ÏMan voor Grote Kerk valt goed Niet de ster, maar de kijker PZC Sleutels liggen klaar voor Bastion Plan biobos aan Veerse Meer Volkstuinders moeten verkassen na verkoop grond in Westdorpe Jeugd geniet bij tennisclinic Eltingh Administratief trucje als oplossing voor brandweer bij grens Reimerswaal omzeilt welstandscommissie Goes staakt verzet tegen ruimere norm voor varkensstallen zeeland 12 ETheater blij met cultuurpaleis maandag 3 januari 2000 Tdoor Joost Bosman w TERNEUZEN - Naast het nieu- ^(we theater krijgt Terneuzen er met de Grote Kerk een nieuw cultureel centrum bij. De plan nen zijn nog niet concreet, maar vrijwel alle betrokkenen zijn positief over de ontwikkelingen rond het godshuis. Volgens aannemer P. Simons, 4 die nauw betrokken was bij de t.onderhandelingen over de ver- ckoop van de Grote Kerk, heeft de stichting in oprichting die de jkerk gaat exploiteren al een aantal ideeën. „Waarschijnlijk gaan de concerten die het Zuid- landtheater nu organiseert in de Grote Kerk gewoon door Daar naast denken we aan lezingen, kooroptredens en eventueel mo deshows", verklaart Simons. „Maar er staat nog niets op pa pier. zelfs nog niet hoe de stich ting eruit gaat zien. Dat gaan we ,begin januari allemaal op de -rails zetten." 'Simons zegt dat de evenemen ten heel anders zullen zijn dan die in het nieuwe Terneuzense theater. ,,We zullen in overleg met de gemeente bekijken wat het programma wordt voor de Grote Kerk. Dat zal in elk geval niet concurreren met het thea ter, we proberen echt iets anders te brengen." Samenhang Exploitant van het nieuwe the ater, F. Lievens, is louter positief over het feit dat de Grote Kerk een cultureel-maatschappelijke functie krijgt. ,,Ik vind het fan tastisch. Op deze manier wordt Terneuzen nadrukkelijk op de kaart gezet." Lievens ziet de plannen van de stichting hele maal niet als concurrentie voor het nieuwe theater. „De Grote Kerk, Porgy Bess, laten er nog veel meer initiatieven worden genomen. Terneuzen heeft cul tureel straks wat te bieden, iets met samenhang." Sceptischer is F. Jansen uit Ter neuzen. Hij wilde het afgelopen voorjaar de Grote Kerk al ko pen, maar kreeg toen naar eigen zeggen geen medewerking van de gemeente. „Die vond mijn plannen om er een cultureel- maatschappelijk centrum van te maken wél te concurrerend voor het theater. Het rare is dat de stichting nu hetzelfde kan gaan doen." Jansen heeft er wei nig fiducie in dat het de stich ting lukt de Grote Kerk renda bel te exploiteren. „Ze maakt een denkfout: wil je geld verdie nen, dan moet je er ook een hore cagelegenheid in vestigen. Winst maken met alleen cultuur is heel moeilijk." Aanvullend Wethouder J. Baart (cultuur) denkt niet dat de plannen van de stichting het nieuwe theater in de wielen zullen rijden. „Ik denk dat het heel iets anders wordt. De evenementen in de Grote Kerk bijten de theater exploitatie niet. Ze zijn eerder aanvullend. We willen allemaal de Grote Kerk behouden, en daarvoor is nu een ingang ge vonden", aldus Baart, die ver klaart het volste vertrouwen te hebben in de stichting in op richting. De dertien Bastionappartementen worden naar verwachting in februari opgeleverd. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - Een jaar na het opleveren van de 34 woningen van residentie het Molenbol- werk naderen ook de appartementen van residentie het Bastion in de Axelse Molen straat de voltooiing. In de maand februari is de oplevering van de dertien Bastionappartementen, ver wacht makelaar J. Donks uit Philippine, die samen met makelaardij Spuessens uit Axel de verkoop van de appartementen verzorgt. De verkoop van de appartementen 'had wel iets vlugger gemogen', geeft Donks toe. In het Molenbolwerk staan nog steeds enkele appartementen leeg en van het Bastioncomplex zijn nog slechts vier