Schouwen rustig nieuwe jaar in We zitten hier ontzettend gezellig Verkeer eiste in '99 hoge tol onder jongeren Consument heeft vertrouwen in geldautomaat Brandweer en politie hebben relatief kalme nacht zeeuwse almanak Aanbidster PZC NOORD zeeland uH£M£ zaterdag 1 januari 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland is zonder echte proble men het nieuwe millennium binnengestapt. Afgezien van de traditionele vreugdevuren in - met name- Bruinisse en Zierik- zee, bleven calamiteiten de af gelopen nacht uit. Ook in het rond de jaarwisseling altijd drukke Renesse verliep de over gang vooral feestelijk. Brandweer en politie hebben op Schouwen-Duiveland naar verhouding een rustige nacht gehad. Daarmee voegde de ei- landelijke gemeente zich bij de algehele ervaring in de rest van de provincie.*'Alleen een reeks oorverdovende honderddui zendklappers en hele golven siervuurwerk deden nog enigs zins beseffen dat het dit keer een bijzondere jaarwisseling was. In Bruinisse werd dat onderstreept met verschillende vreugdevu ren. Eén van die brandjes ver oorzaakte lichte schade aan de gevel van de hervormde kerk. Ingrijpen van de plaatselijke brandweer voorkwam erger. Ook werden in het dorp twee au to's en lantarenpalen bescha digd door vuurwerkbommen. Anderhalf uur voor het grote feest ook in Burgh-Haamstede zou losbarsten, hield de politie daar een 45-jarige man aan om dat hij -in beschonken staat- anderen bedreigde. Zierikzee In Zierikzee kon door snel op treden van brandweer en politie worden voorkomen dat het oude Aldi-pand aan de Grevelingen- straat in vlammen opging. Vol gens postcommandant J. J uff er- mans had een groepje jongelui de betimmering voor de ramen weggebroken en vervolgens binnen een vuuilje gestookt. Daar bleef het bij. Los van di verse vreugdevuurtjes van pal lets en oude banden, deden zich in de stad geen grote ongere- geldheden voor. Wel moest de brandweer vrijdagmiddag in actie komen toen een vuurpijl onder de dakpannen van een woning aan het Doelemanplein schoot en de onderliggende folie in brand zette. Het vuur kon tij dig worden geblust, zodat de schade aan het huis beperkt bleef. In Kerkwerve legde een felle brand in caravan in de as. Renesse bood bovenal een ge- zelllige aanblik. Zoals gewoon lijk waren van overal jongeren naar de badplaats gekomen. Di rect na middernacht was het 'proppen' om met de eerste (gra tis) bussen vanuit Zierikzee mee te kunnen. Een groepje dat net te laat kwam, had het nakijken en moest geduldig wachten op de volgende verbindingnaar hét dorp van vertier. De brandweer van Schouwen- Duiveland had zestig mensen paraat voor mogelijke calami teiten. De negen brandweer posten op het eiland waren bovendien aangesteld als com municatiecentra in geval van storingen met het normale tele foonverkeer. In de kazerne van Zierikzee was van tien uur 's avonds tot twee uur 's nachts het centrale actiecentrum inge richt, dat op zijn beurt weer in verbinding stond met het ge meentelijk beleidscentrum. Volgens actiecoördinator Juf fermans en gemeentewoord voerder E. van Brummelen heb ben zich nergens op het eiland ongebruikelijke haperingen voorgedaan. „Alles is het blij ven doen." Computers Al leek het er even op dat de 'millenniumbug' gisterochtend de computers van de ABN AM- RO in Burgh-Haamstede te pak ken had. Het bankfiliaal bleef om negen uur 'wegens omstan digheden gesloten', zo meldde een bordje op de toegangsdeur*. De computerstoring bleek even wel niets met de overgang naar 2000 te maken te hebben. Het betrof een vaker voorkomend 'opstartprobleem'. De geldau tomaat deed het wel. Volgens rayondirecteur M. Beurden stond de storing op zichzelf en bleven de overige filialen op het eiland er van verschoond. Lichtgewonden in Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrij ding in Vlissingen zijn vrijdag middag twee jongens