Spanning India en Pakistan stijgt Duisenberg is voor aflossen staatsschuld Tsjetsjenen in Grozny zouden gifgas inzetten New Delhi beschuldigt Islamabad van betrokkenheid bij kaping Vader redt moordenaar zoon Millenniumproject Goes klinkt na Mario de Clercq lachende derde 4 WEKEN VOOR Mandos verwijt Rijk aanjagen millenniumgekte Zestien doden bij religieuze strijd Egypte Onverstoorbaar DELTA Nutsbedrijven 243e jaargang no. 2 maandag 3 januari 2000 losse nummers 1,85 van onze redactie buitenland NEW DELHI - De span ning tussen India en Pa kistan is opgelopen nu on duidelijk blijft wat met de vijf kapers is gebeurd na de ontknoping van de ka ping van het vliegtuig van Indian Airlines. India heeft Pakistan gisteren openlijk beschuldigd van be trokkenheid bij de kaping van de Indiase Airbus. De Nationale Veiligheidsadviseur. Brajesh Mishra, zei dat India duidelijke bewijzen heeft van de deelname van Pakistan aan de kaping. Tot dusver hadden Indiase functionarissen alleen indirect aangegeven Pakistan te verden ken van betrokkenheid. Pakis tan ontkent de beschuldiging. De vijf kapers kregen vrijdag na de beëindiging van de kaping van de Afghaanse autoriteiten te horen dat zij binnen tien uur het land moesten verlaten. Zij vertrokken van het vliegveld van Kandahar in een auto, sa men met de drie vrijgelaten moslimstrijders die met de In diase minister van Buitenlandse Zaken, Singh, naar Kandahar waren gevlogen. Quetta Singh zei kort na de vrijlating van de 160 gegijzelden in ruil voor de drie moslimstrijders al ervan uit te gaan dat de acht naar Quetta in Pakistan zouden gaan. Quetta is op de reis van Kandahar naar Pakistan de eer ste grote plaats na de grens. Hij wordt in die opvatting gesteund door deskundigen die zeggen dat het politiek gezien voor de hand ligt dat de kapers naar Pa kistan zijn gegaan. Pakistan zei de grensbewaking te verscherpen en de kapers aan te houden als die in het land zouden opduiken. Gisteren deelde minister Sattar van Bui tenlandse Zaken mee dat de acht zeker niet in zijn land zijn. Waar ze dan wel zijn, is volsla gen onduidelijk. De Taliban zei den zaterdag dat de kapers weg waren uit Afghanistan. Pakistaanse functionarissen er kenden in het afgelopen week einde wel dat het moeilijk zou zijn de kapers aan te houden, omdat zij tijdens de acht dagen durende kapingsactie gemas kerd waren en niemand hun na men kent. De zenuwslopende kaping van de Airbus eindigde na een ak koord tussen India en de kapers. De kapers lieten de gegijzelden vrij in ruil voor drie moslimmi litanten uit Kashmir die vastza ten in India. De kapers, die aan vankelijk de vrijlating van 36 militanten eisten, en de drie on afhankelijkheidsstrijders kre gen een vrijgeleide. De kaping eiste een leven. Een vijfentwintigjarige Indiase za kenman werd door een kaper doodgestoken, naar verluidt omdat hij de kapers had aange keken. ANP/RTR/DPA/AP pagina 2: bericht uit hel De vader (midden) van een doodgestoken Iraniër, heeft de da der gisteren van de strop gered. De vader schonk de 17-jarige moordenaar vergiffenis luttele seconden r voordat hij zou worden opgehangen. Alsof er nog niet genoeg te doen was geweest over de klank- en lichtsculptuur die een Goese stichting bedacht had ter ere van het millennium. In de nacht van zaterdag op zondag werd Goes door een technische fout overrompeld door het geluid van Radio Goes, dat vanaf de watertoren over de stad schalde. Prompt kwam weer een stroom van klach- *1 r ten over geluidsoverlast bij de politie binnen. Mario de Clercq (foto) was gisteren tijdens de we reldbekerwedstrijd veld rijden in Zeddam de lachende derde. De wiel renner uit België profi teerde van de rivaliteit tussen de Rabo-renners Sven Nijs en Richard Groenendaal. De Clercq versloeg in de eindsprint beide Tf kemphanen. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 11,13 en 15; sport: 17 en 19. door Hans van Soest DEN HAAG - President Dui senberg van de Europese Cen trale Bank (ECB) vindt dat de Nederlandse overheid het over schot op de begroting moet ge bruiken voor het verminderen van de staatsschuld. Daardoor daalt de rentelast, waardoor de staat meer geld overhoudt om de toenemende kosten voor de vergrijzing op te vangen. Dit zei Duisenberg gisteren in het programma Buitenhof. Met die uitspraken gaat de ECB- topman lijnrecht in tegen de op vattingen van zijn eigen partij, de PvdA Die wü de miljoenen die al begin dit jaar overblijven op de begroting, gebruiken voor nieuwe investeringen in het on derwijs en de gezondheidszorg. Volgens Duisenberg is het met het oog op de vergrijzing van Nederland echter verstandiger zo snel mogelijk de staatsschuld af te bouwen. „Doordat ieder een steeds ouder wordt, zullen de kosten voor de gezondheids zorg de komende twintig jaar enorm stijgen", aldus de presi dentvan de ECB. Met een kleinere schuld hoeft de overheid minder rente te beta len. De rentelasten zijn nu met dertig miljard gulden per jaar de tweede post op de begroting. Volgens Duisenberg is het hui dige bedrag wat Nederland kwijt is aan rente vergelijkbaar met de stijging van de kosten voor de zorg. Binnen het kabinet bestaat on enigheid over de besteding van het financieringsoverschot. Dat ontstaat doordat de economie harder is gegroeid dan werd aangenomen bij het opstellen van het regeerakkoord. In het akkoord staat dat alle belas tingmeevallers worden ge bruikt voor terugdringing van het financieringstekort en voor lastenverlichting. Aflossen Regeringspartijen PvdA en D66 vinden dat er een nieuwe situa tie is ontstaan nu er geen finan cieringstekort meer is. Het re geerakkoord geldt volgens hen dan ook niet meer. Coalitiege noot WD is echter tegen de voornemens van de coalitie partners. Net als Duisenberg vindt de partij dat het geld moet worden gebruikt voor het aflos sen van de staatsschuld. Wel mag het geld dat overblijft door lagere rentebetalingen van de WD worden ingezet voor nieu we investeringen in bijvoor beeld onderwijs. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam:. Voorletters:m/v Straat:,nr Postcode: Woonplaats: Telefoon:i, Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post.) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel; naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. 713214 000002 CAIRO - Bij massale gevechten tussen moslims en christenen in Zuid-Egypte zijn gisteren zeker zestien mensen om het leven ge komen. De politie heeft er een avondklok ingesteld Het conflict begon vrijdag in El Koscheh, 400 kilometer ten zui den van Caïro, toen de families van een christelijke en een mos limhandelaar elkaar te lijf gin gen. Daarbij werden twee leden van de christelijke Koptenmin- derheid doodgeschoten. Toen dit voorval bekend werd, laaide het geweld op. Daarbij zouden zeker acht mensen zijn gedood. Toen moslims in een buurdorp van de gevechten hoorden, gingen zij de christe nen te lijf. DPA/AFP/RTR (Advertentie) Nu meer keus. In uw belang. zie pagina 8 Ministerie van Verkeer en Waterstaat van onze redactie buitenland MOSKOU - Moslimrebellen hebben gisterochtend in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny 'sterk' gifgas ingezet in hun strijd tegen de Russische troe pen. Dat meldt het Russische persbureau Itar-Tass op gezag van militaire bronnen. De rebellen zouden mogelijk chloor en ammoniak hebben ge bruikt. Er zou sprake zijn van een groene wolk die door de wind naar de eigen posities