Politie wijst verzoek top OM af PZC binnenland zaterdag 1 januari 2000 Minister Van Boxtel kan opgelucht adem halen Damfestijn door drukte eerder afgebroken Stilste nacht uit historie Schiphol 'Rampen bleven uit 4n regio Amsterdam Agent meest gestresst door eigen organisatie Protestactie op dak NS-gebouw tegen HSL Optimisme over groei van Eindhoven Airport Geen medewerking aan vervolg IRT-onderzoek (kj Dubbelrol van onze redactie binnenland UTRECHT - Niet het toene mende geweld, maar de eigen organisatie is voor politiemen sen de grootste bron van stress. Een kwart van ondervraagde agenten noemt de politieorga nisatie als belangrijkste ver oorzaker van spanning. Ge weld wordt door elf procent van de ondervraagden ge- noemd als de belangrijkste bron van stress. Dit blijkt uit een proefschrift van Nicolien Kop, die hierop promoveerde aan de Universi teit Utrecht. Ze vergaarde haar informatie tussen 1994 en 1996 bij de korpsen Rotterdam Rijn mond en Gelderland-Midden. Als één na belangrijkste oor zaak van stress noemen agen ten aangrijpende zaken, waar bij ze betrokken zijn. Maar vol gens Kop is het lijstje oorzaken dat betrekking heeft op com mentaar op de eigen organisa tie aanmerkelijk langer dan het lijstje met redenen die gaan over de inhoud van het werk. Bij haar onderzoek kregen 358 agenten een vragenlijst te be antwoorden over hun werkkli maat. Samen met twee colle ga's reed ze met diezelfde agen ten mee naar ongeveer acht honderd meldingen en be schreef ze hoe de agenten die afhandelden. Uit het onderzoek van Kop blijkt verder dat agenten door gaans weinig last hebben van emotionele uitputting. Hierbij blijkt geen verschil tussen mannen en vrouwen. Dat is op vallend, meent de onderzoek ster, omdat er in andere beroe pen vaak wel. verschillen op het emotionele vlak tussen de sek sen worden gesignaleerd. Ze denkt dat dit bij de politie niet het geval is omdat deze organi satie emotioneel stabiele men sen selecteert. ANP Dode door explosie in Arnhem ARNHEM - Op het industrieterrein De Overmaat in Arnhem zijn gisteren door een explosie een dode en een zwaargewonde gevallen. De ontploffing deed zich voor in de aanhanger van een vrachtwagen. De schade in de omgeving is aanzienlijk. Tientallen ramen van een naastgelegen verhuurbedrijf werden eruit geblazen. Ook de pui van het pand raakte beschadigd. Onderdelen van de aanhanger, die gevuld was met houten pallets, werden over vele meters verspreid. Volgens de politie was de oorzaak van de explosie onbekend. De politie wilde de identiteit van de twee slachtoffers gisteren nog niet vrijgeven. De zwaargewonde werd met brandwon den naar een ziekenhuis overgebracht. Hij verkeerde in shocktoestand. ANP Jongen mishandeld om sigaret GOUDA - Een 21-jarige Gouwenaar is gisteren zwaar mis handeld door drie onbekende jongens. Volgens de politie vroeg het trio het slachtoffer bij diens woning aan de Ruigen- borg om een sigaret. Toen bleek dat hij die niet had, sloegen de jongens erop los. De man werd met gekneusde ribben en pols, verwondingen aan zijn kaak en een gescheurde tong opgeno men in het ziekenhuis. ANP Betrokkene ruzie A58 overleden BEST - Een van de betrokkenen bij een ruzie op de snelweg A58 onder Best is gisteren in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. Het betreft een zeventienjarige jongen uit Middelbeers. Woensdagavond kregen de vier inzittenden van een perso nenauto op de snelweg ruzie met een andere weggebruiker. Vanuit de eerste wagen zou met bierblikjes zijn gegooid naar het andere voertuig. De bestuurder daarvan probeerde zijn gram te halen door de blikjesgooiers klem te rijden. Het ge volg was dat beide