Rotterdams aanzoek valt goed Voor Joop Frohwein betekent verval altijd een nieuw begin Scoop haakt in op textieljaar 2000 zeeland dinsdag 4 januari 2000 14 Studenten Orkest speelt in Middelburg kunst cultuur Geen mooier mens dan een tevreden mens 99 C#j ROC Westerschelde luidt de noodklok Zeeland Seaports en Moerdijk positief over nauwere samenwerking door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Ne derlands Studenten Orkest (NSO) doet in het kader van zijn Tournee 2000 op 22 janu ari de Concertzaal in Middel burg aan. Op het programma staat werk van de Russische componisten Rachmaninov en Stravinsky en een speciaal voor het orkest geschreven compositie van Caroline Ber kenbosch. Sinds de oprichting in 1952 wordt het NSO elk jaar op nieuw samengesteld uit stu denten van Nederlandse uni versiteiten en instellingen voor hoger beroeps onder wijs die muziek als hobby be oefenen. Door het enthousi asme van de studenten en de goede muzikale leiding ont staat een orkest van een ni veau dat vergelijkbaar is met dat van de regionale beroeps orkesten. Voor de vierde keer zal diri gent Roland Kieft het orkest leiden. Hij heeft onder meer ervaring opgedaan bij het Residentie Orkest, het Rot terdams Philharmonisch Or kest, Het Nederlands Phil harmonisch Orkest en het Concertgebouw Kameror kest. Monument Het NSO reist in de loop van januari langs elf grote con certpodia in Nederland. Het programma opent met Mo nument 11, een compositie van Berkenbosch die speci aal voor deze tournee in opdracht van het NSO is geschreven. Berkenbosch (1968) schrijft sinds 1997 muziek voor symfonieorkes ten. Al haar stukken dragen de titel Monument. Ze ziet ze als persoonlijke gedenkte kens. Monument 11 is geschreven voor bijna dezelfde bezetting door Mieke van der Jaqt Vandaag is het donderdag, staat er in grote letters bo ven het bed. Vanuit haar stoel bij het raam kan Jacomina Kos- ten-Koster het goed lezen. De zusters van het Gasthuis in Goes slaan elke ochtend het blaadje om en dat is maar goed ook. Zelf kan ze zich er namelijk niet meer zo geweldig druk om ma ken welke dag het is. Maar het is natuurlijk wel handig om te we ten hoe laat je naar beneden moet voor het eten. Voor andermans oog onder scheiden de dagen van mevrouw Kosten zich niet. Ze zit in haar stoel, kaai'srecht, glimlachend en mooi. Ze heeft zicht uit het raam, op de kleurentelevisie en op het keukentje maar vooral op de 99 jaren die ze in de vorige eeuw heeft geleefd. Het bezoek kan een klein beetje meekijken, aan de hand van de foto's aan de muur: de trouwfoto's van haar kinderen, portretten van twee kleinzoons, een uitvergrote an sicht van de Kureweg in Katten- dijke en zij en haar man, samen in een lijstje. Van toen ze vijftig jaar getrouwd waren. Haar eigen trouwfoto ontbreekt wantin 1932 had je dat nog niet; zeker niet als je geen centen had. Maar de doek en de beuk, die ze maakte voor haar trouwen, van een prachtig lapje jacquard-zij met ingeweven bloemen, heeft ze altijd zuinig bewaard. Voor de foto heeft ze ze aangetrok ken; haar gouwen stikken, haar goeie kralen en haar mooiste zwarte schort ook. Met veel moeite en hulp van haar schoon dochter, die de zondagse kap, nog door mevrouw Kosten zelf geplooid en gesteven, zorgvuli dig thuis bewaart. En wat is nu de belangrijkst* verworvenheid van de eeuv; voor de vrouw die in het prilst* begin ervan in Baarland werd geboren? Niet de wasmachine, niet het pokken-vaccin en zekei niet de televisie, al zet ze dit weieens aan om naar het Gast huisprogramma te kijken. Nee, het is de vriendin met wie ze ging fietsen, sinds ze samen in dienstbetrekking kwamen bi; Kakebeeke in Goes. Het is de man van haar leven, die ze op één van die tochtjes in Katten- dijke tegenkwam. De landar beider met wie ze een leven van' keihard werken, op het land en in de huishouding bij een ander deelde. Het zijn de kinderen, die op Kattendijke opgroeiden en goed terecht kwamen. De klein zoons voor wie hetzelfde geldt. En natuurlijk het Gasthuis, waar ze zich met haar man, 26 jaar geleden, meteen thuisvoel- de. Over de armoede, de oorlog, het verlies van haar man, de gebrol ken heup, zul je mevrouw Kosten niet horen. Aan de bin nenkant van haar ogen is alles! positief. Geen beter leven dar een eenvoudig leven. Geert mooier mens dan een tevreden! mens. Dit is de eerste aflevering van een honderddelige serie oven Zeeuwen die in de loop van hei jaar door kunstenaars zullen ivorden geportretteerd. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) heeft in het kader van Textiel 2000 vier kunstenaars de op dracht verstrekt een tafelkleed te ontwerpen. De Zeeuwse kun stenaars Arie Berkulin en Anne- Marie van Sprang en LAM de Wolf uit Amstelveen en Peter Klashorst uit Amsterdam pre senteren hun tafelkleed vanaf Jacomina Kosten-Koster. foto Lex de Meester door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde in Terneuzen luidde maandagavond tijdens de traditionele nieuwjaarsre cepties in Zeeuws-Vlaanderen de alarmbel. Groepjes medewerkers van de diverse ROC-werkloosheids- projecten togen naar de diverse gemeentehuizen om aandacht te vragen voor de financiële ma laise waarin de projecten sinds kort verkeren. Alle gemeenten kregen een symbolische 'nood klok' aangeboden. „Het is nu vijf voor twaalf voor veel deelnemers", verklaarden de leden van het onlangs opge richte actiecomité ESF en het college van bestuur van het ROC. „Zo'n vijfhonderd deelne mers staan in het jaar 2000 op straat. Het betreft hier stukvoor Auto van de dijk GOES - Op cle Kattendijksedijk even buiten Goes is maandag ochtend rond tien uur een 39-ja- rige automobiliste in een slip geraakt en van de dijk gereden. Er was alleen materiële schade. Drankrijder KRABBENDIJKE - Op de Oude Rijksweg ter hoogte van Krab- bendijke is in de nacht van zon dag op maandag een 43-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal aangehouden. De man bleek bijna drie keer zoveel te hebben gedronken als toege staan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en zal zich binnenkort voor de rechter moeten verant woorden. stuk cursisten voor wie een plaats in één van onze projecten de laatste strohalm is." Met de actie deden ze een beroep op de Zeeuws-Vlaamse gemeenten, die donderdag 6 januari overleg voeren over de problematiek van de projecten. Het comité zal de volgende week nog vaker van zich laten horen middels de zogenaamde 'vijf voor twaalf-acties'. Maandag 10 januari valt het onderwijs in het ROC om vijf voor twaalf tij delijk stil voor een 'plenaireper- soneelsvergadering'. De dag daarop meldt het voltallige per soneel van de werklozenprojec- ten - ruim vijftig man - zich op hetzelfde tijdstip bij Arbeids voorziening om zich in te schrij ven als werkzoekende. Woens dag bezetten de werk- en deelnemers de computerruimte in het ROC en wordt 'iedereen die in Den Haag maar iets te zeggen heeft' vanaf vijf voor twaalf bestookt met e-mail- noodkreten. Noodgreep De toekomst van de Zeeuws- Vlaamse werklozenprojecten hangt aan een zijden draadje sinds bekend werd dat de Euro pese subsidies per ingang van het jaar 2000 worden stopgezet. Door een noodgreep van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten is het PIBWL-p.roject (Project In tensieve Begeleiding Langdurig Werklozen) in elk geval voor ja nuari gered. Deze maand ge bruiken de gemeenteraden om te beslissen of ze de begrote ge meentelijke bijdragen voor de projecten - zo'n veertig procent van het totale budget - willen aanwenden om de werkprojec ten de eerstkomende zes maan den te behoeden voor de onder gang. als nodig is voor het uitvoe ren van De Vuurvogel van Igor Stravinsky. Dat is de compositie die het NSO na de pauze uitvoert. Het is een muziekstuk voor ballet dat, op basis van oude Russische sagen, het verhaal vertelt van de jonge prins Ivan die in een tovertuin op zoek gaat naar een vuurvogel. Solist Eerst is voor de