van de dertien woningen verkocht. Toch. zijn er nog wel mensen die belangstelling to nen. De ligging, tegen het (winkelcen trum aan en met zicht op molen, die over een half j aar geheel gerestaureerd is, moet nog een aantal senioren over de brug hel pen. De appartementen zijn het meest op ouderen toegesneden. Ook het opknappen van de Molenstraat na de afronding van de bouw geeft de ver koop een impuls, hoopt Donks. De straat ligt er nu vaak als een afschrikwekkende modderpoel bij. „Veel belangstellenden zitten nu nog te dubben of ze al toe zijn aan een huis zon der tuintje. Als de appartemencomplexen helemaal klaar zijn en de bestrating er netjes bijligt, zal een aantal van die geïn teresseerden toehappen. In de loop van 2000 zullen de woningen van beide resi denties wel langzaam volstromen, denk ik", zegt Donks. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Een groot bos aan het Veerse Meer. Daarvoor wil M. Wiersma, Statenlid van Groenlinks/Delta Anders, zich inzetten bij de discussie rond de herinrichting van het Veerse Meer. Het bos van Wiersma heeft voor milieu, recreatie en economie een belangrijke func tie. Zijn plannen zijn nog erg pril, maar Wiersma is enthousiast over het 'biobos'. Hij denkt aan een gebied van tussen de vijftig en honderd hectare. Bosbouw heeft volgens het Statenlid toe komst. Zeker gezien de jaarlijk- se subsidie van 2.800 gulden per hectare bos per jaar. Rond het Veerse Meer is behoefte aan na tuur en boeren hebben er in komsten nodig. Wiersma vindt dat hij in zijn plan beide zaken uitstekend heeft gecombineerd. Bedoeling is dat er een aanzien lijk gebied voor de productie van hakhout gerealiseerd wordt. Hakhout dat, verwacht Wiersma, weer als energieop wekking voor de kolencentrale in Borssele kan dienen. „Zo kun je het voortbestaan van deze centrale garanderen. Zonder dat de uitstoot van CO, toe neemt." Survivaltocht In het bos kan ook een ruige vorm, van recreatie plaatsvin den. Wiersma denkt aan survi- valtochten, mountainbiken en ruitersport. Ook hier ziet hij economisch belang. „Een on dernemer kan zich toeleggen op de verhuur van fietsen." Het bos moet voor deze vorm van vertier welgrootzijn. „Anders heeft het geen enkele zin om er survival- tochten te organiseren." Wiersma heeft nog een reden voor de aanleg van het bos. In het voorjaar kan een dergelijk landschap dienen als tijdelijke berging van overtollig regenwa ter. „Wat dat betreft zou de Zuid-Bevelandse kant de beste plaats voor het bos zijn, dat ligt lager dan Noord-Beveland." Wiersma is benieuwd hoe het door Lilian Dominicus WESTDORPE - De volkstuin tjes langs de Kleine Kanaalweg, Graafjansdijk A en de Polder- dreef in Westdorpe moeten bin nenkort plaats maken voor een i nieuwe bestemming. Projectontwikkelaar C. Hame link van Reham Vastgoed uit Zaamslag kocht enkele maan den geleden voor 105.000 gul den de grond op van eigenaresse R. van Waes-Wauters. Het liefst ziet de projectontwikkelaar huizen op het perceel verrijzen, maar lukt dat niet dan sluit hij de bouw van een loods, kassen of een uitbreiding van de scheepswerf niet uit. Momenteel heeft het terrein een industriële bestemming, iets waar de meeste omwonenden tot voor kort geen weet van had den. „Al van oudsher is de be stemming industrie", verklaart burgemeester J. LoninkvanSas van Gent. „Ik vermoed dat de oude gemeente van Westdorpe hier indertijd een industrieter- reintje bedacht heeft. Dat is echter nooit van de grond geko men." Wil het woningbouwplannetje van Hamelink slagen, dan moet hij een wijziging van het be stemmingsplan aanvragen. Of dat lukt, is de vraag. De bewo ners in de nabije omgeving zijn fel gekant tegen de komst van zowel nieuwbouw als industrie en het Sasse gemeentebestuur geeft de prioriteit aan de bouw van een nieuwe wijk aan de Oostmolenkreek