Best gezellig, maar thuis is leuker PZC Op de valreep nog het ja-woord premie PZC zeeland 14 Werknemers met millenniumdienst beleven rustige nacht Goes' zevental aangehouden voor vandalisme Oliebollen en regen in Nieuw-Zeeland Boven Jinghong blijft de lucht donker Belgische spoorwegen zien niets in snelle IJzeren Expressweg Portrettenserie over Zeeuwen komt op gang 100 De Schelde praat met reders over opzetten nieuwe vennootschap ZL-3: een verrassend Zeelandboek fïëïërs®P~ zaterdag 1 januari 2000 door Ben Jansen VLISSINGEN - Met koffie, fris drank en oliebollen zijn de en kele duizenden Zeeuwen die in de nacht van vrijdag op zater dag moesten werken, de jaar wisseling doorgekomen. Geen favoriete nacht om van huis weg te zijn. maar iedereen schikte zich in zijn lot. Werknemers van bedrijven met vol-continudien- sten zijn niet anders gewend. Ook medewerkers van bedrij ven en organisaties die met het oog op eventuele millennium problemen extra menskracht hadden ingezet, zagen de nood zaak van hun aanwezigheid wel Delta Nutsbedrijven had tijdens de jaarwisseling mede werkers gestationeerd in alle pompstations die voor de drink watervoorziening zorgen. Nor maal werken deze installaties volkomen automatisch: de com puter meldt eventuele manke menten op de semafoon van de Delta-medewerker die sto ringsdienst heeft. Met het oog op eventuele mil lenniumproblemen werd het tij dens deze jaarwisseling toch verstandig geacht voor perso nele bezetting te zorgen. In de kleinere pompstations zaten twee Delta-medewerkers; in het grote pompstation Braakman vijf. ..We hebben met spanning zit ten wachten", vertelt Fern.7 van Damme, chef van het vijftal in het Braakmanpompstation, „maar er is niets gebeurd. Me teen na twaalf uur hebben we via de computer alle systemen gecontroleerd. Alles bleek uit stekend te functioneren." Alcohol Delta had alle ploegen in de pompstations een budget gege ven, waarvoor naar eigen in zicht een natje en een droogje kon worden aangeschaft. Ér was maar één beperking: geen alcohol. Van Damme en zijn col lega's hadden voor saté, een koude schotel, alcoholvrij bier jencola gekozen. Via de televisie, ,'de radio en Internet konden ze ,de gebeurtenissen in de millen niumnacht volgen. „Best gezel-, lig", zei Van Damme, „maar het is toch leuker de jaarwisseling thuis door te brengen." In het Topshuis op Neeltje Jans, vanwaaruit de Oosterschel- dekering wordt bestuurd, stond afgelopen nacht alleen een schaal oliebollen klaar. Meer was niet nodig, vonden de vijf medewerkers van Rijkswater staat die de systemen van de pij- lerdam moesten controleren. Ze waren ervan overtuigd dat alles feilloos zou werken. Ze hadden daarom de jaarwisseling thuis doorgebracht. Pas na midder nacht kwamen ze naar het Tops huis. Hun vertrouwen in zich zelf en de systemen van de stormvloedkering werd niet ge- loochenstraft. Het controlepro gramma bracht geen problemen aan het licht. Bij wijze van ultieme test wer den alle schuiven van de pijler- dam een eindje neergelaten en weer opgetrokken. „Ach", zei Jan Lindenberg, verantwoorde lijk voor de elektrotechnische en computerinstallaties, „we wisten het wel." Oliebollen In de elektrolyse van Pechiney in Vlissingen was de millenni umnacht een jaarwisseling als alle andere. Om de vijftien me dewerkers van de wachtploeg te verzoenen met het feit dat ze de nieuwj aarsnacht niet thuis kon den doorbrengen, was gezorgd voor slaatjes, oliebollen en ap pelflappen. „Daarin verschilde deze jaar wisseling eigenlijk niet van vo rige", vertelt ploegbaas Tom Franken, „want dat staat altijd op het programma." Op het ge bied van drankjes was evenmin iets bijzonders te noteren. Geen alcoholvrije champagne, malt- bier of feestelijke frisdrankjes. Franken: „Gewoon koffie, thee en chocolademelk. Dat drinken we altijd in de wacht, jaarwisse ling of niet." De directie van Pechiney had extra werknemers opgeroepen voor het geval stroomuitval of computerproblemen