Intocht KFOR rammelde Onderzoek tegen Kohl van start Poetin zet dochter Jeltsin op straat Bomaanslag in Indiaas Kashmir eist levens Syrië en Israël hervatten vredesoverleg Indonesië wenst geen inmenging buitenland VAN DER PEYL -tr< Britse regering wijst Konrad Kalejs (86) uit naar Australië buitenland dinsdag 4 januari 2000 Oppositie Kroatië op voorsprong AIS dreigt Algiers met aanslagen Britse militairen in Kosovo moesten wapens lenen idee advies ontwerp drukwerk ZAGREB - Dc Kroatische rege ringspartij Kroatische Demo cratische Unie (IiDZ) van wij len president Tudjman heeft de verkiezingen van gisteren ver loren. De vice-president van de partij, Mate Granic, erkende in de nacht van maandag op dinsdag de nederlaag. Het is voor het eerst sinds de on afhankelijkheid in 1991 dat de HDZ geen absolute meerder heid heeft gekregen. Verwacht wordt dat de zes be langrijkste oppositiepartijen een coalitie zullen vormen. De ex-communist Ivica Racan, de leider van de sociaal-democra tische SPH, maakt kans op het premierschap. In Kroatië gingen gisteren om 19.00 uur de stembureaus dicht. Meer dan vier miljoen Kroaten waren zondag en gisteren opge roepen een nieuw lagerhuis te kiezen van de Sabor, het Kroati sche parlement. AFP/DPA/RTR ALGIERS - Het Algerijnse Isla mitisch Heilsleger (AIS), de ge wapende tak van het Islami tisch Heilsfront (FIS), heeft opnieuw zijn strijders gemobili seerd. Het Heilsleger verwijt de Algerijnse autoriteiten zich niet aan het akkoord te houden dat ze vorig jaar sloten De bevriezing van het akkoord volgt op de beslissing van de Al gerijnse overheid om de burger rechten te ontnemen van twee honderd AIS-leden. Die hadden zich sinds 15 december onder een amnestieregeling overgege ven, aldus het FIS. De leiding van het FIS in het buitenland sprak gisteren van een gevaarlijke ontwikkeling, die volledig op rekening komt van de Algerijnse autoriteiten. Het FIS vroeg president Bou- teflika alles in het werk te stel len om zich te houden aan het akkoord. In juni vorig jaar besloot het AIS zich onder het gezag van de overheid te stellen. De leden van het AIS - hun aantal wordt ge schat op achthonderd tot drie duizend - kunnen rekenen op amnestie. AFP Operatie met boor van bouwmarkt BERLIJN - Een Duitse chirurg heeft jarenlang met een goed kope boormachine uit een bouwmarkt voeten geopereerd. Het apparaat was niet steriel, wat tot levensgevaarlijke infec ties leidde. Bij verscheidene patiënten moesten tenen worden afgezet. Een vrouw kwam in een rolstoel terecht. De Duitse justitie onderzoekt minstens tien gevallen uit de praktijk in Bernau bij Berlijn, meldde de Duitse televisie gis teravond. De specialist zag om geld te sparen af van de aan schaf van een speciale chirurgenboor die wel is te steriliseren. De gebruikte boor kostte nog geen honderd mark. Een assistente van de arts werd afgesnauwd toen zij op de ge varen wees. Zolang het Openbaar Ministerie nog niet tot ver volging is overgegaan, kan de man verder werken. ANP Spaanse politie pakt ETA-leden BILBAO - De Spaanse politie heeft drie vermoedelijke leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd. Twee van hen werden na een achtervolging aangehouden in Basauriniet ver van Bilbao. De derde werd korte tij d later in gerekend. In een appartement in Bilbao vond de politie wa pens en explosieven. De ruimte zou hebben gediend als wa penopslagplaats. Een van de verdachten zou betrokken zijn geweest bij een serie bomaanslagen op toeristenoorden aan de Middellandse Zee, drie jaar geleden. De ETA beëindigde op 3 december een staakt-het-vuren dat veertien maanden had geduurd. RTR/DPA Herstel Frans net kost miljarden PARIJS - De Franse elektriciteitsmaatschappij EDF ver wacht ruim vijf miljard gulden nodig te hebben voor de repa ratie van haar zwaar beschadigd stroomnetwerk. Op de korte termijn heeft EDF 1,6 miljard gulden nodig, zo meldde EDF-topman Frangois Roussely gisteren. Daarna trekt de onderneming nog vele miljarden guldens uit voor het definitief op orde brengen van het net. Vorig jaar Kerstmis werd het elektriciteitsnetwerk zeer zwaar