Vlaamse havens vol vertrouwen PZC Nieuw gezicht Ledeltheater PZC PZC Haven Antwerpen ziet omzet dalen Grijpskerke boos om beet van politiehond Bisschop Muskens zegent basiliek Sluis ontsteekt vlam voor eigen versie van Olympische Spelen zeeland z13 Bouw Vlissingse containerterminal kan gunstig zijn voor hele Schelderegio TELEFOON-STORING LEENHOUTS BEDDEN SCHOONDIJKE 0117-406059 maandag 3 januari 2000 door Wout Bareman ANTWERPEN - Do haven van Antwerpen brak in 1999 geen records, maar de goederen overslag kwam wel dicht in de buurt van het recordjaar 1998. Toen werd 119,7 miljoen ton overgeslagen, nu bleef de teller steken op 115 miljoen, een da ling met ruim vier procent. Vooral in de massagoedsector boerde de haven achteruit. De overslag van containers steeg, volgens verwachting, met acht procent van ruim 35 naar meer dan 38 miljoen ton. Antwerpen blijft, ondanks de terugval in de overslag van massa- en stukgoed, in die sec tor de belangrijkste haven van Europa. Overigens is de daling merk baar in alle Europese havens. Volgens directeur-generaal Eddy Bruyninckx van het ha venbedrijf vormt de maximale diepgang van de Westerschel- de een extra negatieve factor omdat bulkcarriers met erts of kolen met bestemming Ant werpen eerst een deel van hun lading moeten lichten bij Vlis- singen of Terneuzen, voordat ze de grootste Vlaamse haven kunnen bereiken. „Dat speelt zeker in ons nadeel." door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De Vlaamse zeehavens Antwerpen en Zee- brugge vrezen de concurrentie van Vlissingen in de slag om het containerverkeer niet. Voorzit ter Fernand Traen van de Maat schappij van de Brugse Zee vaartinrichtingen benadrukt dat Zeebrugge vastbesloten is zich verder te profileren als con tainerhaven. Robert Restiau van de Antwerpse Gemeen schap voor de Haven verzekert dat de rol van Antwerpen als 'motor van het Scheldebekken' onaangetast blijft. Dat containerbehandelaar Hes- senatie, met grote vestigingen in Antwerpen en een kleinere in Zeebrugge, juist koos voor deel name in een terminal in Vlissin gen, leidde in Antwerpen niet tot paniek. Havenschepen Leon Delwaide is er zelfs wel blij mee. De tweede verdiepingsoperatie van de Westerschelde zou er juist door kunnen worden ver sneld, meent hij. De Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen ver werkt op topcapaciteit 1,5 mil joen containers per jaar, krijgt een kade van 2,6 kilometer met daarachter 180 hectare opslag terreinen en - het belangrij kste - kan zelfs bij laag water de grootste containerschepen ter wereld (met 7000 tot 8000 twin tig-voetscontainers aan boord), ontvangen. De maximale diep gang is dan 17,5 meter. Hessenatie koos voor Vlissingen en niet voor Rotterdam. Restiau vindt dat prima. Volgens hem past die keuze in de globalise ring van de economie, maar wordt ook aangetoond dat Vlaamse bedrijven hun soms verfoeide honkvastheid kwijt zijn en over de grenzen heen durven kijken. „Je mag Hesse natie er daarbij niet van verden ken die investeringen te gebrui ken ten koste van Antwerpen en Zeebrugge. Het gaat gewoon om een terminal, die demogelijkhe den van de hele Schelderegio versterkt." Na de eerste fase van de verdie ping kunnen schepen tij-onge bonden tot 11,6 meter diepte Antwerpen bereiken; na de tweede fase wordt dat 12,5 me ter. Voor een optimaal bereik en gebruik van de Westerschelde Container Terminal zal ook Zeeland nu fel pleitbezorger worden van de tweede verdie ping, verwacht havenbaron Restiau, zeker als het gaat om het verder uitdiepen van de toe gangsgeulen tot de Westerschel de. Dat Antwerpen desondanks geconfronteerd blijft met be perkingen, neemt hij voor lief. Hij vindt dat Antwerpen daarin ruimdenkend moet zijn. Maar voegt