Schouwen onzeker over loswal Halt-jongeren vegen Tholen aan Mariniers reizen winter tegemoet Vrije markt drukt stroomproductie Zierikzee veruit sterkste groeier Aantal inwoners Zeeland stijgt licht Tunnelboren gaan weer aan de slag Stormloop op de vogelwasserette Toezegging over Europese subsidie voor Bruinisse blijft uit ONTWIKKELING INWONERTAL s zeeuwse almanak Afrekening Harley gestolen in Zierikzee PZC zeeland dinsdag 4 januari 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland heeft er in 1999 totaal 313 inwoners bij gekregen. Het eiland telde per 1 december 1999 33.507 inwoners tegen 33.194 op 1 december 1998. Zierikzee is met een aanwas van 240 zielen veruit het sterkst gegroeid: van 10.226 naar 10.466. Het inwonertal van Schou- wens op een na grootste - Burgh-Haamstede - zakte met 19 inwoners van 4280 naar 4261 zielen. Bruinisse groeide in 1999 met 33 mensen naar 3805 inwoners. VoorNieuwer- kerk valt eveneens een stijging te noteren: met 21 personen tot 2627 inwoners. Duiveland blijkt vruchtbaar, want ook in Oosterland steeg het inwonertal. Daar zorgde een aanwas met 59 zielen voor een inwonertal van 2521. Re- nesse geeft een daling te zien met 4 inwoners tot 1480. Het inwonertal van Brouwersha ven liep met 17 mensen terug van 1458 op 1 december 1998 naar 1441 per december 1999. Ook Scharendijke laat een te ruggang zien: het inwonertal daalde met tien tot 1338. Kerkwerve zag haar inwoner tal met negen mensen groeien tot 1054. Dreischor is stabiel. Het dorp telde per 1 december 1999 welgeteld 1 persoon meer en komt uit op een totaal van 979 inwoners. Het aantal in woners van Noordgouwe- /Schuddebeurs zakte met vijf naar 826. Zonnemaire groeide met vijf naar 719 inwoners. Ouwerkerk zag haar bevol kingsaantal met 3 dalen naar 669 inwoners. Ellemeet groei de van 332 zielen in december 1998 naar 341 burgers per de cember 1999. Het op één na kleinste dorp Serooskerke zag zijn inwonertal met 3 mensen dalen naar 326. Hoewel de bevolking er met 5 zielen groeide blijft Sirjans- land met 322 bewoners qua in wonertal het kleinste dorp van Schouwen-Duiveland. VERLIES -■4 GROEI ■■■459 Middelburg 418 Goes 313 Sch. Duiveland 151 Axel M si Reimerswaal Kil 69 Kapelle 51 Borsele I 37 Noord-Beveland 23 Tholen 9 Sluis/Aardenburg 6 Hontenisse -io Oostburg -13 Hulst -211 Sas van Gent 26 Veere -186 Terneuzen -20l|H Vlissingen TOTAAL ZEELAND: +1170 door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - De Zeeuwse be volking is vorig jaar licht ge groeid, met 1170 tot 371.717 in woners. De toename was groter dan in 1998, maar kleiner dan voorgaande jaren. De beperkte toename van het inwonertal van Zeeland is voor al te wijten aan Zeeuws-Vlaan deren, dat in 1999 per saldo 64 inwoners verloor. Alle andere regio's boekten 'winst'. De grootste groei vond plaats op de Bevelanden: plus 666. Schou wen-Duiveland is een goede tweede met 313 nieuwkomers, gevolgd door Walcheren (plus 232) en Tholen/Sint-Philips- land (plus 23). Op Schouwen-Duiveland zette de trend zich voort, die al lang zichtbaar was. Het voormalige eiland is redelijk populair onder mensen die in Rotterdam en om geving werken, wat zich ver taalt in een constant stijgend in wonertal: plus 462 in 1997, plus 259 in 1998 en plus 313 vorig jaar. Schouwen-Duiveland heeft inmiddels 33.507 ingeze tenen; nog duizend erbij en Ter- neuzen is gepasseerd. Middelburg mag zich de groot ste gemeente van Zeeland noe men, dankzij een opmerkelijke bevolkingstoename van 459 tot 44.910 inwoners. De toename van de bevolking op Walcheren is uitsluitend aan Middelburg te