Thermphos in handen directie A.kzo Nobel Resins beperkt banenverlies Tunnelboren maandag weer aan het werk P^RADIO Uitzendingen over medicijnen plaag voor huisartsen Helemaal gek van klokken zeeuwse almanak Dieren ROC roept hulp van Eurocommissaris in )elta Nuts betrokken bij financiering Beste wensen van de molenaar 99 MIDDEN PZC zeeland vrijdag 31 december 1999 door Wout Bareman TERNEUZEN - De directie van de NV Westerscheldetunnel en tunnelbouwer Kombina- tie Middelplaat Westerschelde (KMYV) verwachten vannacht, tijdens de millenniumwisseling, geen enkel probleem. Maandag beginnen de boren weer te draaien. De gloednieuwe computers, die de boormachines Neeltje Su- zanna en Sara richting Elle- woutsdijk sturen, zijn in de loop van dit jaar ingebouwd en al leen al vanwege hun bouwjaar moeten omschakeling naar het jaar 2000 zonder storingen ver lopen. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel: „Maar je mag bij een mega project als dit natuurlijk hele maal niets aan het toeval over laten en daarom is alle appara tuur nogeens heel uitvoerig getest. Waar gedacht werd, dat dat verstandig was, zijn er hier en daar wat aanpassingen uit gevoerd." Kerstfeest Overigens staan de twee boor machines nu alweer bijna twee weken stil. Een geplande stop overigens, om de voornamelijk Duitse tunnelbouwers de kans te geven het kerstfeest thuis te vieren. Slechts een handjevol deskundigen is achtergebleven om te controleren of de druk in het boorfront - het gedeelte voor het snijrad - op peü blijft. Is dat niet het geval dan ontstaan er grote problemen. Vanaf maandag gaan Neeltje Suzanna en Sara weer boren. Ze zetten hun tocht onder de Wes terschelde voort, nadat sinds half november door middel van testprogramma's een aantal aanpassingen aan met name de plaatsing van de tunnelsegmen ten is doorgevoerd. Die liepen voorheen te veel schade op. Na maandag moet overigens nog een oplossing worden gevonden voor de haperingen, die zijn ge constateerd in de rubberen sluitringen. De tunneldirectie vindt het on verantwoord zonder een verbe tering van het sluitsysteem de tocht naar zestig meter diepte - het diepste punt van de tunnel onder de Pas van Terneuzen - te aanvaarden. Bewaking De achtergebleven tunnelboor- ders weten zich overigens goed beschermd: de bewaking van het bedrijfsterrein blijft op volle toeren draaien. (Advertentie) door Arjan van Westen MIDDELBURG - Commerciële televisieprogramma's over me dicijnen zijn een plaag voor huisartsen. Dat zegt P. de Doel- der, voorzitter van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland. De dag na uitzending wil ieder een van de huisarts het nieuwe medicijn hebben. Terwijl de werking van deze medicijnen niet wetenschappelijk onder bouwd is. De televisie heeft grote invloed op de wensen van patiënten. In allerlei programma's krijgen ze de nieuwste medicijnen voorge schoteld. De fabrikanten hante ren volgens De Doelder een ge raffineerde strategie. ,,De dag voor uitzending krijgen wij de informatie van de fabrikant. Daar staat onder meer in: wij komen morgen met onze nieuwe product in dat en dat program ma. U krijgt daar vragen over." Met alleen de uitleg van de fa brikant moeten de dokters dan de vragen van patiënten beant- woox-den. Zelfs zegt De Doelder dit jaar zo'n vier keer deze ver koopstrategie mee te hebben ge maakt. Pakket Volgens De Doelder hebben ver zekeraars boter op hun hoofd. „Door druk van patiënten wor den steeds vaker producten in het pakket opgenomen waarvan de werking niet is vastgesteld." De