Irian Jaya blijft deel Indonesië 1299 9- uitgerust op reis. GOED KOOF Ook Schauble onder druk .99 PZC 99 Londen zinspeelt op hogere straf bij verkeersdelicten Probleem bij onderzoek naar tanker Erika Millenniumwisseling leidt tot storingen bij kerncentrales Japan buitenland 5 Wahid tegen onafhankelijkheid Botsingen Duitsland eisen doden WITTE REUS WASMIDDEL EQH2IE1NU Israël vraagt Weizman om opheldering miljoenengift Iraanse jongen ontkomt aan strop maandag 3 januari 2000 van onze redactie buitenland JAYAPURA - De Indonesische president Wahid sluit uit dat Iri an Jaya zich losmaakt van Indo nesië. Wel heeft Wahid de bevol king excuses aangeboden voor mensenrechtenschendingen van Indonesische veiligheids troepen tegen de onafhankelijk heidsbeweging. Bovendien verklaarde de Indo nesische president dat het ge bied weer de naam Papoea mag voeren. „Maar wat een onaf hankelijke Papoea-staat aan gaat. Ik zal geen pogingen dul den om een land binnen een land te vormen", zei Wahid afgelo pen weekeinde in Jayapura, de hoofdstad van Man Jaya. De president deed de uitspraken ten overstaan van religieuze en civiele leiders en verontschul digde zich ook voor de wanda den die Indonesische troepen hebben begaan in Atjeh, Ambon en andere provincies in de ar chipel. De Beweging Vrij Papoea stelt dat de regio onafhankelijk werd in 1961, toen de Nederlandse koloniale heersers instemden van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië wil chauffeurs die verkeers overtredingen begaan veel zwaarder straffen. Zo zou de maximumstraf voor mensen die een ander doodrijden omhoog moeten tot levenslang. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken wil het hele strafstelsel voor verkeersovertredingen vervan gen door een strenger systeem. De Britse regering staat al ge- rui me tij d onder druk van onder anderen de families van ver- keerslachtoffers die woedend zijn over de straffen die worden opgelegd aan verkeersovertre- ders. Die komen er nu meestal vanaf met een boete of voor waardelijke gevangenisstraf. Er wordt overwogen de maxi mumstraf voor roekeloos rijge drag waardoor iemand om het leven komt te verhogen van tien jaar tot levenslang. Tot nu toe werden alleen de ernstigste ge vallen vervolgd, maar zodra de nieuwe wetgeving er is, zal het aantal rechtszaken tegen men sen die zware overtredingen be gaan aanzienlijk toenemen, is de verwachting. Minister Clark bevestigde dat er gewerkt wordt aan een nieuw strafstelsel. „Ik denk dat het parlement en de mensen het recht hebben erop te kunnen re kenen dat de rechtbanken in ernstige gevallen lange en zwa re straffen opleggen." Grote aantallen jonge Britse chauffeurs raken hun rijbewijs kwijt. Het gaat nu om zo'n 1200 jongeren per maand die niet meer achter het stuur mogen zitten. Sinds de invoering in 1997 van de 'New Drivers Act' hebben meer dan vijftiendui zend mensen hun rij bewijs moe ten inleveren, zo meldt de Britse krant Sunday Telegraph. Volgens het twee jaar geleden ingevoerde systeem van straf- punten moeten chauffeurs die in de eerste twee jaar na het beha len van hun rijbewijs zes straf- punten krijgen dat felbegeerde papiertje inleveren. Zij worden gedegradeerd tot de status van leerling totdat zij opnieuw een examen hebben afgelegd. ANP met zelfbeschikking van de be volking. Indonesië bezette het gebied in 1963. De soevereini teit van Jakarta werd vervol gens bekrachtigd door een haastig bijeengeroepen verga dering van dorpshoofden. On af hankeli j kheidsactivisten hebben die overeenkomst afge daan als een schijnvertoning. Oud-president Soeharto gaf de provincie in 1973 zijn huidige naam, die Glorieus Irian bete kent. De