Schade aan privébezit 7 miljard iBr HALVE PRIJS PZC Tonga en Kiribati passen tijd aan en winnen millenniumrace orgaria ALLEEN Russen melden strijd met Tsjetsjenen bij grens Georgië wensen vbor2000 366 maal een goede nacht. Insluiper steekt ex-Beatle George Harrison neer Estonia-ramp was mogelijk aanslag buitenland frankrijk maakt balans op Afghanistan hoopt op oplossing voor kaping Russische olie spoelt aan op Turkse kust vrijdag 31 december 1999 van onze redactie buitenland PARUS - Franse verzekerings maatschappijen schatten de stormschade in het land op rond je zeven miljard gulden. Dat betreft alleen de schade bij par ticulieren zoals weggewaaide daken, verwoeste inboedels of waterschade, zo werd gisteren meegedeeld. Schade aan hoog spanningsleidingen, het tele foonnet, de spoorlijnen, wegen, havens, openbare gebouwen en bossen vallen daar buiten. Een overheidsbedrijf als EdF (Electricité de France) heeft nog geen flauw idee van de eindafre kening. Gisteren zaten nog 1,3 miljoen abonnees - zo'n drie miljoen mensen - zonder stroom. Met man en macht wordt gewerkt aan herstel van het net. Een kwart van de leidin- is vernield. Met de telefoon gaat het hoe langer hoe slechter. Wegens de stroomstoringen raken de hulp accu's van centrales op het plat teland op. Die worden niet auto matisch opgeladen en er is een groot gebrek aan dieselgenera toren. Woensdag hadden 360.000 abonnees geen telefoon (Advertentie) 2000 CONCERT ZATERDAG 8 JANUARI KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG vanal 09.30-01.00 uur toegang 20.OO meer, gisteren was dat aantal opgelopen tot 1,3 miljoen. De regering heeft inmiddels 140 miljoen francs (47 miljoen gul den) beschikbaar gesteld voor hulp aan vooral kleine gemeen tes, die onverwacht voor enor me uitgaven staan. Daarvan is 33 miljoen bestemd voor door de stormen getroffen gebieden, de rest voor de gemeentes langs de 400 kilometer door de olieramp vervuilde kust. In geen geval zal de regering de taak van de verzekeraars over nemen, heeft minister Chevène- ment gezegd. De hulp moet in de eerste plaats worden gezien als een voorschot. De SNCF, de Franse spoorwegen, schatten de schade op 170 miljoen gulden. Herstel van de wegen kost een veelvoud daarvan. De schade aan historische gebouwen wordt geraamd op zeker 130 miljoen gulden. Intussen is het spoorwegnet bij na hélemaal hersteld. De trei nen rijden vrijwel normaal. Oliemaatschappij TotalFina richt een noodfonds op om de schoonmaak van de met olie vervuilde stranden in Frankrijk te financieren. Topman Desma- rest kondigde dat gisteren aan na een gesprek met premier Jospin. Het gaat voorlopig om een be drag van ruim twaalf miljoen gulden, maar TotalFina is be reid een veelvoud van dat be drag op tafel te leggen. De Fran se minister van Milieu Voynet zei eerder dat het opruimen van alle olie meer dan 400 miljoen gulden zal kosten. TotalFina had de Maltese tan ker Erika gecharterd die op 12 december in tweeën brak zonk. De Area, het oliebestrijdings- schip van Rijkswaterstaat, blijft op verzoek van de Fransen voorlopig in het gebied om te helpen bij de opruimingsactie. Inmiddels zijn ook de Spaanse noordkust besmeurde vogels aangespoeld. RTR/DPA/AFP ■HBHHMBHni Danseressen in vol ornaat begonnen oudejaarsdag (Kiribati-tijd) met de festiviteiten ter verwelkoming van de 21ste eeuw. foto Katsumi Kasahara/AP van onze redactie buitenland TONGA - Het koninkrijk Tonga in de Stil le Zuidzee voerde er voor het eerst in de geschiedenis de zomertijd voor in en kan vandaag de buit binnenhalen. Ook het kleine eilandstaatje Kiribati wrijft zich in de handen. Met een lokale tijd die in beide staten veertien uur voorloopt op Green wich Mean Time (GMT) begroeten zij als eerste bewoonde regio's het nieuwe mil lennium. In Nederland is het dan nog elf uur 's morgens op oudejaarsdag. De koning van Tonga, Taufa'ahau Tupou IV, was de drijvende kracht achter de race om het eerste millenniumfeest. Tonga is 748 vierkante kilometer groot (172 ei landjes) en telt volgens de volkstelling van 1996 zo'n 97.400 inwoners. Vrijwel de ge hele bevolking is christen. In totaal zijn veertien kerken op Tonga vertegenwoor digd. Taufa'ahau Tupou IV besteeg op 15 december 1965 de troon. De republiek