Doelder maakt zich hier on gerust over omdat de huisartsen daardoor gedwongen worden zich in bepaalde zaken te ver diepen. Dit terwijl de werkdruk al hoog is en er een tekort aan huisartsen dreigt. Tekort De huisartsen-voorzitter maakt zich zorgen over de toekomstEr dreigt een tekort aan huisart sen. Hoewel er op dit moment in Zeeland geen vacatures open staan, kost het volgens De Doel der steeds meer moeite om ze op te vullenHij vindt het onbegrij - pelijk dat de regering ondanks de dreigende tekorten aan art sen nog een studentenstop voor de studie medicijnen hanteert. zie pagina 19: huisarts zwaar beroep Dieselaggregaat gestolen in 's-Gravenpolder 'S-GRAVENPOLDER - Vanaf het terrein bij een bedrijf in 's- Gravenpolder is in de nacht van woensdag op donderdag een dieselaggregaat ter waarde van 850 gulden gestolen. De daders wisten zich toegang te ver-schaffen tot het terrein, gelegen aan de Px-ovincialeweg, door het forceren van een poort. Een 55-jarige man uit 's-Gra- venpolder deed aangifte van de diefstal. Het medeleven met het dier neemt ook in dat Hulster ge zin ongekende vorm.en aan. Met Kerst wilden Marc van elf en José van negen opeens een in onbruik geraakte ge woonte hersteld zien. Zij loensten te bidden voor het eten. Bij nadere ondervra ging bleken ze op die manier de nagedachtenis van het ge serveerde konijn te willen eren. Waarna ze weigerden ook maar een hap van flap tot zich te nemen. Hun breintjes hebben intus sen niet stilgestaan. Dezer dagen kwam de heer des hui zes met het idee dat er met Oudjaar best weer eens mos selen gegeten kunnen wor den. „Dat zijn ook dieren", betoogde Mare. „Die leven nog als ze in van die plastic zakken zitten", vulde zijn zusje bits aan. „En dan wor den ze gekookt. Wij moeten dat niet. Hun ouders wachten op ko mende zakgeldeisen. Want de kindertjes willen stellig, zodra dat is opgericht, dona teur worden van het mossel- bevrijdingsfront. oor Ben Jansen LISSINGEN - Therniphos In- ernational in Vlissingen, fabri- ant van fosfor en daarvan af- eleide producten, staat op igen benen. In de nacht van roensdag op donderdag is over- enstemming bereikt over de vernarne van het bedrijf door rie directieleden. Bij Therm- hos in Vlissingen werken 420 ersonen. legin dit jaar maakten vier di- ectieleden van Thermphos be- end dat ze het bedrijf van eige- aar Celanese wilden kopen. Irie van hen, H. Capello (48, fi- anciën, administratie en in- oop), C. Galeano (45, verkoop n marketing) en J. Groenink door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het College van Bestuur van het Regio naal Opleidingencentrum (ROC) Westerschelde heeft een brandbrief gestuurd naar A Diamantpo-poulou, de Europees Commissaris voor Sociale Zaken. In het schrijven maakt de ROC-leiding gewag van de problemen waarmee het Ter- neuzense instituut kampt na het wegvallen van ruim twee miljoen gulden aan subsidies uit het Europees Sociaal (49, operations, personeel) gaan de raad van bestuur vormen. De vierde, huidig algemeen direc teur C. Sadowski (63), treedt be gin volgend jaar terug, maar hij blijft als aandeelhouder en ge delegeerd commissaris bij Thermphos betrokken. De zogenaamde management buyout wordt ondersteund door een consortium van investe ringsmaatschappijen (ABN- AMRO Participaties, Rabo- dochter Gilde Buy Out Fund en de Nationale Participatie Maat schappij) en Delta Nutsbedrij ven. De deelname van Delta aan het consortium betekent overigens niet dat Thermphos (met zijn stroomafname van 1,2 miljoen kilowattuur