pauze nog een stuk van een andere Rus aan de beurt: het derde pia noconcert van Sergei Rach- maninov. Vanuit een simpele openingsmelodie op piano ontwikkelt die compositie zich tot een groots laat-ro- mantisch orkeststuk. Solist is pianist Bas Verheijden. De opbrengst van de tournee gaat deels naar de Stichting UAF voor studenten op de vlucht en naar gehandicapte studenten. Concert: Nederlands Studenten Orkest, Concertzaal Middel burg, zaterdag 22 januari, 20 uur. Dirigent Roland Kieft van het Nederlands Studenten Orkest. Bedrijvigheid in de haven van Terneuzen. door Alexander Bakker ROTTERDAM - De havens van Moerdijk en Zeeland zijn posi tief over een nog nauwere sa menwerking met het gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam. Als het aan Rotterdam ligt wor den de havens in Zuidwest-Ne derland nog voor de komende zomer onder één noemer ge bracht. Directeur J. Philippen van ha venschap Zeeland Seaports is al zeer te spreken over de bestaan de samenwerking in de Exploi tatiemaatschappij Schelde Maas (EMS) en voorziet mini maal een 'EMS-plus'. Directeur N. van der Pool van havenschap Moerdijk is positief en spreekt van 'een goede grondslag'. Rotterdam heeft in 1994 samen met Vlissingen de Exploitatie maatschappij Schelde Maas (ESM) opgericht, waarin beide voor vijftig procent participe ren. ESM is vooral bedoeld voor de ontwikkeling van de hon derdveertig hectare grote Scal- diahaven in Vlissingen-Oost, waar vooral stukgoed en neo- bulk moeten worden overgesla gen. Aanleg van de Scaldia-ha- ven heeft de afgelopen jaren tweehonderd miljoen gulden gekost. Het Rijk heeft daaraan dertig miljoen gulden bijgedra gen. Vorig jaar is de eerste grote klant gecontracteerd, Verbrug- ge Terminals. Binnen EMS zorgt Rotterdam voor de marketing en de uitgifte van terreinen. Vlissingen is verantwoordelijk voor het beheer. Hessenatie Eind vorig jaar heeft Vlissingen een contract getekend met de Antwerpse containerstuwa door Hessenatie voor de exploi tatie van de nieuwe Wester schelde Container Terminal, die door Zeeland Seeports en ESM is ontwikkeld. De terminal krijgt een capaciteit van 1,5 mil joen containers. ESM neemt de foto Charles Strijd helft van de aanlegkosten, die in totaal ruim één miljard gulden bedragen, voor haar rekening. Goede zet Directeur Philippen van Zee land Seaports is goed te spreken over de bestaande samenwer king met Rotterdam. „EMS be valt uitstekend. Het is een goede zet geweest. Meer samenwer king tussen havens is noodzake lijk, want ook onze klanten bun delen de krachten. Tegenover die machtconcentratie moeten we als havens ook iets stellen. EMS is commercieel gezien een heel bijzondere samenwerking. Het is nog nergens anders ver toond dat havens zo samenwer ken." Over waar gesprekken over na dere samenwerking tussen ha vens in Zuidwest-Nederland toe moet leiden wil Philippen zich niet uitlaten. „We praten op basis van gemeenschappelijke belangen. Waar we uitkomen, wordt voor een deel bepaald door het politieke bestuur, dat uiteindelijk toch plaatselijke autonomie moet gaan inleve ren." Philippens baas, havenschaps voorzitter en gedeputeerde voor economie D. Bruinooge (PvdA)' zei zaterdag in de PZC al dat hij die autonomie wil houden om dat de havens tevens de ontwik kelingsmaatschappij voor Zee land zijn. Hij is wel voor meer samenwerking, maar wil (nog) niet horen van een fusie. Philippen vindt het een goede zaak dat nauwere samenwer king vooralsnog beperkt blijft tussen de havens in Zuidwest- Nederland. „We moeten het proces niet moeilijker maken dan het al is", verduidelij kt hij. Havengelden De Rotterdamse samenwerking met het industrie- en haven schap Moerdijk dateert van ruim 25 jaar geleden en bestond destijds uit nautische, techni sche en commerciële ondersteu ning. Op dit moment wordt slechts samengewerkt op het gebied van havengelden. Een ruim tien jaar geleden gesloten commercieel convenant heeft Moerdijk niet echt geholpen. „Een