Regio rustig het nieuwe jaar in Iemand nog een biertje? Verkeer eiste in '99 hoge tol onder jongeren Consument heeft vertrouwen in geldautomaat Lot Graauw in één hand Brandweer en politie hebben relatief kalme nacht zeeuwse almanak Aanbidster ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland zaterdag 1 januari 2000 door Ben Jansen MIDDELBURG - Vorig jaar zijn in Zeeland drie keer zo veel jongeren in het verkeer om het leven gekomen als in 1998. In 1999 vielen in de ca tegorie nul tot twintig jaar dertien dodelijke slachtof fers, tegen vier het jaar er voor. Het totale aantal ver keersdoden bedroeg 40. In 1998 kwamen 42 personen om het leven als gevolg van een verkeersomgeval. Uit de cijfers die het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) op de laatste dag van 1999 heeft bekend gemaakt, blijkt dat met veertig dodelijke slacht offers het op een na laagste aantal sinds 1957 is bereikt. In dat jaar kwamen in het toen nog veel rustigere Zeeuwse verkeer 31 perso nen om het leven. Alleen in 1994 scoorde wat het aantal verkeersdoden betreft beter dan 1999: 36. In de eerste negen maanden van dit jaar zag het er naar uit dat het laatste jaar van deze eeuw een nog forsere daling te zien zou geven. Bij het ROVZ waren tot en met september 30 verkeers ongelukken met dodelijke afloop geregistreerd, tegen 36 in dezelfde periode in 1998, In het laatste kwartaal liep de teller echter sterk op. Dat werd veroorzaakt door de zeven verkeersdoden in oktober. De toename van het aantal dodelijke slachtoffers was het grootst onder jongeren tot vijftien jaar (zes in 1999; nul in 1998). In de categorie zestig-plussers was sprake van een halvering van het aantal personen dat het leven liet in het verkeer (negen in 1999; zeventien in 1998). Ruim de helft van de ver keersslachtoffers die betrok ken waren bij een ongeluk met dodelijke afloop zat in een personenauto (21 tegen 25 het voorgaande jaar). On der de fietsers viel één dode minder dan in 1998 (acht te gen negen). In 1999 kwamen één voetganger en twee vrachtwagenchauffeurs om het leven. Van de veertig verkeersdo den hadden zeven de Belgi sche nationaliteit. Dat is bij na een verdubbeling ten opzichte van 1998. Toen kwamen vier Belgen om in het verkeer. Van de twaalf dodelijke slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen kwam de helft uit België. Regio's Het aantal van twaalf bij een verkeersongeluk gedode p er- sonen in Zeeuws-Vlaande ren betekent een verlaging ten opzichte van 1998. Toen waren ten zuiden van de Wes- terschelde vijftien dodelijke slachtoffers te betreuren. Op Walcheren deed zich een stij ging voor: van acht in 1998 naar tien vorig jaar. De cij fers voor de andere regio's zijn.Bevelandentienin 1999, elf in 1998; Tholen één in 1999, twee in 1998; Schou- wen-Duiveland zeven in 1999; zes in 1998. Sinds 1995 is het aantal dodelijke slachtoffers op Walcheren jaarlijks gestegen; van twee in 1995 naar tien in 1999. Tussen 1990 en 1994 bedroeg het aantal doden in Zeeuws- Vlaanderen gemiddeld 22 per jaar. In de periode 1995- 1999 kwamen er gemiddeld 14 personen per jaar om het leven. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De overgang naar het jaar 2000 is erg rustig verlopen in Zeeuws-Vlaande ren. Hier en daar vonden wat vandalisme, brandjes en scher mutselingen plaats, maar over het algemeen bleef het relatief kalm. Veel cafés bleven dicht en dat zorgde voor een ongebrui kelijke rust in de nieuwjaars nacht. Opvallend was wel dat er in de regio zeer grote hoeveelhe den vuurwerk werden afgesto ken, met als traditionele uit schieters het knalwerk door Chinese restaurants. Ziekenhuis De Honte kreeg geen mensen over de vloer voor behandeling van vuurwerkver wondingen, terwijl er ook geen melding werd gemaakt van een millenniumbaby. In Terneuzen werd vlak voor enen 's nachts Bruggen en sluizen in orde TERNEUZEN - Het sluizen- complex in Terneuzen en de bruggen over het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil en Sas van Gent hebben de millenni umwisseling prima doorstaan. Al snel na middernacht wezen test uit dat de bruggen weer pro bleemloos draaiden en dat ook de apparatuur van de Westsluis, de Middensluis en Oostluis geen kuren vertoonde. 