beschadigd door een storm. Ongeveer negen miljoen mensen werden afgesneden van de stroomvoorziening. Som mige afgelegen gebieden hebben nog steeds geen stroom. Die situatie kan nog weken aanhouden. Ondertussen probeert EDF met dieselaggregaten de ergste nood te lenigen. RTR VS zoeken naar slim pistool WASHINGTON - De Amerikaanse president Clinton wil in de begroting van 2001 tien milj oen dollar reserveren voor onder zoek naar 'slimme vuurwapens', die alleen afgevuurd kunnen worden door de wettige eigenaar. De chef-staf van het Witte Huis, John Podesta. zei dat het geld bedoeld is voor onderzoek naar de mogelijkheid om via bij voorbeeld vingerafdrukken of radiogolven ervoor te zorgen dat alleen de eigenaar van een wapen de trekker kan overha len. „Als we daar in slagen kunnen we voorkomen dat een agent wordt ontwapend door een crimineel die het wapen ver volgens tegen de politieman gebruikt", zei Podesta. AP Toenadering Egypte-Soedan CAIRO - Voor de eerste keer in ruim tien jaar brengt de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken Moessa een bezoek aan buurland Soedan. Samen met de Libische minister van Buitenlandse Zaken al-Montasser wil Moessa proberen een vredesplan op te stellen voor Soedan. Het land wordt al ze ventien jaar geteisterd door een burgeroorlog. Rebellen uit het zuiden van het land willen een grotere onafhankelijkheid van het noorden. Bij de interne machtstrijd tussen Bashir en zijn voormalige schutspatroon parlementsvoorzitter al-Turabi heeft Egypte de kant van de president gekozen. DPA/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De intocht van Brit se NAVO-troepen in Kosovo vorig jaar juni heeft ernstige hinder ondervonden van ge brekkige apparatuur en slechte communicatie. Dat blijkt uit in terne rapporten van het Britse leger, waar de BBC de hand op heeft gelegd. Ernstige kritiek heeft Freer bo vendien op de 'verbrokkelde en verwarring wekkende' bevel voering. Onduidelijkheid over verdeling van verantwoorde lijkheden tussen KFOR-troepen van verschillende landen leidde er toe dat de troepen de eerste dagen in een vacuüm opereer den. Verder was er steeds sprake van tegenstrijdige commando's die 'een vernietigend effect op het moreel van de manschappen kunnen hebben gehad'. De toe stand ondermijnde het vertrou wen van de troepen in de bevel hebbers 'en had de potentie om individuele militairen in verve lende situaties te brengen'. Onduidelijkheid was er verder over de bevoegdheden van de troepen. 'Er was wel veel discus sie over wettelijke procedures, maar zeer weinig rechtstoepas- sing', aldus luitenant-kolonel Gibson. Zo konden gevangen genomen verdachten van oor logsmisdaden maar een paar urntjes worden vastgehouden, waarna ze weer werden vrijge laten. Albanezen maakten mis bruik van de tandeloosheid van de troepen. 'Ze pasten geweld op de Serviërs toe in de weten schap dat wij niets konden doen om hen te stoppen. Groot-Brittannië was en is de grootste leverancier van troe pen aan KFOR. Van de kleine vijftigduizend manschappen die vorig jaar deelnamen aan de invasie, kwamen er dertiendui zend uit Groot-Brittannië. GPD/AFP/RTR Volgens de rapporten, geschre ven door enkele commandanten van Britse invasietroepen, was het maar goed dat de Joegosla vische troepen hadden inge stemd met de komst van de NAVO-militairen en geen tegenstand boden. 'In een vijan diger omgeving waren er com mando-, controle- en communi catieproblemen ontstaan die niet door het KFOR-hoofd- kwartier opgelost hadden kun nen worden', aldus één van de rapporten. Zo meldde luitenant-kolonel Gibson van een Brits bataljon parachutisten dat de wapens waarmee zij waren uitgerust, onbetrouwbaar en te licht wa ren. 