van de Tsjetsjenen werd teruggedre ven. De Russische militairen hebben middelen om zich tegen gifgas te beschermen, maar de burgerbevolking in Grozny is eraan blootgesteld. De strijdende partijen in de op standige Kaukasische deelre publiek hebben elkaar eerder beschuldigd van het gebruik van chemische wapens. Rusland heeft zich als lidstaat van de Or ganisatie voor het Verbod van Chemische Wapens verplicht geen gifgas in te zetten. De Tsjetsjeense rebellen maak ten gisteren bekend dat er overal in de buitenwijken van Grozny zwaar wordt gevochten. Volgens Russische en Tsje tsjeense bronnen namen de Rus sen het zuidelijke bergland van Tsjetsjenië in de nacht van za terdag op zondag zwaar onder vuur. De Russen meldden giste ren dat zij rond Serzjen-Joert meer dan driehonderd opstan delingen hebben gedood. Afgeslagen Zaterdag namen Russische pa ratroepers na dagenlange ge vechten de Tersky-heuvels in nabij het rebellenbolwerk Vede- no. Een nachtelijke tegenaanval werd afgeslagen. De Russen kunnen nu artillerie op de heu vels opstellen om de opstande lingen uit Vedeno te verdrijven. De rebellen hebben zich groten deels in het bergachtige zuiden van de republiek teruggetrok- (Advertentie) actiekaartje '2 Halen 1 Betalen'. Laagst geprijsde artikel is gratis. Kijk voor al onze adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 09-01-2000 GOES - Minister Van Boxtel heeft de mogelijke millennium problemen verkeerd ingeschat. Dat vindt burgemeester Man- dos van Borsele. Het Rijk heeft de gemeenten verplicht maatregelen te nemen die veel geld en inspanning vergden, maar die achteraf gezien overbodig waren. Man- dos noemt het kwalijk dat het Rijk 'nodeloos' paniek heeft ge zaaid. „Misschien was het veel beter geweest om de gemeenten on derling de zaak te laten bekij ken", stelt Mandos. „Er is ons een zekere angst aangepraat", vindt zijn collega Everaers van Noord-Beveland. Niet alle Zeeuwse burgemees ters vinden echter dat de drukte om de millenniumovergang overdreven was; sommigen be schouwden het als een nuttige en leerzame ervaring. pagina 11: rijk drong milienniumpaniek op DEN HAAG - Een echtpaar loopt op nieuwjaarsdag tussen de overblijfselen van het afgestoken vuurwerk. Tegen alle verwachtingen in is het jaar 2000 in Nederland opmerke lijk rustig begonnen. De hulpdiensten kijken terug op een geslaagde eeuwwisseling. De enorme hoeveelheid vuurwerk die was ingekocht veroorzaakte minder overlast dan de autoriteiten hadden gevreesd. foto Jasper Juinen/ANP Een Russische militair neemt een gevechtspauze bij zijn tank, die gericht staat op Grozny, foto Vladimir Suvorov/RTR ken om de Russen vandaaruit met guerrilla-acties te besto ken. Een kleine groep is in Groz ny achtergebleven om de stad te verdedigen. Russische com mandanten verklaarden dat hun grondtroepen gestaag vor derden in Grozny, maar de fede rale troepen leken nog ver van het centrum verwijderd te zijn. Waarnemend president Vladi mir Poetin reisde zaterdag naar Tsjetsj enië om de strij dkrachten moed in te spreken en het belang van een Russische overwinning te onderstrepen. „Dit gaat er om een einde te maken aan het op breken van Rusland, dat is jullie doel", zei hij in Goedermes. Tijdens het bezoek van Poetin ontketenden de Russen een van de zwaarste bombardementen op Grozny tot nog toe. Er wer den onder meer drie Scud- raketten op Tsjetsjenië afge vuurd. ANP/RTR/AFP/AP (Advertentie) wenst haar klanten een energiek en gezond nieuwjaar toe. Het voorbehoud dat we maakten bij de bekend making van de tarieven 2000 kunnen we wegnemen, de minister van economische zaken heeft DELTA'S tarieven 2000 inmiddels goedgekeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1