Goes staakt verzet tegen grote stal PZC PZC Brandweer bevrijdt gewonden Grijpskerke boos om optreden van politie Jeugd geniet van tennisles Eltingh Waarde en Bath krijgen praathuis op de zeewering Vlaamse havens zien voordelen in bouw Vlissingse terminal Reimerswaal omzeilt welstandscommissie zeeland 13 Boeren mogen tot 1600 m bijbouwen voor intensieve veehouderij Treinverkeer ligt uur stil maandag 3 januari 2000 door Miriam van der Schot GRIJPSKERKE - Bewoners uit Grijpskerke zijn veront waardigd over de manier waarop de politie op oudjaars- nacht optrad bij een vreugde vuur. Een vrouw die naar het vuur keek, is daarbij volgens Grijpskerkenaren door een po litiehond gebeten. Op het terrein van gemeente werken aan de Loodholseweg werden twee particuliere schaftketen verbrand. De poli tie rukte met twee politiehon den uit om de toeschouwers uit elkaar te drijven. „Er was niets aan de hand", vertelt W. Wattel uit Grijpskerke. „De schaftke ten waren van een particulier die er vanaf wilde. Jongelui hadden ze daarom verzameld voor een vreugdevuur. „Bijna het hele dorp stond achter de hekken te kijken naar het vuur. We zongen wat liedjes en dat was alles." Later kwam de brandweer ter plaatse om het geheel in de gaten te houden. Volgens brandweercomman dant A Willemstein werd de brandweer door jongeren ge hinderd in het werk. „Dat is niet waar", zegt Wattel. „Jong en oud stonden rustig achter het hek. Iedereen was verbaasd toen de politie met twee hon den kwam aanzetten. Een vrouw die rustig naar het vuur keek, werd door een politie hond gebeten." De Grijpskerkenaren begrij pen niet waarom er op deze wijze gehandeld is.„De poli tie heeft met dit optreden de agressie opgewekt. Er is nu al door Grijpskerkenaren gezegd dat ze volgende jaarwisseling eens extra zullen uitpakken." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes ver zet zich niet langer legen de rui mere norm voor intensieve vee houderij als neventak in de agrarische sector. De provincie houdt een oppervlaktegrens van 1600 vierkante meter aan; Goes wil een verlaging naar 1000 vierkante meter. Nu Gedepu teerde Staten het bezwaar van Goes hebben verworpen, ziet de gemeente ervan af om naar de Raad van State te stappen. Boeren die, als extra bron van BURGH-HAAMSTEDE - De grote actie voor de Cliniclowns en het feit dat voor de vijfde keer het nieuwjaars-dubbcltoernooi wordt gehouden, waren voor tennisvereniging Scelveringhe uit Renesse aanleiding om zon dag toptennisser Jacco Eltingh uit te nodigen in Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen. De maestro gaf een tennisclinic waaraan twintig enthousiaste lingen deelnamen. Vooral de jeugd genoot van de les van El tingh. „Je mag met hem op de fo to, je mag hem aanraken, je krijgt een handtekening van hem en je zult veel van hem le ren, zodat je aan het einde van de dag misschien een klein grand-slammetje kunt win nen". sprak initiatiefnemer Henk Jeijsman zondagochtend aan het begin van de tennisma- nifestatie. Het optreden van Jacco Eltingh in Burgh-Haam- - stede diende als extra onder steuning voor een inzamelings actie voor de Cliniclowns. Het meeste geld voor dit goede doel moet binnenkomen via een kunstveiling die zaterdag 8 ja nuari in Congrescentrum De Zeeuwse Stromen een grote fi nale krijgt. Op basis van de in schrijvingen is al zeker dat de kunstwerken gezamenlijk min stens het streefbedrag van vijf entwintigduizend gulden gaan opbrengen.Tijdens het galadi ner zaterdagavond wordt ge tracht dit bedrag tijdens de offi ciële veiling nog wat op te krikken. Wethouder P. W. Berrevoets- Ringelberg van sportzaken mag de cheque voorafgaand aan de veiling al in ontvangst nemen. Zij dient die echter later op de avond door te geven aan ambas sadrice A van den Bosch-van Tiggelen van Cliniclowns. Dubbelpartijtje Voorafgaand aan de start van het toernooi gaf Eltingh nog een staaltje van zijn kunnen ten bes te. Hij speelde samen met Frans Verspeek een dubbelpartijtje