Het draait allemaal om die vier cijfers We moeten ons hoofd schoonmaken voor een nieuw groots tijdperk PZC 1999/2000 Beleggingsadviseuse voorspelt flitseconomie Oorsprong van het millenniumprobleem is al een eeuw oud prem me PZC vrijdag 31 december 1999 Uit alle hoeken en gaten van de wereld sleept de tegendraadse beleggingsadviseuse Herma Koornwinder bewijzen aan: van oudsher gangbare wijsheden over beleggen kunnen bij het grofvuil. Opgetogen citeert ze topanalist Pieter Wind van ING Barings, die in het Financieele Dagblad beaamt dat traditio nele waarderingsmethoden lang niet meer de enige overwe ging zijn bij het beoordelen van financiële markten. Zelfs No belprijswinnaar Markowitz gaf vorig jaar toe dat zijn theorie- en niet meer werkten. Een orkaan aan de Amerikaanse oostkust, aardbevingen in Cali- fornië en een overstroming van de Mississippi. En dat allemaal tege lijk... Een ramp van zo'n omvang kan het millenniumprobleem in oude jaarsnacht van 1999 veroorzaken." Deze waarschuwing liet de 'tsaar' van het millenniumprobleem, de Amerikaanse regeringsadviseur John Koskinen, nog maar kort gele den horen. Tijdens de komende jaar wisseling kunnen de computers van atoomcentrales, telefoon, politie, brandweer, ziekenhuizen, radio en televisie het massaal laten afweten. Om over abusievelijk afgevuurde ra ketten nog maar te zwijgen. Inmiddels denken overigens nog maar weinigen in de westerse wereld dat zo'n scenario zich zal voordoen. Er is in elk geval met man en macht gewerkt om dat te voorkomen. Maar niemand weet het zeker. Ook Koskin en niet, hoewel hij zijn vertrouwen in de goede afloop illustreert door in de oudejaarsnacht in een vliegtuig van New York naar Washington te stap pen. Bijna iedereen weet intussen wel dat het millenniumprobleem te maken heeft met de weergave van de datum door twee cijfers in computerpro gramma's. Door het weglaten van de '19' in het jaartal 1999, 'denkt' de computer op 1 januari 2000 dat '00' voor het jaar 1900 staat. Ten minste: als het probleem niet is opgelost. Maar dat zou je toch mogen verwach ten, want er is al tientallen jaren lang voor gewaarschuwd. Ruimtegebrek De oorsprong van het millennium probleem is al meer dan een eeuw oud. Want de ponskaarten die wer den gebruikt bij de eerste elektrische rekenmachine stammen uit 1890. Diezelfde kaarten gebruikte Grace Murray Hopper, die 'de grootmoeder van het computertijdperk' wordt ge- Oude ponskaarten, de Vietnamoorlog en Alan Greenspan, de voorzitter van de centrale Amerikaanse bank, hebben schijnbaar niets met elkaar gemeen. Maar die schijn bedriegt. Samen met 'de grootmoeder van het computertijdperk' stonden zij aan de wieg van het millenniumpro bleem. noemd, in de jaren vijftig bij het schrijven van Cobol. Dat was jaren lang de meest gebruikte computer taal, zeg maar het Windows van toen Hopper schreef voor om in Cobol twee cijfers te gebruiken voor het no teren van het jaartal. Uit ruimtege brek. De kaarten met de 'gaatjes' bevatten de informatie en de opdrachten die nodig waren om de toenmalige com puters te besturen. Maar hun nadeel was dat zij weinig informatie konden bevatten. Er was nauwelijks genoeg ruimte om een naam, geboortedatum en adres op kwijt te kunnen. Voor de registratie van een abonnement op een tijdschrift waren drie kaarten nodig. Bedrijven klaagden bij IBM, de grootste computerfabrikant van die tijd, dat zij door de enorme berg ponskaarten ruimtegebrek kregen. Geen wonder dus dat de program meurs het jaartal afkortten tot twee cijfers. Toen de ponskaarten eind ja ren vijftig werden vervangen door de veel compactere magnetisch band, was het kwaad al geschied. Men bleef het jaartal met twee cijfers noteren. De programmeurs wisten toen al dat dit problemen zou opleveren bij de nadering van het jaar 2000, maar gingen ervan uit dat die dan al lang zouden zijn opgelost. Vasthouden aan deze wijze van noteren werd als kostenbesparend gezien. Computer geheugen was zo duur dat het vast leggen van één boek een slordige 1500 gulden kostte, tegen een gulden vijftig nu. Te druk „Ik schreef dergelijke programma's in de jaren vijftig en zestig en was er wat trots op dat ik zo geheugen kon besparen", zei Alan Greenspan, de huidige voorzitter van het stelsel van Amerikaanse banken, onlangs. „Het kwam niet bij ons op dat die pro gramma's langer dan een paar jaar zouden meegaan." Anderen hadden meer oog voor de toekomst, zoals computerdeskundi ge Robert Bemer van IBM. Hij veran derde eind jaren vijftig Cobol zoda nig, dat programmeurs de keuze kregen om de datum zowel met twee als met vier cijfers te noteren. In een