1 De sluizen en bruggen waren tussen tien en twee uur niet ope rationeel. Een 'crisisteam' van Rijkswaterstaat hield in die pe riode vanuit het sluiscentrum aan de Middensluis een oogje in het zeil. De scheepvaart kwam maar langzaam op gang. Tot in de vroege ochtend was er nau welijks aanbod. Bij de zeesluis bood zich na drie urn- zegge en schrijven één zeeschip aan van uit Gent. Lichtgewonden bij aanrijding in Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrij ding op de Scheldestraat in Vlissingen zijn vrijdagmiddag twee jongens uit die stad licht gewond geraakt. Een ambulance heeft hen over gebracht naar het ziekenhuis. Een achttienjarige bromfietser schepte een vij ftienj arige fietser die wilde afslaan. De politie heeft de brommer voor tech nisch onderzoek meegenomen naar het bureau. Tunnelbouwers probleemloos weer aan de slag TERNEUZEN - De bouwers van de Westerscheldetunnel, nu met kerstvakantie, kunnen maandag zonder problemen aan de slag. Zoals verwacht deerde de millenniumwisseling de apparatuur in met name de twee tunnelboormachines niet. De apparatuur was vooraf uit voerig getest en waar nodig aangepast. In de tunnelbuizen hielden enkele tunnelbouwers de computers in de gaten. Ze doen dat overigens de hele va kantieperiode al. De achterge bleven tunnelbouwers dienen vooral de druk in het boorfront in het oog te houden; die moet op peil blijven. Ze werden niet met problemen geconfronteerd. De boormachines stonden de afge lopen weken stil in verband met de geplande vakantieperiode. Maandag worden de machines weer opgestart. een 19-jarige man aangehouden die ruiten had ingegooid, maar dit was de enige arrestatie in de Zeeuws-Vlaamse millenni umnacht. De politie had gekozen voor een grote zichtbaarheid op straat. Zo waren alleen al in de basis eenheid Oost-Zeeuws-Vlaan- deren gemeenten Hulst en Hontenisse) negentien personen bezig met patrouilleren. Dit ge- door Barend Pelgrim HULST/KLOOSTERZANDE - Van alle grootse plannen voor een spectaculaire millennium viering is in Zeeuws-Vlaande ren niet veel terecht gekomen. De heisa over de jaarwisseling naar 2000 begon al zo'n driejaar geleden. Toen begonnen de eer sten al te roepen wat ze allemaal zouden gaan doen in deze bij zondere nacht. Veel van de gran dioze feestplannen bleef er niet over en alleen besloten, klein schalige privé-initiatieven overleefden de overheidsangst voor verstoring van de openbare orde. Bijzonder was alleszins het ka rakter van het feest van de Stichting der Vereeuwiging. In hotel-restaurant De Koren beurs aan de markt in Hulst kwam een zeer gemêleerd gezel schap bijeen om de overgang naar de éénentwintigste eeuw te vieren. Bindende factor: de 33 leden van de Vereeuwiging, allen lieden die in 2000 de res pectabele leeftijd van 50 jaar bereiken. Geestesvader Jan Blankaert over het initiatief: ,,Het is eigenlijk vijf jaar gele den begonnen, samen met Mar leen Haartsen, die net zo oud is als ik. We vonden het een mooi streven om iets te doen met het idee dat we 50 werden in 2000. Na rondvraag binnen de kennis senkring zaten we al op negen personen en zo is dat verder ge groeid." De stichting telt nu 33 leden. Dat er vijf jaar naar het jaar 2000 is toegeleefd, heeft een beurde niet alleen binnen de dorpskernen en in de centra, maar ook in de woon wij kenHe lemaal in verhouding tot het feestgedruis stond de politie- aanwezigheid echter niet, want een groot deel van de kroegen in de regio bleef in de nacht van oud op nieuw gewoonweg dicht. In Hulst lag het centrum er te gen één uur er nog behoorlijk doods bij, terwijl ook in Terneu- goede reden. Blankaert: „Elk jaar doen we dingen samen, zo dat we naar elkaar toe groeien. Het is gestart met een zwerf di ner in '95 en zo hebben we ieder jaar een feest samen." Voor het oud- en nieuwfeest in De Koren beurs waren niet alleen de aan staande Abi'ahams