Parijs viert feest ondanks schade Jaar 2000 brengt paniekerige vredesduiven in Bethlehem PZC Kaping Indiaas vliegtuig zonder geweld beëindigd Rome verkleint het financieringstekort met bijna de helft buitenland Probleemloze jaarwisseling Vermiste Amerikaan na zes dagen gered in Alpen Aanvaller Harrison naar kliniek Sudanese regering stapt op Watergate-hoofdrolspeler dood Fransen vinden explosieven ETA Meer illegale giften aan CDU Geen nucleaire problemen in Rusland en Oekraïne Behandeling oma wegens doden kind Kermis voor de deur van paleis 5 Mandela even terug op Robben Eiland AUTOBERGING KUZEE van onze redactie buitenland ZERMATT - Zwitserse red dingswerkers hebben nabij Zermatt een jonge Amerikaan gered die al zes dagen werd vermist op de Breithorn. Vol gens een woordvoerder van de plaatselijke politie is het een wonder dat de 23-jarige tem peraturen tot minus 3 0 graden heeft overleefd. De Amerikaan begon op 24 december aan een solobe klimming van de 4000 meter hoge Breithorn. De eigenaar van de jeugdherberg waar de Amerikaan verbleef schakel de de politie in toen de man na een dag nog niet terug was. Hij werd uiteindelijk donderdag middag gelokaliseerd op een hoogte van 2500 meter. De jonge bergbeklimmer bleek te zijn verdwaald tij dens zijn tocht. Behalve met de sneeuw kreeg hij ook te ma ken met een storm die wind- sneldheden bereikte van 200 kilometer per uur. Hij is naar een ziekenhuis gebracht we gens ernstige onderkoeling en bevroren voeten. Zeker 3300 Zwitsers in het kanton Bern moesten oude jaarsnacht in de kou en zonder licht doorbrengen. Als gevolg van de recente stormen is de stroomverziening uitgevallen en niet iedereen kan weer tij dig worden aangesloten. Circa 450 medewerkers van het betrokken Zwitserse stroombedrijf BKW zagen hun 'sylvester' dan ook in het water vallen. Ze moesten pa raat zijn voor eventuele com puterstoringen die mogelijk tot nog grotere problemen kunnen leiden. DPA LONDEN - De 33-jarige Michael Abram uit Liverpool, die voormalig Beatle George Harrison heeft neergestoken in diens woning van Henley-on-Thames, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord. Dat gebeurde voor de rechter in Oxford, die besloot de ver dachte te laten opnemen in een psychiatrische kliniek. De toestand van de 56-jarige ex-Beatle is stabiel. Volgens de po litie heeft hij zijn leven te danken aan zijn vrouw Olivia, die de indringer door een klap met een schemerlamp buiten gevecht stelde. De moeder van de Abrams zei dat haar zoon, die psy chische problemen heeft, geobsedeerd was geraakt door de Beatles. DPA/RTR KHARTUM - De regering van Sudan heeft gisteren zijn ont slag aangeboden aan president Omar Hassan al-Bashir. Ook regionale gouverneurs hebben hun aftreden aangekondigd. Volgens de staatstelevisie heeft Bashir de regering en gouver neurs gevraagd aan te blijven tot hij vervangers voor hen heeft gevonden. Het aftreden van de regering houdt verband met de machtsstrijd die in Sudan woedt tussen de president en zijn voormalige mentor, parlementsvoorzitter al-Turabi. Turabi probeerde via een grondwetswijzinging de macht van de president in te perken. Bashir stuurde hierop het parle ment naar huis en kondigde de noodtoestand af. RTR/ANP BOSTON - De Amerikaanse politicus Elliot Richardson is vrijdag aan een hersenbloeding overleden. Hij werd beroemd als de man die het groene licht gaf voor het onderzoek naar het Watergate-schandaal, dat tot het aftreden van president Nixon leidde. Richardson weigerde in 1973 als minister van Justitie om de speciale aanklager Archibald Cox te ontslaan, die het onderzoek naar de voor Nixon belastende Watergate- affaire leidde. De president had van Richardson geëist Cox' onderzoek te stoppen, waarop de bewindsman ontslag nam. De stortvloed aan belastende feiten die door het onderzoek boven tafel kwamen, noodzaakten Nixon later om af te tre den. Richardson is 79 jaar geworden. RTR/ANP BORDEAUX - De politie in Zuid-West Frankrijk heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de plaats Pau een ton ex plosieven gevonden die w^arschijnlijk behoort aan de Baski- sche Afscheidingsbeweging ETA. Dat heeft een woordvoerdei van de politie in Bordeaux giste ren bekendgemaakt. De vondst komt twee weken na het vin den van twee zware bommer.in Spanje. Volgens de