De laatste truc van Boris Jeltsin PZC Poetin wordt beloond voor zijn loyaliteit PZC Vut feiten en meningen Russische leider was beter in slopen dan in bouwen 1 januari 1950 zaterdag 1 januari 2000 door Hans Hoogendijk Ik treed af voordat mijn ter mijn is afgelopen. Ik begrijp dat ik dit moet doen en dat Rus land met nieuwe politici, met nieuwe gezichten, met nieuwe intelligente mensen het nieuwe millennium in moet gaan. En wij die zoveel jaren aan de macht zijn geweest, moeten vertrekken. Woorden van de 68-jarige Rus sische president Boris Nicola- jevits Jeltsin toen hij gisteren volstrekt onverwacht zijn af treden bekendmaakte en de macht overdroeg aan premier Poetin. Of Jeltsin werkelijk vrijwillig plaatsmaakt of dat hij daar min of meer toe werd gedwon gen door de 'Familie' - zoals de Kremlin-kliek wordt genoemd - is niet duidelijk. Maar het is wel een stap die past bij deze man van uitersten. Boris Jel tsin draagt een zeer onrustig rijk over dat op dit moment slechts schijnbaar verenigd is door de oorlog in Tsjetsjenië. Het leven van de boerenzoon uit de omgeving van Sverd lovsk kende vele hoogte- en dieptepunten. Zelf omschreef hij het neerslaan van de staats greep van augustus 1991 tegen de toenmalige Sovjet-presi dent Michael Gorbatsjov als de belangrijkste gebeurtenis in de geschiedenis van het land. 'Op 19 augustus ontwaakten we. zoals elke morgen, in een ge woon land, maar op 21 augus tus vonden we ons zelf terug in een totaal andere wereld.' In die paar dagen rekende Jeltsin af met het communisme. Iedere tv-kijker was er getuige van hoe hij op een tank klom voor het Witte Huis, het toenmalige parlementsgebouw in Moskou, de bajonetten en kanonnen van de neo-stalinistische junta trotseerde en het volk opriep de democratie te redden. Als een leeuw vocht hij, joeg de coup plegers terug in hun hol en werd het symbool van de strijd voor democratie. Apathie Daarna werd het stil rond Jel tsin. Hij verviel in apathie, sloot zich achter de Kremlin- muren op en omringde zich met een handvol strooplikkers. Als een tsaar heerste hij en in onge nade gevallen vroegere mede strijders werden niet moe te vertellen dat hij inderaad over zichzelf ging spreken als 'tsaar Boris beslist'. Begin 1996 leken zijnpolitieke dagen geteld. De ze oude, drankzuchtige baas zou nooit herkozen worden als president, meenden deskundi gen, Toen besloot hij nog een keer te vechten voor voor alles wat hij waard was. Maandenlang trok hij dansend, druk argumente rend en energiek als in zijn bes te dagen door het land. Overal verkondigde hij zijn bood schap: nooit meer communis me. Het werkte. Zijn communisti sche rivaal Zjoeganov haalde het niet in juli, de heer en mees ter in het Kremlin heette op nieuw Boris Nikolajevits Jel tsin. Jeltsin betaalde echter een enorme fysieke prijs om de meerderheid van het volk dat hij zo van zich had vervreemd, nog een keer achter zich te krij - gen. Het woeste leven eiste zijn tol. Na zijn herverkiezing werd hij keer op keer in het ziekenhuis opgenomen van waaruit hij het aangeslagen rijk probeerde te besturen. In 1997 verklaarde hij de oorlog aan de corruptie, maar de door hem zelf opge wekte geesten waren niet meer te beheersen. Deze 'oorlog' had hij al verloren, voordat hij er aan was begonnen. Kleine groepen geldwolven hielden, net als in de autoritaire com munistische dagen, alle touw tjes in handen. Ze beschikken naar willekeur over de onmete lijke rijkdommen van het land en veroordelen een groot deel van de bevolking tot een be staan in armoede. Te laat Jeltsins halfslachtige poging om de corruptie aan te pakken en de democratie te redden, kwam te laat. Te lang had de man. die zei te strijden voor de mocratische hervormingen, geen democratische tegen stand geduld. Zijn vijanden waren intussen zo machtig ge worden dat de Kremlin-kliek vreesde