deelt bouwtekeningen Dorpsraad uit Niet de ster, maar de kijker Plan voor bos aan Yeerse Meer Haven Antwerpen ziet omzet dalen Waarde en Bath krijgen praathuis op de zeewering Inzet adviesbureaus vaak onbevredigend College moet met Stadsherstel over woontoren praten zeeland maandag 3 januari 2000 s 1 2 EBestuurslid vindt op zolder oude ontwerpen van panden in Zonnemaire door Arjan van Westen MIDDELBURG - Een groot bos aan het Veerse Meer. Daarvoor wil M. Wiersma, Statenlid van Groenlinks/Delta Anders, zich inzetten bij de discussie rond de her inrichting van het Veerse Meer. Het bos van Wiersma heeft voor milieu, recreatie en economie een belangrijke functie. Zijn plannen zijn nog erg pril, maar Wiersma is enthousiast over het 'biobos'. Hij denkt aan een gebied van tussen de vijftig en honderd hectare. Bosbouw heeft volgens het Statenlid toekomst. Zeker ge zien de jaarlijkse subsidie van 2.800 gul den per hectare bos per jaar. Rond het Veerse Meer is behoefte aan natuur en boeren hebben er inkomsten nodig. Wiersma vindt dat hij in zijn plan beide zaken uitstekend heeft gecombineerd. Bedoeling is dat er een aanzienlijk gebied voor de productie van hakhout gereali seerd wordt. Hakhout dat, verwacht Wiersma, weer als energieopwekking voor de kolencentrale in Borssele kan die nen. Zo kim je het voortbestaan van deze centrale garanderen. Zonder dat de uit stoot van C02 toeneemt." Survivaltocht In het bos kan ook een ruige vorm van re creatie plaatsvinden. Wiersma denkt aan survivaltochten, mountainbiken en rui tersport. Ook hier ziet hij economisch be lang. ,,Een ondernemer kan zich toeleg gen op de verhuur van fietsen." Het bos moet voor deze vorm van vertier wel groot zijn.Anders heeft hetgeen enkele zin om er survivaltochten te organiseren." Wiersma heeft nog een reden voor de aan leg van het bos. In het voorjaar kan een dergelijk landschap dienen als tijdelijke berging van overtollig regenwater. „Wat dat betreft zou de Zuid-Bevelandse kant de beste plaats voor het bos zijn, dat ligt lager dan Noord-Beveland." Wiersma is benieuwd hoe het plan door andere partijen ontvangen wordt. Het is voorlopig alleen bedoeld als een bijdrage van zijn partij in de discussie over de her structurering van het Veerse Meer. „Best kans dat het door andere partijen wordt afgeschoten. Maar dan ben ik wel be nieuwd naar de argumenten." De trek tochten in het gebied rond het Veerse Meer zijn voorlopig nog toekomstmuziek. „Stel dat je nu bomen plant, dan kun je er vol gend jaar nog overheen kijken", aldus Wiersma. door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Evenals veel Zeeuwse gemeenten geeft de gemeente Bergen op Zoom jaarlijks een behoorlijk bedrag uit aan externe adviesbureaus. Het resultaat daarvan is lang niet altijd bevredigend. Dat blijkt uit een onderzoek dat de commissie beleidsevaluatie van de gemeente, in opdracht van de gemeenteraad, heeft uit gevoerd. Drieëntwintig advies opdrachten zijn nader onder zocht. Slechts in zeven gevallen wordt gesteld dat de opdracht geheel voldeed aan het door de gemeente beoogde doel. Dertien keer is sprake van een gedeelte lijk behaald doel, terwijl in de drie overige gevallen wordt ge sproken van een onvoldoende bereikt doel. Deze negatieve bevindingen hebben veel te maken met de aanpak van de gemeente zelf. De vraag of adviseurs aan hun opdracht hebben voldaan scoort namelijk aanmerkelijk positiever. In vijftien van de drieëntwintig gevallen is de uitkomst volledig positief. Zeven keer is sprake van een gedeeltelijke tevreden heid. Slechts één keer wordt het oordeel onvoldoende geveld. De onderzoekscommissie ziet de inschakeling van adviseurs als nuttig en noodzakelijk, maar vindt dat de manier waarop bu reaus worden ingeschakeld ver betering behoeft. Kennis Zo zou duidelijk