Groenendaal woedend op Nijs Henk Angenent ouderwets op dreef Widhölzl verrast gevestigde orde Jonge garde laat het afweten bij Nieuwjaarsduel sport maandag 3 januari 2000 17 Tommy Haas betreurt vertrek van Becker Mario de Clercq profiteert van rivaliteit tussen Rabo-renners Kiprono wint marathon van het millennium van onze sportredactie HAMBURG - Het Duitse Da- viscupteam is nog lang geen eenheid terwijl de eerste ronde van de wereldgroep tegen Ne derland al over zes weken plaats heeft. Tommy Haas be treurt het vertrek van captain Boris Becker zeer. „Ik kreeg al tijd geweldige tips van hem", verklaarde Haas in een inter view met 'Welt am Sonntag'. Becker trok kort voor kerst zijn handen af van de Davis Cup op verzoek van Georg von Waldenfeld, de nieuwe voor zitter van de Duitse tennis- bond. Dit gebeurde om de rentree van Nicolas Kief er mo gelijk te maken. Kief er had een keer ruzie met Becker en wei gerde sindsdien onder de oud- Wimbledonkampioen te spe len. Met Kiefer, zesde van de wereld, en Haas, elfde, heeft Duitsland een zeer sterk team. De terugkeer van Kiefer is overigens nog niet aangekon digd. Haas sprak de hoop uit dat het Duitse team een een heid wordt onder leiding van Carl-Uwe Steeb. „Mijn ideale captain blijft echter Becker. Het liefst nog in samenwer king met Michael Stich, maar ik geloof niet dat het ooit zo ver komt." SID Jan Ullrich naar Mallorca BERLIJN - Jan Ullrich begint het nieuwe jaar met de beste voornemens. De Duitser gaat in januari op Mallorca en in Zuid-Afrika trainen voor het nieuwe wielerseizoen waarin de Tour de France zijn hoofddoel is. „Lk wil in de Tour Lance Armstrong en Marco Pantani verslaan", zei Ullrich in Berlijn waar hij met zijn trainer het seizoen doornam. De Amerikaan Armstrong en de Italiaan Pantani zijn de laatste twee Tour winnaars. Ullrich vierde in 1999 met de overwinning in de Ronde van Spanje en de wereldtitel tijdrijden een imposante comeback aan de top. Nadat hij in 1997 de Tour de France won verwaarloosde hij de trainingen in de wedstrijdloze perioden. Hij kwam toen kilo's aan en moest zijn overgewicht in de wed strijden bekopen met een reeks nederlagen. SID Schalke trekt Emile Mpenza aan GELSENKIRCHEN - Schalke heeft op de tweede dag van het nieuwe jaar de Belg Emile Mpenza gecontracteerd. Met de overgang van de international zou een bedrag van 18 miljoen gulden gemoeid zijn. Mpenza speelde in eigen land voor Stan dard Luik. SID Paul Scholes geveld door hernia MANCHESTER - Paul Scholes kan deze maand niet mee- voetballen in het WK voor clubs. De middenvelder van Man chester United en het Engels elftal heeft een hernia en wordt zo spoedig mogelijk geopereerdZi j n herstel zal minimaal een maand vergen. Scholes iu-eeg last van zijn rust tijdens de com petitiewedstrijd tegen Sunderland (2-2) op een zeer zwaar veld. RTR Jaap Stam in Europees elftal RIJSWIJK - Jaap Stam is de enige Nederlandse topvoetballer die door internationale sportjournalisten is gekozen in het Europees elftal van 1999. Opvallend is dat er vier Zuid-Ame rikanen, spelend voor Europese teams, zijn gekozen. Het Eu ropese Dreamteam is als volgt samengesteld: doel: Oliver Kahn (Dui/BayernMünchen); achter: Jaap Stam (Ned/Man- chester United), Lilian Thuram (Fra/Parma) en Roberto Car los (Bra/Real Madrid; midden: David Beckham (Eng/Man chester United), Luis Figo (Por/Barcelona), Juan Sebastian Veron (Arg/Lazio) en Rivaldo (Bra/Barcelona); voor: Gabriel Batistuta (Arg/Fiorentina), Andrei Schevtschenko (Oek/AC Milan) en Christian Vieri (Ita/Inter). ANP Audina krijgt Nederlands paspoort HAARLEM - De van oorsprong Indonesische badmintonster Mia Audina verwacht deze week een Nederlands paspoort te krijgen. Audina (20) kwam deze zomer na een huwelijk met een Nederlander in Nederland wonen en spelen. Het verkrij- gen van een paspoort is een noodzakelijke stap voor eventuele deelname aan de Olympische Spelen dit jaar in Sydney. Of dat er daadwerkelijk van komt. hangt in eerste instantie nog af van de Indonesische badmintonbond en het nationaal olym pisch comité van Indonesië. Deze twee organen moeten toe stemming verlenen. ANP Amersfoort wint badmintonbeker HAARLEM - Amersfoort heeft voor de tweede keer de natio nale badmintonbeker veroverd. In de finale, gehouden in de Duinwijckhal van Haarlem, werd Velo verslagen (2-1). Audi na zette Velo op voorsprong, door Yao Jie te verslaan (11-6 6- 1113-11). Zhilan zorgde voor evenwicht, doorte winnen van Bruijstens (17-14 15-6). Het dubbel bracht de beslissing. Het duo Michels/Jonathans was te sterk voor Van Barneveld/Ver- hoeff (17-14 15-5). ANP van onze sportredactie ZEDDAM - De irritaties tussen Richard Groenendaal en Sven Nijs lopen met de week hoger op. De rivaliteit tussen de twee concurrenten én ploeggenoten beleefde bij de Grote Prijs van Nederland voorlopig het diep tepunt. Mario de Clercq kon op nieuw profiteren. De Belgische wereldkampioen sprintte voor de twee Raborenners naar zijn tweede zege in de wereldbeker. De inwoner van Sint Michiels gestel, eind januari gastheer voor de wereldtitelstrijd, kwam woedend over de finish. „Goed gedaan", beet de Brabander Nijs in het voorbijgaan toe. Hoewel de wereldbeker een lan- denwedstrijd is, voelde Groe nendaal zich door zijn teamge noot in de steek gelaten. Hij had samen met Nijs en De Clercq de leiding in de wedstrijd geno men. Groenendaal moest voort durend kopwerk doen. Nijs en De Clercq weigerden over te ne men. „Ik heb het geprobeerd", aldus Groenendaal. „Maar als zij niet willen meewerken, dan verdom ik het ook Dan zoeken ze het maar uit. Nijs dacht op het laatst een gaatje te slaan door over de balken te springen, maar dat noem ik laf. Als die Sven Nijs wint eigen Grote Prijs BAAL - De Belgische veldrijder Sven Nijs heeft zaterdag in zijn geboorteplaats Baal de eerste editie van de Grote Prijs Sven Nijs gewonnen. Hi] duldde geen tegenstand. De renner van de Rabobankploeg liep steeds verder uit en had aan de finish een voorsprong van vijftig seconden op Richard Groenendaal. Adri van der Poel werd derde op 1.06, de Belgische wereldkam pioen Mario de Clercq eindigde als vierde op 1.17. In de Luxemburgse plaats Pétange won de Italiaan Danie- le Pontoni een internationale veldrit. Net als Nijs in Baal was hij oppermachtig. Nummer twee, de Fransman Christophe Morel, moest 1 minuut en 46 seconden toegeven. Wim de Vos eindigde als derde op 211Belga twee straks bij het WK ook zo rijden, gaan ze de hekken in." Eerder dit seizoen in Tabor dankte De Clercq zijn overwin ning ook al aan gebrek aan sa menwerking tussen Nijs pn Groenendaal. Toen kregen bei de renners een fax van de ploeg leiding, omdat ze niet genoeg aan het belang van de Rabo bank dachten. „Ze hebben