danken; zowel Vlissingen als Veere zagen het aantal inwoners dalen. Op de Bevelanden droegen alle gemeenten bij aan de bevol kingsgroei. Zeeland telt 160.000 inwoners meer dan een eeuw geleden. In 1899 waren er 216.295 Zeeu wen. De Nederlandse bevolking groeide in die tijd veel sterker, van ruim vijf miljoen naar bijna zestien miljoen mensen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Tweehonderd militaire voertuigen van het korps mariniers uit Doorn wor den vandaag, dinsdag, vanuit Vlissingen verscheept naar Harstad in het noorden van Noorwegen. Het transport naar de haven vond maandag plaats over de weg en per spoor. Het militair materieel moet naar Noorwegen, naar de ha venplaats Harstad, voor de jaarlijkse winteroefening van Nederlandse mariniers. De trai ning, waaraan 550 mariniers van de groep operationele een heden meèwerken, begint half januari en duurt tot in maart. Harstad ligt boven de Noord poolcirkel. De temperatuur di rect aan de kust is er momenteel min vijf graden Celsius. In het binnenland kan die dalen tot dertig graden Celsius onder nul. De tweehonderd trucks, landro vers en rupsbandvoertuigen met aanhangers die de mari niers meenemen, worden van daag in het civiele vrachtschip Roro Sentosa geladen. Het schip vertrekt vanmiddag. Het korps heeft Vlissingen uit gekozen vanwege de ruimte en de ligging ten opzichte van Doorn. Andere, noordelijker ge legen eenheden maken vaak ge bruik van de ook relatief rustige Eemshavenbij Delfzijl. door Joost Bosman TERNEUZEN - De werkzaam heden aan de Westerschelde- tunnel beginnen vandaag weer volop. Alle werknemers zijn maandag teruggekomen van vakantie. Tijdens de kerstvakantie was er in de tunnelbuizen slechts een kleine groep mensen aan het werk. Zij hielden in verband met het millenniumprobleem de computers in de gaten. De appa ratuur was vonraf uitvoerig ge test; er deden zich geen proble men voor. „Maandag zijn onder meer alle leidingen nog eens ge controleerd en doorgespoeld", verklaart assistent-projectlei der van KMW E. Sonke. „We verwachten dinsdag geen pro blemen met de herstart van het boorprocesWe gaan weer volop aan het boren." Voor de haperende rubberen sluitingen rond de sluitstenen van de tunnelringen is inmid dels een oplossing gevonden. „Voor de kerst hebben we iets bedacht, maar daarna is er niet meer gewerkt. We gaan het nu op een andere manier uitvoeren, en denken het onder de knie te hebben. Maar dat kunnen we pas zien als we weer boren", al dus Sonke. De kinderen vertellen dat Sinterklaas niet bestaat. Het ivas het enige goede vbome- men van dit Vlissingse echt paar. De tweeling is al acht jaar en langer wachten von den de ouders niet gewenst. Om de emoties te beperken werd er voor gekozen het wa re verhaal omtrent Sinter klaas ver voor december te vertellen. En zo werd het een nieuwjaarsdag die de kinde ren zich nog lang zullen heu gen. De dochter hoorde het allemaal met een beschaamd rood hoofd aan. Zoonlief rea geerde teleurgesteld dat de goedheiligman niet bestond. Dat z'n baard niet echt was en dat Sinterklaas niet in Spanje maar een straat ver derop woonde, daar kon hij nog wel mee leven. Maar dat al die cadeaus doorzijn eigen ouders waren uitgezocht, dat zat hem echt hoog. Hij beet zijn moeder toe: „Dus jij kocht altijd die rotsokken voor ons." Flexibeler Als deze reorganisatie is afge rond, kan EPZ concurreren met de andere Europese stroompro- ducenten, voorspelde Van Mee- 1 gen. Al voegde hij eraan toe dat het bedrijf er met een goedkope- re productie alleen niet is. „We moeten ook flexibeler worden in het