Spaanse radio onldekte de eigenaar van een pand in het centrum van het plaatse de explosieven en belde ver volgens de politie. De autoriteiten hebben niemand aange houden. De Baskische afschexiingsbeweging ETA strijd al dertig jaar voor een onafhankeijk Baskenland. RTR BERLIJN - De Duitse christer-democratische CDU heeft tussen 1993 en 1998 in totaal 2,4miljoen mark (ruim 2,6 mil joen gulden) aan illegale partij donaties ontvangen. Dat blijkt uit een financieel ove-zicht dat de partij gisteren heeft verstrekt aan de voorzitta- van de bondsdag. De ex- CDU-voorman en oud-kanselier Kohl sprak eerder van een bedrag tussen de 1,5 en 2 miljoenmark. Het Openbaar Ministerie maaktt donderdag bekend een ge rechtelijk vooronderzoek te begnnen naar de handelwijze van Kohl. Hij weigert tot dusver le namen bekend te maken van de donateurs die de CDU-par ijkas op illegale wijze heb ben gespekt. Het onderzoek begirt officieel maandag. DPA GIZEH - De Franse muzikant Jean-Michel Jarre heeft zijn millenniumshow bij de piramides van Gizeh in Egypte sterk moeten inkorten wegens mist. Onder meer de laserpro jecties van belangrijke gebeurtenissen uit de twintigste eeuw moesten deels worden geschrapt. In grote lijnen is de show wel verlopen zoals gepland. In samenwerking met duizend kunstenaars had Jarre de multimediaopera bij de piramides georganiseerd. Het evenement trok duizenden bezoekers. AFP/ANP foto Marwan Naamani/EPA door Cees van Zweeden PARIJS - 'Tot morgen, mis schien', schreef de krant Libé- ration gisteren over de volle breedte van de voorpagina. Maar anders dan ook veel Fran sen vreesden, begon het nieuwe millennium zonder problemen. Superstormen hadden eerder in de week enorme vernielingen aangericht, maar de 20.000 lampen op de Eiffeltoren bleven gespaard. Volgens plan ont brandde aan de voet van de 'Ou de Dame' om drie minuten voor middernacht het vuurwerk. Enige technische onvolkomen heid was de teller op de toren. Die telde duizend dagen trouw de tijd af, maar het liet het vijf uur voor middernacht afweten. De storing werd volgens de au toriteiten overigens niet door een millennium-bug veroor zaakt. Sfeer Volgens het radiostation France Info hadden zich rond de Eiffel toren en op de Champs Elysées ruim anderhalf miljoen mensen verzameld, die in ontspannen sfeer de historische jaarwisse ling vierden. De Parijse politie arresteerde aan het begin van de avond dertig jongeren die traangasgranaten op zak had den. Maar de ongeregeldheden waarvoor was gevreesd, bleven in de eerste uren van het nieuwe jaar uit. Alleen in Straatsburg, dat vorig jaar ook het toneel was van ern stige rellen, moest de politie in actie komen. In de hoofdstad van de Elzas werden dertig au to's in brand gestoken. Orkanen Met anderhalf miljoen feest vierders stak Parijs schraal af bij Londen en Berlijn. Veel Fransen hadden ervan afgezien de eeuwwisseling in de hoofd stad te vieren, nadat de orkanen daar een spoor van vernieling achterlieten. Bureaus voor babysitters, die op gewone zaterdagen de vraag niet aankunnen, konden gister avond nog moeiteloos kinder- HASSELT - De rechtbank in Hasselt heeft gisteren de zestigjarige Tilburgse oma die eind augustus haar kleinkind in het Bel gische Albertkanaal gooi de, veroordeeld tot ge dwongen psychiatrische behandeling voor onbe paalde tijd. Eind september hadden deskundigen al vastge steld dat de vrouw ontoe rekeningsvatbaar was. De Belgische rechtbank acht de vrouw schuldig aan de moord op Beau Vermeulen en neemt het advies van de psychiaters over. De oma verblijft nu in de gevangenis in Ant werpen, maar wordt op korte termijn opgenomen in een gesloten instelling, zo mogelijk in Nederland. De Tilburgse oma nam haar kleinkind eind au gustus mee uit de woning van haar dochter aan de Cornelis Danckertstraat in Tilburg. Zij woonde daar tijdelijk in. De baby werd nog dezelfde avond dood in het Albertkanaal gevonden. De grootmoe der werd een dag later in het centrum van Hasselt aangehouden. Zij beken de direct de moord die ze naar eigen zeggen uit psy chische nood pleegde. De ouders van Beau heb ben van de rechtbank een schadevergoeding van 85.000 gulden gekregen. Op verzoek van de raad kamer bekijken enkele deskundigen of de ouders door de moord op hun kind arbeidsongeschikt zijn geworden. In dat ge val komen ze