kijkt toe Je kunt overal in je blote kont de straat op PZC De Buck? Ken ik niet! Ach, het noodscenario is goed getest Molen draait etmaal door zeeland 15 echts klachten over vuurwerk norfietser ïaakt brokken loormachine 'estolen ^eerenaar 'ernielt auto's Iotorrijder reekt enkel zaterdag 1 januari 2000 door Conny van Gremberghe NIEUWVLIET - De molenaars Kees Cornells, Sjaak Michielsen en Jaap Fremouw waren het voorbije etmaal bij toerbeurt in touw om de molen van Nieuwvliet draaiende te houden. Op en rond de eeuwwisselingkregen de mole naars veel bezoekers over de vloer. Zij kwamen zien hoe de molen - verlicht en wel - de millen niumnacht doormaalde zonder stoornissen. In Kloosterzande draaide molenaar M. Jordan de wieken van de korenmolen tot diep in de nacht. De molenaars deden mee aan de cam pagne van de vereniging Hollandsche Molen, die door heel het land 270 molens liet draaien. foto Peter Nicolai Roelf Reinders - „Er is echt niets Voorlichter Jan van van de politie zegt 't verontschuldigend. „Een r containerbrandjes, wat Een half uur rde millenniumwisseling is in het Zeeuwse Regio- l Coördinatie Centrum in de in Vlissin- Politie, brandweer, GGD, op van Zeelands hulpverle- zit in de Van Dishoeck- iat. Voorbereid op alle moge- e ellende die er zoal met een lenniumwisseling kan ge- „Het is rustiger dan vo- e jaren." Het Zeeuwse crisis- zonder crisis. team zit volledig afgesloten zaaltje boven in de brand Van tien tot twee ze zich niet zien. Nieuws et van voorlichter Van Mou- - Op de J. A van der Goes- de in Goes reed in de nacht n donderdag op vrijdag een jongen met zijn orfiets tegen een geparkeerde De Goesenaar had te veel dronken. bestuurder ging na de klap deruit, maar stond op en reed pl weg. De gedupeerde eige- kon de vriend van de dader, op de fiets was, tegenhou- De snorfietser kon zijn niet achterlaten en kwam i inmiddels gewaarschuwde rook dat de zeventienja- 2e te veel alcohol op had. Een aastest bevestigde dit ver- oeden. De jongen had ruim keer zoveel alcohol in zijn dan is toegestaan. Hij meegenomen naar het po- uur later verliet de jongen bureau met een dagvaarding een rijverbod van negen uur. hem is proces-verbaal op- ïmaakt. riek komen, die op en neer pen delt. Tien voor twaalf, Van Mou- rick meldt schouderophalend dat het niks is. „Hier en daar een brandje. Wel een hoop vuur werkklachten." Toch nog iets bijzonders: „Wat opvalt is dat er veel klachten over zwaar vuur werk zijn." Op de radio zingt Robbie Williams Millennium een oud hitje alweer. „Veertien", klinkt uit luidspre kers in de kazerne. „Dertien." De mannenstem telt af. „Het is middernacht, 1 januari 2000." Stadsgewestelijk brandweer commandant Ruud Maljaars wenst politieman Van Mourick een gelukkig nieuwjaar. ,Ik hoop je vanavond niet meer te zien." Ze lachen. „Niks per soonlijks, maar als wij elkaar zien is er meestal rottigheid." Brommer Brandweerlieden staan buiten naar vuurwerk te kijken. Bij normale jaarwisselingen zitten de meesten thuis paraat, maar dit is een millennium-oud en nieuw. „Een voor Vlissingse be grippen normale oud en nieuw", vindt bevelvoerder Jan Crucq. Uit de richting Scheldewerf komt met een noodgang een brommer zonder licht aangere den. „Ben je dan gek", zegt ie mand. „Zeker tachtig kilome ter." Een brandweerman in T- shirt met bretels zingt: „Ik heb geen bananen vannacht." Z'n collega's zingen mee. „Kevin, pas op." Jolanda Ver meulen waarschuwt haar zoon. Ze brengen de millenniumwis seling op de kazerne door, pa moet werken. „Da's wel zo ge zellig. Anders zit hij gewoon thuis. Ik ben niet speciaal voor 2000 hier, dan had ik wel iets an ders uitgezocht." Ook Sandra van Akkeren houdt haar zoon in