'We hebben wapens van an deren moeten lenen, omdat die van ons niet goed werkten', al dus Gibson, 's Nachts schoten zijn troepen nauwelijks op, om dat ze over onvoldoende nacht- zichtapparatuur beschikten. Het was ook droevig gesteld met de communicatieapparatuur. Brigadegeneraal Adrian Freer, commandant van de vijfde bri gade luchtlandingstroepen, schrijft: 'De communicatieap paratuur is onwerkbaar in elke situatie die niet volkomen vriendschappelijk is. We heb ben geluk gehad dat ons inade quate systeem niet door de Serviërs is getest.' Volgens hem waren de troepen absoluut niet toegerust enige tegenstand het hoofd te bieden. Alle communicatieverkeer bleek eenvoudig door de Ser viërs af te luisteren of anders zins te onderscheppen. Boven dien was de apparatuur zo verouderd dat er steevast wat aan mankeerde. Op een gegeven ogenblik was 35 procent van al le communicatieapparatuur in reparatie, aldus Freer. Verzoe ken om beter materiaal werden niet gehonoreerd. Ook moesten de militairen hun eigen veld bedden kopen. Indiase militairen bekijken de schade op de groentemarkt in Srinagar. van onze redactie buitenland NEW DELHI - Een zware ex plosie op een drukke groente markt in de Indiase provincie Jammu en Kashmir heeft giste ren aan zeker achttien mensen het leven gekost. De ruzie tussen New Delhi en Islamabad over de vliegtuigkaping van eind vorige week gaat onderlussen door. Volgens de politie zijn bij de ontploffing dertig mensen ge wond geraakt. Tien van hen zijn er slecht aan toe. De explosie ge beurde in een voorstad van Sri nagar, de zomerhoofdstad van de provincie. Volgens de politie was er op de markt een zware landmijn gelegd onder een auto van paramilitaire troepen. Die auto werd geheel verwoest. Veertien mensen overleden ter plaatse, vier anderen bezweken in een ziekenhuis. Onder de do den zijn drie leden van de veilig heidstroepen. Tot nu toe heeft niemand de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist. De geweldadigheden komen drie dagen na afloop van de ka ping van een toestel van Indian Airlines. New Delhi liet na da gen van onderhandelingen drie terroristen uit Kashmir vrij in ruil voor de gijzelaars aan boord van het vliegtuig dat op de luchthaven van Kandahar in Afghanistan stond. Separatisten in Kashmir eisen de afscheiding van de Indiase deelstaat. Een deel van hen wil foto Rafiq Maqbool/AP onafhankelijkheid, een ander deel zoekt aansluiting bij Pakis tan. India beschuldigt Pakistan ervan de onrust in Kashmir aan te wakkeren en de opstandelin gen van wapens te voorzien. Volgens India zijn de vijf kapers met de drie vrijgelaten extre misten vanuit Kandahar naar Pakistan gevlucht. Islamabad ontkent dat en zegt de acht te zullen aanhouden en berechten als zij in het land worden aange troffen. RTR/DPA door Judith Stalpers DÜSSELDORF - De officier van justitie in Bonn is gisteren begonnen met het vooronder zoek tegen ex-bondskanselier Kohl. Er zijn tegen Kohl vijftien klachten ingediend wegens fi nanciële manipulaties. Kohl gaf eind november toe dat hij tussen 1993 en 1998 zo'n twee miljoen mark in contanten heeft ontvangen van anonieme schenkers. Dat geld heeft hij niet aan de partijkas overgedra gen, zoals de wet op de partijfi nanciering voorschrijft. Kohl beheerde het geld met behulp van geheime bankrekeningen. Als gevolg van deze 'zwarte' geldstroom heeft de CDU over de betreffende jaren geen juiste j aai-overzichten ingeleverd. Daar kan de partij voor worden bestraft met een boete ter groot te van driemaal het bedrag waar het om gaat: zo'n zes miljoen mark dus. Het vooronderzoek duurt minstens drie maanden. Dan zal blijken of er een straf proces tegen Kohl wordt aange spannen. Kohl blijft ondertussen weige ren de namen van zijn geld schieters te geven. Grote giften mogen in principe niet anoniem blijven. Daardoor is het ver moeden ontstaan, dat Kohl zich heeft laten omkopen. Een paiie- mentaire onderzoekcommissie buigt zich vanaf volgende week over de vraag of regeringsbe sluiten uit Kohls regeringstijd beïnvloed zijn door schenkin gen. Grote bedragen aan smeer gelden worden in verband ge bracht met de leverantie van pantserwagens aan Saudi- Arabië en de verkoop van de voormalige Oost-Duitse olie raffinaderij Leuna aan het Franse olieconcern Elf-Aquit- aine. Schauble Intussen groeit de lijst met duis- tere financiële praktijken in de CDU. In het weekeinde werd de huidige partijvoorzitter Schau ble ervan beschuldigd 1,15 mil joen mark van de fractiekas naar de partijkas te hebben gesluisd. Ook dit geld ging in contanten via Kohls vertrouwe lingen naar een 'zwarte' bank rekening. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - Indonesië wijst ie dere bemiddeling van andere landen in de conflicten binnen zijn grenzen af, of het nu gaat om de Molukken, Atjeh of Irian Jaya. Dit zei coördinerend mi nister voor Veiligheidszaken, Wiranto, gisteren. Wiranto was tot oktober vorig jaar commandant van het Indo nesische leger. De rol van het le ger op Oost-Timor is onderwerp van een officieel onderzoek. Kruiningen, Tel. 0113-382110. Fax 0113-383249 door John Wanders SHEPHERDSTOWN - In het stadje Shepherdstown in de Amerikaanse staat West-Virgi nia zijn gisteren de vredesbe sprekingen tussen Syrië en Isra el hei-vat. Het lokale Clarion Hotel is door de Amerikanen omgetoverd tot een bunker. Israëlische diplomaten hebben het hotel spottend omgedoopt tot 'Sing-Sing', omdat het in hun ogen een gevangenis is. De onderhandelaars mogen het ho tel niet naar believen in- en uit lopen. Overigens geldt de afspraak dat mobiele telefoons uitgescha keld blijven. De Amex-ikanen hopen met hun strakke regie te voorkomen dat informatie over de voortgang van het oveileg voortijdig uitlekt. In het velle den is aangetoond dat vredesbe sprekingen ernstig worden be moeilijkt, zodra vertrouwelijke informatie over mogelijke deals gaat rondzingen in de media in het Midden-Oosten. De gastheer, de Amerikaanse president Bill Clinton, heeft volgens beproefd recept geko zen voor een besloten locatie op ruime afstand van Washington. Shepherdstown ligt 115 kilome ter noordwestelijk van de Ame rikaanse hoofdstad. Dat is ver genoeg van het machtscentrum om de noodzakelijk geachte sfeer van afzonderingte kunnen creëren en dichtbij genoeg voor de president en zijn naaste advi seurs om per helikopter in een ommezien heen en weer te kun nen pendelen. GPD (Advertentie) Ook president Wahid heeft ge waarschuwd tegen buitenland se inmenging in de conflicten binnen Indonesië. Hij is vooral beducht voor wapenleveranties aan groepen die voorstander zijn van afscheiding van be paalde delen van het land. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Van Aartsen, bood vorige week zijn Indonesische collega hulp aan bij het handhaven van de orde op de Molukken. Maleisië en de Filipijnen gaven aan dat zij be reid zijn zich in te zetten voor een oplossing voor Atjeh. Tijdens de jongste rellen tussen christenen en moslims op de Molukken zouden nieuwsjaars- dag op het eiland Seram min stens 58 doden gevallen. Het In donesische persbureau Antara maakte eerder melding van ze ker vijftien doden. Een moskee en verschillende huizen gingen in vlammen op. Volgens het na tionale persbureau is op Seram een vluchtelingenstroom op gang gekomen. Duizenden mensen zouden de hoofdstad Masohi hebben ontvlucht. AFP De nieuwe Vectra Spore Edition. Vanaf fl 46.995,- of fl 449,- per maand. In deze exclusieve Vectra wordt bewezen dat sportiviteit en luxe prima samengaan. Het verlaagde en sportief afgestemde onderstel brengt de dynamische prestaties strak over op ieder wegdek. U zit gewoon in een sportauto. De zeer complete uitrusting biedt u iedere dag rijplezier. Wacht niet te lang. De Vectra Sport Edition is namelijk maar tijdelijk leverbaar. Wilt u een zakelijk aanbod? Kies dan voor de Vectra Business Edition. Voor nog geen fl 45.000,-. Contante Aanbctaling Krediet- Looptijd Krediet- Effectieve Maand- Slot- Prijs bij Model pnjs of inruil bedrag in maanden scrgocding rente op jaarbasis termijn termijn verkoop op afbetaling Vectra Sport Edition 46.995.- 1"495.-" 29.500,- 25 5677,52 10,6% 448,48 24.414,- 52.672.52 Vectra Business Edition 44.995,- 16~0.