in aanmer king voor een uitkering. ANP LONDEN - Voor het eerst in de Britse historie is er gisteren een kermis geopend voor de ingang van Buckingham Palace. De Britse vorstin duldde tot dusver een dergelijk volksver maak niet voor haar poorten, maar in verband met de millen- mumwisselig maakte ze een uit- zondering. DPA oppassen leveren. Door de orkanen moest een half miljoen gezinnen het tijdens de millen niumwisseling zonder elektrici teit en telefoon doen. In huizen in het stroomgebied van de Loi re en de Seine stonden nog steeds water. President Chirac maakte het noodweer van vorige week tot door Ad Bloemendaal BETHLEHEM - In Bethlehem, de stad waar tweeduizend jaar geleden met de geboorte van Christus onze jaartelling begon, kozen afgelopen nacht om één minuut voor twaalf tweedui zend duiven het luchtruim. Het was bedoeld als een sym bool van vrede, maar de vogels fladderden opgejaagd door een luidruchtig vuurwerk in paniek over het volgepakte Kribbe- plein. Vele kwamen terecht tus sen de dicht opeengepakte me nigte. Zeker tienduizend merendeels jonge Palestijnen hadden zich in de buurt van de Geboortekerk verzameld voor een vijf uur du rende show van Palestijnse films en oriëntaalse popmuziek. Vooral de films over de intifada, de opstand tegen de Israëlische bezetting, werden met massaal het thema van zijn nieuwjaars rede, die hij gisteravond om 20.00 uur uitsprak. De stormen hadden Frankrijk met de neus gedrukt op de 'kwetsbaarheid der dingen', zei hij. Maar tevens was de 'gemeenschapszin' die het land aan de dag had gelegd, een 'teken van hoop voor het nieuwe millennium'. GPD gejuich ontvangen. Als presi dent Clinton of Israëlische tanks inbeeld kwamen, klonk er boe-geroep. De grootste trek pleister van de avond was een optreden van de Algerijnse raj- zanger Rachid Taha. Het was het eerste grote popconcert in de Palestijnse gebieden. Ramadan De millenniumfeesten in Beth lehem vielen samen met de isla mitische vastenmaand rama dan en dat zorgde de hele nacht voor een grote drukte en ver keerschaos in de stad. Toch bleef de sfeer ontspannen. „Ik heb vanavond echt het gevoel dat we één volk zijn, moslims en christenen", vertelde een opge togen Majid Mohammed, een 38-jarige makelaar uit Ramal- lah. „Het is een fantastische er varing. Ik voel de harmonie." De Palestijnse filmregisseuse May Masri kreeg de kans haar film 'Kinderen van Shatila' - over overlevenden van het bloedbad van 1982 in het vluch telingenkamp - aan haar volk te laten zien. Ze was er speciaal voor overgekomen uit Beiroet. „Ik vind dit een indrukwekken de en ontroerende avond", zei ze. „Dat mijn film zo geestdrif tig is ontvangen, betekent ont zettend veel voor me." Op een van de gevels aan het Kribbeplein werd 'zijne excel lentie president Jasser Arafat' een hartelijk welkom toegeroe pen, maar de Palestijnse leider bleef in Gaza, waar hij een grote menigte vertelde dat hij in het jaar 2000 de Palestijnse staat zal vestigen. De grootste wegblijvers waren de buitenlandse pelgrims. Naar schatting 99 procent van de me nigte in Bethlehem bestond uit Palestijnen. Volgens de stich ting 'Bethlehem-2000' heeft een negatief reisadvies van de Ame rikaanse regering, in verband met terreur-gevaar, een belang rijke rol gespeeld. Maar men verwacht in Christus' geboorte stad de komende maanden een opleving van het toerisme. 'Bethlehem-2000' is immers niet een kwestie van één avond. Banket Er staan in Bethlehem feeste lijkheden geprogrammeerd tot in het begin van het jaar 2001. Volgende week, ter gelegenheid van het kerstfeest van de ooster se kerken, wordt de Russische ex-president Boris Jeltsin ver wacht en in maart komt paus Jo hannes II naar het Heilig Land. In het Israëlische deel van Jeru zalem bleef het de afgelopen nacht donker. De stad had graag een graantje meegepikt van de millennium-feesten, maar de druk van het orthodoxe rabbi- naat bleek te zwaar voor de or ganisatoren van feesten. GPD van onze redactie buitenland ROME - Italië heeft zijn finan cieringstekort in 1999 fors te ruggedrongen. De Italiaanse re gering kwam aan het eind van het jaar 16,3 miljard euro tekort om de overheidsuitgaven te dekkenEen jaar eerder was dat nog dertig miljard euro. Volgens de Italiaanse minister van Financiën Amato is het re sultaat nog beter dan verwacht. Italië