de gaten: „Sven, niet zo ver naar voren.Maar Kevin, Sven en z'n broertje zijn nog niet klaar met het vuurwerk. „Die zak moet leeg." Tien voor één. Van Mourick: „Nog hartstikke rustig. Ja, 'n klein brandje op Schouwen." Hij zegt dat het toch goed is dat al die mensen boven bij elkaar zitten. „Alles werkt. Maar als de telefoon het niet had gedaan was het een hele toer geweest die mensen bij elkaar te roepen. Na deel van zo'n centrum is: je doet het nooit goed. Als er niks ge beurt, zegt iedereen: 'Zie je nou wel, dat wist je toch van tevo ren'. Maar als het fout gaat en er had hier niemand gezeten, is het: 'Dit had je kunnen ver wachten'." Onwel Ambulancepersoneel komt in beweging, half twee. De brand weerman in T-shirt opent de deur van een ziekenauto om naar de scanner te luisteren. Ie mand onwel onder invloed van alcohol of drugs. „Oh, een junk." Voor het eerst die avond vertrekt er een ziekenauto. Kort daarop ook weer een brand weerwagen. „Winkelman straat? Oh, kerstboombrandje", zegt de brandweerman in T- shirt. „Da's hier om de hoek." Opgeheven Tien voor twee. Geen nieuws, geen crisis. „Einde verhaal", zegt Van Mourick. Het crisis team is opgeheven. „Het is een rustiger oud en nieuw dan ande re jaren", zegt plaatsvervan gend korpschef Flup Gouds waard met de armen over elkaar. „Resultaat van pro-ac tief politieoptreden vanaf de Kerst." Regionaal brandweer commandant Wout van Leer- sum: „Niks buitengewoons, al les werkte." Brandweerman Sjaak Vermeu len zegt dat hij zelden zo'n rusti ge oud en nieuw heeft meege maakt. „Dit is extreem. De mensen zijn massaal thuis ge bleven en feesten minder in ten ten of kroegen. Hoewel", zegt hij na een korte pauze, „de kroegen moeten nog leeg lopen .Maar dat is meer werk voor de politie dan voor ons." Nog iets te doen voor de wach tende brandweermannen en ambulancemedewerkers bij het koud buffet, beneden bij de wa gens? „We gaan zo vegen. Je kunt meehelpen." door Wout Bareman TERNEUZEN - Oliebollen op tafel en appelflappen. En de ap- pelcider onder handbereik. In de keuken van de brandweerka zerne aan de Haarmanweg in Terneuzen staat een aantal smaakvol opgemaakte koude schotels; de helft is over. Een aanwijzing dat de leden van het Gemeentelijk Coördinatie centrum Terneuzen door de drukte rond de jaarwisseling nauwelijks aan eten toe zijn ge komen? Niet bepaald. Terneu zen maakte vannacht een van de rustigste jaarwisselingen van de afgelopen decennia mee. Alleen in Hoek treedt de politie ver na tweëen op tegen al te baldadige jeugd. Om het uur spreekt burgemees ter Ron Barbé met de vertegen woordigers van de hulpdiensten de situatie door. Het zogenaam de situatierapport ('sitrap') wordt vervolgens doorgegeven aan het Regionaal Coördinatie centrum voor Zeeland in Vlis- singen. „Wat kunnen wij rapporteren", vraagt Barbé. hoopvol de kring rondkijkend. „Niets te melden, in Terneuzen is alles uiterst rustig", klinkt het in koor. Een enkeling vraagt voorzichtig wanneer het cen trum wordt opgeheven. De goe de man heeft het wel gezien. Barbé, gespeeld streng: „Er is ons opgedragen tussen tien en twee uur op post te blijven. Daar houden wij ons aanWaarop hij de vergadering sluit en zich een verfrissing inschenkt. Mooi uitzicht Iets verderop hebben zich ver velende brandweerlieden de ladderwagen - de oudste nog operationele in z'n soort in Ne derland wordt gezegd - naar buiten gereden. Vanuit het bak je hebben nieuwsgierige hulp verleners een mooi zicht op het vuurwerk boven de stad. Elders in de kazerne kijken brand weerlieden, Rode-Kruismensen en ambulancepersoneel naar de tv. In de kantine is die avond ge zellig gegourmet en verder was er volop ontspanning. De hulp