-- 28.225,- 25 5436,20 10,6% 427.55 23.400,- 50.431.20 KNVB Voor de financiering geldt een minimale aanbetaling van 35% van dc contante verkoopprijs. Financiering via Opel Credit. Toetsing bij BKR in TielPrijs ind. BTW/BPM, exd kosten rijklaar maken cn vcrwijdenngsbijdrage. De financicruigsactie loopt dm 31 maart 2000. Max. 20.000 km p.j. Leaseprijs Vectra Sport Edition v.a. fl 1098,- per mnd. Excl. BTW. 48 mnd '20.000 km p.j. via MastcrLcasc. Prijs- en spccificaticwijaigingcn voorbehouden. Wilt u meer weten, vraag het de Opel dealer of ki|k op www.opel.nl De Amerikaanse president Clinton (m) maakt een wandeling met de Israëlische premier Barak (1) en de Syrische minister van Buiten landse Zaken, Al-Shara (r). foto Larry Downing/RTR door Harm Harkema LONDEN - De van oorlogsmis- dadigen verdachte 86-jarige Konrad Kalejs wordt door de Britse regering uitgewezen naar Australië. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dat gisteren bekendgemaakt. Kalejs zelf is blij met het besluit. Hij verwacht dat hij in Australië niets te vrezen heeft. Een woordvoerder van het Simon Wiesenthalcentrum in Jeruza lem, dat had gevraagd om zijn berechting in Groot-Brittannië, reageerde teleurgesteld en sprak van een gemiste kans. Kalejs, een geboren Let met een Australisch paspoort, wordt er van verdacht dat hij als plaats vervangend leider van een Lets commando medeverantwoor delijk was voor de moord op dertigduizend joden in Letland in de Tweede Wereldoorlog. Ka lejs zelf ontkent. Na de oorlog emigreerde hij naar Denemar ken en later naar Australië. In 1959 verhuisde hij naar de Ver enigde Staten, waar hij een for tuin verdiende in onroerend goed. Begin jaren tachtig kwamen na- zi-j agers hem op het spoor. Toen een Amerikaanse rechtbank in 1994 bewezen achtte dat Kalejs als officier betrokken was ge weest bij de moord op duizen- j den joden, vluchtte hij terug naar Australië. Een jaar later j dook hij in Canada op. Ook dat land moest hij verlaten. Kalejs is vermoedelijk vorig jaar juni naar Groot-Brittannië gekomen, waar hij sindsdien woonde in een bejaardentehuis voor rijke Letten in Leicester shire. Twee weken geleden werd hij daar getraceerd. Het is nog onduidelijk hoe Kalejs onge merkt Groot-Brittannië heeft kunnen b innenkomen en hoe h ij er nog een aantal maanden on gestoord heeft kunnen wonen. Verwacht wordt dat Kalejs in Australië weinig te duchten heeft, omdat dat land eerder al eens heeft uitgesproken dat er onvoldoende bewijs is om tot vervolging over te gaan. Boven dien heeft het land zich nooit bijster actief getoond bij het achter de broek zitten van oor logsmisdadigers uit de Tweede Wereldoorlog. GPD "Inclusief fl 1020.- Opel Opel Crtdit-bijdtage. Kijk, dat kan alleen bij Opel. OPEL"©- van onze redactie buitenland MOSKOU - Waarnemend presi dent Poetin van Rusland heeft de dochter van voormalig staatshoofd Boris Jeltsin ont slagen. Tatjana Djatsjenko was de invloedrijkste adviseur van haar vader, die op oudejaarsdag zijn aftreden bekendmaakte. In Moskou werd er al rekening mee gehouden dat na het ver trek van Jeltsin ook de positie van zijn dochter zou verande ren. Tatjana werd in 1997 be noemd tot presidentieel advi seur. In die functie zou ze zich vooral bezighouden met het imago van haar vader. Maar haar naam dook ook op in be richten en geruchten over het witwasschandaal rond Jeltsin dat vorig jaar de kop op stak. Behalve Tatjana zouden zeker vier (ex-)regeringsfunctiona- rissen zijn betrokken bij het op grote schaal leegroven van het land. Een instelling die nauwe banden heeft met de Russische maffia zou via twee banken in New York meer dan dertig mil- j ard gulden het land hebben uit- gesluisd. Naast Tatjana stuurde Poetin ook de woordvoerder van Jeltsin de laan uit. Verder zijn enkele hoge regeringsfunc tionarissen vervangen. De presidentsverkiezingen in Rusland kunnen ook eerder ge houden worden dan de oor spronkelijke datum van 26 maart. Dat verklaarde voorzit ter Baglaj van de Russische Fe- deratieraad, het hogerhuis van het parlement, gisteren na eer ontmoeting met Poetin. De 47- jarige waarnemend president geniet in Rusland zeer veel po pulariteit en geldt als duidelij kt favoriet bij de verkiezingen. Poetin kan de Federatieraac vragen de verkiezingsdatum t» vervroegen tot een willekeurig» datum in de komende dri< maanden, aldus Baglaj. De raat komt morgen bijeen om de da turn voor de verkiezingen defi nitief vast te stellen. DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5