inzetten van onze centrales en het gebruik van verschillen de grondstoffen „Als de vraag naar stroom het j grootst is, moeten wij al onze centrales kunnen inzetten. Als de vraag laag is, moeten we al- 1 leen de goedkoopst produceren- j de centrales laten werken, zoals de kerncentrale Borssele. En we moeten beter gebmik maken ZIERIKZEE - Een Harley Da- vidson-motorfiets is in de nacht van zondag op maandag gesto len in de Sint Lievensstraat in Zierikzee. De motor, type chopper, van de 32-jarige eigenaar stond op slot. i De politie heeft de dagwaarde niet bekendgemaakt. door Esme Soesman THOLEN - Rond het middaguur oogde het stadje Tholen maandag aanmerkelijk schoner dan aan het begin van de ochtend. De blusgroep Tholen zette, samen met het Haltbureau Oosterschel- deregio, twaalf jongeren aan het werk om vuurwerkresten op te ruimen. Het wordt zo langzamerhand een bekend beeld. Rond de jaarwisse ling zijn in verschillende plaatsen jongeren in de weer om straten schoon te vegen. Dat gaat niet ge heel vrijwillig. Het gaat om jeugd die ofwel te vroeg is begonnen met het afsteken van vuurwerk ofwel betrapt is op het afsteken van illegaal spul. Bij de kazerne in Tholen-stad stonden maandagmorgen om acht uur twaalf jongens op de stoep. Na een uurtje voorlichting door een medewerker van het Haltbureau werden de jongeren aan het vegen gezet. Al in de mid dag meldde brandweercomman dant J. de Feijter dat er enkele honderden kilo's afval waren op geruimd. Gemeentewerken maakte zaterdag overigens al korte metten met de vuur werkresten die in de winkelstra ten van de stad lagen verspreid. De jongeren moesten het te vroeg afsteken van (illegaal) vuurwerk bekopen met onder meer het schoonmaken van brandweermaterieel. foto Dirk-Jan Gjeltema Vier van de twaalf Thoolse Halt jongeren kregen vier uur straf, zes kregen zes uur en twee van de ge straften kregen, omdat ze op het bezit van illegaal vuurwerk wa ren betrapt, een hele dag toebe deeld. Traditiegetrouw neemt de blusgroep Tholen de gestrafte jeugd uit de eigen gemeente op sleeptouw. Als het Haltbureau veel mensen aanmeldt, zoals bij voorbeeld vorig jaar het geval was, komt ook de blusgroep Sint- Maartensdijk in actie. Minder Het aantal Halt-straffen is dit jaar echter minder dan vorig jaar. Volgens Halt-coördinator S. de Koeijer zijn deze winter in de Oosterschelderegio dertig jonge ren opgepakt tijdens de vuur werkactie; vorig jaar waren dat er 76. Tien zijn nog voor de jaarwis seling gestraft. Vandaag, dins dag, wordt in Goes de rest van de Halt jongeren aan het werk gezet. Dat zijn er. doordat de groep met nog wat daders van brandstich ting is aangevuld, achttien. Deze jongeren gaan eveneens met be zems aan de slag in het centrum van Goes. Ook staat het wassen en oppoetsen van het wagenpark van de brandweer Goes op het programma. De vogels in hun oliekleed. moeten de vogels nog Een 'patiënt' vlak nadat hij in de wasmachine met tweehonderd foto's Lex de Meester liter water is afgespoeld. Nadat ze helemaal zijn schoongemaakt, een tijdje bijkomen. door Martine Bruynooge MIDDELBURG - Een tiental schoonge wassen vogels dartelt maandag rond in het buitenbassin van het vogel- en egelop vangcentrum De Mikke. Vrijwilligster Manon van Rossum (13) is druk bezig de vogels één voor één te badderen. „Je ziet echt het verschil, hè. Kijk: zijn halsje is nog donkerbruin, maar zijn borst wordt al witter." In het Middelburgse centrum heerst top drukte door de opvang van honderden vo gels uit Frankrijk. De vogels zijn be smeurd met olie afkomstig uit de Maltese tanker Erika die