Regio gaat rustig nieuwe jaar in Een wereldlach vanuit het café Verkeer eiste in '99 hoge tol onder jongeren Consument heeft vertrouwen in geldautomaat 13 Politie en brandweer spreken van bijzonder kalme nacht zeeuwse almanak Aanbidster PZC MIDDEN zeeland zaterdag 1 januari 2000 door Rolf Bosboom GOES - De oudjaarsnacht is op de Bevelanden en Tholen opval lend kalm verlopen. Politie en brandweer hebben het, ondanks het bijzondere karakter van de jaarwisseling, niet extra druk gehad. De meeste betrokkenen vonden het zelfs rustiger dan gebruikelijk. Op het moment suprème be groette op de Grote Markt in Goes een enorme megaklapper minutenlang het nieuwe jaar. Het trommelvliestergende la waai hulde het plein in dikke rook en kleurde de keien knal rood. De lichtjes op de ramen van het stadhuis, die de afgelo pen weken '1999' vormden, lie ten nu '2000' zien. Een volksfeest ter ere van het nieuwe millennium bleef ach terwege. Er leken ook minder mensen dan andere jaren op de Markt te zijn. Tot diep in de nacht ontplofte er vuurwerk dat eerder aan oorlogsgeweld deed denken dan aan vreugdeverho- gende knallers. Vergeleken met die zware explosies leek het le gale vuurwerk kinderspeel goed. Diverse vuilnisbakken werden opgeblazen. Vuurwerkbom Enkele uren voor de jaarwisse ling beschadigde een vuurwerk- bom al een auto in Colijnsplaat. In Goes hield de politie rond half tien twee mannen van 19 en 20 jaar aan die op het stadskan toor waren geklommen en vuur werk naar voorbijgangers gooi den. Eerder op de dag werd een jeugdig drietal (12 tot 15 jaar) uit de gemeente Borsele gepakt. De drie gooiden vanaf het talud van de A58, nabij Lewedorp, vuurwerk naar passerende au to's. Op Tholen was het volgens de politie ook 'een stuk rustiger' dan andere jaren. Wel werden er bushokjes vernield in Oud-Vos- semeer en Anna Jacobapolder. Vuurwerk hulde de Goese markt in een rode mist. In Oud-Vossemeer ging boven dien een telefooncel aan digge len. In Goes werd een 16-jarige jongen betrapt toen hij een lui fel vernielde. In die stad moes ten ook de x-uiten van een super markt het ontgelden. In Krabbendijke werd rond één uur een 52-jarige man onwel. Reanimatie mocht niet meer ba ten. In Goes werden verder in de loop van de avond op diverse plaatsen oude caravans op straat gezet en in brand gesto ken. De brandweer moest het vuur komen blussen. In Yerseke was er sprake van een contai- nerbrand. Daar werd ook een vreugdevuur ontstoken, evenals in Eindewege. Jongeren in 's- Heerenhoek gebruikten materi alen die ze van een bouwterrein hadden vteggenomen voor een vreugdevuur. In Baarland werd een grote stapel autobanden in brand gestoken. De coördinatiecentra die in elke gemeente waren ingericht om de millenniumnacht in goede banen te leiden, hadden nauwe lijks iets omhanden. De meeste centra, waar gemeenten en hulpdiensten samenwerkten, werden daarom al eerder dan de afgesproken tijd van 2.00 uur vannacht opgedoekt. „Het was heel rustig", aldus brandweer commandant G. van Die van de gemeente Reimerswaal. „Ge voelsmatig zeg ik dat het zelfs rustiger was dan tijdens een ge wone jaarwisseling." Vergelijk bare geluiden klonken ook in de andere centra in de regio. Volgens de Goese burgemeester D. J. van der Zaag zijn de centra foto Willem Mieras zeker geen overbodig initiatief geweest. „We hebben hier lering uit getrokken." Vooral de sa menwerking tussen de verschil lende diensten kan volgens hem beter. „In de voorbereiding is er toch weinig op elkaar afge stemd. Daardoor zijn sommige diensten, zoals de GGD, hun ei gen weg gegaan. Dat vind ik jammer, want dat sticht alleen maar verwarring." Tunnelbouwers probleemloos weer aan de slag TERNEUZEN - De bouwers van de Westerscheldetunnel, nu met kerstvakantie, kunnen maandag zonder problemen aan de slag. Zoals verwacht deerde de millenniumwisseling de apparatuur