voor een 'bijltjesdag' als het staatshoofd in juni zou moeten aftreden. Er dienden veiligheidsgaranties té komen. Niets vrezen Jeltsm en zijn naasten zo erg als de mogelijk heid om door een Kremlin-vij- andige opvolger te worden aangepakt. Drie oud-KGB-bazen mochten proberen de garanties voor de Kremlin-kliek te regelen met het parlement en andere in vloedrijke organen. De eerste was Stepasjin, die voor die ge legenheid tot premier werd be noemd. Hij faalde in de ogen van het Kremlin en mocht ver trekken. Detweede was Prima kov. Hij kwam een heel eind, maar wekte door zijn snel groeiende populariteit ook de argwaan van de notoir jaloerse Jeltsin: Primakov werd ontsla gen. Met Poetin lijkt het Kremlin nu uiteindelijk de 'levensverzeke ring' te hebben gevonden. Een bijkomende factor is dat enke le Kremlin-intimi, die ook vreesden voor lijf en leden, in het parlement zijn gekozen en dus onschendbaarheid genie ten. Deze factoren in combina tie met de zeer slechte gezond heidstoestand van Jeltsin heb ben tot zijn sensationele be sluit geleid. Boris Nikolajevits Jeltsin was een bijzonder kind. En hoe bij zonder hij zichzelf vond, heeft hij nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Zijn autobiogra fie 'Getuigenis van een oppo Ex-president Jeltsin krijgt van zijn plaatsvervanger, tevens premier, Poetin een kleine attentie voor bewezen diensten. foto AP sant' is wat dat betreft een openbaring. Jeltsin schildert zichzelf af als een soort moder ne Robin Hood, die voor niets of niemand bang is en keer op keer op bijna wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapte. Het begon al toen hij werd ge doopt. De dienstdoende pries ter in de buurt van Sverdlovsk liet de jonge spruit in het doop vont zakken, raakte daarna in discussie met een aantal om standers en vergat de dopeling. Moeder Klavdija Vasiljevna had als eerste door wat voor drama zich afspeelde en haalde haar baby uit het heilige vat. De levensgeesten werden weer opgewekt en het nuchtere com mentaar van vader Nikolaj was: „Als hij deze beproeving heeft doorstaan is het vast en zeker een sterke jongen. We noemen hem Boris." Boris is een van de heiligen van de Rus sische orthodoxe kerk, een man die onkreukbaar en on omkoopbaar was. Knokpartij Boris Jeltsin ontwikkelde zich tot een onverschrokken jonge ling die geen zee te hoog ging. Hij vertelt in zijn boek hoe hij z'n boksersneus overhield aan een knokpartij met een rivali serende jeugdbende, hoe hij een paar vingers verloor bij het slopen van een handgranaat, maar toch in de nationale vol leybalselectie kwam. Het ene heldenverhaal na het andere dist hij op. Kortom, Boris was altijd haantje de voorste. Een bluffer, drinker en rokkenja ger, maar ook een vechter. Gorbatsjov In het communistische appa raat maakte deze bijzondere jongeling snel carrière. Jeltsin mocht dan wel een grote mond hebben, hij presteerde ook het een en ander. En dat ontsnapte uiteindelijk niet aan de aan dacht van de man van perestro- ika, Michael Gorbatsjov, die hem in 1985 naar Moskou haal de. Jeltsin werd snel kandi daatlid van het toen nog al machtige Politbureau, maar lag even snel met alles en ieder een overhoop. Hoewel hij in die periode steeds vaker naar de fles greep en de communistische partij meende eindelijk definitief met deze dwarsligger te kun nen afrekenen, was het effect precies andersom. De gewone Russen zagen in Jeltsin ineens een echt Russische kerel, die voor een fles wodka en een amoureus avontuur alles, zelfs, zijn leven wilde wagen. Deze man, gepokt en gemazeld door het leven, was de leider die zij wilden hebben. En nadat hij in augustus 1991 de ama teuristische coup tegen Gorba tsjov had neergeslagen en daarna dezelfde Gorbatsjov in het openbaar had vernederd tijdens een dramatische zitting van de Doema, het parlement, kon hij niet meer stuk. Het