Illegaal vuurwerk eist doden Zeehondencrèche misleidt fiscus 50% KORTING KOOPJESJAGEN BIJ C&A PANTOFFELS PZC OP ALLE Rotterdams huizenblok na felle brand onbewoonbaar Vuur in havengebied Amsterdam bedwongen Invoering taxiwet in hoofdstad nog zonder problemen korting op een groot deel van de collectie binnenland Justitie overweegt stappen tegen leveranciers ALLEEN DEZE WEEK! maandag 3 januari 2000 Politieman raakt ernstig gewond bij steekpartij BARENDRECIIT - Een 47-jari- ge politieman is tijdens de mil lenniumnacht neergestoken door twee broers van respectie velijk zeventien en achttien jaar oud. Hij is daarbij ernstig ge wond geraakt. De agent wilde een einde maken aan een vecht partij in Barendrecht. De man was in burger en buiten diensttijd. De politie heeft de twee broers aangehouden na het incident. De broers schopten door buurt bewoners bijeengeveegde vuur- werkresten weer uit elkaar. Een aantal buurtbewoners ging het duo daarop te lijf. De schermut seling deed zich voor in de straat waar de betrokken politieman woont. Hij besloot in te grijpen en nam een van de broers apart. Deze was daar niet van gediend en stak de agent volkomen on verwacht neer. Buurtbewoners overmeesterden de twee broers, waarbij de nodige klappen vie len. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis en moest geopereerd worden. Inmiddels is zijn toestand stabiel, aldus een woordvoerder van de politie Rotterdam Rijnmond. Ook de twee broers moesten naar het ziekenhuis, om zich te laten be handelen aan verwondingen in het gezicht. ANP Strijd om eerste millenniumbaby DEN HAAG - Is Shannon Bran- des uit Eindhoven de eerste Ne derlandse baby in de nieuwe eeuw of is het Tim Groenewoud uit Hoevelaken? Het meisje is een minuut over twaalf geboren in het Sint-Josephziekenhuis in Veldhoven; de jongen zag het eerste levenslicht op precies datzelfde tijdstip in het zieken huis Eemland in Amersfoort. Nadat in Alkmaar naar buiten werd gebracht dat daar om twee over twaalf een meisje was ge boren, meldde het Sint-Joseph- ziekenhuis in Veldhoven dat om één minuut na middernacht ook een meisje ter wereld was geko men. Later op de dag trad het ziekenhuis Eemland in Amers foort in het 'strijdperk'. Het Alkmaarse meisje heet De- nise en is de dochter van Linda en Nico de Bruin uit Heiloo. Het is de tweede dochter van de fa milie De Bruin, die niet ver wachtte dat Denise een millen niumbaby zou worden. ANP Brandweerauto's voor luchthaven van Suriname PARAMARIBO - Door de komst van twee Nederlandse brand weerwagens is het luchtverkeer tussen Suriname en Nederland van stagnatie gevrijwaard. De voertuigen van het ministerie van Defensie kwamen gisteren per vrachtschip in de haven van Paramaribo aan. De wagens werden direct naar de internationale luchthaven Zanderij gereden. Het transport van de brandweerwagens, dat honderdduizend gulden heeft gekost, is betaald door de Rijks luchtvaartdienst (RLD). De brandweerwagens zijn via het ministerie van Verkeer en Waterstaat in bruikleen afge staan aan het Surinaamse de partement van Transport. De maatregel was noodzakelijk door de nieuwe veiligheidsnor men van de internationale luchtvaartorganisatie ICAO, dievanaf 1 januari gelden. De brandweer op Zanderij kon zonder de Nederlandse hulp niet aan de nieuwe normen vol doen. Ze heeft twee wagens in de Verenigde Staten besteld maar die worden pas over een half jaar in Suriname verwacht. Personeel van de Surinaamse brandweer krijgt instructies van drie deskundigen van de Nederlandse luchtmacht. Hun tickets zijn betaald door de KLM, die er alle belang bij heeft dat het vliegverkeer tussen Am sterdam en Paramaribo niet wordt gestremd. ANP van onze redactie binnenland WEITEVEEN - Twee mensen zijn bij de viering van de jaar wisseling in Drenthe omgeko men door gebruik van illegaal vuurwerk. Dit heeft de politie gisteren vastgesteld. Het gaat om een 62-jarige man uit Weite- veen en een 16-jarige jongen uit Tweede Exloërmond. In beide zaken overlegt de poli tie met justitie of en in hoeverre er strafrechtelijke stappen on dernomen kunnen worden te gen de leveranciers van het ille gale vuurwerk. Uit getuigenverklaringen is ko men vast te staan dat de jongen uit Tweede Exloërmond samen met drie vrienden van plan was een lawinepijl te laten ontplof fen in een rioolput. Terwijl twee jongens het deksel vasthielden, staken anderen de vuurpijl aan, waarvan ze vooraf de stok had den afgebroken. Vrijwel onmiddellijk nadat de pijl in de put werd gegooid, kwam die er met dezelfde snel heid uit. Het slachtoffer dat nog voorovergebogen bij de put stond, kreeg het projectiel via de kraag onder de jas, waar het bleef steken tussen de schouder bladen. Daar ontplofte de lawi nepijl. De jongen was op slag dood. Het vuurwerkongeluk in Weite- veen ontstond doordat de ont ploffing van een kist met 25 mortierbommen vrijwel samen viel met het aansteken van de lont. Het slachtoffer kreeg de eerste vuurbal daardoor recht in zijn gezicht. DEN HAAG - In het laatste jaar van hel vorige millenni um hebben de autoverkopen een recordhoogte bereikt. Er werden liefst 611.785 nieuwe personenauto's verkocht, bij na zeventigduizend stuks meer dan in 1998. Het oude verkooprecord da teerde van 1978 toen er Autoverkoop vorig jaar naar record 581.458 auto's werden ver kocht. Het bestverkochte merk werd voor de 31e opeenvolgende keer Opel met 81.968 nieuwe auto's, ruim tienduizend meer dan in 1998. De Opel Astra werd het populairste automo del. Volkswagen eindigde in de verkoopranglijst op de tweede plaats, Renault werd derde. Bij de bedrijfswagens zien de cijfers over 1999 er ook goed uit. Er werden 116.642 bestel- en vrachtauto's ver kocht. GPD Uit getuigenverklaringen blijkt dat de man zich vrijwillig had aangemeld om het vuurwerk te ontsteken. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Vijf mannen uit Hellendoorn zijn in de nieuwjaarsnacht ge wond geraakt door een zware explosie in een caravan. De slachtoffers hadden langs een kanaal aan de Ommerweg een afgedankte caravan volgepropt met autobanden en overgoten met benzine. Bij het aansteken is vermoedelijk door gasopho ping een ontploffing ontstaan. Daarbij is de caravan uit elkaar gespat. De vijf mannen, in de leeftijd van 20 tot 32 jaar, zijn mét brandwonden per ambu lance afgevoerd naar zieken huizen in Almelo en Hengelo. GPD/ANP Mensen kijken toe hoe de brandweer de grote brand in het westelijk havengebied bedwingt, van onze redactie binnenland AMSTERDAM - In het bedrijf Asfalt Recycling Amsterdam (ARA) aan de Aziëhavenweg in het westelijk haven gebied van Amsterdam heeft gisteren een grote brand gewoed. Er kwam veel rook vrij, maar volgens de brand weer was er geen gevaar voor de volksgezondheid. Er vielen geen ge wonden. De brand ontstond gisteroch tend. Om 16.15 uur was het vuur onder controle. De brandweer zette zestig mensen en groot materieel in, waaronder enkele blusboten. Rond 13.30 uur nam de rookontwikkeling af. Omdat de brand weer niet bij de brandhaarden kon ko men, verwachtte het korps aanvanke lijk dat het blussen wel twee dagen in beslag kon nemen. Dat bleek echter mee te vallen. Het vuur woedde in een van de twee op het terrein aanwezige asfaltcentrales. In de brandende centrale bevinden zich acht opslagtanks met in totaal twee honderd ton bitumen (teer, asfalt en olie). Het bedrijf is eigendom van As- faltproduktie Noord-Holland (APNH). Volgens de APNH