Wachten op de ondergang Nederlanders zijn goed voorbereid om 'down under' te overleven vrijdag 31 december 1999 i Wat te doen bij het aftikken van de millenniumbom? Met de kinderen onbekommerd naar Eurodisney Parijs, toch maar een noodvoorraadje inslaan of de door computers bestuurde informatiesamenleving vaarwel zeggen en emigreren naar Australië? Tweeëndertig Nederlanders maakten recent deze laatste, drastische, keuze. Een leven zonder het Y2K-virus. Leo: „Ik kan niet negeren dat er in Europa nog tien kerncentrales van het type Tsjernobyl actief zijn." Maarten, voormalig luitenant-ko lonel op het Navo-hoofdkwar- tier zegt: „Mijn collega's dachten: hij moet een pilletje nemen, dan gaat het wel weer over." Frank, graficus, vraagt: „Durf jij je hand ervoor m het vuur te steken dat er niets gebeurt op 1 januari?" 'Spirituele gids' Michal stelt het nog scherper: „Neem jij met je kinderen het vliegtuig als er vijf procent kans is dat je neerstort? Op 1 januari is er vijfennegentig procent kans dat er een ramp gebeurt! Het wordt nog erger dan de hongerwin ter." Het zijn, zacht uitgedrukt, veront rustende scenario's die de ronde doen op het verder vreedzame Kookabur- ra-park nabij het gehucht Gin Gin, Australië In totaal tweeëndertig 'Dutchies' zijn hier de afgelopen drie maanden neergestreken. Families met kinderen, alleenstaanden en een commune uit Drenthe die zich inmid dels vanwege de grote tent waarin zij wonen 'het circus' noemt. Het is een heuvelachtig landschap, onderbroken door waterpartijen, waar zij zich op Y2K-day voorberei den. Graan- en watervoorraden voor maanden zijn aangelegd, eigen groentetuinen in cultuur gebracht, 's Ochtends vroeg en bij het vallen van de duisternis grazen kangoeroes van het stugge gras aan de rand van het terrein. De schelle lachkreet van de Kookaburra-vogel snijdt als een mes door de stilte. Steeds als ik die vogel hoor moet ik denken: wat nou, als de ze Nederlanders gelijk hebben? Dan ben ik gek, en zit ik in de ellende. Gemalen Volgens computerprogrammeur Bard, tot voor kort werkzaam bij het automatiseringsbedrijf Origin, hoeft er niet aan getwijfeld te worden: van af 1 januari stort de Westerse samen leving kreunend in elkaar. De stroom voorziening hapert, er komt geen water meer uit de kraan, de telefoon doet het niet meer en de riolen raken verstopt. Dat is al voldoende om de hoogontwikkelde maatschappij in rampspoed te dompelen. Op een veranda, uitziend over zijn vruchtbare akkers, zet hij kalm uit een: „Ik weet waar ik over praat. Ik ben voor mijn werk jaren bezig ge weest met het millennium en weet hoe instabiel computersystemen zijn. Zeker daar geldt: een keten is zo sterk als de zwakste schakel. De indruk wordt nu gewekt dat de zaak geregeld is, maar dat is boerenbedrog. Grote bedrijven hebben driekwart van hun budget en tijd besteed aan juridische haarkloverij, het indekken tegen eventuele schade. En ook als tachtig procent van de fouten gerepareerd zou zijn, kan elk procent van het res terend deel nog de zaak laten ontspo ren." Zijn echtgenote. Michal, zegt: „De energiebedrijven zullen ook na 1 ja nuari nota's versturen. Dat is gere geld. Maar stroom leveren, is een an der verhaal." Bard herneemt: „Je kunt je niet voorstellen hoe afhanke lijk wij zijn geworden van computers en elektriciteit. Vroeger waren er noodsystemen, gebaseerd op spier kracht. Maar zie je een grote verzeke raar de administratie weer met de hand doen? Elektriciteitscentrales zijn niet meer met de hand te bedie nen. Als de stroom in heel Nederland uitvalt lopen binnen drie weken de polders vol water. Want er zijn veel minder noodaggregaten dan gema len." Dromen Ook andere bewoners van Kookabur ra zien het somber in als op 1 januari 2000 in Europa de vuürpijlen de lucht ingaan. Neem Elly, welzijnswerkster uit Delft, die in Australië een caravan heeft gevonden als tijdelijk onderko men. Twee dagen voordat zij op het vliegtuig naar Brisbane stapte, was er in haar woonplaats een stroomsto ring. Het was een klein voorproefje van wat ons volgens haar te wachten staat. „Voor mijn ogen knalde een motor op een