per jaar een groot- Fonds. Vijfhonderd deelne mers aan diverse scholings- pi-ojecten dreigen door het schrappen van de subsidies verstoken te blijven van een vervolgopleiding; daarnaast lijkt het ontslag voor bijna zestig deeltijd-leerkrachten onontkoombaar. De Eurocommissaris wordt gevraagd om mee te helpen zoeken naar een oplossing voor de subsidieproblemen. Ook wordt zij verzocht om in Terneuzen te komen kijken wat er verloren lijkt te gaan als de ESF-gelden niet meer in Zeeuws-Vlaanderen te rechtkomen. verbruiker) voor de elektrici teitsvoorziening uitsluitend op de Zeeuwse stroomleverancier is aangewezen. Behalve in Vlissingen, waar de zetel van de onderneming is, heeft Thermphos ook vestigin gen in Knapsack en Frankfurt in Duitsland, in Buenos Aires (Argentinië) en Xuzhou (China). Het totale pei-soneelsbestand bedraagt ongeveer 900 perso nen. In Europa is Thermphos de enige producent van elementai re fosfor. Het bedrijf heeft een aanzienlijke marktpositie op het gebied van fosforderivaten, fosforzuur en natriumtripoly- fosfaat. Groenink en Capello verwachten in elk geval groei in China en Zuid-Amerika. Hoechst Thermphos is tweeënhalf jaar geleden ontstaan na de verzelf standiging van de activiteiten van het toenmalige Hoechst Holland in Vlissingen. Die ver zelfstandiging ging met een re organisatie gepaard die de ves tiging 250 banen kostte. Doel van de ontvlechting van de Hoechst-activiteiten in Vlissin gen was ze van de hand te doen. Multinational Hoechst besloot zich halverwege de jaren negen tig te beperken tot farmacie, biotechnologie en gewasbe scherming en de traditionele chemie af te stoten. Voorzitter F. Hoendervanger van de ondernemingsraad ver klaarde blij te zijn dat na twee ënhalf jaar onzekerheid einde lijk duidelijkheid bestaat over de eigendomspositie van Thermphos. Hij zei er vertrou wen in de hebben dat de werk gelegenheid ook in Vlissingen nog enigszins kan worden ver ruimd. oor Maurits Sep ERG EN OP ZOOM - Bij Akzo iobel Resins in Bergen op Zoom ervallen tachtig arbeidsplaat- en. Dat zijn er vijfentwintig ïinder dan de directie van het edrijf in april aankondigde. Ie winst zit in de afdeling on- erhoud. Die afdeling heeft vol- ens dix-ecteur C. M. Elenbaas x'n goed alternatief plan ge laakt dat de besloten is dat on- erhoudswerk alsnog niet uit te esteden. Dit werk blijft Akzo Iobel Resins in eigen beheer itvoeren. kzo Nobel Resins maakt winst laar wil desondanks reorgani- iren. De bedrijfsleiding vreest e concurrentie op de markt oor harsen op de lange termijn verliezen als er niet op de kos- in wordt bespaard, let schrappen van arbeids- laatsen moet jaarlijks onge- eer zes miljoen gulden minder personeelslasten opleveren. Aanvankelijk wilde de directie het werk van de afdelingen lo gistiek en onderhoud uitbeste den. Dat zou een besparing opleveren van vijfenvijftig ar beidsplaatsen. Logistiek De plannen voor logistiek gaan definitief door, aldus Elenbaas. Op de afdeling logistiek werken zo'n vijfentwintig mensen. Als bekend is met welkeonderne- ming zaken worden gedaan, worden de sociale consequen ties en tegemoetkomingen be sproken. De onderhoudsafdeling blijft wel deel uitmaken van Akzo Nobel Resins. Directeur Elenbaas: „Die afde ling heeft een analyse gemaakt van de eigen positie en een plan gemaakt om concurrerend te kunnen werken. Dat is een goed plan en dus dat nemen we over. Om commercieel te kunnen werken zullen daar nog wel een paar banen verloren gaan. Ik schat maximaal vijf van de der tig." Alle partijen