loopt de schade in de miljoenen guldens. Oorzaak Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Volgens een woordvoer der van de APNH was de relatief oude foto Cor Mulder/ANP centrale net voorzien van een nieuw computerbesturingssysteem. Het be drijf was van plan in januari het jaar lijkse onderhoud aan de centrale te ple gen. Naast de oude centrale ligt een nieuwe. Door die nat te houden, wist de brand weer te voorkomen dat het vuur over sloeg. Uit voorzorg werd ook een aantal schepen uit de naastgelegen haven ver plaatst. In overleg met de gemeentelijke milieu dienst zijn maatregelen genomen om de verspreiding van vervuild bluswater in de haven te voorkomen. Daartoe heeft de milieudienst schermen in het water gelegd. ANP van onze redactie binnenland ASSEN - De Stichting Zeehon dencrèche in Pieterburen heeft geprobeerd via een onwettige constructie haar financiële po sitie te verbeteren. De Hoge Raad heeft bepaald dat deze fi nanciële constructie schijnhan- del is. De constructie had de stichting van zeehondenbeschermer Le- nie 't Hart op korte termijn hon derdduizend gulden kunnen op leveren. Op lange termijn zou de constructie één miljoen gulden hebben opgebracht. Schijnhandel is een juridisch begrip waarmee een opzet om de belasting te ontduiken wordt bedoeld. Formeel is het net geen fraude. Lenie 't Hart, algemeen directeur van de stichting, vindt niet dat haar of de stichting iets te verwijten valt. „Wij zijn geen onderneming, en we deden alsof we dat wel waren. Zo hoopten we tonnen extra voor de zeehon den in de wacht te slepen via de Belastingdienst. Nu moeten we waarschijnlijk nog gaan bijbe talen ook. Pech." Het opzetje van de zeehonden crèche behelsde een aanvraag bij de Belastingdienst voor BTW-teruggave over entreegel den die bezoekers van het zee hondencentrum nooit hadden betaald. Bezoekers hoefden namelijk geen entree te be talen. De Stichting Zeehonden crèche Pieterburen beheert zo wel het Zeehondencentrum Pieterburen als de Stichting Steunfonds. Entreegelden Het Zeehondencentrum is de ei genlijke zeehondenbescher ming, terwijl het Steunfonds de club is die alle donateursgelden beheert. De schijnhandel be stond ex-uit dat het Steunfonds een bedrag van tussen de hon derd- en tweehonderdduizend gulden per jaar aan de Stichting Zeehondencrèche zou betalen, onder de noemer van entreegel den. Daardoor leek het of het Steunfonds de entree voor de bezoekers betaalde. Feitelijk zouden donateurs van de zee- hondenbescheiroing dus op draaien voor niet geheven en treegelden. Lenie 't Hart zegt: „Voor de zee honden doe ik alles. Dus dan word je creatief. Het was ook echt een schijnhandel, maar ik voel me natuurlijk geen frau deur." Volgens 't Hart had de schijnhandel betrekking op een periode van zes jaar In 1998 bepaalde de Belasting kamer van het gerechtshof in Leeuwarden al dat er van schijnhandel sprake was. 'tHart schakelde vervolgens B. van Za delhof! in, hoogleraar belas tingrecht en tevens belasting adviseur bij KPMG. Zadelhoff ging voor de Stichting Zeehon dencrèche in cassatie bij de Ho ge Raad, en dit hoogste rechts college handhaafde het vonnis van het Leeuwarder hof. Inmiddels heft de zeehonden- ci-èehe per bezoeker een entree bedrag van één gulden per per soon. Volgens Lenie 't Hart zal dat jaarlijks naar schatting tweehonderdduizend gulden opleveren. GPD Nederland gokt voor 1,2 miljard DEN HAAG - Het Nederlandse pubhek heeft het afgelopen jaar ruim 1,2 miljard gulden uitgegeven aan loten van de Staatsloterij, zo'n twaalf procent meer dan in 1998. Dat heeft een woordvoerder van de loterij gisteren laten weten. Van de ze inleg werd ruim achthonderd miljoen gulden aan prijzen geld uitgekeerd. Volgens