Kiribati, bestaande uit 33 atollen, is 717 vierkante kilometer groot. Er wonen ongeveer 85.000 mensen. Het staatje werd twintig jaar geleden onaf hankelijk van Groot-Brittannië. Daar voor heette het Gilbert Islands. De huidi ge president (Beretitenti) is Teburoro Tito. Ook op Kiribati is het christendom de be langrijkste religie. Doordat de eilanden groep afgelegen ligt, is het toerisme er re latief beperkt ontwikkeld. Het Caroline-atol (ook al Millennium Is land genoemd) in het zuidoostelijk deel van Kiribati is volgens wetenschappers eigenlijk het eerste eiland met een min of meer langdurige bewoningsgeschiedenis waar inwoners en bezoekers de zon van 2000voorhet eerst kunnen zien opkomen Door het gedraai aan de klok voegt Tonga zich ook 'aan de top'. Grens Overigens 'smokkelde' ook Kiribati met datum en tijd, maar om een andere reden. Het eilandenrijk verlegde in 1995 de da- tumgrens. De oude grens liep dwars door het land. De regering vond dat zeer hin derlijk voor de economie. Het westelijk deel van de bevolking liep steeds 24 uur achter op die in het oostelijk deel. Hier door waren er slechts vier dagen in de week waarop officiële instanties in beide delen werkzaam waren. De ingreep plaatste Kiribati vier jaar geleden onbe doeld aan de top van de 'millenniumrace' in de Stille Zuidzee. ANP/RTR van onze redactie buitenland GROZNY - Russische eenheden zijn gisteren aan de zuidelijke grens van Tsjetsjenië in gevecht geraakt met rebellen die een doorbraak naar het buurland Georgie wilden forceren, zo heeft een generaal van de Russi sche grenswacht gemeld. Aan de grens met Dagestan wordt volgens het ministerie van Defensie gevochten om de dorpen Zandak en Zandak-Ara. In het centrum van Grozny sla gen de opstandelingen er nog steeds in de Russen op een af stand te houden en hun com mandanten zeggen dat van een terugtrekking nog lang geen sprake is. De Tsjetsjeense presi dent Maschadov liet aan het persbureau Interfax weten dat het militaire initiatief 'geheel bij de verdedigers van Grozny ligt'. Commandant Kazantsev van de Russische eenheden in Tsjetsje nië, zei in een gesprek met de krant Nazavisimaja Gazeta dat zijn eenheden voorzichtig te werk gaan vanwege de vele mij nen. „Maar wij zullen Grozny van bandieten zuiveren." De Russische luchtmacht voerde gisteren twaalf aanvallen uit en de artillerie beschiet de stad van alle kanten, zo meldden de Rus sen. Vijftien oliebronnen staan in brand, waardoor zwarte rookwolken boven de stad han gen. De Russische procureur-gene- (Advertentie) Schoonmaakbedrijf (Q)W^ Wenst u een prettige jaarwisseling en een succesvol en voorspoedig 2000! Telefoon 0118-625188 Telefax 0118-624320 E-mail: smbsimons@smb-simons.nl Advertentie - slaapkamers DE SCHIPPER WOONDELTA van Cittersweg 2a, Arnemuiden, 0118 - 60 34 34 dinsdag t/m vrijdag tot 8 uur open, zaterdag tot 5 uur open, zondag en maandag gesloten Internet: www.morqana.com raai heeft Maschadov gisteren als getuige opgeroepen bij het onderzoek naar wat hij noemde de 'genocide op de Russische be volking van Tsjetsjenië'. Vol gens hem zijn in het noorden massagraven met duizend li chamen van Russen ontdekt. A P KANDAHAR - De Afghaanse machthebbers hebben nieuwe hoop op een oplossing van de vliegtuigkaping op het vlieg veld van Kandahar. De minister van Buitenlandse Zaken Mutta- wakil noemde de onderhande lingen gisteren 'veelbelovend'. Ook de Afghanistan-coordina tor van de VN, de Nederlander Erik de Mul, zei 'licht optimis tisch' te zijn. Muttawakil wilde niet in detail treden over de onderhandelin gen. Belangrijkste kwestie is volgens hem waar de gijzelaars en kapers heen zouden gaan als India aan de eisen voldoet. Vol gens New Delhi is er echter geen sprake van dat is besloten om de 35 Kashmirse separatisten vrij te laten. Eén van de gegijzelden is giste ren korte tijd vrijgelaten om in een ziekenhuis onderzocht te worden. De man zou maag klachten hebben. Volgens af spraak met de kapers werd hij anderhalf uur later weer bij het vliegtuig afgezet. India prijst de houding van de Taliban. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Advani droeg hun onverzettelijke op stelling ertoe bij dat de kapers hun eisen woensdag hebben af gezwakt. RTR/AFP/DPA/ANP Advertentie George Harrison en zijn vrouw Olivia in 1991. van onze redactie buitenland LONDEN - Ex-Beatle George Harrison en zijn vrouw zijn woensdagavond door een insluiper neergestoken. De muzikant is met steekwon den in de borst opgenomen in een ziekenhuis. Hij verkeert niet in levensgevaar en zijn toe stand was gisteren stabiel. Zijn vrouw raakte slechts lichtgewond en hoefde niet opgenomen te worden. De aanval vond plaats in het huis van de 56-ja- rige voormalige gitarist van de legendarische Britse band The Beatles in het plaatsje Henley- on-Thames, ten westen van Londen. De politie heeft de overvaller, de 33-jarige George Abram uit Liverpool, in de buurt van het huis aange houden. Hij wordt beschuldigd van poging tot moord. Hoewel de politie er geen officiële mededelin gen over heeft gedaan, wordt een overval met financiële motieven vrijwel uitgesloten ge acht. De dader staat bekend als drugsgebrui ker en lijdt aan een geestesziekte. Volgens zijn moeder ging het het afgelopen half jaar erg slecht met hem en had hij last van een psycho se. „Als de psychiatrie goed had gereageerd, had dit voorkomen kunnen worden", zei zij. De aanval op Harrison, die nog herstellende is van keelkanker, vond plaats negentien jaar na dat een andere ex-Beatle, John Lennon, voor zijn appartement in New York werd doodge schoten door een geobsedeerde fan. Harrison zelf is verschillende malen bedreigd. Na de moord op Lennon zei George Harrison: „Ik ben doodsbenauwd na wat er gebeurd is met John". Zijn ommuurde huis wordt zwaar bewaakt met videocamera's en lichten en wordt continu in de gaten gehouden door be veiligingsmensen met honden. Menigeen be grijpt dan ook niet hoe Abram ongemerkt bin nen heeft kunnen komen. Sir Paul McCartney, een andere ex-Beatle, rea geerde geschokt op het nieuws van de aanslag. „Goddank maken George en Olivia het rede lijk". Gitarist George Harrison stond bij de Beatles meestal in de schaduw van de zangers- /componisten Lennon en McCartney. Toch heeft ook hij bekend geworden nummers ge schreven en gezongen, zoals Here Comes the Sun, While My Guitar Gently Wheeps en (als solo-artiest) My Sweet Lord. Later richtte hij met Roy Orbison en Bob Dylan de Travelling Wilburys op. GPD/RTR/AFP LONDEN - Tientallen tonnen stookolie die uit een Russische tanker lekten, zijn gisteren aan gespoeld op de Turkse kust. De autoriteiten waarschuwen voor een milieuramp. De olietanker Wolganeft 248 verging woensdag in de Zee van Marmara voor de Turkse kust. Reddingswerkers hebben plas tic afscheiding om de tanker ge legd om de verspreiding van de olie tegen te gaan, zo meldt de Britse televisiezender BBC. Grensverdrag Vietnam en China HANOI - Ruim twintig jaar na hun korte bloedige oorlog heb ben China en Vietnam gisteren een grensverdrag gesloten. De ministers van Buitenlandse Zaken tekenden in Hanoi de overeenkomst over de 1200 kilometer lange landgrens. Het verdrag omsluit circa zeventig omstreden gebieden. Eind 2000 willen Hanoi en Peking het ook eens worden over de grens in de Golf van Tonkin, waarop beide staten aan spraak maken. Grote territoriale geschillen zij n er ook over de Spratley en Paracel eilanden in de Zuid-Chinese Zee. RTR Prinses Masako krijgt miskraam TOKIO - De Japanse prinses Masako heeft een miskraam ge had. Dit hebben woordvoerders van het Japanse keizershuis gisteren meegedeeld. Door de miskraam van de echtgenote van kroonprins Naruhito blijft Japan nog langer verstoken van een volgende troonopvolger. Sinds de geboorte in 1965 van de jongere broer van Naruhito, prins Akishino, is er geen keizerlijk jongetje meer geboren. Vrouwen mogen de 'Chrysanten-Troon' niet bezetten. Gezien het geringe aantal mannelijke opvolgers, wordt nu voorzich tig gepraat over vrouwelijke troonpretendenten. RTR/ANP Aanklager verwerpt beroep Öcalan ANKARA - De hoogste aanklager in Turkije heeft gisteren een beroep van de Koerdische leider Öcalan tegen zijn doods vonnis verworpen. Daarmee is de procesgang in Turkije afge sloten. Nu moet het parlement beslissen over executie, waar na de president dit besluit moet bekrachtigen. Volgens premier Ecevit en president Demirel wacht Turkije eerst de beslissing af van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Het in Straatsburg gevestigde