nauwere samenwerking moet, als het aan mij ligt, leiden tot een gemeenschappelijk zee- ha venbeleid", zegt directeur Van der Pool van het haven schap Moerdijk. „Het gaat daarbij dan vooral om een ge meenschappelijke aanpak van het ruimtegebrek en van logis tieke knelpunten. Ook moet worden gedacht aan een duur zame ontwikkeling van nieuwe havengebieden." Alle beschikbare grond in het havenschap Moerdijk, 1.190 hectare, is inmiddels vergeven. Wel wordt nog geprobeerd nieu we bedrijven onder te brengen op terreinen van bestaande con cerns die vooralsnog ruimte over hebben. Moerdijk hoopt op korte termijn een onderzoek te starten naar de mogelijkheden om in het gebied Moerdijkse Hoek, ingeklemd tussen de rijkswegen Al6 en Al7, nog eens ongeveer duizend hectare te annexeren. Hier zou ongeveer netto vijfhonderd hectare ge schikt gemaakt kunnen worden als bedrijfsterrein. Holding Over de vorm waarin de samen werking tussen de havens in Zuidwest-Nederland zijn be slag moet krijgen is nog niet veel duidelijk. De Rotterdamse bur gemeester I. Opstelten sprak in zijn oudejaarsrede voor de Rot terdamse Havenvereniging over een holding-constructie. Het Rotterdamse Havenbedrijf en het havenschap Moerdijk be schikken beide over een naam loze vennootschap waarin alle commerciële activiteiten zijn ondergebracht. Het üjkt Moer dijk-directeur Van der Pool 'zinnig' om van daaruit deel te nemen in 'iets Zuidwest-Neder lands'. 11 februari in de loggia van het provinciehuis in Middelburg. Elk tafelkleed wordt geprodu ceerd in een oplage van 35 stuks. Het jaar 2000 is door het Neder lands Textielmuseum in Tilburg uitgeroepen tot textieljaar. In Zeeland heeft de stichting Scoop daarop ingehaakt met de vervaardiging van een leskist voor het onderwijs. Daarin wor den ook de tafelkleden opgeno men.We vonden het leuk om op het textielj aar in te haken", zegt directeur Mieke Con ij n van de SKZ. „Vooral het idee dat kun stenaars zich daardoor met een andere discipline kunnen bezig houden. Alleen LAM de Wolf is een textielkunstenares. Peter Klashorst is een schilder, Arie Berkulin maakt groot monu mentaal, ruimtelijk werk en Anne-Marie van Sprang zee- drukken en klein ruimtelijk werk. Nu kunnen ze zich eens op een ander genre richten." De tafelkleden van Berkulin en Klashorst worden zeefdrukken, Van Sprang en De Wolf hebben gekozen voor damast, wat wil zeggen dat van hen een patroon wordt ingeweven. Ze maken daarbij gebruik van de machi nes van het Textielmuseum. Vanaf 11 februari zijn de tafel kleden te zien in de loggia van het provinciehuis. Daarna wor den ze tentoongesteld in het ge meentehuis van Terneuzen, sa men met ander werk van de vier kunstenaars. De tafelkleden worden ook nog geëxposeerd in de Vierschaar van het voormalig stadhuis van Zierikzee. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse kunstenaar Joop Frohwein heeft zich vijfentwin tig jaar lang toegelegd op het maken van grafiek, totdat hij gegrepen werd door de schilder kunst. Sinds twee jaar schildert hij als een bezetene, twaalf uur per dag. Na enkele exposities in Antwerpen toont hij zijn werk in februari voor het eerst in Zee land, bij Galerie T in Middel- buig. Er valt geen link te ontdekken tussen zijn keramiek en zijn schilderijen, aldus Frohwein. In zekere zin heeft hij beide disci plines altijd gelijktijdig beoe fend. „Ik heb een grafische op leiding genoten in Den Haag en ben altijd blijven tekenen. Maar pas de laatste jaren komt dat echt tot uiting in schilderijen. Langzamerhand was het teke nen steeds meer toegenomen. Tot het echt tijd was voor iets nieuws. Toen ben ik fulltime gaan schilderen." Magisch Frohwein is een fijnschilder. Zijn uiterst precies geschilderde voorstellingen herinneren enigszins aan het magisch rea lisme van Carel Willink en Sal vador Dali, maar de Middel burgse schilder benadrukt dat hun invloed zich vooral doet gelden op het gebied van de techniek. Zijn voorstellingen noemt hij