Geld Bouwfonds verdeelt politiek Tijd tikt Tunnelboren maandag weer aan het werk osforfabriek Thermphos n handen van directie RADIO Uitzendingen over medicijnen plaag voor huisartsen College wil miljoenen in reserve stoppen [inder banen weg >ij Akzo Nobel Resins f zeeuwse almanak Dieren Beste wensen van de molenaar PZC zeeland vrijdag 31 december 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een belangrijk deel van de opbrengst uit de verkoop van de aandelen Bouwfonds van Nederlands Ge meenten door de gemeente Schouwen-Duiveland moet vei liggesteld worden voor volks huisvesting. Dat is het advies an de beleidsambtenaar volks huisvesting. Die aandelenver- koop, waartoe de gemeenteraad inmiddels heeft besloten, levert de gemeente negen miljoen gul den op. Hoewel de verleiding groot is dat geld te gebruiken om drei gende gaten in de begroting te lichten of te gebruiken voor nieuw beleid, geeft het college van burgemeester en wethou ders er voorlopig de voorkeur aan het geld onder te brengen in sen speciale reserve. Dat levert aarlijks een bedrag van ruim >13.000 gulden aan rente op. )aar staat echter tegenover dat ie gemeente straks niet meer tan rekenen op jaarlijks twee on dividend die de aandelen louwfonds opleverden. Die twee ton kwam tot nu toe volledig ten goede aan volks huisvesting. Het dividend wordt al geduren de drie jaar gestort in het zoge heten Stimuleringsfonds Volk huisvesting. Dat is een landelijk fonds voor kwaliteitsverbete ring in de woningbouw. Het Bouwfonds verdubbelt de bij dragen die de gemeenten in het Stimuleringsfonds storten. Ge meenten kunnen te allen tijde beschikken over hun eigen bij dragen, maar kunnen via dit fonds ook leningen afsluiten te gen een lage rente ten behoeve van woningbouwprojecten. Het is de bedoeling dat het Sti muleringsfonds blijft bestaan ondanks de voorgenomen verre gaande samenwerking tussen het Bouwfonds en ABN Amro. Deze bank wil haar vastgoedac tiviteiten bundelen met die van het Bouwfonds in een nieuwe onderneming. Om dat te kunnen realiseren, moeten eerst de aan deelhouders - 470 Nederlandse gemeenten - uitgekocht wor den. De ABN Amro biedt de ge meenten 606 gulden per aan deel. hoorMaurits Sep BERGEN OP ZOOM - Bij Akzo liobel Resins in Bergen op Zoom rervallen tachtig arbeidsplaat- [en. Dat zijn er 25 minder dan de directie in april aankondigde. De winst zit in de afdeling on derhoud. Die heeft volgens di recteur C. M. Elenbaas zo'n toed alternatief plan gemaakt dat de besloten is dat werk niet uit te besteden maar in eigen be heer te blijven uitvoeren. Akzo Nobel Resins maakt winst maar wil desondanks reorgani seren. De bedrijfsleiding vreest de concurrentie op de markt voor harsen op de lange termijn te verliezen. Het schrappen van arbeidsplaatsen moet jaarlijks ongeveer zes miljoen gulden be sparen. Schouwen-Duiveland maakt, evenals vele andere gemeenten, gebruik van dit aantrekkelijke aanbod. De aandelen leveren thans aanzienlijk meer op dan met verkoop via de beurs. Het beschikbaar komen van negen miljoen gulden leidt echter tot touwtrekken over de besteding binnen de gemeenteraad. Coali tiepartij CDA voelt niks voor het voorstel van het dagelijks gemeentebestuur om het volle bedrag voorlopig weg te zetten in een nieuw spaarpotje. Deze fractie stelt voor een deel van het geld te gebruiken voor de herinrichting van sociaal werk voorzieningsschap De Zuid hoek. Mooie kans GroenLinks ziet in deze inkom sten een mooie kans om de eigen tekorten aan te zuiveren en zo de belastingen te verlagen. De afdeling volkshuisvesting van de gemeente waarschuwt nu echter voor al te dolle plan nen, omdat het wegvallen van het dividend uit de Bouwfonds aandelen nadelig gevolgen heeft voor het budget voor volkshuisvesting. De betrokken beleidsambtenaar