Kleine brandjes in rustige nacht Knallen in een nevel van kruitdamp Verkeer eiste in '99 hoge tol onder jongeren Consument heeft vertrouwen in geldautomaat zeeuwse almanak Aanbidster Vuur verwoest schaapskooi in Oost-Souburg en schaftketen in Grijpskerke MIDDEN PZC zeeland 4ÜP r* MSI zaterdag 1 januari 2000 door Ben Jansen MIDDELBURG - Vorig jaar zijn in Zeeland drie keer zo veel jongeren in het verkeer om het leven gekomen als in 1998. In 1999 vielen in de ca tegorie nul tot twintig jaar dertien dodelijke slachtof fers, tegen vier het jaar er voor. Het totale aantal ver keersdoden bedroeg 40. In 1998 kwamen 42 personen om het leven als gevolg van een verkeersomgeval. Uit de cijfers die het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) op de laatste dag van 1999 heeft bekend gemaakt., blijkt dat met veertig dodelijke slacht offers het op een na laagste aantal sinds 1957 is bereikt. In dat jaar kwamen in het toen nog veel rustigere Zeeuwse verkeer 31 perso nen om het leven. Alleen in 1994 scoorde wat het aantal verkeersdoden betreft beter dan 1999: 36 In de eerste negen maanden van dit jaar zag het er naar uit dat het laatste jaar van deze eeuw een nog forsere daling te zien zou geven. Bij het ROVZ waren tot en met september 30 verkeers ongelukken met dodelijke afloop geregistreerd, tegen 36 in dezelfde periode in 1998. In het laatste kwartaal liep de teller echter sterk op. Dat werd veroorzaakt door de zeven verkeersdoden in oktober. De toename van het aantal dodelijke slachtoffers was het grootst onder jongeren tot vijftien jaar (zes in 1999; nul in 1998). In de categorie zestig-plussers was sprake van een halvering van het aantal personen dat het leven liet in het verkeer (negen in 1999; zeventien in 1998). Ruim de helft van de ver keersslachtoffers die betrok ken waren bij een ongeluk met dodelijke afloop zat in een personenauto (21 tegen 25 het voorgaande jaar). On der de fietsers viel één dode minder dan in 1998 (acht te gen negen). In 1999 kwamen één voetganger en twee vrachtwagenchauffeurs om het leven. Van de veertig verkeersdo den hadden zeven de Belgi sche nationaliteit. Dat is bij na een verdubbeling ten opzichte van 1998. Toen kwamen vier Belgen om in het verkeer. Van de twaalf dodelijke slachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen kwam de helft uit België. Regio's Het aantal van twaalf bij een verkeersongeluk gedode per sonen in Zeeuws-Vlaande ren betekent een verlaging ten opzichte van 1998. Toen waren ten zuiden van de Wes- terschelde vijftien dodelijke slachtoffers te betreuren. Op Walcheren deed zich een stij ging voor: van acht in 1998 naar tien vorig jaar. De cij fers voor de andere regio's zijn: Bevelanden tien in 1999, elf in 1998; Tholen één in 1999, twee in 1998; Schou- wen-Duiveland zeven in 1999; zes in 1998. Sinds 1995 is het aantal dodelijke slachtoffers op Walcheren jaarlijks gestegen; van twee in 1995 naar tien in 1999. Tussen 199,0 en 1994 bedroeg het aantal doden in Zeeuws- Vlaanderen gemiddeld 22 per jaar. In de periode 1995-, 1999 kwamen er gemiddeld 14 personen per jaar om het leven. A rnemuidenaren aangehouden na aanrijding ARNEMUIDEN - De politie heeft vrijdagmiddag een 22-ja- rige en een 24-jarige Arnemui- denaar aangehouden. De 22-jarige was op het Schut tershof in zijn woonplaats met zijn auto tegen een geparkeerde auto aangereden. Beide wa gens liepen daarbij flinke scha de op. Het tweetal liep te voet verder, zonder zich bekend te maken. De bestuurder verklaarde na zijn aanhouding dat hij bang was geweest dat hij te veel alco hol had gedronken. Een blaastest op het politiebu reau wees uit dat dit niet het ge val was. Beide mannen zijn na verhoor met een proces-verbaal op vrije voeten gesteld. Tunnelbouwers probleemloos weer aan de slag TERNEUZEN - De bouwers van de Westerscheldetunnel, nu met kerstvakantie, kunnen maandag zonder problemen aan de slag. Zoals verwacht deerde de millenniumwisseling de apparatuur in met name de twee tunnelboormachines niet. De apparatuur was vooraf uit voerig getest en waar nodig aangepast. In de tunnelbuizen hielden enkele tunnelbouwers de computers in de gaten. Ze doen dat overigens de hele va kantieperiode al. De achtergebleven tunnelbou wers