te gen de gebroeders Hans-Jan en André Goedegebuure uit Nieu- werkerk. Deze twee B-spelers van Schouwen-Duiveland ga ven aardig tegenstand. De wedstrijd eindigde met een 4-3 overwinning in games voor Eltingh en Verspeek. door Esme Soesman WAARDE - De dorpen Waarde en Bath krijgen beide nog voor de zomer een praathuis. In alle twee de gevallen gaat het om een mobiel praathuis, omdat per manente bebouwing op de zee wering niet is toegestaan. Dat is wel de locatie die de ge meente Reimerswaal, in overleg met Waterschap Zeeuwse Ei landen, voor ogen heeft. Het Rijkheeft het bouwen op zeewe ringen echter aan strenge regels gebonden; binnen dertig meter van de zeewering is geen perma nente bebouwing toegestaan. Een oplossing is gevonden in de aanschaf van verplaatsbare praathuisvoorzieningen. Het waterschap heeft al ontheffing verleend voor de plaatsing van beide honken op de zeewering, mits zij 'regelmatig' verwijderd worden. In de praktijk komt het erop neer dat het praathuis van Bath REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Advertentie inkomsten, een varkens- of kip- penstal willen bouwen, mogen tot 500 vierkante meter gaan. Via een vrijstellingsprocedure bij de provincie is een uitbrei ding tot een maximale opper vlakte van 1600 vierkante meter mogelijk. Eerder hield de pro vincie een bovengrens van 1000 vierkante meter aan. Goes heeft zich steeds verzet te gen de norm van 1600 vierkante meter, omdat de gemeente vindt dat intensieve veehouderij zo veel mogelijk moet worden in gedamd. Een limiet van 1000 vierkante meter noemde de ge meente een verstandig compro mis tussen de belangen van de agrarische sector en het maat schappelijk verzet tegen vooral de gevreesde varkensinvasie. Ongegrond Gedeputeerde Staten hebben het bezwaarschrift van de ge meente in november ongegrond verklaard. Het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft nu besloten zijn ver zet op te geven en geen beroep aan te tekenen bij de Raad van State. Belangrijkste reden voor dat be sluit is dat Goes volop bezig is met een nieuw bestemmings plan voor het landelijk gebied. Als de gemeente blijft vasthou den aan de grens van 1000 vier kante meter, moet die norm ook in het bestemmingsplan worden opgenomen. Dan is het vrijwel zeker dat de provincie een streep zal zetten door het Goese plan. Een andere overweging is dat als Goes de beroepszaak zou winnen, dat in feite betekent dat de Raad van State de limiet van 1600 vierkante meter door haalt. Het gevolg is dat er dan helemaal geen grens meer geldt en de Zeeuwse deur voor groot schalige intensieve neventak ken - voor zover de bestem mingsplannen nog niet zijn aangepast - wagenwijd open komt te staan. Met andere woor den: Goes zou een Pyrrusover winning behalen. Verder heeft de gemeente, die als enige in Zeeland bezwaar had aangetekend, laten mee spelen dat zij niet het risico wil lopen een anti-agrarische repu tatie te krijgen. Bovendien zou den er nauwelijks Goese bedrij ven zijn die veel toekomst zien in intensieve neven- of hoofd takken. jaarlijks van 1 oktober tot en met 15 april moet worden weg gehaald. Het praathuis op de zeewering bij Waarde hoeft al leen te worden verwijderd als het schap daar speciaal om vraagt, omdat er waterkerings- belangen in het geding zijn. Ge kozen is daarom voor contai nerachtige voorzieningen die op betonplaten worden verankerd. Op de centrale werkplaats van de gemeente in Kruiningen is ruimte om de containers tussen tijds op te slaan. De gemeente denkt met beide praathuizen zo'n 30.000 gulden kwijt te zijn. Met dit bedrag kan het praathuisje voor Waarde worden gekocht en kunnen ook plaatsing, verwijdering en op slag van beide honken worden betaald. De vereniging Zeeuwind betaalt het huisje voor Bath, ter waarde van ruim 20.000 gulden. De bedoeling is om beide voorzieningen voor 15 april 2000 gerealiseerd te heb ben. Sociale functie In 1998 is vanuit Bath en Waar de het verzoek gekomen om een