in Westdorpe. Daarnaast kunnen naburige be drijven als Cerestar, aan de overkant van het kanaal, be zwaar maken tegen de plannen. Tuincentrum Ook zijn burgemeester en wet houders niet gecharmeerd van de eventuele komst van indu strie op het perceel langs het ka naal. „Als er dan toch iets moet komen, dan liever een tuincen trum", zegt Lonink. „De bewo ners in die hoek hebben al genoeg overlast van de scheeps werf aan de Kleine Kanaalweg. Trouwens, voor de bouw- en mi lieuvergunning zal Hamelink toch eerst aan de huidige nor men moeten voldoen." Zolang de nieuwe bestemming van het perceel nog niet zeker is, mogen de volkstuinders hun sla, aardappelen en andere gewas sen blijven verbouwen. „Graag zelfs", benadrukt Hamelink, „dan blijven de percelen ten minste netjes onderhouden." Met de oude eigenaar was geen enkele pachtovereenkomst ge tekend, zodat de projectontwik kelaar niet verwacht problemen te krijgen met de overname van de perceeltjes. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De grote actie voor Cliniclowns en het feit dat voor de vijfde keer het nieuwjaars-dubbeltoernooi wordt gehouden, waren voor tennisvereniging Scelveringhe uit Renesse aanleiding om zon dag toptennisser Jacco Eltingh uit te nodigen in Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen. De maestro gaf een tennisclinic waaraan twintig enthousiaste lingen deelnamen. Vooral de jeugd genoot van de les van El tingh. „Jemagmethem op de fo to, je mag hem aanraken, je krijgt een handtekening van hem en je zult veel van hem le ren", sprak initiatiefnemer Henk Jeijsman zondagochtend aan het begin van de tennisma- nifestatie. Het optreden van Jacco Eltingh in Burgh-Haam- stede diende als extra onder steuning voor een inzamelings actie voor de Cliniclowns. Het meeste geld voor dit goede doel moet binnenkomen via een kunstveiling die zaterdag 8 ja nuari in Congrescentrum De Zeeuwse Stromen een grote fi nale krijgt. Voorafgaand aan het toernooi speelde Eltingh samen met Frans Verspeek een dubbelpar- tijtje tegen de gebroeders Hans- Jan en André Goedegebuure uit Nieuwerkerk. Deze twee B-spe lers van Schouwen gaven aar dig tegenstand. De wedstrijd eindigde met een 4-3 overwin- - ning voor Eltingh en Verspeek. Middelburger schreef boek over astronomen uit achttiende eeuw door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zoon Hans, acht jaar, pingelt een paar to nen op de piano. Hans gaat vanmiddag eerst bij een vriendje spelen, dan moet hij naar badminton. Hans, ver noemd naar een vergeten Ne derlandse sterrenkundige? Vader Huib Zuidervaart lacht. Nee, dat niet. „Maar er was wel een Hans die als de ver meende uitvinder van de ver rekijker geldt, brillenmaker Hans Lipperhey uit Middel burg." Hij pakt z'n boek erbij om te kijken of die Hans erin voorkomt. Nee. Het boek van Middelburger Zuidervaart gaat ook niet over brillenmakers. Wel over kij kers, maar dan sterrenkijkers. Van 'konstgenoten' en hemelse fenomenen gaat over Neder landse sterrenkundigen in de achttiende eeuw. Zeshonderd vijftig pagina's zachtgeel pa pier met meer dan honderd bladzijden noten en bijlagen. Hij is er onlangs op gepromo veerd. Met alle toeters en bel len die daar bij horen. Dus ook onzinstellingen, die helemaal niks met z'n onderzoek te ma ken hebben, maar goed van pas komen om 'een aantal frustraties af te reageren', zegt Zuidervaart, docent natuur kunde op de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren. De stelling over het studiehuis bijvoorbeeld. Het studiehuis is een crime in zijn ogen, 'meer gestoeld op de aloude trits ge loof, hoop en liefde dan op ge degen onderzoek', oord eelt hij. ,Die tweede fase is geen succes voor mij. Ik vertel graag een verhaal. Dat kan ook met na tuurkunde. Maar nu word ik geacht mijn mond te houden, en dat