Millennium start zonder haperen Jeltsin draagt onverwacht macht over Pleidooi fusie havens Zeeland en Rotterdam Woede over sluiting EHBO in Zierikzee 0:45 uur Eerste Zeeuwtje van 2000 éL m iir dromen niet uitgekomen Vredig oud en nieuw in Zeeland 4 Geen snel spoor langs de grens 14 Millenniumloop een groot succes 4 WEKEN VOOR PZC O O ZW 4 Opklaringen Afwisselend wolkenvelden en opklaringen. Droog bij een maximumtemperatuur van 7 graden. champagne nieuwjaarsrecepties oliebollen vuurwerk Architecten 43e jaargang no. 1 aterdag 1 januari 2000 Dsse nummers 1,85 van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische president Jeltsin heeft gis teren de wereld overvallen met de mededeling dat hij aftreedt. In een emotione le toespraak zei hij dat Rusland het nieuwe mil lennium moet binnentre den met 'nieuwe politici'. Jeltsin droeg al zijn volmachten over aan premier Poetin, die nu interim-president is totdat er 26 maart presidentsverkiezingen worden gehouden. De Russische grondwet schrijft verkiezingen voor binnen drie maanden na het aftreden van een president. Gezondheid De eerste democratisch gekozen president van Rusland zei dat zijn gezondheid niet de reden was voor zijn vertrek. ,,Het zijn alle problemen bij elkaar". Jel tsin, die langzaam sprak, bood zijn excuses aan aan het Russi sche volk, omdat 'veel van onze dromen niet zijn uitgekomen. Het is ons niet gelukt om van een grijs, stagnerend en totalitair verleden in een keer naar een lichte, rijke en beschaafde toe komst te springen', aldus Jel tsin. Maar Rusland zal volgens de scheidend president nooit meer terugkeren naar het verle den. Voordat Jeltsin voor de televi siecamera's plaats nam, sprak hij met premier Poetin. Hij droeg onder meer het 'atoom koffertje' aan hem over, dat de codes bevat die nodig zijn om de Russische kernwapens actief te maken. Na de overdracht van de macht nam de president af scheid van zijn medewerkers en vertrok hij naar zijn buitenver blijf 'Gorki-9'. Waarnemend president Poetin richtte zich gisteren direct tot het Russische volk met een nieuwjaarsboodschap. Poetin zei dat er 'geen moment een machtsvacuüm zal ontstaan'. De interim-president beloofde de fundamentele vrijheden te beschermen, zoals vrijheid van meningsuiting en godsdienst. „Elke poging om de grondwet te schenden zal de kop worden in gedrukt", aldus Poetin. Tijdens een zitting van de Russi sche Veiligheidsraad zei Poetin dat er geen wijziging komt in de buitenlandse en defensiepoli tiek. De economie en de verbete ring van de leefomstandigheden van de bevolking zijn de speer punten van zijn beleid. De toe komst van Jeltsin is veiligge steld. Poetin tekende een decreet waarin ex-presidenten en hun families onschendbaar heid wordt geboden voor juridi sche vervolging. RTR/DPA pagina 2: de laatste truc en commentaar door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is ver bolgen over de minimale inzet baarheid van het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis in Zie rikzee in de millenniumnacht. Anders dan werd verondersteld door het gemeentelijk beleids centrum, was de EHBO-afde- ling in het hospitaal dicht. Problemen deden zich daarom trent niet voor, maar volgens ge meentewoordvoerder E. van Brummelen moet worden uitge zocht hoe dit gat in het Schouw- se veiligheidsnetwerk heeft (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel cLt, CLcaJ^ 0 kunnen ontstaan. Het misver stand begon met een huis-aan- huis verspreidde publicatie van de gemeente, waarin stond dat mensen in een acute situatie naar het ziekenhuis van Zierik zee moesten gaan. Van Brummelen stelt dat de be treffende passage is overgeno men uit de informatiefolder van de GGD Zeeland en vertaald naar de situatie in Zierikzee. „Wij zijn ervan uitgegaan dat het ziekenhuis in de millenni- umnacht voldoende zou zijn uitgerust om noodgevallen rond vuurwerk en dergelijke in be handeling te nemen. Andere in formatie heeft ons niet bereikt", aldus de zegsman van de ge meente Schouwen-Duiveland. Bevalling Volgens millenniumcoördina tor J. Overbosch van het Rode Kruisziekenhuis is dat onzin. Hij verwijst naar de al enkele maanden bestaande praktijk waarbinnen er buiten kantoor