het pro ductieproces van aluminium zouden dreigen te verstoren. Die reserve aan mankracht kon rond half twee weer inrukken. Voor de zes medewerkers van fosforproducent Thermphos in Vlissingen die gisternacht in de sinterfabriek werkten, was de millenniumwisseling een nor male wachtdienst. Tegen twaal ven kwamen ze even bijeen om met een glaasje frisdrank te proosten en nieuwjaarswensen uit te wisselen. Het bedrijf had voor de gebruikelijke oliebollen en appelflappen gezorgd. Ook de worstenbroodjes vielen vol gens wachtchef Guus Remijnse goed in de smaak. Omdat storin- gen uitbleven, kon de wacht ploeg zich tot de normale werk zaamheden beperken. Het enige bijzondere was dat vanuit de nevenvestigingen Knapsack en Frankfurt werd gemeld hoe de jaarwisseling daar was verlo pen. Ook Delta Nuts-directeur P. Stoter (derde van rechts) was op zijn post tijdens de jaarwisseling. door Björn van Empel GOES - De politie van Goes heeft de afgelopen dagen ze ven Goesenaren, in de leeftijd variërend van 16 tot 33 jaar, aangehouden. Zij worden er van verdacht brandstichtin gen en vernielingen te hebben gepleegd. Afgelopen woensdag stichtte het groepje van zeven, onder wie twee minderjarigen, eerst aan de Bergweg in Goes een brandje. Vijf van hen liepen daarna door naar het centrum. In de stad sloopten de ver dachten de vlaggen van een vishandel en staken deze ver volgens in een prullenbak in brand. Ook werd een kleding- container van het Leger des Heils in de fik gestoken. De kledingcontainer en de brand op de Bergweg moesten door de brandweer worden geblust. Vier jongens werden op heter daad betrapt en aangehouden. De vijfde persoon werd vrij dagochtend aangehouden. De twee minderjarigen werden door de politie verplicht om naar het bureau te komen. Eén van de meerderjarigen be kende op het politiebureau schuldig te zijn aan twintig diefstallen van koper en ande re metalen. Na huiszoeking werden bij de verdachte ook nog eens negenhonderd strij kers aangetroffen. De totale schade van de ver nielingen en de branden loopt tot in de duizenden guldens. door A. J. Snel CHEVIOT - „.Knus, gezellig, zoals in Nederland." Zo vierden Emma Kraak en haar levensge zel Willem Paalman uit Kortge- ne in Nieuw-Zeeland de jaar wisseling, twaalf uur voordat in Nederland het nieuwe millenni um een aanvang nam. Sinds een aantal weken zijn ze bij familie in Cheviot, zo'n hon derdtwintig kilometer ten noor den van Christchurch. In 1985 emigreerde de broer van Emma, toen Jan en nu John Kraak met zijn vrouw Ida naar Nieuw-Zee land. Nederland was naar hun gevoel te krap geworden en aan woonruimte was in die tijd nau welijks te komen. Ze hadden bij hun vertrek ge dacht de jaarwisseling in de warmte door te brengen. Dat is er niet van gekomen. Emma: „Het is hier wel hartje zomer, maar we zitten in de regen en de mist en het waait behoorlijk. Daar pasten dus wel oliebollen bij. Ik heb die gebakken. Hier in Nieuw-Zeeland worden ze be schouwd als een moeilijk te ma ken lekkernij. Dat is vreemd, want de ingrediënten zijn mak kelijk te krijgen. De overgang naar 2000 verliep voor Wim en Emma uiterst rus tig. „Er wordt hier nauwelijks vuurwerk afgestoken, dat doen ze alleen in de grote steden. We hebben de avond bij de televisie doorgebracht en naar de voor bereidingen van de festiviteiten in de rest van de wereld geke ken. Wij wisten als eersten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Het licht ging niet uit. Je kon mooi volgen hoe elders nog wat spanning bestond. Interes sant. Nieuw-Zeeland is echt naar buiten gericht wat nieuws voorziening betreft. Dat heeft wel wat." foto Dirk-Jan Gjeltema door Richard Hoving JINGHONG - Het aftellen gaat in het Engels. Ten, nine three, two, one. En dan gebeurt er niets in de Good Hope Club. Geen ge lukwensen en geen zoenen. Ie dereen danst verder of er niets aan de hand is. Dan maar naar buiten. Weer niets. Op straat is het stil. De lucht boven Jing hong blijft