dienen vooral de druk in het boorfront in het oog te hou den; die moet op peil blijven. Ze werden niet met problemen ge confronteerd. De boormachines stonden de af gelopen weken stil in verband met de geplande vakantieperio de. Maandag worden de machi nes weer opgestart. Lichtgewonden bij aanrijding in Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrij ding op de Scheldestraat in Vlissingen zijn vrij dagmiddag twee jongens uit die stad licht gewond geraakt. Een ambulance heeft hen over gebracht naar het ziekenhuis. Een achttienjarige bromfietser schepte een vij ftienjarige fietser die wilde afslaan. De politie heeft de brommer voor technisch onderzoek mee genomen naar het politiebu reau. door Bas Lippmann TERNEUZEN - De verwachte run op de Zeeuwse banken en pinautomaten bleef vrijdag uit. Hoewel de meeste banken hun automaten sloten, vertrouwde de consument erop dat de door banken getroffen maatregelen ter bestrijding van de millenni umbug toereikend zijn geweest. Pinnen moet in de eerste dagen van de eenentwintigste eeeuw volgens banken en gebruikers geen probleem zijn. De ING-bank in Goes kreeg op oudejaarsdag nog wel een paar ongeruste klanten over de vloer. Ze namen enkele duizenden guldens op of zorgden ervoor dat ze voor de komende dagen eurocheques achter de hand hebben. „Als het mis gaat, kun nen ze die altijd nog verzilveren om daar boodschappen mee te doen", zegt een woordvoerder van de ING-bank. Zoals ieder jaar sloten de meeste banken hun pinautomaten om vandalisme te voorkomen. Niet uit vrees voor de millennium bug. De ABN-Amro-bank in Terneuzen sloot haar pinauto maten tussen 19.00 en 7.00 uur. „We hebben alles precies het zelfde gedaan als de vorige ja ren. De technische aanpassin gen hebben al veel eerder plaatsgehad." Over het algemeen verwacht ook de consument de eerste da gen van 2000 haar flappen nor maal te kunnen tappen. Bij de Rabobank in Middelburg bleel het vrijdagmiddag in ieder ge val rustig. „Hier hebben we wei nig gemerkt van de millennium wisseling", zegt een werknemer „.Bovendien heeft de bank er al les aan gedaan om alles te later verlopen zoals vorige jaren „Geld zal hier de komende da gen zeer waarschijnlijk ook noj wel te verkrijgen zijn. De ABN- Amrobank in Vlissingen: „He' zou geen probleem moeten zijn Maar je weet het natuurlijl nooit zeker. We hebben wel ex tra geld in de automaat gestort maar de mensen hebben er wei nig gebruik van gemaakt." Akzo Nobel in Bergen staakt voor collega's BERGEN OP ZOOM - Het per soneel van Akzo Nobel Resins L Bergen op Zoom begint de nieu we eeuw met een staking. Niet voor de eigen belanger want over de reorganisatie op d eigen fabriek is een paar dage geleden overeenstemming be reikt, maar uit solidariteit me de collega's bij Akzo Nobel i Sneek. Die staken al een paa weken voor het openhouden va hun fabriek. Personeel van Al zo Nobel Resins, dat harse maakt voor verf, begint zonda| morgen 2 j anuari niet om zes ui met werken, maar een paar ut later Een mooie bos bloemen werd bij deze Vlissinger thuis afgegeven. „Goh, wat lief', dacht ie. Maar de ham vraag luidde: welkq stille aanbidster zou hem het rui kertje hebben toegestuurd. Toch al dertig jaar, en van een vaste relatie is het tot verba zing en ongeduld van rijn omgeving nog niet gekomen. Zou de ware Jacoba zich nu net voor de nieuwe eeuw be kendmaken? Met trillende handen maakte hij de begeleidende envelop pe open. Van spanning keek hij alleen naar de naam. De schrik ivas groot: Koesterde zijn baas diepere verlangens? Inmiddels rood aangelopen las hij de brief. De bloemen waren niet voor hem. Nee, omdat hij moest werken tij dens de millenniumnacht vond de directie dat zijn partner wel als compensatie een bosje bloemen verdiende. Een illusie armer heeft onze vrijgezel vandaag de bloe men maar aan zijn oma gege ven. door Miriam van der Schot door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Walcheren heeft een uitzonderlijk rustige millenniumwisseling beleefd. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg rukte vijftien maal uit voor vreugdevuurtjes. De brandweer van de gemeente Veere had het iets rustiger met elf uitrukken. In Grijpskerke gingen op het terrein van gemeentewerken aan de Hondegemseweg twee schaftketen in vlammen op. De schade loopt in de duizenden guldens. In Oost-Souburg werd de schaapskooi op de Karolin- genburg door vuur vernield. De ambulancedienst Walcheren hoefde slechts één maal uit te rukken voor een reanimatie. Knallend ging Walcheren de nieuwe eeuw in. Ruim een half uur lang toonde de lucht boven Vlissingen, Middelburg en het platteland alle kleuren van de regenboog. Straten zagen rood van het vele knalvuurwerk. Lichtkogels zorgden minuten lang voor een felrode gloed. Feestvierders in het centrum van Vlissingen moesten af en toe hun adem inhouden vanwege de kruitdampen. In sommige stra ten was het zicht door het vele knal- en siervuurwerk beperkt. Uit voorzorg voor relletjes had den winkeliers maatregelen ge nomen door de ruiten van hun winkels dicht te spijkeren. Die angst bleek ongegrond. „Eigen lijk", meldde stadsgewestelijk brandweercommandant Ruud Maljaars om half drie 's nachts, „was het ontzettend rustig." Containerbrand Voor twaalf uur kwam de stads gewestelijke brandweer twee maal in actie, waarvan een maal voor een containerbrand in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Na de millenniumwisseling re gen de incidenten zich aaneen. Kort na elkaar rukte de brand weer uit voor brandjes in de schade op. De brandweer werd bij de bluswerkzaamheden ge hinderd door baldadige jonge lui. „We hebben ze af en toe diep in de oogjes moeten kijken, sa men met de collega's in het blau we pak", aldus brandweercom mandant André Willemstein van Veere. De brandweer rukte verder twee maal uit naar de Dorp straat in Meliskerke. De brand weerwagen liep daarbij een lekke band op, omdat er kraai enpoten op de weg lagen. Het korps van de gemeente Veere kwam verder in actie in Aagte- kerke op de Pekelingseweg voor een groot vreugdevuur met au tobanden. De politie verleende daarbij assistentie. Op de Hondegemseweg en de Molen straat in Grijpskerke werden eveneens kerstbomen, hout en ander brandbaar materiaal ge doofd. Ook op de rotonde Zand- dijk/Veere en op het Willibror- dusplein moesten vreugdevuren geblust worden. In Amemuiden, waar het twee jaar geleden tijdens de jaarwis seling tot een geweldsuitbar sting kwam, bleef het nu rusti ger. Kort voor elf uur werden jongeren aangehouden die met autobanden liepen te zeulen. Niettemin ontstond later in het dorp toch een vreugdevuur van autobanden. Voor het politiebu reau aan de Korenbloemlaan ontplofte een vuurwerkbom. Het aantal vernielingen op Wal cheren beperkte zicht tot straat- meubilair, waaronder telefoon cellen. De brandweer op Walcheren zette in totaal ruim honderd brandweerlieden in, naast een groot aantal autospuiten en lad derwagens. De ambulance dienst had zeven man paraat. Die hoefde slechts éénmaal in actie te komen. De stadsgewes telijke brandweer moest een keer hulp verlenen. Een inwo ner van Middelburg had zich buitengesloten. VLISSINGEN - De laatste avond van 1999 werd in stu dentencafé Makkeluk Zat in Vlissingen aanvankelijk ge zien als een normale jaarwisse ling. Maar naarmate de wijzers van de klok richting midder nacht gleden, werd het besef van het magische millennium moment sterker. Dat gevoel mondde uit in een champagne douche voor de hele kroeg toen het jaar 2000 aanbrak. In het café in de Vlissingse bin nenstad waren ruim veertig studenten, oud-studenten en vrienden bijeengekomen om in een besloten feest de twintigste eeuw uit te luiden. „Eerst wil den we de jaarwisseling met een beperkt groepje vrienden vieren in twee aangrenzende studentenflats", zegt organi sator Menno van Oosten. „Al snel werd duidelijk dat er een huiskamer ontbrak die groot genoeg was voor een echt feest. We zijn toen op zoek gegaan naar een andere ruimte. Ge lukkig bleek het geen pro bleem te zijn om dit café, dat tevens onze studentensociëteit is, te gebruiken." Meanderlaan, de Keurhove, de Prinsenlaan en de Rozenburg laan in Middelburg. In vrijwel alle gevallen ging het om uit de hand gelopen vreugdevuren van kerstbomen en autobanden. In Vlissingen bluste de brandweer een brand op de Winkelman- straat, omdat het vuur de weg versperde voor autoverkeer. „Maar het ging allemaal om kleine brandjes; er was geen grote bij", aldus commandant Maljaars. Na drieën ging een schaapskooi