in met name de twee tunnelboormachines niet. De apparatuur was vooraf uit voerig getest en waar nodig aangepast. In de tunnelbuizen hielden enkele tunnelbouwers de computers in de gaten. Ze doen dat overigens de hele va kantieperiode al. De achterge bleven tunnelbouwers dienen vooral de druk in het boorfront in het oog te houden; die moet op peil blijven. Ze werden niet met problemen geconfronteerd. De boormachines stonden de af gelopen weken stil in verband met de geplande vakantieperio de. Maandag worden de machi nes weer opgestart. Lichtgewonden bij aanrijding in Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrij ding op de Scheidestraat in Vlissingen zijn vrijdagmiddag twee jongens uit die stad licht gewond geraakt. Een ambulance heeft hen over gebracht naar het ziekenhuis. Een achttienjarige bromfietser schepte een vijftienjarige fietser die wilde afslaan. De politie heeft de brommer voor technisch onderzoek mee genomen naar het politiebu reau. Arnemuidenaren aangehouden na aanrijding ARNEMUIDEN - De politie heeft vrijdagmiddag een 22-ja- rige en een 24-jarige Arnemui- denaar aangehouden. De 22-ja- rige was op het Schuttershof met zijn auto tegen een gepar keerde auto aangereden. Beide wagens liepen daarbij flinke schade op. Het tweetal liep te voet verder, zonder zich bekend te maken. De bestuur der verklaarde na zijn aanhou ding dat hij bang was geweest dat hij te veel alcohol had ge dronken. Een blaastest op het politiebureau wees uit dat dit niet het geval was. Beide mannen zijn na verhoor met een proces-verbaal op vrije voeten gesteld. door Mieke van der Jaqt GOES/SINT MAARTENSDIJK - Hoe vier je een millenniumfeest? Thuis bij de oliebollen en daarna naar de stad? Dat lijkt nogal veel op een gewoon oud jaar. Maar voorbeelden zijn er niet. Daarvoor is de vorige millenniumwis seling te lang geleden. Terwijl de kroe gen volliepen met feestvierders met een, al dan niet duurbetaalde uitnodi ging, werden hier en daar pogingen on dernomen om de bijzonder jaarwisse ling een eigen kleur en glans mee te geven. In de Haestinge in Sint Maartensdijk bijvoorbeeld, waar Hans, de baas, een speciale millenniumdas omknoopte om de oude eeuw voor de nieuwe te verwis selen. Normaal gaat Hans ook feesten in de stad, maar dit jaar moest het iets bijzonders worden. „Aanvankelijk hadden wè het idee om met vrienden en bekenden in besloten kring feest te vie ren. Maar het werd al snel een openbaar feestje." Buffet Ruim zestig mensen zijn naar de Haes tinge gekomen, waar om negen uur de band Escape uit Bergen op Zoom volop staat te spelen. In de sportzaal heeft Hans sporttoestellen, matten en speel goed neergelegd voor de kinderen. De foyer is gezelliger verlicht dan anders en er staat worst en kaas op tafel. Het koude en warme buffet staat in het zaaltje ernaast, waar Hans ook een cas cade van champagneglazen heeft opge stapeld naast een kleinere piramide van limonadeglazen. Als de klok midder nacht slaat, zal Hans schenken tot alle glazen vol zijn. Om tien uur wordt er al gehost op het dansvloertje voor de band. Het zijn meest jongeren die met een happy- 2000-diadeem zijn uitgerust. Iwill sur vive, zingt Escape en de dansers stem men daar luidkeels mee in. Ze zien er wel naar uit dat ze het zullen overleven, al laten sommigen weten tot ver in de ochtend door te zullen gaan. Café dicht Intussen is ook in café Baarends in Goes het feest begonnen. De vennoten Baar ends, moeder Baarends, zoon Kees en dochters Joke en Annelies, hebben be sloten het eens heel anders te doen. Het café is dicht: gesloten, want iedere ven noot heeft vijftien familieleden en vrienden uitgenodigd. Een vriendin heeft een fantastisch koud buffet ge maakt, wat op het grootste biljart staat te lonken. Terwijl de gasten zichzelf be dienen - de één tapt beter dan de ander - zingt Ad Koorevaar smartlappen en