auto's op de snelweg stil kwamen te staan. Een achterop komende wagen knalde daar vervolgens boven op. Daardoor raakten vier mensen zwaar gewond. Van de ge wonden liggen er nog drie in het ziekenhuis. Ze zijn niet in le vensgevaar, aldus de politie. ANP Utrecht heeft weer eigen tijd UTRECHT - In Utrecht is vooi het eerst sinds de jaren twintig weer de lokale tijd gemeten. Dat gebeurde gisteren met de in ere herstelde meridiaankijker in de sterrenwacht Sonnen- borgh. Met de in 1824 gebouwde kijker wordt voortaan weer de af wijking tussen de Utrechtse meridiaan en de Greenwich me ridiaan gemeten. Tot in de jaren twintig werd op die manier in vrijwel iedere stad de plaatselijke tijd vastgesteld. Onderlinge verschillen waren heel normaal. Zo liep de Utrechtse tijd 43 minuten en 32 seconden achter op officiële Greenwichtijd. Aan de tijdmeting met meridiaankijkers kwam in de jaren twintig een einde, ;oen de juiste tijd met ra diosignalen werd verspreid. ANP Ook vaten op kust Callantsoog CALLANTSOOG - Op de Hondsbosse Zeewering ter hoogte van Callantsoog zijn de afgelopen veek zestien vaten met transformatorolie aangespoeld. De rode vaten met gele deksels zijn afiomstig van een Grieks schip dat onderweg was van Antwerp ei naar Syrië. Het vaar tuig heeft vlak voor de kerstdagen tweehonderd tot driehon derd vaten verloren voor de Zeeuwse kist. De Kustwacht verwacht dat er nog neer vaten zullen aan spoelen. Door het slechte weer en de hirde storm kunnen de vaten echter op buitenlandse strandenaanspoelen. De buur landen zijn inmiddels gewaarschuwd. ANP UTRECHT - Vier actievoerders aan zijn hand gewond. Tegen al- van Groen Front hebben op ou- le actievoerders is proces ver- dejaarsdag het hoofdkantoor baal opgemaakt, van de Nederlandse Spoorwe- Het is niet de eerste keer dat de gen in Utrecht beklommen. Het NS doelwit is van actievoerders viertal, drie mannen en een van Groen Front. In februari vrouw, wilde daarmee proteste- 1999 bezetten zo'n 25 actievoer- ren tegen de aanleg van de Betu- ders het Utrechtse NS-hoofd- welijn en de Hoge Snelheidslijn kwar.ier. Volgende week dient (HSL). voor de rechtbank in Arnhem een kort geding van de NS tegen De betogers hingen op het dak Groen Front omdat leden het af- een spandoek op. De politie gelopen anderhalf jaar acht moest hen naar beneden halen panden hebben gekraakt die op omdat ze weigerden te vertrek- de Betuweroute liggen. Groen ken. Eén man kwam tijdens de Front is niet van plan de panden ontruiming ten val en raakte zomaar op te geven. GPD door Joop van Dalfsen De directie wijdt dit vooral aan de onzekere situatie in Turkije. EINDHOVEN - Het aantal pas- Vier van de acht vakantiebe- sagiers dat in 1999 gebruik heeft stemmingen vanaf het vliegveld gemaakt van Eindhoven Air- gingen het afgelopen seizoen port is ten opzichte van het jaar naar dit land daarvoor met drie procent ge stegen tot bijna 300.000. Direc- Van Berckel denkt dat de winst teur mr. M. van Berckel is opti- in 2000 ongeveer uitkomt op mistisch over de toekomst, zo twee miljoen gulden, het dubbe- liet hij gisteren weten. le van het verwachte resultaat over dit jaar. ANP Hij voorziet de komende jaren een verviervoudiging van het aantal reizigers dat gebruik maakt van de regionale lucht haven. Van Berckel baseert zich daarbij op een overeenkomst die on langs is gesloten met de provin cie, vier kleine omliggende ge meenten, de Brabantse DORDRECHT - De grootste Milieufederatie en de omwo- beiaardklok van Europa luidde nendenorganisatie BOW. Daar- Dordrecht afgelopen nacht suc- in is vastgelegd binnen welke cesvol het derde millennium in. grenzen Eindhoven Airport zich Tientallen