Kunstproject mag doorgaan Goes wil bureau inschakelen voor hulp bij stadsvernieuwing PZCzeeland PZC Nieuw leven voor oude prenten Beroepsvaart heeft bij bruggen soms last van pleziervaart Bank geeft geld voor restauratie kerk Goes Goes zwicht niet voor klachten over geluidsoverlast 15 SUPER WINTER SALE ZONDAG LAATSTE DAG vrijdag 31 december 1999 door Rolf Bosboom GOES - Ondanks de vele klach ten over geluidsoverlast, pie kert de gemeente Goes er niet over om het millenniumproject rond de tv- en watertoren aan banden te leggen. „Als we dit verbieden, dan laten we de saai heid en grauwheid in Goes zege vieren", zegt burgemeester D. J. I van der Zaag. De burgemeester heeft naar aanleiding van de klachten de afgelopen dagen herhaaldelijk overlegd met de Goese politie en met de organisatie van het pro ject, de stichting Voorheen De Vesten Verlicht (VhDW). Voor al omwonenden van de waterto ren overspoelden de politie deze week met meldingen van ge luidsoverlast. De bijzondere ge luidskunstwerken waarmee de stichting het millennium uit luidt, zouden onder meer kleine kinderen van streek brengen. Na de eerste klachten, dinsdag avond, heeft VhDW woensdag twee van de vier boxen op de watertoren weggehaald en een excuusbrief in de buurt ver spreid. Van der Zaag zegt woensdagavond zelf in Goes 'op oorlogspad' te zijn geweest om zijn oor te luisteren te leggen bij (Advertentie) domburg men's fashion 50% KORTING 10% KASSAKORTING OosLstraat 2, tel. 0118-583495 zowel de tv- als de watertoren. ,,In mijn beleving was het geluid onder de watertoren aanzienl ijk sterker en indringender, on danks dat er twee luidsprekers zijn weggehaald." Desondanks vindt de burge meester dat er geen grenzen worden overschreden, al wil hij de klachten geenszins bagatelli seren. „Actie geeft nu eenmaal reactie. Maar de gemeente heeft een vergunning verleend en komt daar niet op terug. Het duurt ook steeds maar een half uur. Van tegenstanders hoop ik dat ze hun tolerantiegrens even dusdanig hoog leggen dat ze zeggen: dat half uur houd ik ook wel vol." „Als je de Wet Milieubeheer op dit soort initiatieven loslaat, dan kun je geen vergunning meer verlenen", vervolgt Van der Zaag. „Maar wat ik zo posi tief van dit project vind, is dat Goes hiermee aangeeft dat het bruist in de stad. Als we dat niet toestaan, wordt het hier één grauwe grijze massa. Dan kun je ook geen openluchtfestiviteiten zoals een kermis op de Grote Markt meer organiseren." Vergunning De vergunning die VhDW heeft gaat over het gebruik van de tv- toren en over het toestaan dat mensen ramen openzetten en geluidsboxen op straat zetten om het geluid, dat ook via Radio Goes wordt uitgezonden, op nog ruimere schaal te verspreiden. Over de watertoren, die particu lier bezit is, wordt in de vergun ning niet gesproken. Dat ge bruik valt volgens Van der Zaag onder het buitenzetten van luidsprekers door particulieren. Dat ook het programma sterk wisselende reacties oproept, kan de burgemeester begrijpen. De engelenzang die woensdag de hoofdmoot vormde en die eerder al de toorn van onder meer de SGP/GPV/RPF-fractie opriep, vond hij 'niet de geluk kigste keus' Gisteravond klonk, onder de titel Of het wat zachter kanwat makkelijker in het gehoor liggende en soms zelfs swingende muziek. VhDW sluit haar millennium manifestatie vanavond af met een geluidscompilatie die vanaf 23.45 uur wordt uitgezonden en tot in het nieuwe jaar doorgaat. j door Rolf Bosboom GOES - De centrale bediening van de bruggen over het Kanaal door Walcheren werkt voor de beroepsvaart uitstekend zolang er geen plezierjachten zijn. „Maar in combinatie geeft het nogal eens vertraging door ge treuzel of onbegrip van de recre atievaart", zei voorzitter H. G. A Jongepier donderdag in Goes tijdens de jaarvergadering van de afdeling Midden-Zee land van schippersorganisatie Koninklijke Schuttevaer. Jongepier memoreerde ook het veelbesproken verkeerslichten systeem bij vooral de Schroe- brug in Middelburg, dat vertra gend werkt voor zowel het autoverkeer als de brugbedie- ning. De voorzitter zei blij te zijn dat inmiddels wordt onder