De hemel staat op doorbreken PZC Een eeuw krant van Zeeland PZC 1999/2000 Engelen, boodschappers van het nieuwe millennium redactie vrijdag 31 december 1999 De Haarlemse huisarts Hans Moolenburgh had in 1983 een vooruitziende blik. Hij voor spelde toen dat de terugkeer van de engelen in het menselijk be wustzijn wel eens een van de grootste verrassingen van de twintigste eeuw zou kunnen wor den. ..Die voorspelling is uitgeko men ".stelt hij vast. Moolenburgh begon destijds in een opwelling een enquête onder zijn patiënten met de vraag 'Heeft u ooit in uw leven een engel gezien?' De verrassende resulta ten van zijn onderzoek legde hij neer in een boek. Dat had voor hem verstrekkende gevolgen. Moolenburgh wordt momenteel wereldwijd gezien als engelen- deskundige. Zijn 'leerboek in de angelogie', getiteld 'Engelen als beschermers- en helpers dei- mensheid' beleefde in Nederland herdruk op herdruk en werd in het Duits en Engels vertaald. De vele honderden reacties die hij na het verschijnen in 1983 kreeg, verwerkte de huisarts in een tweede boek 'Een engel op je pad, honderd- en-een engelenervarin- gen', dat acht jaar later uitkwam. En het hield met op. Engelener- varingen zijn aan de orde van de dag, als je af mag gaan op de vele recente boeken die vol staan met verhalen van gewone mensen aan wie engelen vei-schenen zijn. Moolenburgh heeft een uitge breid archief met dergelijke getuigenissen. De geloofwaar digheid ervan toetst hij aan een aantal strenge criteria. Zijn conclusie: „De hemel staat op doorbreken. Engelen bestaan, want ze maken deel uit van de menselijke ervaringswereld. Ze laten zich niet bezweren of oproe pen. Ze manifesteren zich op aar de, al zijn ze niet wetenschappe lijk analyseerbaar omdat ze uit een andere dimensie komen. Heel opmerkelijk is dat alle engelener varingen - bij mensen met heel verschillende of zelfs zonder reli gieuze achtergrond - een aantal belangrijke dingen gemeen heb ben. Er is sprake van een helder, wit licht en een groot gevoel van gelukzaligheid. De ervaring is al tijd onvergetelijk, al wil dat niet zeggen dat degene die het over komt er makkelijk over spreekt." Moolenburgh wijst op een frap pante overeenkomst met de bij- na-doodervaringen van mensen, waar wereldwijd duizenden ge tuigenissen van zijn. „Ik zie een verwantschap al is het moeilijk om er precies de vinger op te leg gen. Misschien is het zo dat in de engelenervaring de engel om de hoek komt kijken en dat bij de bijna-doodeivaring de mens om de hoek kijkt. Hoe dan ook, beide verschijnselen vormen in deze materialistische wei-eld voor heel veel mensen een emotioneel pro bleem - omdat ze een vleug van het grote onbekende voelbaar maken." In het Schotse Findhorn zijn ze niet bang voor die vleug van het onbekende. Hier vindt volgend jaar april een grote conferentie plaats. 'Angels Findhorn 2000' Michael Hawkins, een van de or ganisatoren, legt uit. ,,Ik heb een duidelijk gevoel dat engelen ons kunnen helpen bij de talloze uit dagingen die de mensheid te wachten staan. Dat is de belang- i-ijkste reden waarom we deze conferentie juist nu hebben be legd aan het begin van het derde millennium. We willen nieuwe wegen ontdekken in de samen werking met engelen, geesten en Ze hadden geen bron van inkom sten en konden geen werk vinden. Dorothy was de eerste die een goddelijke stem hoorde. Eileen kwam wat later aan de beui-t en beiden kregen later bovendien met engelen te maken. Na aan vankelijke twijfel en onzekerheid besloten ze de hemelse bood schappen - waarin ze onder meer wei-den aangespoord hun eigen voedsel te gaan verbouwen - seri