gedachten! andschap pen, ze vormen zich bijna auto matisch zo in zijn hoofd. „Ik borduur niet voort op de stijl van iemand anders. Als ik ga schilderen, komt dit eruit. Dit is de stijl die bij mij hoort. Ik zou beslist niets willen kopiëren." Frohweins schilderijen zijn licht van kleur. Hij gebruikt vaak motieven uit de oudheid - ruïnes van tempels, zuilen, standbeelden en mythologische figuren. Die worden neerge- het verval de ultieme schoon heid heeft aangetast van een cultuur uit het verleden. Uitein delijk vervalt een tempel weer tot zand. Maar daaruit ontstaan weer nieuwe dingen. Het verle den draagt iets nieuws in zich. Ik denk wel eens dat mijn schil derkunst de weerslag is van een midlife crisis. Ik kijk terug op mijn leven en moet een nieuw begin maken. Zo kijk ik op mijn schilderijen ook terug, maar met het vizier op de toekomst." Frohwein heeft zijn atelier ver plaatst van de bovenverdieping van zijn Middelburgse woning, waar hij volop de ruimte had, naar zijn huiskamer. Dat stelt hem in staat constant bezig te zijn, desnoods met de televisie aan. „Gestoord word ik niet, want als mensen zien dat ik de tl-buizen aan heb, weten ze dat ik a an het werk ben. Ik heb nooit een apart atelier willen hebben. Een combinatie van woon- en werkplek is voor mij ideaal. An ders heb ik op weg naar mijn atelier steeds het idee dat ik naar mijn werk ga. Nu kan ik hele dagen blijven doorwerken. Leven is voor mij schilderen." Door zoveel uren in zijn kunst te stoppen, is de productie van Frohwein hoog. Hij hoopt dit jaar op een aantal plekken in Zeeland te exposeren, te begin nen in februari in Galerie T. Ui teraard. wil hij zijn werk ook verkopen, maar daar is het hem niet om begonnen. „Er zijn wei nig galeries die dit soort schilde rij en exposeren. Dus wat dat be treft heb ik geen enkel zakelijk vooruitzicht. Als ik werk, denk ik ook nooit aan de verkoop baarheid. Dan zou het schilde ren niet lukken. Veel van mijn werk wil ik niet eens verkopen. Daar zit zoveel van mezelf in, dat ik dat nooit kwijt wil." Zondag 6 februari begint in Galerie T een expositie van Joop Frohwein. De kunstenaar is bij de opening aan wezig. Eén van de werken van Joop Frohwein. plant in een vreemd, verlaten landschap. Ze lijken op het doek te zweven, Frohwein heeft op geen enkele manier geprobeerd ze in het landschap in te passen. „Het is alsof een grote hand ze ergens heeft neergezet waar ze niet horen", bevestigt hij. „Dat is bewust. Doordat de gebou wen en de mensen niet in over eenstemming zijn met het land schap waarin ze zijn geplaatst, ontstaat een vervreemdend ef fect. Dat heeft denk ik alles te maken met mijn visie op het le ven. Ik geloof dat de meeste din gen niet zijn wat ze lijken te zijn." Verval De herinnering en het verleden zijn belangrijke thema's in het werk van Frohwein. Hij schil dert dingen die zijn vervallen, die verloren zijn gegaan. Toch is zijn werk niet pessimistisch. „Bij mij betekent verval altijd een nieuw begin. Ik schilder hoe Samenwerking havens in Zuidwest-Nederland totale oppervlakte oppervlakte bedrijfsterreinen oppervlakte water aantal zeeschepen per jaar totale overslag per jaar directe werk- gelegenheid 10.500 ha 4.800 ha 3.500 ha 29.551 303,9 miljoen ton 60.374 totale oppervlakte oppervlakte bedrijfsterreinen oppervlakte water aantal zeeschepen per jaar totale overslag per jaar directe werkgelegenheid 2.043 ha 81 ha 199 ha 2.058 10,9 miljoen ton 6.825 arbeidsplaatsen cijfers per 1-1-1999 totale oppervlakte oppervlakte bedrijfsterreinen oppervlakte water aantal zeeschepen per jaar totale overslag per jaar directe werkgelegenheid 2.359 ha 496 ha 448 ha 3.454 14,5 miljoen ton 6.229 arbeidsplaatsen totale oppervlakte oppervlakte bedrijfsterreinen oppervlakte water aantal zeeschepen per jaar totale overslag per jaar directe werkgelegenheid 1.190 ha 600 ha 1.451 4 miljoen ton 7.000 arbeidsplaatsen 2.600 ha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 24