er direct aan toe: „Het ge loof in Antwerpen als motor verliezen we zeker niet. Want denk je Antwerpen weg, dan verdwijnen ook Vlissingen en Zeebrugge. Door het vormen van een netwerk, versterken we onze kansen." Troefkaarten Zeebrugge heeft, volgens ha venvoorzitter Traen, minstens dezelfde troefkaarten in handen als Vlissingen. Hoewel dit jaar een belangrijke containerklant verhuisde naar Antwerpen, gaat hij er absoluut niet van uit dat er sprake is van een trend, ondanks het feit dat ook roro- rederij Cobelfret een gedeelte lijke verhuizing naar Vlissingen overweegt. Zeebrugge sloeg dit jaar 9,9 miljoen ton goederen in containers over (een groei van 8,1 procent). In drie jaar tijd groeide de con taineroverslag met zestig pro cent. En dat was vooral te dan ken aan Hessenatie. De totale Advertentie Als gevolg van de nieuwjaarsreceptie van ons bedrijf zullen onze kantoren te Hulst en Terneuzen woens dagmiddag vanaf 14.30 gesloten zijn. Voor dringende zaken zijn wij bereikbaar op het hoofdkantoor te Vlis singen, telefoon 0118-48 40 00 Directie PZC door Miriam van der Schot GRIJPSKERKE - Bewoners uit Grijpskerke zijn verontwaar digd over de manier waarop de politie op oudjaarsnacht optrad bij een vreugdevuur. Een vrouw die naar het vuur keek, is daar bij volgens Grijpskerkenaren door een politiehond gebeten. Op het terrein van gemeente werken aan de Loodholseweg REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl overslag groeide dit jaar naar het record van 35,3 miljoen ton. Vorig jaar was het 33,3 miljoen ton. In 2000 wordt het moeilijk het record te evenaren, vooral omdat de overslag van steen kool (goed voor drie miljoen ton) inmiddels is gestaakt. Daar staat echter onder meer de inge bruikname van het Europees distributiecentrum van papier gigant StoraEnso tegenover. Vlissingen zag dit concern aan zich voorbijgaan omdat Stora koos voor 'plezieriger' vesti gingsvoorwaarden in Zeebrug ge. Eén daarvan: de bouw van een zogenaamd dokschip dat binnenvaartschepen buiten gaats tussen Stora en de Wester- scheldemonding gaat transpor teren. De Vlaamse regering beslist dit voorjaar over de bouw. werden twee particuliere schaftketen verbrand. Politie rukte met twee politiehonden uit om de toeschouwers uit el kaar te drijven. „Er was eigen lijk niets aan de hand", vertelt W. Wattel uit Grijpskerke. „De twee schaftketen waren van een particulier die er vanaf wilde. Jongelui hadden ze verzameld voor een vreugdevuur." „Bijna het hele dorp stond achter de hekken van het gemeenteterrein te kijken. We zongen wat liedjes en dat was alles." De brandweer kwam het geheel in de gaten houden.Volgens brandweercommandant A Wil- lemstein werd de brandweer door jongeren gehinderd in het werk. „Dat is niet waar", zegt Wattel. „Jong en oud stond rus tig achter het hek. Iedereen was verbaasd toen de politie met twee honden kwam aanzetten. Een vrouw die rustig naar het vuur keek, werd door een poli tiehond gebeten." De Grijpskerkenaren begrijpen niet waarom er op deze wijze ge- handeldis. „De politie heeft met dit optreden de agressie opge wekt. Sommigen hebben al ge zegd dat ze volgende jaarwisse ling extra uitpakken." (Advertentie) In het kader van het katholieke jubeljaar besprenkelt bisschop Muskens de basiliekdeur met wijwater. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - Nadat hij met zijn bisschopsstaf zes tikken op de massieve deuren gaf en ze besprenkeld had met gewijd water, heeft bisschop M. Muskens zondagochtend tijdens de eucharistieviering plechtig de deuren geopend van de Heilige Willibror- dusbasiliek in Hulst, jaar 2000 is door paus Johannes Paulus II uitgeroepen tot jubeljaar en voor die gelegenheid worden de deuren van alle bisschopskerken en ba silieken ter wereld gezegend en symbo lisch opengesteld. Het zegenen en openen is een handeling die enkel voorbehouden is aan paus en bisschoppen. De H. Willibrordus is één van de drie basilieken die het bisdom Bre da telt en de enige van het dekenaat Zee land. Het jubeljaar heeft overigens niets te maken met het uiten van vreugdekre ten. De term is afkomstig van het He breeuwse woord jobeel, ramshoorn, en volgens de Joodse traditie werd eens in de 49 jaar - op Grote Verzoendag - op deze hoorn geblazen. Het gebruik staat voor boetedoening, bevrijding van slavernij en voor naastenliefde. In de katholieke kerk wordt het jubeljaar sinds de veertiende eeuw gehouden. De komst van Muskens had flink wat ge lovigen naar het kerkgebouw gelokt en na afloop van de dienst maakten tallozen ge bruik van de gelegenheid om hem een gelukkig nieuwjaar te wensen. Muskens heeft pas onlangs zijn taken hervat na een periode van ernstige ziekte. De bisschop is content dat het jubeljaar aanvangt op een moment dat de Hulster basiliek op magnifieke wijze is gerestau reerd. Hier is dat toeval. Maar in Rome is de afgelopen drie jaar voor maar liefst vier miljard gulden verspijkerd en opge knapt voor het jubileumjaar. Er worden in Italië dit jaar 26 miljoen reli-toeristen verwacht. Een Jobeljaar is onlosmakelijk verbonden met de cultus van de reizende mens. „Lopen is symbolisch voor het leven", vertelde Muskens na afloop van de kerk dienst. „De tocht door de wereld is eigen aan de mens. De basilieken zijn daarbij het centrale punt voor zogenaamde bezin- ningstochten die dit jaar gehouden wor den." De monseigneur kondigt dergelijke wan deltochten aan vanuit Hulst. Het is de be doeling dat er dit jaar een bezinnings- tocht komt van Hulst naar Oosterhout. De afstand moet in 12 dagen overbmgd wor den. 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG vanaf 09.30-01.00 uur toegang 20,00 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Vrijwilligers en medewerkers van het Ledelthe ater in Oostburg zijn deze week aan de slag gegaan met het op knappen van de kleedkamers onder het podium. De kleedka mers waren hard toe aan een nieuwe look. Een container vol troep, afkom stig uit de catacomben van het theater, werd donderdag al vol geladen. De opslagruimtes stonden vol met door houtworm aangetaste stoelen, tafels, plan ken en decors. Volgende week krijgen de muren van de kleed kamers een nieuwe verflaag, worden nieuwe kapstokken op gehangen en worden de jaren- vijftig-meubeltjes opnieuw ge stoffeerd. De open ruimte onder het podium krijgt eveneens cle functie van kleedkamer om gro tere theatergroepen als de Plat telanders en Zoma de gelegen heid te geven zich om te kleden en gereed te maken voor de voorstelling. ,,De wasbakken zijn een paar jaar geleden vervangen, dus die zien er nog goed uit. We hopen dat de gemeente bereid is ook douches aan te leggen. Dan kun nen de mensen zich voortaan ook verfrissen na hun optreden. Dit hoeft niet meteen, maar kan ook nog later in het j aar"vertelt woordvoerder J. Bolsius. Klapper Het theater is een nieuwe weg ingeslagen en dat betekent vol gens Bolsius dat ook de kleed kamers wat representatiever mogen zijn. Het Ledeltheater werkt sinds kort met het Zuid- landtheater in Terneuzen en Den Dullaert in Hulst aan een gezamenlijke programmering. Vanaf het volgend seizoen moe ten de producties beter worden afgestemd tussen de drie thea ters, zodat niet in één weekeinde in Zeeuws-Vlaanderen diverse publieks voorstellingen zijn. Komend jaar wil het Ledelthea ter in elk geval elke maand één 'klapper' boeken en één voor stelling die niet minder van kwaliteit is, maar wel voor een minder groot publiek is be stemd. Daarnaast zijn er na tuurlijk