kan ik heel slecht. M'n vak is eenzamer geworden, ik kom ook minder aan een beetje niveau toe. Ik geloof in en thousiasme. Dat krijg je alleen van mens tot mens, van leraar tot leerling en niet uit een boekje in het studiehuis." Historicus Naast les geven, houdt Zuider- vaart zich bezig met geschie denis van de natuurweten schap. „Ik mag dan natuurkunde hebben gestu deerd, ik ben historicus qua hart. Vroeger wilde ik geschie denis studeren maar dat was Gravure betreffende de komeet van 1737. Uit: EuropischeMer- curius thuis not done. M'n vader was een techneut, werktuigbouw kundige. Die vond geschiede nis een hobby en zeker geen vak." Toch was het zijn vader die bij hem de liefde voor de geschie denis van de natuurweten schap liet ontluiken door hem mee te nemen naar Teylers Museum in Haarlem. Zij woonden in Velsen. „Dat was een maf museum. Je moest aanbellen als je erin wilde, het ging dicht als het donker werd. Ik hield van de sfeer die daar heerste met die eindeloze rijen boekbanden. Instrumenten, schilderijen, het prentenkabi net, alles wat er aan kennis be stond was in dat museum sa mengebracht." Zuidervaart heeft al verschei dene grotere en kleinere publi caties op z'n naam staan waar onder een biografie van de achttiende-eeuwse magi straat en wetenschapsliefheb ber Johan van de Perre, Bij het genootschap voor de geschie denis van de natuurweten schappen GEWTNA ('een maf, leuk genootschapje') zeiden ze al: waarom ben j e er niet op ge promoveerd? Promoveren kwam er pas van nadat hij in de Domburgse villa De Waal van bioloog P. van der Feen een schat aan materiaal van de achttiende-eeuwse Middel burgse stadsarchitect en as tronoom Jan de Munck vond. Zuidervaart ontdekte dat er destijds een intensieve corres pondentie bestond tussen ster renkundigen in Europa. Zo be gon hij een speurtocht naar het netwerk van deze astronomen. In Nederland, Engeland, Frankrijk, overal waren in de achttiende, eeuw lokale ge nootschappen van enthousias te geleerden onder wie veel astronomen die met elkaar in verbinding stonden, ontdekte Zuidervaart. „Dat is het meest verrassende", zegt Zuider- vaart. „De zeventiende eeuw, dat is Huygens, die de ringen van Saturnus ontdekte. En de negentiende eeuw, die werd al tijd als de bloeitijd van de ster renkunde beschouwd met de bouw van moderne sterren wachten zoals die in Leiden. In de tussentijd, de achttiende eeuw, zou zogenaamd niks zijn gebeurd. Terwijl er dus veel werk van niveau is verricht zo als bij de bepaling van de loop van kometen en de afstand aarde tot de zon." De sterrenkundigen noemden zich 'konstgenoten', die vol gens Zuidervaart niet bepaald theoretische hoogvliegers waren maar die wel veel voor uitgang boekten met puur waarnemen. „Die lokale ge nootschappen waren de voor lopers van instituten als het Zeeuws Genootschap der We tenschappen." Want ook Zee land sprak een woordje mee, zegt Zuidervaart. „Middel burger Jan de Munck was de eerste stadhouderlijke astro noom en was de enige die een gebouw speciaal voor waarne mingen bouwde met uiterst modern materiaal. Dat was een prestatie van jewelste. Zijn inspanningen maakten veel andex'en in Middelburg enthousiast." Sport Zuidervaart heeft zo'n vijftien jaar over z'n onderzoek ge daan. Een detectivetocht noemt hij het. die hem naar talloze archieven in binnen- en buitenland voerde. „Dat is de sport, het ontdekken van bronnen." En het is toevallig dat hij bij sterrenkunde te rechtkwam, zegt hij. „Doorde collectie van De Munck ben ik op dit spoor gekomen. Maar het had net zo goed over biolo gen kunnen gaan of achttien de-eeuwse naturaliakabinet- ten." Want sterrenkunde, daar gaat het hem niet om. „Ik ben alleen geïnteresseerd in ster renkundigen, niet in sterren. Ik heb een telescoop gehad, maar die heb ik verkocht. De sterrenbeelden