blijkbaar hun les niet geleerd", zuchtte ploegleider Adri van Hou welingen. „Over dit resul taat kan ik natuurlijk niet te vreden zijn. Aan Richard lag het vandaag niet, want hij heeft steeds het initiatief genomen. Maar het is duidelijk dat er ge praat moet worden." Koffer Nijs vond juist dat Groenendaal niet voor hem wilde rijden. De Belg wilde dat Groenendaal in de slotfase een gat zou laten val len. „Ik had supergoede benen", sprak de jongeBelg. „Ik zou wil len dat ik ze in een koffer kon steken en ze er volgende week uit 'kon halen. Maar Richard wilde zelf voor de overwinning gaan. Ik ben ervan overtuigd dat ik had kunnen winnen, maar Groenendaal gaf me de ruimte niet. Ik ben blij dat ik in elk ge val mijn positie in de wereldbe ker veilig heb kunnen stellen." Met een voorsprong van 52 pun ten op Groenendaal, kan alleen pech Nijs nog van de wereldbe ker afhouden. Het snelle parkoers in Zeddam was een generale voor de WK eind deze maand in Sint Mi chielsgestel. Ook dit traject is snel. De Clercq had vooraf ge zegd dat de winnaar van de Gro te Prijs van Nederland straks ook de wereldtitel pakt. Het ge brek aan modder en zware hin dernissen gaf een ongekend wedstrijdbeeld. Na de over macht van Nijs en Groenendaal in de voorbije weken, gingen ze ven renners de finale in. Van der Poel, de Belgen Berden en Van Santvliet en de Italiaan Pontoni vonden aansluiting bij de haperende kopgroep. Hoewel Nijs en Groendaal nog wel als eerste uit de bocht kwamen, was De Clercq de snelste in de sprint. „Een mooie opsteker", vond De Clercq. „Dit parkoers ligt mij goed en de vorm komt eraan. Dat belooft wat voor het WK." ANP Mario de Clercq (midden) toont zich de sterkste in de sprint. Sven Nijs (links) eindigt als tweede, voor Richard Groenendaal. foto Vincent Jannink/GPD van onze sportredactie GARMISCH-PARTENKIR- CHEN - De Oostenrijker An dreas Widhölzl heeft op nieuwjaarsdag in Garmisch- Partenkirchen verrassend het traditionele schansspringen gewonnen. Het was de tweede wedstrijd voor de Vierschansentournee, die tevens meetelde voor de wereldbeker. Widhölzl maakte voor 30.000 toeschouwers sprongen van 113 en 121 meter. Hij zegevier de met een puntentotaal van 241,7 punten voorde Japanner Masahiko Harada (231,9) en de Fin Janne Ahonen (231,8). Harada stond na zijn eerste sprong van 216 meter net als in de openingswedstrijd in Oberstdorf nog aan kop. Zijn tweede sprong van 112 meter was echter onvoldoende om Widhölzl achter zich te hou den. Wereldkampioen Martin Schmitt, die in Oberstdorf nog superieur was, stelde met de elfde plaats zwaar teleur. Het was voor het eerst in bijna een jaar dat de Duitser in een wed strijd niet bij de toptien kwam. Widhölzl verdrong hem van de leiding van de Vierschansen- toernee. Hij heeft 469,2 punten tegen 4 61,4 punten voor Schmitt. De derde wedstrijd is vandaag in Innsbruck, de slotwedstrijd 6 januari in Bischofshofen. ANP van onze sportredactie ROME - Behalve in talloze Syl- vesterlopen overheerste Kenia ook in de Marathon van het Mil lennium. Josephat Kiprono ze gevierde bij de mannen in 2.08.27. Deze loop over 42 kilometer en 195 meter had plaats in de stra ten van Rome. De start was op het Sint-Pietersplein. De deel nemers kregen de pauselijke zegen van Johannes Paulus II vanuit een raam van zijn appar tement. Het eenmalige evene ment was een idee van de Italiaanse