verleners mochten hun familie meenemen en dus zat er op het hoogtepunt van de avond - te gen twaalven - een vrolijk gezel schap van ongeveer zestig men sen bijeen: mannen, vrouwen, kinderen én huisdieren. Maar uitgerukt wordt er dus niet. Wapenfeiten? Tja, die telefoon cel in de Drebbelstraat, die door vuurwerk zwaar beschadigd is. Maar in de binnenstad - ooit een geheide brandhaard - blijft alles opmerkelijk rustig. Zelfs in Zaamslag ontbreekt het tradi tionele vreugdevuur op het Plein. Een brandweerofficier heeft even geïnformeerd bij de korpsen in de kernen en vat het resultaat van de telefonades te genover commandant Jeroen Meijering snedig samen: „Je kunt overal in je blonte kont over straat lopen." Gegrinnik is zijn deel. Piet Snot „Laten we wel wezen", zegt Barbé, „je kunt dan wel zeggen dat wij hier voor Piet Snot zit ten, maar doe je het niet en ge beurt er iets, dan hebben je de poppen aan het dansen." Om twee uur komt de verlossende mededeling uit Vlissingen: men kan inrukken. Hoofd communi catie Frank Neve, terwijl het ge zelschap de brandweerkazerne uitloopt: „Ik hoor net dat de brandweer in Hoek toch nog even op het Molenplein gaat kij - ken. Wat jongelui zijn kennelijk van plan een oude auto in brand te steken.Het blijkt niet om een auto te gaan, maar om een hoop je pallets. Eindelijk, een wapenfeit! Toch? Welnee...in Hoek doen ze dat ie dere jaarwisseling. D us niks aan de hand. De brandweer heeft het brandje zo geblust. In buurgemeente Sas van Gent zag de jaarwisseling er niet an ders uit dan in Terneuzen, laat burgemeester Jan Lonink ver na middernacht weten. Om niet onder te doen voor de 'grote broer' in de Kanaalzone is daar overigens ook een telefooncel vernield. „Ach', grinnikt Lo nink, „KPN was toch al van plan dat ding weg te halen'En verder vonden wij Youp van 't Hek heel aardig!" - Uit een be- die geparkeerd tond in de Henri Dunantstraat Oost-Souburg is tussen don- Ierdagavond zeven uur en een uur enkele en een boormachine ge- ltolen. Van de auto was een slot [eforceerd. EERE - De politie heeft don- jrdagavond een 19-jarige in- oner van Veere aangehouden. jongeman had na het verla- van een café vernielingen ngericht aan een aantal ge- rkeerde auto's. Met een pro- -verbaal op zak in de Veeren- weer vrijgelaten. iABBENDIJKE - Een 26-ja- [e motorrijder uit Krabben- (ke kwam vannacht rond half a ten val op de Dorpsstraat in n woonplaats. Hij moest met h gebroken enkel in het zie nhuis worden opgenomen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Willem van Dam VLISSINGEN - Weest niet be vreesd, luidde de boodschap die de overheid het land instuurde; wét er ook gebeurt, het huisvuil wordt maandag gewoon opge haald. Van dat soort tijdingen gaat een kalmerende werking uit; Russische atoomraketten kunnen als gevolg van een tech nische oneffenheid de wereld aan puin schieten, de reini gingsdienst ruimt maandag netjes de scherven weer op. De bakker op de hoek verkocht wekenlang millenniumbrood jes. En ruim een maand geleden reeds werd een paar straten ver derop, in het plaatselijke dorps huis, een heus millenniumfeest gevierd. De dorpskrant deed daar later op enthousiaste wijze verslag van. Een 'grandioze happening' moet het zijn ge weest. Er was toneel, er was ca baret van het komisch duo Van Broekhoven en Van Broekhoven en de fanfare blies tot twee maal toe het I will survive. Hardhandig Een stuk of dertig huizen, een Kopak, een Rabobank, een café annex cafetaria, een drogisterij en een winkel in witgoed - dat is de straat waarin ik woon. De wijzers in de toren van het Ned. herv. kerkje kruipen vastbera den in de richting van twaalf uur. Nog drie kwartier, dan le ven we in de