Dordtenaren be verder kan ontwikkelen. zochten het concert van stads- In die overeenkomst is ook op- beiaardiers Henry Groen en genomen dat het gebied waar- Boudewijn Zwart in de Grote binnen de lawaaibelasting een Kerk. Enkelen namen de moeite vastgestelde grens niet mag de toren te beklimmen. ,,Veel overschrijden, wordt terugge- mensen kiezen ervoor lekker bracht van dertien naar 4,65 binnen te blijven. Dat het niet vierkante kilometer. „Daarbin- zwart ziet van de mensen weet nen en binnen de huidige open- je", legde projectleider Cor van stellingstijden vol de luchtha- Dijk uit. ven de komende jaren ver- Het is overigens nog lang onze- viervoudigen", aldus Van Berc- ker geweest of het concert en de kei. Dat laatste houdt onder ingebruikname van de beiaard- meer in dat er geen nachtvluch- klok van bijna 10.000 kilo door ten komen op het Eindhovense kon gaan. Houtrot en de bonte vliegveld. knaagkever teisterden de klok- De groei van het aantal passa- kenstoel. Een tijdelijke verster- giers deed zich vorig jaar met king met een ijzeren constructie name voor op de lijndiensten, behoedde de gemeente voor af- De vakantiecharters vertoon- gelasting van het evenement, den een daling. Deskundigen en de stichting In 1999 vertrokken bijna 43.500 Oud Dordrecht vreesden ook vakantiegangers vanaf het Bra- voor onherstelbare schade aan bantse vliegveld, ruim 17.500 de toren door de trillingen en de minder dan het jaar daarvoor, zware constructie. ANP Dordtse klok luidt met succes millennium in Vrolijke feestvierders op de Dam in Amsterdam. foto Cor Mulder/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het nationale millen nium feestje op de Dam is voortijdig af gebroken. Omdat er volgens de politie zo'n 80.000 mensen op het plein en in de zijstraten stonden, besloot de organisa tie het feest een uur eerder te beëindi gen dan de bedoeling was. Oorspronkelijk zou er nog tot twee uur dansmuziek ten gehore worden ge bracht. Op het Damrak, het Rokin en de zijstraatjes naast het paleis op de Dam verdrongen duizenden mensen zich om nog iets van het feest te zien. Er waren vrij veel kleine kinderen in het gedrang aanwezig. Maar de sfeer bleef goed. Ondanks al het volk in de stad, waaron der ook opvallend veel jonge Duitsers, Italianen en Fransen, had de politie het volgens een woordvoerder niet drukker dan andere j aren .Behalve drie Duitsers met een alarmpistool die al eerder wer den opgepakt, werd er op de Wibaut- straat ook nog een naakte man gearres teerd. De man van ongeveer 25 jaar stond volgens de politie stijf van de drugs en zijn optreden resulteerde in een strubbeling met agenten. Volgens de brandweer valt de drukte ook nog mee. De spuitgasten rukten voornamelijk uit voor straatbrandjes en vreugdevuurtjes, waarvan er een op de pas gerestaureerde Magere Brug naast het stadhuis. De ambulance dienst rukte rond de jaarwisseling in totaal elf keer uit voor vuurwerkslacht offers. De schade bleek echter mee te vallen. Het ging vooral om lichte ver wondingen. ^ejdoor Bas Kuypers ;ef fjjDEN HAAG - De korpsbeheer ders in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Den Bosch, Haar lem en Zwolle weigeren politie- eimensen beschikbaar te stellen 1 ijvoor het onderzoek naar de tQgrootschalige cocaïne-impor- tqten begin jaren negentig. ralleltransporten grote hoeveel heden cocaïne Nederland bin nen smokkelen, concludeerde de commissie-Kalsbeek eerder dit jaar. Het LRT onderzoekt ook of de zogeheten parallelim porten nog steeds doorgaan. In juni moeten de eerste resultaten op tafel liggen, zo heeft minister Korthals van Justitie de Tweede Kamer in november beloofd. Het college van pg's heeft