eus te nemen en ernaar te gaan handelen. Twijfel Dorothy vertelde later aan Paola Giovetti, schrijfster van het boek 'Engelen, hemelse boodschap pers van licht, beschermers van de mens': „De engelen zijn grote wezens die leven geven aan de na tuur en alles scheppen wat zij om vat. Daar ik een praktische vrouw ben en met beide benen op de grond sta, had ik me nooit kunnen voorstellen dat het mogelijk zou zijn met engelen te spreken, of dat Engelen verkondigden tweeduizend jaar geleden de geboorte van Jezus Christus. Maar engelen zijn er niet alleen met Kerst mis. Ze zijn van alle tijden en alle religies. De laatste tien, twintig jaar is er sprake van een ware hausse. Reddende engelen ver schijnen steeds vaker aan geioone stervelingen. Ze worden voor al in spirituele kringen enthousiast omarmd als 'boodschappers van het nieuwe millennium'. In het Schotse Findhorn staan ze in april 2000 zelfs een week lang centraal tijdens een conferentie. de natuur. ,,We hebben een down- to-earth-benadering. We kijken niet zozeer naar engelen uit de bijbel of uit de mythologie, maar naar engelen nu. Engelen zijn in vloedrijke, krachtige energieën en ze kunnen ons helpen in vele aspecten van ons dagelijks le ven." Het is niet toevallig dat juist in Findhorn engelen worden geëerd met een conferentie. Engelen hebben immers bijna veertig jaar geleden aan de wieg gestaan van deze gemeenschap, waar geen door mensen gemaakt plan aan ten grondslag ligt. De geschiedenis van Findhorn in een notendop: Eileen en Peter Ca ddy raakten met hun drie kinde ren en vriendin Dorothy Maclean door een ongelukkig toeval ver zeild in een caravan op een koud, rotsachtig en zanderig gebied in het noordoosten van Schotland. dit nuttig zou zijn, maar dat is wel gebeurd en heeft zulke gevolgen gehad dat iedere twijfel wegge nomen is." De gevolgen waarover zij spreekt zijn inderdaad wonderbaarlijk Op die kale zanderige plek in dat koude winderige gebied, ont stond de meest weelderige turn die maar denkbaar is. Er groeiden bloemkolen van twintig kilo of meer en de deskundigen sloegen steil achterover als zij geconfron teerd werden met de enorme vari ëteit aan bloemen die in deze ogenschijnlijk onvruchtbare grond wortel had geschoten. Het begrip 'co-creation' was geboren, samenwerking tussen de mens, het engelenrijk en de natuur. Tegenwoordig zijn in Findhorn de bloemkolen weer tot normale proporties teruggebracht. „Die wonderbaarlijke tuinresultaten werden toen alleen verkregen om de wereld te laten zien dat het principe van co-creatie werkt. Het gaat op zich niet om die grote bloemkolen, maar om het bewust worden van de goddelijkheid van de schepping en de noodzaak van samenwerking met de natuur", vertelde een Findhorn-bewoon- ster eerder dit jaar aan een mede werker van het spirituele tijd schrift BRES. Hij is een van de vierduizend mensen die jaarlijks een bezoek brengen aan de flore rende spirituele gemeenschap. Het is overigens niet zo dat de vaste bewoners van Findhorn al lemaal regelmatig contact heb ben met engelen. Michael Hawk ins bijvoorbeeld heeft er nog nooit een gezien of gesproken, maar hij weet wel dat ze er zijn. „Ik ben katholiek opgevoed, ging naar katholieke scholen en was misdienaar. Engelen waren voor mij altijd een fascinerende uit drukking van God. De verbazing wekkende en verbijsterende boodschap aan Maria dat ze het Christuskind zou baren, het bij belverhaal van Jacobs ladder en het oproepen van de serafijnen en cherubijnen bij de zondagse eu charistie maakten allemaal in druk op me. Ook het verhaal van de engelen die aan de herders ver schenen en