Steekpartij komt hard aan bij NS EINDEJAARSSHOW T7M 9 JANUARI eukenh Politiekorpsen vragen om meer bevoegdheden Opstandige militie doet Libanon terugdenken aan burgeroorlog De roep van Grozny klinkt in Beiroet Millenniumvirus blijft bedrijfsleven bespaard UITVERKOOP DELSCHER Rotterdam 9 januari geopend Zinloos geweld is grootste zorg Nederlanders Boenbeurt voor olieslachtoffer 4 WEKEN VOOR Britten in Kosovo slecht uitgerust Zeeland groeit gestaag Volleyballers beginnen met zege Conducteur buiten levensgevaar van onze redactie binnenland UTRECHT - Onder het NS-personeel is grote commotie ontstaan nadat een 46-jarige conducteur van de Nederlandse Spoorwegen gistermid dag is neergestoken door een zwartrijder op het tra ject Den Haag-Utrecht. De NS en de bonden pra ten morgen over veilig heidsmaatregelen. De conducteur raakte gewond in het bovenbeen en de buik streek, maar is buiten levensge vaar. Het incident komt op een mo ment dat vakbonden en NS met elkaar in overleg zi j n over maat regelen tegen geweld in de trei nen. Vorige maand werden twee NS-mede werkers door een groep van vijf jongeren mishan deld toen ze een zwartrijder be trapten. Een paar dagen later brak een wilde treinstaking uit tegen de agressie in de trein. Woordvoerders van de vakbon den en NS-personeel reageer den gisteren emotioneel. Het in cident deed zich voor in de trein die om 12.36 uur in Den Haag vertrok. Rond één uur kwam de conducteur de kaartjes te con troleren. Een man kon zijn ver voersbewijs niet tonen. De con ducteur schreef een bekeuring uit, wat volgens ooggetuigen ge paard ging met verbaal geweld. Nadat de conducteur zijn ronde had afgemaakt en wilde terug keren naar het voorste deel van de trein, werd hij op het balkon opgewacht door de zwartrijder. Er volgde een vechtpartij waar bij de man de conducteur met een mes neerstak, vervolgens aan de noodrem trok en bij Har- melen uit de trein sprong. De politie, die was gealarmeerd door een treinpassagier met een GSM, zette onder meer een heli kopter en crossmotoren in om de man op te sporen. Na anderhalf uur pakte de politie de man op in het struikgewas op een indu strieterrein in Harmeien. Woordvoerder H. Albers van de Vereniging van Machinisten en Conducteurs (VVMC) hoopt niet dat het incident bij Harmeien voor de personeelsleden aanlei ding is weer te gaan staken. „We zijn aan het onderhandelen over een betere veiligheid op treinen en hopen daar binnenkort met de NS uit te komen." Volgens bestuurder L. Vlek van FNV Bondgenoten is het de vraag of de steekpartij had kun nen worden voorkomen als de veiligheidsmaatregelen waar over bonden en NS praten al waren ingevoerd. GPD/ANP van onze redactie DEN HAAG - Het bedrijfsleven heeft op de eerste werkdag van de nieuwe eeuw nauwelijks pro blemen ondervonden van het millenniumvirus. Bij productie bedrijven als Shell, Unilever en Heineken deden zich geen grote computerstoringen voor. Ook de Nederlandse Raad voor de Detailhandel kreeg geen en kele melding van winkels over om-egelmatigheden. De financiële markten bleven eveneens gevrijwaard van het virus. Het Millennium Platform kreeg gisteren slechts enkele meldingen van gevallen waarbij de millenniumbug een rol zou kunnen spelen. Toch leidde dit volgens een woordvoerder ner gens tot problemen. Het ging bijvoorbeeld om berekenings foutjes in computers en kassa's die het niet goed deden. De woordvoerder van het plat form wees erop dat bedrijven (Advertentie) rim. EXCLUSIEVE UW! MODESCHOENEN WIJ VERKOPEN "DE VORIGE EEUW" UIT 35% KORTING ÓF 2 HALEN 1 BETALEN DAMES/HEREN TIMBERLAND -25% OPRIL GROTE MARKT 1 GOES 0113-252400 Lange Vorststraat 12 Goes (Advertentie) Betaalbare kwaliteit Rotterdam: Woonboulevard, Stadionweg 37a, Tel. (010) 479 69 11 Vlaardingen: Gerard Burgerlaan 4, Tel. (010] 460 06 70 Numansdorp: Indusfrieslraal 2a, Tel. (0186) 65 32 44 Delft: Woonboulevard, Leeuwenstein 31Tel. (015) 285 57 77 Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. www.keukenhal.nl niet verplicht zijn problemen te melden en dat ze dit waar schijnlijk ook niet doen als de gevolgen voor de buitenwacht niet merkbaar zijn. Ook in het buitenland heeft het begin van het nieuwe millenni um nauwelijks tot computer problemen geleid. Het bleef bij enkele incidenten die eerder ko misch dan zorgwekkend waren. Zo was de eerste baby die in dit millennium in Denemarken werd geboren meteen honderd jaar oud. Toen een verpleegkun dige de gegevens van de pasge borene in de computer wilde in voeren, verscheen op het scherm het geboortejaar 1900. In de Italiaanse steden Napels en Venetië was de administratie van justitie overhoop gegooid door de millenniumbug: uitge zeten gevangenisstraffen wer den met honderd jaar verlengd. ANP (Advertentie) <^6°^ ZW 4 Regen Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind bij maxima van 8 graden. 