was volstrekt logisch dat hij de eer ste democratisch gekozen pre sident van Rusland werd. Dat hij daarna de ene blunder na de andere beging, werd hem de eerste tijd nog vergeven onder het motto: 'Hij heeft de ver keerde adviseurs.' Drankverhalen Langzaam maar zeker begon hij de gunst van het volk te ver liezen. De drankverhalen, die eens zoveel tot zijn imago had den bijgedragen, werkten nu tegen hem.jHelemaal fout ging het toen Jeltsin, die als een soort moderne Joris (de be schermheilige van Moskou) de kop af had willen slaan van de zichzelf verrijkende commu nistisch draak, ook bezweek voor de aardse zegeningen. Zijn simpele flatje maakte plaats voor een speciaal voor hem gebouwdzes verdiepingen tellend complex. De oude Lada werd ingeruild voor de duurste Mercedes. Alle datsja's die de door hem verfoeide communis tische partij bazen hadden be woond, nam hij over. Maar pas nadat ze grondig en dus peper duur waren gerenoveerd. Jel tsin, die altijd had gezegd dat materialisme voor hem geen enkele rol speelde, baadde nu in weelde. In 1990 schreef hij: 'Ik heb nooit geld gehad. Vijf roebel heb ik symbolisch op mijn spaarbankboekje.' Een paar jaar later klonken de ze woorden als hoon in de oren van de tientallen miljoenen Russen die onder de armoede grens levenJel tsinde man van het volk, had zich in hun ogen ontpopt als een verrader. Dat hij nog werd herkozen dankte hij behalve aan zijn vechtlust, echter vooral aan de media, die zich kritiekloos achter zijn an ti-communistische campagne schaarden. In de jaren daarna was hij geen schaduw meer van zichzelf. De vechter Boris Jel tsin was een tandeloze oude beer geworden. Hij 'kon nog wel eens uithalen, maar in plaats van vrees in te boezemen wekte dat in toenemende mate mede lijden op. Zijn grootste verdienste is en blijft echter dat hij in 1991 de uiterst prille democratie in Rusland heeft gered, De belof te van hervormer heeft hij ech ter nooit waar kunnen maken, maar waarschijnlijk was hij dat ook helemaal niet. Jeltsins kracht is in feite altijd destructief geweest. Hij was een meester in het verdeel-en- heersspel en vernielde liever structuren dan dat hij nieuwe opbouwde. GPD door Hans Hoogendijk Bons Jeltsin vroeg gisteren vergeving voor zijn fouten en zei dat hij gedaan had wat hij kon. Vervolgens droeg hij de macht over aan premier Vladi mir Poetin. Een jongere moet de kar nu maar trekken, vindt Jeltsin en de oud-spion Poetin is volgens hem de man die dat het beste kan. Poetin, de 47-jarige junst en ex-directeur van de geheime dienst KGB, is op dit moment veruit de populairste politicus in het land. In augustus, toen Jeltsin hem als premier uit de hoge hoed toverde, had vrijwel niemand ooit van hem ge hoord Maar na het begin van de strijd in Tsjetsjenië en nadat de staatsmedia zich ongege neerd achter Poetin hadden ge schaard, veranderde dit in re cordtijd. Alles was Poetin wat de mediaklok sloeg. Zijn vast beraden optreden, zijn law- and-order-uitspraken, zijn meedogenloze houding inzake Tsjetsjenië, het was allemaal balsem voor de gewonde Russi sche ziel De 'Familie', zoals de clan rond Jeltsin wordt ge noemd, leek eindelijk de man te hebben gevonden die hun be langen door dik en dun zou be hartigen. Om het op het slagveld van Tsjetsjenië opgebouwde gezag van Poetin ook parlementair af te dekken, werd de politieke beweging Eenheid in het leven geroepen. En ook in dit geval werden alle door het Kremlin gecontroleerde media ingezet om politieke tegenstanders, zoals oud-premier Primakov, de Moskouse burgemeester Loezjkov en de communisti sche leider Zjoeganov, te neu traliseren. Bij de parlements verkiezingen werd dit een doorslaand succes. In de nieu we Doema. het parlement, kan voor het eerst sinds de onder Leden van de Russische speciale politie zoeken in het Tsjetsjeense Alkhan-Yurt naar Tsjetsjeense