het idee van een eigen beschermengel troffen me en wa ren belangrijk. Later kwam ik en gelen tegen in literatuur, poëzie, popliedjes en films. Ze waren al tijd aan de horizon." Impuls Hawkins' belangstelling werd nog meer gevoed toen hij in 1991 naar Findhorn kwam. ,,Ik werkte in de tuinen en herstelde van een chemotherapiekuur voor kanker. Na een jaar merkte ik dat ik me heel dicht bij het engelenrijk voelde. Ik zag ze niet en had geen visioenen, maar toch was ik me bewust van hun aanwezigheid en - wat ik nog aangrijpender vond - hun vriendschap. Dat moment markeerde voor mij het begin van een avontuur dat nog altijd voortduurt. Het gebeurde alle maal heel natuurlijk, het bekroop me als het ware. Het was geen door een trompet aangekondigde bezoeker met een witte jurk. Sinds 1995 ben ik staflid van Findhorn. De impuls om de enge lenconferentie te organiseren was heel geïnspireerd. Alsof de engel van Findhorn wilde dat we het engelen rijk als uiting van God eren en huldigen, ook om de belangstelling hier en elders een nieuwe stimulans te geven." Die belangstel li ng is al heel groot. Wie zich op de recente boeken berg stort onder het motto 'som mige dingen zijn waar, of je ze ge looft of niet', waant zich al snel in een blij 'Engel-land' waar de be woners druk bezig zijn met de voorbereidingen voor een gewel dige invasie op aarde. Ook op het wereldwijde web kom je ze tegen. Surf een paar uur doelgericht op het internet en de engelen vliegen je om de oren. Er zijn honderden sites en tientallen webrings (sites over een bepaald onderwerp die onderling met elkaar verbonden zijn) met namen als Angels of the Net, Heather's Angels of The Spi rit of Angels. 'Engel-land', zoals de Haarlemse arts Hans Moolenburgh het noemt, bestaat, maar daar begint meteen het probleem voor wie op zoek is naar onweerlegbare fei ten. De aanwezigheid van enge len staat weliswaar voor een toe nemend aantal aardbewoners niet ter discussie, maar de plek van waaruit deze boodschappers opereren is niet een geografisch gebied dat je in kaart kunt bren gen. Laat staan dat je een vlucht kunt boeken om er eens een mid- weekje heen te gaan. Engelen zijn kosmische krachten en geen men sen van vlees en bloed met wie je een gesprek kunt aanknopen over hun diepere beweegredenen. Het 'engelenfenomeen' dient dan ook met een gezonde dosis boe renverstand te worden benaderd, zo benadrukt Hans Moolen burgh. „Bij hemelse zaken moet je met beide benen op de grond blijven staan. Er wordt een hoop flauwekul verkocht. Vooral in de New Age-beweging slaan ze nog wel eens door. Daar komt het hei lige niet zelden in de verdrukking omdat het menselijke vergodde lijkt wordt. Engelen zijn geen hulpjes in de huishouding en ook geen hemels ambulanceperso neel dat in actie komt om auto mobilisten te redden. Ze zijn eerder verloskundigen die mee helpen de wedergeboorte van de mens te bewerkstellingen. Het gaat niet om sensatieverhalen, het gaat om zingeving. „Waar het om gaat is dat we in ons volle bewustzijn die positieve krachten kunnen inschakelen. En dat gebeurt ook op grote schaal. Dan kun je stellen dat ons iets heel anders boven het hoofd hangt dan een atoomoorlog. Wat ons dan te wachten staat is een doorbraak van de onzienlijke we reld." Renee Borst HOOFDREDACTIE: A. L. Oosthoek Adjunct-hoofdredacteuren: D. Bosscher, A.L. Kroon NIEUWSDIENST ZEELAND Chef-redacteur: M. J. Schrier Algemene verslaggeving: M. Antonisse, J. C. M. Cats, R. H. Hoving, B. Jansen, H. O. Postma, R. Reinders, E. J. Rozendaal, M. P. T. Sep, A. J. Snel, C. M. J. Sondervan, J. Vliegenberg, H. van der Werf (Den