de zegsman zijn de hoge prijzen een van de redenen dat het publiek steeds meer loten koopt. „Verder is het de ano nimiteit", zegt hijDe Staatsloterij maakt de identiteit van de winnaars niet bekend. Van het geld dat overblijft na het uitkeren van de prijzen, vloeit het grootste deel in de staatskas. Over 1998 was dat zo'n 225 miljoen gulden. Verwacht wordt dat dit over 1999 twaalf procent hoger zal uitvallen. ANP Millenniumloper op de snelweg HARDERWIJK - ,,Wo Amersfoort?", vroeg de Wit-Rus Ana toli Laputs, die op dat moment al zestien uur had gerend in de Millenniumrun, in de nacht van vrijdag op zaterdag om half vier. „Dort", zei een stel feestvierende Harderwijkers. En de arme Wit-Rus werd zo de pikdonkere A28 opgestuurd. Het liep gelukkig allemaal goed af, voor de ultraloper en zijn fietsende begeleider. En de 40-jarige Wit-Rus kon er bij aan komst in Amersfoort hartelijk om lachen. „De politie haalde ons na rijf kilometer van de snelweg. Blij toe. de auto's scheurden wel erg hard langs ons heen." Laputs lag op het moment van zijn kleine omleiding derde in de millenniumwedstrijd. Deze stek kwam niet in gevaar. Zijn eindklassering leverde hem duizend gulden op. GPD Pleziervaarders tegen veerdiensten CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De stichting Aktie Plezier vaartuigen (St AP) dreigt deze zomer met blokkades van snel le veerdiensten. De organisatie voert actie tegen de veerdien sten van Flevo Ferries die vanaf vandaag op de Randmeren varen. Dit watergebied wordt elke zomer druk bezocht door pleziervaarders. De veerdiensten onderhouden diensten tussen Almere en Am sterdam. Volgens de organisatie zijn de snelle catamarans die voor de veerdiensten worden gebruikt, niet geschikt voor de ondiepe binnenwateren en is het gebruik van de vaartuigen op de Randmeren 'absoluut levensgevaarlijk'. De stichting is bang voor ongevallen als de catamarans met 45 kilometer per uur over de drukke wateren varen. De boten zouden te hoge golven veroorzaken. ANP Hallo 2000 trekt 2,3 miljoen kijkers HILVERSUM - De marathonuitzending van de NOS over de millenniumwisseling heeft op het hoogtepunt rond midder nacht ongeveer 2,3 miljoen kijkers getrokken. TV2, waarop Hallo 2000 24 uur lang werd uitgezonden, was rond de klok van twaalf de meest bekeken zender. Bij het begin van het programma, oudejaarsochtend om 11.15 uur, keken vierhon derdduizend mensen. Tegen 18.00 uur waren het er al 1,3 mil joen, zo blijkt uit voorlopige kijkcijfers die de NOS gister- avond bekendmaakte. ANP Verbouwde school verwoest HEERHUGOWAARD - De rooms-katholieke basisschool De Wingerd in Heerhugowaard is zatei-dag gedeeltelijk verwoest door een grote uitslaande brand. De politie denkt dat het vuur is ontstaan door vuurwerk, aldus een woordvoerder gisteren. „De school is net verbouwd en aankomende week stonden de laatste afrondende werkzaamheden gepland", aldus directri ce G. Witte. Of de 270 leerlingen van de Wingerd volgende week maandag na de kerstvakantie naar school kunnen, is onzeker. ANP doorThea van Beek AMSTERDAM - De invoering van de nieuwe taxiwet per 1 ja nuari is in Amsterdam zonder problemen verlopen. Vorige week was tussen elkaar becon currerende taxichauffeurs nog ruzie uitgebroken. Ruim een jaar geleden zag de Taxi Centi-ale Amsterdam (TCA) zijn monopoliepositie doorbi'oken met de nieuwkomer Taxidirekt. Sindsdien zijn chauffeurs van de centrales voortdurend betrokken bij on derlinge conflicten. Vecht- en scheldpartijen en vernielingen van eikaars auto's zijn aan de orde van de dag. Vorige week liep het zo uit de hand, dat de Mobiele Eenheid er aan te pas moest komen. Vooral de invoering van de taxi wet is een doorn in het oog van