Dokters wisten van dichte EHBO-post Eltingh luistert toernooi voor Cliniclowns op met tennisles Buurt ruimt vuurwerkresten op PZC Vast subsidiebedrag voor ouderenbond Vlaamse havens zien voordelen in bouw Vlissingse terminal zeeland maandag 3 januari 2000 s 13 Grijpskerke boos om beet van politiehond Berichtgeving gemeente onjuist Treinverkeer ligt uur stil door Miriam van der Schot GRIJPSKERKE - Bewoners uit Grijpskerke zijn veront waardigd over de manier waarop de politie op oud- jaarsnacht optrad bij een vreugdevuur. Een vrouw die naar liet vuur keek, is daarbij volgens Grijpskerkenaren door een politiehond gebeten. Op het terrein van gemeente werken aan de Loodholseweg werden twee particuliere schaftketen verbrand. Politie rukte met twee politiehonden uit om de toeschouwers uit el kaar te drijven. ..Er was ei genlijk niets aan de hand", vertelt W. Wattel uit Grijps- kerke. „De twee schaftketen waren van een particulier die er vanaf wilde. Jongelui had den ze verzameld voor een vreugdevuur." „Bijna het hele dorp stond achter de hekken van het gemeenteterrein te kijken. We zongen wat liedjes en dat was alles." De brandweer kwam het ge heel in de gaten houden-Vol gens brandweercommandant A Willemstein werd de brand weer door jongeren gehinderd in het werk. „Dat is niet waar", zegt Wattel. „Jong en oud stond rustig achter het hek. Iedereen was verbaasd toen de politie met twee hon den kwam aanzetten. Een vrouw die rustig naar het vuur keek, werd door een politie hond gebeten." De Grijpskerkenaren begrij pen niet waarom er op deze wijze gehandeld is. „De poli tie heeft met dit optreden de agressie opgewekt. Sommi gen hebben al gezegd dat ze volgende jaarwisseling extra uitpakken." Bekeuring wegens beledigen politie RENESSE - InRenesseis zaterdagochtend een 19-jarige man uit Zierikzee aangehouden nadat hij agenten had beledigd. De man werd rond half negen door de politie aangetroffen op de Hogezoom. Hij wilde door de agenten naar huis worden ge bracht, maar deze weigerden hem in de auto mee te nemen. De man werd daarna beledigend. De politie nam de man daarom mee naar het bureau in Zierikzee. Daar gaf de 19-jarige een vals adres op. Dit kwam aan het licht omdat de man het adres opgaf van de agent die het proces-verbaal opmaakte. Hij kreeg daarom nog een bekeuring. Mercedessen van Duitsers gestolen BROUWERSHAVEN - Dieven op Schouwen-Duiveland had den het in de nacht van zaterdag op zondag vooral gemunt op personenauto's van het merk Mercedes. Vanaf het bungalow park Den Osse in Brouwershaven werd een grijze Mercedes 320 E met het kenteken KR-DD114 van een zestigjarige eige naar uit Krefeld weggenomen. Van het naast Den Osse gele gen bungalowpark De Achthoek in Brouwershaven verdween een groene Mercedes 220 T met kenteken KR-HK868 van een 38-inwoner van Krefeld. In Nieuw Haamstede werd een po ging gedaan een Mercedes 500 E weg te nemen. Deze daders werden tijdens hun poging echter betrapt door de eigenaar en sloegen op de vlucht in een donkerkleurige personenauto. Inbraak in auto ZIERIKZEE - In Zierikzee is zaterdag rond 17.00 uur inge broken in een auto die geparkeerd stond aan de Kreeftstraat. De auto is van een 53-jarige inwoner van Langbroek. De ruit van de wagen werd ingeslagen, waarna een rijbewijs, enkele pasjes en portemonnees werden gestolen. Akzo-personeel uit protest te laat BERGEN OP ZOOM - Circa 25 werknemers van de vestiging van Akzo in Bergen op Zoom zijn zondag anderhalf uur te laat aan het werk gegaan uit solidariteit met hun collega's van de Flexa-verffabriek in Sneek. Daar wordt al weken gestaakt