Haag), A. van Westen PZC-on-Line/Intemet: G. H. A. M. van der Heijden, B. P. Oerlemans Bureau Nieuwsdienst Rubriekschefs: T. J. M. Giele, A. Nijmeijer Redacteuren: F. B. Balkenende, N. Berkelder, M. G. van den Broek, M. E. Ernens-Abrahamse, A. M. A. de Jong, C. S. van de Merbel, S. C. Osman, M. T. O. van der Vleuten Zeeuws-Vlaanderen Editiechef: C. A. M. van Gremberghe Kantoor Terneuzen/verslaggevers: W. A. Bareman, J. Bosman, P I. F. M. Cappetti, L. E. Dominicus, S. E O. van Doorsselaer Kantoor Hulst: R. E. A. Hoonhorst, B. J. G. Pelgrim Noord/Schouwen en Duiveland Editiechef: W. J. van Dam Kantoor Zierikzee/verslaggevers: P. Kleemans, M. Modde, A. M L. Pankow-Edel Midden/Walcheren, De Bevelanden.Tholen, St. Philipsland Editiechef: A. A. van der Sluis Kantoor Goes/verslaggevers: R. Bosboom, I. K. Huibers, M. van der Jagt, E. Soesman Kantoor Vlissingen/verslaggevers: L. Fransen, E. L. Ramakers, M. J van der Schot CENTRALE REDACTIE Chef-redacteur: M. van Zuilen Binnen-en buitenland/Opinie/Economie Rubriekschef: H. D. V. Hekkïng Redacteuren: J. J. Heyt, G. J. Kers, F. T. J. Koopmans, A. H. M. van den Nouweland, W. P. Staat Sport Rubriekschef: J. M. Dagevos Verslaggevers: J. F.'D. Bakker, R. Boogert, P. B.Godrie, E. M. S.Pen- tury, S. Remijnsen, K. L. de Vries Katernen/Bijlagen Rubriekschef: J. J. I. M. van Damme Redacteuren: K. Cijsouw, F. P. J. Doeleman, M. E. M. Hitzert, J. A. M. Tabbers, A. Zevenbergen PRODUCTIE en VORM Chef-redacteur: W. M. J. Verstuyf Rubriekschefs: J. P. H. Noot, A. F. Schreurs Redacteuren: A. A. Adriaanse, W. J. Adriaansens, F. J. Binicewicz, E. Bouwens, W. H. Diepeveen, S. Haanstra, E. Hoff, P. C. de Jonge, C. A. Lammers, L. Mïnnaard, A. Mommer, J. J. de Rijke, J. P.Verbeek Systeembeheer Redacteuren: N. L. Franken, R. G. C. de Ridder Documentatie C. Flipse, L. van der Horn, R. J. Jongelings, J. B. Siwabessy SECRETARIAAT Chef: J. Everaars G. M. Boersma, A. Scheers, I. T. Wirtz CORRESPONDENTEN Balkan: H. Doornbos, China: J. van der Made, Duitsland: P.G.W. van Nuijsenburg, EU en België: P. J. A. H. Koopman en M. H. Peeper- korn, Frankrijk: C. van Zweeden, GOS-Rusland: H. B. Hoogendijk, Groot-Brittannïë: H.J. Harkema, Indonesië: Th. Haerkens, Israël: A. P. Bloemendaal, Italië: J. A. Geleijnse, Japan: H. van Nunen, La- tijns-Amerika: K. Gottlieb, Midden-Europa: H. Gertsen, Suriname: M. A. Snijders, Spanje: H. van den Boom, Turkije: J. E. J. M. Lutz, Verenigde Staten: J. B, A. Wanders, Zwitserland, R. L. Kroon KANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: 0118-484000. Fax:0118-470102 Internet: http://www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Goes: Voorstad 22-24, Postbus 31.4460 AA Goes. Tel: 0113-273000. Fax: 0113-273010. E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Axelsestraat 16, Postbus 51, 4530 AB Terneuzen. Tel: 0115-686000. Fax:0115-686009. E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4, 4561 AJ Hulst. Tel: 0114-373839. Fax: 0114-373840. E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23 a. Postbus 80,4300 AB Zierikzee Tel 0111- 454647. Fax: 0111-454659. E-mail: redzzee@pzc.nl Het media-landschap in Zeeland is in een eeuw tijd aanzienlijk veranderd. Stads- en streekbladen verdwenen of gingen op in één provinciaal dagblad. Radio en televisie deden, als nieuwe media, naast het fenomeen kabelkrant hun intrede. Daarbij is nu, op de drempel van de nieuwe eeuw, via het Inter net de on-line-krant gekomen. De ontwikkelingsgang van de Provinciale Zeeuwse Courant, die morgen aan haar 243-e jaargang begint, is kenmerkend voor de drang naar de grote re schaal, versnelde