Rijk drong millenniumpaniek op Schaapskooi beleeft geboortegolf Softwareproblemen kunnen nog komen ii mi Dappere duik Justitie gebruikt mobiel kantoor bij EK voetbal Actie voor behoud Muzzik op kabel Burgemeester Mandos verwijt minister verkeerde inschatting zeeuwse almanak Stoppen door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Bedrijven kunnen nog tot diep in het jaar te maken krijgen met millenni umproblemen. Die waarschu wing geeft A Franse, die een au tomatiseringsbedrijf heeft in Heinkenszand. Hij verwacht dat zeker niet alle software be stand zal blijken te zijn tegen de eeuwwisseling. Franse heeft enkele honderden Zeeuwse ondernemingen, voor al in het midden- en kleinbedrij f op de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland, als klant. On danks de angst voor de millen niumbug, beleefde hij een rustig weekeinde. „Het is allemaal perfect verlopen. We hebben geen storingsmeldingen ge had." Het enige incident deed zich voor op oudjaarsdag, met een bedrijf dat vanaf vandaag met een nieuw weegsysteem moet werken. De overstap van het ou de naar het nieuwe systeem ver liep niet zonder haperen. Fran se: „We hebben extra assistentie moeten verlenen, omdat er wat aanloopproblemen waren." Het probleemloze nieuwjaars- weekeinde is volgens Franse geen reden om al opgelucht adem te halen. Tot nu toe zijn vooral de processen van de be drijven met volcontinu produc tie beproefd. Vandaag komen de kantoren weer op gang. „Dit is het volgende kritische punt. Nu krijgen we het softwarematige traject en dat is het lastigste om op te lossen. Ik verwacht daarbij hier en daar best wel wat pro bleempjes." Data Franse noemt als voorbeeld on dernemingen met grote klan tenbestanden. „Aan elke klant kunnen tientallen data zijn ge koppeld. Dat is een zeker risico, want er wordt voortdurend met die data gerekend." De afgelo pen tijd hebben veel bedrijven geïnvesteerd in de aanschaf van de meest recente versies van hun software. In hoeverre er zich nog millenniumproblemen voordoen, wordt geleidelijk duidelijk. Franse: „Dat zal pas in de loop van deze maand blij ken. Neem bijvoorbeeld de sala risadministratie. Als dat moei lijkheden geeft, wordt dat aan het eind van de maand zicht baar. Het kan zelfs zijn dat in ju ni nog millenniumproblemen aan het licht komen." Daarnaast gaat Franse ervan uit dat een aantal bedrijven vanochtend te kampen krijgt met opstartproblemen die ech ter niets te maken hebben met de wisseling van de eeuw. „Som mige computers zijn uit voor zorg uitgezet en losgekoppeld van het net. Als er dan een batte rij inzit die aan het eind van haar levensduur is, kun je pro blemen krijgen als je de compu ter vandaag weer aanzet." Perspectief De stelling dat bedrijven node loos ongerust zijn gemaakt over mogelijke problemen bij de mil lenniumovergang, durft Franse niet te onderschrijven. „In dat opzicht heb ik ook altijd een wat afwijkend beeld gehad. Ik heb steeds geroepen dat het zeker voor kleinere ondernemingen geen bedrijfsbedreigende situa tie zou opleveren, dus dat de I hinder te overzien zou zijn. Het is allemaal zeker niet overdre ven en overtrokken geweest, maar je moet het wel in het juis te perspectief zien. (Advertentie) IIQDQQQBBEEBBI BOUWMATERIALEN Tijdens de kerstvakantie geopend! ALBERT JOACHIMIKADE 33.4463 AA GOES i TEL. 0113-215401, FAX 0113-216232 PZC zeeland i maandag 3 januari 2000 door Ali Pankow WESTENSCHOU WEN - Ruim vijfenzeventig deelnemers rea geerden zaterdag op de oproep het nieuwe millennium met een nieuwjaarsduik vanaf het strand bij Westenschouwen te begroeten. Vele honderden be langstellenden stroomden toe. Overigens bleken niet alle deelnemers even heldhaftig. Na een run op de zee gingen ve len niet verder dan hun middel het water in. „Daar moeten we volgend jaar duidelijker regels voor opstel len, want er moet natuurlijk wel even echt worden gezwom men", vond Marianne van den Heuvel. Samen met Leonie Goudzwaard en Janne Goed hart behoort zij tot het initia tiefgroepje van deze nieuw jaarsduik in Westenschouwen. Het stralende, zonnige weer droeg bij aan het grote aantal deelnemers en zorgde ook voor vele toeschouwers. Het organi serende trio had oud-burge meester van Burgh jonkheer A van Citters bereid gevonden