Grote Beer, Orion en ook Andromeda, die kan ik op een heldere avond nog wel vinden. Maar daar houdt het wel mee op." Huibert Jan Zuidervaart, Van 'konstgenoten' en hemelse feno menen. Nederlandse sterrenkunde in de achttiende eeuw (Rotterdam 1999). Uitgever: Erasmus Publi shing. ISBN 9052351430. Prijs: 97,50. door Barend Pelgrim HULST - Het ministerie van Binnenlandse Zaken moet met een oplossing komen voor de problemen van het brandweer korps in Nieuw-Namen. In Hulst en Nieuw-Namen stapten kort geleden zeven spuitgasten uit het vrijwillige brandweer korps om belastingtechnische redenen. Het ministerie overweegt brandweerlieden met een Ne derlands grensarbeidersstatuut onder te brengen bij korpsen in België. Voorlopig wordt in verband met onderbemanning de waarne ming voor Nieuw-Namen en Graauw overdag opgevangen door de collega's uit Hulst. De nachtelijke diensten worden wel gewoon vervuld. Burge meester A Kessen van Hulst, te vens hoofd van de brandweer, heeft nog geen passende oplos sing voor het probleem gevon den. Neveninkomsten De zeven brandweerlieden uit Hulst en Nieuw-Namen zijn gestopt bi] de vrijwillige brand weer omdat ze een baan in Bel gië hebben, maar via de brand weer neveninkomsten hebben in Nederland Daardoor zouden ze dubbele loonbelasting moe ten gaan betalen. Dit probleem doet zich voor in de hele Neder landse grensregio met België. Nederlandse grensarbeiders met een baan in Vlaanderen, die er een nevenfuhctie op na hou den in eigen land, moeten vol gens het huidige belastingver drag in beide landen het volle pond aan loonbelasting betalen. Dat overdag de brandweer uit Hulst naar het tien kilometer verder gelegen Nieuw-Namen moet, veroorzaakt volgens Kes sen geen problemen. „Deaanrij- tijden zijn iets langer, meer niet. Maar in geval van nood bestaat de afspraak met het korps van Kieldrecht (B) en die zitten kortbij. Alles is goed gedekt." Het ministerie van Binnenland se Zaken sleutelt momenteel aan een kunstmatige oplossing voor het brandweerprobleem. Zo zouden Nederlandse spuit gasten op papier kunnen wor den ondergebracht bij Vlaamse korpsen vlak over de grens, maar wel deel blijven uitmaken van het eigen team. Kessen heeft over dit scenario nog geen con tact gehad met zijn collega-bur gemeester F. Smet van Beveren. „Dat heeft ook geen zin zo lang niet duidelijk is of dat wettelijk door de beugel kan. Eerst moet duidelijk zijn of dit kan, dan pas komt er overleg." plan door andere partijen ont vangen wordt. Het is voorlopig alleen bedoeld als een bijdrage van zijn partij in de discussie over de herstructurering van het Veerse Meer. „Best kans dat het door andere partijen wordt af geschoten. Maar dan ben ik wel benieuwd naar de argumenten. De trektochten in het gebied rond het Veerse Meer zijn voor lopig nog toekomstmuziek. „Stel dat je nu bomen plant, dan kun je er volgend jaar nog over heen kijken", aldus Wiersma. doorMieke van der Jaqt HANSWEERT - De gemeente Reimerswaal heeft een origineel antwoord gevonden op de aan houdende kritiek op de wel standscommissies. Een gedeelte van de nieuwe Hansweertse wijk Kanaalarm, het gedempte stuk van hét Kanaal door Zuid- Beveland, wordt welstandsarm. Dat betekent dat er zonder al te veel regels mag worden ge bouwd. Welstandsèisen met betrekking tot kleur, materiaalgebruik, af metingen, vehoudingen en de bouwrichting worden ook in de gemeente Reimerwaal vaak niet begrepen. Burgers die een nieuw huis bouwen, willen dat aanpassen aan hun eigen smaak en eisen, die in veel gevallen niet overeenkomt met de beeldeisen die welstandscommissies stel len. Die zijn meestal geënt op het algemene beeld van de om- geving.De welstandsarme wijk in Hansweert kan worden ge zien als een soort proef. Alleen naar de dakvorm en de dakhel ling van het hoofdgebouw, de woning dus, zal worden geke ken. Ook opbouwen, zoals dakka pellen, moeten ondergeschikt blijven aan het hoofdgebouw. Een torentje mag dus wel, maar niet groter dan het huis. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes ver zet zich niet langer tegen de rui mere norm voor intensieve vee houderij als neventak in de agrarische sector. De provincie houdt een oppervlaktegrens van 1600 vierkante meter aan; Goes wil een verlaging naar 1000 vierkante meter. Nu Gedepu teerde Staten het bezwaar van Goes hebben verworpen, ziet de gemeente ervan af om naar de Raad van State te stappen. Boeren die, als extra bron van inkomsten, een varkens- of kip- penstal willen bouwen, mogen tot 500 vierkante meter gaan. Via een vrijstellingsprocedure bij de provincie is een uitbrei ding tot een maximale opper vlakte van 1600 vierkante meter mogelijk. Eerder hield de pro vincie een bovengrens van 1000 vierkante meter aan. Goes heeft zich steeds verzet te gen de norm van 1600 vierkante meter, omdat de gemeente vindt dat intensieve veehouderij zo veel mogelijk moet worden in gedamd. Een limiet van 1000 vierkante meter noemde de ge meente een verstandig compro mis tussen de belangen van de agrarische sector en het maat schappelijk verzet tegen vooral de gevreesde varkensinvasie. Kindershow in De Halle AXEL - Cultureel Contact Axel verzorgt op woensdag 19 janua ri 2000 een vrolijk kinderpro gramma in de Halle in Axel. Mr. Diamond treedt op met zijn kin dershow Mister-rieus. Onder zijn leiding zullen de kinderen schitteren als echte sterren. De voorstelling begint om 14.30 uur en is voor tien gulden bij te wonen. Meditatie in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - In Reiki en Meditatiecentrum De Regen boogslang in Bergen op Zoom begint op maandag 10 januari een serie van zes meditatiebij eenkomsten gewijd aan het the ma Thuiskomen in je zelf. De se rie wordt begeleid door Willem van Ineveld. Informatie: 0164 - 259356. Gedeputeerde Staten hebben het bezwaarschrift van de ge meente in november ongegrond vei-klaard. Het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft nu besloten zijn ver zet op te geven en geen beroep aan te tekenen bij de Raad van State. Belangrijkste reden voor dat be sluit is dat Goes volop bezig is met een nieuw bestemmings plan voor het landelijk gebied. Als de gemeente blijft vasthou den aan de grens van 1000 vier kante meter, moet die norm ook in het bestemmingsplan worden opgenomen. Dan is het vrijwel zeker dat de provincie een streep zal zetten door het Goese plan. Limiet en andere overweging is dat als Goes de beroepszaak zou win nen, dat in feite betekent dat de Raad van State de limiet van 1600 vierkante meter door haalt. Het gevolg is dat er dan helemaal geen grens meer geldt en de Zeeuwse deur voor groot schalige intensieve neventak ken - voor zover de bestem mingsplannen nog niet zijn aangepast - wagenwijd open komt te staan. Met andere woor den: Goes zou een Pyrrusover winning behalen. Verder heeft de gemeente, die als enige in Zeeland bezwaar had aangetekend, laten mee spelen dat zij niet het risico wil lopen een anti-agrarische repu tatie te krijgen. Bovendien zou den er nauwelijks Goese bedrij ven zijn die veel toekomst zien in intensieve neven- of hoofd takken. Dansavond KOEWACHT - De soos voor alleenstaanden Koewacht en omstreken houdt op zaterdag 8 januari vanaf 20.00 uur een dansavond in de Vlashaard in Koewacht. Zowel vrijgezellen als koppels kunnen er dansen op de muziek van orkest Holly- wood.Tussendoor wordt er een bingo en een loterij gehouden. Nieuwjaar VVD AXEL - Aansluitend aan de ge meentelijke nieuwjaarsreceptie houdt de Axelse WD-fractie maandag 3 januari vanaf 21.00 uur een eigen receptie in café Cambrinus aan de Markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30