moeten zijn over welke kennis de gemeente zelf moet beschikken. Het is lo gisch, stelt de commissie, dat de gemeente niet alle kennis voort durend in eigen huis beschik baar heeft. Anderzijds wordt vaak externe deskundigheid ingeschakeld over dezelfde soort onderwer pen, zoals wegen, riolering, ruimtelijke ordening en par keerbeleid. Ook moet steeds kritisch worden bekeken of het inschakelen van externen wel zinvol is. Het laten uitvoeren van een gedetailleerde opdracht om een eigen tekort aan man kracht op te vangen, heeft geen zinWant er zal in dat geval toch intensieve begeleiding moeten worden gegeven. Zeer effectief wordt de inscha keling van een bureau genoemd bij een second, opinion-, tegen re latief lage kosten wordt een ex tra waarborg ingebouwd. De onderzoekscommissie advi seert verder opdrachten zo con creet mogelijk te formuleren. Grote opdrachten kunnen bo vendien beter in kleinere onder zoeken worden uitgesplitst. Bij opdrachten die minder dan vijf tigduizend gulden hebben ge kost bleek de adviseur in tachtig procent van de gevallen te vol doen. Bij opdrachten waarmee meer dan een ton gemoeid was, daalde die tevredenheid tot twintig procent van de gevallen Op zich logisch, omdat grotere projecten vaak ook complexer zijn. Maar kleiner betekent in elk geval, aldus de commissie, meer overzicht. Bijkomend voordeel is dat de relatie met de extern adviseur op korte ter mijn kan worden beëindigd. Miljoenen Op jaarbasis steken de ruim vijfhonderd Nederlandse ge meenten ten minste driehon derd miljoen gulden in extern advies. Ook in Zeeland gaan op dat gebied jaarlijks tonnen om. De gemeente Bergen op Zoom heeft in de periode 1994-1998 voor vier miljoen geïnvesteerd in totaal 44 adviesopdrachten. Iets minder dan de helft daar van heeft betrekking op de ont wikkeling van de eigen organi satie; de rest op de ontwikkeling van inhoudelijk beleid. In 28 ge vallen gaat het om opdrachten die betrekking hebben op de sector ruimtelijke ontwikkeling en beheer. Activiteiten astrologisch studiecentrum GOES - In het astrologisch stu diecentrum Inzicht aan de Beu kenstraat in Goes zijn in januari verschillende activiteiten. Op zondag 9 januari wordt van af half tien 's ochtends een workshop ambitie en beperking gehouden. Maandag 10 januari vindt vanaf 20.00 uur een intro ductieles astrologie plaats. Op maandag 17 januari begint de cursus astrologie voor begin ners. Deze wordt steeds gehou den tussen half acht en tien uur. Informatie en opgeven via 0113 -233115. va-door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De dorpsraad van Zonnemaire is in het bezit gekomen van een stapel oude bouwtekeningen van panden in ^^het dorp. De raad wil deze docu- inenten als aardigheidje cadeau 'a,doen aan de huidige bewoners Psvan de huizen. Het gaat om drie- l^ehflertig tekeningen van de oor spronkelijke bouw of van tus sentijdse verbouwingen van de ^betreffende panden. WDe bouwtekeningen zijn bij toe- dcval gevonden op de zolder van Wim Stouten, de vroegere tim merman in het dorp. Zijn zoon Piet Stouten is thans algemeen bestuurslid van de dorpsraad Zonnemaire en hij vond de pa pieren die lang geleden al zijn opgeborgen op zolder. LiDe bouwtekeningen zijn min istens twintig jaar oud. „Zonde te om weg te gooien, want wellicht is het leuk voor de huidige be- _woners om te zien welke plan nen er voor de totstandkoming van hun huis op papier zijn ge zet", meende Stouten. Het leek hem een aardig idee de tekenin gen gratis beschikbaar te stellen aan degenen die er belangstel ling voor hebben. Zijn voorstel kreeg respons binnen het be stuur van de dorpsraad. Afhalen •In het huis-aan-huis verspreide j informatiebulletin van de dorpsraad Zonnemaire staat vermeld van welke panden er bouwtekeningen beschikbaar Meditatie