het startsein te geven voor de millenniumduik. De ruim 94- jarige Van Citters is zelf een enorme liefhebber van zwem men en nam vorig jaar tot 4 ok tober nog een duik in de zee. De watertemperatuur bleek met zes graden niet veel lager dan op het strand. „Het zand is ei genlijk kouder dan het water", luidde de conclusie van Rien Goudzwaard uit Kerkwerve. Sommige deelnemers hadden hun feest van de vorige avond vroegtijdig beëindigd om kwiek op het strand in Westen schouwen te verschijnen. Drie jongens kwamen er zelfs speci aal voor uit Limburg. Paviljoen De Rotonde zorgde voor warme chocolademelk op het strand, nadat de zwemmers weer uit zee kwamen foto Janne Wolterbeek door Rolf Bosboom GOES - De rijksoverheid heeft nodeloos paniek gezaaid over het mogelijk optreden van mil lenniumproblemen. Die kritiek uit burgemeester J. L. M. Man dos van de gemeente Borsele op met name minister R. van Box tel. „Ik denk dat er inschat tingsfouten zijn gemaakt en daar heb ik forse kritiek op." De gemeenten werden van ho gerhand verplicht een coördi natiecentrum op te zetten en per kern een noodmeldpunt in te richten waar burgers in nood heen konden gaan als het tele foonnet niet mocht werken. De coördinatiecentra hebben de jaarwisseling in ledigheid door gebracht, want problemen de den zich nergens voor. De mees te centra werden eerder dan de afgesproken tijd van 2.00 uur 's nachts opgedoekt. „De stelling dat we ons met z'n allen een beetje gek hebben la ten maken, durf ik wel aan", zegt Mandos desgevraagd. „We hebben ons over een hoop din gen te druk gemaakt. Absoluut. Er is werkelijk helemaal niets misgegaan. Het is nog nooit zo rustig geweest." Mandos erkent dat het achteraf makkelijk praten is. „Je kunt nooit voorzichtig genoeg zijn. Zeker op het gebied van de openbare orde en veiligheid mag je de zaken niet onder schatten, maar je moet ze ook niet overschatten. Ik denk dat er op dit punt inschattingsfouten zijn gemaakt." De burgemeester wijst vooral naar minister Van Boxtel, die binnen het kabinet verantwoor delijk was voor de millennium overgang. „Het Rijk is vanaf het begin nogal opdringerig ge weest. Zo van: je móet dit en je móet dat. Dat heeft heel veel kosten en moeite met zich mee gebracht. Misschien was het veel beter geweest om de ge meenten onderling de zaak te laten bekijken, want op dit ge bied hebben zij veel meer erva ring dan Den Haag. „Er is ons een zekere angst aan gepraat", vindt ook burgemees ter M. L. Everaers van Noord- Beveland. „Achteraf kun je in derdaad makkelijk zeggen dat het overbodig is geweest, maar wat mij betreft hoeft dit geen tweede keer op deze wijze te worden aangepakt." Oproepbaar Volgens Everaers was het vol doende geweest om oproepbaar te zijn in plaats van op het ge meentehuis duimen te draaien, zeker gezien de degelijke voor bereiding en de wijze waarop de jaarwisseling in andere landen verliep. „Ik was ook liever thuis geweest. We leven toch al in een maatschappij die ontzettend jachtig is. Juist op zulke mo menten moet je bij elkaar zijn." Andere burgemeesters be schouwen de millenniumover gang als een nuttige en leerzame ervaring. „Je kunt nooit zeggen dat het overbodig is geweest", aldus D. J. van der Zaag, eerste burger van Goes. „Ik ben juist blij dat het overdreven is ge weest." Ook de Thoolse burge meester H. A van der Munnik heeft er veel van opgestoken. „Deze ervaring kan zo worden opgepikt als het een keer echt fout gaat." Burgemeester A Verbree van Reimerswaal zegt ervan over tuigd te zijn dat er wel wat mis zou zijn gegaan als het 'millen niumcircus' niet was opgetuigd. „Maar toen vrijdag duidelijk werd dat het in andere landen allemaal goed ging, had men de moed moeten opbrengen om te zeggen: jullie kunnen ook wel stand by zijn. Nu was het zonde van de tijd. Het is allemaal nog al overgeorganiseerd geweest." Verbree moest het tot zijn erger nis nu ook stellen zonder het di recte contact met de politie. Die communicatie verliep nu via de meldkamer. „Ik heb daardoor van het centrum meer hinder dan gemak gehad." Schaapsherders Klaasjan van der Kolk en Stefan Poel (rechts) eten tussen de bevallingen door, temidden van de pasgeboren lamme tjes in de schaapskooi een boterhammetje. foto's Willem Mieras