243e jaargang no. 3 iinsdag 4 januari 2000 osse nummers 1,85 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De toename van zinloos geweld op straat is de grootste zorg van Nederlanders voor de komende tien jaar. Dit blijkt uit een gisteren gepresenteerde enquête door bureau Interview-NSS on der bijna zeshonderd Nederlanders. Het onderzoek is gehouden in opdracht van tv-programma Nova en persbureau ANP. De vrees voor 'meer zinloos geweld' wordt door 65 procent van de ondervraag den genoemd. Op de tweede plaats van de zorgen-rang- lijst komt 'afbraak van het milieu', wat door 35 procent is genoemd. Op de derde plaats (33 procent) staat de angst dat 'de kloof tussen arm en rijk groter wordt'. De toename van de aantallen asielzoekers wordt door dertig procent genoemd als een zorg. Minder grote problemen zijn de afnemen de kwaliteit van het onderwijs (21 pro cent), internationaal terrorisme (zestien procent), meer en langere files (vijftien procent) of supportersrellen (dertien pro cent). Weinig Nederlanders maken zich zorgen over het afnemen van de economi sche groei of de stijging van de hypotheek rente. Ondanks de zorgen over onder meer ge weld en milieu, hebben Nederlanders een groot vertrouwen in een goede toekomst. In de peiling sprak 86 procent dat vertrou wen uit; slechts zeven procent zei geen vertrouwen te hebben. Zeven procent had hierover geen mening. ANP zie ook pagina 3 MIDDELBURG - Een slachtoffer van de olieramp aan de Franse kust ondergaat in het Middelburgse opvangcentrum De Mikke het eerste deel van zijn behandeling. Met de tandenborstel worden kop en nek schoongeboend; vervolgens wacht een douche van tweehonderd liter water en tenslotte een vakantie van enkele weken om aan te sterken. De zeevogel is één van de honderden die zo worden opgelapt bij De Mikke. foto Lex de Meester pagina 13: Stormloop op de vogelwasserette Eerste van honderd bijzondere Zeeuwen pagina 14 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie moet meer bevoegdheden krij gen. Het is van belang dat het strafrechtelijk systeem snel wordt aangepast, zeker omdat daar nu draagvlak voor is. Dat zei de Amsterdamse korpschef J. Kuiper gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak. Volgens Kuiper moet de wetge ver niet langer uitgaan van 'uit sluitend welwillende, beschaaf de en de wet volgende burgers'. Als duidelijk voorbeeld van de noodzaak van wetsaanpassing ziet hij de recente inleveractie voor slag- en steekwapens. Die actie is onvoldoende omdat der gelijke wapens daarna weer kunnen worden aangeschaft. De politiechef sprak opnieuw zijn bezorgdheid uit over het verloop onder zijn personeel. Die zet verder door. Vorig jaar vertrokken 319 Amsterdamse agenten, 79 meer dan in 1998, vooral omdat het werk in de hoofdstad zwaar is en het leven duur. Kuiper maakt zich zorgen om de ervaring die zo verloren gaat. Hij wil extra geld uit Den Haag om een toelage van zes honderd gulden per maand te kunnen betalen. De Rotterdamse politie wil dat de overheid duidelijke keuzes maakt. Moet er meer veiligheid op straat komen, dan heeft dat gevolgen voor de inzet van poli tie bij bijvoorbeeld evenemen ten, benadrukte,korpschef B. Lutken in zijn nieuwjaarsbood schap. Lutken vroeg niet naar meer mensen of naar een her verdeling van de bestaande stei'kte. Net als zijn Amsterdamse colle ga pleit ook Lutken voor meer bevoegdheden. De acties in de Rotterdamse Millinxbuurt, waar de politie de wijk afsloot en massaal de aanwezigen fouilleerde, worden volgens hem terecht door de rechter ge toetst. De 'schokkende hoeveel heid' wapens die daarbij is aangetroffen, maakt echter dui delijk hoe belangrijk de discus sie over verruiming van de wet geving is, zei hij. Het korps in Zuid-Holland- Zuid sloot zich aan bij de Rot terdamse roep om duidelijk heid. Korpschef R Tieleman wees op de verantwoordelijk heid van gemeenten bij het inte grale veiligheidsbeleid. „De ge meenten moeten komen met programma's en budgetten die substantieel van invloed zijn op de veiligheidssituatie", meent Tieleman. Zijn korps had in 1999 onder meer te maken met de schietpartij in café Bacchus in Gorinchem en twee schiet partijen in de Dordtse pro bleemwijk Oud-Krispijn. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvangikde krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) perkwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Libanese politieagenten schieten op het gebouw waarin de aanvaller zich heeft verschanst. van onze redactie buitenland BEIROET - Een Palestijn heeft gisterochtend een mislukte aanslag gepleegd op de Russische ambassade in de Libanese hoofdstad Bei roet. De actie was kennelijk bedoeld als protest tegen de Russische veld tocht in Tsjetsjenië. Nadat de aanvaller door Libanese veiligheids troepen was doodgeschoten, werd in zijn zak een briefje gevonden waarop stond 'Ik wil als martelaar sterven voor Grozny' (de hoofd foto Joseph Barrak/EPA stad van Tsjetsjenië, red.). Het adres op het papiertje zou 'De roep van Grozny' hebben geluid. Volgens de Libanese politie vuurde de man drie antitankraketten op de ambassade af. Deze misten hun doel. De verdachte nam hier na een vrouw in gijzeling, toen hem duidelijk werd dat de politie hem op het spoor was. Hij verschanste zich met haar in een gebouw in de omgeving. Bij een vuurgevecht kwam zowel de aanvaller als een Libanese politieman om het leven. De vrouw werd ongedeerd bevrijd. AP/AFP De Nederlandse volleyballers zijn het olympisch kwalifica tietoernooi in het Poolse Katowice gisteren begonnen met een zege. Het was nog een overtuigende ook. Oranje versloeg in het openingsduel Tsjechië met 3-0. Het toernooi in Katowice is voor de olympisch kampioen van 1996 de laatste kans om zich te plaatsen voor de Spelen van Sydney T| O dit jaar. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21 van onze redactie buitenland TRIPOLI - Gevechten tussen het Libanese leger en twee- tot driehonderd gewapende soen nitische moslims hebben giste ren in het noorden van Libanon opnieuw vier militairen het le ven gekost. Volgens veiligheidsfunctiona rissen zijn bij de nu al ruim vier dagen durende gevechten in middels achttien personen om gekomen, onder wie tien mili tairen. Ook wordt het gezin van een militair gegijzeld De gevechten vormen de ern stigste botsing tussen het leger en een gewapende groep sinds het einde van de burgeroorlog van 1975-1990 en de ontmante ling van de milities die Libanon in die chaotische periode be heersten. Hinderlaag De strijd begon op oudejaars avond in Dinniyah, een dunbe volkt bergachtig gebied, 25 ki lometer ten oosten van de havenstad Tripoli. De rebellen legden een hinderlaag voor een legerpatrouille waarin vier mi litairen de dood vonden. Er wer den twee officieren ontvoerd, van wie er een later dood werd aangetroffen. Het leger zette daarop tanks, pantserwagens en drieduizend manschappen tegen de rebellen in. De guerrilla's overvielen gis teren bij dageraad de woning van een militair i n het dorp Kf ar Hebbou. De militair ontkwam, maar zijn gezinsleden werden ontvoerd. Om hoeveel mensen het gaat, werd niet gezegd. Bij latere gevechten vonden vier militairen, zeven rebellen en een burger de dood, twaalf burgers en acht militairen raakten ge wond, en ten minste 43 rebellen werden opgepakt. De strijders zouden lid zijn van de wahhabitische sekte al-Tak- fir wal Hijra, een afsplitsing van de groep Gama'a al-Islamiya. Het wahhabisme is een conser vatieve stroming binnen de is lam, waarvan de aanhangers hun uitleg van de koran strikt willen toepassen. Autoriteiten zeiden dat verscheidene rebel len gezocht worden wegens bomaanslagen die de afgelopen maanden op kerken in Tripoli zijn gepleegd. Onder de zwaar bewapende re bellen zouden zich ook zogehe ten Afghanen bevinden; Syriërs en extremistische Palestijnen. In kringen van fundamentalis ten in Tripoli wordt dat tegen gesproken. Weliswaar hebben verscheidene leden van de groep meegevochten in Afghanistan tegen Rusland, maar het gaat uitsluitend om Libanezen. AP/AFP De Britse militairen voor de vredesmacht voor Kos ovo, KFOR, waren bij hun intocht in de Servische provincie slecht bewa pend. Tevens deugde er weinig van hun communi- catie-apparatuur. Het Britse opperbevel mag blij zijn dat de Serviërs geen verzet boden, schrij ven twee topmilitairen in een gisteren uitgelekt rap port. De Zeeuwse bevolking blijft gestaag groeien. Dankzij een stijging met bijna twaalfhonderd zielen in 1999 heeft de pro vincie nu 371.171 inwoners. Bijna alle regio's noteerden een groei; alleen Zeeuws-Vlaanderen ging er per saldo in aantal inwoners op achteruit. In Zeeland kwamen er sinds 1899 ongeveer 160.000 mensen bij, in heel Nederland steeg de bevolking van vijf naar zestien miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1