in verband met het voorgenomen besluit van de Akzo-directie de Sneeker fabriek over een paar jaar te sluiten en de produc tie over te brengen naar Groot-Ammers. De werknemers in Bergen op Zoom vrezen dat Sneek niet de enige locatie is die dicht moet. De werknemers van de Flexa- fabriek in Sneek gaan vandaag, maandag, door met de sta king. Volgens A van den Berg, bestuurder van FNV Bondge noten, hangt er een onderhandelingsresultaat in de lucht. FNV Bondgenoten vergadert daar vanochtend over met de di rectie. Botsing voor stoplicht MIDDELBURG - Een 43-jarige automobilist uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag op de Schroeweg in Middelburg ge botst tegen een auto die voor het rode verkeerslicht stond. De man zag te laat dat het verkeer stil stond. Toen de politie ter plaatse kwam, werd opgemerkt dat de man alcohol had ge dronken. Op het politiebureau bleek uit een blaastest dat hij meer had gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg daarom een rijverbod en een dagvaarding. Man bewusteloos door vechtpartij TERNEUZEN - Een 32-jarige man uit Terneuzen is zaterdag ochtend tijdens een vechtpartij bewusteloos geraakt. De vechtpartij vond rond 8.00 uur plaats in de Nieuwstraat in Terneuzen. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis worden behandeld aan zijn hoofd. Een 29-jarige en een 31-jarige man zijn aangehouden wegens hun aandeel in de vechtpartij. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij de huisartsen op Schouwen-Duiveland be stond geen enkele verwarring over het feit dat de EHBO-post in het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee tijdens de millenni umnacht gesloten was. „Als wij het over eerste hulp en noodop vang hebben dan bedoelen we ondubbelzinnig het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes", zegt voorzitter R. Smits van de Huisartsenvereniging Schou wen-Duiveland. Hij begrijpt dan ook niet dat de mensen van het crisiscentrum tijdens de jaarwisseling in het gemeentehuis in Zierikzee illu sies koesterden over een EHBO- post in het Rode Kruis Zieken huis. Volgens hem heeft 'de her innering aan vroeger' meege speeld bij de wijze van uitleg die de gemeente heeft gegeven aan de informatiefolder van de GGD Zeeland. Daarin werd ge adviseerd om in acute situaties, bijvoorbeeld bij ernstige ver wonding of een bevalling, de pa tiënt met eigen vervoer naar het ziekenhuis te brengen. Indruk Bij de gemeente ging men er vanuit dat daarmee, evenals voorgaande jaren, het zieken huis in Zierikzee werd bedoeld. In de huis-aan-huis op Schou wen-Duiveland verspreide ge meentekrant werd dat ook zo vermeld. Daarmee werd de in druk gewekt dat in de millenni- KLOETINGE - Het treinver keer tussen Goes en Kapel le- Biezelinge heeft op nieuwjaars dag enige tijd stilgelegen van wege een incident ter hoogte van Kloetinge. Treinpassagiers werden vanaf half twaalf met bussen vervoerd en het autover keer moest worden omgeleid. Na ruim een uur was de situatie weer normaal. umnacht ook de EHBO-post in Zierikzee geopend zou zijn en dat men zelfs voor bevallingen terecht kon in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Dat bleek echter niet het geval. De arts, vier verpleegkundigen, een nachthoofd en enkele labo ranten die tijdens de jaarwisse ling hier werkten, waren daar uitsluitend voor de zorg van de op dat moment opgenomen 23 patiënten. Volgens woordvoerder E. van Brummelen van de gemeente is er echter op het gemeentehuis geen enkele informatie geko men dat de berichtgeving in de gemeentekrant onjuist zou zijn. In de praktijk bleek dat wel