in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - In Reiki en Meditatiecentrum De Regen boogslang in Bergen op Zoom begint op maandag 10 januari een serie van zes meditatiebij eenkomsten gewijd aan het the ma Thuiskomen in je zelf. De eerste twee bijeenkomsten gaan over het onderwerp Aar ding en Reiniging. Dan volgt twee keer het onderwerp Naar het hier en nu. De serie wordt af gesloten met twee bijeenkom sten met de titel Overgave. De serie wordt begeleid door Wil lem van Ineveld. Informatie: 0164-259356. zijn. In totaal gaat het om drie endertig huizen. De bewoners kunnen de papieren afhalen tij dens de openbare vergadering van de dorpsraad op woensdag 26 januari in het dorpshuis in Zonnemah-e. Er zijn bouwteke ningen beschikbaar van onder meer huizen aan de Dijk van Bommenede, Zuidweg, Riet dijk, I. M. van der Bijlstraat en Blooisedijk. Volgens voorzitter J. Goemans is er enthousiast gereageerd op dit initiatief. Hij verwacht dan ook dat de meeste bewoners de bouwtekeningen zullen afha len. Nieuwjaarsreceptie Voorafgaand aan de openbare vergadering op woensdag 26 ja nuari houdt de dorpsraad Zon nemaire op woensdag 5 januari vanaf 19.30 uur in het dorpshuis een nieuwjaarsreceptie. Goe mans houdt daar een korte toe spraak, maar verder is de avond bedoeld als informeel samen zijn voor de dorpsbewoners. Goes staakt verzet tegen ruimere norm varkensstallen GOES - De gemeente Goes ver zet zich niet langer tegen de rui mere norm voor intensieve vee houderij als neventak in de agrarische sector. De provincie houdt een oppervlaktegrens van 1600 vierkante meter aan; Goes wil een verlaging naar 1000 vierkante meter. Nu Gedepu teerde Staten het bezwaar van Goes hebben verworpen, ziet de gemeente ervan af om naar de Raad van State te stappen. Boeren die, als extra bron van inkomsten, een varkens- of kip- penstal willen bouwen, mogen tot 500 vierkante meter gaan. Via een vrijstellingsprocedure bij de provincie is een uitbrei ding tot een maximale opper vlakte van 1600 vierkante meter mogelijk. Eerder hield de pro vincie een bovengrens van 1000 vierkante meter aan. Goes heeft zich steeds verzet tegen de norm van 1600 vierkante meter, om dat de gemeente vindt dat inten sieve veehouderij zoveel moge lijk moet worden ingedamd. De woningen aan de Dijk van Bommenede 38 en 40 in Zonnemaire zijn twee van de panden waarvan de oude bouwtekeningen nog beschik baarzijn. foto Janne Wolterbeek door Wout Bareman ANTWERPEN - De haven van Antwerpen brak in 1999 geen records, maar de goederenover slag kwam wel dicht in de buurt van het recordjaar 1998. Toen werd 119,7 miljoen ton overge slagen, nu bleef de teller steken op 115 miljoen, een daling met ruim vier procent. Vooral in de massagoedsector boerde de haven achteruit. De overslag van containers steeg, volgens verwachting, met acht procent van ruim 35 naar meer dan 38 miljoen ton. Antwerpen blijft, ondanks de' terugval in de overslag van mas sa- en stukgoed, in die sector de belangrijkste haven van Euro pa. Overigens is de daling merk baar in alle Europese havens. Volgens directeur-generaal Ed dy Bruyninckx van het haven bedrijf vormt de maximale diepgang van de Westerschelde een extra negatieve factor om dat bulkcarriers met erts of ko len met bestemming Antwerpen eerst een deel van hun lading moeten lichten bij Vlissingen of Terneuzen, voordat ze de groot ste Vlaamse haven kunnen be reiken. „Dat speelt zeker in ons nadeel." door Esme Soesman WAARDE - De dorpen Waarde en Bath krijgen beide nog voor de zomer een praathuis. In alle twee de gevallen gaat het om een mobiel praathuis, omdat per manente hebouwing op de zee wering niet is toegestaan. Dat is wel de locatie die de ge meente Reimerswaal, in overleg met Waterschap Zeeuwse Ei landen, voor ogen heeft. Het Rijk heeft het bouwen op zeewe