fusies en de herschikking van de Zeeuwse nieuwsmedia. De PZC komt voort uit het samen gaan van de Middelburgsche en de Vlissingsche Courant. Wie de nog niet geheel tot rust gekomen humeuren tus sen Vlissingers en Middelburgers kent, zal zich kunnen vinden in het gevoelen dat bij deze fusie tot uiting kwam: een monsterverbond. Het pact werd na tientallen jaren van hevige concurren tiestrijd gesloten onder druk van de vernieling van Middelburg in de mei dagen van 1940. Het oorlogskind lijkt aldus onder een kwaad gesternte gebo ren te zijn. Aan de conceptie ervan was bij herhaling aandacht besteed. Beide uitgevers, de familie Den Boer in Mid-" delburg en de familie Van de Velde in Vlissingen. streefden samenwerking na maar hadden moeite met het opoffe ren van de 'eigenheid'. De verwoesting van 17 mei 1940 deed een belangrijk deel van de bezwaren teniet. Middel- buig had de diensten van Vlissingen nodig en omgekeerd: er verschenen ge zamenlijke noodedities en daarmee werd de weg naar 'één groot Zeeuwsch dagblad' gebaand. Vrijdag 31 mei 1940 verscheen dit dagblad - met getemperd vreugdebetoon omgeven - onder de ti tel Provinciale Zeeuwsche Courant, waarin opgenomen de Middelburg sche, Vlissingsche. Goesche en Bres- kensche Courant. Deze naamgeving duidt op groei en voorafgaande overnames. De oudste geschiedenis komt de Mid delburgsche Courant toe. Ze werd in 1758 opgericht, verscheen op Frans be vel van 1811 tot 1814 onder de titel Journal du Département des Bouches de l'Escaut en maakte in 1930 duidelijk dat de ambities verder reikten dan de stad Middelburg. In dat jaar werd de ti tel verruimd tot Provinciale Zeeuw sche Middelburgsche Courant. Bij de gedachte aan grotere gehelen paste de overname in 1933 van de Goesche Cou rant, die sedert. 1813 in de Ganzenstad verscheen. De kleine Vlissingse krantenwereld had al in 1851 de primeur van een Pro vinciale Zeeuwsche Courant laten zien. Het blad verdween evenwel in 1860. Nog eens negen jaren later, 1869. verscheen de Vlissingsche Courant die na overname van de Breskensche Cou rant in 1939 uiteindelijk zou fuseren met 'die van Middelburg'. Twee culturen Het samengaan van mei 1940 beteken de onder meer een poging tot samen voeging van twee culturen. De Middel burgsche Courant had met enig succes gestreefd naar het imago van deftig li- In mei 1961 werd gestart met de bouw van een nieuwe drukpers. foto archief PZC beraal dagblad. Sedert 1869 verscheen de Middelburgsche als enig Zeeuws blad zes maal per week. De minder def tige Vlissingsche Courant verscheen als nieuwsblad en verkreeg pas in 1899 de dagblad-status. De Middelburgse uitgave was vele ja ren lang verbonden met de liberaal staatkundige beginselen. Dat bleef zo, óók nadat in september 1939 enigzins plechtstatig werd aangekondigd dat het partijgebonden liberalisme bij de samenstelling van de courant niet lan ger punt van uitgang zal zijn. De uitge vers spraken zelfs over een neutraal dagblad dat 'U geen ergernissen maar veel genoegen zal bereiden'. Negen maanden later was de fusie met de Vlissingsche een feit. De bezetter liet kort daarna weten wat in letterlijke zin onder 'neutraal' moest worden ver staan: de krant werd net als alle andere dagbladen in Nederland 'gelijkgescha keld'. Bezetting De meidagen van 1940 brengen zowel in Vlissingen als in Middelburg ontred dering. De gebouwen van de Provincia le Zeeuwsche Middelburgsche Cou rant/Den Boer worden verwoest en in Vlissingen raakt het personeel van de Vlissingsche Courant/Van de Velde door de oorlogshandelingen over het eiland Walcheren verstrooid. De uitge vers vinden