donker. Geen rotjes of vuurpijlen om het jaar 2000 in te luiden. We waren gewaar schuwd. Direct na onze aankomst in Jinghong een paar dagen gele den, hadden we een aantal Chi nezen gevraagd naar hun plan nen voor het einde van het jaar. „Oudjaarsnacht De eigenaar van het Forest Café herhaalde de vraag zelfs oprecht verbaasd. „Is dat over twee dagen al We wisten dat Chinezen geen oud en nieuw vieren op 31 de cember. Volgens de Chinese maankalen der is het voor hen pas op vijf fe bruari zover. „Maar", zo verze kerde een student in Peking ons aan het begin van de vakantie, „dit jaar is anders." Omdat de hele wereld het millennium viert, zal ook China niet achter blijven. Jinghong doet dus niet mee. De Good Hope Club in het centrum van het stadje is een van de wei nige plaatsen waar iets is geor ganiseerd. Op een groot scherm op het terras van de discotheek zien we dat het in Peking anders toegaat. In de Chinese hoofd stad wordt de millenniumwis seling gevierd met een groots dans- en zangspektakel in de open lucht. Na middernacht wordt er heel veel vuurwerk af gestoken. Een paar uur in het nieuwe jaar draait de deejay de volumeknop nogmaals omhoog. Een luid ge juich stijgt op. Wij houden het voor gezien. Eenmaal op straat is het een nacht als elke andere die we de afgelopen weken heb ben meegemaakt. Net voor ons hotel gebeurt het dan toch nog. Hoog boven Jing hong schiet een vuurpijl de lucht in. De donkere lucht kleurt even oranje. Een verveel de taxichauffeur draait het raampje van zijn auto open en kijkt nieuwsgierig naar boven. „Happy New Year", roepen wij hem toe. Hij lacht en steekt zijn duim omhoog. „Okay!" door Wout Bareman TERNEUZEN - De Belgische spoorwegen (NMBS) voelen voorlopig weinig of niets voor de aanleg van een nieuwe, snelle railverbinding tussen Antwer pen en Zeebrugge. In het Ruim telijk Structuurplan Vlaande ren is ten noorden van de Expressweg tussen Antwerpen en de kust - de verbinding loopt pal langs de grens met Zeeuws- Vlaanderen - ruimte gereser veerd voor een nieuwe goede- renlijn. Het bedrijfsleven, het haven schap Zeeland Seaports en de overheidsinstanties in de Ka naalzone beschouwen de ooit aan te leggen spoorlijn als een goede, snelle verbinding met zo wel de IJzeren Rijn (via Antwer pen) als met zeehaven Zeebrug ge. In het Vlaams structuurplan is benoorden de Expressweg een zone van ruim honderd meter vrij gehouden voor een spoor lijn. Dat gebied herbergt echter vele honderden woningen die voor het spoor zouden moeten wijken. De eerste berichten over de grondreservering door de Vlaamse overheid - in het najaar van 1998 - leidden in de grens streek dan ook tot grote onrust. Obsessoe Voor de verontruste grens streekbewoners is de, zoals zij het noemen, 'IJzeren Express weg' uitgegroeid tot een ware obsessie. Tijdens informatie avonden zijn ze nu door verte genwoordigers van de NMBS gerust gesteld: de Belgische spoorwegen hebben voorlopig geen behoefte aan extra verbin dingen in het grensgebied. Vol gens de NMBS zijn de huidige lijnen via onder meer Gent Ha ven richting Antwerpen en Zee- brugge 'voorlopig' nog toerei kend. Vlaamse parlementariërs uit de grensstreek hebben de bewo ners inmiddels beloofd dat zij er alles aan zullen doen om de spoorlijn uit het structuurplan te schrappen, maar ze geven ook toe dat aan de aanleg mogelijk niet valt te ontkomen als de groei van de havenactiviteiten op de linker Scheldeoever (tus sen de Schelde en de grens met Oost-Zeeuws-Vlaanderen) snel doorzet. Actiecomités in de grensregio hebben de afgelopen maanden - voor de zekerheid - tientallen bezwaarschriften opgesteld. Ook de besturen van de grensge meenten (Stekene, Zelzate, Assenede, Eeklo) wijzen de plannen resoluut af. De burge meesters van die gemeenten pleiten voor een alternatief het opwaarderen van de bestaande spoorlijnen in de streek of om leiding van de nieuwe lijn Ant- werpen-Zeebrugge via het be staande spoorwegemplacement in het havengebied van Gent. De NMBS steunt die suggestie. De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging en ook andere werkgeversorganisaties zien wél perspectief in de nieuwe spoorlijn, die de verbindingen van de Kanaalzone zouden ver beteren en versnellen. Ellv van Zunderen en Michael Picasouw met bruidsmeisjes Marlou (links) en Sasja. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Nog even gauw trouwen, voordat de eeuw ten einde is? Niks hoor. Michael Pica souw en Elly van Zunderen hebben vorig jaar, op oudejaarsavond, weloverwogen be sloten om op de laatste dag van het tweede millennium te trouwen. Op die dag vroeg Michael Elly ten huwelijk en zei ze 'ja'. De verlovingstijd van precies een jaar had niets te maken met millenniumkoorts, want die heerste toen nog niet. Dat Michael Picasouw en Elly van Zunde ren het laatste Zeeuwse bruidspaar van de eeuw vormden, was dus louter toeval, maar wel een leuk aanknopingspunt voor ambte naar van de burgerlijke stand, S. de Kok. In het stadhuis van Goes verbond zij het stel, dat elkaar 3,5 jaar geleden ontmoette en al een poosje in Goes samenwoont, in de echt. Vanwege de bijzondere datum stak het bruidspaar de trouwdag op een wat andere manier in elkaar dan gebruikelijk. Het ge zelschap begon met lekker eten, alvorens de trappen naar de trouwzaal te beklimmen. Daarna duurden de feestelijkheden maar tot in het begin van de avond, om iedereen de gelegenheid te geven in huiselijke kring de millenniumwisseling te vieren. Daaraan lagen ook praktische overwegingen ten grondslag: het bleek ondoenlijk om voor oud en nieuw een gelegenheid te vinden waar je tot laat in de avond feest kon vieren. Voor de huwelijksreis heeft het bruidspaar het zekere voor het onzekere genomen. Van eventuele millenniumproblemen in de luchtvaart zullen de echtelieden geen last hebben. Pas over een kleine week vertrek ken ze naar Isla Marguerita bij Venzuela. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het loopt voorspoedig met de aanmeldin gen voor het project '100 Zeeuwse portretten' dat door de stichting Scoop in Middelburg is georganiseerd. Acht kunstenaars en twintig scholieren maken de komende maanden portretten van hon derd Zeeuwen van 99 tot 0 jaar. In aanloop naar de presentatie van de exposities en catalogus van het project, op 29 oktober, stelt de PZC vanaf maandag 4 januari om de dag de geportret- teerden voor. Via verschillende kanalen heeft staffunctionaris Gemma van der Hoogte van Scoop de afgelo pen maand Zeeuwen opgeroe pen iemand tp nomineren om te worden geportretteerd. Het ging daarbij om tachtig van de honderd mensen, omdat de af beeldingen van Zeeuwen tussen de 4 en 23 jaar zelfportretten worden, vervaardigd door scho lieren. Die moeten nog aan het werk, waarna een selectiecom missie komend voorjaar per leeftijd een portret zal uitkie zen. Alle regio's Van de tachtig Zeeuwen die door kunstenaars worden ge portretteerd, kan het gros deze maand door een speciaal aange stelde selectiecommisie worden aangewezen. De eerste acht zijn al geselecteerd, en voor een aan tal geboortedata wordt nog naar mensen gezocht. „We mis sen er nog achttien, maar daar staat tegenover dat we voor ver schillende jaren meerdere kan didaten hebben", verklaart Van der Hoogte. „Er moet dus nog worden geworven, maar de commissie zal ook echt moeten selecteren. Daarbij is spreiding over de gehele provincie een be langrijk criterium. Tot nu toe blijkt een meerderheid van de kandidaten van Walcheren en de Bevelanden te komen. Dat is misschien logisch, vanwege in woneraantallen en netwerken, maar we willen mensen uit alle hoeken." De aanmeldingen zijn vaak ge motiveerd met interessante brieven, aldus Van der Hoogte. „Ik heb er een beetje in zitten snuffelen, maar wil dat voor de rest toch vooral aan de selectie commissie overlaten." Wel ver telt ze de anekdote van een col lega die een dame van 92 wilde aanmelden. „Een waanzinnig leuk mens. Tot vorig