en Sara's plus aanhang uitgenodigd, maar ook kinderen en bevriende koppels. Alle gefeest dient in ju li 2000 uit te monden in een compleet verwenweekend voor de aanstaande vijftigers. Van een totaal ander kaliber was het jaarwisselingsfeest in het Mouternest in Kloosterzan- de. Daar hadden zich zo'n hon derd pei'sonen, overwegend twintigers, verzameld om het nieuwe jaar gepast in te luiden. Organisator Gerald Kas vertelt dat het plan voor de millenni umparty geboren werd uit een gebrek aan aanbod. „Er werd in de aanloop naar 2000 weliswaar gezegd dat er van alles ging ge beuren maar in oktober waren er nog steeds geen concrete plannen. Toen ben ik zelf maar aan het werk gegaan. En je ziet het: honderd mensen en hart stikke gezellig." Een aange schoten feestneus („Heb je al die mooie wouwen hier gezien valt hem bi jOm vervolgens hal f struikelend het gedruis weer in te duiken. Stil gehouden Om te voorkomen dat de ge meente Hontenisse het feest in het Mouternest zou dwarsbo men werd het bericht zo lang mogelijk stil gehouden. Kas: „Ach, er gaat ontzettend veel zen veel café-eigenaars de deu ren dicht hielden. In de Cloos- terstraat in Kloosterzande, normaal gesproken een druk be zocht uitgaanscentrum in de re gio, waren slechts twee établis sementen open. Zaamslag vierde als gewoonlijk de jaarwisseling bijzonder luid ruchtig, maar dat was van korte duur. Rond twee uur was daar de rust al wedergekeerd. Het eerste tijd en energie zitten inhet orga niseren, maar iedereen heeft het naar zijn zin, zo te zien. Je weet hoe kritisch Zeeuwen zijn: voor je ze zover krijgt dat de voetjes van de vloer gaan, moet er heel wat gebeuren." Terwijl Kas zijn verhaal doet, springt een jonge man in een NAC-shirt langs. Even tijd voor de onvermijdelij- incident van de oudejaarsavond betrof een verkeersongeval in Terneuzen. Daar werd een bromfietser met passagier ge schept door een van rechts ko mende auto. De man die achter op zat moest per ambulance naar het ziekenhuis wegens ver wondingen aan zijn been. Ver der werd een aantal keer brand gesticht. In Oostburg ging een container in vlammen op. In ke Ruud 'Big Brother'-imitatie en een knuffel. „Perfect feest toch?", houdt ook een ander voor. De feestganger in kwestie, Tommy van de Vijvere uit Clin- ge, heeft het inderdaad behoor lijk naar de zin. „Als je van nacht wilde gaan stappen vanuit Zeeuws-Vlaanderen was je op Belgische discotheken Terneuzen en Hoek moest de brandweer er aan te pas komen om vreugdevuren van pallets en kerstbomen te doven. In drie ge vallen ging een telefooncel ver loren. Om tien voor twaalf werd in Terneuzen een glazen hokje opgeblazen met een vuurwerk- bom, terwijl tussen één en twee in zowel Oostburg als Sas van Gent een telefooncel ten prooi viel aan vandalisme. aangewezen. Nou, in Antwer pen betaal je in de Zillion twee honderd piek entree, in de BBC in Sint Niklaas moest je zowat honderd gulden neertellen aan de deur. En dan moet je na af loop nog een hartstikke dure taxi nemen naar huis. Nou, dat hoeft voor mij niet. Iemand nog een biex-tje? Er is genoeg hoor door Bas Lippmann TERNEUZEN - De verwachtte run op de Zeeuwse banken en pinautomaten bleef vrijdag uit. Hoewel de meeste banken hun automaten sloten, vertrouwde de consument erop dat de door banken getroffen maatregelen ter bestrijding van de millenni umbug toereikend zijn geweest. Pinnen moet in de eerste dagen van de eenentwintigste eeeuw volgens banken en gebruikers geen probleem zijn. De ING-bank in Goes kreeg op oudejaarsdag nog wel een paar ongeruste klanten over de vloer. Ze namen enkele duizenden guldens op of zorgden ervoor dat ze voor de komende dagen eurocheques achter de hand hebben. „Als het mis gaat, kun nen ze die altijd nog vei-zilveren om daar boodschappen mee te doen", zegt een woordvoerder van de ING-bank. Zoals ieder jaar sloten de meeste banken hun pinautomaten om vandalisme te voorkomen. Niet uit vrees voor de millennium bug. De ABN-Amro-bank in Terneuzen sloot haar pinauto maten tussen 19.00 en 7.00 uur. „We hebben