poging dit te standaardiseren werd in 1967 een commissie opgericht, die echter strandde op de tegenstand van het Amerikaanse ministerie van de fensie. Dat was de grootste compu tergebruiker ter wereld en die beslis te uit zuinigheid dat twee cijfers voor de datum wel voldoende waren. „Zij wilden naar niets anders luisteren," klaagde commissielid Bemer in het Amerikaanse tijdschrift Vanity Fair. Koornwinders veel aange haalde anecdote van de Griekse wijsgeer Plato maakt van beleggingsexperts en -advi seurs holbewoners: zet een pri mitief stamlid een tijdje in de bovenwereld en deze zal na te rugkomst zijn mede-holbewo ners proberen duidelijk te ma ken dat er een andere wereld is. Niemand gelooft hem. Sterker nog, ze zullen hem gevaarlijk vinden. Herma Koornwinder: „De wereld verandert, beleggen verandert mee, beleggingstheo rieën ook. En des te sneller in het nieuwe millennium." De geves tigde financiële orde hikt er gi gantisch doch vergeefs tegen aan en ziet de riante inkomsten bedreigd. Kennis van de beleggingswe reld maakte de Brabantse zich eigen door langdurige zelfstu die van internationale financië le markten. Vijf jaar terug liet ze haar adviezen door accountants doorlichten. Van de 23 bleken er 22 te kloppen, inclusief een ui terst sceptisch ontvangen 'buy' gedurende de Golfoorlog. Vol gens de economische weten schap is het juist voorspellen van dergelijke economische keerpunten onbestaanbaar. Koornwinder haalt het Interna tionaal Statistisch Instituut aan: „Is economie wel een wetenschap? Of weten beleg gingsdeskundigen him onwe tendheid in een grote brij van getallen te verbergen, zoals po litici dat doen met een grote brij van woorden." Deze diskwalificatie van beide beroepsgroepen is ingebakken in haar eigen model, de Koorn winder Global Market Naviga tor (KGMN). De Heezese stopt er haar kerngegevens in, inclu sief de ideeën die totaal geen verband hebben met het be perkte wereldbeeld van Kamer leden en wiskundige economen. Meer dan een beleggingsadvi seur is zij wereldstudent, 'global watcher', en voelt zij zich pro duct van de verguisde, maar door haar toegejuichte studie- huis-methode. Einstein Dat de klanten in de rij willen staan bij Albert Heijn, in Ameri ka bij WalMart of op het WWW (Wachten, Wachten, Wachten) willen economen en beleggers eigenlijk niet eens weten. „Ik vind psychologie of natuur wetenschap) dikwijls van even groot of soms zelfs van groter belang. Niet iedereen houdt zich daar even graag mee bezig", legt Koornwinder uit. Met 150 miljoen mensen op In ternet hoef je geen Einstein te zijn tot de volgende conclusies te komen: - fabrikanten van de benodigde apparatuur verdienen goed; - producenten van 'verkeers lichten' en 'wegen' vangen bak ken geld; - Internet heeft gidsprogram- ma's nodig, wie die maakt loopt binnen. Het zijn de muren en leidingen, deuren en wegwijzers in het In- ternetgebouw. Bedrijven die vreemd genoeg uitsluitend ver lies lijden, waarvan sommige bedrijven meer waard zijn dan Heineken, dat met een tastbaar product tenminste de zomerse dorst lest. Koornwinder zet er andere rariteiten, die vroeger iedereen normaal vond, tegen over. „Na de door mij als enige in Europa voorspelde crash van 1987 en de minikrach van 1989 was er toch niets veranderd aan de bedrijven, waarvan de koer sen zo in elkaar waren gestort." De duikende en fitnessende ad viseuse signaleert wel meer za ken in het financiële, waar nie mand over struikelt, maar die ze zelf te dol voor woorden vindt. Zoals het uiterst gangbare be leggen volgens beursgemiddel- den, ofwel indexen. Minstens twee derde van de indexbeleg gers haalt minder rendement dan zijn graadmeter. „Beleg gingsdeskundigen zijn in slaap gesust." Onweer Koornwinder priemt de vinger ook in de richting van de grote of gespecialiseerde banken als ABN AMRO en Merrill Lynch of Morgan Stanley. Vooral wan neer het tij meezit gaat het hen goed, maar tijdens de Aziëcrisis zijn de aandelenkoersen van dergelijke banken in zes maan den toch gehalveerd. Of erger. Terwijl hun adviezen kleine en grote beleggers in de kielzog meeslepen. Inclusief de pensi oenfondsen, die ongeveer 1000 miljard gulden onder hun hoede hebben voor onze oude dag. Koornwinder: „Als onze pensi oenpremies een paar procent per jaar beter renderen, vormt dat in de toekomst een geweldi ge bron van welvaart. Een her der moet bij slecht weer of on weer zijn schaapjes op het droge houden'." De oude dag in een ou de sok van de index laten zitten zoals nu, betekent volgens haar bij toenemende vergrijzing on vermijdelijk armoede of medi cijnen op de bon. De high tech van het