hof heeft Ankara gevraagd de doodstraf niet uit te voeren totdat het uitspraak heeft gedaan over het beroep dat de Koerdische leider daar heeft ingediend. Deze uitspraak kan achttien maanden op zich laten wachten. RTR Sean Connery wordt toch Sir LONDEN - De Britse acteur Sean Connery is door koningin Elisabeth toch in de adelstand verheven. Hij mag zich vanaf vandaag Sir Sean Connery noemen. Het al dan niet opnemen van Connery (69) in de adelstand was omstreden in Groot-Brittannië. Twee jaar geleden ging de ti tel nog aan zijn neus voorbij wegens zijn sympathieën voor de Schotse Nationale Partij. Maar nu de regeringspartij Labour ook in het Schotse regionale parlement de grootste is, ziet pre mier Blair weinig bezwaar meer. De in Londen geboren actrice Elisabeth Taylor mag voortaan Dame voor haar naam zetten. Ook de actrices Jane Seymour en Julie Andrews zijn in de adelstand verheven, net als zange res Shirley Bassey, zakenman Richard Branson en Anne Wood, die de Teletubbies bedacht. DPA Eten levende vis breekt politicus op BRUSSEL - De voorzitter van de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers Herman De Croo zal zich voor de rechter in Gent moeten verantwoorden voor het eten van enkele le vende visjes. De Croo nam twee jaar geleden met plaatselijke politici en geestelijken deel aan het Krakelingenfeest in het Oost- Vlaamse Oudenaarde. Traditioneel drinken de eregasten een lichte wijnachtige drank met daarin levende visjes. Deze moeten in een teug worden doorgeslikt. De Belgische dierenrechtenbeweging Gaia protesteerde bij Justitie. Deze deelt de mening van Gaia dat De Croo en de an dere eregasten dieren onnodig leed hebben berokkkend. Op het vergrij p staan lichte stra ff enGaia stelt voor dat tij dens de volgende feesten visjes van marsepein worden ingeslikt. ANP van onze redactie buitenland BERLIJN - De ondergang van de veerboot Estonia in 1994 was waarschijnlijk niet te wijten aan slecht onderhoud, maar aan een terreuraanslag. Deze con clusie trekt het Duitse weekblad Der Spiegel in zijn jongste uit gave. Eerder officieel onderzoek voerde een constructiefout in de boeg aan als oorzaak van de ramp. Een Duitse groep deskundigen ontdekte dat op drie plaatsen op de boeg springstof was aange bracht. De groep onderzocht in opdracht van scheepswerf Mey er de toedracht achter het dra ma. Wel constateerden de on derzoekers dat de ramp werd verergerd door de slechte staat van onderhoud. De ondergang van de Estonia, de grootste Europese scheeps ramp sinds de Tweede Wereld oorlog, kostte 852 passagiers het leven. Slechts 137 opvaren den werden gered. De leider van het Duitse onder zoeksteam, de Brit Brian Braid- wood, trekt zijn conclusie voor al op basis van videobeelden die afkomstig zijn van de eerste, of ficiële onderzoekscommissie. Volgens Braidwood, die 34 jaar als springstofdeskundige bij de Britse marine werkte, zijn op de beelden duidelij k explosiegaten te zien. De explosieven, per stuk vermoedelijk met een kracht van één tot twee kilogram TNT, zouden met magneten aan de boeg zijn bevestigd en per tijd- ontsteker tot ontploffing zijn gebracht. Volgens de onderzoekers had de Estonia de haven van Tallinn nooit mogen verlaten. Het schip zou al lang niet meer zeewaar dig zijn geweest. Bovendien zou de boeg zo slecht zijn onderhou den, dat die bij elke reis blank zou hebben gestaan. ANP Tientallen doden bij ongeluk met Pakistaanse bus ISLAMABAD - Bij een ongeval nier een autobus in Pakistan zijn gisteren 52 mensen om het leven gekomen. De bus was op weg van Islama bad naar het nabijgelegen Ra walpindi. De bus raakte van de weg en vloog in brand. Van de inzittenden kwamen 52 mensen om. Zestien inzittenden raakten gewond. Volgens de po litie heeft de bestuurder waar schijnlijk door te hoge snelheid de macht over zijn voertuig ver loren. AP De laatste werkdag van 1999 De eerste werkdag van 2000 DE GEHELE WINTERCOLLECTIE De barrières konden niet ver hinderen dat een deel van de olie de kust bereikte. Uit de tanker is tot nu toe 800 ton stookolie gelekt. De ruimen bevatten meer dan 43.000 ton olie. ANP Vrijdag 31 december GEOPEND van 9.30 -16.00 Maandag 3 januari GEOPEND van 11.00 -18.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5