uit die stad lichtgewond geraakt, Een 18-jarige bromfietser schepte een 15-jarige fietser. foto Janne Wolterbeek Duitsers vieren Sylvesterfeest in Port Zélande door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Het is een niemandsland tussen twee eeuwen in. Er rest nog een half uur voor de nieuwe eeuw zich aandient. Te laat om er nog iets van te maken, te vroeg voor goede voornemens. De band houdt de moed erin met Roling on the river. Tergend langzaam tikt de klok vooruit. Iedereen lijkt toe aan het grote moment waarop het jaar tweeduizend zich aandient. Eindelijk wordt er afgeteld, veertig seconden lang, dan zijn er vuurpijlen, gejuich, omhel zingen en kussen. Een blonde jonge vrouw zit alleen aan de rand van de feestelijk versierde vijver en snikt. Hartzeer? „Ja, dat gaat mee naar de nieuwe eeuw." Het is millenniumfeest op de Grand Place in bungalowpark Port Zélande van Gran Dorado aan de Brouwersdam. Tachtig procent van de gasten is Duits. Zij weten van wanten op een Sylvesterpai*ty. Ze dragen zil verkleurige hoge hoeden, bril len met tweeduizend-motief en een enkeling heeft zelfs een metalen stropdas om gebon den. Toch lijkt de feestvreugde te blijven steken in uiterlijk ver toon. ,.We zitten in Zeeland en het is hier ontzettend gezellig", wordt er geschreeuwd door een gsm. Het veelkleurige vuur werk overstemt de nieuwjaars wensen. Knetterende en fonke lende sterrenregens doorklie ven de hemel boven de haven. Het ah- en oh-geroep duurt maar even. De fascinatie ebt binnen vijftien minuten weer weg. Binnen staan de leden van Sound Division alweer op het podium. That's our destiny is de titel van hun eerste nummer in het nieuwe millennium. De die-hards dansen weer, de gla zen worden opnieuw gevuld, maar op veel gezichten staat verzadiging geschreven. Joggingpak Op en rondom de Grand Place van Port Zélande wordt al de hele avond feestgevierd. Het Als de wereld dan toch vergaat heb je aan de roulettetafel niets te verliezen. Rien ne va plus... foto's Janne Wolterbeek gezelschap is divers. Jong en oud, gekleed in smoking of jog gingpak, alles kan, alles mag. Niets Sylvesterparty, maar gewoon sterretjes in Zierikzee. Het is hier al tien jaar traditie dat het oude jaar met een groots sylvesterfestijn met rijk gevulde dis wordt uitgewuifd. Er staan buffetten gereed voor volwassenen, maar ook speci fiek voor de kinderen. „Daar wordt natuurlijk niet streng op toegezien. Er is niks mis mee als een kind een gevuld eitje pakt van het grote buffet. En als een vader ontzettend veel zin heeft in een mini-frikandel moet hij dat vooi-al pakken van het kinderbuffet", zegt chef kok Rinus Kloet uit Brouwer shaven. Drankjes De ruim vierhonderdvijftig gasten tellen 125 gulden neer per couvert. „Voor de eerste keer hebben we dit jaar geko zen voor een bedrag inclusief alle drankjes", zegt Kloet. Voor kinderen gelden aangepaste prijzen en de hele kleintjes tot twee jaar mogen gratis mee- eten en -drinken. De dis bleek inderdaad rijk ge vuld. Als voorgerecht: heldere gevogeltebouillon met kervel, romige mosterdsoep én olie bollen. Als hoofdgerecht onder meer: fusillisalade met gerook te zalm, mosselsalade, gevulde zalmforel, tomaten gevuld met krabsalade, haring, vispatés, gevulde eieren, rosbief, Arden- nerham met meloen, kipdelen én oliebollen. Als desert: ome- lette sibériënne, verse fruitsa lade, diverse mousses, mango- bavarois, gebak én oliebollen. „Je kunt op een Sylvesterparty echt niet om die oliebollen heen. Ze combineren niet met de gerechten van het buffet, maar ze horen er nu eenmaal bij. Ze staan hier dus in grote piramides gepresenteerd tus sen alle andere gerechten. De gasten verwachten niet an ders", grinnikt de chefkok. Duitsers kwamen deze week in groten getale naar Port Zélan de. Kerstmis vierden ze tradi tiegetrouw thuis, maar voor het Sylvesterfeest trekken de meesten