voorzitter van de in ternationale atletiek federatie Primo Nebiolo, die vorig jaar overleed. Op twee kilometer voor de fi nish, in de buurt van het Colis- seum, was een versnelling van Kiprono te veel voor de Italia nen Giacomo Leone en Frances co Ingargiola. Leone, in 1998 eerste in de marathon van New York, had enkele malen daar voor tevergeefs geprobeerd te ontsnappen. Hij kwam aan de finish veer tien seconden tekort. Ingargio la, wereldkampioen bij de mi litairen, moest 22 seconden toegeven. Favoriet Loroupe, in het bezit van het of ficieuze wereldrecord met 2.20.43 (eveneens in Berlijn ge lopen), was bij de vrouwen favo riet. De Keniaanse deed het voor haar doen rustig aan. Ze liep lange tijd alleen en stelde zich tevreden met een voorsprong van zeven seconden op de Ethio pische Gadisse Edatto. ANP Josephat Kiprono gaat als eerste over de finish in Rome. foto Andrew Medichini/AP Andreas Widhölzl stijlvol in actie tijdens de vrije training voor de derde wedstrijd van de Vierschansentournee, die vandaag in Inns bruck wordt gehouden. foto Michael Leckel/RTR door Rob Spierenburg HAARLEM - Op het affiche wa ren de helden uit een recent voetbalverleden sterk vertegen woordigd. Op het veld daaren tegen was op 1 januari geen spoor van Ruud Gullit, René Eijkelkamp, Rob Witschge, John van 't Schip of de broertjes Koeman te bekennen. Wat overbleef was een verzame ling ex-internationals die dap per maar kansloos ten onder ging tegen een ijzersterk HFC. Met liefst 7-2 werd de oude glo rie tijdens de traditionele Nieuwjaars wedstrijd op een 1 hoop gevoetbald. Best leuk voor een keer, maar een beetje gênant was het wel. Het is jammer dat veel relatief jonge ex-internationals zich niet geroepen voelen om een tra ditie als de nieuwjaarswedstrijd nog aantrekkelijker te maken. Door hun gebrek aan belang- stelling worden toppers uit een verder verleden min of meer in hun hemd gezet. Neem Gerrie Mühren. De oud-Ajacied ver raste ooit vriend en vijand door bij Real Madrid langdurig een balletje hoog te houden. Hij werd onsterfelijk door dit pro vocerend staaltje voetbalkunst. Bijna 30 jaar later moet de 54- j jarige technicus zich uit de naad werken om tegen HFC een ne derlaag met dubbele cijfers te I voorkomen. Vissen Ook Piet Schrijvers verdiende het niet om ten overstaarj van ruim 2000 toeschouwers zeven j keer te moeten vissen. Natuur lijk was de lob waarmee uitblin ker Radjin de Haan de sluitpost passeerde van grote klasse, maar het publiek had veel liever een zinderende vrije trap van Ronald Koeman gezien, of een I mooie passeerbeweging van Ruud Gullit. Dat bleek wel toen Johan Neeskens in de slotfase de 7-2 binnenschoot. Het applaus na de indrukwekkende pegel nam ovationele vormen aan. Door het gebrek aan 'jeugd' en [dus snelheid kon Oranje een voudigweg geen vuist maken en bleven acties als die van de rech terhand van bondscoach Frank Rijkaard sporadisch. Dit tot groot ongenoegen van Gerrie Mühren. „Ik begrijp jongens als Gullit, Witschge en Van 't Schip niet. Maar ook Rijkaard en Kieft hadden hier moeten zijn. Het zijn kennelijk geen echte voet balliefhebbers. Anders waren ze hier vandaag allemaal komen opdraven. Ik zou zo naar Maas tricht rijden om nog een wed strijd te spelen. Maar ik kom uit een andere tijd. Ik ben van een generatie die het Oranje van 1974 opleverde. Jongens die met