eenentwintigste eeuw. Of zouden we binnen lut tele minuten op Hardhandige wijze worden teruggeplaatst naar het jaar 1900, alleen maar omdat mevrouwen en meneren die geacht werden verstand te hebben van bits en bytes, ver zuimden het jaartal 2000 in onze pc-tjes te tikken? Al die kranten en folders die de voorbije maanden in de brie- vengleuf gleden stemden een tikje lacherig. Hamsteren? Ner gens voor nodig; overmorgen bevatten de schappen van de su permarkt net zoveel brood en beleg als op elke andere maap- dag. Zeiden ze. Bang dat er straks geen water uit de kraan en geen stroom meer uit de snoertjes komt? Maakt u zich daarover vooral geen zorgen. Schreven ze. Dat soort teksten maakt een tik je argwanend. Want bereikten ons geen berich ten die op groot onheil duidden? Het computerprobleem, sprak laatst een Amerikaans eco noom, staat gelijk aan een oor logsdreiging. Hij voorspelde op neerslachtige toon dat er we kenlang geen olie naar het wes ten komt, de telecommunicatie uit zal vallen en onze electrici- teitscentrales vastlopen. Hadden we misschien toch be ter een paar extra flessen Spa in huis kunnen nemen. De kranten verhaalden dat le ger, brandweer en politie paraat zijn, waterstaat waakt en zie kenhuizen op het ergste zijn voorbereid. Maar wie in de straat waar ik woon is nu bang voor De Bug? Op huisnummer 38: „Van geen meter, écht niet." Op huisnum mer 2: „Bang? Ik? Waarvoor?" Op huisnummer 22: „Wat moet ik daarmee?" Op huisnummer 6: „De Buck? Ken ik niet!In onze straat zijn het niet van die uit bundige types. Ze drinken een glaasje en happen in een oliebol achter veelal gesloten gordij nen, waartussen hier en daar een dun lichtstraaltje glipt. De wijzers van de torenklok wijzen drie minuten voor middernacht. Als de somberste zieners gelijk krijgen leggen we - zodra twaalf slagen uit de toren zijn getui meld - straks met z'n allen het loodje. De man achter de tap van het café annex cafetaria maakt zich daarover geen enke le zorgen; proost jongens, daar gaan we. Buiten schieten vuurpijlen om hoog en verschijnen hoofden in deuropeningen. - De beste wensen buurvrouw. - Van hetzelfde buurman. Auto's rijden richting Goes, daar weten ze pas echt hoe een feestje te bouwen, hadden mijn dochters gezegd. Hun toegangs kaarten voor de Millennium Night 2000 in de discotheek lig gen al dagen voor gebruik ge reed. Je vindt het toch niet erg hé pap, dat we daarheen gaan. Santé Kwart voor een is het inmiddels. De enige waarneembare schade is, een do or vu urwerk verwoeste prullenbak. Maar de computer waarop ik dit stukje tik functio neert nog steeds naar behoren, het toilet spoelt ordentelijk door, het licht is niet gedoofd, de cv niet ontploft en de koelkast koelt zoals zij altijd heeft ge koeld. We leven nog. Santé! De lege flessen brengen we mor gen net als altijd naar de glas bak op het plantsoentje; want wat er verder ook gebeuren zal: het huisvuil wordt gewoon op gehaald. Directeur noemt procedures in ziekenhuis overgeorganiseerd door Arjan van Westen VLISSINGEN - Een nieuw millennium of niet, het wordt een jaarwisseling net als anders, is de verwachting vrijdag avond in het ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Toch zijn alle specialisten vanaf 23.00 uur present. Het is meer om dat het van de politiek moet, dan dat het noodzakelijk is. En als blijkt dat de com puters blijven draaien, gaan de medici gewoon weer naar huis. Om 23.00 uur wordt er in de speciale mil lenniumzaal gezamenlijk naar Youp van 't Hek gekeken. De sfeer is ontspannen. De millenniumbug kan hier niet toe slaan. Alle computers en noodprocedu res zijn uitvoerig getest. En zeker nu de wende elders in de wereld al vlekkeloos