Beter plan nieuwbouw bij Arduin PZC PZC Monumentenwacht wil in kazerne College moet met Stadsherstel over woontoren praten Vlaamse havens zien voordelen in bouw Vlissingse terminal Grijpskerke boos om optreden politie in nieu wj aarsnacht zeeland 13 Ouderencomplex vóór azc maandag 3 januari 2000 door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De invulling van het Arduinterrein aan de Koudekerkseweg in Middel burg staat voor het college van burgemeester en wethouders vrijwel vast. Dat plan is echter niet het beste, vindt Middelbur ger R. Melse. Hij heeft daarom zelf een andere invulling uitge tekend. Zijn versie heeft vol gens Melse vergeleken bij het plan van de gemeente wel tien voordelen. Op het terrein van Stichting Ar duin in de Stromenwijk wordt op 1 februari 2001 een nieuw asielzoekerscentrum (AZC) ge opend voor zeshonderd asiel zoekers. Het terrein zal worden gedeeld met de bestaande win kels van Arduin. Ook wil de gemeente een stuk grond aan kopen om er in de toekomst se niorenwoningen te bouwen. Het Arduingebied ligt tussen de Koudekerkseweg, de Stromen- weg, de Vlissingse Watergang en het Torenvliedtpark. De Ar duinwinkels staan naast het park. Links van de winkels, langs de Koudekerkseweg, wil de gemeente de ouderenwonin gen bouwen. De rest van het ge bied is voor het AZC. Volgens dit collegeplan moeten fietsende en wandelende bewoners van het AZC het terrein verlaten via de Merwedestraat. De bewoners van de ouderenwoningen verla ten het terrein via de Arduin winkels aan de kant van de Koudekerkseweg. In het Plan Melse komen de ou derenwoningen niet naast, maar vóór het gebied met de Ar duinwinkels. ,,Aan de wens van ouderen om vlakbij Arduin te blijven, wordt op deze manier voldaan. Bovendien kunnen ou deren vanuit die locatie sneller naar het woonzorgcomplex Hof ter Veste of naar het winkelcen trum in de Stromenwijk. Via de Merwedestraat staan ze name lijk onmiddellijk in de Stromen wijk. Een derde voordeel is dat het op die plek rustiger wonen is dan aan de Koudekerkseweg", zegt Melse. Door de ouderenwoningen vóór het Arduingedeelte te bouwen, kunnen bewoners uit de Stro menwijk gebruik blijven maken van het bestaande fietspad naar de Koudekerkseweg. „En als er regelmatig fietsers door dat ge bied komen, ontstaat er een so ciale binding tussen het terrein en de buitenwereld. Ook blijven de Arduinwinkels voorde inwo ners van de wijk zo makkelijk bereikbaar." Fundamenten De woningen voor asielzoekers worden zoveel mogelijk ge bouwd op de bestaande funda menten van de oude Arduinge bouwen. „In de versie van het college moeten er voor twintig units nog fundamenten worden Heinkenszand toont dorpsfilms HEINKENSZAND - In De Stenge in Heinkenszand wor den op donderdag 27 januari vanaf 20.00 uur twee korte films vertoond over het dorp. Naar aanleiding van het Borsel- se Filmfestival in november vertoont de dorpsraad Hein kenszand een film uit de jaren zestig en een film die dit jaar is gemaakt. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissingen moeten bij nieuwbouwplannen in de binnenstad wel degelijk rekening houden met de Stich ting Stadsherstel als gespreks partner. De bestuursrechter in Middelburg heeft het college in het ongelijk gesteld. B en W moeten een bezwaarschrift te gen de bouw van de 33 meter scheve hoge woontoren aan de Gravestraat tóch inhoudelijk beoordelen. De gemeente verleende mei vo rig jaar een bouwvergunning aan Basco Stichting Projecten voor de woontoren. De stichting en 63 omwonenden dienden daarop een bezwaarschrift in. Tegelijkertijd werd schorsing van de bouwvergunning aange- 'vraagd bij de bestuursrechter, maar dat verzoek wees de recht bank in september vorig jaar af. Een maand later wezen B en W het bezwaarschrift van de stich- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Volgens Middelburger R. Melse is zijn plan voor de invulling van het Arduin-terrein goedkoper en heeft het ook verder alleen maar voorde len. gestort. In mijn