erop uit. Pr-medewerkster Dolly Kool mees vertelt enthousiast over de enorme belangstelling om de millenniumwisseling in dit grootste park van de Gran Do rado Group door te brengen. „In september kwamen de eer ste boekingen en nu zitten er 3600 gasten op het park. Er wa ren vooral veel grote reserve ringen van families en vrien dengroepjes." De Sylvesterparty was tot de laatste plaats uitverkocht. „Uiteindelijk hadden we maar drie tafels beschikbaar voor mensen van buiten het park", zegt de chefkok. In mei vorig jaar al stelde hij samen met zijn trouwe keuken brigade de plannen op voor het buffet. Kloet ging niet gebukt onder de hoge verwachtingen over zijn culinaire prestaties bij die honderden oud-en- nieuwvierders. Hij heeft al ne gen jaar tevreden gasten, waarom zouden ze dat tijdens de millenniumwisseling niet zijn? Kloet weet inmiddels wel dat je met een brandende ome- lette siberiënne altijd weer mensen kunt fascineren. „Bo vendien: ik doe het niet alleen. We werken met een prima team van eigen medewerkers. Begin vorig jaar hoorde ik al dat er voor uitzendkrachten twee- a driehonderd gulden per uur betaald moest worden. Toen hebben we besloten het zo te organiseren dat al het werk met eigen mensen kon worden uitgevoerd." Op adem Zodra het nieuwe millennium zijn intrede had gedaan, de gasten zich vergaapten aan het vuurwerk en al het verterende voedsel met champagne werd besprenkeld, mochten ook de medewerkers bij toerbeurt even op adem komen. In res taurant Neptunus stond het personeelsbuffet gereed en ook daar vloeiden de bubbels in brut en demi-sec. Alles met mate, want velen van hen moesten vanochtend, zater dag, weer paraat zijn om de nieuwjaarsbrunch te serveren. door Ben Jansen MIDDELBURG - Vorig jaar zijn in Zeeland drie keer zo veel jongeren in het verkeer om het leven gekomen als in 1998. In 1999 vielen in de ca tegorie nul tot twintig jaar dertien dodelijke slachtof fers, tegen vier het jaar er voor. Het totale aantal ver keersdoden bedroeg 40. In 1998 kwamen 42 personen om het leven als gevolg van een verkeersomgeval. Uit de cijfers die het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) op de laatste dag van 1999 heeft bekend gemaakt, blijkt dat met veertig dodelijke slacht offers het op een na laagste aantal sinds 1957 is bereikt. In dat jaar kwamen in het toen nog veel rustigere Zeeuwse verkeer 31 perso nen om het leven. Alleen in 1994 scoorde wat het aantal verkeersdoden betreft beter dan 1999: 36. In de eerste negen maanden van dit jaar zag het er naar uit dat het laatste jaar van deze eeuw een nog forsere daling te zien zou geven. Bij het ROVZ waren tot en met september 30 verkeers ongelukken met dodelijke afloop geregistreerd, tegen 36 in dezelfde periode in 1998. In het laatste kwartaal liep de teller echter sterk op. Dat werd veroorzaakt door de zeven verkeersdoden in oktober. De toename van het aantal dodelijke slachtoffers was het grootst onder jongeren tot vijftien jaar (zes in 1999; nul in 1998). In de categorie zestig-plussers was sprake van een halvering van het aantal personen dat het leven liet in het verkeer (negen in 1999; zeventien in 1998). Ruim de helft van de ver keersslachtoffers die betrok ken waren bij een ongeluk met dodelijke afloop zat in een personenauto (21 tegen 25 het voorgaande jaar). On der de fietsers viel één dode minder dan in 1998 (acht te gen negen). In 1999 kwamen één voetganger en twee vrachtwagenchauffeurs om het leven. Van de veertig verkeersdo den hadden zeven de Belgi sche nationaliteit. Dat is bij na een verdubbeling ten opzichte van 1998. Toen kwamen vier Belgen om in het verkeer. Van de twaalf dodelijke slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen kwam de helft uit België. Regio's Het aantal van twaalf bij een verkeersongeluk gedode per sonen in Zeeuws-Vlaande- ren betekent een