oppert in dit verband zelfs de mogelijkheid de volledige opbrengst van de aandelen verkoop in het Stimu leringsfonds Volkshuisvesting te storten. Er ontstaat dan een permanente financieringsbron, zodat er geen jaarlijkse toevoe gingen meer nodig zijn. Het concrete voorstel in elk ge val een deel van de opbrengst uit de aandelenverkoop te bestem men voor volkshuisvesting komt aan de orde in de commis sie maatschappelijke aangele genheden. Deze commissie ver gadert donderdag 13 januari vanaf 19.30 uur in het Zierik- zeese stadhuis. MIDDELBURG - Molen De Hoop in Middelburg is speciaal voor de millenniumwisseling opge tuigd. Op de horizontale wieken van de molen zijn in grote witte letters de woorden 'Gelukkig Nieuwjaar' aangebracht. Op de omhoog staande wiek wordt met grote witte cijfers het jaar 2000 aangekondigd. Mensen die vanuit Vlissingen of Koudekerke Middelburg binnenrijden worden door versierde molen begroet. foto Ruben Oreel door Wout Bareman TERNEUZEN - De directie van de NV Westerscheldetunnel en tunnelbouwer Kombina- tie Middelplaat Westerschelde (KMW) verwachten vannacht, tijdens de millenniumwisseling, geen enkel probleem. Maandag beginnen de boren weer te draaien. De gloednieuwe computers, die de boormachines Neeltje Su- zanna en Sara richting Elle- woutsdijk sturen, zijn in de loop van dit jaar ingebouwd en al leen al vanwege hun bouwjaar moeten omschakeling naar het jaar 2000 zonder storingen ver lopen. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel: „Maar je mag bij een mega project als dit natuurlijk hele maal biets aan het toeval over laten en daarom is alle appara tuur nogeens heel uitvoerig getest. Waar gedacht werd, dat dat verstandig was, zijn er hier en daar wat aanpassingen uit gevoerd." Kerstfeest Overigens staan de twee boor machines nu alweer bijna twee weken stil. Een geplande stop overigens, om de voornamelijk Duitse tunnelbouwers de kans te geven het kerstfeest thuis te vieren. Slechts een handjevol deskundigen is achtergebleven om te controleren of de druk in het boorfront - het gedeelte voor het snijrad - op peil blijft. Is dat niet het geval dan ontstaan er grote problemen. Vanaf maandag gaan Neeltje Suzanna en Sara weer boren. Ze zetten hun tocht onder de Wes terschelde voort, nadat sinds half november door middel van testprogramma's een aantal aanpassingen aan met name de plaatsing van de tunnelsegmen ten is doorgevoerd. Die liepen voorheen te veel schade op. Na maandag moet overigens nog een oplossing worden gevonden voor de haperingen, die zijn ge constateerd in de rubberen sluitringen. De tunneldirectie vindt het on verantwoord zonder een verbe tering van het sluitsysteem de tocht naar zestig meter diepte - het diepste punt van de tunnel onder de Pas van Temeuzen - te aanvaarden. Bewaking De achtergebleven tunnelboor- ders weten zich overigens goed beschermd: de bewaking van het bedri j f sterrein blij ft op volle toeren draaien. (Advertentie) oor Ben Jansen LISSINGEN - Thermphos In- .■mational in Vlissingen, fabri- ant van fosfor en daarvan af- eleide producten, staat op gen benen. In de nacht van oensdag op donderdag is over- enstemming bereikt over de ■ername van het bedrijf door rie directieleden. Bij Therm- hos in Vlissingen werken 420 ersonen. egin dit jaar maakten vier di- ictieleden van Thermphos be- end dat ze het bedrijf van eige- aar Celanese wilden kopen, rie van hen, H. Capello (48, fi- inciën, administratie en in- aop), C. Galeano (45, verkoop marketing) en J. Groenink 9, operations, personeel) gaan raad van bestuur vormen. De erde, huidig algemeen direc- ur C. Sadowski (63), treedt be- n volgend jaar terug, maar hij ijft als aandeelhouder en ge legeerd commissaris bij ïermphos betrokken, e zogenaamde management buyout wordt ondersteund