versie kunnen die units verschoven worden naar het noorden van het ge bied, waar volgens het college plan de ouderen komen. Daar liggen nog fundamenten. Dat zou dus zo'n tienduizend gulden goedkoper zijn. Bovendien kun nen de zes aangepaste senioren woningen die al langs de Vlis singse Watergang staan, met mijn plan behouden blijven. Die vallen namelijk precies in het gebied voor ouderenwoningen. Volgens het voorstel van het col lege moeten die zes woningen gesloopt worden omdat ze niet op het AZC-terrein passen.'' Volgens Melse heeft het college nog niet goed naar zijn plan ge keken. „Kijk, ik ben niet tegen de opvang van asielzoekers in de Stromenwijk en ik wil de zaak ook absoluut niet vertragen. Wat is wil, is meewerken aan een goede oplossing. Maar het lijkt wel of aLle initiatieven gelijk door het college worden wegge gooid. Eerlijk gezegd, zie ik niet één voordeel in die andere inde ling. Als er uiteindelijk tóch voor de oude situatie wordt ge kozen. kan dit enkel duiden op foto Dirk-Jan Gjeltema een al gedane toezegging rich ting Arduin." Waaraan de Middelburger zich verder stoort, is de houding van de raadsleden. „Bijna alle raadsleden hebben gezegd dat ze mijn invulling beter vinden. En toch keurt men het plan van het college goed. Dat vind ik zo raar. Dan ga ik toch twijfelen aan de democratie." Naast de films vindt er ook een algemene dorpsvergadering plaats. De dorpsraad Heinkens zand houdt verkiezingen voor drie nieuwe bestuursleden. Kandidaten die om de drie plaatsen willen stri j d enmoeten inwoner zijn van Heinkenszand en ouder dan achttien jaar. Ge- interesseerden kunnen zich schriftelijk voor 24 januari bij de dorpsraad melden. ting van de hand, omdat zij geen belang zou hebben bij de bouw. De bezwaren van de omwonen den werden ongegrond ver klaard. Begin deze maand troffen de stichting en het college elkaar opnieuw voor de rechtbank, waar de stichting het besluit van B en W aanvocht om haar niet als belanghebbende te er kennen. In de statuten van de Stichting Stadsherstel staat dat zij zich inspant 'het historisch karakter van de gemeente Vlissingen te behouden en te rehabiliteren, in het bijzonder voor wat betreft het binnen de voormalige om walling van Vlissingen gelegen stadsdeel'. De gemeente conclu deerde daaruit dat de stichting geen belang heeft bij nieuw bouwplannen, maar slechts bij behoud van bestaande bebou wing. De stichting stelde daarop tijdens de zitting van begin deze maand dat in het gebied rond de Gravestraat maar liefst 27 mo numenten staan en dat de sche ve woontoren wel degelijk in vloed heeft op de historische kern. De rechtbank stelt in haar uit spraak dat het college de statu ten te eng heeft opgevat. De be stuursrechter vindt dat de bouw van de 33 meter hoge toren on miskenbaar uitstraling heeft op het omliggende gebied en op de aan dit gebied grenzende histo rische kern van Vlissingen. De rechtbank stelt de Stichting Stadsherstel om die reden in het gelijk. Daar komt nog bij dat de stichting in het verleden vaker heeft geprotesteerd tegen nieuwbouwplannen. Bezwaar De uitspraak heeft tot gevolg dat het college het bezwaar schrift tegen de bouwvergun ning nu inhoudelijk moet be oordelen. In dat verzoek wijst de stichting op de Risicoanalyse van de Westerschelde. Daaruit kan worden afgeleid dat bij ca lamiteiten met schepen op de Westerschelde er gevaar is voor bewoners in een belangrijk deel van Vlissingen. Nieuwbouw mag binnen die risicocontour niet, tenzij er een bestemmings plan was dat daarin al voorzag of als het om vervangende nieuwbouw gaat. Zo'n bestem mingsplan was er niet voor Gra vestraat. De stichting vindt dat daarom de toren niet of in ieder geval gedeeltelijk niet gebouwd had mogen worden. De Monumentenwacht Zeeland verhuist op termijn naar de brandweerkazerne aan de Looierssingel in Middelburg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De ge meente Middelburg en de provincie Zee land onderhandelen over verhuizing van