praathuis in deze kernen te stichten. Hansweert, Krabben- dijke en Yerseke hebben al een dergelijke voorziening. Deze vervullen, stelt de gemeente Reimerswaal, een belangrijke sociale functie binnen die dor pen waarvan vooral veel oude ren gebruik maken. De leden van de commissie openbare werken adviseren over de praathuisjes in hun ver gadering van maandag 10 janu ari. Deze vergadering wordt ge houden in de raadzaal van het gemeentehuis in Kruiningen en begint om half acht. Op de Veerweg in Wolphaartsdijk reed een auto tegen een boom. Drie ambulances brachten de gewonden naar het ziekenhuis. foto's Erik Schwartz door Rolf Bosboom GOES - De Goese brandweer moest zondagmiddag twee keer in actie komen om slacht offers van verkeersongevallen uit hun auto te zagen. Bij het ongeval op de Veerweg in Wolphaartsdijk raakten drie mensen gewond. Twee van hen konden na behande ling in het ziekenhuis naar huis. Het ongeluk gebeurde rond kwart over twee. Een 40-jarige automobiliste uit Terneuzen, die uit de richting" van De Piet kwam, ging iets te ruim door de bocht en raakte daardoor de tegemoetkomende auto van een 35-jarige man uit de ge meente Noord-Beveland. De vrouw week vervolgens uit naar rechts en kwam tegen een boom tot stilstand. Zij raakte bekneld en moest door de brandweer uit haar wagen worden bevrijd. Evenals twee inzittenden werd zij naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Een van de passagiers moest worden opgenomen. Op de N289 ter hoogte van het spoorviaduct bij Kloetinge raakte een 58-jarige automo biliste zondag rond het mid daguur de controle over haar Bij Kloetinge belandde een automobiliste in een drie meter lager gelegen sloot. De brandweer moest met ladders afdalen. voertuig kwijt. Dat gebeurde naast de weg gelegen sloot, auto gehaald. Zij werd met on vermoedelijk door te hoge Omdat men vreesde voor rug- bekende verwondingen naar snelheid. De wagen kwam drie letsel is de vrouw door de het ziekenhuis overgebracht, meter lager tei-echt in een brandweer rechtop uit haar De auto was totaal vernield. 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG vanaf 09.30-01.00 uur toegang 20,OO door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De Vlaamse zeehavens Antwerpen en Zee- brugge vrezen de concurrentie van Vlissingen in de slag om het containerverkeer niet. Voorzit ter Fernand Traen van de Maat schappij van de Brugse Zee vaartinrichtingen benadrukt dat Zeebrugge vastbesloten is zich verder te profilei'en als con tainerhaven. Robert Restiau van de Antwerpse Gemeen schap voor de Haven verzekert dat de rol van Antwerpen als 'motor van het Scheldebekken' onaangetast blijft. Dat containerbehandelaar Hes- senatie, met grote vestigingen in Antweipen en een kleinere in Zeebrugge, juist koos voor deel name in een terminal in Vlissin gen, leidde in Antweipen niet tot paniek. Havenschepen Leon Del waide is er zelfs wel blij mee De tweede verdiepingsoperatie van de Westerschelde zou er juist door kunnen worden ver sneld, meent hij. De Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen ver werkt op topcapaciteit 1,5 mil joen containers per jaar, krijgt een kade van 2,6 kilometer met daarachter 180 hectare opslag terreinen en - het belangrijkste - kan zelfs bij laag water de grootste containerschepen ter wereld (met 7000 tot 8000 twin tig-voetscontainers aan boord), ontvangen. De maximale diep gang is dan 17,5 meter. Globalisering Hessenatie koos voor Vlissingen en niet voor Rotterdam. Restiau vindt dat prima. Volgens hem past die keuze in de globalise- ï-ing van de economie, maar wordt ook aangetoond dat Vlaamse bedrijven hun soms verfoeide honkvastheid kwijt zijn en over de grenzen heen duiven kijken. „Je mag Hesse natie er daarbij niet van verden ken die investeringen te gebrui ken ten koste van Antwerpen en Zeebrugge. Het gaat gewoon om een terminal, die de rnogel ij khe- den van de hele Schelderegio versterkt." Na de eerste fase van de verdie ping