auto. Stoplicht werkte niet. De benzinepompen ook niet. trouwens. Je kon geen geld uit de muur halen. Delft leek wel een spook stad. Ik hoop heel erg dat er 1 januari niets gebeurt, maar ik vrees dat er geen eten zal zijn, geen water uit de kraan, geen verwarming. Een deel van mij kan zich nog steeds niet voor stellen dat dit gebeurt." Voor stadsgenoot Frank, graficus en voormalig groepsleider in een gezins vervangend tehuis, waren de berich ten over het millenniumvirus een 'eye-opener'„Het was voor mij een schok. Ik realiseerde me: wat ben ik kwetsbaar in dit systeem! Als de computers crashen, zijn de winkels binnen drie dagen leeg. En dan? Het idee is: Big Brother is taking care of you. Maar ik vraag me echt af of va dertje staat na 1 januari nog voor mij kan zorgen. Nou, nee dus. Ik wil daar zelf weer de verantwoordelijkheid voornemen." Amsterdammer Leo, voorheen wer kend met meervoudig complex ge handicapte kinderen, zegt ondanks zijn grote vliegangst het 'zekere voor het onzekere' te hebben genomen. Hij kreeg op zijn werk een spreekverbod omdat hij zijn collega's teveel angst zou inboezemen. Maar, aldus Leo, het is niet verantwoord om te zwijgen als het. leven van mensen op het spel staat. „Ik ben echt geen zwartkijker", bezweert hij. „Toch kan ik niet nege ren dat in Europa nog tien kerncen trales van het type Tsjernobyl actief zijn. Als het daar fout gaat, zie je el kaar nooit meer En ook zonder zo'n ramp kan het onleefbaar worden. Je kunt wel voorraden inslaan, maar als echt een tekort ontstaat, krijgt je ta ferelen zoals in de film Mad Max. Dan wordt je deur door bendes ingetrapt als ze 's nachts nog een lichtgloed bij je zien." Niet iederéén in Kookaburra meent dat Y2K een Armageddon zal veroor zaken. Na een korte, hevige paniek medio 1998, is bij sommigen het adre- nalinepeil alweer behoorlijk ge daald. Daar zijn discussies over, in de trantvan: „Maar Chamberlain kwam in de jaren dertig ook wuivend van de vliegtuigtrap, roepend 'peace in our time" (Leo). Of: „Geen enkele bescha ving durft zijn eigen ondergang onder ogen te zien. De Romeinen vierden nog feest toen de barbaren al aan de stadspoorten stonden." (Bard). Niettemin verwacht bijvoorbeeld kok André, afkomstig uit Spaarn- dam, dat het zo'n vaart niet zal lopen. „Ik heb een tijd echt in angst geze ten", bekent hij. „Ik dacht: ik moet niet in Europa zitten. Inmiddels denk ik: er zullen misschien een paar pro blemen zijn, maar dat lost men wel op." Ook luitenant-kolonel Maarten, voorheen werkzaam bij de militaire staf op het Navo-hoofdkwartier in Brussel, verwacht inmiddels hooguit enkele 'oprispingen'. „Ik probeer heel goed na te gaan of ik misschien blokkeer op die rampscenario's. Maar wat ik zie is dat vrijwel alle grote be drijven heel serieus bezig zijn. Bij het deel van de Navo dat ik goed ken - de radiocommunicatie - is de zaak onder controle. Ik zet er dus een heel groot vraagteken bij of West-Europa wel ten onder gaat". Het Internet speelt bij het hele ver haal een centrale rol. Leverde het in ternet de informatie voor de zwartste millennium-scenario's, via het we reldwijde computernetwerk stuitte de woongroep-Michal en de commu ne uit Nolde ook op de homepage van het Kookaburra-park. De Austra liërs die al zo'n vijfjaar in Kookabur ra wonen, hopen dat het park in Queensland gaat functioneren als proeftuin voor milieuvriendelijke landbouwmethodes en uiteenlopen de cursussen, gericht op persoonlijke groei. In Australië vonden de 'Dutchies' vruchtbare kavels voor een betaalba re prijs, op veilige afstand van grote steden en een mild klimaat. Ook als in Australië de stroom uitvalt - een mo gelijkheid waar een groot aantal be woners inmiddels serieus rekening mee houdt - is verwarming in elk ge val geen probleem. Er wordt boven dien nagedacht over windmolens, zonnepanelen en andere alternatieve energiebronnen. Moderne technolo gie uitbannen is met de bedoeling. Het 'circus' en André willen wèl zon der elektriciteit gaan leven. „Een stroomdraad verstoort mijn energie- veld, ik ben daar heel gevoelig voor" zegt André. „Dat wordt dus koken op hout en lezen