jaar liep ze nog op hoge hakken, maar ze wou niet meedoen, omdat dan uit de krant zou blijken hoe oud ze is." Van der Hoogte verwacht dat de laatste aanmeldingen voor de serie binnenkomen wanneer de eerste afleveringen van de serie in de PZC zijn ver schenen. Veel mogelijke kandi daten hebben namelijk enige schroom, omdat ze niet weten wat daarin wordt opgetekend. Deze maand worden ook de acht kunstenaars benaderd die de Zeeuwen gaan portretteren. De coördinatie daarvan ligt in han den van directeur Mieke Conijn van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Ze wordt ondersteund door Annelies Soet en Leon Riekwell. Volgende week zal ook blijken in hoeverre de pro vincie het project financieel gaat ondersteunen. „Ik heb daar alle vertrouwen in", zegt Van der Hoogte. „Valt het tegendan ga ik dapper door met het aan boren van andere kanalen. Uit alle reacties van de afgelopen maanden weet ik dat het project in Zeeland erg goed aanslaat." Het blijft tot medio januari mo gelijk bij Scoop namen op te ge ven van mensen die geportret teerd kunnen worden. Er wordt nog gezocht naar kandidaten met de volgende geboortedata: 1913, 1915, 1916, 1918, 1919, 1923, 1924. 1925, 1930, 1934, 1941, 1947, 1951, 1961, 1962, 1968,1970 en 1971. Aanmeldingen naar: Scoop tav Gemma van der Hoogte Postbus 407 4330 AK Middelburg door Maurits Sep VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen wil een nieuwe commanditaire ven nootschap opzetten om de bouw van een civiel schip te bekosti gen. De werf voert hierover ge sprekken met een binnenlandse en een buitenlandse reder. De eerste vennootschap die De Schelde heeft opgezet, Schelde- stroom I, was een groot succes. De mogelijkheid om in te schrij ven op Scheldestroom I sloot vrijdag. Alle 936 deelnemingen zijn verkocht. Volgens be stuursvoorzitter R. van den Heuvel van de Koninklijke Schelde Groep moesten zelfs ruim tweehonderd mensen wor den teleurgesteld. De Schelde heeft zelf twintig participaties gekocht. Een kwart van de deelnemingen is in Zeeuwse handen. Van den Heuvel vindt dat 'een goed sig naal voor De Schelde'. „Net zo als het een goed signaal is dat de rest is gekocht door mensen uit het hele land. Kennelijk hebben de slechte verhalen over de Schelde daarop geen invloed gehad." De Schelde heeft geprobeerd dat vertrouwen te stimuleren door zelf ook participaties te kopen. „Twintig. We wilden er wel meer hebben, maar dat kon niet. Daarvoor was er te veel be langstelling van anderen", zegt Van den Heuvel. De 936 participaties leveren Scheldestroom 23,4 miljoen gulden op. Opgeteld bij de in vesteringen van banken is de bouw van het multipurpose- vrachtschip Makiri Green daar mee betaald. Als het schip over zeven jaar wordt verkocht, krij gen de participanten elk een deel van de opbrengst. Belasting Of er een Scheldestroom II komt, hangt behalve van de ge sprekken met de reders ook af van de plannen van het ministe rie van Fi nanciën met deze vorm van beleggen. Volgens Van den Heuvel zal rond februari duide lijk worden of de fiscus de voor delen voor deelnemers in cv's (investeringsaftrek, versnelde afschrijving) handhaaft of be perkt. Voor reeds opgerichte vennootschappen hebben even tuele wijzigingen in wetgeving geen gevolg, aldus Van den Heu vel. Voor scheepswerven is een com manditaire vennootschap een ideale constructie om nieuwe orders binnen te halen. Schepen bouwen wordt steeds duurder en de reders hebben daar lang niet altijd het geld voor. Zij hu ren liever een schip dan dat ze er een laten bouwen. Van den Heu vel: „Met een cv kunnen we het gat in de civiele scheepsmarkt vullen. Het is niet dé toekomst, we zullen zo niet een paar sche pen per jaar bouwen, maar het kan ons wel helpen." (Advertentie) Van 39,50 voor 32,00 Een korting van 7,50 die de PZC haar lezers aanbiedt De kortingsactie is geldig t/m I april 2000. Deze bon inleveren bij een Zeeuwse boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 6