twee weken geleden is vergaan. Bijna dertigduizend vogels zijn hierdoor getroffen. Het schoonmaken van de vogels is afgelopen weekeinde begon nen, De dieren moeten eerst een week bij komen van de stress en de reis. „Je wilt ze zo graag helpen", zegt beheerster Coby Louwerse. „Het liefst zette ik de tobbes met sop al klaar. Maar dat gaat niet." Nadat de vogels wat op krachten zijn ge komen, krijgen ze een voorwasje. Na de 'handwas' gaan de vogels in een wasma chine. Met vastgebonden vleugels en po ten spoelen ze in ruim tweehonderd liter warm water schoon. „Dit is het eerste sei zoen dat we met de wasmachine werken. Het is meteen stormloop bij de wasseret te!", zegt Louwerse. Wat bibberig komen de vogels bij. Dan krijgen ze een heuse vismaaltijd. Na de wasbeurt mogen de vogels nog zes tot acht weken aansterken. Daarna worden ze midden op zee losgelaten. Jaarlijks komen er gemiddeld 150 be smeurde vogels aan bij het asiel. Dit sei zoen zijn er sinds tweede kerstdag al 580 vogels bij De Mikke gearriveerd. „Ik heb oud en nieuw wat bedrukt gevierd", zegt Coby Louwerse. „De Mikke begint deze eeuw met een hoop ellende. De vogels hebben veel zorg nodig. En dat geeft fi nanciële zorgen." Wat dat betreft kijkt ze liever niet te ver vooruit. In het centrum zijn inmiddels meer dan driehonderd vogels bezweken. Vooral de laatst gearriveerde vogels blijken zwak. Louwerse laat onderzoeken wat de oor zaak is van de sterfte. „In Frankrijk ont stond na verloop van tijd een chaos aan de kust. Niet alle vogels konden verantwoor de opvang krijgen. Veel vogels werden op elkaar gestapeld en op stro vervoerd. Dat stro is een grote doorgever van infectie ziekten." Gescheiden Waarschijnlijk zijn deze vogels getroffen door een schimmelinfectie, die de organen aantast en een langzame dood veroor zaakt. Louwerse vreest niet dat andere vogels in het asiel besmet raken. „Geluk kig zijn de ladingen vogels gescheiden op gevangen." Het behandelen van de vogels is voor Lou werse en de dertig vrijwilligers een enor me klus. „Maar als wij mensen ellende veroorzaken voor de vogels, moeten we het ook oplossen. Het opvangen van de vo gels is natuurlijk een druppel op de gloei ende plaat. Maar de zee bestaat uit vele druppels die samen het water vormen. Zo denk ik ook over de vogels. Elke vogel is er een." door Willem van Dam BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland verkeert nog in onzekerheid of er een Eu ropese subsidie beschikbaar komt voor de aanleg van een los wal bij de vluchthaven in Brui nisse. Het gaat om een bedrag van ongeveer 2,5 miljoen gul den. Wethouder G. J. van de Velde- de Wilde, onder meer belast met de portefeuille havenzaken, had er op gerekend dat nog voor het verstrijken van het jaar 1999 duidelijk zou zijn of de subsidie wordt verstrekt. Maandag was er echter nog steeds geen bericht uit Brussel binnengekomen. Desondanks gaat Van de Velde er vanuit, dat Schouwen-Dui veland het benodigde geld krijgt. „Ik heb geen geluiden op gevangen dat het niet goed zou zitten." De plannen om in Bruinisse een loswal aan te leggen houden verband met de voorgenomen herinrichting van de vluchtha ven. Die wordt aangepast om een deel van de Bruinisser vis sersvloot straks een nieuwe lig plaats te kunnen bieden. De huidige vissershaven is te krap geworden voor de mosselkot- ters. De herinrichting van de vlucht haven kost 3,5 miljoen gulden. Een deel (1,3 miljoen) van die kosten wordt met Europees geld gefinancierd. Bij de vluchthaven wordt ook een bedrijventerrein aangelegd, Daarmee is een investering van rond de zes miljoen