door een consortium van investe ringsmaatschappijen (ABN- AMRO Participaties, Rabo- dochteï Gilde Buy Out Fund en de Nationale Participatie Maat schappij) en Delta Nutsbedrij ven. De deelname van Delta aan het consortium betekent overigens niet dat Thermphos (met zijn stroomafname van 1,2 miljoen kilowattuur per jaar een groot verbruiker) voor de elektrici teitsvoorziening uitsluitend op de Zeeuwse stroomleverancier is aangewezen. Behalve in Vlissingen, waar de zetel van de onderneming is, heeft Thermphos ook vestigin gen in Knapsack en Frankfurt in Duitsland, in Buenos Aires (Argentinië) en Xuzhou (China). Het totale personeelsbestand bedraagt ongeveer 900 perso nen. In Europa is Thermphos de enige producent van elementai re fosfor. Het bedrijf heeft een aanzienlijke marktpositie op het gebied van fosforderivaten, fosforzuur en natriumtripoly- fosfaat. Groenink en Capello verwachten in elk geval groei in China en Zuid-Amerika. Thermphos is tweeënhalf jaar geleden ontstaan na de verzelf standiging van de activiteiten van het toenmalige Hoechst Holland in Vlissingen. Die ver zelfstandiging ging met een re organisatie gepaard die de ves tiging 250 banen kostte. Doel van de ontvlechting van de Hoechst-activiteiten in Vlissin gen was ze van de hand te doen. Multinational Hoechst besloot zich halverwege de jaren negen tig te beperken tot farmacie, biotechnologie en gewasbe scherming en de traditionele chemie af te stoten. Voorzitter F. Hoendervanger van de ondernemingsraad ver klaarde blij te zijn dat na twee ënhalf jaar onzekerheid einde lijk duidelijkheid bestaat over de eigendomspositie van Thermphos. Hij zei er vertrou wen in de hebben dat de werk gelegenheid ook in Vlissingen nog enigszins kan worden ver ruimd. (Advertentie) RAD O vrijdag 3 I december 07.00 uur - 18.30 uur 18.30 uur - 02.00 uur zaterdag I januari 10.00 uur - 12.00 uur 12.00 uur - 12.15 uur 12.15 uur - 18.00 uur reguliere programmering EXTRA: 'Zeeland op de drempel', nieuws uit de millenniumnacht Nieuwjaarsconcert: 'Millennium Seaproms', Scheldeloodsenkoor en Het Zeeuws Orkest Omroep Zeeland Nieuws 'Er is er I jarig...', programma rond het 10-jarig bestaan van Omroep Zeeland met vanaf 17.00 uur: nieuws TELEVISIE vrijdag 3 i december 18.00 uur 0.00 uur hele nacht: zaterdag I januari tot 13.00 uur vanaf 13.00 uur vanaf 16.00 uur elk uur Nieuws, Springtij en Trugkieke (elk uur) Tekst TV en Teletekst nieuws over de jaarwisseling in Zeeland Tekst TV en Teletekst elk uur Omroep Zeeland Nieuws over de millenniumnacht Juke Joints met Big Band, concertregistratie Muis Leeuw Juke Joints met Big Band, concertregistratie ZEE LAND TELEVISIE www.omroepzeeland.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoelang zou er al tijd zijn? Een vraag die op borrelt enkele uren voor de millenniumwisseling. Een vraag waarop de één mis schien antwoordt met 'tijd is er altijd geweest' en de ander wellicht aankomt met een we tenschappelijke verhandeling over de Egyptenaren en hun zonnewijzer of gnomon of over zandlopers en clepsyd ra's oftewel wateruurwerken. Zogeheten radaruurwerken verschenen in de dertiende eeuw aan torens en kwamen vanaf de vijftiende eeuw in kleinere afmetingen beschik baar voor huishoudelijk ge bruik. Een belangrijke door braak was de uitvinding van het slingeruurwerk in 1656 door Christiaan Huyghens. Vooral in Engeland en Frank rijk werd in later eeuwen de door Arjan van Westen MIDDELBURG - Commerciële televisieprogramma's over me dicijnen zijn een plaag voor huisartsen. Dat zegt P. de Doel- der, voorzitter van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland. De dag na uitzending wil ieder een van de huisarts het nieuwe medicijn hebben. Terwijl de werking van deze medicijnen niet wetenschappelijk onder bouwd is. De