het geval. Huisarts Smits meent dat hier de wens vader van de gedachte is geweest. „Wij weten in elk ge val dat er sinds enkele maanden geen EHBO-afdeling meer is in Zierikzee en als wij het over eer ste hulp hebben, bedoelen we dus Goes en dat geldt ook voor bevallingen." De huisartsen op Schouwen- Duiveland hadden tijdens de millenniumnacht naast de regu liere dienstregeling ook een zo geheten achterwacht. Dat bete kent dat een dienstdoende arts indien nodig een beroep kan doen op een collega die zich ook beschikbaar houdt. „Die rege ling kennen we al sinds de lyaamafdeling in Zierikzee is opgeheven", aldus Smits. Voor de meeste brandweergroe- pen op Schouwen-Duiveland viel de nasleep van de millenni umnacht wel mee. „Elk korps heeft om twee uur 's nachts nog een ronde door de kernen ge maakt en waar nodig wat vreug devuurtjes geblust. Inmiddels was het gaan regenen en als die boel eenmaal nat wordt, gaat het de volgende dag toch niet meer branden", zegt postcom- mandant J. C. F. Juffermans uit Zierikzee. De brandweergroep in Bruinis- se had het razend druk tijdens de millenniumnacht. Hier werd vijftien keer uitgerukt voor vreugdevuren. De brandweer lieden waren erop voorbereid. „Autobanden en jaarwisseling horen hier nou eenmaal bij el kaar", zegt postcommandant J. de Ronde. Hij werd zelfs in de nacht van zaterdag op zondag om 01.00 uur weer gealarmeerd voor brand in een grote stapel autobanden op de loswal. ZIERIKZEE - Zaterdag 1 januari, 12.00 uur. Buurtbewoners aan de Roggenplaat in Zierikzee ruimen collectief de restanten van het mil lennium vuurwerk op. Omdat het in de nieuwjaarsnacht was gaan regenen, zag brandweercommandant J. C. F. Juffermans geen noodzaak een beroep te doen op de afdeling reiniging om tijdens het weekend al de vuurwerkresten op te ruimen.foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow ZIERIKZEE - De ouderenbond PCOB vindt gehoor bij de ge meente Schouwen-Duiveland met zijn klacht over de tot nu toe gevolgde wijze van subsidië ring. Het dagelijks gemeentebe stuur stelt voor met ingang van dit jaar de PCOB een vaste bij drage van 2500 gulden per jaar te verstrekken. De PCOB kan akkoord gaan met die regeling, omdat de gemeente zich bovendien bereid heeft ver klaard de jaren 1998 en 1999 af te rekenen op basis van de wer kelijke exploitatietekorten. Voor de gemeente betekent dat in elk geval een hogere bijdrage van 665 gulden over 1998. De hoogte van het exploitatiete kort van vorig jaar kan pas wor den bepaald bij de vaststelling van de afrekeningen over 1999. Tot nu toe kwam de gemeente lijke subsidie aan de PCOB via een ingewikkelde berekening tot stand. De ouderenbond kreeg een vast bedrag van hon derd gulden, zoals de voormali- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ge gemeente Bruinisse die ver strekte, een activiteitensubsidie van viërhonderd gulden zoals de voormalige gemeente Wes- terschouwen betaalde en een subsidie in het exploitatietekort op basis van de leden afkomstig uit Zierikzee. Daar kwam de PCOB aan te kort. De ouderen bond dreigde door deze omslachtige manier van subsi diëren zelfs in de financiële pro blemen te komen. Gemiddelde Het gemeentebestuur erkende dat de subsidiegrondslag niet helemaal rechtvaardig was en stelt nu voor de PCOB tegemoet te komen. Het voorgestelde vas te bedrag van 2500 gulden is het gemiddelde van de verstrekte voorschotten over de afgelopen drie jaar. Het huidige beleid van de gemeente is erop gericht om meer te gaan subsidiëren op ba sis van vaste bedragen. Op basis van de voormalige subsidienor men stond in het