elkaar bij de samenstelling van noodedities op 20 en 21 mei. De uit gave in Vlissingen verschijnt voor het laatst op 14 mei, de PZMC wordt tot en met 3 0 mei in Goes gedrukt op het pers je van De Zeeuw. De volgende dag, 31 mei 1940, verschijnt dan het eerste nummer van de Provinciale Zeeuwsche Courant. De hoofdredacteur meldt: 'Voor versnippering is thans geen plaats meer'. Die hoofdredacteur moet evenwel met enige spoed het veld rui men. De bezetter ziet toe op 'neutrale berichtgeving' en de pennevoerders. Censuur en papiertoewijzing zijn de aangewezen wapenen. Aan deze periode komt een einde als de bezetter verdwijnt. Het persbesluit (Burger 1944) regelt de zuivering van de gehele Nederlandse dagbladpers. Hangende het onderzoek worden de bovengronds verschenen dagbladen in hun verschijning gestaakt. Voor 21 kranten in den lande geldt - aanvanke lijk - een naamsverbod: zij kunnen niet langer verschijnen. In Zeeland worden, op initiatief van de voormalige illegali teit, de krachten tijdelijk gebundeld in de uitgave van De Vrije Zeeuw. Na en kele maanden, vanaf 3 april 1945,komt daar een einde aan en verschijnen de Provinciale Zeeuwsche Courant en het orthodox-protestantse Zeeuwsch Dag blad (Goes) naast elkaar. Het Zeeuwsch Dagblad verdwijnt in 1961. Het onder gronds verschenen periodiek Vrije Stemmen zoekt in november 1946 aan sluiting bij de PZC. In Zeeland worden naams- en verschijningsverboden op gelegd aan De Zeeuw, het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland (later PZC-lezer C. Lammers leest op de voorpagina van de Provinciale Zeeuwse Cou rant van 25 augustus 1955 dat de Fransen voornemens zijn de noodtoestand af te kondigen voor geheel Algerije. foto archief PZC voortgezet als Dagblad De Stem), de Thoolsche Courant en de Ter Neuzen- sche Courant. Na de oorlog De na-oorlogse geschiedenis van de PZC wordt gekenmerkt door schaal vergroting. Vrijdag 2 mei 1958 wordt met enige zwier het tweehonderdjarig bestaan gevierd. Het PZC-bedrijf neemt vijfentwintig jaren later een nieuwe drukfabriek in Vlissingen in gebruik. Het zijn gelegenheden waar bij wordt vastgesteld en beklonken dat de samenvoeging van de stadscouran ten heeft geleid tot een krant voor ge heel Zeeland. Inmiddels is gewerkt aan de uitbouw in de verschillende streken van de provincie. In 1998 volgt de over name van de 153 jaargangen oude Zie- rikzeesche Nieuwsbode. De uitgeverij PZC maakt dan, sinds een jaar, deel uit van het Wegener-concern dat de uitga ve van regionale kranten in een groot deel van Nederland bundelt. Gedurende het laatste halve decenni um heeft de PZC impulsen en nieuwe groei gevonden in een andere aanpak van het editiestelsel, de herpositione ringvan het streeknieuws, het produc tieproces, een uitbreiding van de re dactie met 30 redacteuren/verslagge vers, een verruiming van rubrieken én - daarmee in samenhang - het papier budget en de toepassing van nieuwe media-technieken De voorgenomen overname door Wege ner van de VNU-dag'bladengroep zal, als het onderzoek van de Nederlandse Mededingingsautoriteit tot een ver gunning leidt, op enige termijn niet zonder gevolgen voor Zeeland blijven. Het te Breda verschijnende BN/De Stem (VNU) beschikt, met name in het oostelijke deel van Zeeuws-Vlaande ren en op het eiland Tholen, over een gedegen marktaandeel. Verwacht kan worden dat diensten, kosten en baten van beide bedrijven onder één- en de zelfde koepel op elkaar worden afge stemd. Het media-landschap heeft zijn definitieve vorm in de twintigste eeuw niet bereikt. Andreas Oosthoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 74