digitale tijdperk - door sommigen afge daan als een overspannen hype - biedt de hulpmiddelen van het nieuwe millennium, meent Koornwinder. „Handel en za kendoen is any time, any place mogelijk, zelfs met een laptop op de hei. Elektronisch hande len, e-trade of e-commerce is de toekomst. Computers nemen denkprocessen over, zoals nu in de VS al gebeurt. Witteboorden- „Ze hadden het te druk met Viet nam." In een laatste poging de viercijferige notatie tóch ingevoerd te krijgen, werd de toenmalige president Ri chard Nixon benaderd. Die luisterde weliswaar aandachtig naar zijn we tenschappelijk adviseur, maar vroeg aan het einde van het gesprek alleen maar of deze even een handje wilde helpen om zijn televisie eens goed af te stellen. Het bedrijfsleven liep ook n i et warm voor het probleemHet liet zijn oren hangen naar het ministerie van defensie, zonder twijfel met lu cratieve orders in gedachten. Bemer waarschuwde ten langen leste nog eens in een tijdschriftartikel in 1979. Niet meer dan wat smadelijk gelach was zijn deel. Toch groeide de gedachte dat er iets aan de hand was. Een programmeur in Detroit bracht al in 1983 een com puterprogramma op de markt dat het millenniumprobleem in computers kon verhelpen. Maar voor de 995 dol lar die het programma moest kosten verkocht hij er welgeteld twee. Van IBM mocht niemand in 1986 op dit gebied nog veel verwachten. Het be drijf liet toen officieel weten dat het probleem bekend was, maar dat de programmeurs „er wel omheen kon den programmeren". Aan het einde van de regeringsperiode van presi dent Ronald Reagan in 1988 wisten nog maar weinigen van het bestaan van het millenniumprobleem. En Be mer ging in 1982 met pensioen in de vaste overtuiging dat het probleem lang voor 2000 zou zijn opgelost voor het enig kwaad zou kunnen doen... Hans Sonders De kaarten met gaatjes bevatten de informatie en de opdrachten die nodig waren om de toenmalige computers te besturen. foto Phil Nijhuis activiteiten worden overgeno men door de computer." Zij ziet een wereld komen met zweeftreinen, kunstmatige in telligentie en geavanceerde computer- en Internetdiensten. „Wanneer topman Lou Gerst- ner met één druk op de knop 300.000 IBM'ers direct kan be reiken, kan een- bank in geval van gevaar haar cliënten met zo'n zelfde druk op de knop uit de markt halen. Maar dan moet men wel weten waar het gevaar precies schuilt. Is er eigenlijk een bank die de Aziëcrisis heeft voorspeld?" Nintendo Herma Koornwinder heeft hoge verwachtingen van de jeugd, die het geluk heeft met de computer op te groeien. „Geef een kind van 10 of 11 jaar een computer en je krijgt wonderen. Wacht maar tot de Nintendo-generatie aan bod komt. We moeten oude kennis proberen te vergeten, ons hoofd schoonmaken voor het nieuwe tijdperk. Er komt een vloedgolf over ons heen. De eco nomie verandert. We krijgen een flitseconomie." „Nederland zit passief op de Ikeabank, met een krat bier naar Big Brother te kijken. We hebben mensen nodig met lef en creativiteit, mensen die hun nek uitsteken", wil Koornwinder wel van de daken schreeuwen. „We hebben twee hoogleraren e-commerce in Nederland, dat moeten er 100 zijn. Mensen die het beleid maken zijn vijftig plussers", verwijzend onder meer naar 'het aandoenlijke ge stuntel' met de computermuis van premier Kok, die dacht dat het apparaatje een afstandbe diening was. Henna Koornwinder ziet in de 'diginomie' zoveel veranderen, dat zij eigenlijk vinijt dat een ministerie van ICT moet komen, „liefst met Roel Pieper als be windsman. De beurt is nu aan dot-commers, cyberminds, whizz-kids, e-traders enzo voorts." Ze illustreert de high tech-aardverschuivingen met de uitvinding van de gloeilamp. Deze veranderde de maatschap pij, het leven. Mensen waren niet langer gebonden aan wer ken als het licht was. Ze konden ook binnen en als het buiten donker was werken in de fa briek. „Nieuwe inzichten uit de ze tijd moeten de ruimte krijgen. Per slot van rekening vervult de computer nog steeds deels de zelfde functie als het kleitablet ooit." Kernthema's in de discussie met Herma JCoornwinder blijven onveranderlijk en onvermijde lijk: high-tech en werkloosheid, vergrijzing en betaalbaarheid van pensioenen. „Voor die ko mende vergrijzing zouden we ons plan al getrokken moeten hebben", benadrukt ze. Raymond Peil (Advertentie) Z\ all De kortingsactie is geldig t/m I april 2000. Deze bon inleveren bij een Zeeuwse boekhandel. [lezers' Hernia Koornwinder: „Handel en zakendoen is any time, any place mogelijk, zelfs met een laptop op de hei." foto Rob Keeris

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 75