zijn het erover eens geworden dat daarnaast het schrappen van vijftig arbeids plaatsen op andere plekken in het bedrijf nodig blijft, voegt Elenbaas daaraan toe. Overi gens is de helft daarvan al gerealiseerd. Door natuurlijk verloop en het stimuleren van mensen om een baan bij een an dere werkgever te accepteren, zijn al vijfentwintig werkne mers vertrokken. Regeling Voor de overige vijfentwintig medewerkers is een vertrekre- geling bedacht. Afhankelijk van het aantal dienstjaren en de functie die iemand veiwult, woi'dt tussen de vijftien- en de zestigduizend gulden uitge keerd bij het aanvaarden van een andere baan. MIDDELBURG - Molen De Hoop in Middelburg is speciaal voor de millenniumwisseling opge tuigd. Op de horizontale wieken van de molen zijn in grote witte letters de woorden 'Gelukkig Nieuwjaar' aangebracht. Op de omhoog staande wiek wordt met grote witte cijfers het jaar 2000 aangekondigd. Mensen die vanuit Vlissingen of Koudekerke Middelburg binnenrijden worden door de versierde molen begroet. foto Ruben Oreel door Jeanne de Nijs THOLEN - Hij is gek van klokken, vooral van torenuur werken. En dat is aan de buitenkant van zijn woning aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen, ooit het plaatselijk arbeids bureau, te zien. Aan de voor- gevel is een torenwijzerwerk bevestigd, aan de zijkant een oude fabrieksklok. En op een torentje in de tuin prijkt nog eens een bel. „Noem het maar een tic", rea geert J. W. A M. de Weert uit Tholen wanneer hem naar zijn hobby wordt gevraagd. Het eerste toi-enuurwerk kocht hij zo'n zeventien jaar geleden bij een antiekzaak. „Dat stond daar al een jaar buiten", ver telt de Tholenaar. „Van liever lee heb ik er steeds een bij ge kocht". Het wijzerwerk dat nu de ge vel van zijn woning siert is af komstig van een gesloopte kerk uit de buurt van Tilburg en wordt elektronisch aange dreven. Van de klok die ooit in een fabriekshal de tijd aangaf was de wijzerplaat bij aan koop stuk. De Tholenaar knapte het uurwerk op en voorzag het van een goedlo pend motortje. Dat de ldok in plaats van vooruit, achter loopt is geen foutje, maar ge woon een geintje. „Dan zie je foto's Willem Mieras soms een voorbijganger op zijn horloge kijken, en zijn hoofd schudden", grinnikt De Weert. Hij is overigens niet van plan de Mokken tegen de jaarwis seling nog eens precies op de juiste tijd te controleren. Dat zit volgens de Mokkenhob- byist wel goed. „Ze lopen al tijd keurig op tijd". (Advertentie) ZEE LAND TELEVISIE Nieuws, Springtij en Trugkieke (elk uur) Tekst TV en Teletekst nieuws over de jaarwisseling in Zeeland Tekst TV en Teletekst elk uur Omroep Zeeland Nieuws over de millenniumnacht Juke Joints met Big Band, concertregistratie Muis Leeuw Juke Joints met Big Band, concertregistratie vrijdag 3 I december 07.00 uur - 18.30 uur 18.30 uur - 02.00 uur zaterdag I januari 10.00 uur - 12.00 uur 12.00 uur - 12.15 uur 12.15 uur - 18.00 uur reguliere programmering EXTRA: 'Zeeland op de drempel', nieuws uit de millenniumnacht Nieuwjaarsconcert: 'Millennium Seaproms', Scheldeloodsenkoor en Het Zeeuws Orkest Omroep Zeeland Nieuws 'Er is er I jarig...', programma rond het 10-jarig bestaan van Omroep Zeeland met vanaf 17.00 uur: nieuws zztzr-zg januari tot 13.00 uur vanaf 13.00 uur vanaf 16.00 uur elk uur vrijdag 18.00 uur 0.00 uur GroenRijk Habo Renesse Aanbieding deze week geldig of zolang de rraad strekt. om de kerstboom plaats op te vullen. Maat Exclusief sierpot Van 22.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49