strijders. De oorlog in de opstandige republiek op de Kaukasus heeft premier Poetin veel populariteit bezorgd. foto RTR gang van de Sovjet-Unie in 1991, een pro-Kremlm-meer- derheid worden gevormd. Machtswisseling Poetin als populairste politicus en een anti-communistisch parlement: dit was voor de Kremlin-strategen hét mo ment voor een machtswisse ling. Nu nog staat het volk ach ter de strijd in Tsjetsjenië, maar militaire analisten heb ben voorspeld dat die oorlog nog lang niet is gewonnen. Een bloedige guerrilla-oorlog dreigt. En met elke nieuwe la ding kisten met de lijken van jonge Russische soldaten, zal de populariteit van Poetin slin ken en de kans dat een anti- Kremlinkandidaat de presi dentsverkiezingen wint, stij gen. Een ander belangrijk argu ment voor het vervroegde af treden van Jeltsin is zeker dat de meerderheid van de Russen een harde hand wenst. Na acht jaar chaos en verloedering on der Jeltsin, is de behoefte aan orde en stabiliteit zeer groot. Toen Jeltsin in 1993 zijn demo cratische tegenstanders uit het Witte Huis had laten schieten, verzuchtte hij: 'Dat Rusland tot rust mag komen, is het hoofddoel van deze rusteloze president.' Hij heeft het niet voor elkaar gekregen. Nu mag Poetin het proberen. Voor het Westen betekent dit waar schijnlijk een wat hardere, maar pragmatische koers. In eigen land staat Poetin voor meer centralisme en nationa lisme. Poetin is altijd volstrekt loyaal geweest aan zijn bazen en ge niet de reputatie een uitste kend manager te zijn. Poetin is, net als zijn voorganger Prima kov, een oud-spion. Politiek actief werd Poetin begin jaren negentig als assistent van de toenmalige burgemeester van Sint Petersburg, de liberaal Sobtsjak. De krant Kommers ant Daily citeerde een toenma lige collega van Poetin met de profetische woorden: 'Vladi mir zou een perfecte premier zijn.' Maar zo ver was het nog lang niet. Wel bouwde Poetin in die periode nauwe contacten op met Petersburgse radicale liberale hervormers, zoals Anatoli Tsjoebais. Vitale post In 1996 verhuisde Poetin naar een topbaan in het Kremlin. Nog geen jaar later werd hij door Jeltsin op een vitale post in de presidentiële administra tie benoemd. Hij moest de con tacten tussen het Kremlin en de 89 regio's cördineren. Daarbij ontpopte hij zich als een pure centralist die niets moest heb ben van de machtshonger van de regionale potentaten. Anderhalf jaar geleden volgde een nieuwe promotie: de ex- spion werd baas van alle spion nen. Poetin werd - met de rang van minister - directeur van de geheime dienst FSB, de opvol ger van de KGB. Dit voorjaar volgde nog meer eer toen Poe tin door Jeltsin werd benoemd tot secretaris van de machtige Nationale Veiligheidsraad. Voor insiders was dit het bewijs dat de altijd achterdochtige Jeltsin Poetin absoluut ver trouwde. In augustus volgde de voorlopige bekroning met de benoeming tot premier en de mededeling van Jeltsin dat hij Poetin als opvolger wilde heb ben. Vijf maanden later is dit een feit, voorlopig in ieder geval voor drie maanden. En dan mag het volk beslissen, als er tenminste verkiezingen ko men, want dat is nog lang niet zeker. Het Kremlin kan immers altijd nog de noodtoestand uit roepen en Poetin per decreet laten regeren. GPD Moskou heeft voor het oog van de wereld de jaar wisseling op niet al te schrale wijze gevierd. Het moet niet denkbeeldig worden geacht dat de uitbundigheid is versterkt door de koppeling van het afscheid van de eeuw met het afscheid van de president. Boris Jeltsin verlaat, eindelijk, het Kremlin. Het is zeer de vraag of hij deze beslissing geheel op eigen kracht genomen heeft. De tijd zal ook hier voor ontknoping zorgen. Met dit vervroegde uittreden komt het einde van een drukbesproken theaterloopbaan in zicht. De in de anti democratie gepokte en gemazelde Jeltsin ontpopte zich meteen