de Monumentenwacht van Nieuw- en Sint Joosland naar de brandweerkazerne aan de Looierssingel. In de kazerne wordt dan het Erfgoedhuis gerealiseerd. Om de vrijkomende plek van de Monumenten- wacht aan Achter de Kerk kunnen dan woningen komen. De Middelburgse brandweerkazerne komt vrij op het moment dat het Veilig heidshuis aan de Stromenweg klaar is. Daarin komen behalve de Stadsgeweste lijke brandweer ook de Regionale Brand weer, de Ambulancedienst en de politie. Wanneer die centrale huisvesting klaar zal zijn, is onbekend. Inmiddels is er een gesprek geweest met gedeputeerde G. de Kok (Monumenten zorg) over verplaatsing van de Monumen tenwacht, die zich bezighoudt met in spectie van de Zeeuwse monumenten, naar de brandweerkazerne. Aanvankelijk was het de bedoeling om ook de Monumentenwacht onder te bren gen in een Zeeuws Erfgoedhuis samen met het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, het Bureau Provinciaal Muse umconsulent en de consulent regionale geschiedbeoefening. Voor huisvesting van het Zeeuws Erfgoedhuis had de pro vincie het oog laten vallen op hotel De Burch aan de Burg in Middelburg, waarin provinciale ambtenaren werken. Rekenen De gemeente wil locatie hotel De Burch gebruiken voor de bouw van seniorenwo- ningen als vestiging van het Erfgoedhuis in de brandweerkazerne doorgaat. Pro bleem evenwel op dit moment is een financieel tekort. De provincie en de ge meente Middelburg zijn daarover nu aan het rekenen. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De Vlaamse zeehavens Antwerpen en Zee- brugge vrezen de concurrentie van Vlissingen in de slag om het containerverkeer niet. Voorzit ter Fernand Traen van de Maat schappij van de Brugse Zee vaartinrichtingen benadrukt dat Zeebrugge vastbesloten is zich verder te profileren als con tainerhaven. Robert Rcstiau van de Antwerpse Gemeen schap voor de Haven verzekert dat de rol van Antwerpen als 'motor van het Scheldebekken' onaangetast blijft. Dat containerbehandelaar Hes- senatie, met grote vestigingen in Antwerpen en een kleinere in Zeebrugge, juist koos voor deel name in een terminal in Vlissin gen, leidde in Antwerpen niet tot paniek. Havenschepen Leon Delwaide is er zelfs wel blij mee. De tweede verdiepingsoperatie van de Westerschelde zou er juist door kunnen worden ver sneld, meent hij. De Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen ver werkt op topcapaciteit 1,5 mil joen containers per jaar, krijgt een kade van 2,6 kilometer met daarachter 180 hectare opslag terreinen en - het belangrijkste - kan zelfs bij laag water de grootste containerschepen ter wereld (met 7000 tot 8000 twin tig-voetscontainers aan boord), ontvangen. De maximale diep gang is dan 17,5 meter. Hessenatie koos voor Vlissingen en niet voor Rotterdam. Restiau vindt dat prima. Volgens hem past die keuze in de globalise ring van de economie, maar wordt ook aangetoond dat Vlaamse bedrijven hun soms verfoeide honkvastheid kwijt zijn en over de grenzen heen durven kijken. „Je mag Hesse natie er daarbij niet van verden ken die investeringen te gebrui ken ten koste van Antwerpen en Zeebrugge. Het gaat gewoon om een terminal, die de mogelij khe- den van de hele Schelderegio versterkt." Na de eerste fase van de verdie ping kunnen schepen tij-onge bonden tot 11,6 meter diepte Antwerpen bereiken; na de tweede fase wordt dat 12,5 me ter. Voor een optimaal bereik en gebruik van de Westerschelde Container Terminal zal ook Zeeland nu fel pleitbezorger worden van de tweede verdie ping, verwacht havenbaron Restiau, zeker als het gaat om het verder uitdiepen van de toe gangsgeulen tot de Westerschel de. Dat Antwerpen desondanks geconfronteerd blijft met be perkingen, neemt hij voor lief. Hij vindt dat Antwerpen daarin ruimdenkend moet zijn. Maar voegt er direct aan toe: „Het ge loof in Antwerpen als motor verhezen we zeker niet. Want denk je Antwerpen weg. dan verdwijnen ook Vlissingen en Zeebrugge. Door het vormen van een net werk, versterken