kunnen schepen tij-onge bonden tot 11,6 meter diepte Antwerpen bereiken; na de tweede fase wordt dat 12,5 me ter. Voor een optimaal bereik en gebruik van de Westerschelde Container Terminal zal ook Zeeland nu fel pleitbezorger worden van de tweede verdie- Man met pistool aangehouden CADZAND - De politie heeft op oudejaarsavond drie mannen gearresteerd in Cadzand. Aanleiding was een telefoontje over een groepje mensen waarvan er één had lopen zwaaien met een pistool. De man in kwestie werd even later aangehouden door politieagenten, maar het vuurwapen werd niet aange troffen. De agenten vermoedden dat hij het pistool had door gegeven aan één van zijn kompanen, waarop deze ook werden gefouilleerd. Inderdaad had nu een ander op zak. Deze man werd gearresteerd. Daarna werd ook nog een derde man inge rekend omdat hij de politiemensen h i nderde bij hun werk. Het pistool is in beslag genomen en de drie aangehouden mannen zijn verhoord. Met een proces-verbaal konden zij zondag huiswaarts keren. De recherche stelt een onderzoek in. Zuiddorpenaar slaat met bierfles ZUIDDORPE - In de nieuwjaarsnacht is in Zuiddorpe een 25-jarige man met een ambulance afgevoerd naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het slachtoffer, woonachtig in Zuid dorpe, kreeg ruzie met zijn vrouw. Een 45-jarige man kwam tussenbeide, maar zij n poging de inzie te sussen sorteerde een averechts effect. De man sloeg zijn 25-jarige dorpsgenoot daarop met een lege bierfles op het hoofd. Resultaat: een flin ke wond die in het ziekenhuis gehecht moest worden. De da der is door de politie aangehouden. Man bewusteloos door vechtpartij TERNEUZEN - Een 32-jarige man uit Terneuzen is zaterdag ochtend tijdens een vechtpartij bewusteloos geraakt. De vechtpartij vond rond 8.00 uur plaats in de Nieuwstraat in Terneuzen. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis worden behandeld aan zijn hoofd. Een 29-jarige en een 31-jarige man zijn aangehouden wegens hun aandeel in de vechtpartij. Akzo-personeel uit protest te laat BERGEN OP ZOOM - Circa 25 werknemers van de vestiging van Akzo in Bergen op Zoom zijn zondag anderhalf uur te laat aan het werk gegaan uit solidariteit met hun collega's van de Flexa-verffabriek in Sneek. Daar wordt al weken gestaakt in verband met het voorgenomen besluit van de Akzo-directie de Sneeker fabriek over een paar jaar te sluiten en de produc tie over te brengen naar Groot-Ammers. De werknemers in Bergen op Zoom vrezen dat Sneek niet de enige locatie is die dicht moet. De werknemers van de Flexa-fabriek in Sneek gaan vandaag, maandag, door met de staking. Volgens A van den Berg, bestuurder van FNV Bondgenotenhangt er een on derhandelingsresultaat in de lucht. FNV Bondgenoten verga dert daar vanochtend over met de directie. Man geeft adres agent op RENESSE -In Renesse is zaterdagochtend een 19-jarige man uit Zierikzee aangehouden nadat hij agenten had beledigd. De man werd rond half negen door de politie aangetroffen op de Hogezoom. Hij wilde door de agenten naar huis worden ge bracht, maar deze weigerden hem in de auto mee te nemen. De man werd daarna beledigend. De politie nam de man daarom mee naar het bureau in Zierikzee. Daar gaf de 19-jarige een vals adres op. Dit kwam aan het licht omdat de man het adres opgaf van de agent die het proces-verbaal opmaakte. Hij kreeg daarom nog een bekeuring. Nummerborden omgedraaid MELISKERKE - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Meliskerke van zeker drie auto's kentekenpla ten gedemonteerd en deze ondersteboven of achterstevoren weer teruggeplaatst. ping, venvacht havenbaron Restiau, zeker als het gaat om het verder uitdiepen van de toe gangsgeulen tot de Westerschel de. Dat Antwerpen desondanks geconfronteerd blijft met be perkingen, neemt hij voor lief. Hij vindt dat Antwerpen daarin ruimdenkend moet zijn. Maar voegt er direct aan toe: „Het ge loof in Antwerpen als motor verliezen we zeker niet. Want denk je Antwerpen