separatisten vrezen in hun eigen land overvleugeld te worden door migranten uit an dere delen van Indonesië. Gedood De verzamelde leiders van Irian Jaya beklaagden zich er bij Wa hid over dat sinds de opname van Irian Jaya in Indonesië mensen waren gedood, gemar teld en verkracht. De president zei daarop dat de mensenrechtenschendingen niet in een of twee dagen uitge bannen kunnen worden. Wel verzekerde hij hen dat het recht zijn loop zal krijgen. AP/ANP De snelweg A7 bij Bad Brückenau in Beieren, kort na de kettingbotsing waarbij ruim honderd voertuigen waren betrokken. foto Woif-Dietrich Weissbach/EPA van onze redactie buitenland MÜNCHEN - Door twee ket tingbotsingen zijn gisteren op een Beierse snelweg zeker twee doden en tien zwaar- en zestig lichtgewonden geval len. Bij het ongeluk in dichte mist waren op de snelweg A7 (Fulda-Würzburg) vlakbij het wegrestaurant Rhön ongeveer honderd auto's betrokken. Het ongeluk begon met kop- staartbotsingen op de rijbaan in de richting Würzburg, vol gens de politie door veel te hard rijden. Kort daarop ging het op de andere rijbaan ook mis. Er ontstond een enorme chaos. De autosnelweg werd in beide richtingen afgezet. In noordelijke richting stond uiteindelijk een file van meer dan dertig kilometer. Pas in de loop van de avond werd de weg vrijgegeven voor verkeer. Op de snelwegen in de rest van Beieren was het gisteren ook stilstaanIn tctaal waren er fi les met een lengte van vier honderd kilometer. Dat kwam door massaal terugkerende wintersporters en millenni umfeestgangers. Tussen Ulm en Kempten op de A7 was het het ergst: daar moesten de au tomobilisten over een afstand van zeventig kilometer stap voets rijden. Tussen Neuren berg en München was de file vijftig kilometer lang. In Ba- den-Württemberg stonden fi les met een tota le lengte van honderd kilome ter. DPA/RTR van onze redactie buitenland TOKIO - Van de storingen die zich na de millenniumwisseling hebben voorgedaan in zeven Ja panse kernenergie-installaties, heeft er zeker één te maken met de 'millenniumbug'. Dit zeiden de autoriteiten gisteren. In de centrale van Ishikawa viel een stralingsniveaumeter kort na middernacht uit. Twee van de vijf computers die deel uit maken van het systeem, gaven de informatie niet meer weer. Volgens de leverancier is geble ken dat één van de dertig controlepunten tweecijferige jaartallen bleef genereren, waardoor geen gegevens kon den worden doorgegeven. Geen van de incidenten heeft overigens gevaar opgeleverd, deelde een functionaris van het Japanse agentschap voor Ener gie zaterdag mee. Lichte storin gen deden zich voor in zes kern centrales en een opslagfaciliteit Advertentie voor hoog radioactief afval. Drie incidenten hadden plaats in het eerste uur van deze eeuw. In de centrale van Fukushima ten noorden van Tokio gaf een elektronische kalender om streeks middernacht plotseling een vreemde datum aan: 6 fe bruari 2036. Hoe dat kwam, is nog niet opgehelderd, aldus de woordvoerder van het energie agentschap. Het derde incident dat mogelijk door de millenniumbug is ver oorzaakt, deed zich voor in Ao- mori in een opslagcentrum voor kernafval. Daar begon een elek tronische kalender de nieuwe eeuw met de vermelding 1 janu ari 1999. DPA/AFP Met hogedrukspuiten probeert de burgerbescherming van La Turballe, aan de Zuid-Bretonse kust. de vrij te maken van olie uit de ramptanker Erika. van onze redactie buitenland BREST - Drie weken na de ramp met de olietanker Erika voor de Franse westkust laat uitsluitsel over de toestand van het wrak nog steeds op zich wachten. In het onderzoek kwam gisteren vertraging doordat de onderwa terrobot waarmee het wrak ge