ringen echter aan strenge regels gebonden; binnen dertig meter van de zeewering is geen perma nente bebouwing toegestaan. Een oplossing is gevonden in de aanschaf van verplaatsbare praathuisvoorzieningen. Het waterschap heeft al ontheffing verleend voor de plaatsing van beide honken op de zeewering, mits zij 'regelmatig' verwijderd worden. Verwijderen In de praktijk komt het erop neer dat het praathuis van Bath jaarlijks van 1 oktober tot en met 15 april moet worden weg gehaald. Het praathuis op de zeewering bij Waarde hoeft alleen te wor den verwijderd als het schap daar speciaal om vraagt, omdat er waterkeringsbelangen in het geding zijn. Gekozen is daarom voor containerachtige voorzie ningen die op betonplaten wor den verankerd Op de centrale werkplaats van de gemeente in Kruiningen is ruimte om de containers tussen tijds op te slaan. De gemeente denkt met beide praathuizen zo'n 30.000 gulden kwijt te zijn. Met dit bedrag kan het praathuisje voor Waarde worden gekocht en kunnen ook plaatsing, verwijdering en op slag van beide honken worden betaald. De vereniging Zeeuwind be taalt het huisje voor Bath, dat ruim 20.000 gulden zal gaan kosten. Na plaatsing wordt dit praathuis alsnog aan de ge meente Reimerswaal overge dragen. De bedoeling is om beide voor zieningen voor 15 april. 2000 ge realiseerd te hebben. Sociale functie In 1998 is vanuit Bath en Waar de het verzoek gekomen om een praathuis in deze kernen te stichten. Hansweert, Krabben- dijke en Yerseke hebben al een dergelijke voorziening. Deze vervullen, stelt de gemeente Reimerswaal, een belangrijke sociale functie binnen die dor pen waarvan vooral veel oude ren gebruik maken. De leden van de commissie openbare werken adviseren over de praathuisjes in hun ver gadering van maandag 10 janu ari. Deze vergadering wordt ge houden in de raadzaal, van. het gemeentehuis in Kruiningen en begint om half acht. Middelburger schreef boek over astronomen uit achttiende eeuw doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Zoon Hans, acht jaar, pingelt een paar to nen op de piano. Hans gaat vanmiddag eerst bij een vriendje spelen, dan moet hij naar badminton. Hans, ver noemd naar een vergeten Ne derlandse sterrenkundige? Vader Huib Zuidervaart lacht. Nee, dat niet. „Maar er was wel een Hans die als de ver meende uitvinder van de ver rekijker geldt, brillenmaker Hans Lipperhey uit Middel burg." Hij pakt z'n boek erbij om te kijken of die Hans erin voorkomt. Nee. Het boek van Middelburger Zuidervaart gaat ook niet over brillenmakers. Wel over kij kers, maar dan sterrenkijkers. Van 'konstgenoten' en hemelse fenomenen gaat over Neder landse sterrenkundigen in de achttiende eeuw. Zeshonderd- vijftig pagina's zachtgeel pa pier met meer dan honderd bladzijden noten en bijlagen. Hij is er onlangs op gepromo veerd. Met alle toeters en bel len die daar bij horen. Dus ook onzinstellingen, die helemaal niks met z'n onderzoek te ma ken hebben, maar goed van pas komen om 'een aantal frustraties af te reageren', zegt Zuidervaart, docent natuur kunde op de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren. De stelling over het .studiehuis bijvoorbeeld. Het studiehuis is een crime in zijn ogen, 'meer gestoeld op de aloude trits ge loof, hoop en liefde dan op ge degen onderzoek', oordeelt hij. „Die tweede fase is geen succes voor mij. Ik vertel graag een verhaal. Dat kan ook met na tuurkunde. Maar nu word ik geacht mijn mond te houden, en dat kan ik heel slecht. M'n vak is eenzamer geworden, ik kom ook minder aan een beetje niveau toe. Ik geloof in en thousiasme. Dat krijg je alleen van mens tot mens, van leraar tot leerling en niet uit een boekje in het studiehuis." Historicus Naast les geven, houdt Zuider vaart zich bezig met geschie denis van de natuurweten schap. „Ik