welzijnspro- gramma 2000 overigens een be drag van ruim 2800 gulden opgenomen voor de PCOB. Het voorstel tot wijziging van subsidiëring van de PCOB komt aan de orde in de commissie maatschappelijke aangelegen heden die donderdag 13 januari vanaf 19.30 uur vergadert in het Zierikzeese gemeentehuis. Nummerborden omgedraaid MELISKERKE - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Meliskerke van zeker drie auto's kentekenpla ten gedemonteerd en deze on dersteboven of achterstevoren weer teruggeplaatst. Surveille rende agenten ontdekten dit. De auto's waren niet beschadigd. (Advertentie) 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG vanal 09.30-01.00 uur toegang 20.00 Voorafgaand aan de tennisclinic gingen de deelnemers graag even op de foto met toptennisser Jacco Eltingh (derde van links). foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De grote actie voor Cliniclowns en het feit dat voor de vijfde keer het nieuwjaars-dubbeltoer- nooi wordt gehouden, waren voor tennis vereniging Scelveringhe uit Renesse aan leiding om zondag toptennisser Jacco El tingh uit te nodigen in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. De maestro gaf een tennisclinic waaraan twintig enthousiastelingen deelnamen. Vooral de jeugd genoot van de les van El tingh. „Je mag met hem op de foto, je mag hem aanraken, je krijgt een handtekening van hem en je zult veel van hem leren, zodat je aan het einde van de dag misschien een klein grand-slammetje kunt winnen", sprak Henk Jeijsman zondagochtend aan het begin van de tennismanifestatie. Jeijsman is lid van de technische commis sie van TV Scelveringhe en samen met Eef Schönberger de bedenker van de actie voor Cliniclowns. „Wij hebben het hier zo goed, laten we de kinderen in het zieken huis via de cliniclowns een lach gunnen", luidt Jeijsmans motivatie voor deze actie. Het meeste geld voor het goede doel moet binnenkomen via een kunstveiling die za terdag 8 januari in Congrescentrum De Zeeuwse Stromen een grote finale krijgt. Op basis van de inschrijvingen is al zeker dat de kunstwerken gezamenlijk min stens het streefbedrag van vijfentwintig duizend gulden gaan opbrengen. Tijdens het galadiner zaterdagavond wordt ge tracht dit bedrag tijdens de officiële vei ling nog wat op te krikken. Wethouder P. W. Berrevoets- Ringelberg van sportzaken mag de cheque vooraf gaand aan de veiling al in ontvangst ne men. Zij dient die echter later op de avond door te geven aan ambassadrice A van den Bosch-van Tiggelen van Cliniclowns. Het optreden van Jacco Eltingh zondag in Burgh-Haamstede diende als extra on dersteuning voor deze actie én als bijzon dere start voor het nieuwjaars-dubbel- toernooi dat nog deze hele week duurt. Zijn komst werd mogelijk gemaakt dank zij medewerking van de Stichting Renesse en een drietal sponsors. Dubbelpartijtje Voorafgaand aan de start van het toernooi gaf Eltingh nog een staaltje van zijn kun nen ten beste. Hij speelde samen met Frans Verspeek een dubbelpartijtje tegen de gebroeders Hans-Jan en André Goede- gebuure uit Nieuwerkerk. Deze twee B- spelers van Schouwen-Duiveland gaven de grootmeester en zijn compaan aardig tegenstand. De tijd voor de demonstratie was beperkt. De wedstrijd eindigde met een 4-3 overwinning in games voor El tingh en Verspeek. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De Vlaamse zeehavens Antwerpen en Zee- brugge vrezen de concurrentie van Vlissingen in de slag om het containerverkeer niet. Voorzit ter Fernand Traen van de Maat schappij van de Brugse Zee vaartinrichtingen benadrukt dat Zeebrugge vastbesloten is zich verder te prof ileren als con tainerhaven. Robert Restiau van de Antwerpse Gemeen schap voor de Haven verzekert dat de rol van Antwerpen als 'motor van het Scheldebekken' onaangetast blijft. Dat containerbehandelaar Hes- senatie, met grote vestigingen in Antwerpen en een kleinere in Zeebrugge, juist koos voor deel name in een terminal in Vlissin gen, leidde in Antwerpen niet tot paniek. Havenschepen Leon Delwaide is er zelfs wel blij mee. De twee de verdiepingsoperatie van de Westerschelde zou er juist door kunnen worden versneld, meent hij. De Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen ver werkt op topcapaciteit 1,5 mil joen containers per jaar, krijgt een kade van 2,6 kilometer met daarachter 180 hectare opslag terreinen en - het belangrijkste - kan zelfs bij laag water de grootste containerschepen ter wereld (met 7000 tot 8000 twin tig-voetscontainers aan boord), ontvangen. De maximale diep gang is dan 17,5 meter. Globalisering Hessenatie koos voor Vlissingen en niet voor Rotterdam. Restiau vindt dat prima. Volgens hem past die keuze in de globalise ring van de economie, maar wordt ook aangetoond dat Vlaamse bedrijven hun soms verfoeide honkvastheid kwijt zijn en over de grenzen sheen durven kijken. „Je mag Hesse natie er daarbij niet van verden ken die investeringen te gebrui ken ten koste van Antwerpen en Zeebrugge. Het gaat gewoon om een terminal, die de mogelijkhe den van de hele Schelderegio versterkt." Na de eerste fase van de verdie ping kunnen schepen tij-onge bonden tot 11,6 meter diepte Antwerpen bereiken; na de tweede fase wordt dat 12,5 me ter. Voor een optimaal bereik en gebruik van de Westerschelde Container Terminal zal ook Zeeland nu fel pleitbezorger worden van de tweede verdie ping, verwacht havenbaron Restiau, zeker als het gaat om het verder uitdiepen van de toe gangsgeulen tot de Westerschel de. Dat Antwerpen desondanks ge confronteerd blijft met beper kingen, neemt hij voor lief. Hij vindt dat Antwerpen daarin ruimdenkend moet zijn. Maar voegt er direct aan toe: „Het ge loof in Antwerpen als motor verliezen we zeker niet. Want denk je Antwerpen weg, dan verdwijnen ook Vlissingen en Zeebrugge. Door het vormen van een netwerk, versterken we onze kansen." T roefkaarten Zeebrugge heeft, volgens ha venvoorzitter Traen, minstens dezelfde troefkaarten inhanden als Vlissingen. Hoewel dit jaar een belangrijke containerklant verhuisde naar Antwerpen, gaat hij er absoluut niet van uit dat er sprake is van een trend, ondanks het feit dat ook roro-rederij Cobelfret een gedeeltelijke verhuizing naar Vlissingen overweegt. Zeebrug ge sloeg dit jaar 9,9 miljoen ton goederen in containers over (een groei van 8,1 procent). In drie jaar tijd groeide de con taineroverslag met zestig pro cent. En dat was vooral te dan ken aan Hessenatie. De totale overslag groeide dit jaar naar het record van 35,3 miljoen ton. Vorig jaar was het 33,3 miljoen ton. In 2000 wordt het moeilijk het record te evenaren, vooral om dat de overslag van steenkool (goed voor drie miljoen ton) in middels is gestaakt. Daar staat echter onder meer de ingebruik name van het Europees distri butiecentrum van papiergigant StoraEnso tegenover. Voorwaarden Vlissingen zag dit concern aan zich voorbijgaan omdat Stora koos voor 'plezieriger' vesti gingsvoorwaarden in Zeebrug ge. Eén daarvan: de bouw van een zogenaamd dokschip dat binnenvaartschepen buiten gaats tussen Stora en de Wester- scheldemonding gaat transpor teren. De Vlaamse regering beslist dit voorjaar over de bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27