ïnspecteerd moet worden kwam vast te zitten. Er lijkt een tweede robot nodig om de 'Abyssub' te trekken. Dat kan nog enkele dagen duren. De onderwaterrobot werd gis teren 120 meter diep neergela ten om te zoeken naar lekken in het achtersteven van de Erika, die op 12 december schipbreuk leed op 74 kilometer van de Bre tonse kust en waaruit sindsdien zo'n 12.000 ton olie is gelekt. Het wrak zou nog 20000 ton olie bevatten. Met de robot moet worden uitgezocht of het moge lijk is deze olie uit het wrak te pompen, zodat verdere vervui ling voorkomen kan worden. De Abyssub, een robot met een lengte van 2,1 meter, een hoogte van 1,2 meter, een breedte van 1,7 meter en een gewicht van 1,7 ton, werd tweemaal gebruikt bij het onderzoek van het wrak van de Titanic. Vendée Intussen breidt de olievervui ling aan de kust zich uit naar het zuiden. Terwijl aan de Bretonse kust nog sporadisch olie aan spoelt, worden vooral de stran den van de Vendée getroffen. Honderdduizenden huishou dens in Frankrijk zitten nog steeds zonder stroom en tele- havenkade van het vissersplaatsje foto Daniel Joubert/RTR foon. Door mist, sneeuw en overstromingen is het herstel van de stormschade gisteren op nieuw vertraagd. Het elektrici teitsbedrijf EDF verwacht dat het nog twee weken duurt voor dat de schade van de stormen van eind vorig jaar helemaal is verholpen. Het definitieve her stel van de telefoonverbindin gen duurt twee a drie weken. Zeker negentig mensen kwa men door de storm en overstro mingen om het leven. DPA/AFP Geweld kost levens in Sri Lanka COLOMBO - Gevechten om een basis van het leger in he noorden van Sri Lanka hebben in het weekeinde volgens he Srilankaanse ministerie van Defensie aan vijftig Tamil-re bellen en dertien militairen het leven gekost. Nog eens 51 mi litairen raakten gewond bij de strijd die zaterdag begon. In Batticaloa in het oosten van het land werden gisteren dri mensen gedood toen een gemotoriseerde riksja door een land mijn werd opgeblazen. Volgens de politie was de mijn ge plaatst door Tamil-rebellen, die vaker aanslagen plegen ii Batticaloa, dat in handen is van de regering. AP Gratis zomerkamp voor 16-jarigen LONDEN - De Britse minister van Onderwijs en Werkgele genheid Blunkett wil dat alle 16-jarigen gratis op zomerkamj kunnen. Volgens Blunkett en de rest van het Britse kabine moet dat de jeugd meer zelfvertrouwen geven en kan het rijl en arm bij elkaar brengen. Deelname vindt plaats op vrijwillige basis. Blunkett denk' aan bergbeklimmen, wandelen en raften. Daarnaast zou d< jeugd ouderen kunnen helpen of oude huizen op het platte land kunnen opknappen. In 2001 moeten de vakanties beginnen. De kosten zouden be taald kunnen worden uit de opbrengst van de loterij. ANP Familiedrama in VS READING - Een 47-jarige man heeft zaterdag zijn vrouw en drie kinderen doodgeschoten in het Amerikaanse Reading, op zo'n tachtig kilometer ten noordwesten van Philadelphia. Na zijn daad belde hij het alarmnummer 911 om de moord te mel den. Vervolgens doodde hij zichzelf. De politie vond de lichamen van het echtpaar in de keuken van hun huis. De kinderen, allen van eerdere huwelijken van de vrouw, lagen in hun slaapkamers. Zij waren twaalf, zeven en zes jaar oud. Het jongste kind leefde nog toen de politie ar riveerde, maar het overleed kort daarop in het ziekenhuis. Al le slachtoffers kwamen om het door een schot in het hoofd. Het echtpaar was een jaar getrouwd. RTR/AP Centre Pompidou na drie jaar open PARIJS - Na een opknapbeurt die bijna drie jaar heeft ge duurd, is het Centre Pompidou in Parijs open voor publiek. Het in 1977 gebouwde museum voor hedendaagse kunst was hard toe aan