PtW vertangtljstje m a e? 90 ,8/9 Instandhouding volwaardig ziekenhuis in Zierikzee Recreatief milieucentrum Ecoscope ne^cn Meer blauw op straat Beter groen- en wegenonderhoud ;L El io uw eigen idee vrijdag 31 december 1999 rd ijat de beste stuurlui kennelijk aan wal staan, eni zes van de politiek zijn inmiddels wel bekend. jrschillende van die projecten wordt al slag ng gepraat. De PZC is benieuwd waar de rati se belastingbetaler de prioriteit legt. Welke stel zou u maken als u de beschikking had over de ieb ien van de provincie of de gemeente? Is het Er lader dan de rok, of zou u kiezen voor het ?eripschapsbelang? Wellicht zijn beide te kar ieren met een verstandige beslissing. Oo|n keer kan de PZC-lezer de rol van de politicus spelen en een oordeel vellen over de - weliswaar fictieve - belastingcenten. De redactie geeft, overigens in volstrekt willekeurige volgorde, enkele voorzetten met zaken die in uw regio in de belangstelling staan. Het gaat om miljoenenprojecten, maar geld speelt geen rol. Kiest u voor een nieuwe schouwburg of wordt het een nieuwe parkeergarage? Slaat de weegschaal door in de richting van cultuur of moet er ruim baan gemaakt worden voor de auto? Geef uw keus aan op het verlanglijstje dat onderaan de pagina is afgedrukt. Museumhaven: 2.500.000 foto Pieter Honhoff Meer blauw op straat: 975.000 per jaar. foto Marijke Folkertsma Beter onderhoud groen en wegen: 5.9 miljoen per jaar. foto Marijke Folkertsma 100 miljoen per jaar Als er iets is wat mensen rechtstreeks raakt, dan is het wel de zorg om hun ge zondheid. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er onrust is over de reorganisatieplannen rond het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Het begin van het einde, menen ve len. Omwille van de kwaliteitseisen worden bepaalde specialismen geconcentreerd in Goes. Dat Zierikzee daar andere vaardighe den voor 'terugkrijgt', wordt volgens de Raad van Bestuur evenwel te makkelijk vergeten. In februari 1998 verdween de klinische afde ling verloskunde definitief uit Schouwen- Duiveland. Pijn deed ook het besluit dat een jaar later viel: sluiting van de operatiekamer in Zierikzee na vijf uur 's middags en in de weekeinden. Kort daarop kwam bovendien de beslissing ook de EHBO-afdeling buiten kantoortijden dicht te doen. Patiënten met botbreuken en lichte verwondingen moeten voortaan steevast eerst langs de huisarts. In dien directe specialistische behandeling is vereist, volgt doorverwijzing naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. Het reorganisatieplan stoelt op concentratie van een aantal specialismen in Goes. De in terne geneeskunde is er één van. Een beetje ri sicovolle ingreep wordt alleen nog maar aan de andere kant van de Zeelandbrug uitge voerd. Uitzieken kan nog wel op de (eveneens ingekrompen) verpleegafdeling van het Rode Kruisziekenhuis. Het onderzoeksbureau KPMG-sprak van 1,5 miljoen gulden aan 'beïnvloedbare meerkos ten'. Dat is ongeveer wat de verschuivingen aan bezuiniging opleveren. Maar volgens zie kenhuisbestuurder J. Broertjes is zo'n 100 miljoen nodig teneinde 'Zierikzee' uit te bou wen tot een basisziekenhuis en jaarlijks nog eens dat bedrag om de boel aan de gang te houden. Al benadrukt hij met klem dat een dergelijk uitgangspunt niet realistisch is. Een volwaardig ziekenhuis vergt uitbreiding van specialismen en minimaal een dubbele ploeg artsen. En wil dat een beetje renderen, moet het werkgebied minstens 120.000 inwoners omvatten. In stand houden van wat er was, is volgens Broertjes niet realistisch, omdat daarmee niet kan worden voldaan aan de hui dige kwaliteitseisen. politie-apparaat op Schouwen-Duiveland met twintig mensen uitgebreid tot een totaal van 55 functionarissen. Bijna een verdubbe ling dus. Van Gellecum is een gelukkig chef, want de grotere capaciteit maakt dat de grootste werk)druk binnen de eenheid Noord volgens hem een eind van de ketel is. Toch is de situatie ook dan nog steeds niet ideaal. Want met meer mensen, groeit vaak automa tisch ook het takenpakket van de politie en daarmee tevens de verwachting van de burger met betrekking tot de inzet van de sterke arm, stelt Van Gellecum. Per saldo schiet je er zo dus weinig mee op. Hij geeft persoonlijk de voorkeur aan het scheppen van 'meer duide- lij kheid op straat' en plei t i n dat verband voor het onder de politievlag brengen van de ge meentelijk toezichthouders. De burger weet in het hedendaags uitgegroeide woud aan uniformen amper nog waar hij aan toe is. De omvorming van de huidige ploeg toezicht houders tot politiesurveillanten vergt bij be nadering jaarlijks zo'n 975.000 gulden aan salaris, kleding en huisvesting. bijna 1 miljoen per jaar 5,9 miljoen Loszittende stoeptegels, gaten in de weg, onkruid en hondenpoep op en om de plantsoenen en dikke paardenvijgen op het strand. Met een oppervlakte van 23156 hecta re en 25 kernen en gehuchten heeft gemeente werken de handen vol om het groen en de we gen van Schouwen-Duiveland in een goede conditie te houden. Jaarlijks spendeert de ge meente Schouwen-Duiveland 3,8 