tijden geen EHBO-afdeling in Zierikzee meer bestaat, door de personele concentratie van die activiteiten in Goes. Overbosch zegt dat ziekenhuis bestuurder J. Broertjes vorige week nog contact heeft gezocht met burgemeester J. Asselbergs om de fout hersteld te krijgen. „Van onze kant is aangedrongen op een correctie, maar die is he laas uitgebleven. We waren dus bevreesd voor toeloop aan de poort. Die bleef gelukkig uit." Volgens Van Brummelen heeft de burgemeester nimmer met Broertjes over het euvel ge praat. Tot ver na middernacht bleven de mensen in het ge meentelijk beleidscentrum dan ook in de veronderstelling dat het Zierikzeese hospitaal bij ca lamiteiten kon worden ingezet. oven kookplaat afzuigkap koelkast vaatwasser Zondas 2 januari (10.00 tot 17.00 uur), krijst u bij aankoop van een complete keuken 5 keukenapparaten gratis!! HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 Terneuzen, in de eerste minuten van 2000. Van onze verslaggevers VLISSINGEN - Net als de rest van de wereld is Nederland zonder problemen het nieuwe millennium ingegleden. -Van gevreesde grootschalige com puterstoringen is geen sprake geweest. Kort na een uur van nacht kon het Nationaal Coör dinatie Centrum (NCC) in Den Haag laten weten dat alles vei lig was. In Zeeland is de over gang van oud naar nieuw in geen jaren zo rustig verlopen. Voor de duizenden Nederlan ders in de millenniumcrisis centra werd het daarom een korte werknacht. De parate medewerkers van provincies, gemeenten, energievoorzie ning, ziekenhuizen en op tal van andere plaatsen kregen al kort na middernacht vrijaf. Directeur-generaal Ton An- nink van Binnenlandse Zaken (openbare orde en veiligheid) kon even na een uur vannacht al melden dat er niets aan de hand was. Vanuit het Natio- naai Coördinatie Centrum (NCC) liet hij weten dat Neder land 'groen' was geworden. Die term was in VN-verband afgesproken om goed nieuws mee aan te geven. Er kon zelfs geen klein millenniumpro bleem worden gemeld. Het te lefoonverkeer heeft evenmin problemen gekend. Zeeland Ook in Zeeland bleven storin gen stroom- en computersto ringen uit. De coördinatiecen tra die op provinciaal, regio naal ep gemeentelijk niveau waren ingericht om inzet van brandweer, politie en ambu lances te regelen bij ernstige calamiteiten, beleefden een kalme wachtdienst. De brand weer moest in actie komen voor ruim dertig vreugdevuren en brandstichtingen. Omdat de elektriciteitsvoor ziening intact bleef, hoefden grootverbuikers als Pechiney en Thermphos in Vlissingen- Oost geen bijzondere maatre gelen te treffen. Rijkswaterstaat begon na mid dernacht de sluizen, bruggen, Oosterscheldekering en de be geleiding voor de scheepvaart te testen. Alle systemen bleken goed te werken. Vuurwerk In Drenthe kwamen twee men sen door vuurwerk om het le ven en een in het Noordhol landse Camperduin. In Rotter dam brak een grote brand uit en moest de ME in actie komen. Tientallen mensen liepen ver wondingen op door vuurwerk. Terwijl het jaar 2000 de Atlan- foto Charles Strijd tische Oceaan veroverde, kon het oostelijk halfrond terug kijken op een geslaagde mil lenniumwisseling. De gevrees de storingen in de luchtvaart of het Russische kemwapenarse- naal bleven uit. De eilandstaatjes Kiribati en Tonga in de Stille Zuidzee be groetten als eerste het nieuwe jaar. De eerste baby van het jaar 2000 is een minuut na midder nacht lokale tijd geboren in het ziekenhuis van de Nieuw-Zee- landse stad Auckland. Het is een gezond jongetje van ruim acht pond. Het eerste huwelijk van het millennium is gesloten op de Chatham-eilanden voor de kust van Nieuw-Zeeland. In Europa gingen mensen mas saal de straat op om millenni umspektakels bij te wonen. In Parijs viel de millenniumklok op de Eiffeltoren uit en het Londense millenniumreuzen rad was onveilig en moest zon der passagiers draaien. Tussen Groningen en Vlis- singen rijdt de laatste trein van de twintigste eeuw het langst mogelijke traject door ons land. Een Amerikaans stel is op weg naar Zwolle. Moeder en dochtertje gaan naar opa en oma. Marcel reist - met vuurwerk - naar Utrecht. In Goes stapt een man uit. En in Vlissingen ein digt de reis. Althans voor de ze dag.... De