evergreens. De gasten dansen, eten, drinken en dansen nog een keer. Wie de tekst kent, zingt mee, wie de tekst niet kent, ook. Tegen twaalven zet Kees minstens der tig flessen champagne op het biljart en In de Haestinge in Sint Maartensdijk wordt het nieuwe jaar uitbundig begroet. vertrekt vervolgens naar de zolder om de luidsprekers in cle kozijnen te zetten. De wereldlach, die van de televisieto ren, de watertoren en op de golven van foto Ruben Oreel Radio Goes zal klinken, moet ook van uit café Baarends worden versterkt. Zijn zwagers zetten intussen een onge looflijke hoeveelheid vuurwerk klaar. foto Willem Mieras Als iedereen het erover eens is dat de klok twaalf heeft geslagen en buiten de eerste knetters en donderklappen klin ken, zijn in minder dan geen tijd tien flessen champagne ontkurkt. Het hele café wenst het hele café gelukkig nieuwjaar en vervoegt zich, met uitzon dering van een paar bangerikken, op de stoep voor het café. Het siervuurwerk spiegelt wondermooi in de veste en van alle kanten klinken klappen. De we reldlach gaat in de herrie verloren maar blijkt niet noodzakelijk om een lach aan te steken. De gasten lachen toch wel. Kroellap Een vlekkeloze avond beleeft het gezel schap totdat de kroellap van Paulien kwijt is. Paulien, drie jaar, is net als haar zus Marloes en en een paar andere kinderen helemaal versleten. De kinde ren hebben vroeg in de avond nog wel een serieuze poging ondernomen om te slapen maar dat ging niet. Nu ze de mil lenniumwisseling hebben meege maakt, zijn ze zwaar aan hun bed toe, maar dat lukt nooit zonder je vertouw de kroellap. Het halve café zoekt mee en, ja hoor, daar is ie. Eind goed, al goed. Of eigenlijk: begin goed, al goed. door Ben Jansen MIDDELBURG - Vorig jaar zijn in Zeeland drie keer zo veel jongeren in het verkeer om het leven gekomen als in 1998. In 1999 vielen in de ca tegorie nul tot twintig jaar dertien dodelijke slachtof fers, tegen vier het jaar er voor. Het totale aantal ver keersdoden bedroeg 40. In 1998 kwamen 42 personen om het leven als gevolg van een verkeersomgeval. Uit de cijfers die het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) op de laatste dag van 1999 heeft bekend gemaakt, blijkt dat met veertig dodelijke slacht offers het op een na laagste aantal sinds 1957 is bereikt. In dat jaar kwamen in het toen nog veel rustigere Zeeuwse verkeer 31 perso nen om het leven. Alleen in 1994 scoorde wat het aantal verkeersdoden betreft beter dan 1999:36. In de eerste negen maanden van dit jaar zag het er naar uit dat het laatste jaar van deze eeuw een nog forsere daling te zien zou geven. Bij het ROVZ waren tot en met september 30 verkeers ongelukken met dodelijke afloop geregistreerd, tegen 36 in dezelfde periode in 1998. In het laatste kwartaal liep de teller echter sterk op. Dat werd veroorzaakt door de zeven verkeersdoden in oktober. De toename van het aantal dodelijke slachtoffers was het grootst onder jongeren tot vijftien jaar (zes in 1999; nul in 1998). In de categorie zestig-plussers was sprake van een halvering van het aantal personen dat het leven liet in het verkeer (negen in 1999; zeventien in 1998). Ruim de helft van de ver keersslachtoffers die betrok ken w-aren bij een ongeluk met dodelijke afloop zat in een personenauto (21 tegen 25 het voorgaande jaar). On der de fietsers viel één dode minder dan in 1998 (acht te gen negen). In 1999 kwamen één voetganger en twee vrachtwagenchaüffeurs om het leven. Van de veertig verkeersdo den hadden zeven de Belgi sche nationaliteit. Dat is bij na een verdubbeling ten opzichte van 1998. Toen kwamen vier Belgen om in het verkeer. Van de twaalf dodelijke slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen kwam de helft uit België. Regio's Het aantal van twaalf bij een verkeersongeluk gedode per sonen in Zeeuws-Vlaande ren betekent een verlaging