straatvoetbal geboren zijn en er mee sterven", aldus de topfitte Volendammer die het knappe spel van HFC overigens niet was ontgaan. „Dit is een uitstekend elftal met een visie. Deze jon gens spelen binnen de kortste keren op het hoogste niveau van het amateurvoetbal", voorspel de de gelouterde middenvelder. Ook het winnende team had lie ver een wat minder grijs Oranje tegenover zich gezien. Laatste man Hoogendoorn had een sim pele verklaring voor de afwe zigheid van Gullit en Co. „Die jongens hebben waarschijnlijk écht alleen maar voor de poen gevoetbald." Gerrie Mühren vindt het een taak van de KNVB om de wat jeugdiger ex-inter- nationals over te halen zich voor dit soort wedstrijden in te span nen. „Hoe weet ik niet, je kunt ze niets verplichten, maar er moet dringend versterking komen." Er zal inderdaad iets moeten ge beuren, want anders kan er wel eens snel een einde komen aan de mooie traditie. De meeste Oranje-hemden die zoek wer den gespeeld zullen een derge lijke oorwassing volgend jaar ongetwijfeld willen voorkomen. Desnoods door voor de eer te be danken. Het zijn allemaal ex- profs en dus voetbal kenner ge noeg om te weten dat dit HFC op 1 januari 2001 nog veel sterker zal zijn. GPD van onze sportredactie HEERENVEEN - Een tactisch genie is Henk Angenent nooit geweest. Bij de start van een schaatsniarathon gaat meestal zijn verstand op nul en beukt hij net zolang door totdat zijn concurrenten scheel zien van ellende. Tijdens de elfde wedstrijd van de KNSB-competitie zondag in Heerenveen trok de winnaar van de laatste Elfstedentocht ouderwets van leer. Hij reed het peloton en vervolgens ook de kopgroep van acht man aan flarden. In de slotronden soleerde hij ver voor Peter de Vries en Bert jan van der Veen, die respectievelijk als tweede en derde eindigden. Het was de tweede zege van An genent dit seizoen en de elfde uit zijn carrière. Twee keer schaats te hij solo naar de overwinning. „Natuurlijk zijn dat de mooiste zeges. Je voelt je dan superieur. Dat had ik vandaag ook." De wedstrijd over honderd ron den op het recordijs van Thialf kende een merkwaardig begin. Klassementsleider Jan Maarten Heideman weigerde eindelijk eens een keer passief te schaat sen. De Nederlands kampioen waagde zich dit seizoen zelden aan een ontsnapping. Deson danks boekte de resultaat schaatser negen seizoenzeges. Heideman moest de vroege in spanning met een zware inzin king bekopen. Hij had geen brandstof meer toen Angenent na zeventien ronden zijn avon tuurlijke neigingen de vrije loop liet. Angenent, die dit seizoen keer op keer door Heideman in de eindsprint werd verslagen, raakte bevrijd van zijn kwel geest. Zeven rijders volgden het spoor van 's lands beroemdste spruitjeskweker. Voorsprong De kopgroep met Van der Veen, Van Meggelen, Van Oosterom, Groenendal, Winters, Peter en Jeroen de Vries slaagde in haar opzet: een voorsprong van 400 meter op de rest van het peloton. Voor de achterblijvers was het pleit al vroeg in de wedstrijd be slecht. De koplopers controleer den de koers voorbeeldig, zodat niemand meer ruimte kreeg. Via een krachtsinspanning die zelfs voor marathonbegrippen als uniek kan worden beschouwd, trok Angenent de overwinning naar zich toe. Vijf ronden voor het eind perste de Frisia-rijder de laatste demarrage uit het ta nige lijf. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17