heeft de afgelopen jaren flinke inspanningen verricht om de overheidsfinanciën op or de te brengen. Desondanks wa ren een aantal EU-landen, Ne derland voorop, huiverig om Italië toe te laten tot de euro- groep Het Italiaanse financieringste kort dreigde echter toch weer op te lopen. In mei van .1999 kreeg Italië toestemming van de Euro- MOSKOU - De overgang naar het derde millennium heeft geen problemen met de Russische kernraketten veroorzaakt. Ook de kerncentrales in Rusland en buurland Oekraïne draaiden zonder problemen door. „Alles is in orde, alles werkt", zei een officier van het Russi sche departement voor de stra tegische bewapening, kort na dat in Moskou het jaar 2000 was aangebroken. Een deel van het Russische kernarsenaal bevindt zich in de Oekraïne. De Russische Minister van Energie Adamov meldde dat er geen problemen waren met de talloze kerncentrales in beide landen, waaronder die van Tsjernobyl. In deze centrale deed zich in april 1986 het ernstigste onge luk uit de geschiedenis van de kernenergie voor. RTR/AFP pese ministers van Financiën om het tekort te laten groeien tot 2,4 procent van het nationaal inkomen. Dat besluit gaf het vertrouwen in de euro een flinke knauw. De financiële markten zagen in het gebaar het bewijs dat de poli tiek te veel invloed heeft op de euro. Het gevolg was een aan zienlijke koersdaling van de eu ro ten opzichte van de dollar. Afspraak Aan het eind van het jaar blijkt dat de Italiaanse economie zich toch beter heeft onwikkeld dan verwacht. Italië denkt nu dat het financieringstekort in de buurt van twee procent blijft, hetgeen oorspronkelijk ook was afgesproken binnen de EU. Volgens diezelfde afspraak moet het Italiaanse tekort in 2000 van twee naar één pro cent. ANP zaterdag 1 januari 2000 van onze redactie buitenland KANDAHAR - De kaping op het vliegveld in de Zuid-Af- ghaanse stad Kandahar van het vliegtuig van Indian Airlines is gisteren zonder bloedvergieten beëindigd. Alle 160 gijzelaars werden vrijgelaten en naar New Delhi overgevlogen, het oor spronkelijke reisdoel van de Airbus A300 voordat deze op 24 december werd gekaapt. De gijzelaars werden geruild voor drie moslimmilitanten uit Kashmir die vastzaten in India. De kapers en deze Kashmirse onafh ankelij kheidsstrij ders hebben een vrijgeleide gekre gen. Zij moeten Afghanistan verlaten en mogen zelf beslissen waar zij heengaan. De Taliban, die in Afghanistan aan de macht zijn, weigert hen asiel te verle nen. De kaping kwam verrassend snel tot een einde toen de India se minister van Buitenlandse Zaken Singh met de drie radica le Kashmirse moslimstrijders in Kandahar arriveerde. De be langrijkste gevangene die India liet gaan is de 31-jarige Pakis taanse moslimleider Maula Ma- sood Azhar. Zijn naam stond bovenaan de lij st van 3 6 separa- tis:en wiens vrijlating de kapers aanvankelijk eisten. De vijf kapers verlieten met hun wapens via de cockpitladder het vliegtuig. Zij stapten in een auto en vertrokken met onbekende bestemming. Een diplomaat ter plaatse zei dat de acht mannen over land naar een buurland, 'hoogstwaarschijnlijk Pakis tan', werden gebracht. Pakistan zei evenwel van niets te weten. Pakistan, Saoedi-Arabië en de Arabische Emiraten zijn de eni ge die het Taliban-regime er kennen. Uitgeput Volgens de gegijzelden is een van de kapers tijdens het drama door zijn collega's vermoord. Waarom de kaper is gedood id niet bekend. De passagiers, die acht dagen zijn vastgehouden, zagen er bij hun vrijlating uitgeput uit. Zij hadden net de koudste nacht van de week doorgebracht om dat de verwarming van de Air bus A300 was uitgevallen. Een gijzelaar heeft het leven ge laten tijdens het kapingsdrama. Een 25-jarige Indiase zaken man werd doodgestoken. Dat gebeurde naar verluidt omdat hij de kapers had gewaagd aan te kijken. RTR/DPA/AFP ROBBEN EILAND - De Zuid-Afrikaanse oud-president keek gisteren door de tralies van de cel waarin hij achttien jaar zat opgesloten. Hij bracht in verband met de eeuwwisseling een bezoek aan Robben Eiland en stak daar een kaars aan als symbool van vrijheid. foto Obed Zilwa/AP (Advertentie) Ook in het nieuwe Millennium SLEPEN wij u er weer doorheen! J.I. Sandersestraat 70. Oost-Souburg/Vlissingen 0118-461498 DE BERGER VAN ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5