door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Terwijl in de zieken huizen tijdens de jaarwisseling werd uit gekeken naar een millenniumbaby, kwa men in de schaapskooi bij Heinkenszand de borelingen aan de lopende band. Ste fan Poel en Klaasjan van der Kolk van de Zeeuwse Schaapskudde hebben al dagen lang hun handen vol aan de geboortegolf. De bijzondere eeuwwende is dan ook gro tendeels langs hen heen gegaan. Zaterdagmiddag konden Poel en Van der Kolk even op adem komen. „Maar het is de stilte voor de storm", zeggen ze. De ge boortehausse komt in golven. Als een ooi begint te lammeren, blijkt dat vaak een aanzet te zijn voor andere ooien. „Op een gegeven moment gaat het de stal rond." En dan is het hard werken voor beide her ders, dag en nacht. Tijd om te rusten is er nauwelijks. „Vannacht hebben we allebei drie uur geslapen." De piek van de lammerperiode valt deze keer precies rond de jaaiwisseling. In vier dagen hebben de twee zo'n negentig jonge schapen ter wereld geholpen, wat het to taal aantal lammeren zaterdagmiddag al op 125 had gebracht. Dat is de helft van het aantal dat tot eind deze maand wordt verwacht. Poel en Van der Kolk krijgen hulp van zo'n twaalf vrijwilligers, die al lerlei hand- en spandiensten verlenen. Op vrijdag, oudejaarsdag, was het de hele dag flink doorpezen, maar vlak voor mid dernacht werd het even rustig. „Gelukkig konden we even pauze nemen", zegt Van der Kolk. „We zijn met z'n allen rond de tafel gaan zitten en hebben wat erwten soep gegeten. Om twaalf uur hebben we gekeken of er nog steeds stroom was. We hadden wel maatregelen genomen voor het geval het verkeerd mocht gaan. Een noodaggregaat stond klaar." Tijd om de jaarwisseling echt te vieren was er niet, want een nieuwe reeks beval lingen diende zich al aan. Rond kwart voor een werd het eerste Zeeuwse lamme tje van 2000 geboren: Con'nie, genoemd naar een van de Vrijwilligers die assisteer de en ook verwijzend naar de zware beval ling, die bijna 'niet kon'. Vuurwerk Beide 'vroedheren' hebben de millenni umovergang, ondanks alle drukte, toch heel bewust meegemaakt. „Ik vond het heel bijzonder", zegt Poel. „Je bent met z'n allen bezig met de bevalling van een schaap en op de achtergrond klinkt het geknal van het vuurwerk." Van der Kolk: „Het is een wonderlijke ervaring om tij dens de viering van het millennium met je handen in een schaap te staan." Vanwege de drukke lammerperiode is de schaapskooi momenteel voor alle publiek gesloten. Wie de pasgeboren lammetjes wil bewonderen kan terecht in de week einden van 8 en 9,15 en 16 en 22 en 23 ja nuari vanaf 13.00 uur. Er geldt een strikte eindtijd van 16.00 uur in verband met het voeren van de pasgeboren dieren. In een moment van schrome lijke zelfoverschatting had die Vlissingse daags voor nieu wjaar dan toch maar be sloten te stoppen met roken. Met een steuntje in de rug van de stichting Stivoro, die haar een anti-rookpakket pn telefonische, morele steun beloofde. Haar aanmelding op de 'roken informatielijn' van Stivoro werd enthousi ast ontvangen. Leuk dat u belt, zei een ingeblikte stem en meldde dat ze nu één van de ruim honderdduizenden mensen was die het gingen proberen. Naarmate de grote dag dichterbij kwam, groeide het onbehagen. Dat het anti rookpakket maar niet be zorgd werd, deed de zaak geen goed. In de vroege ochtend van 1 ja nuari werd het laatste peukje met kracht uitgeduwd. Korte tijd later begon het grote hunkeren. En mét de trek groeide de irritatie over het niet ontvangen pakket. Het 0900-nummer van Stivoro bracht geen uitkomst. Na tien minuten keuzes maken uit de menu's die de ingeblik te dame voorschotelde, (voor aanmelden, kies één...het spijt me, uw keuze is niet juist ontvangen...) was de grens bereikt. Ze heeft beslo ten nog maar een jaartje door te roken. Puur om Stivoro te pesten. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie in Middelburg heeft zich bereid verklaard om samen met de collega's in Breda gedurende de hele speelperiode van het EK 2000 met een mobiel kantoor assistentie te verlenen. De bus heeft allerlei apparatuur aan boord om een snelle straf rechtelijke vervolging mogelijk te maken. Tot de bemanning be hoort een officier van justitie en een gerechtssecretaris. De inzet van de bus is mogelijk geworden nu de productie op het parket in Middelburg op or de is. In het afgelopen jaar is veel energie besteed aan het Verfspoor leidt naar inbreker GOES - De politie heeft gisteren een man aangehouden die eer der die dag een inbraak had ge pleegd in een winkel in Goes. De man had voor ongeveer zeshonderd gulden aan spullen gestolen, waaronder zeven blik ken muurverf. Eén van de blik ken was op de grond kapot ge vallen, waardoor de politie het spoor van een met verf besmeur de schoen kon volgen. wegwerken van achterstanden. „Alles is nu bij, tot op het bot", meldt hoofdofficier van justitie G. Bouman. De al eerder inge zette samenwerking tussen de parketten van Middelburg en Breda wordt in 2000 verder ge ïntensiveerd. Zaken die zowel in het arrondissement Breda als in Zeeland spelen en geregistreerd zijn, zoals snelheidsovertredin gen, zullen in Middelburg cen traal worden verwerkt. Grote fraudezaken die net zo goed in Zeeland spelen worden voort aan in Breda afgehandeld. Er is ook voor Breda gekozen omdat daar het interregionaal fraude team zetelt. Het Openbaar Ministerie in Middelburg raakt met de benoe ming van G.H. (Gert) Rip tot of ficier van justitie weer op volle sterkte. Naar traditie stappen leden van het OM later over naar de zittende magistratuur. Rip geeft mede invulling aan de nieuwe trend om de loopbaan een wending in omgekeerde richting te geven. Rip startte zijn magistratelijke carrière bij de rechtbank in Zutphen. Sinds 1994 was hij rechter-commissa- ris in Middelburg. De per janua ri aantredende nieuwe officier van justitie wordt hoofd van de unit criminaliteitsbeheersing. Ook zal hij managementstaken gaan vervullen. (Advertentie) Univé wenst iedereen een schade- én i zorgeloos 2000 j door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Er is muziek liefhebber Jo Linssen in Zonne- maire veel aan gelegen dat de uitzendingen van het Franse te levisiestation Muzzik behouden blijven via de kabel van Zekatel. Een eerste bliksemactie heeft hem in één avond ruim veertig handtekeningen opgeleverd, maar als het moet zet hij een veel bredere actie op touw. Hij is er van overtuigd dat er honderden mensen blij zijn met de uitge breide programma's met dans en muziek in tal van genres, die Muzzik brengt. De programmaraad van de Zeeuwse kabelexploitant wil Muzzik na een jaar proefdraai en van het kabelnet weren om dat het Franse televisiestation geld zou gaan vragen voor het doorgeven van zijn program ma's. „Ik weet niet of dat nou wel waar is", zegt Linssen. Zo dra hij van het voornemen van de programmaraad van Zekatel vernam, heeft hij gebeld naar het hoofdkantoor van Muzzik in Nederland. „Daar waren ze ook verrast door het voornemen van Zekatel om hen van het kabel net te gooien. Ze dreigen nu net zo stilletjes te verdwijnen als ze er een jaar geleden zijn opgeko men", zegt Linssen. Hij doelt daarmee op het feit dat Zekatel, volgens hem, veel te weinig kenbaar heeft gemaakt dat Muzzik op de kabel zat. „Dat wordt dan rechts in het beeld met kleine lettertjes aan gegeven, maar weinig mensen die beseffen dat je daar dan vooral 's avonds na twaalven prachtige muziek- en danspro- gramma's kunt zien. Stille genieters Linssen zou het zonde vinden als hij straks al die programma's met klassieke muziek, jazz en wereldmuziek weer zou moeten missen. De liefhebbers van Muzzik zitten vooral in de leef tijdsgroepen van boven de veer tig en vijftig jaar. „Dat zijn vooral stille genieters, die rea geren niet voortdurend spon taan om te laten weten dat ze iets mooi vinden." Linssen heeft natuurlijk ook ge beld naar Zekatel om zijn onge noegen kenbaar te maken over het voornemen Muzzik van het kabelnet te gooien. „Weet je wat je dan te horen krijgt? Dat ze vinden dat er toch wel erg veel muziek van dode mensen wordt geprogrammeerd." Hij twijfelt daarom ook of het wel een eer lijk argument is dat Muzzik ge weerd gaat worden omdat het station geld zou gaan vragen. „Dat doen er bovendien wel meer. Discory vraagt ook geld voor het doorgeven van zijn pro gramma's." Linssen heeft het secretariaat van de Zeeuwse Programmaraad laten weten dat hij indien nodig nog honder den handtekeningen meer kan verzamelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25