zocht hoe de doorstroming kan worden verbeterd. In zijn jaarrede kondigde Jon gepier ook aan dat Schuttevaer REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van derJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl er bij de provincie op zal aan dringen voortaan tussen kerst en oudjaar normale bedienings tijden op het Kanaal en bij de Zeelandbrug te hanteren. Het beperkte draairegime dat deze week geldt, zorgt voor te veel vertraging en ergernis. „Heel veel mensen hebben daar moei te mee." Fast ferry's De afdelingsvoorzitter stipte verder diverse landelijke pro blemen aan waarmee de bin nenvaart kampt. Een vertrouwd geluid was de klaagzang dat er te weinig geld beschikbaar is voor het onderhoud van water wegen en - werken. Heel actueel is de overlast die de schippers ondervinden van het toenemende snelle personen vervoer over water. Vooral de 'fast ferry's' die sinds kort tus sen Doi'drecht en Rotterdam va ren, vervullen Schuttevaer met zorg omdat ze schade aan boten kunnen veroorzaken. De ver eniging heeft daarover deze week een boze brief naar Rijks waterstaat gestuurd. Jongepier zei een voorstander te zijn van het stimuleren van allerlei soor ten vervoer. „Maar daardoor mag de veiligheid niet worden aangetast." Waterstanden Op internationaal niveau speelt het probleem van de hoge wa terstanden. Op de Rijn in Zwit serland, Duitsland en Frankrijk werden vlak voor de zomer ni veaus gemeten die de afgelopen vijftig jaar niet zijn gehaald. Er wordt nu gestudeerd op een op lossing, waarbij ook de schip persorganisatie is betrokken. In dat kader past ook de oprichting van een internationale afdeling van Schuttevaer, waartoe re cent is besloten. De ledenvergadering stemde verder in met het schrappen van de leeftijdsgrens voor bestuur ders. Nu moeten zij opstappen als ze 67 jaarworden. Die maatregel is ooit ingesteld om te voorkomen dat mensen jarenlang op hun stoel blijven zitten en er geen verjonging optreedt. Landelijk voorzitter J. Terlouw dreigt nu ook het slachtoffer van de regel te worden, terwijl Schuttevaer hem graag als roerganger wil behouden. Daarom wordt de leeftijdsgrens weer uit de statu ten gehaald. door Mieke van der Jagt GOES - Vroeger deden de dorpswinke liers er nog wel eens wat aan. Ze bestelden een fotograaf, stuurden die langs alle straakhoeken in het dorp en verkochten dan jaren later nog kaarten met dorpsge zichtjes uit het jaar nul. Hun kaarten molentjes raakten leeg, de dorps winkels verdwenen en nu kun je al leen nog van die algemene Zeeuwse kaar ten krijgen: altijd net een beetje te lollig, ietsje te gestyleerd of zonder informatie over de herkomst van de foto. Jan Bruins van uitgeverij De Koperen Tuin in Goes heeft de draad van de dorps winkeliers weer opgepakt. In het groot, want het verzorgingsgebied van zijn Goe se boekhandel beslaat ten minste de Beve- landen. „Ik ben tóch steeds bezig met uit gaven over Zeeuwse zaken, daar kan ik prachtige kaarten uit halen." Bruins liet vier series maken: 24 gravures van Beve- landse dorpsgezichten uit een prentenka binet van Bulthuis, 36 foto's uit een uitgave over streeksieraden, 12 oude af beeldingen van klederdrachten en nog eens 12 van landbouwactiviteiten met paarden. „In het voorjaar komen we met een uitga ve over oude Zeeuwse boerderijen. Ik ben van plan daaruit ook nog eens twintig kaarten te halen, van mooie, karakteris tieke boerderijen en details." De kaarten staan nu voor 1.50 gulden per stuk in de molens in boekhandel De Kope ren Tuin in Goes. „Het is al een leuk pren- tenkabinetje geworden en ik krijg erg en thousiaste reacties. Ik ben niet van plan om ze te gaan verspreiden want ik doe het voor m'n lol. Voor je het weet ben je een handelsreiziger in ansichtkaarten. Som mige boekhandels hebben gevraagd of ze ze kunnen verkopen. Prima, als ze ze zelf maar komen halen." Wat Bruins wel van plan is, is het drukken van series voor de andere regio's. „Uit dat boek van Bulthuis, een puntgave collectie gravures, kan ik nog prenten halen van Walcheren en Schouwen-Duiveland. Ook in de klederdachten, de landbouw en de sieraden