is verlopen, is ook het laatste restje twijfel in Vlissingen weggenomen. Omdat de overheid vanwege mogelijke problemen met elektriciteit en compu ters meer personeel in de ziekenhuizen stand by wilde hebben, heeft de directie van het Walcherse ziekenhuis besloten het zo gezellig mogelijk te maken. Behal ve hpf prntp t.v-scherm ziin er allerlei hapjes en drankjes voor de dienstdoende artsen en verpleegkundigen. Voor de rest is het rustig in het ziekenhuis. BijTzon- der rustig. Alleen als het echt niet anders kon, moesten de patiënten in het zieken huis blijven. Bianca en Marijke, twee verpleegkundi gen van de kinderafdeling, zitten een half uurtje voor 2000 te wachten bij de fles champagne die ze van hun collega's hebben gekregen „We gaan wel een glaasje drinken hoor", beloven ze in koor. Ze hopen dat de dienstdoende kinderarts er eentje meedrinkt. „Die is er anders 's avonds nooit." Op zeven kinderen na, zijn alle patiëntjes van de afdeling naar huis. De ouders van een twaalfjarige jon gen zijn naar het ziekenhuis gekomen. Om straks op het balkon vuurwerk voor de zieke af te steken. Op de vierde verdieping kijkt een drietal patiënten naar een tv-show van RTL. „Het wordt een jaarwisseling om nooit te vergeten", stelt Hans van Boven uit Vlis singen met enig cynisme. „Dit hoop ik nooit meer mee te maken", zegt Linda de Wolf uit Oost-Souburg. Natuurlijk vin den ze het niet leuk om de jaarwisseling in het ziekenhuis door te brengen. Helaas liet hun ziekte niet toe dat ze thuis met hun familie oudjaar mochten vieren. Ze houden de moed er echter in. Dat het zie kenhuis voor champagne en een stukje kaas heeft gezorgd, kunnen ze wel waar deren. Een paar dagen geleden kenden ze elkaar nog niet. maar als de klok twaalf uur slaat gaan Hans en Linda proostend het nieuwe jaar in. Baby's Als het vuurwerkgeweld boven Vlissin gen langzaam uitdooft, wijst alles op een rustige nacht. Millenniumbaby's worden er niet spoedig verwacht. „Om tien uur gisteravond hadden we de laatste van de vorige eeuw", aldus directeur J. van den Blink. Af en toe druppelen er wat mensen met lichte verwondingen het ziekenhuis binnen, maar zware vuurwerkslachtof fers zitten er niet bij. Het is volgens de artsen een drukte die te vergelij ken is met een gewone zaterdagavond in een streek ziekenhuis. Als blijkt dat calamiteiten uitblijven, gaan de specialisten naar huis. Indien er noodgevallen voorkomen, zullen de art sen zoals gebruikelijk weer onmiddellijk naar hun werk gaan. „Zwaar overgeor ganiseerd", vindt Van den Blink alle acti viteiten in verband met de mogelijke mil lenniumbug. „Het heeft ons veel geld gekost." Volgens hem heeft de Bijlmer ramp ervoor gezorgd dat de schrik er bij politici flink in zit. „Maar ach, het is ook wel nuttig. We hebben alle noodprocedu res nu getest." Er komen rond één uur drie ambulances aanrijden. „Hebben we eindelijk wat te doen", zegt Van den Blink. Maar de direc teur had al lang gezien dat de auto's geen sirenes aan hadden. De chauffeurs kwa men de collega's in het ziekenhuis geluk kignieuwjaar wensen. Eén van de ambu lancemedewerkers vindt het allemaal maar bizar. „Draaien we tot twee uur een speciaal rooster, maar als er wat gebeurt, zal dat pas veel later in de nacht zijn, als de kroegen dicht gaan." Als we om half twee het ziekenhuis verla ten, ruimt ziekenhuispersoneel bloed sporen in de hal op. „Een slagaderlijke bloeding, zag er heftig uit", brengt ie mand uit. Zou die ambulancemedewer ker dan toch gel ijk hebben gehad? Linda de Wolf en Hans van Boven mochten het ziekenhuis niet uit. Zij krijgen champagne van verpleegkundige Patrick Verhoeven. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15