de films en het gebruik van de foyer voor lezingen, sym posia en vergaderingen. De stichting Ledeltheater is verder betrokken bij de oprich ting van een cultureel bureau in de oude beheerderswoning naast het theater. Onderdeel van dit culturele VW-kantoor is de artotheek, die nu nog in de Lutherse Kerk in Groede is on dergebracht. Vanaf 4 januari begint het Ledeltheater met de inventarisatie van de kunstwer ken. Een eerste inspectie leerde dat de collectie momenteel zo'n honderdvijftig werken telt. De inventarislijst maakt echter melding van vijfhonderd kunst werken. Dat betekent dat 350 kunstwerken op dit moment bij particulieren of instellingen zijn. „De komende weken zullen we moeten onderzoeken welke stukken er zijn, waar deze zich bevinden en of er is betaald. Dan kunnen we ook bekijken of er stukken tussen zitten die kunnen worden verkocht en of het nodig is nieuwe werken aan te kopen. Daarbij gaat de voor keur uit naar Zeeuws-Vlaamse kunst. Want dat is ook voor toe risten het meest interessant." Bolsius verwacht dat op 1 maart de artotheek daadwerkelijk open kan voor het publiek. Man met pistool aangehouden CAD ZAND - De politie heeft op oudejaarsavond drie mannen gearresteerd in Cadzand. Aanleiding was een telefoontje over een groepje mensen waarvan er één had lopen zwaaien met een pistool. De man in kwestie werd even later aangehouden door politieagenten, maar het vuurwapen werd niet aange troffen. De agenten vermoedden dat hij het pistool had door gegeven aan één van zijn kompanen, waarop deze ook werden gefouilleerd. Inderdaad had nu een ander het wapen op zak. Deze man werd gearresteerd. Daarna werd ook nog een derde man ingerekend omdat hij de politiemensen hinderde bij hun werk. Het pistool is in beslag genomen en de drie aangehou den mannen zijn verhoord. Met een proces-verbaal konden zij zondag huiswaarts keren. De recherche stelt een onder zoek in. Zuiddorpenaar slaat met bierfles ZUIDDORPE - In de nieuwjaarsnacht is in Zuiddorpe een 25-jarige man met een ambulance afgevoerd naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het slachtoffer, woonachtig in Zuid dorpe, kreeg ruzie met zijn vrouw. Een 45-jarige man kwam tussenbeide, maar zij n poging de ruzie te sussen sorteerde een averechts effect. De man sloeg zijn 25-jarige dorpsgenoot 1 daarop met een lege bierfles op het hoofd. Resultaat: een flin ke wond die in het ziekenhuis gehecht moest worden. De da der is door de politie aangehouden. Man bewusteloos door vechtpartij TERNEUZEN - Een 32-jarige man uit Terneuzen is zaterdag ochtend tijdens een vechtpartij bewusteloos geraakt. De vechtpartij vond rond acht uur plaats in de Nieuwstraat in Terneuzen. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis worden behandeld aan zijn hoofd. Een 29-jarige en een 31-jarige man zijn aangehouden wegens hun aandeel in de vechtpartij. Akzo-personeel uit protest te Iaat BERGEN OP ZOOM - Circa 25 werknemers van de vestiging van Akzo in Bergen op Zoom zijn zondag anderhalf uur te laat aan het werk gegaan uit solidariteit met hun collega's van de Flexa-verffabriek in Sneek. Daar wordt al weken gestaakt in verband met het voorgenomen besluit van de Akzo-directie de Sneeker fabriek over een paar jaar te sluiten en de produc- tie over te brengen naar Groot-Ammers. De werknemers van de Flexa-fabriek in Sneek gaan vandaag, maandag, door met de staking. Volgens FNV Bondgenoten hangt er een onder handelingsresultaat in de lucht. De bond vergadert daar van ochtend over met de directie. ANP Man geeft adres van agent op RENESSE - In Renesse is zaterdagochtend een 19-jarige man uit Zierikzee aangehouden nadat hij agenten had beledigd. De man werd rond half negen door de politie aangetroffen op de