zitten mooie series voor de ande re eilanden. Maar als ik daaraan begin, zoek ik wel contact met boekhandels in de regio. Het moet per slot een beetje blijven zoals vroeger in de dorps winkel." Gemeentehuis vrijdagmiddag dicht KRUININGEN - Het gemeentehuis van Reimerswaal in Kruiningen is vanaf 7 januari elke vrijdagmiddag gesloten. Dat heeft te maken met de invoering van de 36-urige werk week. Tot nu toe was het gemeentehuis alleen in de zomer maanden op vrijdagmiddag dicht, maar vanaf volgend jaar ook 's winters. De gemeente controleert maandag 3 januari of de computers de millenniumwisseling hebben overleefd. Daarom is het gemeentehuis ook die dag gesloten. Alleen voor aangifte van geboorten is Reimerswaal maandag open. Woninginbraak in Goes GOES - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken in een huis aan de Schumanstede in Goes. Terwijl de bewoners sliepen werd in de woonkamer een portemonnee ge stolen. De dieven gingen ervandoor met pasjes en een aan zienlijk geldbedrag. Fietsen en apparaten ontvreemd KAMPERLAND - Een 39-jarige inwoner uit Oosterhout heeft donderdag aangifte gedaan van inbraak. Uit het berghok van zijn stacaravan in Kamperland werden onder meer twee fietsen, een boor- en schroefmachine en een cirkel zaag ontvreemd. De waarde van de buit is ongeveer 3.000 gul den. Kleding gestolen uit winkel in Goes GOES - In de nacht van woensdag op donderdag is in een win kel aan de Grote Markt in Goes ingebroken. De daders wisten door het forceren van de deur binnen te komen. De buit be stond onder meer uit jassen, voetbalshirts, rugzakken en sweaters. De totale waarde van de goederen is nog onbekend. Zwemuur allochtonen voortgezet MIDDELBURG - Het wekelijkse zwemuur in Middelburg voor Nederlandse en allochtone vrouwen wordt vanaf zondag 16 januari voortgezet. De vrouwenzwemles is een initiatief van stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg. Tijdens dit uurtje kunnen vrouwen vrij zwemmen of zwemles krijgen in het bad Poelendaele in Middelburg zonder dat er mannen bij zij nAlle vrouwen kunnen hieraan meedoen maar moeten wel een zwemkaart hebben. Die kan gekocht worden bij het Wijk Ondersteunings Punt in het Zuiderbaken in Middelburg- Zuid. Het zwemuur wordt iedere zondagmiddag gehouden van 14.30 tot 15.30 uur. Op zondag 23 januari gaat het vrou- wenzwemmen niet door in verband met wedstrijden in het zwembad. Belgische zwaargewond bij ongeval EEDE - Een 42-jarige inwoonster van het Belgische Liede- kerke raakte donderdag zwaargewond nadat haar auto op de Rijksweg N58 in Eede werd aangereden door een 77-jai-ige landgenoot uit Beemum. Hij had geen voorrang verleend. De automobiliste werd met inwendig letsel naar het ziekenhuis in Knokke overgebracht. Beide voertuigen raakten zwaar be schadigd. Dubbel schade door autobrand HULST - Op de Abdaalseweg in Hulst vatte een motorcom partiment van een rijdende auto vlam na een ontploffing. Er sprong een stuk metaal weg, waardoor er schade ontstond aan een personenauto die op dat moment passeerde. De brand werd met schuimblussers geblust. Het voertuig waarin de brand ontstond werd door een takelbedrijf weggesleept. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes roept hulp van buitenaf in om een pro gramma voor stedelijke ver nieuwing op te stellen. Zo'n programma moet concreet aan geven hoe de gemeente de ko mende vijf jaar bijvoorbeeld verouderde buurten wil op knappen. Vanaf morgen, 1 januari, geldt het Investeringsbudget Stede lijke Vernieuwing. Dat bundelt diverse geldstromen die te ma ken hebben met onder meer stads- en dorpsvernieuwing en die bedoeld zijn als stimulans voor een leefbare en veilige woonomgeving en voor meer woningen van een goede kwali teit. Voor Zeeland is er tot en met 2004 een bedrag van bijna 41 miljoen gulden beschikbaar. De provincie verdeelt deze rijks subsidie over de gemeenten. Voor Goes komt dat neer op een budget van 5,3 miljoen gulden. De gemeente krijgt dat geld niet zomaar toegeschoven. Daar voor moet zij eerst een ontwik kelingsprogramma op tafel liggen. Daarin moet concreet worden aangegeven wat