Kort hals verzocht om overleg over de kwestie. ,,Dit onderzoek heeft voor ons de hoogste priori teit. Als de gevraagde recher cheurs er niet bijkomen, loopt het onaanvaardbare vertraging op", zegt OM-woordvoerder E. Stolwijk. ANP Schiphol vormde tot vanmorgen een grote parkeerplaats. De toestellen bleven aan de grond omdat er bijna geen tickets verkocht zijn. foto Hans van Weel/GPD door Hans Jacobs SCHIPHOL - Schiphol heeft de millenniumnacht doorstaan. Om half drie kan de luchthaven het sein millennium meester ge ven aan de internationale toe zichthouder IATA Veel eerder dan venvacht zijn alle compu tergestuurde systemen getest. De eerste reizigers kunnen van af vier uur weer inchecken. De Transavia-vlucht naar Ma laga zal dit millennium als eer ste het luchtruim kiezen. Rond half zeven verwacht de KLM haar twee transatlanti sche vluchten uit Toronto en New York. De passagiers krij gen een speciaal herinnerings certificaat als aandenken aan de bijzondere nachtvlucht. Verder ligt Schiphol er verlaten en uitgestorven bij. Slechts een enkele reiziger moet de nacht doorbrengen op de luchthaven omdat de aansluitende vlucht gisteren op het laatste moment werd geannuleerd. De enige opwinding valt te no teren in het perscentrum. De sterretjes die worden ontstoken om het nieuwe jaar in te luiden zorgen voor brandalarm. Mare chaussee en brandweer zijn snel ter plaatse om handen te schud den en een vermanend woord te spreken. Op een gewone vrijdag stappen er zo'n 20.000 mensen in het vliegtuig. Vandaag zijn het er nauwelijks 72Q0. Tientallen vluchten zijn op het laatste mo ment alsnog afgelast omdat er te weinig passagiers zijn. ,,Dit is uniek. Zo rustig is het hier nog nooit geweest", weet Schiphol- woordvoerder Marianne de Bie. r* Dat heeft burgemeester Deet- man gisteren aan het college van procureurs-generaal laten we- 0 ten. V£ Het college van pg's, het hoogste ar orgaan van het Openbaar Mi nisterie, heeft in oktober de zes arrondissementen met een re gionaal kernteam gevraagd elk twee rechercheurs beschikbaar 'fc rte stellen voor het zogenaamde rc post-IRT-onderzoek. De hoofd- e officieren hebben hiermee inge- c) stemd maar de korpsbeheerders n steken er een stokje voor. In de brief aan het college van u pg's laat Deetman weten 'over- wegende bezwaren' te hebben tegen de tijdelijke detachering b< van politiemensen bij hetlande- fic lijk rechercheteam (LRT). De p korpsbeheerders menen dat de q onderzoeken van de kernteams, die zich richten op georgani seerde criminaliteit, er door in de knel komen. 0: Het landelijk rechercheteam vJonderzoekt momenteel de mo gelijke betrokkenheid van over- Iheidsambtenaren bij de cocaï- ne-importen in de eerste helft de jaren negentig. Ook c wordt de rol van dubbelinfor- manten bekeken. Deze infor- a5 manten deden alsof ze met de 1 politie samenwerkten, terwijl ze in werkelijkheid voor een cri minele organisatie actief waren. ;Zo konden ze met zogeheten pa- r Borst schrapt anonimiteit verpleegkundige ■DEN HAAG - Minister Borst e! (Volksgezondheid) wil af van de ei anonimiteit van verpleegkundi- gen wanneer patiënten of hun 1 i familie een klacht willen indie- S'ne°- ~j|De privacy verhindert tot dus- Sver vaak mogelijkheden om in factie te komen wanneer een ver- ripleegkundige in de fout is ge- De D66-bewindsvrouw [vindt dat het huidige tuchtrecht verpleegkundigen geen 'farce' mag worden. Ze zegt dat *JjLm het jongste nummer van Ver- pleegkunde Nieuws. ANP *Oi oor Margit Kranenburg ►DEN HAAG - Slaan er compu ters op hol of niet? 