bij een olielamp". Maar op de meeste andere kavels wordt een stroomaansluiting benut voor kunst licht en - vaak - een computer. De kin deren op het park hebben een goed draaiend systeem opgezet voor het le nen en ruilen van computerspelletjes. Navo-kolonel Maarten heeft grootste plannen met de Nederlandse ge meenschap op het Kookaburra-park. Geholpen door een riante afvloei ingsregeling van defensie, heeft hij inmiddels het kapitaal voor het op zetten van een 'opleidings- en busi ness-center', naar het voorbeeld van het Amsterdamse new-age centrum Oininio. „Ik wil iets neerzetten dat ie dereen hier verbindt. Het trekt me om mensen te begeleiden in hun zoek tocht naar wie ze zijn. Bij defensie zat dat nogal in de taboesfeer. Mijn colle ga's bij de Navo dachten: hij moet een pilletje nemen, dan gaat het wel weer over." Visum Maarten en echtgenote José beschik ken als enige Nederlanders op het park inmiddels over een verblijfs- en werkvergunning. De overige 'Dutchies' hebben niet meer dan een toeristenvisum, dat elke drie maan den vernieuwd moet worden. Een voor de argeloze buitenstaander nog al wankele basis voor een migratie. Het besef is dan ook inmiddels ge groeid dat voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning serieuze baantjes gezocht moeten worden in het nabijgelegen Gin Gin of Bunda- berg. Geen eenvoudige opgave. De verhuizing naar Australië heeft voor de kleine Nederlandse gemeen schap ingrijpende gevolgen gehad. De 'wooncirkel' die zich in Nederland had gevormd, is uit elkaar gevallen. Sommige relaties zijn al in de eerste weken van het verblijf 'down under' stukgelopen. Er groeiden spanningen tussen de gedecimeerde groep-Mi- chal en andere Nederlanders. Er zijn geruchten over praktijken van zwar te magie op sommige kavels. „Het lijkt de katholieke kerk wel: allemaal schisma's en afsplitsingen", zegt Bard. Frank meent: „Die Veronica- serie Big Brother is niks vergeleken bij wat je hier ziet. Komt voor een deel omdat iedereen veel meer op zichzelf is teruggeworpen." Anneke, nog maar anderhalve week op het park, is geschrokken van de sfeer die er inmiddels heerst. „Ik had dit totaal niet verwacht. Al dat gerod del. Groepjes die met meer met elkaar willen praten. Er is bijna niets meer over van wat we in Nederland samen hadden". De voormalige fysiothera peute zegt nog niet te weten of zij wel op het Kookaburra-park wil blijven. ,Ik geef het twee jaar. Dan kijk ik wel of ik terugga naar Nederland", over weegt ze. Maar ondanks de problemen en ob stakels voelen de meeste Nederlan ders zich op hun plaats. In het 'circus' proberen 's avonds bij een knappend haardvuur de Drentse jonge moeders Riemke en Deirdre te verwoorden wat hun nieuwe leven hen waard is. Deirdre: „Ik had een droom, kort voordat ik hier naar toe kwamIk liep door een heuvelachtig landschap en zag een vruchtbare vallei, met bloe men en helder water waarin kinderen speelden. Maar de enige manier om daar te komen was: springen. Ik ben gesprongen en heb er geen spijt van." Onzeker Na een week op Kookaburra neem ik met gemengde gevoelens en wat wee moedig afscheid van de Nederlanders die ik inmiddels heb leren kennen: een toekomst tegemoet die misschien net zo onzeker is als die van hen. „Ik hoop heel erg dat je erdoorheen kunt komen", zegt Elly. André meent: „Als het millennium echt toeslaat, is dat een teken dat de mensen zich weer met elkaar moeten verbinden". Leo adviseert: „Leg een noodvoorraad aan voor drie maanden". Bard over weegt: „Als hier de stroom uitvalt, beginnen onze composttoiletten enorm te stinken omdat de ventilato ren uitvallen. Die wc's moeten we dichtkitten. Ik denk ook heel erg aan de aanschaf van een paard." En als 1 januari nu zonder noemens waardige problemen passeert? Mi chal haalt de schouders op. „Wonde ren zijn de wereld nog niet uit. Als er niets gebeurt gaan we feesten", zegt ze. Paul Koopman De afgelopen maanden zijn er 32 Dutchies in het Kook Aburra-park neergestreken. foto's Paul Koopman Elly en Frank hebben een tijdelijk onderkomen gevonden in een caravan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40