binnen een tijdsbestek van vijf jaar moet worden gerealiseerd en wat de ideeën zijn voor de vijf daarop volgende jaren. Twintig procent van het budget is bo vendien afhankelijk van de kwaliteit van het programma. Hoe beter dat in elkaar zit, hoe meer de gemeente kan 'verdie nen'. De tijd dringt voor de gemeente, omdat het program ma voor 1 ju li 2000 klaar moet zijn en ook de goedkeuring moet hebben van de politiek. Nota Het probleem is dat de provincie zelf pas eind november met de nota Wonen en Stedelijke Ver nieuwing naar buiten kwam. Die nota vormt wel een belang rijke basis voor het gemeentelij ke ontwikkelingsprogramma. De provincie houdt er rekening mee dat de uiterste datum kan worden opgeschoven tot 1 okto ber. De Goese afdeling Bouwen en Wonen wil het programma graag zelf opstellen, maar ge zien de nieuwe en complexe ma terie wil zij terugvallen op bege leiding van buitenaf. Daarvoor is het bureau DHV aangetrok ken, dat als een 'coach' voor de betrokken ambtenaren moet fungeren. De begeleiding kost de gemeente 60.000 gulden. Consument In haar nota heeft de provincie aangegeven dat zij in elk geval de nadi-uk wil leggen op het her structureren van de bestaande woningvoorraad. Dat betekent dat vooral moet worden geke ken hoe kan worden voldaan aan de wensen van de consu ment, die steeds hogere eisen stelt aan woningen terwijl het bestaande aanbod daar lang niet altijd op aansluit. Het voor-stel om het bureau DHV in te schakelen komt maandag 3 januari aan de orde in de commissie ruimtelijke or dening. De openbare bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt en begint om 19.00 uur. door Mieke van der Jagt GOES - De RABO-bank Goes heeft donderdagavond het goe de voorbeeld gegeven. Dubbel- goed, eigenlijk, als het aan de Stichting Grote of Maria Mag- dalenakerk in Goes ligt. De bank hield in de inmiddels ge restaureerde wandelkerk de ou- dejaarsborrel voor relaties en leden en voorzitter J. Wisse stel de ook nog eens een bijdrage van 50.000 gulden beschikbaar voor de verdere restauratie van de kerk. Dat is precies wat de Stichting die de kerk beheert graag ziet: sponsorgeld om het tekort op de restauratiebegroting te dekken en verhuur van de kerk voor bij eenkomsten en concerten. Al leen met bijdragen vanuit, en gebruik door, de Goese gemeen schap kan een monumentaal ge bouw als de Grote Kerk blijven stralen op het middelpunt van de stad. De hervormde gemeenschap in Goes kan de hoge kosten, die een waardevol bezit als de Grote Kerk met zich meebrengt, al lang niet meer alleen dragen. Maar ook subsidies van Rijk, provincie en gemeente zijn niet meer voldoende om grote res tauratiebeurten te betalen. De Nederlands hervormde kerk heeft daarom het gebouw aan de Stichting in erfpacht gegeven, die het weer verhuurt aan de kerk. Op zondagen gebruikt de Nederlands hervormde kerk het gebouw, maar op andere dagen kunnen er concerten, bedrijfs- bij eenkomsten en ontvangsten plaatsvinden. Tijdens de oudejaarsbijeen- komst van de RABO-bank kon den de gasten genieten van een tentoonstelling van kunstwer ken uit galerie De Kaai. In De Kaai - zoals de naam al zegt, ge vestigd op de Goese kade - wer ken en exposeren kunstenaars met een verstandelijke handi cap. Reclamefilmpje De gasten werden ook nog ge- tracteerd op een spel van klank en licht, een moderne versie van een reclamefilmpje, speciaal ge maakt voor de RABO-bank Goes. Millenniumfeest SINT MAARTENSDIJK - In het gemeenschapscentrum Haes- tinge te Sint Maartensdijk wordt vanavond (vrijdag) een millenniumfeest gehouden. D at feest wordt voorzien van al lerlei zaken die bij een eeuwwis seling horen, zoals een cham pagnetoren, levende muziek van de band Escape die een Top- 40-repertoire heeft en een koud en warm buffet. De zaal gaat om 20.30 uur open; het feest duurt tot in de zaterdagochtend. Advertentie Daarmee Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing". geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma op cd-rom ophalen bij Primafoon of snel en simpel downloaden van Internet:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51