na zijn aantreden als de surrogaat-tsaar die een nieuwe revolutie waard was. In korte tijd wist hij een grootmacht terug te brengen tot het formaat van de spotprent. De Russen hebben in groeiende mate afstand genomen van de wankelende zombie in het Kremlin. Het imago van de supermacht brokkelde verder en ver der af. Jeltsin heeft de prille democratische krachten in zijn land door zijn brute, dirigistische en compromitte rende optreden een slechte dienst bewezen. De plaats vervangende schaamte over 's mans lach- en ergernis wekkende strapatsen was groot. Zijn uitvallen verdre ven niet alleen een legioen ministers uit de regerings- banken, ze bereikten ook een gevaarlijk soort gekte op de momenten dat hij de wereld dreigde met het kernwa pen. Die wereld, het Westen voorop, is uiterst tolerant omgegaan met het fenomeen Jeltsin. Het Westen heeft voor die opstelling redelijke argu menten. Aan de voormalige Sowjet-Unie, een wereld rijk, is de bindende structuur ontnomen. Dat heeft gro te spanningen teweeg gebracht tussen de staten en volkeren onderling. Een slecht beheerde kernmacht Rusland vormt een rechtstreekse bedreiging. De ont reddering van de economie in het post-communistische tijdperk is totaal. Het Westen, ten zeerste gebaat bij sta bilisatie, is de enige instantie die in ruil voor een beetje zekerheid de hoge rekening kan en wil betalen. De be hoefte aan stijgende rekeningen door een verdergaande bestuurlijke, politieke en economische ontwrichting is minimaal. Dat heeft Jeltsin - mede - in hefzadel gehou den. Het Westen heeft massa's duiten in dit experiment gestopt. De president en zijn knikkende vazallen zijn niet in staat gebleken tot een adequate verdeling te ko men. Jeltsin, speelbal van een kliek snelle verdieners, heeft bevorderd dat de hulpdollars geen tijd kregen om roebels te worden vóórdat ze de treffende gedaante van Zwitserse franken aannamen. Tsaar Boris heeft de lijn van een geleidelijke ontwikke ling, ingezet door Michael Gorbatsjov, bruusk verlaten. Hij heeft geen enkele belofte waar kunnen maken: de Russen zijn er gevoelig op achteruit gegaan. Zijn ver trek zal enkelen tot afgifte van een krokodillentraan bewegen. De opluchting over de mogelijkheid van een nieuwe start zal velen de overtuiging bezorgen, dat het nieuwe jaar een veelbelovend begin heeft gekregen. Toespraak Minister-president Drees blikt in een toespraak terug op 1949, het jaar waarin Neder land de kolonie Indië kwijt raakte. Dat was niet te voor komen, zegt Drees: Indonesië is in feite nooit een onderdeel van Nederland geworden, maar altijd een land geweest waar de kolonisten een volk regeerden, dat uiteindelijk het bestuur zelf in handen wilde nemen. Wel blijven Suriname en de Antillen onderdeel van het Ne derlandse Rijk, benadrukt Drees. Verder wenst hij een ge lukkig 1950 aan alle Neder landers die buiten de grenzen vertoeven. Het is voor het klei ne, dichtbevolkte Nederland goed dat sommigen besluiten, hun geluk elders in de wereld te beproeven. Wensen Diverse wereldleiders spreken in het nieuwe jaar him hoop en wensen uit. Zo belooft de Joe goslavische leider Tito dat hij de druk van de Russische com munisten blijft weerstaan. De Franse premier Bidault dringt er bij het volk op aan, de toe komst onbevreesd tegemoet te zien. Premier Nehru van India wenst de bevolking slechts 'noeste arbeid en geen lege woorden' toe, President Reg- ger van het Internationale Ro de Kruis vraagt om aandacht voor de miljoenen vluchtelin gen in Azië en Europa. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie, internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstilden, zaterdags tot 14 00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) permaand 36,70 (nvt) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag 2.75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2