'Millennium- niimster' Roger van Boxtel was de laatste avond van 1999 nog een tikkie zenuwachtig. Maar in de vroege ochtend van het nieu we jaar, als blijkt dat alles het gewoon blijft doen, kan ook hij opgelucht aan de champagne. Gisteravond in het crisiscen- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De eeuwwende is in Amsterdam en de omlig gende regiogemeenten verlopen zoals gepland, aldus burge meester Patijn. Patijn gaf tij dens vannacht leiding aan het zogeheten crisisteam dat in de kelders van het stadhuis paraat zat. Volgens de burgervader was er 'geen enkel falen'. Na een uur werd de bezetting in het beleidscentrum daarom te ruggebracht tot enkele ambte naren en uitvoerende instanties. Ook de burgemeesters van Aals meer, Amstelveen, Diemen, Haarlemmermeer, Ouder-Am- stel, Uithoorn, hoofdcommissa ris en hoofdofficier van justitie J. Vrakking zagen geen aanlei ding om nog langer te blijven. Overigens dronken zij tegen de afspraak is toch om twaalf uur één glaasje echte champagne, aldus GVB-directeur A Testa. De paar honderd medewerkers van zijn bedrijf die die nacht in touw waren, toostten met een glaasje nep-champagne. Volgens de brandweer hadden de spuitgasten het aan het begin van de avond zelfs minder druk dan voorgaande jaarwisselin gen. Net als bij elke andere jaar wisseling waren er veel buiten brandjes. Er deden zich geen incidenten voor die het gevolg waren van een millenniumpro bleem. Wel werd het rond mid dernacht wat drukker dan voor gaande jaren. Vragen over de risico's die met vuurwerk op de stampvolle Dam zijn genomen, werden door Patijn en korpschef J. Kui per weggewuifd. Er waren wel wat incidenten, maar over het algemeen is het goed verlopen, aldus Kuiper. „Je moet geen angsthaas zijn en ook risico's durven nemen. Je moet een beetje vertrouwen hebben in de burgers." De ambulancedienst van de GG &GD telde om half twee in to taal 20 vuurwerkslachtoffers. De schade beperkte zich tot lichte gewonden. Het aantal op gepakte Duitsers die met alarm pistolen de binnenstad onveilig maakten, was om vier uur opge lopen tot vijftien, zo meldde de politie. Verder bleef het relatief rustig, hoewel de stad wel kampte met veel wildparkeer- ders die de binnenstad probeer den te bereiken. ANP trum van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Van Box tel, in het dagelijks leven minis ter voor Grotestedenbeleid, komt even een kijkje nemen. Hij heeft al een bezoek aan Schip hol achter de rug. „Toen ik van morgen wakker werd, begonnen de kriebels wel te komen", geeft hij toe. „Eindelijk'is het zover, het uur van de waarheid." An derhalf jaar lang en tot het laatst toe is de D66-minister be zig geweest met het bestrijden van mogelijke millenniumpro blemen in Nederland. Volgens de eerste berichten gisteravond uit Australië, Nieuw-Zeeland en Japan verliep de overgang naar 2000 daar rustig. Van Box tel: „Dat is geruststellend." De minister is vol vertrouwen en heeft niet gehamsterd. „Nee, ik heb niet het bad laten vollopen. Ik heb me wel geërgerd aan Maurice de Hond, die vond dat de overheid de burgers had moeten oproepen tot hamste ren. Wij hebben echt wel nage dacht hoe we met het grote pu bliek moesten communiceren. Een hype is zo geboren" Goed gevoel „Alles staat op groen", zegt een opgeluchte Van Boxtel om twee uur 's nachts. Hij heeft zojuist vanuit het crisiscentrum te ho ren gekregen dat er nergens in Nederland een systeem heeft gehaperd. „Geeft toch wel een goed gevoel, natuurlijk met eni ge reserve naar de komende da gen moet ik dan zeggen. Als de bedrijven weer op gang komen, moeten we afwachten of ook minder vitale systemen millen niumbestendig blij ken .Echt ge rust ben ik pas na de schrikkel- datum van februari." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3