renovatie, alleen al door de onverwacht grote toevloed van publiek in de twee afgelopen decennia. Op de eerste twee dagen van het nieuwe millennium was de toegang gratis. De eerste dag meldden zich al veertigduizend mensen, gisteren kwamen er nog eens veertigduizend. Het museum is voor tweehonderd miljoen gulden opgeknapt. Dat was nodig, omdat er sinds de opening gemiddeld 25.000 bezoekers per dag kwamen, in plaats van de voorziene vijf duizend. ANP Moeder Spaanse koning overleden MADRID - De moeder van de Spaanse koning Juan Carlos, dona Maria de las Mercedes de Borbon y Orleans, is gisteren op 89-jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Spaanse ko ningshuis bekendgemaakt. De gravin van Barcelona, zoals de officiële titel van Maria de las Mercedes luidde, stierf op het Canarische eiland Lanzaro- te. Haar familie was aan haar sterfbed. Koning Juan Carlos en koningin Sofia brachten met hun kinderen en kleinkinderen de jaarwisseling door op het eiland. Waaraan Maria de las Mercedes is overleden, is niet bekend gemaakt. Zij trad, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Britse koningin-moeder, nauwelijks in de openbaarheid. Zij noch haar man Juan de Borbon heeft ooit op de Spaanse troon geze ten. AFP/DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische Openbaar Ministerie heeft pre sident Ezer Weizman verzocht om opheldering over de bijna één miljoen gulden die hij tus sen 1988 en 1993 van een Franse miljonair ontving. Vorige week onthulde een jour nalist het bestaan van de gift. Volgens de journalist heeft Weizman, wiens ambt als presi dent voornamelijk een ceremo- niele is, de grote som geld niet aan de belasting opgegeven. Weizman was in de jaren dat het geld werd overgemaakt eerst parlementslid, vervolgens mi nister en daarna president. Weizman heeft toegeven het be drag van 986.000 gulden te heb ben ontvangen van de Frans man Edouard Sarousi. Het geld zou echter afkomstig zijn van een vriend van de familie die geen belangen in Israël zou heb ben en Weizman zou erover niet belastingplichtig zijn. Volgens de Israëlische media besteedde Weizman het geld aan de zorg voor zijn zoon, die in 1970 zwaargewond was geraakt. De zoon is inmiddels overleden. Functionarissen van de opposi tionele Likoed-partij gaven gis teren aan niet te zullen aandrin gen op het vertrek van Weizman, ondanks de beschuldigingen van fraude. De 75-jarige presi dent heeft er inmiddels vier van de negen jaar die een ambtster mijn duurt opzitten. AP (Advertentie) RUNDER- RIBLAPPEN rcrcsi nu ZACHTE WITTE A PUNTJES w 10 stuks van_265r ELKE DAG GOED NIEUWS van onze redactie buitenland BERLIJN - In de affaire rond ex-bondskanselier Helmut Kohl is nu ook de voorzitter van de christen-democratische CDU onder druk komen te staan. Wolfgang Schauble, de opvolger van Kohl als partijlei der, is mogelijk medeverant woordelijk voor dubieuze geldtransacties naar zwarte partijrekeningen. De aantijgingen komen aan de vooravond van het gerechtelijk vooronderzoek tegen Kohl. Het Openbaar Ministerie in Bonn wil vanaf vandaag nagaan of Kohl door een illegaal financie ringssysteem de partijkas van de CDU heeft benadeeld. Onder fractieleider Schauble, die Kohl eind 1998 als partij voorzitter opvolgde, blijken echter ook onduidelijke over boekingen te hebben plaatsge had. Zo vloeide ongeveer 1,15 miljoen mark uit de fractiekas van de CDU en de Beierse zus terpartij CSU naar de speciale rekeningen. Slechts 295.000 mark van het bedrag staat in de boekhouding van de CDU. Verbeterde versie Het omstreden geschuif met het geld blijkt uit het financiële overzicht van de partij over 1998. Het overzicht werd eind vorige