in vlammen op aan de Karolingenburg in Oost- Souburg. Klappen In Middelburg moest een man voor controle naar het zieken huis, nadat hij rond tien uur 's avonds klappen had gekregen van een groepje jongeren. Onge veer vijf a zes van hen gooiden vuurwerk naar zijn hond. Toen de man één van hen een klap gaf, keerde het groepje zich tegen hem. Een kwartier later hield de politie een 13-jarige jongen uit Middelburg aan. Hij had ille gaal vuurwerk in zijn bezit. De politie heeft de knaap doorver wezen naar het Halt-bureau voor een alternatieve straf. De grootste brand deed zich voor in Grijpskerke. Daar sta ken feestvierende jongeren na twee uur een aantal schaftketen in brand. Twee gingen er verlo ren. Gevaar ontstond er voor een naastgelegen loods, maar die liep door ingrijpen van de brandweer uiteindelijk geen In Grijpskerke moest de brandweer uitrukken om brandende schaftketen te blussen. foto Dirk-Jan Gjeltema T-shirts Van Oosten, Linda Vlamings en Mark Wolfs gingen daarop aan de slag om het feest op po ten te zetten. Over de hele we reld werden in 1999 speciale millenniumprojecten georga niseerd maar daarvan was bij de studenten geen sprake. „Van de café-eigenaar hebben we wel speciale T-shirts gekre gen met de opdruk 'Millenni ums Zat' in plaats van Makkel uk Zat. Daar hebben we het verder bij gelaten. Het is ge woon de bedoeling dat het een gezellige avond wordt met vrienden onder elkaar." De ingrediënten om al vroeg op de avond de juiste toon te zet ten, waren in ieder geval aan wezig. Op de tafels en de bar stonden schalen met oliebol len, kaas en worst. Verder had den de studenten zes fusten bier en tien flessen champagne ingeslagen. „Ik verwacht niet dat alles op zal gaan hoor", zegt Van Oosten. „Maar je kan beter te veel bier in huis heb ben, dan te weinig." Sommige bezoekers hadden zich speciaal voor deze gele genheid extra feestelijk uitge dost. De één droeg een speciale 2000-bril en de ander had 2000-sprieten op het hoofd. De meeste studenten trokken zich foto Ruben Oreel was de achterliggende gedach te. Na het zoenen en feliciteren werden de jassen aangetrok ken en de uitgang opgezocht om vuurwerk af te steken. Bin nen een paar tellen was de binnenstad in een nevel van kruitdamp gehuld. Vooral de duizendklappers waren bij ca fébezoekers in de Walstraat populair. Op sommige plaatsen was de rook zo hevig dat men nauwelijks een hand voor ogen kon zien. Voorbijgangers voel den zich gedwongen hun das sen goed voor de neus en mond te houden. Zo grijs als het daar was van de rook, zo kleurrijk zag het Bellamypark er uit. Een soort Bengaals vuurwerk maakte dat het park minuten lang felrood was gekleurd. De gloed was tot ver in de omtrek zichtbaar. Voor de Vlissingse studenten sloot Makkeluk Zat om half één. De feestvierders hebben op andere locaties hun feest voortgezet tot in de vroege uurtjes. Studentencafé Makkeluk Zat viert de overgang van 1999 naar 2000. echter weinig aan van de mil- lenniumgekte. Met de mogelijkheid dat er om twaalf uur iets mis kon gaan, hadden de organisatoren geen rekening gehouden. „Wat kan er in deze oude kroeg nou hele maal gebeuren? Mocht er toch iets mis gaan, dan staan er nog altijd genoeg waxinelichtjes op de bar. We zullen dus niet in het donker komen te zitten. En als de muziek uit valt, zingen we zelf wel een liedje", aldus Van Oosten. den te gaan begon iedereen luid af te tellen. Vlug werden alvast de glazen champagne klaargezet en de tassen met vuurwerk uit het berghok ge haald zodat er exact om twaalf uur geklonken kon worden. Om middernacht precies knal den de kurken van de laatste overgebleven champagnefles sen en werd de drank met kracht over alle aanwezigen gespoten. „Het is maar één keer 2000, dus dit hoort er bij foto Ruben Oreel Spanning Omstreeks half twaalf werd de spanning opgevoerd toen de televisie werd aangezet. Voor een ogenblik werd er gedacht aan een millenniumprobleem, maar na een paar ferme klap pen tegen het antieke apparaat was het beeld van Youp van 't Hek enigszins zichtbaar. Ge luid maakte de televisie niet, maar dat hinderde niet. Het apparaat stond maar voor één ding aan: het aftellen met de klok. Met nog honderd secon Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13