televisie heeft grote invloed op de wensen van patiënten. In allerlei programma's krijgen ze de nieuwste medicijnen voorge schoteld. De fabrikanten hante ren volgens De Doelder een ge raffineerde strategie. „De dag voor uitzending krijgen wij de informatie van de fabrikant. Daar staat onder meer in: wij komen morgen met onze nieuwe product in dat en dat program ma. U krijgt daar vragen over." Met alleen de uitleg van de fa brikant moeten de dokters dan de vragen van patiënten beant woorden. Zelfs zegt De Doelder dit jaar zo'n vier keer deze ver koopstrategie mee te hebben ge maakt. Pakket Volgens De Doelder hebben ver zekeraars boter op hun hoofd. „Door druk van patiënten wor den steeds vaker producten in het pakket opgenomen waarvan de werking niet is vastgesteld." De Doelder maakt zich hier on gerust over omdat de huisartsen daardoor gedwongen worden zich in bepaalde zaken te ver diepen. Dit terwijl de werkdruk al hoog is en er een tekort aan huisartsen dreigt. Tekort De huisartsen-voorzitter maakt zich zorgen over de toekomst. Er dreigt een tekort aan huisart sen. Hoewel er op dit moment in Zeeland geen vacatures open staan, kost het volgens De Doel der steeds meer moeite om ze op te vullen. Hij vindt het onbegrij pelijk dat de regering ondanks de dreigende tekorten aan art sen nog een studentenstop voor de studie medicijnen hanteert. zie pagina 19: huisarts zwaar beroep Dieselaggregaat gestolen in 's-GravenpoIder S-GRAVENPOLDER - Vanaf het terrein bij een bedrijf in 's- Gravenpolder is in de nacht van woensdag op donderdag een dieselaggregaat ter waarde van 850 gulden gestolen. De daders wisten zich toegang te verschaffen tot het terrein, gelegen aan de Provincialeweg, door het forceren van een poort. Een 55-jarige man uit 's-Gra- venpolder deed aangifte van de diefstal. In Port Zélande wordt hard gewerk aan het buffet voor de nieuwjaarsviering. foto's Janne Wolterbeek verfijning van de veeruurwer- ken gestimuleerd. Weten schappers die de afstand tus sen antieke klokken en de hedendaagse light-emitting- diodes (led) verkleinden, wa ren onder meer Robert Hooke, Jean Antoine Lepine, Walter Guyton Cady, Robert Biard en Gary Pittman. Etmaal De oude klokken bij Stenhuis Antiek in Zierikzee leverden een mooie combinatie op met uurwerken van recentere tij den. Terwijl de klokken het laatste etmaal van de eeuw wegtikten, zwol bij Port Zé- lande aan de Brouwersdam het grote millenniumbuffet aan. De medewerkers in de keuken waren onder aanvoe ring van chefkok Rinus Kloet druk bezig met voorbereiding van culinaire hoogstandjes voor het grote jaarwisselings festijn waar enkele honder den gasten vanavond, vrijdag, aan zullen deelnemen. Het medeleven met het dier neemt ook in dat Hulster ge zin ongekende vormen aan. Met Kerst wilden Marc van elfen José van negen opeens een in onbruik geraakte ge woonte hersteld zien. Zij wensten te bidden voor het eten. Bij nadere ondervra ging bleken ze op die manier de nagedachtenis van het ge serveerde konijn te willen eren. Waarna ze weigerden ook maar een hap van flap tot zich te nemen. Hun breintjes hebben intus sen niet stilgestaan. Dezer dagen kwam de heer des hui zes met het idee dat er met Oudjaar best weer eens mos selen gegeten kunnen wor den. „Dat zijn ook dieren", betoogde Mare. Die leven nog als ze in van die plastic zakken zitten", vulde zijn zusje bits aan. „En dan wor den ze gekookt. Wij moeten dat niet." Hun ouders wachten op ko mende zakgeldeisen. Want de kindertjes willen stellig, z<?dra dat is opgericht, dona teur worden van het mossel- bevrijdingsfront. GroenRijk |J Habo Renesse Aanbieding deze week geldig of zolang de rraad strekt. om de kerstboom plaats op te vullen. Maat Exclusief sierpot Van 22.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55