alles precies het zelfde gedaan als de vorige ja ren. De technische aanpassin gen hebben al veel eerder plaatsgehad." Over het algemeen verwacht ook de consument de eerste da gen van 2000 haar flappen nor maal te kunnen tappen. Bij de Rabobank in Middelburg bleef het vrijdagmiddag in ieder ge val rustig. „Hier hebben we wei nig gemerkt van de millennium wisseling", zegt een werknemer. „Bovendien heeft de bank er al les aan gedaan om alles te laten verlopen zoals vorige jaren. „Geld zal hier de komende da gen zeer waarschijnlijk ook nog wel te verkrijgen zijn. De ABN- Amrobank in Vlissingen: „Het zou geen probleem moeten zijn. Maar je weet het natuurlijk nooit zeker. We hebben wel ex tra geld in de automaat gestort, maar de mensen hebben er wei nig gebruik van gemaakt." Akzo Nobel in Bergen staakt voor collega's BERGEN OP ZOOM - Het per soneel van Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom begint de nieu we eeuw met een staking. Niet voor de eigen belangen, want over de reorganisatie op de eigen fabriek is een paar dagen geleden overeenstemming be reikt, maar uit solidariteit met de collega's bij Akzo Nobel in Sneek. Die staken al een paar weken voor het openhouden van hun fabriek. Personeel van Ak zo Nobel Resins, dat harsen maakt voor vex-fbegint zondag- mox-gen 2 januari niet om zes uur met werken, maar een paar uur later. foto Ruben Oreel door Barend Pelgrim GRAAUW - De rechterhand ligt bezwerend op het draai boek, terwijl de linkerhand de lamp van de zend- en ont vangstinstallatie aanknipt. Dan, lachend: „Het is niet niks als je het lot van een heel dorp in je hand hebt." Het is kwart over één 's nachts, locatie meid- post Graauw, gemeente Hulst. Jos Heijens, dorpsraadvooi-zit- ter en in de millenniumnacht verantwoordelijk voor het wel en wee van de Graauwse dor- Jos Heijens:...ontzettend besodemieterd... foto Charles Strijd pelingen, grijnst breed. „Het gekkeisdatjejetot één minuut voor twaalf bleef afvragen of er echt iets verkeex'd zou gaan. Maar nu heb ik alleen nog het gevoel dat we ontzettend beso demieterd zijn." Misschien is de reactie van Heijens wel exemplarisch voor al die tientallen meldpunten in de vele kernen in Zeeuws- Vlaanderen. In ieder dorp had de bi'andweer een zogenaamd meldpunt ingericht waar de in woners terecht konden, voor het geval dat. Een mobilofoon plus lichtpunt gekoppeld aan een accu moesten de garantie bieden voor vlekkeloze com municatie met de brandweer kazernes. Even eerder op de vrijdag avond werd de apparatuur bij Heijens thuis afgeleverd. Met de opdx'acht elk uur even draadloos aan te melden bij de kazerne, om de stand van za ken door te geven. „Ik heb ze om één uur allemaal toch even een prettig nieuwjaar gewenst, daar in Hulst. En natuurlijk ge meld dat ik alle problemen in de hand heb, hier in Graauw. Kwam die hele installatie toch nog even van pas." Met een blik op de bijbehox-ende paperas sen, formulieren en het draai boek constateert Heijens zuch tend dat de wereld voor niets de adem heeft ingehouden. „Aan die hele zogenaamde millenni umbug zijn toch maar mooi miljarden verdiend." zie ook pagina 15 Een mooie hos bloemen werd bij deze Vlissinger thuis afgegeven. „Goh, ivat lief", dacht ie. Maar de ham vraag luidde: welke stille aanbidster zou hem het rui kertje hebben toegestuurd. Toch al dertig jaar, en van een vaste relatie is het tot verba zing en ongeduld van zijn omgeving nog niet gekomen. Zou de ware Jacoba zich nu net voor de nieuwe eeuw be kend maken Met trillende handen maakte hij de begeleidende envelop pe open. Van spanning keek hij alleen naar de naam. De schrik was groot: Koesterde zijn baas diepere verlangens? Inmiddels rood aangelopen las hij de brief. De bloemen waren niet voor hem. Nee, omdat hij moest werken tij dens de millenniumnacht vond de directie dat zijn partner wel als compensatie een bosje bloemen verdiende. Een illusie armer heeft onze vrijgezel vandaag de bloe men maar aan zijn oma gege ven. Feest in Kloosterzande. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11