verlaging ten opzichte van 1998. Toen waren ten zuiden van de Wes- terschelde vijftien dodelijke slachtoffers te betreuren. Op Walcheren deed zich een stij ging voor: van acht in 1998 naar tien vorig jaar. De cij fers voor de andere regio's zijn: Bevelanden tien in 1999, elf in 1998; Tholen één in 1999, twee in 1998; Schou wen-Duiveland zeven in 1999; zes in 1998. Sinds 1995 is het aantal dodelijke slachtoffers op Walcheren jaarlijks gestegen; van twee in 1995 naar tien in 1999. Tussen 1990 en 1994 bedroeg het aantal doden in Zeeuws- Vlaanderen gemiddeld 22 per jaar. In de periode 1995- 1999 kwamen er gemiddeld 14 personen per jaar om het leven. door Bas Lippmann TERNEUZEN - De verwachte run op de Zeeuwse banken en pinautomaten bleef vrijdag uit. Hoewel de meeste banken hun automaten sloten, vertrouwde de consument erop dat de door banken getroffen maatregelen ter bestrijding van de millenni- umbug toereikend zijn geweest. Pinnen moet in de eerste dagen van de eenentwintigste eeeuw volgens banken en gebruikers geen probleem zijn. De ING-bank in Goes kreeg op oudejaarsdag nog wel een paar ongeruste klanten over de vloer. Ze namen enkele duizenden guldens op of zorgden ervoor dat ze voor de komende dagen eurocheques achter de hand hebben. „Als het mis gaat, kun nen ze die altijd nog verzilveren om daar boodschappen mee te doen", zegt een woordvoerder van de ING-bank. Zoals ieder jaar sloten de meeste banken him pinautomaten om vandalisme te voorkomen. Niet uit vrees voor de millennium bug. De ABN-Amro-bank in Temeuzen sloot haar pinauto maten tussen 19.00 en 7.00 uur. „We hebben alles precies het zelfde gedaan als de vorige ja ren. De technische aanpassin gen hebben al veel eerder plaatsgehad." Over het algemeen verwacht ook de consumer^, de eerste da gen van 2000 haar flappen nor maal te kunnen tappen. Bij de Rabobank in Middelburg bleef het vrijdagmiddag in ieder ge val rustig.,Hier hebben we wei nig gemerkt van de millennium wisseling", zegt een werknemer. „Bovendien heeft de bank er al les aan gedaan om alles te laten verlopen zoals vorige jaren. „Geld zal hier de komende da gen zeer waarschijnlijk ook nog wel te verkrijgen zijn. De ABN- Amrobank in Vlissingen: „Het zou geen probleem moeten zijn. Maar je weet het natuurlijk nooit zeker. We hebben wel ex tra geld in de automaat gestort, maar de mensen hebben er wei nig gebruik van gemaakt." Akzo Nobel in Bergen staakt voor collega's BERGEN OP ZOOM - Het per soneel van Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom begint de nieu we eeuw met een staking. Niet voor de eigen belangen, want over de reorganisatie op de eigen fabriek is een paar dagen geleden overeenstemming be reikt, maar uit solidariteit met de collega's bij Akzo Nobel in Sneek. Die staken al een paar weken voor het openhouden van hun fabriek. Personeel van Ak zo Nobel Resins, dat harsen maakt voor verf, begint zondag morgen 2 januari niet om zes uur met werken, maar een paar uur later. Een mooie bos bloemen werd bij deze Vlissinger thuis afgegeven. „Goh, wat lief', dacht ie. Maar de ham vraag luidde: welke stille aanbidster zou hem het rui kertje hebben toegestuurd. Toch al dertig jaar, en van een vaste relatie is het tot verba zing en ongeduld van zijn omgeving nog niet gekomen. Zou de ware Jacoba zich nu net voor de nieuwe eeuw be kend maken Met trillende handen maakte hij de begeleidende envelop pe open. Van spanning keek hij alleen naar de naam. De schrik was groot: Koesterde zijn baas diepere verlangens Inmiddels rood aangelopen las hij de brief. De bloemen waren niet voor hem. Nee, omdat hij moest werken tij dens de millenniumnacht vond de directie dat zijn partner wel als compensatie een bosje bloemen verdiende. Een illusie armer heeft onze vrijgezel vandaag de bloe men maar aan zijn oma gege ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5