Belgische spoorwegen zijn voorlopig niet van plan een nieuwe snelle railverbin- ding aan te leggen tussen Antwerpen en Zeebrugge. De mogelijke komst van de IJzeren Expressweg, vlakbij Zeeuws-Vlaanderen, was een bron van zorg voor de be woners van de grensstreek. Karl met zijn trotse ouders Petra en Cees Hanse. foto Willem Mieras door Anita de Jong GOES - Karl Hanse heet hij: de eerste Zeeuwse baby van de nieuwe eeuw. Om kwart voor één kwam hij ter wereld in het Oosterschelde Zie kenhuis in Goes. Karl is het eerste kindje van Cees en Petra Hanse uit Zierikzee. Karl kondigde zich vijf dagen voor de uitgere kende datum aan. 'Als het maar geen millenni umkindje wordt', had moeder Petra altijd ge zegd. Ze heeft het niet zo op al die publiciteit. Maar natuurlijk is ze nu dolgelukkig met haar kerngezonde zoon, die 3400 gram weegt. Om dat niemand afgelopen nacht thuis mocht be vallen, toog het echtpaar vrijdagochtend om half drie naar het ziekenhuis.,Ik dacht telkens dat hij nog wel in het oude jaar zou komen, maar het bleef maar duren"meldt Kees Hanse. En zo werd Karl de eerste millenniumbaby. Van de eeuwwisseling hebben de kersverse ou ders niet veel meegekregen, meldt Kees Hanse: „Helemaal niks heb ik gehoord, nog geen vuur pijl heb ik gezien. Ik heb gisteren alleen twee oliebollen op." door Maurits Sep VLISSINGEN - De havens van Vlissingen, Terneuzen, Rotter dam en Moerdijk fuseren moge lijk dit jaar tot een gezamenlijk havenbedrijf. Burgemeester I. Opstelten van Rotterdam zei dat gisteren in zijn oudejaarsre- de voor de Rotterdamse Haven vereniging. Voorzitter D. Bruin- ooge van havenschap Zeeland Seaports ontkent in een reactie dat het nog in 2000 tot een fusie komt. De Rotterdamse haven werkt nu al samen met zowel Zeeland Seaports, in de Exploitatie maatschappij Schelde Maas, als met het havenschap Moerdijk. De drie havenschappen praten over nauwere samenwerking. Opstelten verwacht dat nog voor de zomer een besluit over een zeehavenholding wordt ge nomen. De havens zijn volgens hem natuurlijke partners. Wapen Directeur W. Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam noemde de samen voeging van de vier havens een logisch gevolg van de bestaande samenwerking. Ook is het een wapen tegen de concurrentie van met name Antwerpen. Voorzitter van Zeeland Sea ports en gedeputeerde voor eco nomie Bruinooge is ook een warm voorstander van nauwere samenwerking met Rotterdam en Moerdijk. Met Rotterdam en Moerdijk opgaan in één bedrijf gaat hem vooralsnog te ver: „De Zeeuwse havens zijn de ontwik kelingsmaatschappij van Zee land. Een zekere mate van auto nomie is dus wel noodzakelijk." Dat het nog dit jaar tot een fusie komt is volgens Bruinooge dan ook uitgesloten. Overslag De goederenoverslag in de Rot terdamse haven is met in totaal 303,9 miljoen ton in 1999 licht gedaald ten opzichte van 1998. De daling komt neer op drieën half procent. In 1998 werd 314,8 miljoen ton overgeslagen, een absoluut record voor dê Rotter damse haven. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en de gemeente maken zich geen zor gen over deze daling, want de toegevoegde waarde van de ha ven blijft volgens cijfers van het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI) gelijk op vijftien mil jard gulden. Voor dit jaar wordt 15,8 miljard verwacht. De Millenniumloop in Zou- telande is een groot succes geworden. Op het evene ment, dat in het teken stond van het getal 2000, kwamen 20 ploegen af die elk 100 kilo meter liepen. Ook de publie ke belangstelling was groot. De zege ging naar de loop groep van Van Lienden, met gerenommeerde lopers als Theo Rabout, Sepp en Alwin Vermeulen. feiten en meningen: 2; bin nenland: 3; varia: 4; buiten land: 5; radio en televisie: 7 en 9; zeeland: 13, 14, 15 en 17; sport: 19. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Advertentie Hoe kom ik dit nieuwe jaar aan personeel? m Mag ik met mijn uitkering een ZEELAND eigen zaak beginnen? Zijn er subsidies voor mijn product? Kantoren in Stap voor een goed advies binnen bij de Middelburg Kamer van Koophandel of bel (0118) 67 35 00 Internet: www.kvkzeeland.nl Terneuzen Voorletters:.m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9