we onze kansen." T roefkaarten Zeebrugge heeft, volgens ha venvoorzitter Traen. minstens dezelfde troefkaarten in handen als Vlissingen. Hoewel dit jaar een belangrijke containerklant verhuisde naar Antwerpen, Botsing voor verkeerslicht MIDDELBURG - Een 43-jarige automobilist uit Nieuw- en Sint Joosland is zaterdag op de Schroeweg in Middelburg ge botst tegen een auto die voor het rode verkeerslicht stond. De man zag te laat dat het verkeer stil stond. Toen de politie ter plaatse kwam, werd opgemerkt dat de man alcohol had ge dronken. Op het politiebureau bleek uit een blaastest dat hij meer had gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg daarom een rijverbod en een dagvaarding. Nummerborden omgedraaid MELISKERKE - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Meliskerke van zeker drie auto's kentekenpla ten gedemonteerd en deze ondersteboven of achterstevoren weer teruggeplaatst. Surveillerende agenten ontdekten dit. De auto's waren niet beschadigd. Bekeuring wegens beledigen politie RENESSE - Li Renesse is zaterdagochtend een 19-jarige man uit Zierikzee aangehouden nadat hij agenten had beledigd. De man werd rond half negen door de politie aangetroffen op de Hogezoom. Hij wilde door de agenten naar huis worden ge brachtmaar deze weigerden hem in de auto mee te nemenDe man werd daarna beledigend De politie nam de man daarom mee naar het bureau in Zierikzee. Daar gaf de 19-jarige een vals adres op. Dit kwam aan het licht omdat de man het adres opgaf van de agent die het proces-verbaal opmaakte. Hij kreeg daarom nog een bekeuring. Mercedessen van Duitsers gestolen BROUWERSHAVEN - Dieven op Schouwen-Duiveland had den het in de nacht van zaterdag op zondag vooral gemunt op personenauto's van het merk Mercedes. Vanaf het bungalow park Den Osse in Brouwershaven werd een grijze Mercedes 320 E met het kenteken KR-DD114 van een zestigjarige eige naar uit Krefeld weggenomen. Van het naast Den Osse gele gen bungalowpark De Achthoek in Brouwershaven verdween een groene Mercedes 220 T met kenteken KR-HK868 van een 38-inwoner van Krefeld. In Nieuw Haamstede werd een po ging gedaan een Mercedes 500 E weg te nemen. Deze daders werden tijdens hun poging echter betrapt door de eigenaar en sloegen op de vlucht in een donkerkleurige personenauto. Akzo-personeel uit protest te laat BERGEN OP ZOOM - Circa 25 werknemers van de vestiging van Akzo in Bergen op Zoom zijn zondag anderhalf uur te laat aan het werk gegaan uit solidariteit met hun collega's van de Flexa-verffabriek in Sneek. Daar wordt al weken gestaakt in verband met het voorgenomen besluit van de Akzo-directie de Sneeker fabriek over een paar jaar te sluiten en de produc tie over te brengen naar Groot-Ammers. De werknemers in Bergen op Zoom vrezen dat Sneek niet de enige locatie is die dicht moet. De werknemers van de Flexa- fabriek in Sneek gaan vandaag, maandag, door met de sta king. Volgens A van den Berg, bestuurder van FNV Bondge noten, hangt er een onderhandelingsresultaat in de lucht. FNV Bondgenoten vergadert daar vanochtend over met de di rectie. Man bewusteloos door vechtpartij TERNEUZEN -Een 32-jarige man uit Temeuzen is zaterdag ochtend tijdens een vechtpartij bewusteloos geraakt. De vechtpartij vond rond 8.00 uur plaats in de Nieuwstraat in Temeuzen. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis worden behandeld aan zijn hoofd. Een 29-jarige en een 31-jarige man zijn aangehouden wegens hun aandeel in de vechtpartij. gaat hij er absoluut niet van uit dat er sprake is van een trend, ondanks het feit dat ook roro- rederij Cobelfret een gedeelte lijke verhuizing naar Vlissingen overweegt. Zeebrugge sloeg dit jaar 9,9 miljoen ton goederen in containers over (een groei van 8,1 procent). Hessenatie In drie jaar tijd groeide de con taineroverslag met zestig pro cent. En dat was vooral te dan ken aan Hessenatie. De totale overslag groeide dit jaar naar het record van 35,3 miljoen ton. Vorig jaar was het 33,3 miljoen