Hogezoom. Hij wilde door de agenten naar huis worden ge bracht, maar deze weigerden hem in de auto mee te nemen. De man werd daarna beledigend. De politie nam hem daarom mee naar het bureau in Zierikzee. Daar gaf de 19-jarige een vals adres op: het adres van de agent die het proces-verbaal opmaakte. Hij kreeg daarop nog een bekeuring. Botsing voor stoplicht MIDDELBURG - Een 43-jarige automobilist uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag op de Schroeweg in Middelburg ge botst tegen een auto die voor het rode verkeerslicht stond. De man zag te laat dat het verkeer stil stond. Bij de politie bleek daL. de man te veel alcohol had gedronken. Hij kreeg een rij verbod en een dagvaarding. door Pascalle Cappetti SLUIS - De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Sluis-Aarden- burg krijgt dit jaar een Olym pisch tintje. De stichting Sport Sluis, de opvolger van de Sport raad Sluis, grijpt de Olympische zomerspelen in het Australische Sydney aan om ook in Sluis de Olympische gedachte te doen opleven. Het hele voorjaar en zomer zijn er sportactiviteiten voor de jeugd tot en met zestien jaar in West-Zeeuws-Vlaanderen en de verbroederde Vlaamse grens gemeenten. Vandaag wordt tij dens de nieuwjaarsreceptie, na de toespraak van burgemeester C. van Liere, de Olympische vlam ontstoken. Ook wordt de vlag gehesen, een variant op de beschermde Olympische wim pel. J. Henry van het organiserende comité: „Het idee om iets rond de Olympische Spelen te doen in Sluis komt van Johan Boog aard. die in Sluis zeer actief is voor de voetbal en de jeugd. Het leek ons leuk om de activiteiten die we voor de jeugd hebben op gezet, extra cachet te geven door de opening te houden tij dens de nieuwjaarsreceptie. Daarvoor is het niet nodig om de jas weer aan te doen en naar bui ten te gaan. Het ontsteken van de vlam kan ge^voon in de raad zaal in het Belfort." Schaatsfestijn Voor het komend j aar staat in en rond het centrum van Sluis een vijftal evenementen gepland. Eén activiteit is voorlopig nog niet ingeroosterd, omdat deze volledig afhankelijk is van de weergoden: de schaatstocht op de Damse Vaart. De organisatie hoopt dat ook dat schaatsfestijn aan het lijstje kan worden toe gevoegd. Voor 19 maart, de dag dat ook de Zwinstedenloop wordt gehou den, staat een loopwedstrijd ge programmeerd. Op 15 april kunnen de skeelers uit de kast worden gehaald voor een skee- lertocht. Op 20 mei is er voor alle kinde ren in de gemeente Sluis-Aar- denburg een Olympische jeugd- dag. De zaterdag daarop, 27 mei, staat in het teken van de wielersport. Een maand later, op 17 juni, is het de beurt aan een tennis- en badmintonwed- strijd. De Olympische spelen van Sluis worden op 3 juli afge sloten met een touwtrekwed strijd. „We houden de sportwedstrij den vooral op de Markt in Sluis. Daarmee worden zoveel moge lijk mensen bij de activiteiten betrokken. Deelnemers die alle activiteiten volgen, komen in aanmerking voor een certificaat of medaille", aldus Henry. Concert voor het nieuwe jaar TERNEUZEN - Het dames- dubbelkwartet Con Grazia ver zorgt op zaterdag 8 januari een nieuwjaarsconcert in de Em- maiiskerk aan de Alberdingk Thijmstraat in Terneuzen. Het koor bestaat uit acht vrou wen die a capella ongeveer der tig buitenlandse liederen uit de periode 1200-1900 zingen. Het concert wordt geleid door diri gent Ad Meeusen en begint om 15.00 uur. (Advertentie) Het Ledeltheater krijgt een grotere kleedruimte onder het podium. foto Peter Nico'ei Door een technische storing bij KPN-Telecom is ons nummer 0117-401582 tijdelijk niet bereikbaar. Dit kan nog enige dagen duren. Wij zijn echter wel telefonisch bereikbaar op de ISDN-lijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31