weg, dan verdwijnen ook Vlissingen en Zeebrugge. Door het vormen van een netwerk, versterken we onze kansen." Troefkaarten Zeebrugge heeft, volgens ha- venvoorzitter Traen, minstens dezelfde troefkaarten in handen als Vlissingen. Hoewel dit jaar een belangrijke containerklant verhuisde naar Antwerpen, gaat hij er absoluut niet van uit dat er sprake is van een trend, ondanks het feit dat ook roro- rederij Cobelfret een gedeelte lijke verhuizing naar Vlissingen overweegt. door Mieke van der Jagt HANSWEERT - De gemeente Reimerswaal heeft een origineel antwoord gevonden op de aan houdende kritiek op de wel standscommissies. Een gedeelte van de nieuwe Hansweertse wijk Kanaalarm, het gedempte stuk van het Kanaal door Zuid- Beveland, wordt welstandsarm. Dat betekent dat er zonder al te veel regels mag worden ge bouwd. Welstandseisen met betrekking tot kleur, materiaalgebruik, af metingen, vehoudingen en de bouwrichting worden ook in de gemeente Reimerwaal vaak niet begrepen. Burgers die een nieuw huis bouwen, willen dat aanpassen aan hun eigen smaak en eisen, die in veel gevallen niet overeenkomt met de beeldeisen die welstandscommissies stel len. Die zijn meestal geënt op het algemene beeld van de om geving. Omdat voor veel nieuw- bouwplannen niet meer de tra ditionele doi-psomgeving, maar eerdere nieuwbouw de toon zet, dreigt eenvormigheid op grote schaal. Projectontwikkelaai's doen er goede zaken mee omdat ze beschikken over plannetjes die van Groningen tot Hans- weert precies in de welstands- eisen passen. Euphonia speelt met Brassband GOES - Muziekvereniging Eup honia uit Goes geeft zondag 9 januari samen met Brassband Excelsior uit Kloetinge een nieuwjaarsconcert. Het concert wordt gegeven aan in Het Goese Lyceum (ingang aan Vogel- zangsweg) en begint om 12.00 Op het programma staan wer ken die te maken hebben met het nieuwe millennium. Solo- cornettist Erik van de Horst van Brassband Schoonhoven bi'engt, begeleid door Excelsior," enkele cornetsolo's ten gehore. Hans Hardonk dirigeert tijdens het nieuwjaarsconcert zowel het jeugdoikest als het fanfare orkest van Euphonia. Later de ze maand neemt Harry Bosch het dirigeerstokje over van An no Appelo, die eind november afscheid nam als dirigent van Euphonia. Aan het eind van het nieuw jaarsconcert spelen Euphonia en Excelsior gezamenlijk. De welstandsarme wijk in Hansweert kan worden gezien als een soort proef. Alleen naar de dakvorm en de dakhelling van het hoofdgebouw, de wo ning dus, zal worden gekeken. Ook opbouwen, zoals dakka pellen, moeten ondergeschikt blijven aan het hoofdgebouw. Een torentje mag dus wel, maar niet groter dan het huis. De commissie wonen en milieu van de gemeente Reimerswaal bespreekt donderdag 13 januari een voorstel om de ruime gren zen voor een gedeelte van de Ka- naalarm vast te stellen. De ver- gadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Kruiningen en begint om 19.30 uur. Heinkenszand toont films over dorp HEINKENSZAND - In De Stenge in Heinkens zand worden op donder dag 27 januari twee korte films vertoond over het dorp. Naar aanleiding van het Borselse Filmfestival in november vertoont de dorpsraad Heinkenszand een film uit de jaren zestig en een film die dit jaar is gemaakt. Naast de films vindt er ook een algemene dorpsvergadering plaats. De dorpsraad Heinkens zand houdt verkiezingen voor drie nieuwe be stuursleden. Kandidaten daarvoor moeten inwoner zijn van Heinkenszand en ouder dan achttien jaar. Geïnteresseerden kunnen zich schriftelijk voor 24 januari bij de dorpsraad melden. De vergader- en filmavond begint om 20.00 uur. KLOETINGE - Het treinver keer tussen Goes en Kapelle- Biezelinge heeft op nieuwjaars dag enige tijd stilgelegen van wege een incident ter hoogte van Kloetinge. Treinpassagiers werden vanaf half twaalf met bussen vervoerd en het autover keer moest worden omgeleid. Na ruim een uur was de situatie weer normaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23