ton. In 2000 wordt het moeilijk het record te evenaren, vooral omdat de overslag van steen kool (goed voor drie milj oen ton) inmiddels is gestaakt. Daar staat echter onder meer de inge bruikname van het Europees distributiecentrum van papier gigant StoraEnso tegenover. Vlissingen zag dit concern aan zich voorbijgaan omdat Stora koos voor 'plezieriger' vesti gingsvoorwaarden in Zeebrug ge. Eén daarvan: de bouw van een zogenaamd dokschip dat binnenvaartschepen buiten gaats tussen Stora en de Wesler- scheldemonding gaat transpor teren. De Vlaamse regering beslist dit voorjaar over de bouw. door Miriam van der Schot GRIJPSKERKE - Bewoners uit Grijpskerke zijn verontwaar digd over de manier waarop de politie op oudjaarsnacht optrad bij een vreugdevuur. Een vrouw die naar het vuur stond te kij ken, is daarbij volgens Grijps- kerkenaren door een politie hond gebeten. Op het terrein van gemeente werken aan de Loodholseweg werden twee particuliere schaftketen verbrand. De poli tie rukte met twee politiehon den uit om de toeschouwers uit elkaar te drijven.,Er was eigen lij k niets aan de hand", vertelt W. Wattel uit Grijpskerke. „De twee schaftketen waren van een particulier die er vanaf wilde. Jongelui hadden ze daarom ver zameld voor een vreugdevuur. Ze waren verder langs de huizen gegaan om kerstbomen en ande re brandbare dingen te verza melen." De politie nam de keten in be slag en bracht de wagens naar het gemeenteterrein. De brand stichters lieten zich hierdoor niet uit het veld slaan en staken de keten alsnogin brand. „Bijna het hele dorp was erbij en stond achter de hekken van het ge meenteterrein te kijken naar het vreugdevuur. We zongen wat liedjes en dat was alles." Later kwam de brandweer ter plaatse om het geheel in de ga- Omzet Antwerpse haven gedaald ANTWERPEN - De goederen- overslag in de haven van Ant werpen kwam in '99 dicht in de buurt van het recordjaar '98. Toen werd 119,7 miljoen ton overgeslagen, nu bleef de teller steken op 115 miljoen, een da ling met ruim vier procent. Vooral in de massagoedsector boerde de haven achteruit. De overslag van containers steeg, volgens verwachting, met acht procent van ruim 35 naar meer dan 38 miljoen ton. Antwerpen blijft, ondanks de terugval in de overslag van massa- en stuk goed, in die sector de belang rijkste haven van Europa. Ove rigens is de daling merkbaar in alle Europese havens. Volgens het havenbedrijf vormt de maximale diepgang op de Wes terschelde een extra negatieve factor. ten te houden. „Ook toen was er niets aan de hand. Iedereen vond het niet meer dan logisch dat de brandweer kwam kij ken", aldus Wattel. Volgens brandweercomman dant A Willemstein, werd de brandweer door jongeren ge hinderd in het werk. „Dat is niet waar", zegt Wattel. „Jong en oud stonden rustig achter het hek te kijken. Ik denk dat de commandant zich onveilig heeft gevoeld en daarom politie en ME inschakelde. Iedereen was verbaasd toen de politie met twee politiehonden kwam aan zetten en de toeschouwers uit elkaar dreef. Een vrouw die net als ik rustig naar het vuur keek, werd door een politiehond gebe ten." Paraat Politiewoordvoerder J. van Mourick ontkent dat er ME is ingeschakeld. „Of er politie honden ter plaatse zijn geweest, weet i k nietmaar het is wel mo gelijk. De agenten die met poli tiehonden werken, stonden die nacht paraat." De Grijpskerkenaren begrijpen niet waarom er op deze wijze ge handeld is. „Ik ben er tegen als er spullen van derden gestolen of vernield worden om aan brandhout te komen", zegt Wat tel. „Maar er is hier niets in brand gestoken wat niet mocht. Bovendien zorgde de brand niet voor gevaar voor omwonenden- De politie heeft met dit optre den de agressie van de bewoners opgewekt. Niet alleen de jeugd, maar ook ouderen zijn erg boos over wat er is gebeurd. Er is nu al door Grijpskerkenaren ge zegd dat ze de volgende jaarwis seling eens extra zullen uitpak ken." (Advertentie) 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13