week in een verbeterde versie voorgelegd. Het draagt de handtekening van Schauble. In het eerste overzicht, eveneens onder Schauble opgesteld, wa ren de 1,15 miljoen mark niet opgevoerd. Kopstukken van de regerende sociaal-democraten en Groenen laakten gisteren de handelwijze van de huidige CDU-voorzitter en fractieleider. „Schauble moet klaar en duidelijk zeggen waar het geld vandaan kwam en waarvoor het werd gebruikt", eiste SPD-politicus Wagner in de krant Welt am Sonntag. Hij en andere politieke kopstukken sloten persoonlijke gevolgen voor de CDU-voorzitter niet uit. In een poging de aandacht van hem af te leiden, riep Schauble gisteren zijn partijgenoten op zich weer meer met de rood groene regering bezig te hou den. Hij waarschuwde ervoor de CDU te 'verlammen door de dis cussie over de partijfinancie ring'. Volgens de partijleider bestaat er geen reden dat onder zoek met angst en beven tege moet te zien. Schauble riep Kohl wel op de namen te noemen van de geld schieters die tussen 1993 en 1998 de CDU ondersteunden. Kohl weigerde tot nu toe elke onthulling over de herkomst van de ongeveer twee miljoen mark. Hij verwijst naar het erewoord dat hij de schenkers heeft gege ven. Uit het verbeterde financiële overzicht blijkt dat de partij vierhonderdduizend mark meer ontving dan Kohl steeds beweert. ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - Een 17-jarige Iraanse jongen, die wegens moord ter dood was veroor deeld, is gisteren gered van de strop. De vader van zijn slachtoffer schonk hem luttele seconden voordat hij zou wor den opgehangen vergiffenis. Vierduizend mensen hadden zich in Teheran verzameld om getuige te zijn van de ophan ging van de jongen, Morteza Amini Mokaddam, die op 13 december bij een ruzie over roken in het openbaar Hadi Mohebbi doodstak. Huilend stond Mokaddam tien meter van de plek van de moord te wachten tot de strop om zijn nek zou worden aangetrok ken, toen Mohebbi's vader Ali de rechters liet weten dat hij Mokaddam vergiffenis schonk. Onder de islamitische wet kan de naaste familie van een slachtoffer van moord de dood van de dader gelasten, dan wel hem genade geven. Mohebbi's vader besloot de moordenaar van zijn zoon te vergeven, mogelijk onder in vloed van de spreekkoren die een groot deel van de menigte had aangeheven onder leiding van de familie van Mokad dam. Mohebbi's vader werd na Mokaddam van de strop te hebben gered op de schouders genomen. Zelfs de politie stond te juichen. Mokaddam werd nadat hem genade was geschonken met de ambulance die klaarstond om zijn lichaam naar het mor tuarium te brengen terugge bracht naar de gevangenis, maar later bracht hij met een aantal familieleden een be zoek aan Ali Mohebbi. Islam Op de televisie was te zien hoe Mokaddam Mohebbi bedank te en kuste. Mohebbi zei de jongen vergiffenis te hebben geschonken omdat dit in over eenstemming is met de islam. „Toen ik zag hoe hij daar stond met zijn handen achter zich gebonden en met de strop rond zijn nek, terwijl iedereen op mijn bevel stond te wach ten bedacht ik in de eerste plaats dat als deze jongen dood zou zi]n, ik mijn zoon niet terug zou krijgen." AP Met de Postbank Blue Travel Polis een heel jaar lang doorlopend verzekerd op reis vanaf f 55,-. Als u op vakantie gaat, wilt u met een gerust hart kunnen vertrekken. Daarom be hoort een reisverzekering tot uw standaard- bagage. Bij de Postbank regelt u dit snel en eenvoudig. U belt 0900 - 8805 (22 ct p/m) of u loopt even langs bij het postkantoor. Dus of u nu gaat skiën of de zon opzoekt, met de Postbank Blue Travel Polis gaat u goed uitge rust op reis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5