ten opzichte van 1998. Toen waren ten zuiden van de Wes- terschelde vijftien dodelijke slachtoffers te betreuren. Op Walcheren deed zich een stij ging voor: van acht in 1998 naar tien vorig jaar. De cij fers voor de andere regio's zij nBevelanden tien in 19 99 elf in 1998; Tholen één in 1999, twee in 1998; Schou- wen-Duiveland zeven in 1999; zes in 1998. Sinds 1995 is het aantal dodelijke slachtoffers op Walcheren jaarlijks gestegen; van twee in 1995 naar tien in 1999. Tussen 1990 en 1994 bedroeg het aantal doden in Zeeuws- Vlaanderen gemiddeld 22 per jaar. In de periode 1995- 1999 kwamen er gemiddeld 14 personen per jaar om het leven. door Bas Lippmann TERNEUZEN - De verwachte run op de Zeeuwse banken en pinautomaten bleef vrijdag uit. Hoewel de meeste banken hun automaten sloten, vertrouwde de consument erop dat de door banken getroffen maatregelen ter bestrijding van de millenni umbug toereikend zijn geweest. Pinnen moet in de eerste dagen van de eenentwintigste eeeuw volgens banken en gebruikers geen probleem zijn. De ING-bank in Goes kreeg op oudejaarsdag nog wel een paar ongeruste klanten over de vloer. Ze namen enkele duizenden guldens op of zorgden ervoor dat ze voor de komende dagen eurocheques achter de hand hebben. „Als het mis gaat, kun nen ze die altijd nog verzilveren om daar boodschappen mee te doen", zegt een woordvoerder van de ING-bank. Zoals ieder j aar sloten de meeste banken hun pinautomaten om vandalisme te voorkomen. Niet uit vrees yoor de millennium bug. De ABN-Amro-bank in Temeuzen sloot haar pinauto maten tussen 19.00 en 7.00 uur. „We hebben alles precies het zelfde gedaan als de vorige ja ren. De technische aanpassin gen hebben al veel eerder plaatsgehad." Over het algemeen verwacht ook de consument de eerste da gen van 2000 haar flappen nor maal te kunnen tappen. Bij de Rabobank in Middelburg bleef het vrijdagmiddag in ieder ge val rustig. „Hier hebben we wei nig gemerkt van de millennium wisseling", zegt een werknemer. „Bovendien heeft de bank er al les aan gedaan om alles te laten verlopen zoals vorige jaren. „Geld zal hier de komende da gen zeer waarschijnlijk ook nog 1 wel te verkrijgen zijn. De ABN- Amrobank in Vlissingen: „Het zou geen probleem moeten zijn. Maar je weet het natuurlijk nooit zeker. We hebben wel ex tra geld in de automaat gestort, maar de mensen hebben er wei nig gebruik van gemaakt." Akzo Nobel in Bergen staakt voor collega's BERGEN OP ZOOM - Het per soneel van Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom begint de nieu we eeuw met een staking. Niet voor de eigen belangen, want over de reorganisatie op de eigen fabriek is een paar dagen geleden overeenstemming be reikt, maar uit solidariteit met de collega's bij Akzo Nobel in Sneek. Die staken al een paar weken voor het openhouden van hun fabriek. Personeel van Ak zo Nobel Resins, dat harsen maakt voor verfbegint zondag morgen 2 januari niet om zes uur met werken, maar een paar uur later. Een mooie bos bloemen werd bij deze Vlissinger thuis afgegeven. „Goh, -wat lief", dacht ie. Maar de hdm- vraag luidde: welke stille aanbidster zou hem het rui kertje hebben toegestuurd. Toch al dertig jaar, en van een vaste relatie is het tot verba zing en ongeduld van zijn omgeving nog niet gekomen. Zou de ware Jacoba zich nu net voor de nieuwe eeuw be kendmaken? Met trillende handen maakte hij de begeleidende envelop pe open. Van spanning keek hij alleen naar de naam. De schrik was groot: Koesterde zijn baas diepereverlangens? Inmiddels rood aangelopen las hij de brief. De bloemen waren niet voor hem. Nee, omdat hij moest werken tij dens de millenniumnacht vond de directie dat zijn partner wel als compensatie een bosje bloemen verdiende. Een illusie armer heeft onze vrijgezel vandaag de bloe men maar aan zijn oma gege ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3