Erick de Mul staat - op weg naar de kaping - de pers te woord. foto Tanveer Mughal/EPA geluwd, klonk uit diplomatieke kringen kritiek op de handels wijze van India. Door de kapers deels hun zin te geven, kon wel eens een precedent zijn gescha pen. De Mul geeft in bedekte termen - „Al te bonte uitspraken wor den in New York niet op prijs ge steld" - te kennen dat Indiaas oplossing niet de meest gelukki ge is. „Ieder compromis lokt precedenten uit. In dit geval is dat niet anders. Kapingen zijn zonder meer het meest verwer pelijk. Wat belangrijk is, is dat er in deze tijd geen land meer is dat bereid is kapers asiel te ver lenen." De oplossing die in Kandahar werd gevonden, noemt De Mul 'vrij uniek'. „Die is niet meteen voor herhaling vatbaar. Dat zou mensen die met soortgelijke plannen rondlopen, aan het denken moeten zetten. De mo gelijkheden voor een vrijgeleide lijken steeds minder realistisch te worden. Laten we hopen dat dit soort dingen nooit meer ge beurt." DeMul is sinds oktober 1998 na mens de Verenigde Naties actief in Afghanistan. Eind november kreeg hij de strijdende partijen in Afghanistan om de onder handelingstafel in een stuk nie mandsland bij Kaboel. Als re sultaat hiervan onstond een vluchtcorridor tussen Kaboel en de Pansjirvallei voor aan hangers van het oude Afghaan se bewind die op de vlucht wa ren voor de nieuwe heersers: de Taliban. Philippine De Afghaanse VN-gezant werd in 1943 in Philippine geboren. „Ik heb daar een bijzonder goe de jeugd gehad met goede herin neringen, hoewel ik het natuur lijk nog steeds jammer vind dat de Braakman dicht moest en Philippine zijn haven kwijt raakte." De Muls vader was mossel visser en besloot in 1955 naar Harlin- gen te verhuizen. „Ik heb dus al leen mijn lagere schooltijd in Philippine doorgebracht. Maar ik kom er nog regelmatig als ik in Nederland ben. Ik loop graag door het stadje, ga dan ergens mosselen eten en bezoek het kerkhof waar mijn ouders en andere familieleden begraven liggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2