mag dan natuurkunde hebben gestu deerd, ik ben historicus qua hart, Vroeger wilde ik geschie denis studeren maar dat was Gravure betreffende de komeet van 1737. Uit: Europische Mer- curius thuis not done. M'n vader was een techneut, werktuigbouw kundige. Die vond geschiede nis een hobby en zeker geen vak." Toch was het zijn vader die bij hem de liefde voor de geschie denis van de natuurweten schap liet ontluiken door hem mee te nemen naar Teylers Museum in Haarlem. Zij woonden in Velsen. „Dat was een maf museum. Je moest aanbellen als je erin wilde, het ging dicht als het donker werd. Ik hield van de sfeer die daar heerste met die eindeloze rijen boekbanden. Instrumenten, schilderijen, het prentenkabi net, alles wat er aan kennis be stond was in dat museum sa mengebracht." Zuidervaart heeft al verschei dene grotere en kleinere publi caties op z'n naam staan waar onder een biografie van de achttiende-eeuwse magi straat en wetenschapsliefheb ber Johan van de Perre. Bij het genootschap voor de geschie denis van de natuurweten schappen GEWINA ('een maf, leuk genootschapje') zeiden ze al: waarom ben j e er niet op ge promoveerd? Promoveren kwam er pas van nadat hij in de Domburgse villa De Waal van bioloog P. van der Feen een schat aan materiaal van de achttiende-eeuwse Middel burgse stadsarchitect en as tronoom Jan de Munck vond. Zuidervaart ontdekte dat er destijds een intensieve corres pondentie bestond tussen ster renkundigen in Europa. Zo be gon hij een speurtocht naar het netwerk van deze astronomen. In Nederland, Engeland, Frankrijk, overal waren in de achttiende eeuw lokale ge nootschappen van enthousias te geleerden onder wie veel astronomen die met elkaar in verbinding stonden, ontdekte Zuidervaart, „Dat is het meest verrassende", zegt Zuider- vaart. „De zeventiende eeuw, dat is Huygens, die de ringen van Saturnus ontdekte. En de negentiende eeuw, die werd al tijd als de bloeitijd van de ster renkunde beschouwd met de bouw van moderne sterren wachten zoals die in Leiden. In de tussentijd, de achttiende eeuw, zou zogenaamd niks zijn gebeurd. Terwijl er dus veel werk van niveau is verricht zo als bij de bepaling van de loop van kometen en de afstand aarde tot de zon." De sterrenkundigen noemden zich 'konstgenoten', die vol gens Zuidervaart niet bepaald theoretische hoogvliegers waren maar die wel veel voor uitgang boekten met puur waarnemen. „Die lokale ge nootschappen waren de voor lopers van instituten als het Zeeuws Genootschap der We tenschappen." Want ook Zee land sprak een woordje mee, zegt Zuidervaart. „Middel burger Jan de Munck was de eerste stadhouderlijke astro noom en was de enige die een gebouw speciaal voor waarne mingen bouwde met uiterst modern materiaal. Dat was een prestatie van jewelste. Zijn inspanningen maakten veel anderen in Middelburg enthousiast." Sport Zuidervaart heeft zo'n vijftien jaar over z'n onderzoek ge daan. Een detectivetocht noemt hij het, die hem naar talloze archieven in binnen- en buitenland voerde. „Dat is de sport, het ontdekken van bronnen." En het is toevallig dat hij bij sterrenkunde te recht kwam, zegt hij. „Door de collectie van De Munck ben ik op dit spoor gekomen. Maar het had net zo goed over biolo gen kunnen gaan of achttien de-eeuwse naturaliakabinet- ten." Want sterrenkunde, daar gaat het hem niet om. „Ik ben. alleen geïnteresseerd in ster renkundigen, niet in sterren, Ik heb een telescoop gehad., maar die heb ik verkocht. De sterrenbeelden Grote Beer, Orion en ook Andromeda, die kan ik op een heldere avond nog wel vinden. Maar daar houdt het wel mee op." Huibert Jan Zuidervaart, Van 'konstgenoten' en hemelse feno menen. Nederlandse sterrenkunde in de achttiende eeuw (Rotterdam 1999). Uitgever: Erasmus Publi shing. ISBN 9052351430. Prijs: 97,50. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissingen moeten bij nieuwbouwplannen in de binnenstad wel degelijk rekening houden met de Stich ting Stadsherstel als gespreks partner. De bestuursrechter in Middelburg heeft het college in het ongelijk gesteld. B en W moeten een bezwaarschrift te gen de bouw van de 33 meter scheve hoge woontoren aan de Gravestraat tóch inhoudelijk beoordelen. De gemeente verleende mei vo rig jaar een bouwvergunning aan Basco Stichting Projecten voor de woontoren. De stichting en 63 omwonenden dienden daarop een bezwaarschrift in. Tegelijkertijd werd schorsing van de bouwvergunning aange vraagd bij de bestuursrechter, maar dat verzoek wees de recht bank in september vorig jaar af. Een maand later wezen B en W het bezwaarschrift van de stich ting van de hand, omdat zij geen belang zou hebben bij de bouw. De bezwaren van de omwonen den werden ongegrond ver klaard. Begin deze maand troffen de stichting en het college elkaar opnieuw voor de rechtbank, waar de stichting het besluit van B en W aanvocht om haar niet als belanghebbende te er kennen. Historisch karakter In de statuten van de Stichting Stadsherstel staat dat zij zich inspant 'het historisch karakter van de gemeente Vlissingen te behouden en te rehabiliteren, in het bijzonder voor wat betreft het binnen de voormalige om walling van Vlissingen gelegen stadsdeel'. De gemeente conclu deerde daaruit dat de stichting geen belang heeft bij nieuw bouwplannen, maar slechts bij behoud van bestaande bebou wing. De stichting stelde daarop tijdens de zitting van begin deze maand dat in het gebied rond de Gravestraat maar liefst 27 mo numenten staan en dat de sche ve woontoren wel degelijk in vloed heeft op de historische kern. De rechtbank stelt in haar uit spraak dat het college de statu ten te eng heeft opgevat. De be stuursrechter vindt dat de bouw van'de 33 meter hoge toren on miskenbaar uitstraling heeft op het omliggende gebied en op de aan dit gebied grenzende histo rische kern van Vlissingen, De rechtbank stelt de Stichting Stadsherstel om die reden in het gelijk. Daar komt nog bij dat de stichting in het verleden vaker heeft geprotesteerd tegen nieuwbouwplannen. Bezwaar De uitspraak heeft tot gevolg dat het college van B en W het bezwaarschrift van de stichting tegen de bouwvergunning nu inhoudelijk moet beoordelen. In dat vei'zoek wijst de stichting op de Risicoanalyse van de Wester schelde. D aaruit kan worden af geleid dat bij calamiteiten met schepen op de Westerschelde er gevaar is voor bewoners in een belangrijk deel van Vlissingen. Nieuwbouw mag binnen die ri sicocontour niet tenzij er een bestemmingsplan was dat daar in al voorzag of als het om ver vangende nieuwbouw gaat. Zo'n bestemmingsplan was er niet voor Gravestraat. De stich ting vindt dat - gelet op de Risi coanalyse Westerschelde - de toren niet of in ieder geval ge deeltelijk niet gebouwd had mogen worden. Politie Cadzand houdt man met pistool aan CADZAND - De politie heeft op oudejaarsavond drie mannen gearresteerd in Cadzand. Aan leiding was een telefoontje over een groepje mensen waarvan er één had lopen zwaaien met een pistool. De man in kwestie werd even la ter aangehouden door politie agenten, maar het vuurwapen werd niet aangetroffen. De agenten vermoedden dat hij het pistool had doorgegeven aan één van zijn kompanen, waarop deze ook werden ge fouilleerd. Inderdaad had nu een ander het wapen op zak. Deze man werd gearresteerd. Daarna werd ook nog een derde man ingerekend omdat hij de politiemensen hin derde bij hun werk. Het pistool is in beslag genomen en de drie aangehouden mannen zijn in de cel gezet en verhoord. Met een proces-verbaal konden zij zondag huiswaarts keren. De recherche stelt een onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26