de tweeduizend TCA-chauf- feurs. Door toenemende con currentie verwachten zij nog meer escalatie omdat er meer taxi's op straat verschijnen. Zo kunnen de ongeveer diiehon- derd 'snorders', die tot voor kort zonder taxivergunning hun vrachtjes oppikten, nu ook een vergunning krijgen. Volgens TCA-directeur D. Grijpink is dat vragen om moeilijkheden. Taxidirekt, met tachtig chauf feurs, is daarentegen voorstan der van de deregulering. „Ik zie die problemen niet zo", zegt woordvoerder Van der Wal. „Die snorders reden toch al op straat en komen er niet als extra rijders bij. Amsterdam heeft juist behoefte aan meer taxiver voer. Bijna eenrijfde van al het werk moeten we laten liggen omdat er te weinig taxi's zijn." Volgens de TCA liggen de pro blemen met de nieuwe wet voor het opscheppen. Zo zijn er on voldoende standplaatsen en moeten de TCA-chauffeurs daar toch nieuwkomers toela ten. „Als er dan voor onze chauffeurs geen plaats meer is, hebben zij gewoon pech gehad", aldus Gi-ijpink. Omdat ook de eerder nog verplichte psycholo gische test en opleiding van taxichauffeurs zijn komen te vervallen, verwacht hij in het taxivervoer een 'rampzalige kwaliteitsdaling'. Door de toe nemende concurrentie voor spelt Grijpink dat de prijzen bij - zijn taxicentrale met tien pro cent stijgen. De chauffeurs van Taxidirekt handhaven de oude prijzen en zijn daarmee goedko per: een reden voor escalatie. Morgen hebben de twee taxi centrales een gesprek met de Amstei-damse politie. GPD Advertentie Actie geldt tot en met 8 januari 2000 Advertentie van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het grootste deel van een huizenblok aan de Portugesestraat in Rotterdam is onbewoonbaar verklaard na een felle uitslaande brand op het dak. Dat gebeurde kort na de jaarwisseling. Ongeveer tachtig bewoners van 28 beschadigde woningen hebben het eerste weekeinde van het nieuwe mil lennium noodgedwongen moe ten doorbrengen in hotels en bi j familie. Een inderhaast bijeengeroepen ciisisteam van het Woning Be- dri j f Rottei'dam doet er al les aan om de gedupeerden snel veivan- gende woonruimte te bieden. De straat biedt een troosteloze aanblik. Feestelijke kei-stver- lichting hangt werkloos voor het raam omdat de stroom is af gesloten. Een dikke wasem be slaat vele ruiten. Op deuren van portieken prijken brieven van brandweer en het Woning Be drijf: de huizen kunnen voorlo pig niet meer worden bewoond. De brandschade is te groot. Een oudere man die nog maar veertien dagen geleden zijn intrek nam in een van de onbe woonbaar verklaarde senioren woningen, komt met bood schappentassen vol klei-en het woonblok weer uit. Zijn doch ter, bij wie hij tijdelijk onderdak heeft gevonden, helpt hem erbij Bewoners die wel in hun huizen mochten blijven, slaan het tafe reel hoofdschuddend gade. „Dat gun je toch niemand", zegt een vrouw die in een aangren zend huizenblok woont. Ook zij is tijdens de jaarwisseling door de brandweer uit haar huis ge haald. „We hebben geluk gehad. Het was windstil, anders had het vuur ook naar onze kant kunnen overslaan." De politie vermoedt dat een af gestoken vuurpijl er de oorzaak van is dat het dak van het hui zenblok, bestaande uit bitumen platen, in de nacht van vrijdag op zaterdag vlam vatte. „Bin nen een kwartier stond zestig a zeventig meter in lichterlaaie", zegt een politiewoordvoerder. Bewoners vermoeden dat het dak van het woonblok niet hele maal in orde was. „Er horen kie zels op te liggen en die lager er niet op. Anders was het nooit zo snel gegaan met dat vuur", zegt een vrouw. GPD Kijk voor adressen in de Gouden Gids of op www.schoenenreus.com om de prjjs blijf je lachen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3