gulden ge moeid. Aanvankelijk werd af gezien van plannen om er ook nog eens een loswal aan te leg gen. Daarvoor ontbrak het geld. Die plannen werden weer uit de ijskast gehaald, toen in oktober vorig jaar bleek dat Schouwen- Duiveland ook voor dat project mogelijk een aanzienlijke Euro pese subsidie kon krijgen. Recent verklaarde wethouder Van de Velde tijdens een verga dering van de dorpsraad in Bruinisse dat uiterlijk eind 1999 helder moest zijn of de EU-sub- sidie inderdaad afkomt. Indien de subsidie uitblijft, is het vrij wel zeker dat de loswalplannen in elk geval de eerstkomende ja ren niet worden verwezenlijkt. „Dan is het einde oefening en zijn alle inspanningen tever geefs geweest", zei de wethou der half november. Vertraging De termijn is inmiddels verstre ken, maar op het gemeentehuis is tot dusver niets vernomen. Naar de oorzaak daarvan kan Van de Velde slechts gissen: óf er is vertraging ontstaan in de be sluitvorming óf de brief met het verlossende woord is nog onder weg. Vooralsnog heeft zij geen reden om aan te nemen dat Schouwen-Duiveland naast de begeerde miljoenensubsidie grijpt. „Ik blijf positief ge stemd." De aanleg van de loskade kost een kleine vijf miljoen gulden. De wethouder meent dat de ka de van groot belang is voor Brui nisse. Volgens Van de Velde zullen de loswal en het nieuwe bedrijventerrein voor meer werkgelegenheid in het vissers dorp zorgen. Een aantal inwo ners van Bruinisse twijfelt daaraan. Bovendien vrezen om wonenden van de vluchthaven dat de loswal veel stof- en ge luidsoverlast teweeg zal bren gen. doorMaurits Sep BORSSELE - Stroomprodu- cent EPZ heeft in 1999 2,5 mil jard kilowattuur elektriciteit minder geproduceerd dan in 1998. De oorzaak is de liberali sering van de energiemarkt, waardoor meer stroom is geïm porteerd. Directeur H. van Mee- gen verwacht dat de productie dit jaar verder afneemt. Van Meegen zei dat maandag in zijn nieuwjaarstoespraak in Borssele. Het vrijmaken van de energiemarkt leidt tot lagere prijzen. Klanten kunnen zelf bepalen bij wie zij hun elektrici teit kopen en dus moeten de stroomproducenten goedkoper gaan werken. EPZ zit midden in een reorgani satie die aan het eind van dit jaar tot een kostenbesparing van honderd miljoen gulden per jaar moet leiden. Volgens Van Meegen is de helft daarvan in middels gerealiseerd. De reor ganisatie gaat ten koste van ruim vierhonderd arbeidsplaat sen op de centrales in Borssele, Geertruidenberg, Maasbracht en op het hoofdkantoor in Eind hoven. Ruim tweehonderd men- sen zijn afgelopen jaar vroeger gestopt met werken of zijn bij een ander bedrijf aan de slag ge gaan. van onze brandstoffen. Als ko len goedkoper zijn dan gas, moeten we op kolen overscha kelen", legde Van Meegen uit. EPZ gaat er nog steeds vanuit dat de kerncentrale Borssele na 2003 openblijft. Zowel Van Meegen als directeur J. Bongers van de kerncentrale denken dat minister A Jorritsma van Eco nomische Zaken overtuigd kan worden van het belang van de kerncentrale voor de energie productie in Nederland. De mi nister en de energiesector voe ren hierover nog overleg in het kader van de Klimaatnota. Emoties Van Meegen maakte zich weder om boos over de houding van de overheid ten aanzien van kern energie. „Een dogmatisch nee tegen kernenergie past niet bij een overheid die serieus werk wil maken van het klimaatbe leid. Je kunt niet zomaar op ba sis van emoties een streep zetten door de kerncentrale Borssele, terwijl die zo belangrijk is voor het terugdringen van de CO,- uitstoot."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29