miljoen gulden aan het plantsoenonderhoud. Het we genonderhoud kost de gemeente nog eens 6,9 miljoen gulden. En nog is het niet genoeg, want de Servicelijn van de gemeente krijgt jaarlijks zo'n 2000 klachten. De meest geuite klachten: verstopte riolen, stinkende groene hondenpoepbakken, kapotte lantarenpalen, verzakte straten, gaten in de weg, losse stoep tegels, omgevallen bomen. Opvallend is dat het aantal klachten over onkruid in de plant soenen, - in totaal heeft het eiland 330 hectare gemeentelijk groen -, is toegenomen sinds ge meentewerken met gifarmere verdelgings middelen werkt. Het nieuwe gemeentelijk groenbeheerplan van de gemeente Schou wen-Duiveland voorziet in de installatie van vaste groenonderhoudsploegen per kern Vanaf het voorjaar van 2000 krijgt iedere woonplaats de beschikking over een team dat de straten van het dorp schoonhoudt, de per ken schoffelt, de bomen snoeit en en passant ook nog even een scheefgereden paaltje weer rechtzet. Schouwen-Duiveland moet dus schoner worden. Hoe schoon? Met het huidige personeelsbestand van 120 mensen slaagt ge meentewerken er in om binnen twee dagen poolshoogte te komen nemen. Wil de gemeen te binnen een dag ook de gemelde klacht ver helpen, dan is er een verdubbeling van het personeelsbestand nodig. Extra kosten: 5,9 miljoen gulden per jaar. 3 miljoen Ecoscope belooft een moderne infotain ment attractie op Schouwen-Duiveland te worden. Het themapark wordt op de plaats van het voormalige kamphuis nabij het Transferium in Renesse gebouwd en komt in het teken van duurzame energie te staan. De deels virtuele ruimte wordt ingericht met bij zondere decors en computers, waarmee be zoekers via interactieve programma's voor thema' als landbouw, natuur, milieu, afval enindustrialisatie kunnen kiezen. In samen werking met Delta Nutsbedrijven richt Eco scope een demonstratieproject in voor de toe passing van duurzame energie. Met het gebruik van een zonneboiler en een zoge noemde foto-voltaïsche installatie zal in het milieucentrum groene stroom worden opge wekt. Met de opzet van een wisseltentoon stelling komt het accent ieder jaar op een an der thema te liggen. Het Ecospoce krijgt tevens een horeca-voorziening (een pannen koekenhuis) en een aparte milieushop. De verwachting is dat Ecoscope als 'slechtweer- voorziening' jaarlijks zo'n 30.000 bezoekers trekt. Voor een rendabele exploitatie is een bezoekersaantal van 25.000 mensen het mini mum. De gemeente weet nog niet precies hoe ze de investering moet bekostigen. De totale kosten van de uitvoering van het project bedragen drie miljoen gulden. De Eu ropese Unie heeft een subsidie van 1,2 miljoen gulden toegekend. Ook krijgt de gemeente Schouwen-Duiveland steun van diverse geldschieters (ondermeer de Stichting Renes se). Er gaapt na al die bijdragen nog een gat van een kwart miljoen gulden om het milieu centrum op te zetten. Terugdraaien van de plannen is onmogelijk, want het Ecoscope wordt in januari 2000 al opgeleverd; op 1 juni 2000 wordt het centrum opengesteld voor het publiek. Om de financiële gaten te dichten overweegt de gemeente om geld te halen uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing, Ook wil de gemeente een deel van de opbrengsten van de toeristenbelasting aanwenden. Bo vendien moet iedere inwoner van Schouwen- Duiveland jaarlijks een bijdrage van 2 gulden aan het Ecoscope betalen. Schouwen-Duiveland is regelmatig een ge liefd doelwit van inbrekers. Huizen, be drijven, kantines en auto's zijn zeer intrek bij lieden van dit discutabele gilde. Dergelijke activiteiten trekken doorgaans een grote wis sel op het veilgheidsgevoel van burgers. Hoe wel de politie meer wijkgericht is gaan wer ken, is de roep om meer blauw op straat nauwelijks verstomd. Minder prioriteiten stellen en gewoon doen, zo luidt de alomheer- sende opvatting. Dat het kan, is in de loop der jaren wel aange toond in Renesse. De overlast rond vakantie vierende jeugdigen in het uitgaanscentrum is -volgens de instanties én omwonenden- aan merkelijk minder geworden. Heel veel andere taken laat de politie evenwel te vaak liggen, zo klinkt het vaak, of staan onder aan het lijstje. Dat kan tegenwoordig ook bijna niet meer anders, stelt chef basiseenheid Noord H. van Gellecum. De samenleving is een stuk gecompliceerder geworden en daarmee ook het werk van de politie. En dat maakt dat er prioriteiten moeten worden gesteld. In de loop van 2000 wordt de omvang van het Volwaardigziekenhuis: li foto Pieter Honhoff Zet het project dat volgens u de hoogste prioriteit heeft op de eerste plaats en de andere projecten daaronder, in volg orde van aflopende priori teit. U kunt natuurlijk ook een ei gen idee invullen op de daar voor bestemde stippellijn onderaan de lijst. Uw verlanglijstje moet ui terlijk maandag 17 januari bij de PZC binnen zijn. In de krant van zaterdag 22 janua ri wordt het resultaat be kendgemaakt. U kunt uw verlanglij stj eon der vermelding van 'ver langlijstje', in een ongefran- keerde enveloppe sturen naar: PZC redactie Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 93